te Workum g Nieuws- en Advertentieblad Uw Haar fc I 1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 lil ft® E f® lb w I I IS Koninginnefeest te W orkum Is Uw Horloge stuk? ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1927» 53ste Jaargang. No. 36. Officieel Gedeelte. Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws Adverteert in dit blad J. W. DE JONG Opticien Workum J VAM DODWEM KUIPERS Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. i Tot plaatsing tot het ach- Lize Als een symptoon van Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot ui ter lijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Balwerpen. (3e klas) le pr. Tetje v.d. Heide, 2e pr. Marie Riemersma, 3e pr. Afke Lageweg, 4e pr. Thoma de Jong, 5e pr. Hitje Hoek stra. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin was ons stadje gisteren in vlaggetooi. Het gewone jaarlijksche schoolfeest werd dien dag gevierd en voor de ouderen had de Oranje-Commissie ook een keurig pro gramma van festiviteiten ineen gezet. Vooral de jongere generatie in deze groep heeft zich uitstekend geweerd en is het voor een niet gering deel aan haar te danken, dat deze nationale feestdag hier zoo’n schitterend verloop wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwryftmeteen weinig Purol - ’t voldoet iedereen. - geven aan G. Zeilstra met Zeilboot (Lukas Rijwiellamp). Bestuursprijs werd gegeven voor het »jongste paartje» ter opluistering (fa milie Oosterbaan) n.l. twee doosjes bonbons. Wedstrijd Hindernissen van Meisjes le prijs, Kapdoos, S. Ketelaar 2e prijs Armband, A. Siemonsma3e prijs, Handtaschje, M. de Jong4e prijs, Vingerring, C. Huitema. Te ruim acht uur des avonds trok men weer in grooten getale naar het marktplein, waar door Crescendo» een uitvoering werd gegeven, afgewis seld door een bioscoopvoorstelling. Het moet gezegd worden, dat deze bioscoopvoorstelling ons niet kon be koren. Wij hebben in Workum wel mooier gezien en spreken dan ook de wensch uit, dat de Oranje-Commissie een volgende keer gelukkiger in haar keuze mag zijn. Het muziekcorps kweet zich op de gewone wijze van zijn taak- Pittige marchen werden gespeeld en de jeugd maakte maar al te graag gebruik van de geboden gelegenheid om rondom de muziektent te hossen. Te ruim elf uur was deze feestdag weer teneinde. Van wanklanken is niet vernomen, waarvoor in de eerste plaats een woord van dank aan onze politie, die zich uitstekend van haar taak kweet, mag worden gebracht. Met genoegen kan de Oranje-Com missie weer op dit feest terug zien. 1 Sept. Als eene aardige bizon- derheid van de gehouden feesten deelt men ons mede, dat van de 12 kinde ren van den slager U. van der Meer, niet minder dan 11 stuks aan de ver schillende wedstrijden deelnamen. De allerjongste hield thuis een match tusschen fopspeen en rammelaar. Iets jammer was 't dat het ongeluks getal zich ook aan deze 11 deelnemers voltrokgeen van allen kwam met ’n prijsje thuis. Maar dit heeft de feest commissie stellig niet geweten. Meisjes. Blokstapelen (le klas) le pr. Gelske Dijkstra, 2e pr. Haagsma, 3e pr. Martha Huitema, 4e pr. Trijntje Bakker, 5e pr. Dieuwke van Tuinen, 6e pr. Ettij de Vries. Vlagjesteken (2e klas) le pr. Johanna v. d. Meulen, 2e pr. Pietje Hoekstra, 3e pr. Ettie van der Schaaf, 4e pr. Marie Zwaga, 5e pr. Agnes Kühlmann, 6e pr. Boukje Wes- selius. tolkende de nationale gevoelens in het oude Wilhelmus. In optocht ging het daarop naar de verschillende deelen der stad. Bij de woning van den Burgemeester werd even halt gehouden om het hoofd der gemeente een serenade te brengen. Met een driewerf hoera voor Koningin en Burgemeester werd geëindigd. Nog een kleine route werd afgelegd, waarna de kinderen zich terug trokken in de respectieve scholen. Op werkelijk milde wijze werden de kinderen daar ge- aan De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangryk lager j WORKUM, 1 Sept. Dinsdag j.l. werd in een vergadering van Burge meester en Wethouders afscheid geno men van den ambtenaar ter secretarie- bode L. Steginga, die den Gemeente dienst ingaande 1 September 1927 gaat verlaten. Op hartelijke wijze werd de heer Steginga door den Burgemeester toe gesproken, die Steginga roemde als een ambtenaar van voorbeeldigen ijver en werd hem als blijk van waardeering door het Gemeentebestuur een stoel en een sigarenkoker met inscriptie geoffreerd. In meer intiemen kring nam de heer Steginga daarop den volgenden dag afscheid van zijn collega’s. Met den scheidenden ambtenaar en zijn echtgenoote werden nog eenige genoeglijke oogenblikken doorgebracht. Hierbij werden nog enkele woorden door den gemeentesecretaris gesproken, die Steginga dank bracht namens alle ambtenaren voor zijn betoonde colle gialiteit. Tot slot werd nog een foto genomen. m. d.«mbeweMW i, yuu.de pï? rua„ala„, ,„'.^2^. De „slag bij Lunteren” vond bloedeloos plaats en de commandant van het veld leger was tevreden, hetgeen blijkt uit zijn dagorder, waarin hij o.m. zegt, getroffen te zijn door de opgewektheid en de toewijding, waarmee algemeen aan de oefeningen werd deelgenomen. De infanterie was zeer vooruit gegaan in de wijze van gebruik maken van het terrein, waardoor haar waarde en die der weermacht ten zeerste wordt verhoogd. Tafeltje dekken. (4e klas) lepi.Tjitske v.d. Akker, 2e pr. lemkje Haytema, 3e pr. Akke Boersma, 4e pr. Catharina Zwaga, 5e pr. Itte Roskam. Popaankleeden (5e klas) le pr. Trijntje Bakker, 2e pr. Trijn tje de Zwart, 3 e pr. Elisabeth Boersma, 4e pr. Evertje Sterk, 5 e pr. Gepke Bakker. Wedstr. met hindernissen (6e klas) le pr. Grietje Wijnia, 2e pr. Klaaske Dijkstra, 3e pr. Wibeline Huitema, 4e pr. Anna Venema. Fietsen met hindernissen (U.L.O.) le pr. J. Wouda, 2e pr. S. IJbema, 3e pr. S. Gielstra, 4e pr. S. Zijlstra. De groote legeroefeningen hebben dit jaar een regelmatig verloop gehad en er werd geen wanklank vernomen. heeft gehad. Het geheel werd begunstigd door prachtig zomerweer, zoodat reeds da delijk de feeststemming er in zat. Te ruim negen uur verzamelden de schoolkinderen van alle scholen zich op het marktplein. Het muziekcorps „Crescendo” begaf zich eveneens daar heen en gezamenlijk werden onder de uitmuntende leiding van den heer B. Wielinga eenige volksliederen ge zongen en gespeeld. Een ontroerend moment op dezen dag. Het zachte geluid van de koperen instrumenten, met begeleiding van de ONZE ELECTRISCHE werkbank, stelt ons in staat, alle reparatiën spoedig en net uit te voeren. Een mislukte wandeling. Maandagavond liep meneer v. B. in de Heemsteestraat te Rotterdam in fn Tien zachter? zomeravond zou de wandeling stellig een ongestoord ge noegen geweest zjin, ware het niet, dat de heer v. B. plotseling mevrouw van B. tegenkwam, die wettelijk met hem in den echt verbonden is. Die genoot van de natuur in de Noorderstad in gezelschap van juf frouw C. haar zuster. Mevrouw v. B. p een vernietigenden blik naar juffrouw D. en vond toen woorden, gelijkwaardig aan haar bewogenheid, welke zij tot haar man richtte. De reactie van den echtgenoot bleef niet uit. Want hoezeer in onzen mo dernen tijd de schtfn tegen den man moge zijn, hij behoort nog altijd niet tot het „zwakke" geslacht, aldus de Msb." Daardoor is het verklaarbaar, dat mevr. v. B. en haar zuster, toen het aan het meten van de lichamelijke krachten toekwam, het onderspit delf den en even begrijpelijk mag het worden geacht dat deze beide dames, verbitterd over haar nederlaag, ten slotte samen mej. D. in het gebobde haar vlogen. Het einde van deze droeve geschie denis was, dat de dames v, B., C. en Géén nood Wanneer U het ons ter reparatie geeft, heeft U het binnen één week weer in orde, met 1 jaar garantie. Horlogerie Markt Workum D., alle drie naar het politiebureau renden om zich om beurten te be klagen over mishandeling. De sterke ging een biertje pakken en liet de politie ongemoeid. Brand door ontploffing. Dinsdagmiddag omstreeks half één werd te Zeist een geweldige knal gehoord, veel weg hebbende van een explosie uit het geniekamp, welke daar veel voorkomen. De knal werd gevolgd door zware rookwolken, die zich vertoonden boven de Nieuwe Begraafplaats. Bij nader onderzoek bleek, dat er in de moffelinrichting van de N. V. Metaver, fabriek van blikwaren een explosie had plaats gehad. Toen de fabrieksbaas om half één na het luiden van de schaftbel de fabriek had verlaten, hoorde hij een enormen knal. Direct snelde hij naar de fabriek terug en ontdekte, dat in het achterste gedeelte, de moffelin richting, een oven was ontploft, en bemerkte toen eveneens, dat er zich nog iemand in die ruimte bevond. Het bleek te zyn de 16-jarige Kwint uit Driebergen, die na veel moeite met behulp van eenig ander personeel uit het vol damp en rook staande ge bouw werd gehaald. Zijn kleeren stonden reeds in brand en de jongen had veel huidwonden bekomen, welke van dien aard waren, dat overbren ging naar een zieken-inrichting nood- zakeltjk bleek. Nog een tweetal an deren hadden nog enkele brandwon den aan de handen bekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten, daar in de omgeving aan geen water te komen was. Daarom legde men zich alleen toe om den brand terste deel te beperken, waarin men ook slaagde. Dit gedeelte, benevens twee houten bergplaatsen branden geheel af. Evenwel het voorste ge deelte bleef volkomen gespaard. De schade is nogal aanzienlijk. van harte tracteerd. Tenslotte werd nog iec’er kind een prijsje uitgereikt. De Koninginnedag zal de school- kinderen lang in het geheugen blijven, kema3e prijs, f 2^50, Th. 's Middags werd begonnen met kin der- en volksspelen, waarvoor zich verschillende deelnemers hadden aan gemeld. Het programma werd vlot af gewerkt en de volgende prijzen toe gekend pr. Willem de Jong, 4e pr. Simon NEDERLAND. Amsterdam, 1 September. Zooals gebruikelijk, kwam H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Hendrik daags te voren, voor Haar verjaardag in den Haag terug. Even een 1 verwelkoming, menschen-menigte het station, gejuich, drukte. Dan Als een symptoon van naderende- toenadering, ook op politiek gebied, aangenaam gesprek met juffrouw D. Uit het noodlotslijstje der ongelukken enz. moord hartelijke Capelle aan* i naar den Ruigen Hoek. Dienzelfden avond.... Oranjeregen in de kranten. De kolom menlange vermeldingen van al de onderscheidingen, waarmee de Lands vrouwe al wie zich op het gebied van politiek, handel, nijverheid, kunst of wetenschappen onderscheidde, beloon de. Drie onderscheidingen waren er bij die lange lijst, die boven alles uitsta ken. lo. Prinses Juliana: Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw2o. Jhr. van Karnebeek, oud- minister van Buitenlandsche zaken benoemd tot Minister van Staat. Deze hooge onderscheiding viel ook ten deel aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck, voor zitter van de Tweede Kamer. Dan, de Koninginnedag zelf. Begun stigd door schitterend zomerweer een milde toegift van den schralen zomer vierde men overal in den lande feest, door concerten, uitvoerin gen, zwemdemonstraties, verlichtingen, vuurwerken, carillonbespelingen, muzi kale marschen enz. Vooral in de hoofd stad heerschte, als alle jaren, een groote, gezellige drukte en de muziek was niet van de lucht. Boven de stad cirkelden herhaaldelijk vliegtuigen, die strooibiljetten als witte wolkjes, uit wierpen. In het stadion heerschte de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, welke verschillende amusante nummers deed uitvoeren, en waar, als hoogtepunt van vermaak een luchtballon opsteeg. Er is feestgevierd. kan de overeenkomst tusschen België en Nederland ter bevordering van de intellectueele toenadering tusschen beide landen beschouwd worden. Omtrent den tekst van deze overeenkomst is men nu tot overeenstemming gekomen. Daarbij zal inzonderheid de uitwisseling van hoogleeraren mogelijk gemaakt worden. Het verdrag zou voor 3 jaar ^i®rP gesloten worden, met mogelijkheid van stilzwijgende verlenging met 3 jaar. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten is echter, dat wij er ons verheugen, dat deze vermelden wij deze week den op een 61-jarig rentenier te aan den IJsel, door een 19-jarig arbeider, die aan den ouden man nog f 40 schuldig was. Zaterdagmiddag be zocht de onverlaat hem, er ontstond twist, tijdens welke hij hem worgde. Heel kalm heeft hij zich daarna laten scheren, nam ’s avonds deel aan de zanguitvoering van zijn zangvereeniging „Zang veredelt” (bittere ironie 1) en sleepte ’s avonds laat het lijk uit de wo ning en wierp het in den IJsel. Te Roermond brak in een kappers zaak een brandje uit. De eigenaar ont dekte (het was 's morgens halfvijfhet eerst de brandlucht en vluchtte met zijn eenig kind, dat reeds bewusteloos was. Later terugkomend, bleek de vrouw van den eigenaar door den rook gestikt te zijn. De eigenaar is later aangehouden, daar men misdrijf ver moedt. Te Amsterdam heeft op 5 September een merkwaardig jubileum plaats, na melijk het 50-jarig bestaan der Droog dok Mij. het schepenhospitaal van Amsterdam. Deze groote onderneming, waar thans een 1000 man aan werk zaam zijn, dateert van 1877, toen de Stoomvaart Mij. Nederland, die oor spronkelijk haar schepen van Nieuwe- diep liet afvaren, naar Amsterdam ver huisde en daar de behoefte ontstond aan een drijvend droogdok, ruimte biedend aan de afmetingen van de schepen dier maatschappij. De Mij. heeft thans 5 droogdokken. Te ruim drie uur werd opnieuw een optocht geformeerd. Vooraan gingen ruim 50 gecostu- meerde ruiters te paarddaarna kwam het onvermoeide muziekcorps, waar achter verschillende gecostumeerden te voet zich aansloten met als slot eenige mooi versierde fietsen. Het geheel bood een aardigen aan blik. Het zou te ver voeren alles hier in details te rele- veerende achterstaande lijst van prijswinnaars laat zien, wie door de commissie, welke een zware taak had, als het mooist werd aangemerkt. Wil men een kleine opmerking, dan honderden zuivere kinderstemmen, ver- hadden wij gaarne gezien, dat de ge costumeerden te voet zich meer hadden verspreid. Ze vormden nu meer één groep, waardoor verschillende mooie costuums in het voorbijgaan niet kon den worden opgenomen. Thans volgden de vermakelijkheden voor grooteren, waarvan de uitslag als- volgt is Ringsteken te paardle prijs H. Pruiksma 2e prijs J. Reinstra 3e prijs D. Haagsma4e prijs S. Walta, Gecostumeerden te paard le prijs, Armbandhorloge, J. Bokma2e prijs, sigarenkoker, M. Blom. Boegsprietglijden le prijs, f6. D. Kransen 2e prijs, f 4.S. Hol- Bosma. Geldprijzen werden beschikbaar gesteld, opdat daarvoor door den winnaars zelf prijzen werden gekocht. Blaastrappen le prijs, Lukas rijwiel lamp, Sj. Hoekstra 2e prijs, Armband horloge, G. van der Meer3e prijs, Zilveren Vulpotlood, S. Gielstra. Gecostumeerde Voetgangers le prijs, Portefeuille, Anna Koopmans met Radio2e prijs, Zilveren Vulpotlood, Sietske de Jong met Talens Inkt 3e prijs Oedske Pruiksma met Tiroler4e prijs, Portefeuille, Jozef Westra met Indiaan (geloot met R. Flapper, schooier). Versierde Rijwielen Wegens te wei- Jongens. Blokstapelen (le klas), le pr. Ids Valk, 2e pr. Jolle Roskam, 3e pr. Jan Roelofs, 4e pr. Sjoerd Wiersma, 5e pr. Jan v. d. Kluit, 6e pr. Bertus Jellesma, 7e pr. Willem Bakker, 8e pr. Jan IJbema. Talhoutrapen (2e klas), le pr. Jopie Steigstra, 2e pr. Jan Gaastra, 3 e pr. Pieter Jan Kemker, 4e pr. Simon Vis serman, 5e pr. Wiebren v. d. Meer, nig deelname werd slechts 1 prijs ge- 6e pr. Andries Kampstra, 7e pr. Jo hannes Deinum. Zakloopen (3e klas) le pr. Klaas Postma, 2e pr. Bernard Wielinga, 3e pr. Gerben Wouda, 4e pr. Auke Kransen. Wedstrijd met hindernissen (4e klas) le pr. Hendrik Brinkman, 2e pr. Anton Kühlmann, 3e pr. Jacobus Nijenhuis, 4e pr. Simon Bakker. Op reis (5e klas), le pr. Hendricus Heins, 2e pr. Wieger Hingst, 3e pr. Wiebren Adema. 4e pr. C. Ottema, 5e pr. Johs. Riemersma. Wedstrijd met hindernissen (6e klas) le pr. Berend Zwaga, 2e Lubberts, 3e pr. Fedde pr. Johs. de Jong, 5e Dijkstra. van* Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Paardenmarkt op MAANDAGS SEPT. 1927 -7' -'-<7 o. I 'I 4 T-» rlAn rja'znmorflvnnd ’/.mi no

Friso nl | 1927 | | pagina 1