Nieuws- en Advertentieblad Knagende pijnen Sanapirin-tabletten ZATERDAG AUGUSTUS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Purol Laatste dag Fietstochten No. 33. Gemengd Nieuws. J. VAN DOUWEN KUIPERS Kroniek der Week. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1927 53ste Jaargang. et toch nog Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Mu. en Bij abonnement belangrijk lager WACHT NIET te lang met het aanschaffen van een goede BRIL Een voordeelig en goed adres is J. V. de JöBg, Optiek, ïorkom Opruiming met 15 korting contant. Nog vele koopjes. Haast U Haast U Goudsmid, Horloger, Markt gedeelten, waarvan het meest Ooste lijke recht op de Wilhelminabaan aankwam. De in aanbouw zijnde kunstmestloods van de Mij. „Vulcaan”, waarvan het houten geraamte reeds overeind stond, werd opgenomen en tegen den grond gesmakt. Een der werklieden, die de bui had zien aankomen en die nog gauw een en ander wilde vastmaken, maar die, toen hij zag welk gevaar er dreigde, haastig een toevlucht achter de op het terrein staande houten keet zocht, werd door den wervelwind tegen de deur der keet ge drukt, waaraan hij zich wist vast te grij pen. De aangerichte schade is hier aan zienlijk. Gerust kan men van een ruïne sprekengeen paal staat meer van de loods overeind. De 70 pond zware golfplaten voor dakbedekking gingen als stukjes papier de lucht in. Aan de overzijde van de trekvaart werden verscheidene pannen van de daken gerukt. Erg ook heeft de storm huisgehou den op de terreinen waar men bezig is met de voorbereidende werkzaam heden voor de landbouwtentoonstel ling. De toren die ’t bouwwerk aan den ingang op waardige wijze be kroonde en er chachet aan gaf, is van zijn bovenstuk beroofd. Een wonder mag het heeten, dat hier geen per soonlijke ongelukken gebeurden, daar eenige werklieden zich in den toren bevonden. Het bovenste gedeelte werd door de hoos als het ware opgeZógen en onmiddellijk neergesmakt. De toren moet van den grond af opnieuw opgebouwd worden, want ook ook het onderstuk is geheel ver zet. Het overige gedeelte van het bouwwerk, dat eveneens min ot meer scheef staat kan met dommekrachten voldoende worden bijgeholpen. Verderop is op den hoek Bildtsche- straat-Harlingerstraatweg de schoor steen van de woning van den heer Kuperus, het vroeger wagenhuis van „Baenseinu, weggeslagen, terwijl op het erf enkele boomen het moesten ontgelden. In de stad zelf heeft het ’t hevigst gespookt in de buurt van de Oldehove. In ’t plantsoen aan de Westerplantage bij de Vrouwenpoortsbrug is een boom doormidden geslagen, een andere is van al zijn takken beroofd. Op het bolwerk aan de Westerplantage liggen heel wat zware takken, aan den Stienser straatweg zijn ook eenige boomen beschadigd, op de veemarkt is een boom ontworteld, aan de Zui- dersingel een doormidden geslagen, in den Prinsentuin is bij de waterplaats een zware linde geheel uit den grond gerukt. Een leelijke seinfout. De familie Jb. P. uit Aalsmeer heeft Zaterdag eenige vreeselijke uren beleefd, door een vergissing bij den telegraafdienst, meldt „Het Volk“. Een zoon uit het gezin, Gerrit, bevond zich in een der Amsterdamsche zie kenhuizen, waaruit hij, zooals reeds bekend was, Zaterdag hersteld naar huis zou komen. Wie beschrijft echter de smart in het gezin, toen haar in den vroegen morgen een tel’gram bezorgd werd, waarin mededeeling werd gedaan, dat Gerrit was ontslapen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich die noodlottige tijding, welke de familie P. in rouv had gedompeld, tragischerT waar de“bruidsdagen 1 vereeniging juist zouden ingaan en alles er reeds voor in orde was ge bracht, het feit, niet’ onopgemerkt te laten voorbijgaan. Vreeseljjk was de wanhoop over 1 hun jongi was mede onder den indruk. den vroegen morgen een tel’gram werd gedaan, dat Gerrit was ontslapen, zich die noodlottige tijding, wélke de familie P. in rouv had gedompeld, door de gansche gemeente, des te tragischer, waar de bruidsdagen van man en vrouw hunner 25-jarige echt- vereeniging juist zouden ingaan en alles er reeds voor in orde was ge bracht, het feit, niet’ onopgemerkt te laten voorbijgaan. Vreeselijk was de wanhoop over het zoo plotseling verscheiden van ;en. De geheele buurtschap Inmid- dels waren eenigen van de familie, richtte waarbij de vader, naar Amsterdam gegaan, naar het ziekenhuis, waar ze niet lang in het onzekere werden ge laten. Geen dooden Gerrit kregen ze te zien, doch een springlevende stond voor hen, verwonderd over de droeve, bleeke gezichten der zijnen, en niet minder, dat zoovelen hem kwamen at halen. Droefheid verkeerde in vreugde en direct ging een der fa milieleden naar Aalsmeer terug, om daarover zal in de hoofdstad des lands, die het voorbeeld op het ge bied van zuinigheid en belastingver laging behoort te geven, wel een woordje in den Raad vallen. Een zeer weerzinwekkend staaltje van de wanhoopspolitiek der onder- grondsche (in dit geval eigenlijk door- ae-luchtsche) propaganda der Bolsje- wiki is wel, dat men in Ned.-Indië den inlanders met de meest geraffi neerde middelen tracht op te zetten tegen het Nederlandsche gezag, o.a. door hem radio-toestellen te verschaf fen. Zoo werd door een Chineesch amateur onlangs een rede opgevangen, uitgezonden uit Wladiwostok, die uitgesproken werd in vloeiend Ma leis en o.a. zeideGij zijt daar ginds met uw 50 millioenen sterk genoeg om u niet te laten ringeloren, onder drukken en tyranniseeren door slechts 200.000 Hollanders. Slaat de Hollanders dood. Zouden de Bolsjewiki wel eens hebben gehoord van het zonderlinge wapen, de boemerang, die, als hij niet treft, tot zijn uitzending terugkeert? Laat ze eens naar China kijken. Een boemerang is een raar ding, hoor. De zomertijd, tijd van congressen en toeristenbezoeken bracht ook een aantal Amerikaansche journalisten naar Holland, die Rotterdam, den Haag en Amsterdam bezochten. In Amsterdam vond een maaltijd plaats, aangeboden door het gemeentebestuur waaraan talrijke autoriteiten, o w. burgemeester de Vlugt aanzaten en hartelyke speeches werden gewisseld. Een incident vond plaats, toen een aantal communisten, althans lieden met zeer lange haren, de Amerikaan sche journalisten bij hun bezoek aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam toeriep, dat Sacco en Vanzetti vrij moesten en dit ook op borden in het Engelsch, den Amerikanen onder het oog brachten. De anarchistische hee- ren moesten hun liefde voor Sacco en Vanzetti met eenige gummi-stok- liefkoozingen bekoopen. Het onweer. Dat het onweer van Maandagmid dag boven Leeuwarden en omgeving met groote hevigheid heeft gewoed, moge blyken uit hetgeen het „L. N.” hierover schrijft De hevigheid van het onweer in aanmerking genomen, mag men er zich over verwonderen, dat niet meer ongelukken gebeurden en de schade niet grooter i«. Toch is er nog heel wat vernield. Vooral het Westelijk gedeelte der stad heeft het moeten ontgelden. De wervelstorm kwam uit het vische conflict. Zoomede het Alba- Zuid-Westen opzetten, doch splitste Tot plaatsing van het heugelijke nieuws naar huis te brengen. Spoedig wist het geheele dorp, hoe de zaak_ zich had toegedragenéén verkeerde letter in het telegram was de oorzaak van zooveel leed gewor den van het woord ontslagen was ontslapen gemaakt. Toch vreeselijk, zoo’n vergissing, welke een familie gedurende ver scheidene uren een ontzettende smart bezorgd heeft. Gedeeltelijke vrijstelling Wegenbelastingwet. Aan fabrikanten van en handelaren in motorrijtuigen, die geen gebruik maken van de vrijstelling van belas ting voor motorrijtuigen, gebezigd tot het doen van proefritten, verleend bij art. 6, eerste lid, letter b der We genbelastingwet, kan onder bepaalde c.q. nog nader door den Minister van Financiën vastte stellen voorwaarden en bepalingen, gedeeltelijke vrijstel ling van wegenbelasting worden ver leend voor de van hun handelsvoor raad deel uitmakende motorrijtuigen, welke zij uitsluitend in de uitoefening van hun bedrijf van fabrikant of han delaar bezigen. De vrijstelling zal worden verleend in dier voege dat den fabrikant of handelaar wordt vergund met alle van zijn handelsvoorraad deel uitma kende motorrijtuigen op den openba ren weg te rijden, of te doen rijden, tegen betaling van belasting voor niet meer motorrijtuigen dan gelijktijdig op den openbaren weg worden ge bezigd. Geleibiljetten brandspiritus. De Inspecteurs der belastingen zijn gemachtigd en kunnen ieder voor zooveel zijn inspectie betreft, aan handelaren in brandspiritus op hun verzoek tot wederopzeggens toe ver gunnen, tot dekking van den uitslag, het vervoer en den uitslag van brandspiritus, die door hen in hoe veelheden grooter dan 5 Liter wordt afgeleverd, zelf geleibiljetten af te geven, indien de brandspiritus is ge borgen in metalen bussen of fusten met een inhoud van ten hoogste 20 Liter. Spannende jacht op een inbreker. Te Rotterdam is Maandagmorgen een spannende jacht gehouden op een inbreker. Om halfelf stond mej. W. B. V. voor haar woning in de Tuinderstraat te praten, toen zij, naar de Tel. meldt, plotseling een vreem den man in haar kamer ontdekte. Zy ging naar binnen en zag dat de man uit een buffetlade drie zilveren hor loges, een doublé-ketting, een gouden ring, benevens een bedrag van f8.— wegnam. Hij gaf de vrouw daarna een duw en vluchtte de straat Onder het geroep dief’ werd de achi u o nen. Een agent van politie"plaatste zich op de duo van een toevallig passeerenden motorrijder, terwijl de dief op een autobus klom. Bij de Diergaardelaan zag hij zich genood zaakt de bus weer te verlaten, waarna hij een huis op den Stationsweg bin nenvluchtte. Hier werd hij door den politieman aangehouden. Het is de 23-jarige Duitscher A. W. Omstuwd door honderden nieuwsgierigen werd hij naar het bureau Witte de With- straat overgebracht. Vermoedelijk heeft hy het gestolene onderweg weg geworpen, want bij fouilleering werd niets op hem gevonden. Ontploffing te Maagdenburg. Te Maagdenburg heeft in een der voornjalige forten, dat tot opslagplaats van vuurwerk diende, een ontploffing plaats gehad, die veel schade aan- en waardoor 42 personen, waarvan 15 ernstig, gewond werden. Vergiftiging. Te Nijmegen is op 55-jarigen leef tijd overleden Dr. B. Sybrandy, as sistent aan het Wilhelmina Zieken huis aldaar en bekend maagspecialist. Dr. S. was Vrijdagavond tengevolge van het gebruik van garnalen onwel geworden en is naar is komen vast te staan, aan vergiftiging overleden. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door in buisjes van 75 en 40 ct.proef buisje 25 ct. Het doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Ï>TTT> OT Tube 80 ct. V WJj meende, dat hij „den val van den Volkenbond” moest stuiten en dat zal hij doen, door nu weer critiek te gaan uitoefenen, wat hem als lid* van de Fransche delegatie onmogelijk was. Hij ontwikkelde het gezond klinkende oordeel, dat het niet voldoende is, om te Genève telkenjare gedurende een maand de weldaden van den Volken bond te verkondigen, en dan de elf ove rige maanden terug te keeren tot een tactiek die haar onmacht bewezen heeft Briand ontkent, dat de gevolgde tac tiek onjuist zou zijn en hij achtte het niet raadzaam, om in elk geval een beroep te doen op den Volkenbond. Hij vond het n.l. wensebelijk om bui ten den Bond om, de internationale kwesties te behandelen, die langs den normalen diplomatieken weg behan deld kunnen worden. Briand heeft voorts verklaard te gelooven, dat de gedane stappen in de richting van een Fransch-Ameri- kaansch Locarno, binnenkort tot ge volg zullen hebben het sluiten van een tractaat, dat de eerste stap zal zijn voor een werkelijken oorlog aan den oorlog. Duitschland. Berlijn 11 Augustus. In de Duitsche centrumpartij worden weer rare noten gekraakt. De voormalige rijkskanse- lier dr. Wirth heeft namelijk een actie ingezet tegen het ontwerp-rijks- schoolwet, dat binnenkort behandeld wordt. Hij was tegenstander van de in het ontwerp beoogde „Konfessions- schule” en voorstander van de z.g. gemengde school. Door deze actie wordt de klove tusschen Wirth en het centrum nog grooter, omdat het juist dit wetsontwerp is, dat het cen trum verlangde als belooning voor zijn toetreden tot de rijksregeering van thans. De Fransch-Duitsche onderhande- lingen over een handelsverdrag, die te Parijs gevoerd worden leveren nogal moeilijkheden op. De Fransche minister van handel, Bokanowski moest er zelfs zijn reis naar Amerika voor uitstellen. Toch verwacht men tegen einde van deze week overeen stemming. Diversen: In Amerika vonden eenige bom aanslagen plaats, waardoor nog al wat schade werd aangericht, vermoe delijk door geestverwanten van Sacco en Vanzetti, wier vrijlating men eischt. In verschillende steden in Europa vonden ook in Amsterdam en den Haag meetings plaats om te pro- testeeren tegen de zevenjarige onze kerheid, waarin men de beide ter dood veroordeelden liet. Talrijke telegrammen werden tot president Coolidge gericht. Rechter Thayer te Dedham weigerde echter het von nis te herroepen. De verdedigers deden nu beroep op het hooggerechts hof. De commissie tot onderzoek van het bewijsmateriaal kwam tot de conclusie, dat Sacco en Vanzetti schuldig zijn, boven eiken redelijken twijfel. NEDERLAND. Amsterdam, 11 Augustus. Als een felle dissonant tusschen de altijd eenigszins feestelijke zomer- (want vacantie-) tyd, kwam daar Zondag het ontzettende gebeuren van de botsing van een paar armzalige stoom- trammetjes in Laren, onder aan den Larenschen berg, waardoor met éèn slag een geheel gezin op de vreese- lykste wyze werd ontredderd. Een man, vrouw en dochtertje werden gedood en de eenige overlevende van het gezin van 4 personen, een 8-jarig knaapje, werd verminkt, zoodat zijn eene been moest afgezet worden. Verder werd nog een man gedood, terwijl een aantal passagiers zwaar en lichtgewond werden. En dat alles, ten gevolge van het feit, dat de stoom- tramchefs te Laren en Muiderberg tegenstrijdige orders gaven, waardoor de trammen op elkaar in liepen. Dit voorwereldlijke vervoermiddel, de stoomtram, die de roekelooze gewoonte had, er geen vaste wisselplaatsen op na te houden, zal ongetwijfeld, onder den drang der publieke opinie men spreekt van een groote demonstratie in Laren althans gedoemd zijn te verdwijnen. En het eenigstewat men dan kan zeggen is, dat het toch nog veel te laat is! In verschillende deelen des lands heeft de wind (men spreekt nu maar bij het minste geringste van „wind hoos” en „cycloon”, doch het ware verstandiger, deze sombere woorden niet zoo overdadig te gebruiken en aldus onnoodig gedachten van angst en groote vrees te verspreiden) en het onweer danig huisgehouden. In Gelderland en Drente werden vele boomen ontworteld, terwijl de bliksem eenige boerderijen in de asch legde, en eenige stuks vee doodde. Maar een kleine lichtstraal viel er toch ook weer door de sombere onweers wolken, in den vorm van een mooie gift, andermaal van het Smeroefonds te Batavia, van f20.000 ten behoeve van de slachtoffers van de Stormramp- Neede. De Amsterdammers werden „ver blijd” met het jaarlijksche ctffer- goochelfeest van wethouder Wibaut, die zijn begrooting 1928 openbaar maakte, waaruit bleek, dat andermaal het eindbedrag van de begrooting hooger was, en nu in inkomst- en uitgaaf f 106.350.865 beliep tegen f 105.627.637 in 1927. En hi) voegde er bijals het geheele reservefonds, voorzoover daar niet reeds over be schikt is, wordt uitgeput, dan nog zal het belastingbedrag geraamd voor 1927-28 moeten stijgen met bijna een millioen om de begrooting sluitend te maken. De Amsterdammers vreezen een ▼erhooging van den factor, Maar BUITENLAND Engeland. Londen, 11 Aug. Men is in Engeland, evenmin als in de andere toonaange vende landen, niet zoo erg teleurge steld over het succeslooze einde van de Geneefsche conferentie voor de beperking der bewapening ter zee. Men gelooft, dat de goede verstand houding met Amerika er niet door lijden zal en men betreurt het alleen dat niet is vastgesteld geworden, op welke punten men het te Genève wél eens is geworden, omdat dan de we reld bekend zou zijn geworden, dat de conferentie niet zoo geheel zonder resultaat is gebleven, als men wel denkt. Een demonstratie van de Amerikaansch-Engelsche vriendschap die nog een waarborg te meer is voor de handhaving van den wereld vrede was nog, de opening van den vredesbrug over de Niagara, door den Prins van Wales, in gezelschap van Prins George en den Britschen premier Baldwin. De Prins van Wales gaf in zijn rede te kennen, dat deze brug, die den vrede herdenkt die nu meer dan een eeuw tusschen Enge land en de Ver. Staten heeft bestaan, een symbool zou zyn voor het behoud van de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen hen, die aan beide zij den van de grens wonen. Frankrijk. Parijs, 11 Aug. Een opmerkelijk verschijnsel in de Fransche politiek was het vrijwillig bedanken voor het met groote hevigheid heeft ge woei lidmaatschap van de Fransche Vol-1 “ix l'"x T XT kenbondsdelegatie door senator Henry de Jouvehel. Dit is geschied als een protest, tegen de wijze, waarop Frankrijk het heeft toegestaan, dat verschillende belangrijke vraagstuk ken aan de autoriteit van den Vol kenbond werden onttrokken, o.a. het Duitsch-Russische verdrag, de poli tiek der Europeesche staten in China en het Italiaansch-Joego-Sla- nêVsch-Joêgö-siavische conflict. Hij1 zich vóór de stad bereikt was in twee Advertentièn en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. op. Onder het geroep van „houdt den dief’ werd de achtervolging begon- zich op de duo van een toevallig dief op een autobus klom. Bij de zaakt de bus weer të verlaten, waarna hij een huis op den Stationsweg bin nenvluchtte. Hier werd hij door den ■oolitieman aangehouden. Het is de 23-jarige Duitscher A. W. Omstuwd door honderden nieuwsgierigen werd hij naar het bureau Witte de With- Vermoedeïijk geworpen, want by fouilleering werd De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich- 13

Friso nl | 1927 | | pagina 1