e Nieuws- en Advertentieblad r Peper munt 1 WOUDA’s NU! Alle reparatie’s aan Goud, Zilver en Uur werken worden als steeds door ons aangenomen en SOLIED, NET en BILLIJK uitgevoerd J. VAN DOUWEN KUIPERS GROOTEN BALANS-U1TVERK00P voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 'i t Ook STOFFEN zijn onderhevig aan MODEWISSELING Heerenkleeding naar Maat U bespaart tijd en geld door ons Uwen BRIL te laten 1 leveren. Recepten van H.H. Oog- S artsen en reparatiën worden o" I eigen Electrische werkban] spoedigst gereed gemaakt. Meisjes PUROL I; Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Kroniek der Week. Indien OOIT DE ZUIVERE in eene behoefte heeft voorzien dan Bekendmaking. Colbert Costuums naar Maat Winterjassen naar maat Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ZATERDAG 15 JANUARI 1927. i in 30-60-90 ct. 1 LEEUWARDEN Costuums in zwart, blauw en andere moderne des sins thans ook zeer voor- deelig. Influenza en Griep Koorts werend en genezend zijn Sanapiriii-taBiet ten (Wettig beschermd tegen uervalsching) 1 Zelfrijzend Bakmeel ’opmerkt„men het elke positie, die onder de huidige omstandigheden wordt op- De~ Belgen moeten” Hankau ook ver- 1 van Aanbevelend, Goudsmid Horloger Markt Workum velen in vervulling. By zijn eerste Zijn plan was een ministe rie van het midden te vormen, van 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De wijziging in modellen is hier beperkt tot kleinigheden. Anders is het evenwel met de dessins, de teekening der stoffen. Deze varieeren soms nogal vrij sterk. Willen wij „up to date” blijven, dan moeten in onzen resultaat van Curtius’ pogingen werd zeer sceptisch beoordeeld. Ver. Staten. Washington, 13 Jan. De Amerikaan- sche strijdkrachten zijn de Escondido opgevaren om in het binnenland van Nicaragua een neutrale zóne te schep pen, ter bescherming van de Ameri- raansche burgers en hun belangen, ’resident Coolidge verklaarde thans het overtuigende bewijs te hebben van de inmenging van Mexico bij de revolutionaire beweging in Nicaragua Groote hoeveelheden minutie zijn sinds Aug. 1926 naar revolutionairen in Ni caragua verscheept, op vaartuigen in Mexicaansche havens uitgerust, ter wijl in sommige gevallen Mexicaan sche reserve-marine-officieren het be vel voerden. Groenlo zal vooiloopig zeker geen gebrek aan zout hebben. Onlangs werd er ten Noorden ven Groenlo door de Mij. t. h. verrichten van Mijn bouwkundige werken een zoutlaag van 100 meter dikte aangeboord. Thans is er ten Westen van Groenlo een laag van meer dan driehonderd meter aangeboord, bestaande uit hel der wit zout. Wat zullen de Groenlo- neezen geestig worden Waarschijnlijk naar aanleiding van het treurige feit, dat onlangs in een gevangenis een gedetineerde zich van het leven beroofde door ophanging, heeft de minister van Justitie een aantal minimum-eischen voor de in- in aïie andere landen, o.a. Ame-| richting van gevangeniscellen vast- - -- 9 M3 ruimte Éebben. Een lokaal waar de nacht in wordt doorgebracht moet minstens in één richting een lengte van 2 M. hebben. De plaats moet met daglicht verlicht worden. Kunstlicht moet aanwezig zijn. De in verzeke ring gestelde moet steeds contact met de bewaking kunnen krijgen. In het kort moet de inrichting van de cel zoodanig zijn, „dat zooveel moge lijk wordt vermeden wat aanleiding zou kunnen geven tot ontvluchting of weelen hadden ingelaten. Ze liepen in de door de politie gespannen strik. Dat er in het Rotterdamsche politie corps ontsteltenis heerscht door deze onaangename ontdekking, welke een smet werpt op dit kranige corps, is begrijpelijk. Een minder prettig geval van on betrouwbaarheid bij de politie deed zich in Rotterdam voor. Thans betrof het een agent, en een, w egens onbe trouwbaarheid ontslagen oud-agent, Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan de N.V. Kaas- en Roomboterfabriek „Wor kum” v/h Tjebbes en Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het bouwen van een kaaspakhuis met pekelkelder enver- hooging van het kaas- en perslokaal van hare fabriek, plaatselijk gemerkt lett. G no. 166, kadastraal bekend ge meente Workum, Sectie A, no. 3414. Workum, den 8 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. J. W. DE JONG l Optiek, Workum. In de Algemeene vergadering van den Vrijheidsbond te Rotterdam, werd Mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië bij acclamatie tot voorzitter van den Bond gekozen. Prof. Ant. v. Gijn werd tot voorzitter der kamerfractie benoemd. In het Amsterdamsche taxi-bedrjjf heerscht een conflict, waarbij de niet- stationeerende taxi-ondernemingen be trokken zijn. Hierbij gaat het hoofd zakelijk om het premiestelsel, waar over de chauffeurs zeer ontevreden zijn. De chauffeurs vragen een vast loon van 16 gulden (oude regeling BUITENLAND Engeland. Londen 13 Jan. De geheele publieke opinie in Engeland wordt in beslag genomen door de voor Engeland ver ontrustende gebeurtenissen in China. De Britsche concessie in Hankau werd door de voorloopers van de Kanton- troepen bezet en de Engelschen moes ten vluchten op de oorlogsschepen die op de reede liggen. Later werd weer gemeld, dat een aantal zakenlieden weer terug kon keeren, maar dat-het beheer van de concessie in handen van de Nationalistische Chineezen bleef. Ofschoon de berichten uit Han kau en overig China, elkaar herhaal delijk tegenspreken en dan ook met de grootst mogelijke reserve dienen te worden beschouwd, kan men uit een en ander toch dit concludeeren, dat momenteel de vooruitstrevende Kan ton-regeering meester van de Britsche concessie is. Het lijkt niet uitgesloten, dat de Engelschen zullen kunnen te- rugkeeren en hun zaken weer opne men, maar het zal met de Britsche heerschappij waarschijnlijk gedaan zijn. En niet alleen Engeland zal zijn rechten, die op een al te duistere basis rustten, moeten opgeven, ook de andere landen, als Frankrijk, Bel gië, Japan, enz. Het is eenvoudig de uitvoering van het plan van SunYat Sen, n.l. deelneming aan China’s eco nomische ontwikkeling door het bui tenland is goed, maar China zal baas zijn in eigen huis. Intusschen heeft de Kanton-regeering dringend last gegeven, leven en bezittingen der buitenlanders te beschermen. Alle anti-christelijke en anti-Britsche agi tatie moet gestaakt worden, zoolang de onderhandelingen met Groot-Brit- tanniö duren. In Sjanghai moeten de Engelschen hun politiek van lijdelijk toezien ge wijzigd hebben en besloten hebben, leven en eigendommen der vreemde lingen met alle mogelijke middelen te verdedigen. F r a n k r ij k. Parijs, 13 Jan. Bij de verkiezingen van een aantal leden voor den senaat werd een zwenking naar links gecon stateerd. De meerderheid in den se naat voor Poincaré is echter onver anderd. Door deze senaatsverkiezingen was de post van voorzitter van de Kamer, alsmede van die van den senaat vrij gekomen. Opmerkelijk was, dat de Kamer bij de opening van de nieuwe zitting Bouisson, een lid der opposi tie tot voorzitter koos. De verwachting, dat Briand debat ten over de Fransch-Duitsche toena deringspolitiek zou uitlokken, wordt waarschijnlijk niet bewaarheid, wat echter nog niet wil zeggen, dat deze kwestie voorloopig althans, van de baan zal z(jn. De communisten hebben namelijk besloten de kwestie op het tapijt te brengen, hetgeen in uitwer king precies hetzelfde blijft. De Fransche regeering staat verder op het standpunt, dat met alle mid delen de verdragsrechten in China moeten worden gehandhaafd, daar, zooals zij met een buitengewoon sterk realiteitsgevoel [opmerkt risico loopt, dat gegeven^ voor altijd^ verloren gaat”. laten hebben en zich aan boord de Amerikaansche oorlogschepen be geven hebben. De Fransche Bank heeft zijn deposito-houders te Hankau aangeraden hun deposito’s op te vra gen, daar zij er geen risico meer voor op zich kan nemen. Duitschland. Berlijn, 13 Jan. Met de benoeming van dr. Curtius, den rijksminister van economische zaken, tot kabinets-for- mateur, ging de verwachting van velen in vervulling. By zijn eerste pogingen ontmoette Curtius veel moei lijkheden. Zijn plan was een ministe rie van het midden te vormen, van sociaal-democraten tot Duitsch-nati- onalen. Het zwaartepunt van de zaak lag in het feit, of de centrum-leden bereid zouden zijn met de Duitsch- nationalen in een kabinet zitting te nemen. In principe waren de centrum- menschen niet ongeneigd, ofschoon ze doordrongen waren van de moeilijk heden, aan een regeering van alle WORKUM. Zooals'wellicht bekend is, zal de C. J. V. „Rehobóth” alhier, haar uitgeschreven Reciteerwedstrijd houden op Donderdag 20 Jan. a.s. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie voorko mende in dit blad. De heer G/C.JBlom/surnemerair der directe belastingen enz., tot voor korten tijd waarnemend rijksontvan- ger alhier, is thans gedetacheerd ter inspectie der directe belastingen te Almelo. - Bij de alhier ter plaatse gehou den controle op naleving der rijwiel- belastingwet door de ambtenaren der accijnzen in samenwerking met de rijks- en gemeentepolitie zijn slechts 3 overtredingen dier wet geconsta teerd geworden. Op het zestal voor predikant bij de Hervormde Gemeente te Leeu warden komt voor ds. J. C. H. Romijn alhier. Ten overstaan van notaris C. Tjebbes had Vrijdagavond in hotel „Ketelaar” de publieke verkoop plaats van de Graanmalern „de Nijverheid”. Gekocht door Mej. Geertje en Grietje Vrolijk voor de som van f5113. 12 Jan. ’27. Nadat alle voorbe reidende maatregelen getroffen waren, werd heden de nieuwe, volgens de keuringswet ingerichte, model-slagerij van den heer O. S. Pruiksma, Zuid alhier geopend. Ongeveer 5 uur ’s na middags werd het gordijn opgetrokken, de lichten opgedraaid, en konden de uitgenoodigae bezoekers, en de vele andere nieuwsgieringen deze in één woord „keurige” slagerij in oogen- schouw nemen. Een le klas vette koe en 2 dito varkens, welke van uit de slacht plaats per luchtspoor naar den winkel waren getransporteerd, werden hierna bezichtigd, benevens de ontvangen bloemstukken, welke een aardig effect opleverden tusschen de verschillende vleeschsoorten. De etalage wekte ook ieders belangstelling. Aller opinie was dan ook, dat deze slagerij eenvoudig en zonder opschik, tot in de puntjes in orde was gebracht. Hoewel de vleeschkeuringswethooge Ca. i.u.J.uw.v VXOVUVll OLU1L, WHO IU den wij, dat deze model-slagerij de gestelde 1 voldoet. Verder vertrouwen wij ook, dat de heer Pruiksma zijn slagerij, welke tot één van de degelijkste èn fijnste van Workum mag gerekend worden, door accurate bediening en de van ouds bekende prima kwaliteit te hand haven, tot de grootst mogelijke bloei zal brengen, en wenschen hem daarin dan ook veel succes. hebben in een rampokpartijtje, waar bij flink wat geroofd kan worden. Er is door de autoriteiten zeer doortas tend opgetreden, op bevel van den nieuwen gouverneur-generaal. En ten einde de streek van Siloengkang ge heel van kwaadwillige elementen te zuiveren en de goedwillende bevol king gerust te stellen, werden niet minder dan 12 brigades naar Padang gezonden voor machtsvertoon. Het geen de gewenschte uitwerking had. De rust is weergekeerd, de voor naamste aanstokers zijn gevat of neergelegd, de treinenloop is weer normaal en voorstellen voor het in stellen van een politieke recherche zijn naar Batavia verzonden. Een vriendelijke gedachte gaat er uit van (de Rotary-beweging, welke ook in Nederland sedert eenige jaren ingang vond, juist speciaal onder de zakenmenschen. Er moet toch wel wat in het denken der menschen ver anderd zijn sedert eenige tientallen jaren, als we een ethische beweging als de Rotary in Nederland niet alleen,, maar i--12 rika, zoo’n vlucht zien nemen. Heti gesteld. Een persoon ^nioet minstens motto der Rotary is: dienstvaardig heid boven eigenbelang. Dat is de eenige basis waarop een onderneming kan worden gevestigd met kans op succes. In het nieuwe maandschrift der Rotary-Holland, wordt o.m. ver teld Rotary heeft de taak, om ons« zelf, elkander en anderen steeds meer te doen begrijpen, dat ons levensgeluk., en ook dat van anderen, afhankelijk is van de toewijding, die wij aan ons werk geven en de liefde, waarmede^ wfl onzen arbeid verrichten; en datijzelfmoord”, wij die liefde en die toewijding alleen kunnen geven aan werk, waarbij an dere menschen gediend, zyn. Snelders, de man, die April vorig jaar een 23-jarig meisje, Nellie Wijker op de Noordermarkt te Amsterdam in een logement met een handdoek worgde, hoorde zich door de Amster damsche Rechtbank veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Er was 12 jaar geëischt. Tot plaatsing van NEDERLAND. Amsterdam, 13 Jan. De z.g. „opstand” in Wet-Sumatra is van korten duur geweest. Er is krachtig ingegrepen en talrijke onruststokers zijn neerge legd. De oorzaak van de onlusten was communistische drijverij, welke in den grond echter weinig met commu nisme te maken heeft. Er zijn altijd wel elementen te vinden, die lust Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ook deze resteerende coupons weg. Dit is nood zakelijk en heeft thans nog het dubbele voor deel, dat we tevens onze kleermakerijen in dezen z.g. stillen tijd van werk kunnen voorzien. Deze Coupons zullen daarom door ons in den vollen zin des woord ALS RECLAME MATERIAAL aangewend worden. Wij verdeelden ze daartoe in 4 Series. van f75.-, f90.—, f 112.50 en f 137.50 Thans f 58.00, f 69.00, f 87.50 en f 105.00 van f 67.50 en f 85.— Thans f52.50 en f68,00 Eischt U niet in de eerste plaats de nieuwste dessins, doch wilt U boven alles een degelijk kleedingstuk, KÓMT DAN NU Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen én behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. bezichtigd, benevens de ontvangen opleverden tusschen de verschillende leeschsoorten. De etalage wekte ook iders belangstelling. slagerij eenvoudig en zonder opi tot in de puntjes in orde was geb: en kostbare eischen stelt,"constateer- j aan voorwaarden“ geheel Dit blad verschijnt des Za terdags e.n kost per kwartaal De prijs der Advertentiën j is van 1— 5 regels 60 cents, P. S. BAKKER I& h i I Medicinale I JT 1 O 4

Friso nl | 1927 | | pagina 1