ROUWBRIEVEN BRILLEN Stukloopen Voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, tnz. enz. Nieuws- en Advertentieblad 'S? ipgevoerd dan ver- ndsche zeemogend- Een st*p in de goede richting ge, wanneer ge HORLOGE ons ter reparatie geeft. IJ. de Jong. Optiek, Workum Gemengd Nieuws. J. VAN DOUWEN KUIPERS Horlogerie Markt Workum Kroniek der Week. - z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1927. Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Uw doet worden spoedig geleverd Drukkerij „FR1SO” - Workum Junkervliegtuigen onlangs het duur- vliegrecord, dat op naam der Ameri- kaansche oceaanvliegers stond ver beterd was natuurlijk onder heel andere omstandigheden, namelijk een isvlucht boven Duitschland was alle Oceaan. Groote teleurstelling, temeer daar voorloopig niet opnieuw gestart wordt. Stresemann vierde dezer dagen een merkwaardig jubileum, merkwaardig vooral met het oog op den moeilijken ïolitieken toestand van het Rijk. Het was namelijk 4 jaar geleden, dat hij de leiding der Duitsche buitenland- sche politiek op zich nam. Terecht jon dr. Marx zeggen„Groote, waar devolle vredesverrichtingen zijn ge durende deze periode van de Duitsche geschiedenis met Uw naam verbon den.” Vakkundige bediening. dat zij zich door een overhaaste vlucht het veege lijf wisten te ber gen. Een groot aantal der vechtenden werd zwaar gewond. Het voorval wordt in de stad zeer ongunstig be oordeeld. De kwestie is den militairen autoriteiten te Warschau voorgelegd. De commandant, die met vacantie was. heeft zich onmiddellijk naar Prcemisl begeven, om de leiding van het onderzoek op zich te nemen. Een krasse oude heer. Een merkwaardig staaltje van „eeuwige jeugd” werd Zaterdag te Dover door een zes-en-tachtig jarig ongmensch te zien gegeven, aldus wordt aan het „R. Nbld.” geschreven. Mr. Tierney en mr. Matthewson had den een „pedal” boot gebouwd om daarmee den Atlantischen Oceaan over te steken. Dit zeer kleine scheep- e moet, zooals de naam aanduidt door trapbewegingen met de voeten gelijk een fiets, worden voortbewogen. Tierney zou nu Zaterdag buiten de reede van Dover proefvaren, toch iet scheepje kapseisde en de inzit tende verloor na herhaalde pogingen om de boot recht te krijgen, door uitputting het bewustzijn. Matthewson, de 86 jarige partner, zwom toen de zee in en wist zijn makker te redden, waarna hij in een inmiddels toege schoten boot, de kunstmatige adem haling toepaste. Tierney is nu van plan de boot te verkoopen, doch de „ouwe heer” wil daar niet van hooren en zal, zoo noodig, alleen de reis over den Atlantischen Oceaan voortzetten. Een nachtelijke vechtpartij tus- schen officieren en chauffeurs. Uit Warschau wordt gemeld, dat het in de Poolsche stad Prcemisl Dinsdag tot een groot schandaal is gekomen, waarbij vooral een aantal vooraanstaande Poolsche officieren is betrokken. Toen in het nachtelijk uur de officieren in beschonken toestand het Grand Hotel verlieten, kwam het tusschen een regimentscommandant en een chauffeur tot een woorden wisseling die weldra in handtastelijk heden van den kant van den officier overging. Op het hulpgeroep van den chauffeur ijlden eenige andere chauf feur toe, waarna het tot een hevige kloppartij kwam. Ofschoon de officie ren met blanken sabel op de chauf- 0 Wij leveren U alle soorten i Recepten van H.H. Doctoren en reparatiën worden op eigen g werkbank gereed gemaakt Diversen. De executie van Sacco en Vanzetti werd uitgesteld tot 22 Augustus en de zaak wordt nu voor het Hoogge rechtshof behandeld. Het commu nistisch Sacco- en Vanzetti-comité be sloot Maandag a.s. te New-York een algemeene staking te proclameeren. De nieuwe kabinetscrisis in het woelige Griekenland schijnt voor het oogenblik weer bezworen te zijn, door die een coalitie-kabinet zal vormen Daarin zouden alle partijleiders, be- lalve die van de Volkspartij, worden opgenomen. Portugal’s regeering had de num- mer-zooveelste opstand te onderdruk ken, ontstaan ten gevolge van het feit, dat onlangs een voorstander van de grondwet, een linksch politicus Passos Souza tot vice-voorzitter van den ministerraad werd benoemd. Er werden een paar schoten gelost, wat arrestaties verricht en de opstand was gedempt. van de huid en voeten, Door zitten bij Wielrijden, Schrijnen en Smetten der Huid verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Purol Ongevallen. Door het te ruim nemen van een bocht in de Voorstraat te Wijk aan Zeebotste een motorrijder uit Bever wijk Maandagmiddag in volle vaart tegen een uit tegengestelde richting komende auto op. De rijder sloeg van den motor en werd Bewusteloos met een ernstige open dijbeenbreuk opgenomen. Hij werd terstond naar een der Haarlemsche ziekenhuizen overgebracht. Het motorrijwiel werd totaal vernield. Den autobestuurder treft geen schuld. Maandagavond trachtte een dame te Rotterdam nog in den reeds in be weging zijnde trein van 21.30 aan het Hofplein te stappen, waarbij zij het ongeluk had tusschen de treeplank en het perrog te vallen. Aan het kor date optreden van den stationschef is iet te danken dat een menschenleven gespaard is gebleven. Met groot ge vaar voor eigen leven gelukte het tem de dame van onder den trein weg te halen, zoodat zij er met den schrik afgekomen is. Op den Groeneweg te Nootdorp, is Maandag een motorrijder geslipt, waardoor het rijwiel over den kop ging. De berijder, afkomstig uit Den Helder, moest met een ernstige sche- delfactuur naar het Militair hospitaal aldaar vervoerd worden. Een schilder aan het stations- emplacement te Bodegraven was bezig met het schilderen van een seinpaal, meldt het „Leidsche dagblad.” Hij was daartoe boven in den paal ge klommen en hield zich vast aan den hefboom van den seinvleugel. Kort na het passeeren van een trein werd het sein overgehaald op veilig en viel dus de vleugel weer in den rechten stand. De schilder had daarin niet tijdig erg, zoodat twee vingers tus schen de ijzeren deelen bekneld raak ten en totaal werden afgeklemd. On danks hevig bloedverlies zag de man nog kans het station te bereiken, waar een noodverband kon worden gelegd. Een ernstig auto-ongeval heeft alaats gehad op den Rijksstraatweg te Heemskerk. Mej. v. N. uit Bever wijk kwam per fiets vanat den Joden weg gereden, toen juist uit de rich ting Castricum een auto kwam, welke haar aanreed en van de fiets slin gerde. Zij werd eenige meters door de auto meegesleurd en ernstig aan hoofd en lichaam gewond. Haar toe stand is zorgwekkend. Dinsdagochtend is J. S. uit deMar- nixstraat te Rotterdam, van het tus- schendek van de Statendam (in het dok bij de firma Wilton te Schiedam) in het ruim gevallen van een hoogte van pl.m. 3 meter. Hij heeft inwen dige kneuzingen en verwondingen aan rug en hoofd gekregen. S. is naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Uit het Merwedekanaal ter hoogte van de Munt te Utrecht is het lijk van een naar schatting 40 50-jarig onbekend manspersoon opgehaald. Dinsdagavond reed een ladderwa gen van de electrische centrale op het Verschuerplein te Arnhem. Eenige kinderen mochten meerijden, ook de tweejarige van der Pavert uit de Rietgrachtstraat. Op een gegeven oogenblik viel het kind van den wa gen en het kwam zoodanig met het hoofd op de straat terecht, dat een schedelbasisfractuur ontstond, waar- o.m., dat hij (Troelstra) onder alle om standigheden de gewijzigde econo mische en politieke verhoudingen be grepen heeft. Uit het sombere lijstje van onge vallen stippen wij kort aan, een zware brand, die de Meel- en veevoederfa brieken fa N. Blonk en Zn. te Leid- schendam in de asch legde en voor f200.000 vernielde. Een en ander was op beurspolis verzekerd. In Rotterdam reed een melkauto, door een stuur- defect tegen een muur, en vloog in brand. Twee jongelieden (17 en 18 jaar) werden daarbij ernstig gewond. Bij Rheden ontspoorde een trein van de Geldersche Stoomtram Mij. Drie goederenwagens werden op den rijweg geworpen. Er werd zeer groote schade aangericht, doch er zijn geen dooden of gewonden. Wat betreft het ernstige tramongeluk bij Laren, is nu door den minister van Waterstaat een bijzon dere commissie van onderzoek inge steld bestaande uit de heeren van der tramwegem^Haag), ^hrHn Toëffi het optreden vanZaimis als formateur dir. Westl. Stoomtram Mij en P. Molt- maker, lid Eerste Kamer. BUITENLAND Engeland. Londen, 18 Aug. De Engelsche politieke situatie wordt momenteel leheerscht door de jongste ontwik keling van den lerschen toestand. De Valera en zijn volgelingen besloten zitting in den Dail te nemen. Zij leg den den eed van trouw aan de Koning af, al gaven zij te kennen, dien niet te zullen houden. Opmerkelijk was voorts het feit, dat in den Dail door de Labour-partij een motie van wan trouwen werd ingediend, welke een onverwacht resultaat had. Men had stellig de nederlaag der regeering verwacht en bij de stemming bleek, dat 71 stemmen vóór en 71 tegen de motie waren uitgebracht. Toen voegde de voorzitter zijn stem bij de tegen stemmers, waardoor de motie ver worpen werd. En daar de Dail ver volgens tot midden October naar huis gezonden werd, is de regeering van den lerschen Vrijstaat voorloopig althans buiten gevaar. Frankrijk, Parijs, 18 Aug. De polemiek van senator de Jovenel contra Briand duurt voort en de Jou venei gaat voort met te wijzen op het gebrek aan vertrouwen en referentie, dat de mo gendheden jegens den Volkenbond aan den dag leggen, door hem hun belangrijke problemen te onthouden. Opmerkelijk, in verband met de zoo kort geleden verdaagde (lees: mis lukte) vlootbeperkings-conferentie was het artikel in de semi-officieele Temps over de Britsche vlootpolitiek, waarin op vriendschappelijke wijze over En- geland’s politiek wordt gesproken. Opgemerkt wordt, dat nu, 10 jaar na den slag bij Jutland, de Noordzee niet meer dezelfde beteekenis voor de Britsche vloot heelt, als vroeger, en dat men nu eerder den blik richt naar den Pacific. Het strategische doel van de vloot was thans de vef- dediging van het rijk en zijn voor naamste wegen en ondanks eenige crediet-vermindering werd het tem van het werk aan de vlootbasis Singapore eerder o[ traaga. De Middellam- heden hadden in de aanwezigheid van de Britsche vloot bij Malta, aan de poorten van de Roode Zee en in het Verre Oosten, geen bedreiging te zien en evenmin een ongezond streven naar Engelsche hegemonie. Duitschland. Berlijn, 18 Augustus. Nadat door de Junkervliegtuigen onlangs het duur- vliegrecord, dat op naam der Ameri- kaansche oceaanvliegers stond ver beterd was natuurlijk onder heel andere omstandigheden, namelijk een - - - j hoop op de vliegtuigen Europa en Bremen gevestigd, die deze week zouden trachten naar Amerika te vliegen. Onder geweldig enthousiasme werd gestart op Zondagmiddag. Men zou via Bremen—Noor d-Schotland Vechtpartij. Te Glasgow heeft Dinsdag tusschen West-Afrikaansche en Arabische zee lieden een verbitterd gevecht plaats gehad naar aanleiding van een ge schil omtrent het aanmonsteren op een nieuw schip. Een hunner schoot met een revolver. Daarbij ontstond een algemeene vechtpartij, waarbij kwistig met messen en stokken werd gewerkt. Velen werden gewond, waarvan 3 zóó ernstig, dat zij waar schijnlijk het leven er niet zullen af brengen. Aanval op een gevangenis. Te Panama werden 8 menschen gedood en een groot aantal gekwetst bij den aanval eener woeste menigte op den ingang der gevangenis, waar heen een man de wijk had genomen, die de menigte wilde lynchen. Wapens kon het gepeupel zich niet verschaffen, zoodat stokken en steenen daarvoor dienen moesten. De politie moest versterking uit een naburige stad la ten komen, eer zij de woedende me nigte baas kon worden. Botsing tusschen nationalisten en badgasten. Te Bad Harzburg hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad tus schen nationalistische bewoners en badgasten. Bij de vechtpartijen kreeg een groot aantal menschen vrij erns tig letsel. Vijf personen werden in hechtenis genomen. Aardbevingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de aardbevingen te Namangan in de streek van Ferghana voortduren. Meer dan 96 schokken werden aan- geteekend500 huizen zijn verwoest, 34 menschen zijn omgekomen en 72 gekwetst. Ernstige tramontsporing. Dinsdagmorgen heeft op den Zutphenschen straatweg bij de Ros kam onder Rheden een ernstige tram ontsporing plaats gehad. De goederen tram van de Geldersche Stoomtram Mij. reed in volle vaart voorbij, toen van een der voorste wagens plotse ling een zijschot los sloeg en op de rails viel. Daardoor liep de volgende goederenwagen uit de rails. Drie der wagens werden over den geheelen rijweg geworpen en kwamen pas aan den anderen kant bij het rijwielpad tot staan. De materieele schade is zeer groot. De verschillende verbin dingen der wagens en de schotten zijn vernield, terwijl een goederen wagen geheel uit elkaar ligt. Zoowel voor het tram- als voor het gewone rijverkeer was de weg versperd. Na ongeveer een half uur opruimingsar beid kon het verkeer weer voortgaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het zijschot van den goe derenwagen was waarschijnlijk niet stevig genoeg bevestigd, waardoor het tengevolge van het schokken los is gewipt. Doodgevallen. Captain Arthur Rogers, de Engel sche vlieger, die den vliegtocht Cali- forniëHonoloeloe trachtte te vol brengen, is doodgevallen tengevolge van een defect aan zijn parachute, toen hij het vliegtuig moest verlaten wegens een plotselingen val. Verdronken. Dinsdagmorgen is om 6 uur uit het Wilhelmina-kanaal ter hoogte van den Beekschedijk te Tilburg, het lijk opgehaald van den 22-jarigen Hub. Melis, wonende aan den Voetbalweg. Dit jongmensch was Zondagmiddag met zijn vrienden naar een beker wedstrijd geweest en het laatst heeft men hem Zondagavond nog gezien in het bezit van een beker. Toen hij echter Maandag nog niet was terug gekeerd, werden zijn ouders ongerust en werd in den omtrek naar hem geïnformeerd. Dit had tot gevolg, dat een beker, welke aan den rand van het kanaal gevonden werd, deed ver moeden, dat hij mogelijk in het kanaal was gevallen. Het is der politie ge lukt het lijk op te halen. NEDERLAND. Amsterdam, 18- Aug. Nu, het was dan weer zoo laat, Maandag j.l. Was het niet de derde Maandag in Augus tus? De dag, die voor de Amsterdam mers in het bijzonder is gereserveerd voor „Hartjesdag”? Welnu, de hoofd stedelingen hebben weer genoten. Den heelen dag was het geknal en geknetter van het vuurwerk niet van de lucht. Speciaal Amsterdam-Oost, de z.g. Dapperbuurt is specialiteit in het „hartjesjagen”, wat men beter zou kunnen noemen „dienderjagen”. Want op den avond van dezen dag bestaat de sport van de bloem der Dapperbuurtsche jeugd (het is geen bjjster moeie bloem, men zou haast zeggen, dat het brandnetels waren uit het aanstoken van meterhooge vuren, en, wanneer politie- of brand weer zich beijveren deze hoogst ge vaarlijke vuren uit te trappen of te blusschen, worden zij ontvangen met donderbussen, voetzoekers en straat klinkers. O, het is een heel prettige buurt, de Amsterdamsche dapper buurt. De helden van den donderbus verrichten dan nog in stilte allerlei heldendaden, als het verstoppen met vuilnis van brandkranen, zoodat, zou er ernstig brand uitbreken, de roode baan koning zou kraaien. We kunnen kort zijn. Er werden dien dag door de brandweer 30 brandjes gebluscht, de politie sloeg ontelbare blauwe oogen en bebloede koppen met sabel en gummistok, in hoeden en kleeren van even ontelbare burgers werden door de lieftallige jeugd flinke gaten gebrand met hun vurig speeltuig en voor een flink burgermanskapitaal werd er aan vuurwerk door de jeugd (en door hen niet alleen!) verkwist. Wanneer men in Amsterdam eens ging uitrekenen, wat elk jaar de Hartjesdag kost aan vuurwerkver- spilling, politie- en brandweeroptre- den, vernieling en stadsreiniging, zou men schrikken. Minister Kan is Woensdag persoon lijk naar Brussel vertrokken, om op te komen voor de belanden van den Nederlandschen handel, in dit geval onzen export van vee; zulks naar aanleiding van de door België in te voeren maatregelen ter bestrijding der rundertuberculose. Daardoor zou onzen export nameljjk belemmerd worden, terwijl de prijzen voor den Belgischen consument verhoogd zou den worden. Minister Kan nu zal trachten deze nieuwe belemmering te voorkomen en een practischer rege ling te krijgen. Een goed initiatief, vooral als men bedenkt, hoe onlangs nog weer, door de verhooging der Duitsche tarieven onzen uitvoer van aardappelen, suiker en varkensvleesch benadeeld werd. Het is geen wonder, dat men in het buitenland zich afvraagt, of elke Nederlander soms bij zijn geboorte een fiets meekrijgt, als men ziet, dat in de eerste 7 maanden van dit jaar voor 2.234.039 fietsen belasting werd betaald, 2.234.039 wielrijders dus, op een volk van 7 millioen. Meer dan 1 op 3. De rjjwielbelasting bracht in deze periode f6.558.285 op, de wegen belasting (auto’s) f5.287.264. Een gebeurtenis in de Nederland- sche arbeiderswereld was de plech tige opening van het z.g. Troelstra- oord, een stichting welke bedoeld i_ als vacantie- en studieverblijf voorde arbeidersklasse. Het is gelegen op een mooie plek tusschen Apeldoorn en Loenen, te midden van heide en den- nenbosschen. Architect Mulder uit Amsterdam was de schepper van het - in zeer moderne stijl opgetrokken ge- vliegen. Doch eenige uren later keerde bouw. Troelstra kon zelf niet aanwe- eerst de Europa terug, wegens ma- zig zfin, door ongesteldheid, maar hij chinedefect, en den volgenden dag werd toch door de verschillende kwam d? Brcrrcn tcr’g, sprekers gehuldigd. Stenhuis zeide met het zeer slechte weer boven den overweldigt Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en eerst de Europa terug, wegens ma de Bremen terug, in verband feurs insloegen, werden zij toch nog t zeer slechte weer boven den overweldigd en zoodanig afgeranseld, door het kind onmiddellijk dood was. -- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 9jc

Friso nl | 1927 | | pagina 1