enz. ZITTING PUROL Nieuws- en Advertentieblad VEILIGE BELEGGING van Uw gelden vindt ge bij Boazbank - Workum I VEENSTRA’S I BRILLEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz Zomerwarmte Slapeloosheid Opent Rekening-Courant bij BOAZBANK WORKUM SOLIDE BELEGGING ZATERDAG 23 JULI 1927. No. 30. 53ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Predikbeurten. Dinsdag 68 uur Vrijdag 6—8 uur Joden koeken I TROMP, Sneek Plaatselijk Nieuws. Mijnhardt’s Zenuwtabletten Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. z~" Kroniek der Week. f Voorm. 91/2 :g< 'ijl Doos30’60,Tube SOct.Bij Apoth.en Drogisten. jesloten auto „len kwamen om. Bij Hillegöm sloeg een auto over Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten gemeente _.i 1927. t socialisten doodschoten, braken Vrij- C ATI 1,10 Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten enzonnebrand,moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,Tube 80 ct. PUROL De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager doorstaan SCHITTEREND EL- |l KE vergelijking met andere ly H Jodenkoeken |1 lederen dag versch aange- 9 voerd bij den. 232 personen werden gearresteerd. Gedurende 24 uur werd algemeene staking geproclameerd. Thans is de toestand weer normaal. De socialisten leiders hadden de massa’s niet meer in de hand. Het aftreden van bonds kanselier Seipel en politie-president Schober werd geëischt. De regeering denkt echter niet aan aftreden. Maan dag komt het parlement bijeen. Byrd en zijn reisgenooten, alsmede Chamberlin (Levine is nog in Europa) werden te New-York ontvangen. De groote hitte was oorzaak, dat het enthousiasme niet zóó groot was, als bij Lindbergh’s aankomst. Byrd ver hief Chamberlin’s daad bóven zijn eigen tocht. te vijf uur in openbare vergadering voltallig bijeen kwam. De notulen en ingekomen stukken werden voor gelezen, waarna de 15 volgende pun ten in vlug tempo werden afgewikkeld Voor grootverbruikers werd een lager gastarief vastgesteld. J. de Bruin in ’t Heidenschap kreeg f 50.per jaar toegekend voor een schoolgaand kind en de Bijz. U.L.O. School f900 voor den aankoop van leermiddelen. Volkshuisvesting alhier zal, indien het Rijk hierin bewilligt, een voorschot ontvangen van f 17500 voor den bouw van zes woningen. De Ambtenaar ter Secretarie Steginga werd vrijgesteld van het betalen van een inkoopsom voor pensioen, in verband met zijn aanstaande pensioneering. Over een verhoogde bijdrage aan het Friesch Volkssanatorium zal bij de begrooting worden beslist. Gewijzigd werd de gemeente-begrooting voor den dienst 1927. Woonwagens werd een stand plaats aangewezen bij den Makkumer- aijk, terwijl bij verordening daarvoor rechten werden vastgelegd. Op voor stel van het Raadslid Haijtema werd besloten de begraafplaats des daags voor het publiek open te stellen. Enkele te heffen belastingposten wer den als oninbaar afgevoerd. De aan geboden rekeningen van het Burger lijk Armbestuur, Stads Weeshuis, Gas- en Electriciteitsbedrijf en der gemeente over het dienstjaar 1926 werden alle gesteld in handen van een commissie ter onderzoek. Bij de rondvraag kwam nog eens openbare werken ter sprake, waaruit een dis cussie voortvloeide, waaraan byna alle leden deelnamen. Uitvoerig verslag in het volgend nummer. schillende leden in het licht gesteld. onze eigenliefde, maar als een teeken rondtoon in alle redevoeringen wasMen noemde hem een voortreffelijk commissaris, wiens naam op luister rijke wijze zou prijken op de lijst van hen, die zich voor de provincie zoo buitengewoon verdienstelijk ge maakt hebben. De Statenleden boden hem drie zilveren vazen ten geschen ke aan. De Rotterdamsche Raad nam het voorstel van B. en W. aan om de rijkssubsidie voor den bouw van de Koninginnebrug te weigeren, met 28 tegen 4 stemmen. De reden hiervoor was, dat men er zich niet mee kon jfster Werk- lie subsidie betalen. Ook was, natuurlijk van .agste buitenland Ver einigte Stahl- werke (Union-Fréund) schadevergoe ding eischte, op grond van het feit, dat zij toch de L 18 Juli 1927. Verslag van den keuringsdienst in den kring Workum, Hindeloopen en Nijhuizum over het 2de kwartaal 1927. Voor de gewone keuring werden aangegeven 57 koeien, 45 varkens, 3 vette en 43 nuchteren kalveren. In de noodslachtplaatsen werden voor verkoop in het klein onder toe zicht 8 koeien, 7 nuchteren, 3 vette kalveren, 9 schapen, 3 varkens en 1 paard goedgekeurd. Naar de Thermochemische fabriek te Bergum werden vervoerd 9 koeien, 69 nuchteren kalveren, 20 schapen, 12 varkens, 1 paard en 1 geit. Onze vroegere stadgenoot de heer R. van der Zee thans te Wol- vega is geslaagd voor het diploma BUITENLAND Engeland. Londen, 21 Juli. Alle belangstelling gaat momenteel uit naar Genève, waar de belangrijke kwestie der vlootbe- perking besproken wordt. [Men ver- -x-A i accoord, op basis van de tot stand gekomen Britsch-Japansche overeen- stemming.Het Britsch-Japansche voor stel houdt in, den totalen inhoud van kruiser-, torpedojager- en torpedo- bootentonnage op 520.000 ton voor Amerika en Engeland te stellen en op 315.000 ton voor Japan. Amerika en Engeland zouden elk 12 groote kruisers hebben en Japan 8. F r a n k r ij k. Parijs, 21 Juli. De Fransche Kamer en senaat zijn door Poincaré gesloten, nadat de regeeringsvoorstellen betref fende verhooging der ambtenaarssa larissen waren aangenomen en Poin caré dus de overwinning had behaald. Kamer en senaat aanvaardden ook de kieswethervorming. In politieke kringen hecht men aan de aanvaar ding van dit laatste voorstel de be- teekenis, dat thans van Poincaré’s plan, tot vorming van een centrum partij, uit de thans bestaande natio nale unie ter verdediging van den franc, niets zal kunnen komen. Te Laeken onthulde Poincaré, in bijzijn van de Belgische Koninklijke familie het gedenkteeken voor den onbekenden Franschen soldaat. De rede daarby door hem uitgesproken, hoewel gelardeerd met eenige on vriendelijkheden aan het adres van Duitschland, was toch opmerkelijk gematigd en gaf zelfs blijk van een zekere tegemoetkomende houding, toen hij zeiBelgië en Frankrijk hebben steeds met volstrekte eerlijk heid de toenaderingspolitiek gevoerd welke was voorbereid te Genève en Locarno. Heden zijn zy evenzeer hiertoe geneigd als gisteren. Als Duitschland een van zijn verplichtin gen nakomt, zooals aeze week te Koningsbergen (de slechting der ves tingwerken) dan boeken wij dit re sultaat niet als een bevrediging van van ontspanning. Niet slechts de rede, niet slechts gevoelens van mensche- lijkheid raden ons, een einde te maken aan de geschillen met onze naburen, het is ook ons welbegrepen eigenbe lang, de zorg voor onze toekomst, onze arbeidslust, onze behoefte aan rust. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 uur duren. Daarna feestmaaltijd in het Amstel-Hotel. Verslag van den Raad der gem Workum op Woensdag 20 Juli Een agenda van 17 punten wachtte den Raad dezer gemeente, die heden tengevolge van de zomerwarmte overwint men spoedig door het ge bruik van een paar Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. te lande inderdaad geregelde betrek kingen met Moskou onderhielden. Ook de fiinancieele relatie kwam vast te staan. MK* Komen deze tijden U minder goed gelegen, dan hel- pen we U met genoegen ook buiten de Zittingen. Laat Uw gelden niet renteloos liggen! F. FABER Jr. J. KOORNSTRA. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat de loting in deze gemeente voor de lichting 1928 zal worden gehouden op Zaterdag 13 Augustus a.s., des voormiddags te 9t/2 uur in het gemeentehuis. Workum, den 20 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Duitschland. Berlnn, 21 Juli. Aan den Rijksdag werd het verdrag tusschen Duitsch land en Frankrijk over de vaststelling der grenzen ter goedkeuring voorge legd. Bij art. 27 en 51 namelijk van het vredesverdrag werd de Duitsch- Fransche grens van 28 Juni 1870 her steld. Bij het onderzoek der grenzen bleek de noodzakelijkheid te bestaan, het geheele grenstracé opnieuw op te meten en ten deele opnieuw af te palen, nieuwe kaarten te maken, enz. Een en ander wordt door dit nieuwe verdrag geregeld. Diversen. Weenen. Ten gevolge van de vrij spraak van drie róchtsradicalen die indertyd in het Burgenland eenige dagmiddag hevige onlusten in Weeneh uit. Er waren arbeidersmenigten op de been voor demonstraties en com munisten maakten van deze gelegen heid gebruik, oproer te stoken. Het gepeupel bestormde het gerechtsge bouw, stak dit in brand, wierp alle documenten op een hoop en ver brandde die. Courantengebouwen wer den bestormd, politie-agenten mishan deld enz. Het Justitiegebouw brandde uit, hetgeen een schade van 60 mil- lioen schellingen beteekent. Politie en later militairen schoten op de menigte. Aan weerszyden vie len dooden en gewonden, totaal 70 dooden, 700 zwaar- en 400 lichtgewon- terwijl er vijf gewonden waren. Bij 2, v -1 Jaars veld kwamen drie jongens bij het baden in de rivier om. Op het terrein van de Loosduinsche groentenveiling >rak zware brand uit, waardoor de lelft der loodsen in de asch werd gelegd. De schade raamt men op 70 tot 80 duizend gulden. Op Java werden weer complotjes voor opstand ontdekt. Verschillende u TOl. arrestaties vonden plaats. Ook bleek, wacht in optimistische kringen een dat getracht was, onder Menadonee- - - sche militairen communistische pro paganda te maken. Er was daartoe zelfs een nieuwe organisatie gesticht, welke over ruime geldmiddelen scheen te beschikken. Er werden zeer uitge breide voorzorgsmaatregelen geno men. De echtgenoote van den com munistenleider Soedono, een heftige propagandiste, is in arrest gesteld. Uit het onderzoek van de commissie van deskundigen moet gebleken zijn, dat de nationalistisch-indonesische De Burgemeester der Gemeente WORKUM Gelet op een aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 5 Juli 1927, le afdee- ling A, no. 1082; Wyst bij deze de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tenge; volge van het broeien van het hooi te voorkomen; Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zyn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, kringen (Indonesische studenten) hier gebrek aan voorzorg enz., brand is te wyten. Workum, den 20 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. WIJ LEVEREN U uit 120 soorten glazen en 35 verschillende montuurs J. W. DE JONG, Opticien -Workum Electrische Gehoor-Apparaten en Gehoor-Hoorns zou betalen. Uok was, natuurnjK van beteekenis, dat de laagste buitenland sche inschryfster, de Vereinigte Stahl- .devergoe- ding eischte, op grond van het feit, dat zy toch de laagste inschrüfster owas en haar (niettegenstaande de in- dat de verordening door de Kroon als schryvingsvoorwaarden) het werk niet gegund werd. Met de beslissing van den Rotterdamschen raad is dus definitief het werk aan Union-Freund gegund’ Amsterdam bereidt zich voor om de Indië-vliegers bij aankomst op Schiphol te huldigen, als de eerste luchtpassagiers die heen en terug naar Indië vlogen. Amsterdam biedt den vliegers en hun passagier een herinneringsmedaille aan, de Konink lijke Vereeniging voor de Luchtvaart reikt medailles van verdienste uit, de Vereeniging Oost en West biedt een plaquette aan. Tegen een kleine vergoeding heeft het publiek toegang tot het vliegterrein, waar podiums zijn opgericht. De huldiging zal van 4 uur "s middags (tijdstip van aan komst vermoedelyk op Zaterdag) tot in strijd met de wet en het algemeen belang wordt vernietigd. Een aantal ongevallen dient nog geregistreerd. Op den weg van Gro ningen naar Meppel reed dr. Tonkens en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en NEDERLAND. Amsterdam, 21 Juli. Als een tactisch tegengif voor de minderwaardige propaganda, welke van onverantwoor delijke Belgische zijde sedert eenigen tijd in Limburg gevoerd werd, heeft de Koninklijke familie een bezoek aan Limburg gebracht en heeft in talrijke gemeenten, Maastricht natuur lijk bovenaan, een enthousiaste huldi ging van H. M. de Koningin, Prinses en Prins-gemaal plaats gevonden. De grondtoon in alle redevoeringen was Limburg onverbrekelijk by Nederland Terecht kon H. M. aan den Commissaris der Koningin in Limburg in haar danktelegram seinengevoel ik mij gedrongen mijn diepgevoelden dank te herhalen voor de tallooze bewijzen van verknochtheid en van trouwe gehechtheid aan het, ons allen zoo dierbare vaderland en aan ons, welke ons alom op onzen tocht ten deel vielen.” Er is een punt gezet achter de gemeentelijke huurverordeningen, in het leven geroepen ter vervanging vereenigen, dat de inschrijf van de huurwetten, die op 19 Jufi spoor zelf een deel van di zjjn opgeheven. H. M. de Koningin teekende namelijk op dien datum de Koninklijke Besluiten tot schorsing van de huurverordening der gemeente Arnhem en van de andere gemeenten, waar de verordening tot schorsing was voorgedragen. Dit is een bewijs, gemeente-administratie. Met de waarneming van het ontvangkantoor der directe be lastingen enz. alhier, is gedurende het verlof van den ontvanger belast de heer H. M. de Boer, surnemerair der belastingdienst. (Nadruk verboden) Zondag 24 Juli. (Uren offlcieele Zomertijd-regeling). WORKUM (Herv.) Voorm. 9^2 uur de Eerw. Heer A. Dönszelmann, Theol. Cand. Nam. 5 uur ds C. J. Schweitzer. WORKUM (Doopsgez.) uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9^2 uur en Nam. 5 uur Prediking. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 uur ds J. C. H. Romijn (H. Doop.) HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 10 uur Lezen. Nam. 21/2 uur de heer Tj. Kuipers. FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Nam. 21/2 uur ds H. B. Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/2 uur ds C. J. Schweitzer van Wor kum. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9i/2 uur Lezen. Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan van Workum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur ds Cupédo, H. A. Avonds 8 uur ds Cupéao. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds A. L. Broer. KOÜDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Avonds 8 uur ds Bouma van Dirks- horn. WARNS (Doopsgez.) Niet ontvangen. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. met vrouw en 3 kinderen in de Drent- sche Hoofdvaart. De ges' werd later opgehaald. A1L om. Bij Hilleg< den kop, bij net uitwijken voor een wielrijdster. Een dame werd gedood, terwijl er vijf gewonden waren. Bij L/exmond, onder de gemeente Jaars- mgens bij het Op het terrein FRISO In Haarlem een jubileum van een populair man, jhr. mr. dr.Röell, com missaris der Koningin in Noord-Hol- land, die zijn 12iL-jarig jubileum als zoodanig vierde. De verdiensten van dezen oud-burgemeester van de hoofd stad des Rijks, werden door de ver- - .-

Friso nl | 1927 | | pagina 1