Advertentieblad Nieuws- en Gouden Fantasie- en Zegelringen Gachetringen J. VAN DOUWEN KUIPERS Gondsmid-Horloger, Markt, Worknm WOUDA’s TB01P, Saeek o 0 G.J.ALTING, I ï.h, A. HANEWACKER Ir. BRILLEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. r ’Bij Scheren o NOU o o o g TROMP, Sneek. g g Opgericht 1901. g ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1926. No. 38. 0 Adverteert in 0 o o o Kroniek der Week. NEDERLAND. 0 o o o o o 52ste Jaargang. Officieel Gedeelte. te aange- eenig vee is, De zaak is in onder- J mislukte aanslag op den Duce pleegde. OOOOOOOOOAOO REEPEN-CHOCOLADE, vooral bjj eenige hoe veelheid, het goedkoopst aan het oude adres: Hoogst modern Massieve Tronw- en Verlovingsringen MT Gratis Inscriptie "Wl Aanbevelend, Blanke Boekweitgort Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnliardt’s Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I derdagsavonds, uitgez. familieber. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM, brengen ter ken nis van het publiek, dat aan de Wed S. Graafsma en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het ver- grooten der smederij in het gebouw, plaatselijk gemerkt Wijk A no. 174, kadastraal bekend gemeente Workum Sectie A no. 2967. Workum, den 11 September 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn, De Secretaris, VAN BRUGGEN Kleinzand 16 Sneek Amsterdam, 16 September. Vorige week kwam Greetje bij me en zei: „Den 15en komen w(j naar Rotterdam en weer met schoone kunst.” Toen zei ik tegen haar„Er zullen bloemen op je kamer z\jn.” Zoo sprak de heer Tartaud, de Rotterdamsche tooneel- directeur, toen in de kapel op Wes- terveld daar de kisten stonden van die twee groote kunstenaarsGreetje schreeuw, enz. Men herinnert eraan, dat in het verleden een Fransch staatspresident, en andere vooraan staande personen door Italianen wer den vermoord, doch dat Frankrijk er nooit aan gedacht heeft Italië daar voor aansprakelijk te stellen. Duitschland. Berlijn, 16 September. Met enthou siasme heeft men in breede kringen in Duitschland de opneming in den Volkenbond en den Raad begroet. Dr. Stresemann gaf in zijn rede te kennen, dat het van beteekenis is, dat Duitschland en de staten met wie het in den wereldoorlog streed, el kaar nu in duurzamen vredesarbeid in den volkenbond vinden. Dit feit toont duidelijker dan woorden en een program, dat de Volkenbond geroe pen kan worden aan de politieke ont wikkeling der menschheid een nieu we richting te geven. Het Duitsche Rijk zal met volle toewijding mede werken. Als gevolg van Duitschland’s toetreding moeten tusschen Briand en Stresemann onderhandelingen ge- Mededeeling van den Burge meester van Workum, Algemeene geldinzamelingen langs de huizen, Het houden van algemeene geldin zamelingen langs de huizen is tegen woordig aan de orde van den dag en met allerlei soms ontroerende circulaires en photho’s wordt op de offervaardig heid der menschen gewerkt om er uit te halen wat er uit te halen is. Helaas blijkt maar al te veel, dat niet steeds het gecollecteerd geld doel matig wordt besteed. Hoe dikwijls heb ben de nieuwsbladen reeds melding gemaakt van allerlei oplichterspraktijken welke onder den schijn van geldinza melingen voor een of ander liefdadig doel hebben plaats gehad. De gevers zijn hun geld kwijt, terwijl de sluwe collectant dikwijls nog kans ziet zijn verdiende straf te ontgaan. Allerlei handigheden, zelfs klinkende namen worden soms gebruikt, niet alleen om medelijden op te wekken, doch tevens om het te doen voorkomen, alsof met het geven van geld voor het bepaalde doel een goed werk wordt verricht. Meermalen is zelfs gebleken, dat de ontvangen gelden geheel of voor een groot deel door de collectanten zelf in den zak worden gestoken. Zooals bekend mag worden geacht is voor het houden van geldinzamelingen langs de huizen der ingezetenen onzer gemeente in 't algemeen vergunning van 't Gemeentebestuur noodig. Laten de ingezetenen medewerken opend zijn over de z.g. terugwerkin genvan Locarno.Daarbij is aan de orde de vermindering van de bezettings troepen tot 38000 man. Duitschland dringt aan op onzichtbaarmaking der bezetting, door concentratie der "troe pen in enkele groote centra. Volkenbond. Genève, 16 Sept. Onder luide toe juichingen heeft Duitschland zijn in trede in den Volkenbond gedaan. De rede van den Voorzitter en die van Stresemann werden enthousiast toe gejuicht. In de wandelgangen hoorde men allerwegen vriendelijke uitlatin gen jegens het nieuwe lid. Briand verklaarde in een rede, dat er voort aan tusschen Duitschland en Frank rijk geen oorlogen meer zullen zijn. Jhr. Loudon, de Nederlandsche afge vaardigde gaf in zijn rede te kennen, datde Bond door Du’itschlandstoelating een enorme stap naar zijn universali teit heeft gedaan. Omtrent het uit treden van Brazilië on Spanje zeide spr., dat de staten, die den Bond ver laten, zich weldra rekenschap zullen geven, dat de Bond, ondanks zijn jeugd, reeds onmisbaar is voor het gemeen schappelijke leven der volken. Hij is sterk genoeg, om enkele schokken te verdragen. Men neemt aan, dat in de twee jaar, die er verloopen, eer Spanje’s opzegging van zijn lidmaat schap in werking treedt, dit land wel weer tot inkeer zal zijn gekomen. Vakkundige levering van BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS ELASTIEKEN KOUSEN g Groote sorteering fijne Staalwaren Ziekenverplegings-Artikelen enz. Elect. Slijp-en Reparatie-inrichting „Friso” BUITENLAND Engeland. Londen, 16 Sept. De Britsche mijn eigenaars blijven volharden bij hun weigering om te onderhandelen op nationale basis. In een bijeenkomst der mijneigenaars werd nog eens uit drukkelijk verklaard, dat de eige naars in alle districten *met uit zondering van Warwickshire niet wenschen in te gaan op nationale onderhandelingen met de mijnwer kers. Van deze verklaring werd me- dedeeliiig gezonden aan Churchill. Thans staat nog de mogelijkheid open een conferentie bijeen te roepen van de districtsassociaties der mijneige naars, die nu gezamelijk het eenige lichaam vormen, dat tot onderhande lingen namens de eigenaars bevoegd is. De regeering zal in deze richting stappen doen, besloten als zij is, nu beslist een oplossing tot stand te brengen, door,het maken van districts- overeenkomsten, die bekrachtigd zul len worden door een nationaal accoord. Maar hierbij wordt weer moeilijkheid met de mijnwerkers verwacht. De mijnwerkers zijn door het besluit der eigenaars gegriefd en hebben heftig verweer aangezegd. F r a n k r ij k. Parijs, 16 Sept. De bezuinigingen hebben hier steeds voortgang. Bij „oorlog” is het aantal officieren ver minderd met 2700, waaronder 1200 reserve-officieren. Dan worden voor bereidende maatregelen genomen, om te komen tot eenjarige dienstplicht. 10.000 paarden zullen aan de bereden troepen onttrokken worden. Verschil lende diensten van leger en vloot géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Dops 30, Tube 80 ct. PUROL. Tot plaatsing van met de politie om ongeoorloofde col- en David Lobo, zoo noodlottig bij het Leidensche spoorwegongeluk om het leven gekomen. En nu, nu zijn hier deze bloemen. Dat was wel e'en van de roerendste monjenten van de plech tigheid der laatste-eer-bewijzing aan de verscheiden artisten. Amsterdam heeft hen een grootsche hulde ge bracht. In den Stadsschouwburg was een chapelle ardente ingericht door de artisten. Door tooneelspelers wer den de kisten rond het schouwburg- gebouw gedragen. Eerst Greetje, dan haar man, die met haar den dood vond. Als slippendraagsters liepen mevrouw van der Horst, Alida Tar- taud-Klein, De Boer van Rijk en Mann naast haar kist. En terwijl de boog lampen van den schouwburg, rouw- omfloerst brandden en een treurmarsch van Beethoven weerklinkt, volgen duizenden met bonzende harten en starre oogen den kleinen somberen stoet, die om den hoek van het gebouw verdwijnt. En uit vele overkropte ge moederen kruipt een snik ep, heesch en droog. Velen hebben gesproken, in de Chapelle ardente en ook op Wester- veld, waar de crematie plaats vond. Autoriteiten en tooneelisten. Allen brachten een diep uit het hart komende tegenover* geldinzamelingen, laatste groet aan twee grootekunste nen niet eenige zekerheid heeft naars, die plotseling van ons zijn heen gegaan. Maar met minder plechtig en aangrijpend was de uitvaart van den eveneens te Leiden omgekomen op- zichter-machinist Rohn, vanaf het Centraal Station te Amsterdam. Weer een dichte menschenmenigte, spontaan ontbloote hoofden bij het passeeren van den stoet, bloemen, veel bloemen. En een zelfde plechtigheid te Amers- f machinist van Ettikhoven. Het was wel een week, waarin het van ons Nederlandsche volk diep ge schokt werd. De toestand der gewonden moet bevredigend zijn. Van de 9 gewonden zijn er 4 ernstig gekwetst, waaronder 1 Duitscher. Vanaf Woensdag is het noodlottige traject weer in gebruik genomen. Er is een officieele commis sie van onderzoek ingesteld. Volgens prof. J. A. v.d. Kloes van de Techni sche Hoogeschool te Delft is de oor zaak van de ramp, dat grof grind voor de verharding van het wegvlak is gebruikt. Deze ballast laat zich moei lijk onder profiel brengen en houden, zoodat het spoor minder vast op zijn plaats ligt. Daartegen kan men de maatregel nemen, fijn grind, grindzand en basaltsplit aan te voeren en er de dwarsliggers goed onder te stoppen. Dan zal alle gevaar, volgens den pro fessor, voorbij zjjn. lecten te voorkomen. Hieronder valt ook het bedelen door allerlei omloo- pers. Controle is dringend noodzakelijk. De poitie stelt het zeer op prijs, wan neer de ingezetenen haar op de hoogte brengen met praktijken, die aL> niet ge oorloofd moeten worden beschouwd. Een raad zou ik in het algemeen belang nog willen geven. Geeft in ’t algemeen niet (vooral aan onbekende personen) wanneer de collectanten u niet kunnen toonen een bewijs van uw gemeentebestuur, waarbij hun vergun ning voor de collecte is gegeven. Weest verder zeer voorzichtig met hen, die trachten u zegeltjes enz. te verkoopen voor, naar zij beweren, dit of dat mooie doel. Deze verkapte collecte wordt met nog andere methoden niet weinig ge bruikt om te ontkomen aan de ver gunning van 't gemeentebestuur die ongetwijfeld dikwijls zou worden ge weigerd. De bedoeling van deze mededeeling is niet om een rem te plaatsen op de offervaardigheid der ingezetenen, doch alleen om aan te sporen tot voorzich tigheid 1 waarvan men dat ze geoorloofd zijn en inderdaad een goed doel nastreven. Zooveel mogelijk zal door mij in »Friso« worden bekend gemaakt, als voor eene geldinzameling vergunning is verleend of geweigerd. Door het Gemeentebestuur is j.l. Zaterdag vergunning voor een collecte geweigerd aan de Vereeniging >Het Hoogeland< te Arnhem, waarvoor col lectant is in Friesland, R. Akse Leeuwarden. Workum, den 16 Sept. 1926. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Wij leveren U alle soorten Recepten van H.H. Doktoren en reparation worden op eigen werkbank gereed gemaakt J. W. DE JONG, Optiek, Workum en dat er niet voldoende geld beschik- aanleiding van de schimpscheuten - -'t om de woningen Van den r~“ J- Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. S ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- I De prijs der Advertcutiëts is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Rijkslandbouwonderwijs. Heel Wage- ningen prijkt in feestkleedij. Talrijke autoriteiten, w.o. ministers Kan en Koningberger, waren bij de onthulling van het standbeeld „De Zaaier“ aan wezig. De- gelden voor het beeld wa ren bijeengebracht door particulieren en landbouwvereenigingen. Een aar dig incident vond nog plaats. Minister Kan zou zijn bedankrede houden. Maar dat was niet meer noodig, verklaarde hij, omdat de N. Rott. Crt. het heele verloop van de plechtigheid en ook de rede, die Z. Exc. zou houden al vooruit in extenso had afgedrukt. Een merkwaardig staaltje van journa listieke activiteit. Het verslag nog eerder dan de gebeurtenis zelve Het is een loffelijke gewoonte, om de groote oorlogsschepen hier en daar bij de buren op visite te sturen, in plaats van ze te gebruiken om dood en verderf te zaaien. A msterdam heeft een heel Engelsch eskader, bestaande uit vier kruisers, waaronder een ad miraalschip, op bezoek. In plaats van krijgsmuziek, weerklinkt op de dek ken dansmuziek, tijdens den „Thé- dansant”. De zwaarden worden tot sikkels omgesmeed en de kruisers tot dancings. De vergelijking klinkt iet wat krom. Maar is daarom niet min der juist. We leven in de eeuw van den Volkenbond. De door den minister ingestelde com missie in zake het vergaan van denTer- schellinger loodsboot, zet het onder zoek te Terschelling voort. Volgens een oud-loodsschipper is op de ver keerde plaats naar het wrak gezocht. Andere loodsen verklaarden dat het schee’ was. 1 geduid waar het wrak moét gezocht worden. Er zullen nieuwe pogingen om het te vinden, gedaan worden. Maas en Waal wordt geholpen. Waarschijnlijk als resultaat van het ministerieele onderzoek ter plaatse, heeft de minister-president nu op de vragen van het kamerlid Bulten mede gedeeld, dat hem bekend is, dat de noodwoningen in de door de over- strooming geteisterde streken niet voor bewoning in den winter geschikt zijn en dat er niet voldoende geld beschik baar is om de woningen Van den kleinen man zoodanig in te richten, dat er gelegenheid voor stalling van zoekï Het kan dus niet anders, of de regeering zal ingrijpen. Wageningen viert feest, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het de mentaliteit der Italianenveel ge- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- eu Uitgevers-Bureau »Neerlaudia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. zullen worden samengesmolten. Mussolini heeft het nu heelemaal bij de Franschen verbruid. Zulks naar aan het adres van Frankrijk in de Italiaansche pers, in verband met het feit, dat de Italiaan, die den jongsten miolnlzin fidnalotr nn Hor Thinza uit Marseille kwam. Men neemt "den Italianen de gebezigde uitdrukkingen als „gehate buitenlanders” zeer kwa lijk. Al houdt men ook rekening met Openbare Kennisgeving Burgemeester en Wethouders van WORKUM. Gelet op de desbetreffende bepa lingen der Hinderwet; Brengen bij dezen ter kennis, dat ter Secretarie der gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen ver zoekschrift met bijlagen van O. Pruik- sma, slager te Workum, strekkende tot het erlangen van vergunning tot verbouwing van zijn slagerij, plaatselijk gemerkt, Wijk C no. 4, kadastraal be kend gemeente Workum, Sectie A no. 586. Dat op Zaterdag, den 25 September 1926 des middags te 12 uur, ten ge- meentehuize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de ge wone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Men zij indachtig, dat, volgens de bestaande jurisprudentie, niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten; einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Workum, den 11 September 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A WAGENAAR Azn., Burgemeester VAN BRUGGEN, Secretaris. oooooooooooooo was ’t niet de volle waar- heid Vond U de JODEN- KOEKEN van VEENSTRA X ook niet bijzonder fijn, en V uitblinkend boven andere V Per heele bus 25 stuks 75 ct. 9 Per halve bus 12 37 ct. Bussen op rekening voor 10 en 8 ct. worden terug genomen. Dagelijks versch voerd bij plaats naar het wrak loodsen verklaarden e absoluut niet zeewaardig is nu een nieuwe plaats aan worden. Er zullen nieuwe pogingen foort, voor den verscheiden leerling- gemoed di h B I o o i A- FRISO. v-gqiaeu'rtMrj cw ..o». ■-mnmiiminiiirnri i m •j. •k <>OO€>OOOOOOOOO<>

Friso nl | 1926 | | pagina 1