VI Als Gij 1 Stoommeelfabriek „Frisia" Sneek, D. v. d. MEULEN Kweeklust - Workum Tandarts NUK - Bolsward is eiken Vrijdag van 101 - te Workum te - BLOEMBOLLEN voor kamer en tuin KXPPENHOUDERS i een product van jarenlange ervaring. V ulpenhouders. Coöp. Spaar- en Voorschotbank BOAZ voor Workum en O. (W.A.) CONSULTBBREN ten huize van J. C. REPKO Gemengd Nieuwe. N( SCHETSJES O T. GAASTRA Bz. Humor en Satyre Bouwers van den Vrede Wetenswaardigheden Vergoed wordt voor: LEDEN genieten y2 reductie. F 1 I H, 1 Vergoed wordt Berekend DRAISMA vzxrr VALKENBURG’S LEVERTRAAN-*. LEEUWARDENS i W( G 4 I bre der leg te t doe zul wei der bet var nes Verkrijgbaar in den - Boekwinkel van - Weer voorradig alle soorten Beleefd aanbevelend. Weer GRATIS verkrijgbaar, door inlevering- der kaartjes, Prachtig Blank Tarwe kaf Inlichting in ieder zakje. I Zui ove vol I I kei wai ma Vo< der wa< sto< en bes y wis zijn luk gro ziel al de Wi der wis daa hou hen gen N hij leei jari der fabi die volt Wo In i in nog neg har wet Mat bric fabi Ede strs hee B niet gro toe, Al zoc der Kui ong der hiei vor Cavalerie-instructeur (tijdens de rij les tegen zenuwachtig rekruut, die aan den hals van zijn paard hangt): L?at dat, Jansen, we hebben al zoo weinig paarden, dat jij nou niet hoeft te probeeren hem te smoren Een klein handelaartje bestelde bij een grossier een aantal artikelen. In antwoord daarop seinde de grossier: Kan de goederen niet zenden, alvorens de laatste zending betaald is. Waarop het handelaartje terugsein de: Schrap mijn order; kan zoolang niet wachten. KIPPEN moet men GEDURENDE DEN RUITIJD NOG BETER VERZORGEN dan men gewoon is te doen I Betere voeding heeft tot resultaatmen weer spoedig eieren uit de legbakken kan halen UW AANGEWEZEN VOEDER hiervoor is deze soort men over heel Frankrijk alleen bezig houdt met de middelen moet veronderstellen, tot niet onaan- tot een pacifleke oplossing van interna zienlijk gevaar voor de veiligheid van tionale geschillen, doch met het neer halen der douane-barriéres en de ver dediging van ras-minderheden, twee bronnen van wrijving welke van groote beteekenis zijn in Midden en Oost- Europa. Wanneer wij zoo allerwegen in Europa, tot in de verste uithoeken, de bouwers aan den vrede bezig zien, dan rijst wel eens de vraagwat zal het einde zijn Zullen ze slagen Óf zal het alles slechts van voorbijgaan- den aard zijn, een reactie van de verschrikkingen van den oorlog, die voorbij zal gaan. Of zou het inderdaad een algeheele verandering zijn in op vattingen en inzicht in de harten van denker,politicus,regeerder en burger? Zijn de Locarno-verdragen werkelijk garanties voor den vrede, of zullen ze toch op een onzalig oogenblik weer vernietigd worden, naar den trant van het beruchte „vodje papier”. Aan schouwen we nu werkelijk een Europa, één in het vurige verlangen, naar vrede, harmonie, éénheid? Of sluime ren de hartstochten slechts, om te eeniger tijd weer los te breken Neen, neen, we willen niet gelooven, dat al dit vredeswerk, dat met zooveel liefde en zooveel energie wordt aan gevangen en voorgezet, slechts een voorbijgaand iets zou zijn, een golf van ontroering, die even de gemoe deren beroert, doch, wanneer hij voor bij is gegaan, slechts de schiin van een illussie achterlaat. Daartoe liggen de verschrikkingen van den oorlog nu eigenlijk al weer te ver van ons veiwijderd. Want we leven zoo snel en de tijd heelt zoo vlug. Neen, hier is allerwegen het groote verlangen merkbaar naar een Europa, dat in vrede is met zich zelf. Enditvredes- verlangen, dat ook vroeger, na ver woestende oorlogen wel merkbaar was, zweeft nu niet door de wereld als een ijle gedachte, zonder houvast zonder steun. Neen, de vredesgedachte heeft een wondermooi instrument ge kregen, namelijk de Volkenbond. De vredesgedaohte, het vredesverlangen, het is nu vastgelegd op onwrikbare grondslagen, ginds te Genève. Daar worden nu vrede, orde en veiligheid opgebouwd. En de veiligheid rust nu niet meer, als eertijds, op gewapende macht, doch op wederzijdsch begrijpen en samenwerking. Als een schitterend symbool van deze nieuwe opvatting, staat daar Duitscfaland in den Bond Duitschland geheel militair ontwa pend en toch, veiliger dan ooit. Zeker, de Pan-Europeesche Unie hield pas haar eerste congres. Haar doel, de „Vereenigde Staten van Eu ropa”, zonder douanegrenzen, een volmaakt „een" Europa, wordt door velen nog als zeer ver-af beschouwd. Maar neen, het is niet waar! De Ver eenigde Staten van Europa, ze zijn er reedsDe staten van Europa heb ben zich vereenigd in hun streven naar vrede, welgefundeerde vrede, naar orde, veiligheid, recht. Dit mach tige streven gaat door Europa, alom zien we grootsche, veelbeteekenende symptomen daarvan. De materieele structuur van de Vereenigde Staten van Europa is er nog niet. Maar on zichtbaar, doch daarom niet minder reëel, leeft in de vitale gedachten van denkers en werkers van ons continent, in hun vurig streven naar vrede en samenwerking, de ondeelbare „Ver eenigde Staten van Europa.” Floris C. t t 4 lijdt aanverstopping (trage ont lasting), gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering, enz., neem dan Wortelboer’s Kruiden, ofWor- telboer’s Pillen van Jacoba Maria Wortelboer van Oude-Pekela en gij zijt spoedig weer hersteld. Óveral verkrijgbaar a 60 cent. Conducteur: Nu juffrouw, stap nou gauw in, de trein gaat weg. Lieftallige passagier: Maar ik wou mijn zuster nog even een kus geven Cond.Stapt U maar in. Laat dat maar aan mij over. Wanneer vertrekt de trein van 3 uur 30, vroeg de reiziger aan den kruier op een klein buitenstationnetje. Om half vier, meneer. Nou, ging de reiziger voort, de kerkklok is een kwartier achter en de klok van het postkantoor is drie kwartier voor op welke klok moet ik nu weggaan? U kan elke kJok nemen die u wil, zei de kruier, maar u kan niet met den trein gaan, want die is al weg! Vader (teeder)Mijn lieve kind, heeft hij je op eenige wijze aangemoedigd Het meisje: Dat zou ik denken. Gisteravond vroeg hij, of U en moeder prettige menschen waren om bij samen te wonen. SPAARGELDEN DEPOSITO’S met 6 mnd. opzegging A. MULLER, Secr. J. W. DE JONG. H. LEENSTRA. TJ. DE ZWART. leven en goed der Fransche burgers. 70 jaar getrouwd. Te Ilkeston hebben de heer en mevrouw John Lloyd hun 70-jarig huwelijksfeest gevierd. Hij is 93 jaar oud en zij 89, doch beiden zijn voor hun leeftijd nog bijzonder kras en helder van geest. Zeven van hun acht kinderen vierden het feest mee, het achtste, een zoon, heeft zich in Australië gevestigd. Verder hebben de Lloyds 20 klein- en 10 achterklein kinderen, van wie ook de meesten op de partij waren. Een vreeselijk drama. Vier menschen door een trein gedood. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich nabij de spoor weghalte Kethel een vreeselijk drama afge speeld, waarbij 4 menschenlevens te betreuren zijn. De 42-jarige ploegbaas C. G. Noome diens 20-jarige zoon L. Noome, de 38 jarige arbeider G. D. Hoekzema en de 32 jarige arbeider A. J. Kwant waren in den nacht bezig geweest met het lossen van een grinttrein, die op den spoorweg tusschen Kethel en Schiedam stond. Omstreeks 3 uur hebben zij den arbeid gestaakt in verband met het buitengewoon slechte weer en togen zij huiswaarts. Zij na men als ge Koonlijk het linkerspoor, zoodat zij eventueele treinen uit te genovergestelde richting konden zien aankomen. Ongeveer 100 M. achter hen liep de ploegbaas Blom, die aan denzelfden trein had gewerkt. Hij volgde het rechterspoor. Op zeker moment passeerde hem de posttrein Scheidam -Amsterdam en toen hij een 100 M, verder gekomen was, ontdekte hij de vreeselijke gebeurtenis, die had plaats gehad. De 4 arbeiders die het linkerspoor gevolgd hadden, hadden zeer waar schijnlijk tengevolge van het vreese lijke weer den posttrein achter hen niet hooren aankomen en werden allen verpletterd. Hun vreeselijk verminkte lijken lagen op den spoorweg. De ploegbaas snelde naar Kethel, waar hij, zoowel als de 4 omgekomenen, thuisbehooren, en waarschuwde de autoriteiten. Toen de burgemeester van Kethel om kwart over 4 met den veldwachter ter plaatse van het on geluk kwam, was daar ook reeds dr. Sauer ujt Kethel. Er viel evenwel niets meer te helpen. De 4 lijken werden op een lorrie gelegd en naar Kethel vervoerd, waar zij in een schuur na bij deze halte werden ondergebracht. Maatregelen zijn genomen, om de lij ken te kisten.' Het ongeluk heeft, plaats gehad, doordat, wanneer er 's nachts op de lijn gewerkt wordt en een materiaal- trein op den spoorweg staat, slechts over één spoor kon worden gereden. De omgekomen arbeiders schijnen dit niet te hebben geweten of althans daaraan niet te hebben gedacht. De ploegbaas Noome laat een vrouw met 3 kinderen achter, de arbeider Hoekzema een vrouw met 2 jonge kinderende beide andere slachtoffers waren niet gehuwd. Het treinpersoneel heeft van het gebeurde niets bemerkt en de post trein is doorgereden. De Vereenigde Staten van EuropaZe zijn er reeds Er is de vorige week aan het reeds sterk verflauwende scepticisme ten opzichte van den vrede, vooral in Europa, een slag toegebracht, zoo groot, dat men wel nfag verwachten, dat dezen vijand van den vrede voor goed en altoos het zwijgen is opge legd. Want er werden in één week tijd niet minder dan drie congressen gehouden, die alle drie geen ander doel hadden, dan het bewijs te leveren hoe ernstig de Europeesche volken besloten hebben, dat een catastrophe als die van 1914, nooit, maar dan ook nooit, meer zou mogen plaats hebben. ]n Birmingham kwam het jaarlijksche „Nooit weer oorlog-”congres bijeen en er werd een ongeëvenaarde voor uitgang in het vredeswerk geconsta teerd. In Genève kwamen de Fransche en Duitsche ex-strijders bijeen en leg den de belofte af óm samen te werken in het belang van den wereldvrede. Niet alleen Fransche en Duitsche ge wonde en verminkte strijders waren daar, doch ook vertegenwoordigers van de ex-soldaten, van alle andere naties, die aan den oorlog deelnamen. En allen waren één in de gedachte, om een herhaling van dien vreeselij- ken gigantenstrijd met alle middelen waarover zij konden beschikken, te voorkomen. In Weenen werd het eerste congres van de Pan-Europa-Unie ge houden. Vertegenwoordigers van 27 Europeesche staten waren aanwezig en de kopstukken van denkend Europa namen de zetels in of beklommen het spreekgestoelte. Daar was Loebe, pre sident van den Duitschen Rijksdag, daar waren oud-rijkskanseliers van Duitschland en Oostenrijk, dr. Wirth en mgr. Seipel, daar was de Fransche gezant, volgens speciale instructie van Briand en daar waren vele anderen. Allen, bouwers van den vrede. Want deze Pan-Europeesche Unie is voor Europa van nog wijder de Volkenbond. Omdat zij zich niet Waar is nu die spons, die ik je ge vraagd had om uit de stad mee te nemen Ik kon geen goeie vinden. Er zaten overal gaten in Klant (terwijl hij bedenkelijk naar het kistje kijkt, waaruit hij bediend wordt): Die sigaren lijken wel kleiner dan ze vroeger waren Winkelier: Juist, meneer! Ziet u, de fabrikant is een buitengewoon scherpzinnig mensch en hij had opge merkt, dat het laatste eindje van een sigaar altijd weggeworpen wordt. Daarom heeft hij ze zoo’n stukje kor ter gemaakt Een eenigszins kaalhoofdig heer kwam bij een kapper, ging zitten en zeiHaarknippen, asjeblief. r Na een paar minuten begon de be-f diende te vertellen, hoe mooi weer het was en vervolgens zette hij een boom op over kaalhoofdigheid en haar groeimiddelen. Ik probeer kaal te worden, zei de klant, dat wil ik zoo graag. De bediende was stom-verbaasd. Als u* ooit van plan mocht veran deren, zeide hij, komt dan bij ons. Ik heb nog nooit van iemand gehoord, die expres kaal wilde worden. Ik smeer er iets voor op mijn hoofd om het kaal worden te bespoedigen, ging de klant onverstoorbaar voort. Nou, zei de bediende, terwijl hij een flesch van een plank nam, als u van plan verandert, dan moet u dit gebrui ken Dat is het wonderhaargroei- middel O, datriep de klant uit, dat gebruik ik juist om kaal te worden, het werkt reusachtig Toen viel de bediende flauw. De klant jokte. Maar hij had ten minste zijn doel bereikt. De bediende hield zijn mond. Is het U bekend: dat onlangs in de Middellandsche zee een visch, Pelemys genoemd, werd gevangen, die de snelste visch ter wereld is? dat deze visch 80 K.M. per uur kan afleggen dat witte mieren de meest produc tieve insecten zijn dat sommigen van hen eitjes leggen ten bedrage van 80.000 per dag, een maand lang dat de Engelsche staatsbank, de Bank of England over een eigen wa terleiding beschikt? dat de afdceling, waar het ongemunt en gemunt goud en ander kostbaar muntmetaal wordt bewaard, eiken nacht verscheidene voeten onder wa ter wordt gezet? dat de zee driekwart van de aard oppervlakte bedekt? dat slechts 1 dertigste deel van alle aardbewoners direct of indirect hun bestaan uit de zee halen? dat het bloed in het menschelijk lichaam elk jaar dat het hart klopt, een weg aflegt van 100.000 K.M. dat sprinkhanen hun ooren op hun voorpoten hebben? dat hout ongeveer i/4 van de warmte van steenkool oplevert? dat we een geluid niet kunnen hooren, als het minder dan 30 of meer dan 40.000 trillingen per seconde heeft Een gevangcnis-idylle Heel Versailles spreekt er van van „l’aflairc de la prison St. Pierre.” Het is ook wel het vermelden waard, welke idyllische toestanden in die kleine gevangenis blijken te heerschen. Te hebben geheerscht liever, daar de ruchtbaarheid er een einde aan heeft gemaakt. Sinds maanden was de cipier Mas- set op vriendschappelijken voet met twee gedetineerden, den moordenaar Guichard en den inbreker Landron. Onlangs stelde de cipier, die nog wel dienst had, aan Guichard voor, een wandeling door de stad te maken. De moordenaar kon zijn ooren niet ge looven, maar nam het voorstel ten slotte aan. De cipier had er echter niet aangedacht, dat nu iemand hem moest vervangen. De moordenaar moest er hem aan herinneren. „Zeg, kerel,” zei hjj, „wie zal de kast dan bewaken „Ja, da’s waar,” antwoord de Masset, „aan wien moet ik mijn sleutels afgeven Een collega wakker maken gaat niet. Maar daar bedenk ik wat, In de cel naast de jouwe zit die gooie ouwe Landron. Hij heeft wel vijf jaar op te knappen, maar hij is toch 'n serieuze vent. Hij kan mij dien dienst wel bewijzen. Het is trouwens zijn beurt.” Drie minuten later bewaakt Landron de inbreker, met de sleutels in de hand, de gevangenis St. Pierre. Een neus- warmertje in den mond, stond hij voor de deur den terugkeer van zijn vrien den af te wachten. Maar een politieagent kreeg hem in de gaten. „Wat is hier aan de hand?” zei hij. „Hoe kom jij buiten in gevan genispakje, Voor de open deur Waar is de cipier? En de waarnemende bewaker zei kalm: „Maak je niet bezorgd, vriend; hij is even uit met een collega van me, en ik vervang hem zoolang.” Op het politiebureau was groote ontsteltenis. IJ lings werd een onder zoek ingesteld, maar in de gevangenis bleek alles in orde, De gedetineerde, dat zag men, had de waarheid gespro ken. Toen de cipier echter van zijn wan deling thuis kwam na eenige kroegjes met zijn vriend den moorde naar te hebben bezocht vond hij in zijn hokje den commissaris van politie. De afloop is duidelijk. De cipier komt voor den raad van discipline. Maar Versailles en wijde kringen daarbuiten vragen zich, met de „Matin” waaraan dit ontleend is, af, hoeveel zulke gevangenis-idylles van VOORSCHOTTEN worden ver leend tegen 6 REKENING-COURANT 3.6 6 Juffrouw Snabbel: Hè, dat is nu eens prettig nieuws. Mijn dochter h^eft me geschreven, dat ze eindelijk een vaste betrekking gekregen heeft, als tbruidsmeisje bij een filmactrice in Europa van nog wijder strekking dan Hollywood. 4 o/o Mijn »Swan« en ik. 40. GEHOORZAAMHEID. In het schetsje over Dictators zei ik dat eigen handhaving gezocht wordt door volksgunst, welke gekocht wordt met „brood en spelen”. Dat is 'n handel, welke slechts tijdelijk slaagt Want er ligt tusschen „brood en spe len” iets in, dat blijvende macht en kracht heeft en dat de absolute heer- schers voorbij zien. Daardoor gaan ze ten onder te eeniger tijd. Wat er tusschen ligt? Ik zou er tusschen kunnen plaatsenden arbeid en zijn zegen of zijn tyrannie, als hij gedwongen overmatig en psychisch onjuist is. Of welden strijd in zijn velerlei vormen of phasen, zijn eer lijk oprechtheid of domme verdwazing. Ik schuif er iets anders tusschen of juister het schuift er zich zei ven tus schen de gehoorzaamheid aan hoogere geboden en verboden. Wij menschen verzetten er ons te gen, wij negeeren en ontkennen en drinken den roes vaak, maar moeten aan ’t eind toch gehoorzamen. Ge hoorzamen „wat wjj wenschen, willen, streven, Hooger geest gebiedt Vrije mensch, uw weg, uw leven Maakt ge u zelven niet” Gehoorzamen dus aan hooger ge bod en verbod. In hun machtswaan tarten de dictatoren die geboden en verboden |een onverwacht debacle brengt hen de ontnuchtering. De er kenning, dat zij 't toch niet hebben te zeggen, dat „hooger geest gebiedt” dat er geboden en verboden zijn, die zonder aanzien des persoons vonnis sen, waar overtreding is. Men maakt zich warm thans over den Zondagsdans och, het is de moeite niet waardgansch de wereld danst allang een macab’ren zonde- dans. En derft daardoor, als wereld en als deel er van, den levenslust waarvan de dichter spreekt. En waar mede m’n „Swan” hoopt te kunnen vervolgen. 41/, 4 Nieuwe credieten y4 afsluitpremie. De zittingen worden gehouden iederen DINSDAG en VRIJD4G van 6—8 uur Raad van ToezichtHet Bestuur De Kassier-Boekhouder B. Y. WIELINGA, Voorz. J. T. DE JONG, Voorz. J. KOORNSTRA. F. FABER JR., Secr. C. R1EMERSMA. D. FABER. H, HA1JTEMA. Tot I 0 i Heerema’s Hoendermeel L

Friso nl | 1926 | | pagina 4