Nieuws- en Advertentieblad tabletten PUROL WOUDA’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw», Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, Uw Haar Wacht niette lang met het aanschaffen van een I J V. de Jong, Optiek. Worknm I 1\/11 v-1 K o 4-’ o Heest-, Keelpijn-, Zenuw-, Laxeer-, IViljrillCtl (J l o Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Maag- Predikbeurten. Gemengd Nieuws Uitvoering wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol ’t voldoet iedereen goede BRILI Burgerlijke Stand. Kroniek der Week. NEDERLAND. „Crescendo” Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ZATERDAG 11 JÜNI 1927. No. 34. Advertentie-, Reclame- en Nam. 2 10 uur d: Door zitten Siukloopen Een voordeelig ea goed adres is: 1 ElectrischeGehoor-Apparatenen I Gehoor-Hoorns I Zuiver Boekweitmeel (Nadruk verboden.) Workum. Van 3—9 Juni Geboren: Foekje dv Tjipke Bouw- Amsterdam, 9 Juni. Een mooie de monstratie van liefderijk hulpbetoon is op de cycloonramp in Gelderland L V schillende comité’s inzamelingen ge opend, zoowel door Roode-alsO: kruis. H. M. de Koningin en Prinses Prins Hendrik de verknoping 'enoyen is naar K.G. besteed, ongeveer de De hoogste (v. j. 11740), f475 (635),‘f300 (f800), De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De kersenverkoopingen. Het is ditmaal een buitengewoon slecht kersenjaar. Op i' van kersen te Wade~ schatting 30 cents per Er is een gewas van helft van een gewoon jaar. boomgaarden brachten op f685, f~660 (v.j. f 1740), f475 (635), f300 (f800), f290 (f940). Op de verkooping van kersen te Kapel-Avezaath is besteed 20 tot 30 cents per K.G. op hout. Het gewas wordt geschat op 2/5 van een gewoon jaar. De grootste boomgaarden deden f840, f630 en f300. Nieuwe orkaan in Duitschland. Uit Breslau wordt gemeld, dat een orkaan die gepaard ging met hevige hagelbuien, in het noordelyke gedeel te van het district Gross-Strehlitz groote schade aanrichtte. In een strook van 7 K.M. breedte en 20 K.M. lengte werd nagenoeg alles vernield. Een vrouw werd door den orkaan wegge slingerd en gedood. Vele jlersonen werden door ijsklompen getroffen en liepen daarby min of meer zware verwondingen op. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Een vreemde dienstbode. In het begin der vorige maand werd inbraak gepleegd in de woningy van den heer A. van Arendonk, schoen fabrikant aan den Korvelschen weg te Tilburg. De vreemde toedracht deed het vermoeden rijzen, dat men met een wraakoefening tegen den heer Van A. te doen had. Uit de auto- garage was vet genomen, waarmee de deurknoppen werden bestreken.» Een kistje sigaren en een bedrag van f 75 werden vermistvoor de hand liggend zilvergerei was onaangeroerd gebleven. Wel was sterke drank gebruikt. Opmerkelijk was, dat de anders zoo trouwe waakhond geen teeken van onraad had gegeven. Omstreeks Mei herhaalde zich het geval, met bijkans gelijke toedracht. Deurscharnieren waren behandeld als tevoren, en een bedrag van f30 was ontvreemd. Op de deur stond geschre ven „Nou lussen we niks meer.” Er werd, naar het heette, voor de derde maal een bezoek aan de woning van den heer A. gebracht, maar dit maal was alleen een bedreiging van de dienstbode achtergelaten. Reeds bij de tweede inbraak meende de recherche aanwijzingen te hebben, die het vermoeden wekten, dat de inbraken niet van buiten af, doch van binnen uit waren gepleegd. Het onderzoek werd in deze richting voortgezet en leidde tot een spoor, dat verdenking deed vallen op de dienstbode. Na een scherp verhoor heeft zy een volledige bekentenis afgelegd. De familie Van A. had niet het geringste vermoeden van haar schuld. De aangehoudene, de 29-jarige C. M. afkomstig uit Hoeve, is ter be schikking van de justitie gesteld. op DINSDAG 14 JUNI 1927, ’s avonds 8i/2 uur op de Markt. PROGRAMMA De cycloonramp. De Commissaris der Koningin in Gelderland ontving van H. M. de Koningin Moeder een telegram, waarin deelneming wordt betuigd met het leed en de ellende van de door de stormramp getroffenen. De Aartsdiocesane Boeren- en Tuin- dersbond mobiliseert jonge boeren in de provincie Gelderland voor hetop- ruimingswerk in ontredderde lande rijen, boomgaarden enz., alsmede voor het opiuimen van bouwvallen onder deskundig toezicht. Verschillende landbouwers verklaarden zich bereid om de vrijwilligers die van elders komen, kostelooze huisvesting te ver- leenen. Aan den oproep van den A. B. T. B. hebben reeds 225 personen gevolg gegeven. Zij zijn Dinsdag te werk gesteld. In de buurtschappen Lievelde en Eefsele onder de gemeente Eibergen zijn 41 boerderijen totaal en 5 gedeel telijk vernield, evenals 48 schuren. In Lichtenvoorde zelf werden 89 wo ningen beschadigd, waarvan eenige totaal verwoest zijn. Elf schuren en één boomgaard werden eveneens verwoest. Wij lezen in de Hengelosche Fa brieksbode (orgaan de firma Stork) De directie ontving van de zijde van het personeel het voorstel, de ge- heele fabriek één uur te doen over werken en het aldus te verdienen geld ter beschikking te stellen van het comité voor den stormramp. De directie kon zich zeer wel met dit voorstel vereenigen en verbond daaraan de toezegging, dat de ven nootschap een gelijk bedrag als het door het personeel op deze wijze bijeengebracht, aan bedoeld comité zal afdragen. Na overleg met de afdelingsbe sturen, die ook allen zonder uitzon dering met het voorstel accoord gin gen, werd besloten de fabriek giste ren Donderdag 9 Juni in plaats van 53/4 uur om &l4 uur te doen stoppen. De beambten van het hoofdkantoor werken dan tot half zeven. N. v. h. N. Tariefsverlaging voor veeverveer. Naar het „Leeuw. Nbld.“ verneemt, wordt met 1 Juli het tarief voor het veevervoer op de Ned. Spoorwegen verlaagd, naar men zegt met 15 a 20 pct. De speciale tarieven vervallen dan. den andere routes of waren tijdelijk gestaakt). Alle ryksgebouwen vlagden halfstok, evenals vele particuliere in stellingen. Er was zeer veel volk op de been. Vooral het Indische detache ment, behangen met vele medailles, trok de aandacht. Om ruim 2 uur werd de begraafplaats bereikt, waar de verschillende eerbewijzen werden herhaald. Salvo’s knalden. En met ontroerenden eerbied, werd het stof felijk overschot van den beroemden gouverneur generaal bygezet. Het was een grootsche huldiging. z Steeds verder gaat de radio-ont- wikkeling. Op Vrijdag j.l. heeft men het te Eindhoven zoover weten te brengen, dat een geregeld kruisge sprek radio-telefonisch met Indië (Malabar) plaats vond. Men verwacht dat na deze geslaagde proeven (een waar succes voor onze Nederlandsche radio-industrie) een telefonische ver binding met Indië spoedig tot stand zal worden gebracht. In Echt (Limburg) is de grootste Nederlandsche pannenfabriek de Valk door brand verwoest. De schade geraamd op 1 millioen is gedekt op beurspolis. In IJmuiden liep de P. C. Hooft Zaterdagmorgen met de Indische militairen voor de huldiging van de nagedachtenis van gouv. generaal van Heutsz aan boord, ernstig gevaar niet naar Amsterdam te kunnen op- stoomen. Een der groote sluisdeuren was namelijk aangevaren en buiten werking gesteld. Later gelukte het de Hooft toch om te passeeren. Zon dagmorgen is een reserve-deur in gezet. De defecte deur is naar Am sterdam gebracht en zal gedokt wor den. De reparatie zal 14 dagen duren. - BUITENLAND Engeland. Londen, 9 Juni. De Egyptische antwoord-nota aan de Engelsche re- geering inzake de Egyptische leger- hervorming, moet door de Engelsche regeering onbevredigend geacht worden. Men vreest in Egyptische kringen nu een ultimatum van Enge land. De Russen zyn uit Londen vertrok ken. Rosengolz verklaarde, dat hij tij dens zyn verblijf in Engeland van dit land heeft leeren houden, en in som mige opzichten groote bewondering heeft voor de nationale cultuur. Hy verklaarde, dat het een der grootste misdaden in de geschiedenis zou zijn, wanneer men tusschen twee zoo groote naties (Engeland en Rusland) vyandige gevoelens te voorschyn zou roepen. Uit China komt het onbevestigde bericht, als zou een triple alliantie tusschen Tsjang Tso-lin, TsjangKai- sjek en Jen Hai-sjan op komst zyn. Het zou de bedoeling zyn gemeen schappelijk tegen het communisme op te treden en de principes van Soen- yat-sen te aanvaarden. Frankrijk. Parijs, 9 Juni. In verschillende rede voeringen werd er door de ministers van Binnenlandsche zaken en Justitie op gewezen, dat de regeering eens gezind overtuigd is, dat zij geen (com munistische) campagne kan toestaan, die ten doel heeft aen binnenlandschen vrede te verstoren, zonder welken een herstel van Frankrijk niet kan worden bereikt. Een en ander wijst er op, dat men een krachtige hou ding tegen de propaganda van Mos kou gaat aannemen. Frankrijk is voornemens waarne mers te zenden naar de drie-mogend- heden-conferentie voor de ontwape ning ter zee. Deze zullen zich vol- Tot plaatsing van komen buiten de debatten houden en zich uitsluitend tot waarneming be perken. Duitschland. Berlijn, 9 Juni. Het conflict tus schen dr. Wirth en dr. Marx zal geen gevolgen, als bijv, een splitsing in de Centrumpartij, hebben. Dr. Marx be doelde met zijn eventueele „maat regelen” (waarmede hij Wirth dreigde) slechts, dat hij zich het recht voor behield eventueel zijn standpunt, dat afwijkt van dat van dr. Wirth, in het openbaar uiteen te zetten. Uitzetting van dr. Wirth uit de partij komt niet in aanmerking. Berlijn heeft verder den koenen Oceaanvlieger Chamberlin, en zijn reisgenoot en financier Levine, ge huldigd, toen zij Dinsdagmiddag te Berlijn aankwamen. Zaterdagmorgen in New-York opgestegen, arriveerden de vliegers na een vlucht van 45 uur in Eisleben, waar ze wegens benzine- gebrek moesten landen. Na een half uur stegen ze weer op, doch eenige uren later noodzaakte een gebroken propeller hen op 150 K.M. van Berlijn, nabij Kottbus opnieuw te dalen. Daar overnachtten zij, om den volgenden middsg met een nieuwen propeller naar Berlijn te vliegen. Zij werden door de Rijksregeering en een en thousiast publiek hartelijk ontvangen. Diversen. Tusschen Albanië en Joego-Slavie is het opnieuw tot een geschil geko men. Daar de tolk van de Joegosla vische ambassade te Tirana, ondanks de toezegging van den Albaneeschen gezant te Belgrado, niet in vrijheid is gesteld, heeft de Joego-Slavische gezant te Tirana met de geheele le gatie Albanië verlaten. De Albanee- sche regeering is nu voornemens de zaak voor den Volkenbond te bren gen. Te Warschau heeft een Wit- Russisch student den Sovjet-gezant Wojkof met revolverschoten gedood. Drijfveer was anti-bolsjewisme. De dader werd gearresteerd. De Sovjet- regeering heeft bij de Poolsche re dering geprotesteerd, daar zij deze laad toeschrijft aan het feit, dat Polen niet voldoende maatregelen genomen heeft tegëiwie activiteit der contra- revolutionair\ terroristische organisa ties. Bij Krakau (Polen) is een kruit magazijn in de lucht gevlogen, het geen ontzettende schade aanrichtte, terwijl een soldaat gedood en 300 burgers gewond werden. Generaal Averescu heeft toch zijn ontslag (en dat van zijn kabinet) bij den koning van Roemenië inge- dïend. Nadat hij tot de conclusie was gekomen, dat hem onmogelijk was, een nationale regeering samen te stellen, gaf de koning de opdracht aan Barbu Stirbey, die een nieuw kabinet vormde. Het parlement werd ontbonden. 7 Juli vinden nieuwe ver kiezingen plaats en op 27 Juli komt het nieuwe parlement bijeen. 1. Koraal. 2. Vooruit D. Bauwens 3. Cleopatra (ouver ture Romantique) F. J. Schweinsberg 4. Petite Fée W. van Perck 5. Le Roi d’un jour (ouverture) Adr. Rinchardt 6. Aux bords du Rhin R. Herzer 7. Fantasie sur 1’ opera „Lohen grin” Wagner arr. Kessels 8. Le Mot de Passe C. Tiecke 9. Koraal gevolgd. Onmiddellijk zijn door ver- opend, zoowel door Roode-als Öranje- Juliana, die evenals het terrein van de ramp bezochten, schonken elk resp. f 5000 en f3000. Het Smeroe-fonds gaf f 50.000, enz. in de bioscopen wordt gecollecteerd, evenals bij verschillende andere ge legenheden. Het personeel van Stork’s machinefabriek te Hengelo werkt heden een uur langer en het aldus verdiende geld komt ter beschikking van de slachtoffers. De directie der fabriek doet er nog eens zooveel bij. De schade aan gebouwen wordt op circa f 1.000.000 geschat. De opleving van den Nederland- schen handel blijkt o.a. uit het groote aantal schepen, dat de Amsterdamsche haven binnenloopt. In Mei werden in IJmuiden ingeklaard 329 schepen, tegen 248 in Mei 1926. Er kwamen niet minder dan 58 houtbooten binnen of 39 meer dan vorig jaar. Men voor spelt, dat de houthavens van Am sterdam en Zaandam dit jaar weer groote bedrijvigheid zullen ontwik kelen. De Eerste Kamer zal nu wel spoe dig het door de Tweede Kamer reeds aanvaarde wetsontwerp tot verlaging der paspoortkosten tot f 1.behan delen. Hoewel de rijkskosten nu f 1.— zyn en de duur tot 2 jaar verlengd wordt (waarschijnlijk reeds met in gang van 1 Juli) moet men niet den ken, dat men nu als Nederlandsch staatsburger voor de somma van f 1. ook werkelijk het wettelyk bewysje bekomen kan, dat men een belasting betalend Nederlandsch burger is (m.a.w. een paspoort.) De provincie blijft ons nog, zuiver als fiscale maat regel, nog f 1.— afpersen en de ge meenten pl.m. f 1.50, onder het voor wendsel leges. Aan deze brandschat ting zal wellicht binnenkort ook een eind komen, wil men de toespeling van minister Beelaerts in de Kamer gelooven. Maar niet met 1 Juli Zoo snel maalt de parlementaire machine niet. Heden vond de plechtige byzetting van het stoffelyk overschot van gouv. generaal van Heutsz op de nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam plaats. Woensdag was dit per trein uit Zwitserland aan het Centraal Station gearriveerd, waar 16 dragers van de Militaire Willemsorde als dra gers aanwezig waren. Begeleid door 50 man bereden politie-troepen werd het naar het Paleis op den Dam ge voerd, waar het in de chapelle-ardente werd geplaatst, waar vier officieren de wacht betrokken. Heden, om 12 uur, terwijl de militaire stoet (een half uur langt) in Raadhuisstraat en op Heerengracht was opgesteld, werd het stoffelijk overschot uitgedragen en op een affuit geplaatst. Vier luite- nant-generaals fungeerden als slippen dragers. En terwijl de 21 saluutscho ten van de Heemskerk (die in het Y lag) daverden, en de troepen op den Dam de eerbewüzen brachten, begon de lange tocht door de stilge legde stad (byna alle tramlijnen had- Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. (Nadruk verboden) Zondag 12 Juni. (Uren officieele Zomertijd-regeling). WORKUM (Herv.) Voorm. 9V2 uur ds J. C. H. Romijn. Nam. 2 uur ds C. J. Schweitzer (H. Doop) In beide diensten collecte voor christelijke belangen. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 9i/2 uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur ds E. C. van der‘Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 91/2 uur (H. A.) Nam. 5 uur Prediking.' HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 uur ds J. C. H. Romijn. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontvangen FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Nam. 21/2 uur ds Blink Kramer van Exmorra. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/2 uur ds Lazonder van Warns. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Gor.) Voorm. 9V2 uur en Nam. 2 uur ds Los van Oudega. KOUDUM (Herv.) Voorm. en Nam. 2>/2 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Nam. 2^2 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Geen dienst. Billijk en goed zijn Mijnhardt’s Geneesmiddelen. Ze worden bereid in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker. man en Bankje Visser. Rients Bouke zv Sijbren Sijbrandij en Sijtske Alber- da. Janke dv Willem Tjerkstra en Hieke Vrieswijk. GehuwdGeene. OverledenSiemen Wiersma 82 jr echtgen van Gerkjen Visser. Roelof Hoekstra 42 jr echtgen van Djoeke Ena van der Veen. den. De reparatie zal 14 dagen duren. Binnenkort zal, volgens de Iswestija, tusschen de Zwarte zeehavens en Nederland en België een geregelde scheepvaartverbinding tot stand wor den gebracht. In den loop van Juni zullen groote goederen-zendingen, die aanvankelijk voor Engelsche ha vens bestemd waren, naar Antwerpen en Rotterdam gedirigeerd worden. EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKI ■M 4: •f-

Friso nl | 1927 | | pagina 1