en ROUWBRIEVEN worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum Poësie-Albums plaatjes voor Poësie-Albums bij de Markt - Workum voor 100 - 200 - 300 en 1000 Ansichten verkrijgbaar in den boekwinkel van ÖOO Gemengd Nieuws. Humor en Satyre Ruime keuze in GAASTRA’S BOEKWINKEL W etenswaardigheden. even ten Roof. tV I Gronln'p»’ eenig opzien, dat de reserve le lui tenant Malek daar op een gegeven oogenblik met twee zadels verscheen. Hij zit thans achter slot en grendel. Vierkötter, de kampioen»Kauaal>zwemnier. De Duitsche zwemmer Ernst Vier kötter, uit Keulen, heeft het Kanaal Daarom passagiers is uit de tram wijderd. Er is proces*-verbaal tegen n opgemaakt. De conducteur klaagt over pijn in het hoofd en in de beide beenen. De Ned. Jaarbeurs. De 15e Ned. Jaarbeurs te Utrecht is weer geopend. De Jaarbeurs telt thane niet minder dan vijf groepen, n.l. die van meubelen, zuivel, galanterieën, voedings- en ge notmiddelen en radio. Voor de voorjaarsbeurs heeft men dan nog de groep bouwmaterialen en is in voorbereiding een belangrijke ;roep electrotechniek. Evenwel blijft le zuivelafdeeling dan weg. Dit is het groote voordeel van de j~*ipsvorming, dat men met de be langen van elke groep precies reke ning I1---L---- op d< w len hebben bijv, alleen belang bij voorjaarsbeurs. Zij kunnen daar Is het U bekend: 4 dat de wand van een zeepbel 1 millioenste centimeter dik is? dat het kleinste beentje in het menschelijk lichaam in het trommel vlies van het oor gevonden wordt? dat een j een menscl dat goed kan hooren mijl afstand een schip zijn spoor kruist dat het bekende insect, het lieven- heershaantje, hoewel van nature een vleescheter, ook van zoetigheid, als appelstroop, houdt? dat dit aardige beestje er geen been in ziet, zijn zusjes en broertjes op te eten, als die nog klein zijn? dat vier uur sterk nadenken even veel vermoeit als 10 uur handen arbeid dat de huid niet door de zon ver brand wordt (met al de onaangenaam heden met afschilferen, enz,) wanneer we alle deelen, die in direct contact met het zonlicht komen, 's morgens inwrijven met een watje met olijf olie? dat de huid dan bruin wordt, maar niet verbrandt? dat één Amerikaansche gallon gelijk is aan 3.785 liter? dat één Engelsche gallon gelijk is aan 4.545 liter Haar groote avontuur. Zaterdagmiddag werd te Beekber gen de 4-jarige Marietje K. vermist door de moeder, die eenigen tijd ge leden met het kind de echtelijke wo ning had verlaten en thans met een ander samenwoont. Zeer laat in den avond werd van deze vermissing aan de politie kennis gegeven, waarbij het vermoeden werd uitgesproken, dat het kind door familieleden zou zijn ont voerd. Een onderzoek werd in ver schillende richtingen ingesteld, doch zonder resultaat. Uitgebreide maatre gelen om het kind weder terug te vinden bleven zonder resultaat. Ten slotte bleek, zoo vertelt de „N. i It. Ct.”, dat een jongen te Beekbergen tijdens zijn wandeling door het Spel- derholt een jong kind, dat op Marietje eek, had zien loopen, doch daar hij in de nabijheid daarvan ook hoorde spreken, verkeerde hij in de meening, dat het kind zich onder veilig geleide bevond. Met dezen jongen tot gids trok de politie Zondagavond om 11 uur naar de plaats, waar hij des middags iet kind had gezien en weldra werd l et kind slapende in de heide gevon den. Het is nu weer veilig bij moeder thuis. De steen des aanstoots. Zondagmiddag stapte een man op den Noordsingel te Rotterdam, nabij de Zomerhofstraat in een motorwagen van lijn 3. Als conducteur op dezen wagen deed dienst de man, die een echtscheidingsproces voert tegen de dochter van den passagier. De ver houding tusschen den conducteur en zijn schoonvader was dan ook al ge- ruimen tijd minder vriendschappelijk. Nauwelijks was de tram in beweging, of de passagier riep„Conducteur, igt daar geen steen op de rails De conducteur boog zich buiten den wagen om te kijken en tegelijkertijd gaf zijn schoonvader hem een slag op iet hoofd. De conducteur draaide zich om en een hevige worsteling op het achterbalcon ontstond, die duurde tot de tram de halte bij het Noordplein bereikt had. Met behulp van wagen bestuurder en overige de schoonvader daarop ver1 hem opgemaakt i drukkende tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend, De deelnemers zijn van de volgende nationaliteiten Nederland 424, Duitschland 106, Frankrijk 50, Engeland 46, Schotland 3, België lik Amerika 54, Zwitserlanc 13, TsjechojSlowakije 4, Oostenrijk 6, Italië 4, Denemarken 2, Noorwegen 1 Zweden 1, Mexico 1, Polen 52, Japan 1. Een jacht over de daken. De moordenaar van den boekhou der Helling in de bekende Maagden- burgsche moordzaak, Schröder ge naamd, heeft Zondag een poging tot ontvluchting gedaan. Reeds eenigen tijd geleden had hij zich tegenover den cipier uitgelaten, dat hij levensmoede was. werd een z.g. „vertrouwensgevange- ne”, een zekere Schulz, met hem in dezelfde cel ondergebracht, die even wel al spoedig geheel onder Schröders invloed geraakte. Toen nu de bewuste cipier Zondag den eetketel in hun cel neerzette, viel Schulz hem plotseling aan. Schröder ontrukte den man diens karabijnen bracht hem met de kolf ver scheidene zware slagen toe. Toen ontnam hij hem de sleutels en wat kleingeld, waarop de beide gevange nen de vlucht namen. Juist opende Schröder met behulp van den een- heidssleutel een buitendeur, toen een andere cipier het vluchtende tweetal ontwaarde en alarm sloeg. Onmiddellijk zetten gevangenisper soneel en politie de vluchtelingen na. Schulz werd onmiddellijk weder gevat. Op Schröder ontspon zich een wilde jacht over de daken, waarbij de ontsnapte zich plotseling voor een hoogen muur zag geplaatst, zoodat hi zich moest overgeven. Zwaar geboeid bracht men hem naar zijn cel terug Op bevel van den „Landesgerichts- prasident” zal hij ook verder in boeien blijven, daar men een tweede poging tot ontvluchten vreest. De mishandeling van den cipier en de moord op Helling zullen thans tegelijkertijd door de rechtbank wor den behandeld. Het verstoorde kippennest. Een Larenaar werd een dezer da gen ’s nachts wakker van het geka kel van een broedsche kip. Toen hij des morgens ging kijken zag hij de eieren buiten het nest op den grond liggen. En in het kippennest lagen.... 8 pasgeboren egeltjes, De moeder egel had onder het kippennest plaats genomen. De kloek zat verontwaar digd in een hoek van het hok. De schuldigen van de spoorweg ramp bij Leiferte in Hannover. De gearresteerde muziekonderwij zer Otto Schlesinger en zijn vriend Weber hebben na een langdurig ver hoor een volledige bekentenis afge- egd. Weber heeft zijn onschuld het angst volgehouden, maar nadat hem het proces-verbaal van de bekentenis van Schlesinger voorgelegd was, zag lij in, dat langer ontkennen niet baten con. Het doel van den aanslag is beroo- ving geweest en reeds een dag vóór den aanslag bij Leiferte heeft Schle singer een zwaar stuk ijzer op de rails gelegd, waarover de sneltrein naar Amsterdam moest passeeren. Uit een boschje langs den weg zagen de mannen echter, dat de locomotief het ijzer op zij schoof. Daarom be sloten zij den tweeden aanslag door osschroeven van de moeren der dwarsliggers te beproeven om beter cans van slagen te hebben. Den ge- leelen dag hebben ze telkens tusschen iet passeeren van tweè treinen, aan de schroeven gemorreld, totdat de rails eindelijk loslieten. Toen de locomotief nu werkelijk derailleerde, schrokken zij echter zoo hevig van het door hen veroorzaakte ongeluk, dat zij den moed misten om de slachtoffers, quasi als lelpers, te berooven, zooals het plan was, en zij zonder eenig voordeel van den aanslag gehad te hebben, over haast gevlucht zijn. Eene brug ingezakt. Dinsdagmorgen om 4 uur was de H. Blom uit Heino op weg van jemelerveld naar Teuge, met een wagen, bespannen met 2 paarden, waarin acht stieren waren geladen. Sen jongetje van 9 jaar maakte de reis mede. Op de brug over het Over- ijselsch kanaal te Linderte, liet de leer Blom het knaapje vooruit de irug overloopen, daar deze bruggen niet betrouwbaar zijn. Toen de wagen dan ook op de brug was, zakte deze scheef, waardoor de geheele vracht te water raakte. Blom wist zich tus schen de paardeM door te redden. Hy slaagde erin de paarden los te snijden en op het droge te brengen. Daarna wist hij nog zes van de stieren te redden. De twee andere, die aan ringen waren gebonden onder in den wagen, verdronken. De beide kadavers begraven. “De brug werd voor” een gedeelte vernield, evenals de wagen. de oppassers voor het station present, r Paral. Hij nam den binocle in het oog -- blik. Twee er van vonden gi zijn oogen, maar het derde deugde niet; het was schuw. Een zondvloed van scheldwoorden, waarin de arme oppasser dreigde te verdrinken, volgde. Dan werd hij met zyn paard naar de kazerne teruggestuurd. De overste besteeg een der dieren en reed met het andere en een oppasser naar de kazerne van een telegraaf- compagnie te Karolinental. Daar stuurde hij den soldaat weg en reed alleen met de beide paarden verder. In de knzerne van het treinbataillon wachtte men den avond en den langen nacht op den terugkeer van den overste en de paarden. Niets ver scheen. Den volgenden morgen vond een officier de dieren terug bij een paardenhandelaar te Praag, die ze hem geheel te goeder trouw te koop bood. Zoo kwam het bedrog al spoedig aan het licht. Het bleek toen ook, dat er heelemaal geen overste Paral, laatsvervanger van den commandant er vierde afdeeling, bestond. De oplichter liep ook al spoedig tegen de lamp. Te Iglau baarde het e_zuivelafdeeling dan weg. groepsvorming, dat men met de be en van elke groep precies reke- kan houden en dat de beurs zich e groepen inricht. Bouwmateria- ‘j een aar nu komen en de ruimte bezetten, die de zuivelgroep, die weer meer belang bij een najaarsbeurs heeft, vrijlaat. Met de Kamers van Koophandel is een nauwer contact verkregen: reeds zijn 21 van de 36 Kamers in Nederlad lid of contribuant der Jaarbeurs. Daar van kan vruchtbare samenwerking verwacht worden. Meer nog dan de financieele kant dezer nauwere aan raking is het feit van belang, dat daar door nu de Kamers op haar leden vergaderingen de gelegenheid hebben de belangen van de Jaarbeurs naar voren te brengen in het belang van handel en industrie in haar rayon. Dat de Jaarbeurs dit jaar één dag langer duurt dan vorige Jaarbeurzen was noodig, in verband met de in dezen tijd vallende Israëlietische feestdagen, terwijl het openstellen der beurs gedurende een paar avon den een novum is ten dienste van de bezoekers der uit-middelpuntige pro vinciën. De deelname aan deze beurs is, de pond kurk voldoende is om :h drijvende te houden? een walvisch buitengewoon dat hij reeds onderduikt, als op een kruist alzoo in 12 uur en 42 minuten, dus nog twee uren korter dan miss Ederle. Borgstelling door aannemers. De Federatie van Timmerlieden- Patroons Vereenigingen in Friesland heeft met algemeene stemmen op de dezer dagen in Drachten gehouden algemeene vergadering het volgende besluit genomen: ----- „Het is den leden der aangesloten geleden, toen zij haar vader haar plan Vereenigingen verboden vanaf 1 Jan. 1927 in te schrijven naar werken, waarbij borgtocht wordt geëischt, of ook zich borg te stellen voor anderen. Dit besluit wordt voorloopig niet toegepast op werken aanbesteed door openbare besturen, Rijk, Waterschap pen, Gemeentebesturen, enz. De bioscoopbrandte Drumcollogher. Aangaande de bioscoopbrand in het Engelsche plaatsje Drumcollogher wordt nog gemeld, dat er reeds 45 lijken van omgekomenen zijn gevon den. Tien personen worden nog ver mist. De bioscoop was een kleine houten loods, met één ingang. De vertooning werd op de bovenverdie ping gegeven, die met een ladder moest worden bereikt. Toen de ver tooning halverwege was, vatte de film plotseling vlam, hoe weet men niet, maar gedacht wordt aan het noodlot tige achteloos wegwerpen van een eindje sigaret. Schier onmiddellyk stond het houten gebouw in lichtelaaie en in allerijl snelden mannen, vrouwen en kinderen naar den eenigen uitgang. Andere films, die op een naburige tafel lagen, vatten eveneens vlam. Velen raakten onder den voet. Door den rook was de uitgang ook niet meer te gebruiken en een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring en paniek ontstond. Sommigen trachtten door de beide ramen, waarvoor tralies waren aangebracht, naar buiten te komen. Mannen, vrouwen en kinderen rolden de ladder af en binnen een paar minuten was de uitgang versperd door een worstelende menschenmassa. Tot overmaat van ramp bezweek de ladder. Alle pogingen om het vuur teblus- schen mislukten. De redders, die kwa- opdagen konden niet veel anders doen dan eenige personen bevryden, die „1 waren. Toen dë film in brand geraakte, zoo vertelden overlevenden van den ramp, werden de menschen bij het doek samengebracht en werd hun gezegd, niet ongerust te zijn en dat alles in orde kwam. De bioscoop behoorde aan een in woner van het dorp, die er pas een paar weken mee bezig was. De ope rateur was een geoefende kracht uit Cork. l waarde moet worden gehecht aan die 2 uur 10 te Londonstairs, b VOU icu van den bankdirecteur Joosten en den Noorden van Dover, volbracht de toer loopjongen Hansen, die hem pertinent - - als den dader herkenden, of aan dié der woonwagenkampbewoners, op welker getuigenis het alibi van Brum- mer steunt. Om het korte haar. Een 50-jarige invalide te St. Denis bij Parijs heeft zelfmoord gepleegd, omdat zijn dochters heur haar kort hebben laten knippen. Een tijdje aankondigden had hij gezegd zicli het leven te zullen benemen als zij het ten uitvoer brachten en toen zij het inderdaad gedaan hadden, heeft hi zich meteen revolverschot in het hart van het leven beroofd. De Auto. Gedurende de laatste jaren is het auto-, het vrachtauto- en het autobus- verkeer steeds toegenomen, en daar mee natuurlijk de auto-industrie en alles wat er mee samenhangt. Ook in 1926 is een productie-toename te ver wachten. Aangenomen wordt, naar wij in de Kampioen lezen, dat de wereld productie dit jaar de 5 millioen belang rijk zal overschrijden. Verleden jaar bedroeg deze totale productie onge veer 4.800.000 stuks. Een aardig beeld vertoont de stati stiek Omtrent het aantal automobielen in de verschillende landen op 1 Jan. 1926. Het totaal aantal bedroeg op dien datum 24.589.249; de Vereen Staten namen hiervan maar even 20.051.276 voor hun rekeningEngeland 815.957, Frankrijk 735.000, Duitschland 323.000 en ons eigen land 56.300. Een juister beeld betreffende de verhouding der verschillende landen, wat hun auto verkeer aangaat, krijgt men nog door uit te rekenen op hoeveel inwoners het land éèn auto bezit. Zoo bedraagt dit in Amerika één auto op zes inwo ners in Engeland 1 op 55in Frank rijk 1 op 53in Duitschland 1 op 193 en in Nederland 1 op 130 (het gemid delde cijfer bedraagt 1 op 71). De _„auto-dichtheid“ is dus het „grootst“ in de Ver. Staten, waar voor elke 6 personen een auto aanwezig is. Zooals blijkt, neemt Nederland geen vooraanstaande plaats in, al is het cijfer gunstiger dan dat van Duitsch- and. Een vergelijking met andere ïuropeesche landen plaatst Nederland hierin zelf gedeeltelijk geslaagd evenmin in een gunstiger positie. De m volgende cijfers toonen dit aanBelgië 1 op 84; Zweden 1 op 75; Denemar ken 1 op 51; Zwitserland 1 op 104; erland 1 op 99 en Noorwegen 1 op 99. Wel zijn er nog Europeesche sta ten met veel slechter cyfer dan het onze. Italië en Spanje b.v, resp. 1 op 346 en 1 op 285. Dit neemt echter niet weg, dat verwacht mocht wor den Nederland in elk geval op één yn te zien met België, Denemarken, enz. De vermeende overste. Een paar dagen geleden ging de telefoon over in het Praagsche trein bataillon nummer één. De wacht hebbende onderofficier nam den hoorn op en hoorde een overste Paral, plaatsvervanger van den commandant der vierde afdeeling hem op korten kazernetoon bevelen, dat om half drie bij het Denis-station drie makke paar den klaar moesten staan, daar eenige stafofficieren een verkenningsrit in de omgeving van Praag wilden maken. In den dienst heeft men te gehoor zamen en dus waren, toen de klok half drie sloeg, de drie paarden met de oppassers voor het station present. Kort daarop verscheen ook overste en monsterde de dieren met critischen enade in Een buitengewoon brutaal heer, werd op straat aangesproken door een van zijn schuldeischers. „Schurkriep deze uit, wanneer zul je me nu eindelijk eens betalen Vier maanden wacht ik nu al op myn geld, heb je dan heelemaal geen schaamtegevoel De heer vond het erg vervelend, vooral omdat er al spoedig een kring menschen om hem heen was komen staan. Hij nam een nonchalante hou ding aan en vroeg toen, zoo hard, dat iedereen het kon hooren„Zoo, en jij, wat zei jij toen terug HijMarie, ik zou voor jou door een hel willen gaan! ZijDat zeg je nu wel, maar hoe kun je dat bewijzen? HijWordt mijn vrouw De straatmuzikanten hadden hun moppen gespeeld en de collectanten gingen rond met hun pet. Toen ze by meneer Spijkerhard kwamen zeide deze onmiddellijk„Neen, waarde heer, ik heb niet geluisterd Zondagavond tegen elf uur is in de buurt van de Ferd. Bolstraat te Am- sterdam een auto aangehouden, waarin Bolsward 27, zich drie mannen en twee vrouwen bevonden. De inzittenden werden met de auto eerst naar het bureau Stadhouderskade overgebracht en daarna naar het bureau Westerstraat. Deze aanhouding had plaats op vejzoek van de Tilburgsche politie en wel in verband met een aldaar gepleegde berooving. Zij zijn, volgens „Het Volk”, aldus De bpnde van vijf was in kennis ém of juister gezegd, één der vrouwen had deze kennismaking aangeknoopt. Zij gaf voor, dat haar ouders in Tilburg hen tot een huwelijk komen, eerst met „de oudelui” kennis moest maken. De Haarlemmer stemde daarin toe en men kwam overeen, dat de reis per auto zou geschieden en dat een paar vrienden van het meisje mee zouden gaan. Bij een autoverhuurder op het Haar lemmerplein werd nu een wagen met chauffeur gehuurd en Zaterdag tufte men naar Tilburg. In Tilburg geko men, werd den trouwlustige medege deeld, dat zijn aanstaande schoonfa milie buiten de stad woonde, en dus ging men met den wagen een vrij eenzamen weg op. Daar werd de Haarlemmer plotse ling door de drie mannen overvallen en van zijn geld, een bedrag van f250, beroofd, om vervolgens buiten de auto te worden gezet. Er restte den bedrogene en beroofde niet veel anders dan van het gebeurde aangifte te doen by de Tilburgsche politie, die zich, met’t reeds vermelde resultaat, telefonisch met de Amster- damsche politie in verbinding stelde. Toen de bedriegers dan ook Zon dagavond, na er eerst nog een vroo- lijken dag van te hebben genomen, in de hoofdstad terug keerden, volgde hun aanhouding. Maandag zijn de drie mannen, die resp. 28, 25 en 30 jaar oud zyn, ter beschikking van de Tilburgsche politie gesteld. De loting 1927. Friesland zal voor de lichting 1927 moeten „leveren” 1383 man, en wel gemeente-gewijs als volgt: Achtkarspelen 51, Aengwirden 16, Ameland 12, Baarderadeel 20, Barra- deel 23, Het Bildt 26, f Dantumadeel 55, Dokkum 14, Donia- werstal 20, Ferwerderadeel 31, Fra- neker 25, Franekeradeel 20, Gaaster- land 20, Harlingen 31, Haskerland 27 Hem. Old. en Noordw. 11, Hennaar- deradeel 15, Hindeloopen 3, Idaarde- radeel 18, Kollumerland en Nieuw- kruisland 29, Leeuwarden 172, Leeu- warderadeel 55, Lemsterland 31, Me- naldumadeel 35, Oostdongeradeel 29, te werk gegaan: Ooststellingwerf 47, Opsterland 64, - -r-d; ."1 - L. Rauwerderhem 10, Schiermonnikoog 3 gekomen met een bewoner van Haar- Schoterland 57, Sloten 1, Smallinger-11 r-—J land 53, Sneek 48, Stavoren 4, Tiet- jerksteradeel 68, Utingeradeel 18, ----o Westdongeradeel 31, Weststelling- woonden, en dat hij, wilde het tusschen werf 62, Wonseradeel 42, Workum 17 Wymbritseradeel 38, IJlst 4. Het hoogste lotingsnummer dat voor de lichting 1927 tot gewoon dienst plichtige is bestemd, is voor: Acht- karspelen 100, Aengwirden 28, Ame land 15, Baarderadeel 31, Barradeel 32 Het Bildt 39, Bolsward 40, Dantuma deel 92, Dokkum 20, Doniawerstal 31 Ferwerderadeel 46, Franeker 34, Franekeradeel 27, Gaasterland 31, Harlingen 56, Haskerland 48, Hem. Old. en Noordw. 22, Hennaarderadeel 24, Hindeloopen 3, Idaarderadeel 34, Kollumerland en Nieuwkruisland 42, Leeuwarden 250, Leeuwarderadeel 78 Lemsterland 43, Menaldumadeel 55 Oostdongeradeèl 47, Ooststellingwerf 79, Opsterland 97, Rauwerderhem 16, Schiermonnikoog 3, Schoterland 94, Sloten 2, Smallingerland 85, Sneek 61 Stavoren 4, Tietjerksteradeel99, Utin geradeel 27, Westdongeradeel 38, Weststellingwerf 100, Wonseradeel 67 Workum 20, Wymbritseradeel 62, IJlst 5. werden afgekeurd en in de nabyheid igraven. De bri ideelte vernield, evenals de wagen. De overval in de Boaz-bank te Bussutn. Het ligt, naar de „Tel.u meldt, in het voornemen der justitie, de aanklacht tegen F. Brummer, die als verdacht van schuldig te zijn aan den overval n de Boaz-bank te Bussum werd ge arresteerd, doch later weder werd overzwommen en meteen een record vrijgelaten, wel degelijk door te zet- op z’n naam gevestigd. Hij startte ’s ten. Daarbij zal dan moeten bljjken, nachts om 1 uur 35 te Griz Nez en aan welke getuigenissen de meeste bereikte de Engelsche kust ’s middags ANSICHTALBUMS T. Gaastra Bzn.

Friso nl | 1926 | | pagina 4