Poê ROUW! I voor Leest de Advertantign in dit Blad V( ke verkrijgba Gemeng SCHETSJES Humor en Satyre INGEZONDEN. Wetenswaardigheden Het ïillefennepad. I Gevaarlijk voor Uw kleine is een I quitte en H. Voorkomen van verontreiniging van drinkwater. Is het U bekend dat in het oudste gedeelte van het Buiten verantwoordelijkheid der Redactie worden sp< Drukkerij „Ff Oan mien aide Frjeunen en Hij had een wilde kiespijn en de eenig tandarts in den omtrek, was zijn medeminnaar, zijn concurrent naar de hand van een rijke weduwe. Maar eindelijk besloot hij dan toch naar hem toe te gaan. Toen hij uit de verdooving ont waakte, merkte hij, dat al zijn boven tanden verdwenen waren, terwijl de tandarts halverwege zijn onderkaak bezig was de tanden er uit te trek ken, terwijl hij mompeldeZij mint mij(ruk tand uitZij mint my niét! (ruk tand uit!) Zij mint mij.... Een vervelend en onpopulair lid van de Club zat op te snijden over zijn bekwaamheid op sportgebied. „Ik ben juist met schieten begonnen”, zei hij, „en de eerste keer dat ik op jacht ging, duurde het geen, twee minuten, of er lag een konijn dood dood aan mijn voeten.” „Waaraan was dat dier gestorven”, vroeg een stem uit een hoekje. Melkbesluit (Warenwet) De melk, die de melkveehouder verkoopt, aflevert of ten verkoop of ter aflevering in voorraad heeft, moet voldoen aan de volgende eischen zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zijnop zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld wordenonmiddellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijnonmiddel lijk na het melken uit den stal ver wijderd zijn en in een stankvrije om geving bewaard zijn. Gezondheidsraad, gesleept zijn. In den Daag is nog méér te zien. En vermoedelijk zijn ze wel in Scheveningen gekomen ook. En mooi zullen ze hun reisje ook wel gevonden hebben, want 't stond bij voorbaat vast, dat het mooi zou zijn. En een kind neemt dan ten slotte zoo’n Mauritshuis en wat men hem nog meer laat zien, op den koop toe. Dustegen schoolreisjes Heelemaal niet. Maar men boude het programma heel sober, beter te sober dan te over laden. En men late op zoo’n schoolreisje zijn onderswijzersjas eens thuie. Als kinderen een of twee dingen gezien hebben, maar dan ook goed, stelle men zich daarmede tevreden. Ze zul len, zoo heelemaal onopzettelijk, nog wel een hoop nuttige kennis ópdoen. Maar men make van hen geen slacht offers, die maar voortgesleurd worden van het een naar het ander. Van alles wat goed is, kan men iets slechts maken. Zelfs van schoolreisjes. En dat is toch jammer. De lo Friesland zal 1 moeten „leverer gemeente-ge wij s Achtkarspelén Ameland 12, Bas deel 23, Het Bi Dantumadeel 55 werstal 20, Fen neker 25, Franel land 20, Harling» Hem. Old. en N deradeel 15, Hin radeel 18, Kollu kruisland 29, Le warderadeel 55, naldumadeel 35, Ooststellingwerf Rauwerderhem H Schoterland 57, land 53, Sneek 4 jerksteradeel 68 Westdongeradeel werf 62, Wonser; W ymbritseradee’ Het hoogste lot de lichting 1927 plichtige is best karspelen 100, A land 15, Baardera Het Bildt 39, Bo deel 92, Dokkum Ferwerderadeel Franekeradeel i Harlingen 56, H Old. en Noordw. 24, Hindeloopen Kollumerlana Leeuwarden 250, Lemsterland 43, Oostdongeradeèl 79, Opsterland 97 Schiermonnikoog Sloten 2, Smallin Stavoren 4, Tietj< geradeel 27, V Weststellingwerf Workum 20, V IJlst 5. De dokter had juist zijn patiënt bezocht en diens vrouw liet hem uit: Uw man is niet zoo best, vrouw Jan sen, zei de dokter, houdt hij het een voudige dieet, dat ik hem voorge schreven heb? Nee, dokter. Hij zegt, dat hij niet Idood wil hongeren, om een paarjaar langer te leven Harmen: Wat is er met die knecht die je uit de stad gekregen hebt, gebeurd Sijmen: Die? O, die was eigenlijk chauffeur van zijn beroep en toen is die stommerd onder een ezel gekro-l pen, om te zien, waarom die niet loopen wou Een eigenaar van een messenfa briek in Sheffield liet een vriend van hem (een Schot I zooals bekend1 Lieverd, we zijn vandaag vijf jaar getrouwd en als gewoonlyk heb ik een herinneringstaart gebakken. Wat lief van je, schat, antwoord de de echtgenoot, ik denk terug aan die andere taarten, als mijlpalen ZijIk denk er niet aan je te trou wen, je bent de stomste, akeligste, idiootste, achterlijkste vent, op de heele wereld. Ik 'vind je gewoonweg weerzinwekkend, misselijk en ver schrikkelijk. En al was jé de eenig- ste man op de heele wereld, dan trouwde ik nog niet met je. Ik ver foei je, bah HijHm, moet ik daaruit opmaken dat je mijn aanzoek afwijst? De vermei Een paar dag< telefoon over in bataillon nummi hebbende ondero op en hoorde plaatsvervanger der vierde afdei kazernetoon bev< bij het Denis-stat den klaar moeste stafofficieren eei de omgeving van In den dienst h zamen en dus 1 half drie sloeg, de oppassers voc Kort daarop ve: Paral. Hij nam d en monsterde de blik. Twee er v« zijn oogen, maa niet; het was sc] van scheldwoon oppasser dreig volgde. Dan wei naar de kazerne overste besteeg reed met het am naar de kazern compagnie te stuurde hij den alleen met de be In de knzerne wachtte men der nacht op den overste en de scheen. Den vol; een officier de paardenhandelaa hem geheel te g bood. Zoo kwam aan het licht. H< er heelemaal j plaatsvervanger der vierde afdec De oplichter tegen de lamp. j zelfs in wijden omtrek, nog steeds geen vol maakt regeeringsbeleid is verkregen, ook niet in ons miniatuur rijkje, zou men het eens met een volksstemming kunnen piobeeren. Wij twijfelen dan niet aan de uitkomst. Ook de houding van den heer B. is ons allerminst sympathiek. Hij toch was de man, die de meeste voordeelen, en wel directe, trok van de aanleg der weg Workum-Ferwoude. Als dank daarvoor, werd een kans door samen loop der omstandigheden (wegenslui ting enz.) ontstaan, benut om nog grooter voordeelen te verkrijgen. Mocht de heer B. door toevallige om standigheden, daartoe in staat deze werkzaamheden tegen houden? Er was eens een koning der oudheid, die misdreven had. De proteet tot hem gekomen, verteld^ van een rijkaard die duizend schapen bezat, maar die toch begeerde het ooilam van den arme, diens eenigst bezit. Is dit geval niet annoloog? Wij kunnen ons in denken dat de fendale grondbezitter zijn rechtsbegrip, een andere maatstaf aanlegt, dan hij die van dit bezit ge speend is, maar is dit wel verant woordelijk? Och wij weten het, ieder bezit is maar geleend, enkele jaren. en het wordt overgedragen aan op volgers, met de kans van weinig sta biliteit, maar de verantwoordelijkheid blijft. Beter wilde het ons voorkomen, dat de heer B. uit dank voor de hem door het toeval in de schoot geworpen voordeelen, had willen medewerken aan een snelle uitvoering, om daarna in overleg met autoriteiten en des noods in samenwerking met de inge zetenen dezen een vrijen wandelweg naar den zeedijk te verschaffen. Hoe geheel anders was in dit geval, het oordeel van het publiek geweest. Hoe oneindig veel hooger staat de man, die de publieke opinie begrijpt en haar in goede banen wil leiden, dan hij die deze trotseert in zijn eigen be- menschen altijd weer. Goed ontwik-|te prijzen, die in de jeugd zijn juk een kleine, van "natuurschoon mis-1 deze thesis, maar zij is ook door deelde plaats een paradijs maken. - J. E. MULLER, schen leeftijd is de jeugd namelijk de i - in den ochtend het prestatievermogen voor den arbeid het grootst de kunnen zich in volle volheid geven. jongen dag: vol blijheid, vol onbe- Later komt de reserve, de zwa’ren, de terughoudendheid, de kos- Mijn »Swan« en ik. XXXVI. DE STRAFFE TEUGEL. De jeugd moet het niet te gemak kelijk hebben inderdaad is gelukkig I? - - - kelde gemeenschapszin, kan zelfs van draagt. Het is een ervaringswaarheid van natuurschoon mis-1 deze thesis, maar zij is ook door re- deneering te bewijzen. Van der men- morgenstond en wij wéten allen, dat v- I ket grootst is. Dan is de geschiktheid Kennissen to Warkum. voor den arbeid het grootst de Hoe komme jimme er nou by om krachten zyn vernieuwd als het ware I en kunnen zich in volle volheid geven. Daarbij is het jonge leven als den I zorgdheid, vol gereedheid gave. T rimpel der overweging van de be- tenvraag en die van den winst. De jetfgd kent die dingen niet en gelukkig weer wie, wijs geleid, dan aanpakken leert, strijden, worstelen als het zijn moet. Het eenige kind is niet bevoorrecht; het verzondagt zoo licht en wordt een kasplantje, teer, gevoelig, vaak niet in staat zich te handhaven, als het donkert om hem en de levensstormen opsteken. Men heeft het opgemerkt, dat kin deren uit groote gezinnen dikwijls het best slagen in het leven. Het mag niet verwonderen. In het groote gezin moet de een den ander helpen, den ander en zich zei ven. In het groote gezin is geen tijd voor den treuzel zal men gereed komen op tijd. Het groote ge zin leert deelen en verdeelen, zich tevreden stellen met het evenredig deel en het bescheiden deel de straffe teugel wordt er aangelegd. Aangelegd in beheersching, in zich zelven voorbijzien, in opoffering. i Het eenige kind krijgt alles, het Observatorium te Greenwich, achter volle erfdeel, maar wie’ daar op gaat muren van 1 meter dikte, de beroemde zitten komt dikwijls bedrogen uit, klok die de wereld den stan- heusch het voordeel van het-alleen- daardtijd aangeeft? hebben, van het groot-bezit is zeer dat die dikke muren dienen om de twijfelachtig. klok te behoeden voor alle invloeden Een vraag nuGaat het pad van de van warmte, koude, vocht, enz. thansche jeugd wel in de goede rich- dat deze klok den tijd kan aanwijzen ting Mijn „Swan” meent, dat er op tot °P een honderdste deel van een den weg van het jonge leven teveel seconde nauwkeurig? jachting is, te veel overlading, over- dat de Londensche leeuwen, tijgers daad, ballast, die het scheepje kan doen en eenige andere groote beesten, uit stranden op verborgen klippen, doen den dierentuin, in het afgeloopen jaar zinken in het diepe water, omdat de 450 paarden en 135 geiten nuttigden? hand stuurvastheid mist. Stuurvast- dat onlangs een duif in zijn oude heid en kloekheid in het moeilijke nest, na vier jaar afwezigheid terug- oogenblik. Over deze dingen spreek keerde? ik verder het onderwerp van Swan dat deze duif in 1922 in Marennes 37 wil ik nader overwegenhet zal (Frankrijk) verloren ging en nu on echter verband houden met den langs te Bath (Engeland) terugkeerde „straffen teugel”. H. dat het nieuwste middel om eieren te conserveeren is, ze een heet olie- bad te geven? dat dit heete oliebad een tempera tuur van 235 gr. Fahrenheit heeft? dat de olie de poriën van den eier schaal vult en zoo de lucht belet toe te treden dat één Yen (Japansche munt) is gelijk aan fl.24? Algemeen Besluit (Warenwet) Groenten, vruchten, wortel- en knolgewassen welke ook rauw door den mensch kunnen worden gebruikt, mogen, nadat zij geoogst, geplukt of gerooid zijn, niet behandeld worden met water, hetwelk Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin het water zich bevindt, daarvoor ongeschikt hebben verklaard. Gezondheidsraad. van deze machine zeer geprezen. Na dat ér in afzienbaren tijd iets over- de geheele boerderij te hebben be- blijft voor afbraak. Waar door alge- zichtigd vertrokken wij weer naar meen kies- en stemrecht en evenre- ons hotel, waar de heer van Hecq dige vertegenwoordiging ons meedeelde dat hij ons te onge- veer 3 uur te zijnen huize verwachtte om dan met ons een boerderij te gaan bezichtigen ongeveer 35 K.M. van Clavier gelegen (in de Ardennen). De tusschentijd werd door ons benut om de omstreken van Le Huy te bezich tigen. Vol bewondering waren wij over de schitterende omgeving', om te omschrijven wat onze oogen hier aanschouwden, zou te veel plaats ruimte vragen. Het was een schitterend gezicht van af de hooge bergen neer te zien in de laagten. Voordat wij er aan dachten was de tijd verstreken en spoedden wy ons naar hotel Termi nus, om ons van daar per auto te be geven naar Clavier de woonplaats van den heer van Hecq. Hier werden door ons de verschillende fabrieks gebouwen en werkplaatsen bezichtigd rondgeleid door den heer van Hecq die ons de bewerking van verschil lende landbouwproducten liet zien. Hierop begaven wij ons naar de be wuste boerderij in de Ardennen, waar 32 koeien met de machine werden ge molken. Ook hier werden dezelfde op merkingen gemaakt als bij de vorige boerderij. De Belgische boeren zien niet zoo correct op het melken als de Friesche boeren. Hierna werd de boerderij bezichtigd, die wat indee- ling en bouwtrant betreft veel ver schillen met de hier bestaande boer derijen. Na die Ardenner boer bedankt te hebben voor zijn vriendelyke ont vangst reden wij terug naar de woon plaats van den heer van Hecq, die ons uitnoodigde ten zijnen huize een glas wijn ter afscheid te drinken. Hier werd nog menig hartelyk woordje gewisseld en de heer Hecq sprak nog een hartelijk aanbevelend woord over de „Hinman” melkma chine, welke hij uit ervaring aanbevool als de beste en eenvoudigste melk machine die er tot noch toe bestaat. Bij ons vertrek bedankte de heer K. lang, bergen ontmoeten elkander niet, Vrolijk, veehouder alhier in korte woorden den heer Hecq voor de gulle en hartelijke ontvangst en de mooie dag die hy ons (zoo geheel belange loos) had bezorgd. Hoewel er eerst besloten was Woensdag naar Fries land terug te keeren, de heerlijke natuur en de mooie omgeving deed ons besluiten Woensdag nog op Bel- gië’s grondgebied door te brengen. e Onze reis ging nu naar Luik. Ook hier I jimme sa op to wienen oer det paed is veel te zien, vooral het gezicht vanaf der troch dy Tillefennesteeg Dy de Eifeltoren is in een woord mooi. I steeg moest al folie hjedder slüten Vanaf deze toren kon men uren ver I west ha, want dy hat ommers altyd zien. Er zou nog veel meer te be-lal ’n skandael for Warkum hwest,de schrijven en te verhalen zijn, maar eigen Warkumersdy bin’dat al wend, wij zullen het hier bij laten, niet ver- mar for ’n Frjemdeling dan moatte getende dat onze reis van begin totlse hja der ommers oer skamje Hwit het einde het kenmerk droeg van I jimme hwet my folie better for War- gezelligheid en eensgezindheid. kum talyke? Sjen fen Bokma sa folie Wij besluiten dan dezereisbeschrij-ljiid los te krijën as mar los te krijën ving met eere-saluut aan de Belgische I is, hwent hy kin’t wol bitelje, meitsje heeren en den heer Van Bavel te I dan dy smoarge steeg sa ticht as ’t Utrecht die niets onbeproefd lieten I mar kin mei gewapend beton op beide om deze dagen voor ons zoo aan-leinen, dat er noait hwer ien mei sokke trekkelijk mogelijk te maken. raere streeken in komme kin, jou dat Daar binnenkort in de omgeving I jild dat der for komt oan „plaetselik van Workum een „Hinman” melk- belang” (hwent dat bytsje jowt jimme machine wordt geplaatst, zullen wij gemiente dochs neat) lit dy dan sjên alsdan een nadere beschrijving van I der hwet by te sneupen, en sjen dan deze machine geven. inpleats fen dy smoarge steeg ’nlyts Een reisgenoot, (paradyske to krijën lyk as Muller woe, dat wier fyn ik aerdig better. Dan koenen de aide ljuetjes der is hinne kuijerje, der hwet roake, en de .aide frjouljue hwet haeke ofbreidsje, Laat nooit een aan een tapkraan I en tusschenien ’s oan bjar alderwetsk der waterleiding verbonden slang of I roekesdoaske roeke, enz., ja ik wol anderzins uitmonden in gevulde vaten, hjeuwe dat se hjar dan ommers for- kuipen of bakken (bijv, in een bad- tfiele scoene dat se al in ’t echte kuip, handwaschbakje, spoelbak voor I paradys wienen. Hoe liket jimme dat fotografische doeleinden, spoelblik in ta Scoe dat net folie better oanloeke koffiehuizen,enz.). Bij drukvermjnde-1 neï Warkum ta, as dy stjonkene ring of afsluiting van de waterleiding I Tillefennesteeg Nou hear ik jimme kan het verontreinigde water anders I wol, ja mar dat paed nei de sédyk. onder bepaalde omstandigheden in de I Hwet bisonders is der to sjen? en hwa leiding worden gezogen, waardoor meitsje der ’t measte gebrük fen. een ernstige verontreiniging van het Aide ljue in gjin gefal, hwet bakvisk- leidingwater kan ontstaan. jes jOens as ’t tsjuster is miskien, nou GEZONDHEIDSRAAD, pit ay dan en oar plak siekje. Koudum, 6 Sept. 1926. H. ELZINGA Sr. Toerist: Jullie’ hebben hier een heeleboel bergen, hè? Zwitsersche gids: Ja, meneer, we hadden hier zooveel land, dat we het op Jioopen moesten gooien Rechter (tot beklaagde, die juist voor de tweehonderd acht en der tigste keer veroordeeld is): Heb je nog iets te zeggen BeklaagdeJawel, meneer de rech ter, dit alleen, dat geen mensch nu eenmaal volmaakt is Veeren kussens een gevaar. Moeders, wil dit terdege leeren. 1 I [kussen met veeren. Ofschoon wij voor korten tyd be-1 Wilt ge de zuigeling voor leed loofden, bovenstaande questie te zullen [bewaren, laten rusten, zijn wij, door de feiten I Laat hem slapen op een' dun kussen verrast, van meening veranderd. Het [met varen ieh«n/aak GEZONDHEIDSRAAD. eensklaps is aangeland, schynt ons I daarvoor voldoende excuus. Graag I zouden wij eens willen vernemen, de I Schoolreisjes felle actie. Wjj weten echter bij er-| De inspecteur van het L. O. teDe- varing dat men zich daar niet in del venter heeft zich op verschil- kaart laat kyken. Is het te verwon-1 lende gronden tegen schoolreisjes ver deren, dat wij den heer B. beschouwen I klaard. als het onbewuste werktuig in Rome’s I „Wij zullen goed doen met zijn op hand I merkingen rekening te houden, schryft Als schoolknaap lazen wij eens ?O, het Chr. Schoolblad „Onze Vaca- armoede dat verlaagt den mensen”, tures.” Onze geheele eerlyke kinderziel kwam I Voor eenigen tfld zagen we een tegen deze uitspraak in opstand. Se-1 paar schoolklassen in Den Haag. dert hebben wij vele onaangename I Natuurlijk moesten de Eerste en ervaringen dienaangaande opgedaan. I Tweede Kamer bezocht worden. En Maar toch rijst de vraag of het nu I voordeel was, dat de kleintjes daar zoo slecht met de gemeentekas gesteld I tenminste konden zitten. De wijsheid is, dat men eeuwenoud bezit gaat ver-1 die een juffrouw oplepelde, ging hun vreemden tegen den zin van een groot I voor een groot deel voor by. Wat óók deel der burgerij en nog wel op deze een voordeel was. wijzeWee dan ons kostbaar bezit I Later zagen we dezelfde kinderen aan omtrek! Wel hebben wij den in-|in ’t Mauritshuis. Ze liepen door de druk gekregen, dat men heel wat I zalen, ze moesten alles zien en zagen beter kan af breken dan opbouwen. I niets. En ze hadden er ook niets aan. I Pat men in dit geval slechts zorge, Wie weet, waar ze nog meer heen-1 hebben de Schotten den naam van „gierig” in Engeland) zijn fabriek zien. „Kijk, Mac,” zei hij, „hier heb je een souvenir van me”, en reikte hem een mooi zakmes over. „Maar”, ver volgde hy, „nu moet je me een halve cent geven, opdat het mes onze vriend schap niet afsnijdt”. Onwillig zocht de Schot zijn zak ken na en vond eindelijk een cent. „Heb je een halfje terug”, vroeg de Schot angstvallig. „Nee, ik vrees van niet”, zei de vriend, Mac dacht een oogenblik na en zei toen: „Nou geef me er dan nog maar een zakmes bij, dan zijn we Bill: „Ik zat zoo te denken, Boll, dat het toch fijn zou wezen, als je precies de plaats en de tijd wist, wraar je zou sterven Boll: „Waarvoor zou dat nu goed zijn Bill: „Nou, ik zou wel zorgen, dat ik uit de buurt bleef!” ANS 1 '__i -ji.en over. J1 1 1 1 1 1. V j itrwi i i 'i —i AU nx nn wx rir- AS

Friso nl | 1926 | | pagina 6