Nieuws- en Advertentieblad WOUDA's JODENKOEKEN van Vesnstra een heerlijkheid.! voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. l’urol bij doorzilte» en siukloopen der Duid Slapeloosheid Zomerwarmte Leest de AdYertentiSn in dit Blad ‘r X" bespaart tijd en geld I door ons uwen BRIL te laten I leveren. Recepten van H.H. Oog- artsen en reparatiën worden I op eigen Electrische werkbank spoedigst gereed gemaakt. J. de Jong, Optiek, Workum I Electrische Gehoor-Apparaten en Gehoor-Hoorns ZATERDAG 16 JULI 1927. 53ste Jaargang. No. 29. Officieel Gedeelte. Predikbeurten. Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gesmette en roode huid bij Geldleening. TROMP, Sneek Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Openbare kennisgeving. Kroniek der Week. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en 91/2 uur uur en Nam. 2 uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten woest. Het waren alle felle branden, die evenwel door verzekering gedekt waren. stelen had, over het algemeen han- delsvluchten niet zullen tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt’s Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Zuiver Boekweitmeel De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager veroorzaakt vaak Hevige Hoofpijn; een paar Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren In Buisjes 60 en 30 ct. By Apoth. en Drogisten. 91/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9i/2 uur de Eerw. Heer A. Dönszelmann, kleine kinderen^ verzacht en geneest men met PUROLgg H. M. de Koningin zal weer, even- als vorige jaren, een reis naar het Noorden maken. Op 3 Augustus ver trekt H. M. met Prinses Juliana naar Midden-Noorwegen voor een verblijf van 3 weken. De groote oceaanvluchten zijn voor de Nederlandsche luchtvaart een bui tenkansje. Want door het opgewekte enthousiasme komen velen er toe, een vliegtocht] e voor plezier te gaan maken. Zondag waren er op Waal haven (Rotterdam) alleen 3000 beta lende bezoekers, terwijl er 200 een pleziertochtje maakten. Een cijfer, dat nog nooit bereikt werd. Piloot Geyssendorffer, die nu met de F VII met den heer van Lear Black aan boord, van Batavia op den terugweg naar Holland is, verklaarde, dat de moessonbuien, waarmee hij tusschen Rangoon en Calcutta te wor- ‘gemeen han- belemmeren. BUITENLAND Engeland. Londen, 14 Juli. Chamberlain gaf in het Lagerhuis een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek, waarby hij verklaarde, dat Engeland’s politiek er op uit is, een verzoening met de voor malige vijandelijke staten tot stand te brengen, de oorzaken voor meenings- verschillen uit den weg te ruimen en WORKUM. Begunstigd door vrij goed zomerweer gaf ons stedelijk muziekkorps Crescendo deze week reeds zijn 5e uitvoering in dit jaar, zoodat de door de gemeente gesub sidieerde concerten spoedig weer tot het verleden zullen behooren. Onge twijfeld zal dit den Workumer muziek liefhebbers spijten, want het kan niet worden ontkend, dat er tegenwoordig over ’t algemeen op de avonden van Crescendo werkelijk valt te genieten. De concerten zijn beduidend beter dan die van ’t vorige jaar, wat ver moedelijk voor ’t grootste deel is te wijten aan de serieuze repetities in ’t lokaal Rehoboth, gepaard gaande met eene groote eensgezindheid onder de korpsleden, eveneens van groot belang wanneer men iets wil bereiken. Moge het in de toekomst maar blijken, dat die eensgezindheid door niemand en niets is te verstorenWat nu het laatste concert betreft, ons oordeel is, dat het ongetwijfeld tot de beste uit voeringen der laatste jaren kan wor den gerekend. Geopend met een be kend koraal, dat niet naliet indruk te maken, werden de toehoorders dra vergast op een vlot en zuiver gespeelde Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 16 Juni j.l. besloten heeft voor de betaling der kosten voor het ma ken van drie nieuwe 'bruggen een geldleening aan te gaan groot f 12000, 41/2 °/o of 43/4 r den zijn te bekomen ter secretarie in de gewone kantooruren. Inschrijvingen op zegel worden in gewacht bij den Burgemeester vóór 20 Juli a.s., storting 1 Augustus d.a.v. Workum, den 12 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. uur en Nam. 5 uur Prediking. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 Theol. Cand. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontvangen FERWOUDE (Herv.) Voorm. 10 uur ds H. B. Spijkerboer. GAAST (Herv.) Nam. 2ï/2 uur ds H. B. Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9V2 uur ds Groenewoud van Parrega, H. A. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Voorm. de volkeren bij te staan in de vreed zame oplossing hunner geschillen. De Volkenbond en de Volkenbondsraad zijn sterker dan drie jaar geleden, de atmosfeer is thans vreedzamer en de besprekingen worden geïnspireerd door een geest van vriendschappelijke samenwerking. Te Dublin werd Zondagmorgen de minister van Justitie en Buitenlandsche zaken Kevin O’ Higgens, tevens vice- president van den lerschen Vrijstaat, door drie onbekende jongelieden door revolverschoten vermoord. Men ge looft met een wraakneming te doen te hebben. F r a n k r ij k. Parijs, 14 Juli. Uit de stemmenver houding, waarmee de nieuwe kieswet door de Fransche Kamer werd aan genomen, n.l. 320 tegen 234 stemmen, blijkt wel, dat de positie van het kabinet-Poincaré ernstig geschokt is. Men verwacht in de naaste toekomst moeilijkheden, sommigen zelfs voor zien een val van het kabinet. Door de nieuwe kieswet is nu be paald, dat een afgevaardigde, om ge kozen te zijn bij eerste stemming op zich moet vereenigenle. De vol strekte meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen; en 2e. een aantal stemmen, gelijk aan minstens 1/4 van alle ingeschreven kiezers. By herstemming is de betrekkelijke meer derheid voldoende om gekozen te worden. Het aantal afgevaardigden zal 611 bedragen. Duitschland. Berlijn, 14 Juli. Het onderzoek van de Belgische en Fransche officieren naar de door Duitschland in Oost- Duitschland geslechte vestingwerken, is geëindigd en in een protocol is vastgelegd, dat de onderhavige sloo- ping ten volle is ten uitvoer gelegd. Na langdurige onderhandelingen is men er eindelijk in geslaagd, de kwestie van het vestigingsrecht van Duitschers in Polen op te lossen. Er is een compromis tot stand gekomen. In verband daarmede zullen nu spoe dig de onderhandelingen met Polen over een handelsverdrag hervat moe ten worden. Het Saksische ertsgebergte, voor namelijk de plaatsjes Berggieshübel, Zeits-Weissenfelz, enz., is door een onweersramp getroffen. Wolkbreuken deden de bergstroomen zwellen, die vreeselijke verwoestingen aanrichtten, waarbij ca. 150 personen om het leven kwamen. De schade wordt geraamd op 60 millioen mark. Diversen. Genève. De plenaire zitting der vlootconferentie, die op Maandag zou plaats vinden, werd verdaagd onder voorwendsel van de vermoording van den lerschen minister O’Higgins. Men neemt aan, dat de Engelschen en Amerikanen alsnog tot overeenstem ming zullen komen in zake de krui- serkwestie. Er is toenadering te be speuren. Op de Volkenbondsconferentie tot stichting van een internationale hulp- unie is besloten de conventie goed te keuren, alsmede de statuten der int. hulp-unie. De directe hulpverleening door de wereld-unie is beperkt tot eerste hulp bij rampen van zulken buitengewonen omvang, dat het ge troffen volk onmachtig is, de eerste nooden te lenigen. Bij toetreding tot de conventie zal Nederland een jaar- lyksche contributie van 14000 Zwit- sersche franken moeten betalen. In Transjordanië heeft een aard beving gewoed, waarby men vreest, dat duizend personen om het leven zijn gekomen, terwijl velen gewond werden. Heele bussen 25 stuks 80 cent Halve 13 45 Kleine 25 37i/2„ Geen verpakking meer op rekening. Eiken dag versch gebakken. Eiken dag versch aangevoerd Verkrijgbaar overal. Engros bij Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9x/2 ----a (Nadruk verboden) Zondag 17 Juli. (Uren officieele Zomertijd-regeling). WORKUM (Herv.) Voorm. 91/? uur ds C. J. Schweitzer. Nam. 2 uur ds J. C. H. Romijn (H. Doop.) WORKUM ^(Doopsgez.) Voorm. 91/j- Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag den 20 Juli 1927 des namiddags te 71/2 uur een exercitie met de brand spuit zal worden gehouden op het Noordeinde bij den nieuwen weg naar Ferwoude. Zij. die bij de brandweer behooren worden verzocht op den voor de exercitie bepaalden dag en tijd bij het brandspuithuis tegenwoordig te zijn. Workum, den 12 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Oud-minister Colyn hield voor de 5 Brabantsche Kamers van Koophandel en de werkgeversverenigingen te ’s Bosch en Breda, te Tilburg een rede over de economische conferentie te Genève, waarbij hij uiteenzette, dat de conferentie haar aanbevelingen beperkte tot die aangelegenheden, die men zou kunnen aanduiden als facto ren van tijdelijken aard. En dan kwam men vanzelf terecht bij de huidige handelspolitiek. Er is door een paar honderd gedelegeerden uit een vijf tigtal landen eenstemmig uitgespro ken, dat de tijd gekomen was, om een eind te maken aan de verhooging der tarieven; dat het wenschelijk was, om tot verlaging over te gaan, en dat de verschillende statenonmiddel lijk stappen behoorden te doen, om de tariefbelemmeringen die den han del schaden, weg te nemen. Wil men tot daden komen, dan zal het nood zakelijk zijn, dat met vaste hand wordt aangestuurd op een gemeen schappelijke actie, en dan is er maar één autoriteit, die de leiding daarbij kan nemen, en dat is de Volkenbond. Bij Eindhoven landde een Belgisch vliegtuig, dat de koers was kwijt ge raakt en waarvan de bestuurder, meenende boven Belgisch gebied te zyn, een noodlanding wilde maken om zich te oriënteeren. Bij de landing sloeg het vliegtuig over den kop, waardoor het vernield werd. De vlie genier bleef ongedeerd. Een vliegtuig van den dienst Lon- den-Amsterdam, met 7 passagiers aan boord, raakte in den mist verdwaald en botste bij Racquinghem tegen een boom, waardoor het vernield werd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Eén van hen werd licht ge kwetst. (Nadruk verboden.) Workum. Van 8-14 Juli Geboren: Minke, dv Jan de Vries en Unskje Sikkes. Geeske dv Mein dert de Jong en Aaltje Postma. Albert Harmen zv Folkert Stuur en Grietje Klein. Gehuwd en Overleden: Geene. uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. en Nam. 2i/2 uur ds E. C. van der KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur ds Cupédo, voorb. H. A. Avonds 8 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Avonds 8 uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Avonds 8 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Voorm. lO'^uur ds Ens. NEDERLAND. Amsterdam, 14 Juli. Interessante verklaringen legde de Belgische mi nister van Buitenlandsche zaken dezer dagen in de Belgische Kamer af, ten aanzien van de Belgisch-Nederland- sche betrekkingen. Hij zeide het geheel met onzen minister Beelaerts eens te zijn, dat beide landen elkaar niet kunnen voorbijgaan en dat het niet alleen een wederzydsch, doch ook een Europeesch belang is, datzy in goede verstandhouding leven en als goede buren zich met elkander verstaan. Om een juist oordeel te vellen over de gezindheid van België ten opzichte van Nederland, zouden de buren (d. i. Nederland) goed doen, even weinig waarde te hechten aan de activistische manifestaties als aan de roerige uitingen van tegengestelde minderheden, die van geen belang en onverantwoordelijk zijn. Een aantal zware branden hebben in verschillende deelen des lands gewoed. Te Zaandam werd de groote oliestokerty van de fa Molenberg (om teer uit penaatolie te koken) verwoest. Eenige d£ wen van Leeuw” in vlammen op. I Weesnërkarspel werden de gebouwen van de olieslagerij en veekoekenfa- briek „De Gaasp” in de asch gelegd, terwijl bij C._ briek L.Ö.V. door brand werd ver- Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Van 8—14 Juli GeborenJan Willem zv Willem Atsma en Antonia Woltera Pieper te Oudega. GehuwdHendrik Jan Pieters 25 j. te Hoorn en Johanna Schaper 23 j. te Koudum. marsch, waarna de ietwat moeilijke ouverture „La festale” van Kastner volgde, die bijzonder goed werd uit gevoerd. Hoe teer klonken na de indrukwekkende fortissimo’s de heer lijke pianissimo’s, die met veel gevoel werden geblazen. Petite Fée is lich tere kost, een aardige mazurka, in rustig tempo gespeeld, vol klank- schakeeringen en bijzonder melodieus. Minder goed beviel ons no. 6 van ’t programma Fers la lumière” van Blankenburg, dat door Crescendo va ker is gespeeld en waarby evenals bij andere gelegenheid ook nu de hoogste tonen soms onzuiver waren en daardoor byna klonken als een noodkreet, wat aan ’t geheel natuurlijk afbreuk deed. ’t Zelfde kan, hoewel in mindere mate, worden gezegd van no. 8 „Vimi Ridge” van Bidgood. Deze foutjes werden echter ruimschoots vergoed door wat Crescendo gaf te hooren bij de uitvoering van „La Fiancée dü Korigan” van Coquelet, waarbij in ’t bijzonder piston en saxaphoon prach tig werk hebben verricht, steunende op de mooie zware basgeluiden, die het geheel soms iets ontroerends gaven Na een keurig gespeelde pistonsolo, gevolgd doer 2 roffels, eindigde het melodieuse stuk in een machtig cres cendo. ’tGeheele programma was een talrijker publiek waard geweest, ’t Viel op, dat ’t geluid van de alf- saxaphoon minder sterk op den voor grond trad dan bij vorige concerten. Hoewel over de smaken niet valt te twisten, vonden wij dit bij sommige nummers beslist geen verslechtering, integendeel. Het mooie ronde geluid der hoorns kwam hierdoor beter tot zijn recht. Crescendo was Dinsdag avond in z’n kracht en kan met vol doening op zijn laatste concert terug zien. 13 Juli 1927. Hedenavond had een vergadering plaats op de boven zaal van den heer P. Bonnema, ten doel hebbendeOprichting van een voetbalclub. Uit de vrij goede opkomst bleek, dat er in Workum nog wel voor de voetbalsport gevoeld wordt. Na een woord van welkom aan de tegenwoordigen door een der voor standers, werd verder medegedeeld, dat een paar voetbalsportliefhebbers er in geslaagd zijn een terrein te krijgen. Bedoeld terrein is gelegen in de Workumermeerpolder en is, zoowel door eigenaar als huurder gratis afgestaan. Voordat het terrein goed bespeelbaar zal zijn, moeten er echter nog veel verbeteringen wor den aangebracht, welke, waar voor die werkzaamheden geen geld aan wezig is, door de leden zelf zal moe ten geschieden. Hierna werd met algemeene stem men, niettegenstaande genoemde be zwaren, besloten de club op te rich ten. 29 personen gaven zich hierna als lid op, welk getal zich zooals wy ho pen nog zal uitbreiden, en kunnen zij, die nog lid wenschen te worden, hun verlangen hiertoe aan de leden van het Bestuur, hierna te noemen, kenbaar maken. Vervolgens werd een huishoudelijk reglement vastgesteld, waarna werd overgegaan tot benoeming van een Bestuur. Benoemd werden tot: Voor zitter: C. de Jong; Secretaris: A. DeinumPenningmeesterS. Westra Comm, van Materiaal: T. Humalda: en tot Algemeen BestuurslidM. Hunia. Thans kwam in bespreking het niet onbelangrijke punt: Naam der Club. Zonder discussie en met algemeene stemmen werd op voorstel van een der leden besloten, de club de naam te geven van: „Workum”. Na nog eenige besprekingen werd hierop de vergadering gesloten. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau '>Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. °/o rente ’s jaars. Het plan van leening en voorwaar de gewone kantooruren. Inschrijvingen o] oliestokerij van de fa Molenberg (om lagen later gingen de gehou den houthandel „De Roode 1..De schade bedroeg meer dan 1/2 ton. Onder jperkarspel werden de ge ae_olieslagerij en veekc-L— terwijl bij Oostêrbeek de meubelfa briek L.ö. 72 FRISO. EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKI i.

Friso nl | 1927 | | pagina 1