tabletten B LEEUWARDEN Heerenkleeding naar Maat I WOUDA’s Nieuws- en Advertentieblad RINGEN? Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I Mijnhardt’s Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officieels Bekendmaking aan H.H. Werkgevers MP RINGEN -W Dames* en HeerenZegelringen Fantasie-ringen Massieve Trouw en Verlovingsringen. Vriendschapsringen 53ste Jaargang. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1927. No. 9. Officieel Gedeelte. van f 122.50 thans f 84.- Kroniek der Week. J. VAN DOUWEN KUIPERS Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Ze Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 galden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten DE COUPE, FOURNITUREN en AFWERKING zijn geheel in overeenstemming met de kwaliteit dezer thans nog moderne stoffen. Dat wil zeggen, U krijgt in elk opzicht: een fijn Costuum. CONFECTIE VOORJAARS - COSTUUMS van prima Kamgaren. Mo derne dessins in alle maten. Als propaganda voor onze Costuum-Afd. tegen 2/3 van den normalen prijs 21.50 24.75 27.50 31.50 enz. Zuiver Boekweitmeel Deze week worden door ons voorloopig tot 1 Maart a.s. Colbert-Costuums, die tot dusver f 122.50 kosten, aangeboden voor den lagen prijs van f84.- Dit is natuurlijk alleen mogelijk doordat het dessins zijn van het vorige seizoen, van welke dessins wij onlangs de laat ste stukken inkochten tegen pl.m. 75 van den normalen prijs. Uit het verslag van de commissie tot herziening van de Bakkerij-paragraaf der Arbeidswet 1919, aan den minister van Arbeid enz. blijkt, dat het niet mogelijk is gebleken, de in de com missie aan den dag tredende diepgaande meeningsverschillen over de hoofdlijnen eener eventueele herziening van de Bakkerijparagraaf der wet te ovei brug gen. Wel bleek dat de meerderheid der bakkerspatroons tegen herstel van den nachtarbeid was. zame boerderij. Er werd f 100 geroofd. De oude lieden werden mishandeld. In Groningen vond een moordaanslag plaats, waarbij een 19-jarig timmerman gewond werd. NEDERLAND. Amsterdam, 24 Febr. Thans nadert snel de eindbeslissing in zake het NederlandschBelgische verdrag. Mi nister van Karnebeek heeft nogmaals verklaard, dat de bezwaren tegen het Moerdijkkanaal ongegrond en te breed uitgemeten waren. De vrees dat Rot terdam zou worden leeggepompt» was volstrekt ongegrond. Op 9 Maart vangt de Eerste Kamer de openbare beraad slagingen aan. De tegenstanders van De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 1 De garantie hiervoor dient niet ter geruststelling. Integendeel: U bewijst er ons werkelijk een dienst mee, als U met eventueele aanmerkingen dadelijk tot ons komt. Wij hebben er minstens evenveel belang bij als U zelf, dat U volkomen tevreden is. In onze laatste vergadering van Maandag 21 Februari is besloten het minimum uurloon van 40 ct. beslist te handhaven. Namens het Bestuur van de Chr. Fabrieks- en Transport- Arbeidersbond Afd. „Workum” H. BOERSMA, Secr. Hoest-, JKeelpijn-, Zeuixw-. Laxeer-, 1 Hoofdpi ju-, Kiespijn-, Staal-, Maag- Mijnhardt’s Geneesmiddelen. Ze worden bereid in eigen fabriek onder toezicht In 't bijzonder vestigen wij Uwe aandacht op onze groote sorteering met prachtige steen - zeer modern Inscriptie gratis. Bij ons verkrijgbaar Zilverringen met groote steen. Aanbevelend, GOUDSMID HORLOGER Markt - Workum. „Het is wonderlik, welk een geheel aparte sfeer een nieuw kleed in de kamer brengt.” Dit schreef dezer dagen een tapjjt- fabrikant ter aanbeveling zijner kar petten, die in 16 els maar eventjes 400 en in goedkoopere kwaliteit toch nog zoo’n 270 gulden moeten kosten. Zijn er hier in Workum of omstre ken dames, die er zoo een wenschen, dan wil ik die wel gaarne leveren, maar ik houd ze niet in voorraad. Ik heb echter wel in voorraad en ontvang dezer dagen nog karpetten, waarop het bovengenoemde ook geheel van toepassing mag worden geacht, daar deze een geheel eigen cachet dragen door de bijzonder moderne dessins en kleurstellingen, Dit zijn geheel wollen tapis-belge karpetten en kosten in 16 els slechts 35 gulden, in de extra kwaliteit 45 gulden. Komt deze zien of vraagt keus zending bij R. KROESE - Workum. niet te langen tijd in die richting verdere vooruitgang werd bereikt. Het gerucht, als zou minister Chamberlain in een kabinetszitting hebben gedreigd af te treden in verband met het voor stel om de betrekkingen met Sovjet- Rusland af te breken, wordt tegenge sproken. Het Lagerhuis verwierp voorts met groote meerderheid van stemmen een voorstel van den conservatieven afgevaardigde Mitchel Banks, inhou dende een verbod aan personen of vereenigingen om fondsen te vragen, aan te nemen of te gebruiken welke uit het buitenland afkomstig zijn en die dienen om industrieele geschillen in Engeland te bevorderen of te doen voortduren. In Hankou is de Britsche gezant O’Malley eindelijk tot overeen stemming gekomen met den Canton- Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM, brengen ter kennis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toegezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van fiecale stoffen over het jaar 1927. De genen, die tegen hunne aanslagen be zwaren hebben kunnen deze binnen ééne maand na de uitreiking der aan slagbiljetten schriftelijk indienen bij hun College. Wotkum, den 21 Februari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, H. R. van BRUGGEN. De Burgemeester en Wethouders van WORKUM doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 26 Januari 1927 is vastgesteld de volgende verorde ning „Verordening, regelende de plaats, door woonschepen bij verblijf binnen de gemeente in te nemen der gemeente Workum.” Artikel 1. Onder woonschepen verstaat deze verordening schepen, uitsluitend of hoofdzakelijk als woning gebezigd of tot woning bestemd. Artikel 2. Het is aan eigenaars of gebruikers van woonschepen verboden deze bin nen l op andere plaatsen dan le. in de Nijhuizumérvaart bij den spoorwegovergang, 2e. in de nabijheid van het brugje over de Heidenschapstervaart bij U. Wiersma. Artikel 3. De eigenaars en gebruikers van woonschepen mogen deze op de in artikel 2 bedoelde plaatsen niet op eenig ander punt doen verblijven dan door de politie is aangewezen. Artikel 4. Burgemeester en Wethouders kun nen aan eigenaars en gebruikers van woonschepen ontheffing verleenen van het bepaalde in artikel 2. Artikel 5. Overtreding van artikel 2 en 3 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 10 Fe bruari 1927, No. 118, 2de Aid. in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 Februari 1927. A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. VAN BRUGGEN, Secretaris. Tot plaatsing van BUITENLAND Engeland. Londen, 24 Febr. In Engeland is het voorstel van Coolidge voor een nieuwe ontwapeningsconferentie gunstig ont vangen. Dit blijkt o.a. ook uit een rede van Baldwin, waarin deze verklaarde, dat een stap nader tot den vrede tus- schen het Britsche en Amerikaansche volk werd gedaan, toen de overeen stemming in zake de bewapening ter zee te Washington werd bpreikt. Hij zou het op prijs stellen, indien over te langen tijd in die richting neeschen minister Tsjen. Als resultaat van de geteekende overeenkomst, zal het Engelsche gemeentebestuur (ge meenteraad) ontbonden worden. De administratie der concessie zal overge dragen worden aan een nieuw Chi- neesch bestuur, terwijl de samensmel ting der vijf concessies te Hankau in voorbereiding is, In Sjanghai is een algemeene staking uitgebroken die meer dan 100.000 arbeiders omvat. De staking is niet speciaal tegen de En- gelschen gericht, doch tegen de Noor delijke regeering. De Canton neezen brachten Soen Tsoeang fang een ern stige nederlaag toeen de slag om Sjanghai wordt spoedig verwacht. Op 2 voor Sjanghai liggende Chineesche kannonneerbooten der Noordelijken brak reeds muiterij uit, waarbij het arsenaal beschoten werd en 10 granaten in de stad terecht kwamen. Er werden geen vreemdelingen getroffen. F r a n k r ij k. Parijs, 24 Febr. Poincaré moet voor nemens zijn een begin te maken met de uitvoering van de Engelsch-Fransche schuldovereenkomst, nog voordat het parlement die overeenkomst geratifi ceerd heeft. Over het algemeen keurt men dit optreden van Poincaré -goed, doch de socialisten verzetten er zich gedeeltelijk tegen. Eenzelfde stap zou Poincaré overwegen ten aanzien van de nog niet geratificeerde Amerikaansch- Fransche overeenkomst. Dit zou mis schien iets goed kunnen maken in verband met de zeer ongunstige stem ming, die in Amerika heerscht, ten gevolge van Frankrijk’s feitelijke wei gering, op Coolidge’s voorstel tot vloot- beperking in te gaan. Het voorloopige Fransch-Duitsche handelsverdrag werd tot 31 Mei Verlengd, onder voorbehoud dat Frankrijk tot 31 Maart het recht van opzegging heeft indien voordien geen accoord betreffende den invoer van wijnen is tot stand gekomen. zagwekkend. Men spreekt nu reeds draadloos van Londen met New-York. Duitsche proefnemingen om met Noord- Amerika draadloos te spreken zijn ook reeds geslaagd. Binnenkort zullen P.T.T. ook proeven nemen om van Nederland uit een telefoonverbinding met New- York tot stand te brengen. De verbin ding wordt dan tot stand gebracht langs de lijn en den zeekabel tot Lon den en dan draadloos verder naar de andere zijde van den Oceaan. Met de vestiging van een Indisch agentschap bij het departement van Koloniën wordt ernstig voortgang ge maakt. Thans verluidt, cat de heer T. van Voorthuysen, chef van de vierde en vijfde afdeeling van het Ministerie van Koloniën, bestemd is om te wor den benoemd tot de functie van ge committeerde voor Indische zaken. Uit Indië verder nog een aantal interessante mededeelingen. Bij Padang werden 29 bommen gevonden, die be stemd waren om de magazijnen der Bataafsche Petroleum Mij. in de lucht te doen vliegen. Twee koelies werden gearresteerd. Nog werd gevat een werkman van de Spoorwegen, die 50 bommen had ontvangen van den ge arresteerden leider Pakihtaher. Elders werden nog in den grond verborgen 9 bommen en 270 klewangs gevonden. Het door een notaris te Ambon verduisterde bedrag beloopt f230.000. Een agent? van landelijke ondernemin gen te Dampit, verduisterde f 100,000, waarvan bij zijn arrestatie te Garoet nog maar f 3400 in zijn bezit werd ge vonden. Ten slotte moet de onderzeeboot K XIII tijdens de slingerproeven bij Christmas-eiland op 45 M. diepte uit zijn evenwicht geraakt zijn en plotse ling doorgedoken zijn tot 90 M. De duikcapaciteit bedraagt 60 M. Door tegenwoordigheid van geest, koelbloe dig optieden van den commandant en kranige houding der bemanning, slaagde men er in, de boot weer naar boven te krijgen. Oorzaak was vermoe delijk onvoldoende sluiting van een torpedolanceerklep. De K XIII had een recordreis van 20.000 mijl en 196 da gen achter den rug. In Berlikum (N.B.) vond een brutale en laffe roofoverval plaats door 3 ban dieten op 2 oude lieden op een een- De voorgestelde verplaatsing van werkloozen naar de ontginningswerken in Drente, ondervindt niet bijster veel instemming bij nader inzien. De wet houder van de vier grootste gemeenten (welke elk een eerste contingent van 25 werkloozen zouden leveren) hebben Drente bezocht en de werken en huis- vestingsmogelijkheden in oogenschouw genomen. Hun enthousiasme ter zake van de proefneming met verplaatsing der werkloozen, moet nu niet groot meer zijn. Het tijdstip van den zomertijd nadert weer. Te Parijs zijn nu onderhandelingen tusschen Frankrijk, België en Nederland begonnen ten einde te pogen een rege ling te treffent om den zomertijd in de drie landen op denzelfden datum te doen ingaan. In Frankrijk begint de zomertijd altijd op den laatsten Zater dag in Maart. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid het verdrag hebben de meening naar voren gebracht, dat het verdrag in strijd met de Nederlandsche grondwet is. Daartegen voeren de voorstanders aan, dat binnenkort een tijdschrift „De Volkenbond” zal verschijnen met een de gëmëente te doen verblijven- oordeel van de professoren in het Staatsrecht aan alle Nederlandsche universiteiten. Het antwoord van alle bedoelde hoogleeraren zou zijn, dat het verdrag geen bepaling van de Grondwet schendt. Er was eenige twijfel ontstaan, om trent de uitlegging van een paragraaf in de begrooting, waarin vermeld werd dat H.M. de Koningin en Koningin- Moeder ook in 1927 10°/0 van Haar grontwettelijk inkomen zouden laten staan». Thans wordt medegedeeld.dat dit zoo moet worden opgevat, dat H.M. thans weer blijvend afstand doen van de 10 °/0 in kwestie, zoodat definitief 10 °/o 'n de schatkist blijft. De wonderen der techniek zijn ont- van een Apotheker. Billijk en goed zijn Mijnhardt’s ONZE ELECTRISCHE I werkbank stelt ons in staat J alle Reparatiën N spoedig en net uit te voeren. I J.W. de JONG, Opticien,Workum Electrische gehoor apparaten en gehoor-hoorns. I en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. IBh P.S.BAKKER V f EiSCHT DE BLAUWSTREEP ZAK!

Friso nl | 1927 | | pagina 1