<1 Nieuws- en Advertentieblad te Workum op MAANDAG 5 SEPT. 1927 Ünrwerk-Reparatie's J. v. Douwen Kuipers BRILLEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Scheren w Eén jaar garantie -w Vakkundig en Vertronid—% koopt en laat ge Uwe J W.deJONG, Opticien. Workum opengesteld. 53ste Jaargang. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927. No. 35. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Bekendmaking. Kroniek der Week. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. radio-technischen weg op dezelfde station "werkt, zoodanige storing in de vangst van dë Bolsjewikï-propaganda ónmogelijk zou zijn. De minister van Koloniën heeft ;ericht tot alle van Hechts Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Hor- loge of Wekker heeft U Horlogerie - Markt - Workum aan het bedrijf, zijn huidige pi de maatschappij blijft behoude repareeren bij géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Purol Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de Paardestalbrug in die gemeente vanaf heden voor het verkeer is Workum, den 23 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Sigaretten automaat. Sedert eenigen tijd heeft te Rotter dam een handig sigarenwinkelier in zijn winkelpui een automaat aan gebracht. welke bij inwerping van een bepaald geldstukje, sigaretten levert. Ook na sluitingstijd blijft deze automaat in werking. Het spreekt wel van zelf, dat som migen hierin onmiddellijk een over treding van de verordening van win kelsluiting hebben gezien. Juridisch is de zaak niet zoo eenvoudig. De verordening spreekt er immers van dat na 9 uur (binnenkort na 8 uur), geen publiek of winkelbedienden in een winkel aanwezig mogen zijn. Het automatisch verkoopen is echter ner gens verboden. Waarschijnlijk zal deze sigarenwin kelier wel school maken en zullen er toestellen worden uitgevonden, met behulp waarvan men na sluitingstijd, een pond suiker of een ons thee zal kunnen krijgen, Ernstig ongeluk te Zeist. Op de Slotlaan te Zeist is Dinsdag avond een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij de 22-jarige Koetsdijk overreden en op slag gedood werd. Op het kruispunt van den Eersten en Tweeden Hoogeweg met de Slotlaan en Donkerelaan nabij de Nieuwe So- citeit kwam K. met groote vaart op zijn fiets aanrijden, toen juist een bus op den hoofdweg passeerde. De chauf feur daarvan zag een ongeluk aan komen. H« remde uit alle macht, tegelijk naar links uithalende om een botsing nog te vermijden. Hij kreeg den wielrijder, die zijn vaart blijkbaar niet heeft kunnen inhouden toch voor zich. Deze geraakte onder den auto en werd zeer verminkt opgenomen. Dr. Scheffelaar Klots constateerde den dood. Bijna had dit ongeluk nog een tweede slachtoffer geëischt. Door het uithalen naar den kant van den weg werd namelijk ook de twintigjarige mej. M. v. ’t H. aangereden. Echter nog op ’t laatste nippertje sprong zij van haar rijwiel. Haar fiets werd ver nield. De thans overledene woonde te Utrecht. Als kok was hij werkzaam bij de firma Sissingh te Zeist. Met een politie-auto is het lijk naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens ooggetuigen heeft de bus-chauffeur geen schuld gehad. da nrn-init. dat ia26 voor wi waarbij zelfs geschoten wordt. Iets dergelyks vond te Breda bij het 6e Regiment plaats, waar over de voeding gemopperd werd en één onbekend gebleven soldaat uit een tent schoten loste. Algemeen wordt dit laatste als een kwajongenstreek beschouwd. Maar hoe dan ook, het is gebeurd en dat is ernstig. De troepen hebben onge twijfeld een onbetwistbaar recht op uitstekende voeding en verzorging. Maar indien er klachten zijn, bestaan er andere middelen om die te uiten, dan door oproertjes en schoten. Het zal ongetwijfeld na het voorgevallene in Breda wel niet aan een zeer streng onderzoek vanwege den minister van defensie ontbreken. In den Haag kwam de Nederland- sche Middenstandsbond in algemeene vergadering bijeen, tevens voor de viering van het zilveren jubileum van den Bond. De Bond telt thans 130 Vereenigingen met te zamen ongeveer 25000 leden. Vele autoriteiten en voor aanstaande personen gaven van hun belangstelling blijk. Het doel van den Bond is, te zorgen dat de Middenstand De directeur van het den Bond verklaarde weet, dat dit het eerste verdrag van dien aard is sedert den oorlog van 1870. Het treedt op 5 September in werking en loopt tot 1 April 1929. Over het algemeen is de meest be- gunstigingsclausule de grondslag voor dit 'verdrag. Een te Neurenberg gehouden con gres van de nationaal-socialistische arbeiderspartij, onder leiding Hitler, werd een mislukking. Si een 20.000 aanhangers, w.o. vele vrou wen. namen er aan deel. Andersden kende arbeiders hielden zich verstan- diglijk, afzijdig zoodat het congres na eenige zonderlinge redevoeringen uit een ging. Op alles en nog wat werd critiek uitgeoefend, op het parlemen taire stelsel, de ryksregeering, de buitenlandsche politiek van Strese- mann, enz. De toon van de redevoe ringen werd gekenmerkt door een uitlating van Landdagafgevaardigde Streicher, die o.m. zei: Ik hoop dat het Duitsche volk spoedig zal mogen inzien, dat het slechts onder een Adolf Hitler de overwinning op de Joden kan behalen. Diversen. Boston. Madeiros, Sacco en Vanzetti werden Dinsdagmorgen om 12.03,12.19 en 12.26 op den clectrischen stoel Schaking. Bij de politie werd eenigen tijd ge leden door den heer H. een klacht ingediend tegen een 21-jarigen schil der, v. E. genaamd, wonende te Veur. Deze v. E. zou de minderjarige doch ter van den heer H. geschaakt heb ben. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat dit inderdaad het geval was. Er bestond reeds geruimen tijd tusschen den jeugdigen schilder én de 19-jarige dochter van H. een ver houding, welke de ouders van het meisje ongewenscht achten. Deze te genwerking begon bet jonge paar tenslotte te verdrieten en in jeugdige onbezonnenheid staken zij de hoofden bij elkaar en besloten werd, dat v. E. zijn geliefde zou schaken. Deze scha king had eenige weken geleden plaats en sinds dien dag is het meisje niet meer in haar ouderlijk huis terug geweest. Op verzoek van de Haagsche politie is thans de schilder te Veur aange houden en naar den Haag overge bracht. Het meisje zal aan haar ouders worden teruggegeven. Een te handige chauffeur. Maandagavond kwam de 27-jarige behanger en stoffeerder D. P. uit Dordrecht in Rotterdam. Hij huurde te ongeveer acht uur een auto, waar mee hij een pleziertocht begon. Bij verschillende café’s werd „aangelegd” met het gevolg dat P. in een aller aangenaamste stemming geraakte. Toen de avond al voor een goed deel om was, begon de chauffeur beangst te worden omtrent de betaling van den rit. Hij nam daarom den klant, die inmiddels niet geheel helder van waarnemingsvermogen meer was, zijn portefeuille af, betaalde daaruit eenige consumpties hield 15 gulden voor zichzelf om de kosten van den rit te dekken en zette zijn passagier ten slotte aan ’t D. P. station in den laatsten trein naar Dordrecht. Deze keek toen zyn portefeuille na en bemerkte, dat er een bedrag van 25 gulden minder in zat dan eenigen tijd geleden. Hij was toen zoo helder, dat hij aan hec Beursstation den trein weer verliet en naar de politie ging om aangifte te doen van deze vermissing. De chauffeur D. M. is kort daarop aan gehouden. De Zuiderzeewerken. Naar de Tel. verneemt zullen de werkzaamheden aan den Züricher dijk begin October worden gestaakt, om na den winter weer met kracht te worden voortgezet. De honderden werkkrachten zullen worden ontslagen. Inmiddels is reeds een paar sleepbooten naar de Wie- ringerdijkwerken vertrokken, Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM doen te weten, dat het primitief kohier van ver schuldigde schoolgelden wegens het bezoeken der scholen voor het gewoon lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Wor kum over het jaar 1927 is opgemaakt en op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Zij, die tegen hunne aanslagen be zwaren hebben, kunnen deze schrif telijk indienen met inachtneming van het bepaalde by artikel 265b der Gemeentewet. Workum, den 22 Aug. 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Frankrijk slechts 5000 man wil weg zenden en Duitschland veel meer vraagt, zou een voldoen aanDuitsch- land’s verzoek neerkomen op een sterker en onevenredige verminde ring der Engelsche en Belgische con tingenten. Daarover zijn nu discussies gaande. Men verwacht, dat Engeland er in zal slagen, Frankrijk tot andere gedachten te brengen. Uit China komt weer bericht, als zou een Britsch schip op den Jangtse weer door Chineezen beschoten zyn. De koopvaardijschepen worden daar om weer gekonvoyeerd. Deoud-premiervan Egypte, Zaghoel Pasja is Dinsdagavond overleden. Zaghoel was een populaire figuur in de Egyptische politiek en vurig be lijder van het nationalisme. F r a n k r ij k. Parijs, 25 Augustus, Het overleg met Londen en Berlijn over de verminde ring der bezettingstroepen duurt nog voort en maakt onderwerp van be spreking in den ministerraad uit. Het bezettingsleger bestaat nu uit circa 55.000 Franschen en 14.000 Engelschen. Maurice Sarraut, president van den uitvoerenden raad der radicale en radicaal-socialistische party heeft het pleidooi van het Kamerlid Franklin Bouillon voor voortzetting der bestaan de coalitie van de hand gewezen. Sarraut meent, dat de coalitie der partijen niet voort kan duren. Daarna heeft Bouillon er nogmaals op gewe zen, dat hernieuwing der Binnenland- sche oneenigheden een nieuwe finan- cieele débacle zou beteekenen. Voor standers van de coalitie verklaren, dat de politieke wapenstilstand min stens vijf jaar moet duren, wil men het land weer op hechte grondslagen brengen. In Tonkin heeft een heftig oproer gewoed, ontstaan door ruzie tusschen een Chineesche en Anamitische vrouw. De Chineezen en Anamieten gingen elkaar zoo duchtig te lijf, dat er 6 dooden en 100 gewonden vielen. Duitschland. Berlijn, 25 Augustus. Door de af sluiting van het Fransch-Duitsche handelsverdragis een einde gemaakt aan den verdragsloozen toestand, die sedert 30 Juni j.l. heerschte. Van hoe groot belang deze Fransch-Duitsche overeenkomst is, blijkt wel, als men is echter, dat wij er ons vlo* MASA NEDERLAND. Amsterdam, 25 Augustus. De politie in de hoofdsteden des lands heeft de afgeloopen week druk werk gehad, naar aanleiding van de opstootjes veroorzaakt door demonstranten voor de vrylating van Sacco en Vanzetti. Het opmerkelijke bij al deze ongere geldheden was, dat daaraan in hoofd zaak deelgenomen werd door opge schoten jongens van omstreeks 16 jaar, die in deze zaak een prachtgelegen- heid zagen om de politie flink te sarren. In Amsterdam werden op den Nieu- wendijk een stuk of zeven groote spiegelruiten vernield. Een der daders, een kwajongen van amper 16, werd gevat en verklaarde nota bene wel de namen Sacco en Vanzetti gehoord te hebben, doch niet te weten, wie dat waren. Ziedaar een voorbeeld van de menigten, die voor Sacco en Van zetti in beroering werden gebracht. Ruiten werden vernield, maar men wist niet waarom! De heeren van Moskou weten wel de juiste trawanten te kiezen. Zeker, wij allen in Neder land vinden den doodstraf iets gruwe lijks. Maar zij die nadenken, veroor- deelen uitdrukkelijk de dwaze en dolzinnige demonstraties en relletjes uitgelokt door communistische rad draaiers en uitgevoerd met een hand vol uitvaagsel, dat van toeten noch blazen weet. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat de militairen, die voor herhalings oefeningen enz. onder de wapenen zijn, nu gesterkt door het gebeurde van vorige jaren bij de minste ge ringste aanleiding relletjes maken, waren: Lang leve de anarchieVaar wel, vrouw, kinderen, vriendenGoe den avond, heeren. Vaarwel, moeder Het staat niet aan buitenstaanders hoe zeer zij de doodstraf ook mogen verfoeien een lichtvaardig oordeel te vellen over de wijze van berech ting van Sacco en Vanzetti, temeer daar buitenstaanders niet over alle gegevens beschikken. Het is daarom wellicht dienstig, de meening van den bekenden Amerikaanschen sena tor Borah weer te geven, die zei Het gaat bij deze zaak slechts om de onschuld der veroordeelden of een onrechtvaardig vonnis. De buiten landsche interventie is een onbe schaamde uitdaging van onze gevoe lens omtrent welvoegelijkheid en waardigheid en in overeenstemming daarmede moet deze tusschenkomst behandeld worden. In Genève vonden onlusten plaats, aangestookt door inheemsche en bui tenlandsche communistische elemen ten. De ruiten van het Volkenbonds- paleis werden beschadigd en er werd gepoogd brand te stichten. De schade beloopt 100.000 gulden. Gevonden voorwerpen. Damestaschje bij C. Boersma, Zuid. Armband bij C. Riemersma, Noord. Portemonnaie bij E. Kamstra, Noord. Pet bij A. Hendriksma, Zijlspad. Huis sleutels en (jongensjas aan ’t pol. bureau. Zilveren gulden bij Sjoerd Vlas, Parallelweg G 340. Workum, 25 Aug. 1927. De Hoofdagent van Politie, J. VAN der SCHAAF. Tot plaatsing van WORKUM, 25 Aug. De collecte ge houden voor de te houden oranje feesten alhier op 31 Augustus a.s. heeft in totaal opgebracht f637.28. 25 Aug. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Krommenie onze stadgenoot de heer H. Kransen, assistent aan de U.L.O. school alhier. 25 Aug. Woensdag 24 Aug. j.l. maakten de kinderen van de Gerefor meerde school alhier een reisje naar Amsterdam onder geleide van het Hoofd, Onderwijzers en eenige andere bereidwillige personen. Bij aankomst te Amsterdam ging het te voet naar de Artis, waar eerst den kinderen ge legenheid tot eten "werd gegeven, waarna het Aquarium en de Dieren tuin werden bezichtigd. Hierna werd met een extra tram een rondrit door Amsterdam gemaakt, welke ongeveer 50 minuten duurde en te omstreeks 5 uur de terugreis weer werd aan vaard, welke evenals de heenreis heel voorspoedig verliep. De boottocht StavorenEnkhuizen was voor velen een waar feest en we kunnen dan ook gerust zeggen, dat al was detyd eenigszins beperkt, het reisje uitste kend is geslaagd. De kinderen keer den ’s avonds allen dan ook opge wekt en vol van al het mooie dat ze gezien hadden, weer in hun ouderlijke woning terug. Londen, 25 Augustus. Men is in Britsche regeeringskringen niet on en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, -Reclame- en Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau .Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. belangstelling blijk. Het doel van den r intact blijft. Bureau van Daarom zal de jubileerende Ned. Mid denstandsbond op zijnqui viveblyven en krachtig waken voor handhaving van het vrye middenstandsbedrijf. Het is een groot maatschappelijk belang, dat de middenstand, waarin de onder nemer zoo daadwerkelyk deelneemt aan het bedrijf, zijn huidige plaats in de maatschappij blijft behouden. Twee trieste voorvallen uit de lijst der ongelukken dienen apart vermeld. In de eerste plaats het ongeval van het 2-motorige vliegtuig van der K. L. M., waarvan vlak by Croydon, bij het Engelsche plaatsje Seven Oaks, het roer afbrak. Met groote tegen woordigheid van geest slaagde piloot van Dijk er in, het vliegtuig in een paar boomen te sturen, waardoor de val gebroken werd. De mecanicien Brunklaus werd echter gedood. De passagiers kwamen er vrijwel onge deerd af. Dan werd bij Amsterdam, qp den onbe waakten overweg Kalfjeslaan een melkauto door een locaaltreintje gegrepen en vernield. De bestuurder werd gedood, en een 14-jarige jongen ernstig gewond. De onvoorzichtigheid van den auto-bestuurder moet oorzaak van de ramp zijn. De kant noch wal rakende relletjes voor Sacco en Vanzetti in talrijke plaatsen hier en in het buitenland, wijzen er op, op welk een weerzin wekkende wijze Moskou overal tracht in troebel water te visschen. Geen wonder, dat alom strenge maatrege len tegen de ondermijn-politiek van Moskou genomen worden. De Indische regeering moet thans overwegen om door een zeer scherpe contröle op de ontvangstverguningen, de communisti sche propaganda van het Sovjet Radio station Chabarowsk tot een minimum te reduceeren. De vraag dringt zich op, of het niet mogelijk ware, langs radio-technischen weg op dezelfde golflengte, als waarop het Sovjet- station werkt, zoodanige storing in de aether teweeg te brengen, dat ont vangst van de Bolsjewiki-propaganda onmogelijk zou zijn. voorts een si burgemeesters in Nederland, om het een bewys van goed gedrag j en uitzending "den Indischen dienst) uit te breiden in dien zin, dat nauwkeurig wordt nagegaan, of de betrokken per soon heeft deelgenomen aan revolu- tionnaire propaganda. In den staats dienst is namelijk geen plaats voor hen, die deelnemen aan propaganda, welke het gezag ontwricht, aldus de mi nister. ichrijven gi >rs in Nede onderzoek dat moet worden ingesteld voor (noodig voor opleiding voor den Indischen BUITENLAND Engeland. Londen, 25 Augustus. Men is gunstig gestemd ten aanzien van Duitschland’s verzoek om verminde ring van de Rynlandbezetting, welk verzoek gegrond is op de belofte van 1925. Engeland wil echter in elk ge val het internationale karakter der - -r-- - bezettingsmacht handhaven, en waar I geëxecuteerd. Sacco’s laatste woorden Paardenmarkt 1 F- t 1 J 1 -1

Friso nl | 1927 | | pagina 1