CJf O Kleermakerij Ulsters i Ulsters ROUWBRIEVEN worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workuro Magazijnen Burgstraat - Sneek. v Mik iets öoedsr w ^8 E> I H. MEINEN Wie Ulsters SCHETSJES Gemengd Nieuws. M Kroniek der Week. NEDERLAND. L. DE HAAN voor I Klachten kennen wij niet I 45. aas H. j is de muiten ge Schaapmarktplein 7 SNEEK in eenvoudige warme wollen stoffen vanaf f6.75. plaatsen den spoorweg opgebroken, zonder evenwel ongelukken te ver oorzaken. In verschillende plaatsen de’ eënige dagen ‘voort, terwijl het verzet nog niet geheel overal gebro ken is. Bij Laboean vielen 500 man ting aan. De‘“telefoon-communicatie in blauw en gekleurd ratiné vanaf f 12.75. Vertrek naar het Buitenland. De sedert eenige jaren gestelde eisch, dat bij vestiging in het buiten land niet eerder een paspoort’ zal worden afgegeven dan na betaling der verschuldigde belasting zal inge volge aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken voortaan achterwege kunnen blijven wanneer het betreft: le. personen, die zich in gouverne mentsdienst naar de Nederlandsche koloniën begeven; 2e. werklooze Nederlandsche arbei ders die zich in het buitenland willen gaan vestigen; 3e. werklooze Nederlandsche arbei ders die naar het buitenland willen vertrekken om aldaar tijdelijk tot het verrichten van werk te verblijven. Ambtsinkomen. Duurtebijslagen welke thans nog door predikanten enz. worden geno ten en derhalve een eenigzins blij vend karakter vertoonen, zullen inge volge de bevelen van den Minister van Financiën geacht worden te val len onder de particuliere inkomsten ter berekening van de huurwaarde van ambtswoningen. De Eerste Kamer en het Belgisch verdrag. De Eerste Kamer komt 7 December BUITENLAND Engeland. Londen, 18 Nov. De gedelegeerden conferentie der mijnwerkers Heeft de beslissing over de regeeringsvoor- stellen verwezen naar de districten, vergezeld van de aanbeveling, deze te aanvaarden, omdat het het beste was, dat onder de gegeven omstan digheden te bereiken was. De stem mingen in de verschillende districten zijn nu' in vollen gang en men houdt jositief rekening met het feit, dat deze week de mijnwerkersstaking eindigt; met de aanvaarding der re- geeringsvoorstellen. Door het vooruit zicht van een spoedig einde van het conflict zijn reeds vele arbeiders in de mijnen teruggekeerd. De nood maatregelen der regeering zullen nog eenigen tyd gehandhaafd worden. Een merkwaardige rede van Lord Grey, oud-minister van Buitenlandsche zaken in het kabinet-Asquith, die in 1914 alles in het werk stelde om oor log te voorkomen, dient nog gesigna leerd, naar aanleiding van dewapen- stilstandsherdenking in Londen. Hij verklaarde o.m., dat hij eens, vóór den oorlog van een lid van den Duit- schen generalen staf als antwoord op zijn vraag, waartoe het opschroeven der militaire toerusting toch diende, Amsterdam, 18 Nov. Na de ver werping van de motie-Marchant (her opening der onderhandelingen) met 53 tegen 44 stemmen, en aanneming van het ongewijzigde Ned. Belgische verdrag met 50 (14 s.d., 10 a.r., 24 r.k., Braat en de voorzitter) tegen 47 stemmen, kregen we in woord en geschrift allerlei nabeschouwingen. De Belgische minister vanBuitenlandsche Zaken wenschte zichzelf geluk met den voor beide landen zoo gunstigen uitslag. Hij wilde de gelegenheid niej; laten voorbijgaan om hulde te brengen aan minister Van Karnebeek, die ge durende deze hcele geschiedenis blijk gegeven had van een loyalen en krachtigen geest, dien men niet genoeg bewonderen kan. Van het grootste belang was echter, dat door het ver drag de mogelijkheid wordt geschapen van oprechte vriendschap en vol maakte saamhoorigheid. Senator de Brouckère gaf naar aanleiding van het Antwerpen-Moerdijk-kanaal te kennen dat de verbetering der ver binding van Antwerpen met het Rijn land, ook een gunstigen weerslag hebben zou op de betrekkingen tus- schen Rotterdam en de rijke streek der Beneden-Schelde. In een Europa dat rijker kan 'worden door betere internationale verstandhouding, zou den twee groote havens (Rotterdam en Antwerpen) die aan verschillende vereischten van den wereldhandel voldoen, door grooteren bloei steun geven aan een rijk en gepacificeerd Europa. Ook in Volkenbondskringen werd de aanneming van het verdrag met instemming begroet. Deze week vond ook nog de laatste zitting plaats van de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de spoorwegramp bij „De Vink”. Er wer den tal van tegenstrijdige mededeelin- gen door de talrijke getuigen en des kundigen gedaan. Wel is komen vast te staan, dat conducteurs en machi nisten herhaaldelijk hebben opgemerkt dat het traject Amsterdam-Rotterdam niet rustig lag. Een merkte zelfs op, dat men in de buurt van de Vink de gewaarwording kreeg, alsof men plot seling naar beneden ging. Verder moet het ballastbed er niet geheel onschuldig aan zijn. Bij een nieuw bed, zooals er bij de Vink lag, is snelheidsbeperking volgens ir. Mi Geesteranus wenschelijk. In het Drentsche veenbedrijf gaat het den laatsten tijd, dank zij den byslag van 25 ct. per kub. meter fabrieksturf, alsook in verband met verhoogde vraag, aanmerkelijk beter Thans is bekena geworden, dat over 1927 niet meer die bijslag zal worden verleend. Wel zal de tegemoetkoming van 5 ct, per kub. meter ten aanzien van de kanaalrechten blijven gehand haafd. In West-Java heeft het leelijk ge spookt. Door communistische invloe den werd een soort opstandje op touw gezet, waarbij talryke inlanders en ook eenige blanken, in verschillende plaatsen werden gedood en gewond. Het telefoonkantoor en de gevangenis te Batavia werden geregeld door de rood-bruine heeren belegerd en met geweervuur bestookt. De militairen ontzetten de gebouwen en namen een deel van de communisten gevangen. In Bandoeng werd op verschillende tegelijk brak de opstand uit ên duur- verzet nóg niet geheel óveral gebro ken is. Bij Laboean vielen 500 man met witte vlaggen de militaire bezet- werd verbroken. Met bebloede koppen regeering aan de wenschen der soc.- democraten, betreffende verlenging van den steuntermijn aan de werk- loozen. De soc.-demócraten hervatten dus hun welwillende oppositie-houding tegenover de minderheidsregeering. De volgende week zal Marx echter nieuwe besprekingen voeren met de leiders der soc.-democraten en men verwacht als resultaat daarvan de samenstelling van een kabinet der groote coalitie, waartoe de soc.-demo craten in principe niet ongenegen zijn toe te treden. Echter wenschen zij eerst nog klaarheid ten aanzien van de houding der Duitsche Volkspartij. De Rijksdag aanvaardde het Duitsch- Zwitsersche handelsverdrag, alsmede de overeenkomst met Frankrijk in zake het Saargebied, en verder in 2e en 3e lezing het voorloopige Fran sch-Duitsche handelsverdrag. Volkenbond. Genève, 18 Nov. Hier is de voorbe reidende commissie voor de Interna tionale economische conferentie bij eengekomen. Verschillende rapporten werden besproken. Men verwacht dat de economische wereldconferentie reeds in Mei a.s. zal bijeengeroepen worden. kreeg: „Om vrees in de harten van Duitschlands vijanden te verspreiden1*. Dit was volgens Lord Grey de grond oorzaak van den oorlog. De in de harten der vijanden van Duitschland gezaaide vrees, deed hen Duitsch- land’s bewapening op den voet vol gen. En die bewapening maakte Duitschland op zijn beurt weer on rustig. Zoo kwam de vrees, die Europa in toom moest houden, in ver dubbelde mate te Berlijn terug. „Be wapening, bedoeld om een gevoel van veiligheid te verschaffen, eindigt met een gevoel van vrees te wekken“, meende Lord Grey. F r a n k r ij k. Parijs, 18 Nov. De Fransche Kamer is weer bijeen. Allereerst werd be slist over het voorstel van Poincaré om een 60 interpellaties van de agenda af te voeren en uit te stellen tot na de begrooting. Dat was de be langrijkste kwestie van het oogenblik. Met 365 stemmen tegen 207 vereenigde de Kamer zich met Poincaré’s voor stel. Nu zijn de begrootingsdebatten in vollen gang. Dit zal drie weken achtereen duren. De socialistische fractie heeft in twee moties onom wonden tegen het kabinet stelling genomen. Bij het uitstel der inter pellaties stemde zy tegen en bij de financieele debatten zal zy scherp tusschenbeide komen, de regeerings- politiek becritiseeren en een alge meen debat over de buitenlandsche politiek uitlokken. Eenige opschud ding werd veroorzaakt door een ver- kiezingsrede van minister Marin, voor de rechtsche fédération républ., waarin hij de financieele politiek der Cartelregeeringen scherp aanviel en sprak van „een terrein, gezuiverd van een ministerie-Caillaux en een radiaaal-socialistisch ministerie. Dit gaf den radicalen afgevaardigde Hu- lin aanleiding om een interpellatie aan te vragen. Het gevaar werd echter bezworen door Poincaré, die een verklaring voorlas, waarin mi nister Marin (pensioenen) gedeeltelijk gedesavoueerd werd en waarin hij te kennen gaf, dat slechts hijzelf, Poin caré het recht had, om namens de regeering te spreken. Marin’s rede was niet in overeenstemming met den geest der nationale eenheid van dit kabinet. De interpellatie werd zonder stemming verdaagd. Duitschland. Berlyn, 18 Nov. Voorloopig Duitsche regeering weer bui: vaar. De onderhandelingen tusschen de regeeringspartijen en de soc-de- mocraten hebben resultaat gehad. Weliswaar is de groote coalitie nog niet tot stand gekomen, maar aanne ming der sociaal-politieke ontwerpen der regeering is nu verzekerd, zulks in ruil voor de tegemoetkoming der te' heeft er ooit van gehoord? Nesten Schalen 6 dg. met pracht decór voor slechts 99 cent. Pracht Ontbijtserviezen 10 dg. slechts f 3.60. Theeserviezen 16 dg. dun theegoed vanaf f3.50. Melkkannen met opschrift 2 L. slechts 69 cent. Alles 1 keus. Haast U, deze prijzen gelden zoo lang de vcorraad strekt. Mijn >Swan« en ik. HET WERD HEM EEN VISIE.... Dat, wat de pelgrim daar zag aan den muilen zandweg twee knokige paarden, die een zware vracht moei zaam voorttrokken. Hij vervolgde zyn weg, maar het beeld verliet hem niet. Het reisde met hem mee en als de pelgrim het gebeuren om hem zag, er in er achter zag, dan sprak het beeld. Het sprak in zijn tegenstellingtwee armoedige paarden, die samenwerkten, als het spande een menschenwereld ver- groept en verdeeld in eeuwige con tramine en tegenwerking. Een men schenwereld, waar het trok en tegen- trok en duwde in de flank. Een menschenwereld in race en jacht den weg voorden enkeling begeerend, voor die en wie hem verwant waren of heeten. De pelgrim kwam op het platteland. Hij ontmoette „kerken” en „kerkjes”, die de liefde tromden, maar niet be trachtten in de nuchteren practijk van het dagelijksch leven. Hij ontmoette economische vereeni gingen, die uit hetzelfde economische beginsel heeten te leven en toch elkander vinnig bevochten opstroop- tochten’en dan concessioneele beloften afgaven, niet royaal in open licht, maar sub-rosa, overgehaald en ver- macht vaak door de n. exponent. De pelgrim kwam in het zuivelland b.v. Twee coöperatieve vereenigingen werkten daar naast elkaar in buurt- dorpen. Theoretisch werkten ze samen deze vereenigingen, moest ook wel, want ze stoelden op denzelfden eco- nomischen wortel. Maar in de practijk was het andersomhet gemeene be lang werd dan ondergeschikt aan het „persoonlijke” belang de paarden trokken elk een kant uit en wie het lekkerste havertje voorhield aan de beesten die won het 'Van het zuivelland kwam de pel grim in een oord, waar de levens bron een andere was. Maar de levens opvatting was geen andere. Weer diezelfde onjuiste concurrentie, dun, smal en mal. Weer tegenwerking waar samenwerking moet zyn. Weer klein gedoe onder breed gebaar trekkende paarden elk ’n kant uit. Op het platteland zóó. En in de stad? Ddt zullen we in „Swan” 46 zien. weder bijeen. Den volgenden dag wordt het ontwerp-Belgisch verdrag in de afdeelingen onderzocht. Uitbreken van gedetineerden. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben drie gedetineerden in het huis van bewaring te Middelburg, die zich op nog niet opgehelderde wijze van sleutels hadden voorzien, hun cellen geopend. Toen de bewaarders de poging tot ontvluchting merkten, was reeds een uitbreker in den tuin, dcch de directeur wist hem door het lossen van revolverschoten tot staan te brengen. Alle drie werden naar de cellen teruggebracht. De Vesuvius. Sedert eenige dagen toont de Vesu vius een verhoogde activiteit. Het uit worpen van de lava gaat met hevigen donder gepaard. Voor- de omgeving bestaat geen gevaar. Schaf het vliegen af I Prof. Philip Baker van de Londen- sche universiteit heeft op het Natio nale Vredescongres te York een merk waardige uitlating van Sir Hugh Trenchard, den chef van den Engel- schen militairen vliegdienst, aange haald. Trenchard had, volgens hem gezegd, dat, als hij zijn zin kreeg, het vliegwezen, zoowel het burgerlijke als het militaire, afgeschaft zou worden, aangezien hij overtuigd is dat het kwaad dat vliegen kan stichten on vergelijkelijk veel grooter is dan ak het goed dat het kan doen. Een zakkenrollerstruc. Zaterdagavond om halfacht ont moette de 22-jarige Nederlandsche machinist J. T. S. te Rotterdam, een vijftal Engelsche stokers van het s.s. „Wallsend”. Gezamenlijk werden eenige café’s op den Schiedamschen dijk bezocht en ten slotte landde men in de Trocadero-bar aan. Een der En- gelschen zei, dat hij wel in staat was den Nederlander met één hand op te tillen. Deze moest achter in het café tegen den muur gaan staan, de En- gelschman legde de rechterhand in zijn lendenen en duwde hem omhoog. Tegelijkertijd echter wist hij met zijn linkerhand de dikke portefeuille uit den zak van den Nederlander te halen, waarin zich enkele waardevolle papie ren en een bankbiljet van f 10 bevon den. De sterke Engelschman gaf de gestolen portefeuille onmiddelijk door aan een derde, die vervolgens ijlings het café verliet. De juffrouw aan het buffet had echter alles gezien. Zy liep den dief na, doch hij was inmiddels tusschen het publiek verdwenen. De politie heeft de overige vier mannen in bewaring gesteld. In den loop van den Zondag kwam de vijfde Engelsch man zich vrijwillig aan het bureau melden. Hij erkende, dat een van zyn kameraden hem een portefeuille had aangeboden, doch hij zeide deze ge weigerd te hebben. in moderne zachte kleuren en flausch- stoffen vanaf f 15.75 werden de aanvallers afgeslagen. In Pandeglang vond ook ernstig ver zet plaats. Er is echter geen enkele reden voor ongerustheid. Het gouver nement is den toestand meester. Vol gens L’ Echo de Paris moet de opstand een regelrecht gevolg zijn van de be slissing van het congres van de in ternationale te Moskou. Daar moeten de Nederlandsche communisten Wijn koop en de Visser openlijk verklaard hebben, dat het programma der O. P.H. het beginsel omvat van de absolute onafhankelijkheid van Ned.-Indië. De Nederlandsche communisten zouden al hun krachten inspannen om het bolsjewisme in de koloniën door te voeren. In geheime zitting besloot het congres een flinke bijdrage te geven voor het maken van propaganda in en het zenden van propagandisten naar Indië. Het vuurtje in Indiëdoor kwaadwilligen aangestookt zal wel snel gebluscht worden. Maar, vallen er meer slachtoffers, dan zullen de beide communistische heeren Wijn koop en de Visser hier in Holland nog heel watvriendelijks te hooren krijgen. In Drunen (N.-B) deed een jongen man met een revolver een aanval op het hulppostkanteor en nam den in houd van den geldtrommel mee. De buit bedroeg een goede f100. Maar lang duurde de vreugde van den dader niet. Den volgenden dag werd hij reeds in Gorinchem gearresteerd. 4 I f i MVW* H 4 - x. -i- ongelukken te ver- I I T’ I a ,y»

Friso nl | 1926 | | pagina 4