PROEVEN I Swan Gemarteld Door Jeuk BLOEMBOLLEN 3 Tandarts NUK - Bolsward RvTSüLËN u .l| Magazijnen Burgstraat - Sneek 1M - rtet S- Ki ral 'v S c 1 I BRILLEN en PINCE-NEZ V ulpenhouders. I F RS-7-' CONSULTEEREN 4 B I Bij Scheren PUROL 1® I I I IK Najaars-en V/inter- f tb seizoen ^7//- SCHETSJES D. F. J. HOFSTEDE Kweeklust - Workum INGEZONDÈNr 1 <5r 0 Overwefdijende collecties ||®i| Heeren-en. Kinderkleeding rp k 7 b E I T. G-A ASTRA Bz. kJ..' r I Opticien, Grootzand 18, Sneek. TELEFOON 332. Inrichting voor alle mogelijke reparatiën aan Vlugge afwerking Verkrijgbaar in den - Boekwinkel van - I W..C KMRSKbk l en Heepen-rifodeapti kelen. REGENJASSEN ULSTERS WINTERJASSEN KINDER-ULSTERS KINDERJEKKERS Weer voorradig alle soorten voor kamer en tuin Beleefd aanbevelend. is eiken Vrijdag van 10—1 - te Workum te - ten huize van J. C. REPKO Vertrokken. Anne Haagsma, hulp in huishouding van G 103 naer Leeuwarden, Gijsbert Jacobstraat 42. Gosse Taeke Visser, timmerman van E 5 naar IJmuiden, Mahustr. 25. Engel Gerritsen, zonder beroep van G 129a naar Hilversum, P. C. Hooftweg 11. Dirk van der Meer boerenbedrijf van G 252 naar Koudum pa G. Folkertsma D 39. Frans Jacob Muller, patissier van G 11 naar Am sterdam, van Woustraat 219n. Geertje Wijnia, dienstbode van E 24 naar Winkel, Groetpolder bij P. Wit. Agatha van der Werf, zonder beroep van E 13 naar 's-Gravenhage, Assendelftstr. 22. Minke Roukema, dienstbode van E 11 naar Bolsward, Cnossenlaan 13. Foeke van der Wal, comm. P. en T. van D 3 naar Aalten, Haardscheweg. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Sept. 1926. Ingekomen. Jacob Reinstra, boerenknecht van Hieslum (Wonseradeel) naar C61.An Kooij, zonder beroep van Hindeloopen naar B 110. Geertje de Jong, dienst bode van Hindeloopen naar G 3. Dirkje Talsma, dienstbode van Sneek naar C 16. Geertje Reinstra, zonder beroep van Ferwoude (W.) naar G 159. Reino Rijpma, zonder beroep van Sneek naar D 112. Aaltje Boelens, dienstbode van Dokkum naar A 103. Hinderkina Grietina Weggemans, dienstbode van Emmen naar D 18. Feike Brouwer, boerenarbeider van Hindeloopen naar G 277. Jantina Maria de Wolf, religieuse van Schayk naar E 17. Workum, 4 Oct. 1926 Donderdag 30 Sept j.l. had te Beetsterzwaag de aangekondigde land dag voor den Bijz. Vry willigen Land storm plaats. Te 11 uur werden de autoriteiten ten gemeentehuize ontvangen. O.m. merkten we in den raadzaal, waar deze plechtigheid plaats had, opden minister van Oorlog, dhr Lambooy, oud-minister Colijn, generaal Duymaer van Twist, de kamerleden Bakker, Bijleveld, de burgemeesters van Wor kum, Westdongeradeel, IJlst en Bols ward, den legerpredikant ds. Bootsma aalmoezenier EIbersen en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten. De Burgemeester der ontvangende gemeente hield een toespraak, die* DRAISMA vatv VALKENBURGS LEVERTRAAN'. LEEUWARDENS géén Pijn en na schrijnen of stuk gaan der huid, in dien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte in wrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Mijn »Swan« en ik. XXXVIII. DICTATORS. Wij vinden aangeteekend (Vivat’s Encyclopedie)Dictator ook wel ma gister populo en praetor maximus geheeten, bij de Romeinen gedurende eenigen tijd titel van het hoofd van den Staat; werd 9 jaren na het ver drijven der Koningen, in 501 v. Chr. voor het eerst en later meermalen gekozen. Dit gebeurde in moeielijke omstandigheden, zoowel bij binnen- landsche onlusten, als bij buitenland- sche gevarenoorspronkelijk had de Dictator de geheele koninklijke macht onbeperkt, wat later veranderd werd. De aanwezige consuls en andere overheden moesten, behalve de volks tribunen, hun ambt nederleggen, doch aanvaardden het weder, wanneer de Dictator aftrad; dit behoorde te ge schieden na 6 maanden. De Dictator werd door den Senaat benoemd. Enz. Dictators zijn dus onbeperkte heer- schers en werden daardoor niet zelden tyrannen: dan n.l., wanneer hunne zelfbeheersching ook uitsloeg en om sloeg dat oogenblik kwam vroeger of later. Onze tijd van spanning en onzekerheid, van verwildering, mo- reele inzinking, zucht naar ongebrei deld genot, naar sportkoningschap, tronen en kronen in allerlei dessins en stalen, kent de dictatoren ook, allereerst in de vlammige zuidelijke landen, waar men overvloedig zon heeft, maar „zon” niet weet te waar- deeren. Men kent Panj Duce, Primo de De zonnevolken gaan vooraan, maar de hoogere breedten, waar de klimaat- invloeden minder prikkelen en spre ken, zullen volgen het Maastricht- sche gebeuren met het 13e reg. inf. wijst er op! Dat en vele andere ver schijnselen, welke het gemoedseven- wicht verstoren juist, omdat dat er niet is en er tyrannie komt, daarom en dèardoorTyrannie meent dan nog met „brood en spelen” te kunnen stillen het zal niet baten, want er ligt i dien factor ook eens bespreken. Dien vergeten factor. H. Reintje Flapper, zonder beroep van E 19 naar Harlingen, Engeleerstr. 39. Minne Feitsma, Spoorwegbeambte van G 178 naar Welsrijp, wachtpost 14. Jantje van Walta, dienstbode van D 104 naar Scheveningen, Huize Maris- stella. „Crescendo” Vergun mij, mijnheer de Uitgever van „Friso”, eenige ruimte in Uw weekblad, waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. Onze muziekvereeniging „Crescen do” heeft, zooals bekend mag worden geacht, over 1926 van de gemeente wegens bezuiniging een lagere subsi die ontvangen dan de laatste jaren. Een gemeente als Workum kan de algemeen gewaardeerde uitvoeringen op de markt natuurlijk niet betalen slechts steunen door een geldelijke bijdrage. De rest moet worden over gelaten aan het particulier initiatief. De burgerij heeft tot heden getoond dit te begrijpen door „Crescendo” steeds aan geld te helpen als de nood klok werd geluid. Aan meergenoemde muziekver. is indertijd bij het subsidie verleenen toegestaan dit najaar een collecte te houden tot bestrijding van de kosten der marktuitvoeringen, waarvoor de gemeentelijke subsidie ontoereikend blijkt, temeer, waar zoo nu en dan nieuwe muziek moest wor den gekocht, die soms vrij kostbaar was. „Crescendo” is nu van plan a.s. Zaterdag spelende door de stad te trekken en langs de huizen der bur gerij een geldinzameling te houden. Het bestuur heeft mij gevraagd deze collecte als beschermheer der ver- eeniging met een enkel woord te wil len aanbevelen, wat ik gaarne doe. Ik hoop, dat „Crescendo” temeer waar zij, zoo mogelijk eenige nieuwe instrumenten (saxaphoons) wil aan schaffen wat aan de a.s. marktuitvoe ringen ten goede zal komen ook a.s. Zaterdag niet te vergeefs een be roep zal doen op de offervaardigheid der muziekliefhebbers. Hoogachtend, A. WAGENAAR Azn. beantwoord werd door den minister van Oorlog. Hierna werd door Mr. P. S. Ger- brandij van Sneek, de Landdag offici eel geopend. Na ’t welkom te hebben toegeroepen aan alle bezoekers, houdt spreker een openingsrede, waarin hij er op wijst, dat er in ’t feestprogram ma op een paar plaatsen eenige woorden te vinden zijn, die meerma len in de beweging van den B. V. L. gebruikt worden. Hij bedoelt de woor den „als het moet”. In die woorden, waarvan elk een markante beteekenis heeft, ligt zeer goed uitgedrukt het karakter van onzen Landstorm, zegt spreker. Achtereenvolgens staat hij dan bij de beteekenis van elk dier woorden stil. In 't kort samengevat kwam zijn rede hierop neer, dat er in ons leeft en moet leven een waarachtig natio naal besef. Als dat waarachtig natio naal besef aanwezig is, dan heeft die belofte van trouw, uitgedrukt in „als het moet“ grooter macht dan gansch een leger. Na deze openingsrede had plaats de Vaandeluitreiking door Mevr, de Baronesse Van Harinxma Thoe Slooten die na een gloedvolle en bezielde rede het mooie vaandel overdroeg aan het Landstormkorps. Nu volgde een pauze van een half uur, waarna „de Mannen van 1918“ in carré-vorm werden opgesteld voor de publieke tribune en toegesproken door den Minister van Oorlog, die een woord van dank bracht aan deze stoere mannen, voor wat zij in November 1918 hadden gedaan voor Koningin en Vaderland. Spr. eindigde zijn rede met hen op te wekken de jongeren aan te vuren even trouwe paladijnen voor God, Koningin en Vaderland te worden, als zij zijn. Een driewerf hoera voor de mannen van T8 volgde hierop. Hierna défileerden de mannen van 1918 voor de publieke tribune, waarbij het aan toejuichingen niet ontbrak. Aan dit défilé werd döor drie leden van de Afd. „Workum“ deelgenomen. ’t Woord was toen aan Zijne Ex. den Oud-Min. Colijn. Spreker herinnerde aan de Novem berdagen van 1918, hoe hy juist op 't critieke moment zich in Engeland bevond, op welke wijze hij in ons land was teruggekomen en dat toen hij aank wam de storm reeds aan 't luwen was, dank zij de krachtige maatrege len genomen door den generaal Duy maer v. Twist. Mocht er ooit weer eens iets derge lijks op touw worden gezet als in 1918 dan hoopte spreker tijdig gewaar schuwd te worden, want dan wilde hij er ook bij zijn. In ’t verdere deel van zijn rede wees Z. E. er op dat de B. V. L. na tionaal is in wezen en doel, dat de landstorm zich verheft boven alle partyzucht en zich ten doel stelt op te komen voor de rechten van het wettig gezag, Wie dat wettig gezag wil aantasten, vindt de B. V. L. als een onwrikbare muur tegenover zich, waarop hij den kop te pletter zal loopen. De 2e spreker is de Heer Duymaer v. Twist. Na als voorzitter van het Nationaal Landstorm Comité dank te hebben gebracht aan allen, die dezen Land dag hadden georganiseerd, begint spreker met mede te deelen. dat hem als gewoonlijk, aan den voor-avond van dezendag weer een manifest der anti-militairisten is toegezonden en dat als gewoonlijk blijk geeft, dat men de bedoeling van den B. V. L. niet verstaat. Wat is hij niet, en wat is hij wel? vraagt spreker. De B. V. L. wil geen overheersching van het leger over de burgerij en is dus geen uiting van militairisme. Verder is de B. V. L. geen uiting van imperialisme, want wij willen geen duim gronds bij ons land voegen. Wat de B. V. L. wil is dit: Hij wil Holland behouden onge rept en ongeschonden. Hij is verder °°k &een uiting van fascisme, want wij willen geen overheersching eener bepaalde partij, dat laten wij over aan de menschen, die in ons land den klassenstrijd prediken. De B. V. L. is een Instituut voor de Vredesbeweging; hij wil de veilig heid van alle onderdanen verzekeren hij wil de rust voor allen handhaven hij wil weerstand bieden aan ieder, die de rechten en vrijheden des volks en het gezag der wettige Overheid aanrandt, welke ons bij de gratie Gods regeert. Spreker beëindigt zijn rede met de wensch uit te spreken, dat de Land- stormdagen mogen dienen, om ’t ge voel van saamhoorigheid te verster ken. Hierna volgen wedstrijden en oefe ningen, o.a. werd een wedstrijd met hindernissen gehouden voor de mo- torafdeeling, en een springconcours der marechaussée. Voordat de uitdeeling der prijzen plaats had, werd nog een oogenblik ’t woord gegeven aan Pastoor EIbersen. In een geestige speech trok spreker een parallel tusschen de kleine ge drilde demonstranten der Haagsche ontwapenaars en de Landstormers, tusschen de A. J. C. die zijn leden drilt op bijna onmenschelijke wijze soms wel zoo, dat ze 16 uur achtereen in touw zijn en den acht-urigen ar beidsdag, die het parool is van die zelfde menschen. Verder wekt spreker alle rechtge aarde Friezen op, zich eendrachtig te scharen rondom den Troon der Koningin. Voor ’t slotwoord was gevraagd ds. Bootsma, die allen opwekte om pro paganda te maken voor den B. V. L. en om bij ’t toekomstig geslacht liefde te kweeken voor Koningin en Vaderland. Met genoegen mag ’t Friesch Nat. Landstorm-Comité op dezen welge slaagden dag terug zien, 't Aantal be zoekers is geschat op pl.m. 10.000. TI II r ■4 dos, Mussolini, den .ivera e.a. Pangalos weet, wat er van komt, L en daarna Mussolini let er maar )n, als U nog wat jaren levens "id worden 'e zonnevolken gaan vooraan, maar minder prikkelen en spre- sche gebeuren met het 13e reg. inf. welke het gemoedseven- tyrannie komt, en dAardoorTyrannie meen met „brood en spelen” te kunnen stillen nog een factor tusschen. „Swan" wil vergeten factor. 5SK9GHSS A ‘X vy zx incu f I ^SteS2=SJl»-~T> 1 1 w. Kft nx7.A> Gij kunt niet ophouden met krabben of wrijven. Gij wordt door jeuk zoo geplaagd, dat gij lust gevoelt de brandende huid van Uwvleesch te scheuren. Maar uitkomst is er I Enkele druppels van het vloeibare middel tegen huidziekte, D.D.D. genaamd, hebben een verrassende uitwerking. Jeuk e» prikkeling zijn als door tooverslag ver dwenen en eindelijk krijgt de lijder weer rust. D p.D. in fl. if. 0.75 en f. t.50. D.D.D. utp A f. 1.. bij alle apoth. en drag. WR7 «wyi - x W.’ j uugaivo n cvt, nw, ci van Auiui, van tyrannie, Primo zal hem volgen en daarna Mussolini let er maar eens on, als U nog wat jaren levens gegund worden Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie I in Gabardine en Whipcord vanaf 6.75 7.90 8.75 2.10 i-70 alMII L

Friso nl | 1926 | | pagina 4