WOUDA's Nieuws- en Advertentieblad Peper munt. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz» Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. PU ROL Boaz-Bank Workum Purol bij Ruwe en Schrale Huid 10 V J. W. dB JONG, Opticien, Worknm Electrische gehoor-apparaten en gehoor-hoorns. Er is toch maar één Ter-inzage-legging van lijs ten van Candidates Belegde gelden bijna driehonderdduizend gulden 8ö0 Spaarders 1OO Deposanten 100 Rek.-cour. houders Dividend ’26 vastgesteld op 10 70 ZiATERDAG 30 APRIL 1027. No. 18. 53ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Kroniek der Week. Predikbeurten. Verstopping Mijnhardt’s Laxeertabletten MIJNHARDT’S Hoest- tabletten Vier maal per jaar contróle door den Accoun tant M. KRAMER te Leeuwarden Gesmette en roode huid bij r kleine kinderen^ No. 5. R. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Ji Zelfrijzend Bakmeel IM ONZE ELECTR1SCHE werkbank stelt ons in staat alle Reparation spoedig en net uit te voeren In de heden door het Centraal- Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeen te gehouden zitting voor de numme ring van de ingediende candidaten- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager (Nadruk verboden) Zondag 1 Mei. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds C. J. Schweitzer. Nam. 5 uur de Eerw. Heer M. Hekelaar van Breda. (Collecte voor de vereeniging voor bijbelverspreiding in Brabant en Limburg.) Vrijdag 6 Mei nam. 12.30 ds C. J. Schweitzer (Huwelijksinzegening.) Zaterdag 7 Mei nam. 12.15 ds C. J. Schweitzer (Huwelijksinzegening.) of moeilijke en onregelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. De Voorzitter van het centraal- stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Workum maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met vermelding van de nummers der Ijjsten. Workum, 27 April 1927. De Voorzitter voornoemd G. G. POSTHUMUS. BUITENLAND Engeland. Londen, 28 April. De Amerikaan- sche gezant bij het Hof van St. James heeft zich in een rede te Manchester uitgelaten tegen een Britsch-Ameri- kaansch verbond. Daardoor zou men alleen bereiken, dat de wereld zich tegen beide staten keerde. En het zou uitloopen, op datgene, wat men juist vermijden wil: oorlog. Uit de jongste gegevens blijkt, dat sedert den oorlog in Engeland 818.000 nieuwe woningen zijn ge bouwd, die aan subsidies van ryk en gemeenten totaal 480 millioen p. st. (ca. 5800 millioen gulden) hebben gekost. Wat betreft den toestand in China, wordt gemeld, dat in de Jangtsevallei nog ongeregeldheden plaats vinden, terwijl elders, zoowel in Noord- als Zuid-China de toestand op het oogen- blik rustig is. Generaal Tsjang Kai- sjek, de nationalistische opperbevel hebber, moet van zijn post ontslagen zijn. Maar hij erkent het gezag der extremistische regeering te Hankau niet meer. Hij moet gesteund worden door de meer gematigde elementen in de Kwomintang, van wie eenige zich naar Nanking hebben begeven, waar de generaal bezig zou zijn een eigen regeering te vormen. Men hoopt, dat de gematigden ten slotte de overhand zullen krijgen en dus in Zuid-China een nieuw nationalistisch bewind, vrij van communistische ten den zen zal ontstaan. Daarmede zou den de mogendheden wel kunnen onderhandelen. F r a n k r ij k. Parijs, 28 April. De Fransch-Duit- sche onderhandelingen ten aanzien van een definitief handelsverdrag, zijn wederom verdaagd en zullen pas na de economische conferentie te Genève worden hervat. Men schrijft deze afbreking ten deele toe aan het feit, dat eenige der voornaamste des in dit staatscollege worden geïnstal leerd. H. M. de Koningin zal deze plechtige, buitengewone vergadering presideeren. Volgens mededeeling in een En- gelsch blad, moet de mogelijkheid bestaan, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in het a.s. society- regeenng vriendschi agent-generaal voor dé betalingen te onderhandelen, dan eenvoudig te wil len bewijzen, dat de regeling onuit voerbaar is. Diversen. De ontwapeningscommissie te Ge nève is uiteen gegaan. Zij had tot doel de voorbereidingen te treffen voor een te houden ontwapeningscon ferentie. Daarom geeft de commissie een rapport aan den Raad en aan de regeeringen, in den vorm van een eerste ontwerp, voorloopig in eerste lezing, dat die punten samenvat, waar omtrent eenstemmigheid bestaat met of zonder reserve. De teksten waarom trent nog geen overeenstemming bestaat, zyn gerangschikt onder ver melding der verklaringen en der voorstellen tijdens de besprekingen gedaan, en die de voorstellers uitdruk kelijk wenschten te handhaven tot de tweede lezing. Dit zal het studiema teriaal vormen en na de gedachten wisseling en de onderhandelingen tusschen de kanselarijen, hoopt de commissie in staat te zijn, één enkele tekst te ontwerpen, die aan de te houden ontwapeningsconferentie zou worden voorgelegd. In Amerika heeft een overstrooming van de Mississippi enorme schade aangericht. 9000 vierkante mijl grond staat onder water. Er zijn eenige honderden slachtoffers te betreuren. Honderdduizend menschen zyn dak loos. De schade wordt geraamd op een milliard dollar. Doos 3Oct Keelpijntabletten 30 en 60 ct apoth. en drogisten WORKUM (Doopsgez.) .Voorm. 9^2 uur ds I. Hulshofi. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds. E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur Prediking. Nam. 6 uur H. Avond maal. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. li/guur de Eerw. Heer M. Hekelaar van Breda. (Collecte voor de vereeniging voor bijbelverspreiding in Brabant en Limburg.) HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur de heer Tj. Kuipers. FERWOUDE (Herv.) Voorm. 9 uur de heer M. Hekelaar van Breda. GAAST (Herv.) Nam. li/2 uur dr Smit van Makkum. HINDELOOPEN !(Herv.) Voorm. 9!/2 uur ds Beerekampvan Molkwerum. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur ds Dijk van Woudsend. Nam. li/2uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. l</2 uur ds de Wilde van Reit- sum. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 9i/2 uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur ds Boersma. Nam. li/2 uur de Heer Kuipers van Stavoren. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9!/2 uur ds Ens. NEDERLAND. Amsterdam, 28 April. Men verwacht, dat het niet lang meer zal duren of de onderhandelingen met België zul len op de een of andere wyze worden hervat. Van de zijde van de Neder- landsche regeering moet reeds in Brussel geïnformeerd zijn naar den datum van terugkeer van minister van der Velde, die op reis was. In middels is deze terug gekomen zoodat wellicht het nieuwe contact reeds tot stand is gekomen. Prinses Juliana, die Zaterdag 18 jaar wordt, zal, krachtens de grondwette lijke bepaling, dat de Prins van Oranje op dien leeftijd zitting krijgt in den Raad van State, op Maandag 2 Mei Mededeeling van den Burge meester van Workum, Hierbij vestig ik de aandacht van de ingezetenen op een de vorige week in Friso gedaan verzoek van de Oranjevereeniging, om a.s. Zater dag, ter gelegenheid van den 18den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, door het uitsteken van vlaggen, onze stad een eenigszins feestelijk aanzien te doen geven. Gaarne onderstreep ik dit verzoek, daarbij de hoop uitsprekende, dat morgen van vele huizen het rood-wit blauw en oranje zal wapperen. Laat ook Workum toonen, dat zij met ons geliefd Oranjehuis medeleeft en 30 April niet ongemerkt wil laten voorbijgaan. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Workum, 29 April 1927. over de grens gekomen zouden zijn, in verschillende Limburgsche grens plaatsen plakkaten waren aangeplakt waarin op aansluiting bij België enz. in hoogdravende woorden werd aange drongen en beweerd werd „wij ko men terug”, werden Zondag uit een vliegmachine boven Maastricht strooi biljetten geworpen, waarop stond „Limburgers, de Belgen hebben u niet vergeten. Laat ons in alle vrij heid als broeders onder elkander, eene vereeniging tusschen België en Limburg afspreken. De toekomst en de voorspoed van Maastricht en zijne provincie hangen van deze vereeni ging af” Het moet een Belgische vliegma chine geweest zijn. Men beschouwt dit in Brussel, evenals het vorige incident, als een „kwajongensstreek” begaan door eenige gedesequilibreer- den, zonder eenige verantwoordt lijk heid. Mocht blijken, dat een Belgisch officier (de mogelijkheid zou niet uit- seizoen een bezoek aan Londen zul len brengen. De conferentie tusschen de wet houders uit de vier grootste steden des lands en de ministers van Binnen- landsche Zaken, Financiën, Arbeid en Waterstaat, zijn weer hervat, ter behandeling van het werkloozen- vraagstuk, de steunregeling en de arbeidsverruiming. Op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken, zijn, in afwachting van een en ander, de voorbereidende maat regelen tot overplaatsing van werk- loozen naar Drente stopgezet. De openlegging van nieuwe gebie den in den Indischen archipel maakt een onderwerp van overweging bij de Indische regeering uit. Een aantal hooge ambtenaren, o.a. van Financiën en Onderwijs zal een onderzoek instellen in het oostelijk deel van den archipel naar de mogelijkheid van openlegging verschillende gebieden zooals bijv. Nieuw Guinea. Een sympathiek wetsvoorstel, dat velen welkom zal zijn, is ingediend, n.l. betreffende de Nederlandsche paspoorten. Voorgesteld wordt, den prijs voor afgifte en verlenging op slechts fl te stellen, met een geldig heidsduur van twee jaar. gesloten zijn, dat het een Belgisch militair vliegtuig is geweest) hieraan heeft deelgenomen, zoo zal deze wei nig malsch gestraft worden. De Ne derlandsche regeering heeft zich wijselijk van het doen van stappen, naar aanleiding van de aanplakking vóór eenige weken, onthouden. Het zou werkelijk al te veel eer voor deze dwaze streken geweest zijn, indien de regeering zich er nog mee bemoeid zou hebben. Naar aanleiding van het adres der Maastrichtsche groot-industrieelen om maatregelen tot redding hunner be dreven hoogere invoerrechten en heffing naar het gewicht waardoor de orders weer zouden toenemen en zij de oude positie, waaruit zij werden verdrongen, weer zouden kunnen her winnen, heeft de heer G. Bloch, im porteur van glas, aardewerk en por selein eveneens een adres tot de regeering gericht. Daarin wordt als oorzaak der malaise aangegeven, oncierconsumptie. Het Nederlandsche product was goed, maar het ontbrak de Maastrichtsche fabrieken aan de noodige verscheidenheid en het pu bliek wilde nu eenmaal een ruime keuze en groote sorteering. De strijd om de Nederlandsche markt betrof uitsluitend de allergoedkoopste arti kelen en bij protectie zou vooral het volksartikel duurder worden gemaakt. De Amsterdamsche kamer v. Koop handel nam een motie aan tegen protectie en retorsie en vóór vrijhan del. WORKUM, den 27 April 1927. Bij de op Zaterdag 23 April j.l. door het Gemeentebestuur gehouden aanbe steding van het dagelijksch onderhoud en het verrichten van vernieuwingen en. herstellingen aan gemeentewer ken en gebouwen gedurende het dienstjaar 1927 werd ingeschreven op perceel 1Timmer- en metsel werken aan gehouwen, bruggen enz. door: 1 P. Spijksma en J. C. Kemker f 1597 2 F. Zeilstra -1491 3 H. Pelle -1490 4 R. G. Visjer en D. de Jager -1434 allen wonende te Workum. Begroe ting f1600. Op perceel 2: Verfwerk enz. aan gebouwen en bruggen, door 1 S. de Boer en T. Bouwsma f860 2 C. L. de Vreeze en W. de Jong - 846 3 S. Postma -836 allen wonende te Workum. Begroe ting f875. Het werk zoowel van het eerste als van het tweede perceel is gegund aan de laagste inschrijvers. 27 April. Op 22 April 1927 had in het hotel „Ketelaar“, ten overstaan van notaris C. Tjebbes te Workum, de finale toewijzing van twee perceelen weiland, in het Workumerveld, plaats. De perceelen respectievelijk groot 1 H.A., 70 Aren en 50 c.A. en 2 H.A., 5 A. en 10 c.A., werden toegewezen aan de heeren J. Bruinsma te Sneek en G. Postma te Ferwoude voor de som van f5604.40 in totaal. lysten, werden aan de lijsten de vol gende nummers toegewezen. No 1. Ant. Rev. Partij. No. 2. S. D. A. P. No. 3. Chr. Hist. Partij. No. 4. Vrijheidsbond én Vrijz. Dem. Partij. Kath. Party. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en kundigen der beide landen de econo mische conferentie moeten bijwonen. Maar ook moeten de moeilijkheden tusschen de beide partijen er debet aan zijn. De Duitsche vertegenwoor digers hebben gewezen op den be schermenden aard der voorgestelde nieuwe Fransche douanetarieven, waardoor belangrijke Duitsche export artikelen getroffen woiden, als che mische producten, electriciteits-arti- kelen en machineriënA Ten opzichte van de chemicaliën neemt de Fran sche regeering het standpunt in, dat dit een sleutel-industrie is. Duitschland. Berlijn, 28 April. De diplomatieke besprekingen inzake de Rijnland kwestie worden te Londen en Parijs voortgezet. Voorloopig wordt slechts aangedrongen op vermindering der Fransche en Engelsche bezettings troepen, zooals te Locarno voorzien. De officieele stappen voor de alge- heele ontruiming van het Rijnland zullen worden gedaan, als de ont wapening van Duitschland geheel volbracht zal zijn. De termijn voor de slechting der vestingwerken loopt eerst eind Juni af. Vóór dien zijn geen stappen te verwachten. Op den partijdag der democraten becritiseerde de oud-nainister van fi nanciën Reinhold den huidigen mi nister Köhler. De thans gevolgde politiek van hooge uitgaven voor le ger en vloot, was een nederlaag voor het Duitsche economisch leven. De Dawes-regeling bood groote aan- passingsmogelijkheden en de Duitsche regeering deed er beter aan, op vriendschappelijke wijze met den agent-generaal voor de betalingen te onderhandelen, dan eenvoudig te wil- Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuicferplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. >ge Belgen, die per fiets k s©-- O. Zeer binnenkort zal het Amster- damsche gemeentebestuur aan den minister van Waterstaat zijn ziens wijze kenbaar maken ten aanzien van het rapport van het comité-Wenholt, waarin deze hoofd-ingenieur de hoofd lijnen van de conclusie van zijn onder zoek naar een verbetering van deu scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven Rijn weergeeft. Dan zal de Kamer van Koophandel haar mee- ning over dit rapport mededeelen, waarna de definitieve regeerings- voorstellen verwacht kunnen worden. Nadat er eenige weken geleden door een aantal L. -

Friso nl | 1927 | | pagina 1