voor WOUDA’s Nieuws- en Advertentieblad de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Mijnhardt’s Geneesmiddelen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gesprongen handen schrale lippen ZATERDAG 12 FEBRUARI 1927. No. 7. Officieel Gedeelte. Shur-on DIENSTPLICHT. Jaarlijksch onderzoek. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat in Juni a.s. het jaar- lyksch onderzoek voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van Wie zenuwachtig is Mijnhardt’s Zenuwtabletten Verkiezing voor de Provinciale Staten Kroniek der Week. e Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. f Doos 30*60-90ct.Bij Apoth.en Drogisten levert J. W. de JONG Opticien - WORKUM GLASSES EQR STYLE gegeven ten aan- den concurrent! e- Ant- Parel-Tarwebloem Onrustig en Overspannen en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, ge- bruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Met verwijzing naar de bekendma king aan geplakt in de publicatiekast aan het Stadhuis (Bagijnestraat) bren gen wij ter openbare kennis, dat op Dinsdag 22 Februari aanstaande zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voor- middags negen uur, tot des namiddags vier uur, ter secretarie bij den Bur gemeester der gemeente Sneek, voor zitter van het hoofdstembureau in den kieskring, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Workum, den 1 Februari 1927. Burgemeester en Wethouders van Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker - -»• Weg WorkumFerwoude. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de weg Workum—Ferwoude voor het verkeer is opengesteld, met dien verstande, dat tot nadere aankondiging is verbo den den weg met een rij- of voertuig In te rijden vanaf den kant van Wor kum, zoodat alleen is toegestaan vanaf den kant van Ferwoude met een rij- of voertuig op den weg te komen. Workum, 12 Februari 1927. Burgemeester en Wethouders^ voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. NEDERLAND. Amsterdam, 10 Februari. De oud- burgemeester van Rotterdam, mr. Zim- De Ontvanger der gemeente WOR KUM herinnert er aan, dat alle schoolgelden, rechten voor de ge- meente-reiniging en hondenbelasting over het dienstjaar 1926 voor 16 Fe bruari a.s. betaald moeten zijn, aan gezien na dien datum waarschuwingen zullen worden verzonden. Workum, den 11 Februari 1927. H. DE JAGER Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiön tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten over I land blyk gaf van goeden wil. Vooral in de plechtige verbintenis, geen nieuwe versterkingswerken te zullen bouwen, ziet men. het teeken eener geestelijke evolutie in Duitschland. Briand verklaarde in een rede, dat Frankrijk geen imperialistische be geerten geeft en openlijk tot de we reld zegt: Ik verklaar U den vrede. Tot het Duitsche volk, dat zijn ge breken zoowel als zijn goede hoeda nigheden had, wilde hij zeggenWij hebben eeuwenlang gestredenwelnu, gelooft gij, dat dit nog zal voortduren en dat wij periodiek, elke tien jaar opnieuw zullen moeten boginnen? Het besluit tot instelling van een pasvisum is weer ingetrokken, klaar- i blijkelijk tengevolge van den storm van protest die overal tegen deze achterwaartsche stap werd vernomen. Duitschland. Berlijn, 10 Februari. Het heeft er wel om gespannen in den Rijksdag, maar hoe heftig de debatten ook waren ten slotte kwam de motie van ver- t trouwen in Marx’s burgerlijk meer- derheidskabinet er, met 235 stemmen vóór, 174 tegen en 18 onthoudingen. In de regeeringsverklaring werd mel ding gemaakt van de eensgezinde opvatting van het kabinet, dat de erkenning van de rechtsgeldigheid van den republikeinschen staatsvorm ook voor den arbeid der nieuwe regeering van kracht bleef. Op den voorgrond stond de taak, de vrije uitoefening der souvereiniteit over het Duttsche rijksgebied te herstellen. Intusschen heeft de oppositie stelling genomen tegen minister von Keudell, wien anti-republikeinsche actie, o. a. deelneming aan de Kapp-Putsch, ver weten wordt. Op deze manier wil men den minister onmogelijk maken. Marx heeft een onderzoek naar de affaire-Keudell toegezegd en zal zich zelf met dit onderzoek belasten. De inmiddels door Marx verstrekte inlich tingen zijn van dien aard, dat het Centrum zich reeds bevredigend ge voelt en men van deze zyde geen aanleiding in de affaire-Keudell zal zoeken voor een nieuwe ministèren- sis, De Völkische Partij moet in volko men staat van ontbinding verkeeren door de uitsluiting van den Rijksdag afgevaardigde Kube. Een scheuring zal het gevolg zijn. De Volkenbondsraad komt 7 Maart bijeen te Genève. De agenda bevat 28 puntefi. Duitschland is rapporteur in eenige economische kwesties. Spanje en Portugal. In Spanje is de bijeenroeping der Spaansche Nationale vergadering op nieuw uitgesteld. De koning weigerde het decreet tot bijeenroeping te onder- teekenen. De koning en Primo de Rivera zouden het voornemen hebben naar Amerika te gaan. Zou er in Spanje iets op til zijn Een revolutie bijvoor beeld? Met als prijs: de republiek? In Portugal laboreert men aan de 20-ste revolutie. De beweging nam zijn oorsprong in Oporto, dat geheel in handen der opstandelingen was en hevig door de regeeringstroepen beschoten word, met als gevolg vele dooden en gewonden en verwoestin gen. De beweging sloeg snel over naar Lissabon. Een groot deel van leger en vloot steunt de opstandelin gen, die het aftreden van de regeering eischen en onmiddellijken terugkeer tot den nationaal-republikeinschen regeeringsvorm en het grondwettig regime. Ook Lissabon werd gebom bardeerd, waardoor groote schade ontstond. De beweging breidt zich snel uit. BUITENLAND Engeland. Engeland, 10 Februari. De koning heeft met ouderwetsche pracht en praal weder hef Britsche parlement geopend. In de troonrede werd wei nig definitiefs verklaard. Wat de bin- nenlandsche politiek betreft, verwacht men, dat de komende debatten be- heerscht zullen worden door het voor nemen, om de wetten, die de positie der vakvereenigingen regelen, te wij zigen. Mac Donald kondigde namens labour een vellen strijd aan. Baldwin gaf een uiteenzetting van de politiek van het kabinet inzake China en ver klaarde, dat geen expeditie-leger naar China is gezonden, maar slechts een troepenmacht, die door de adviseurs der regeering wordt noodig geacht voor de bescherming van de Engel- sche onderdanen, voor het geval het gepeupel, samen met Chin eesche troe pen, of die nu in Sjanghai zullen zijn gekomen als overwinnaars op hun Chineesche vijanden of als verslagen leger, de concessie mocht willen ver overen en de inwoners vermoorden. De legers van Kanton moeten de Chineesche troepen, die Sjanghai ver dedigen, een beslissende nederlaag hebben toegebracht. Zelfs zouden de Nationalisten reeds meester van Sjanghai zijn. Te Hankou heeft de Britsche gezant O’Malley weer met den Kantoneeschen minister Tsjen geconfereerd en een accoord moet b^jna bereikt zijn. De gezanten van Engeland, Amerika Frankrijk, Japan, Italië en Nederland te Peking, hebben gezamenlijk bij het geprotesteerd tegen het bevel der Chineesche regeering aan de douane administratie om de extra-belastingen te innen. De gezanten noemden dit bevel onuitvoerbaar. Frankrijk. Parijs, 10 Februari. De verzoenende geest in Frankrijk, ten opzichte van Duitschland blijft zich goed ontwik kelen, vooral na het bereikte com promis ten aanzien van de Duitsche 9 Febr. Gisteravond 7^2 uur vergaderde in de Sociëteit „Harmonie” alhier de vereeniging „Plaatselijk Belang”, onder voorzitterschap van den heer S. S. Hobma. Nadat deze de vergadering met een welkomstwoord had geopend, werden achtereenvolgens gelezen de notulen der vorige jaarvergadering, een tus- schentijdsche buitengewone vergade ring en het jaarverslag over 1926, welke notulen en verslag na eenige bespreking onveranderd werden goed gekeurd. Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen fl79.791/2, tegen een uitgaaf van f 117.76. Het door den Directeur van de dochtervereeniging „de Vakteeken- school” den heer IJ. Oosten uitge brachte keurige verslag over het jaar 1926 werd eveneens goedgekeurd en vastgesteld. Hierna was aan de orde bestuurs verkiezing, in de vacature Rijpma, niet herkiesbaar, werd met een groote meerderheid van stemmen de heer J. Flapper gekozen. Aangezien deze niet in de verga dering was werd den secretaris op gedragen hem met zijn benoeming in kennis te stellen. Ook in het bestuur van de vaktee- kenschool moest worden voorzien wegens aftreding van den heer S. S. Hobma. Op voorstel van heer Th. Tj eerde, vice-voorzitter van PI. Be lang werd de heer S. S. Hobma bij acclamatie herbenoemd, die staande de vergadering deze benoeming ac cepteerde. Daarna kwam aan de orde de clou van den avond n.l. een inleiding van den heer J. E. Muller, om te komen tot oprichting van een Volkspark. In een gloedvolle en mooi gestyl- leerde lezing werd deze inleiding door den heer Muller naar voren gebracht, welke met gi oote belangstelling werd gevolgd, getuige het spontane applaus dat hij aan het einde zijner lezing mocht oogsten. Na eenige aangename besprekingen werd besloten het Bestuur van plaat- selyk belang te machtigen een onder zoek in te stellen naar definancieele zijde van het voorstel om dan te zij ner tijd met nieuwe gegevens ter le denvergadering te komen, waarop de goedbezochte vergadering door den Voorzitter werd gesloten. meene landbouworganisaties mogelijke maatregelen om te voorko men, dat andermaal andere landen een voorwendsel vinden om den invoer van onze producten te ver bieden. In lerseke werd -een 34-jarig man vermoord, die vrouw en 10 kinderen achterlaat. Vermoed wordt, dat wraak de drijfveer was. Aan den verslagene was het schoonhouden der Oud-ger. kerk gegund, welk werk vroeger door den vermoedelijken dader die gearresteerd is werd verricht. In Leiden vond het debat Stenhuis Simon Maas plaats over de „Mede zeggenschap in Ondernemingen”. De heer Stenhuis zeide o. m., dat het kapitalisme als het ware in een crisis periode verkeert. De oorlog is louter het gevolg geweest van de econo mische ontwikkeling vóór 1914. De heerschende klasse zag geen anderen weg uit de moeilijkheden, dan de thans gevolgde. „Het is mijn vaste overtui ging, dat het kapitalisme er niet in zal slagen de situatie weer meester te worden.” Wettelijke regeling der medezeggenschap achtte spr. noodza kelijk. De heer Maas vond de groote fout der verdedigers van medezeggen schap, dat zij niet voldoende de ele menten der ondernemingen onder scheidden. Voor hen bestond alleen de ondernemer-kapitalist en de kapi- taallooze arbeider. mermann heeft Antwerpen bezocht en naar aanleiding daarvan als zijn meening te kennen zien van den beweert- strijd tusschen Rotterdam en werpen, dat beide havens haar eigen natuurlijke voordeelen hebben. Ant werpen heeft lager loonen, goedkooper prijzen, een groot aantal vaste lijnen, een korte spoorverbinding met het Duitsche industriegebied, verder de Fransche en Belgische industriege bieden. Rotterdam heeft zijn ligging aan den mond van den Rijn en zijn betere water- en rivierverbindingèn met Duitschland. Voor den bloei van beide havens was de wereld groot genoeg en voor beide was nog de grootste roeping weggelegd, bestaan de in de uitbreiding vau de econo mische betrekkingen tusschen de volkeren. Gisteren werd in den Haag de oud- minister dr. J. Th. de Visser gehul digd ter gelegenheid van zijn 70-sten verjaardag. Daartoe had zich een commissie gevormd bestaande uit de heeren ter Haar, de Amsterdamsche wethouder, Hogerzeil, het Zuid-Hol- landsche statenlid en H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs. Een honderdtal perso nen van alle richtingen op staatkun dig en godsdienstig gebied vereenigde zich met de familie van dr. de Visser aan een feestmaal, waar verschillende sprekers de uitnemende hoedanighe den van dezen grijzen staatsman naar voren brachten en hem hulde brachten, voor hetgeen hij tot stand bracht. In Amsterdam werd het merkwaar dige jubileum herdacht van de grootste Amsterdamsche machine-industrie-on- derneming, Werkspoor. Het bedrijf, door Paul van Vlissingen opgericht, 2de tal rijke wederwaardigheden dezer on derneming, welke vele hachelijke momenten doormaakte en dikwijls aan den rand van den ondergang heeft gestaan, kan nu geconstateerd wor den, dat een grootsch bedrijf is tot stand gekomen en dat Paul van Vlis singen zijn belofte gestand heeft gedaan, n.l. „de fabriek door zuinigheid, orde en activiteit doen bloeien”. De heer Plesman, directeur van de K. L. M. heeft een waarschuwende stem laten hooren. Nederland dreigt achterop te raken in de internationale luchtvaart. Hij vond het hoog tijd, dat Nederland handelend optreedt, wil het niet in het intercontinentale lucht verkeer hopeloos achteraan komen. Engeland is nagenoeg gereed met de luchtlyn Londen-Singapore. Als Neder land nu spoedig de luchtlyn Sabang- Koepang gereed zou hebben, dan zou ministerie van Buitënlandsche zaken WORKUM. Ds. A. A. Dönszelmann te Wassenaar, vroeger alhier, is be roepen by de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam. Zooals wy uit goede bron verne men hoopt hier de N. M. Bond tot in standhouding van de Christelijke Mili taire tehuizen een openbare vergade ring te houden, waar als sprekers zullen optreden de Edelachtb. Heer Van Rees, Burgemeestei' van Papen- drecht en Kapitein W. J. M. Linden de Engelsche zich via deze verbinding kunnen aansluiten op Australië. Maar dan moet onze lijn in 1928 klaar zijn. Dit jaar moesten dan reeds de noo- dige vliegtuigen voor de Ned.-Indische route worden aangëschaft. Het beste zou zijn, als men ook in Indië de K. L. M. de leiding van den op te richten dienst gaf. Door een luchtver binding was het traject Nederland- Indië to{ 15 dagen te bekorten. Minister Kan had dezer dagen weer een nieuwe conferentie met de ver tegenwoordigers van de vier grootste gemeenten in Nederland ter bespre king van het vraagstuk der werkver schaffing en werkverruiming. Dien tengevolge bracht de minister weer een bezoek aan Drente, teneinde zich te vergewissen of aard van en toe stand in de ontginningen, alsmede de huisvesting, geschikt waren voor de proef, die men op genoemde confe rentie besloot te nemen, n.l. uitzen ding van 25 werkloozen uit elk der vier grootste gemeenten van Neder land naar de Drentsche ontginningen. Minister Kan roert zich ook op landbouwgebied. Heden houdt de mi nister namelyk een conferentie met vertegenwoordigers van de drie alge-1 ontwapening. Men erkent, dat Duitsch- Tot plaatsing van Advertentiën en met het onderwerp„Ontwapening en Christen zijn." Daarna de film „Ons leger". 10 Febr. Op Vrijdag 4 Februari j.1. werd door de korfbalclub „Jong Frisia” alhier in het lokaal Rehobóth een feestelijke vergadering, tot op wekking der korfbalsport en verster king der vriendschapsband, gehouden. De vergadering, die door den heer P. Fekkes werd geopend met een har telijk welkom in het bijzonder aan de 16 gasten, welke uit IJlst naar hier waren overgekomen, droeg een twee ledig karakter, een zakelijk en fees telijk. Nadat het zakelijk gedeelte onder leiding van den heer Fekkes was afgehandeld, kon het feestelijk een aan vang nemen. Door het lid P. Vlas was voor deze avond een revue, in verband staande met het korfbalspfel en het ontstaan van de club, samen gesteld. Deze revue, die in de puntjes verzorgd was, oogstte een hartelijk applaus. Allen konden de woorden van den heer Fekkes aan het slot dan ook onderstrepen, dat het een zeer mooie avond was geweest. Deze vereeniging heeft blyk gege ven recht van bestaan te hebben en ieder die nog geen lid is, zouden we willen toeroepenwordt lid van deze vereeniging. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De Burgemeester van lyksch onderzoek voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1915 en 1918 zal plaats hebben. Plaats en tijd van het onderzoek--- - zullen nader worden bekend gemaakt. I bestond namelijk 100 jaar. Na Workum, den 7 Februari 1927. Ho. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. I -1/"H O RISO.

Friso nl | 1927 | | pagina 1