Nieuws- en Advertentieblad 1 DDRWERK-REPARATIE’S MTljaar garantie “Wu Gegarandeerd binnen één week gereed J. VAN DOUWEN KUIPERS Horlogerie - Harkt - Workum Hendrik Hudson voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Scheren No. 37. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1927; 53ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. J. H. de Groot, Noord Bekendmaking. i- OOK UW RECEPT van Oogarts, wordt door ons prompt en keurig in orde ge maakt, en.... bespaart U geld. J. W. DE JONG Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt’s Zenuwtabletten Bekendmaking. Kroniek der Week. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 5 ALLEEN bfi Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten MIJNHARDT’S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het bericht van eenige Indische géén Pijn en naschrijnen of stukgaan de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ingevolge artikel 54 der Gemeentewet door dezen ter openbare kennis, dat in de vergade ring van den Raad dier gemeente van den 6 September 1927 zijn benoemd tot lid van de Commissie tot het ont werpen van strafverordeningen inge volge artikel 166 der gemeentewet de heeren E. DE ROEST en H. HAIJTEMA. Workum, den 7 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris: VAN BRUGGEN. Optiek Workum De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten verschillende handelssteden van Eu ropa, wanneer zij per luchtpost verbinding wordt vervoerd, veelal op gunstiger tijdstip aankomen en daardoor belangrijk vroeger worden verwerkt. Een niet te onderschatten voordeel Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen, ingevolge artikel 54 der Gemeentewet door dezen ter openbare kennis, dat in de vergade ring van den Raad dier gemeente van den 6 September 1927 zijn benoemd tot lid van de Commissie van bijstand voor de gemeentelijke Gas- en Elec- triciteitsbedrijven, de Heeren: A. BRANDSMA H. HAIJTEMA S. S. HOBMA en E. DE ROEST. Workum, den 7 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris VAN BRUGGEN. NEDERLAND. Amsterdam, 8 September. Wanneer men de achter ons liggende week zou willen typeeren, zou men kunnen zeggen, dat die in het teeken van handel en nijverheid stond. Bijna geen gebeurtenis van beteekenis vond er plaats, of handel en industrie waren er b(j betrokken. In Utrecht dan werd de 17e Jaarbeurs geopend. Er waren 807 deelnemers tegen 781 vorig na jaar. Waaruit, met eenig voorbehoud, kan worden geconcludeerd, dat de activiteit in handel en bedrijf in ons land zich in stijgenden Ijjn beweegt. De heer Graadt van Roggen, secr. generaal van de jaarbeurs, gaf dan ook blijk van een blijmoedig opti misme. In Beverwijk ook al een handels- feest. Daar was het niet minder dan 650 iaar geleden, dat graaf Floris de Vijfde aan Beverwijk het recht tot het houden van een markt gaf. Heel Beverwijk is in feestdos en er is een nijverheids-tentoonstelling samenge steld, die zeer veel belangstelling trekt. Stroomen bezoekers trokken naar deze bloeiende marktplaats in het hartje van Kennemerland, welke men den groententuin van Noord- Holland kan noemen. In Amsterdam ook een feest, n.l. WORKUM, 5 Sept. Onze stadgenoot de heer S. de Jong, slaagde j.l. Zater dag te Amsterdam voor het voorbe reidend examen van analist. 5 Sept. De bijzondere vrijwillige landstorm, afd. Workum verwierf op de Vrijdag j.l. te Leeuwarden gehouden schietwedstrijd een medaille. 5 Sept. Zaterdag j.l. geraakte M. de Jong, boerenknecht bij den veehouder S. Bakker alhier met paard en wagen op hol. Bij den ingang naar de boerderij werd hij van den wagen geslingerd en brak dientengevolge een been. Op aanraden van den geneesheer is hij naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. 5 Sept. Dat paardrijden, al is het dan ook op een bok, niet ieders werk is, ondervond het zoontje van den heer Chalottens uit België, dat bij zijn grootvader alhier logeerde. Gistermiddag toen hij zich met eenige jongens vermaakte met het rijden op een bok geraakte hij er af, waardoor hij een van zijn armen brak. Op advies van den geneesheer werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. 5 Sept. Op de heden alhier ge houden najaarspaardenmarkt was de aanvoer 17 paarden en 3 veulens. De handel was als gewoonlijk. Hoofdzaak slachtpaarden. De eerste Dinsdag in September van het verkiezingsjaar der raadsleden is een belangrijke dag in alle gemeen ten van ons land. Alsdan treden alle leden van den Raad af en nemen de nieuwe leden zitting en wordt boven dien het college geformeerd, dat met Burgemeester en Wethouders het dageljjksch Bestuur der gemeente zal vormen. Onze stedelijke Raad was tegen zes uur bijeen geroepen. De nieuwe leden wachtte een agenda van twaalf punten, waarvoor ook van de zijde van het publiek nogal eenige belangstelling was, want de tribune was tamelijk bezet. De vergadering werd door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend, waarna alle elf leden in zijn handen de eed of belofte aflegden. In een vlotte toespraak wees de Voorzit ter daarop de nieuwe leden op hun rechten en verplichtingen. De notulen der vorige vergadering en de ingekomen stukken werden vlug afgewerkt en gaven geen aanleiding tot discussie. Na eenige stemmingen werden respectievelijk tot Wethouder gekozen de heeren H. de Vries Wzn. (aftredend) en P. Gaastra. Beide heeren namen hun benoeming aan. De Voorzitter richtte daarop zeer hartelijke woorden tot den niet her kozen wethouder den heer G. G. Posthumus, die bijna 25 jaren den wethouderszetel heeft ingenomen. Tot lid der gascommissie werden vervolgens benoemd de heeren A. Brandsma, H. Haijtema, S. S. Hobma en E. de Roest en tot lid der com missie belast met het ontwerpen der strafverordeningen de heeren E. de Roest en H. S. Haijtema. Een verzoek van diverse hotel- en caféhouders in de gemeente om voor bladen, als zou jhr. de Graeff onmid dellijk ontslag vragen als gouverneur- generaal, wanneer de voorgestelde wijziging van de verhoudingen in den Volksraad zou worden verworpen, werd door den gouverneur-generaal als beslist onjuist tegengesproken. In verband met de plannen tot leniging van de werkloosheid, wordt thans gemeld, dat een 100-tal Utrecht- sche werkloozen naar Zwolle zullen worden gezonden, om daar te werk te worden gesteld bij de draineerings- werken. de 8 en 10 cent Sigaar bij uitnemendheid staan aan DE SPITS van het Nederlandsche fabrikaat. ningslocaliteiten gedurende twintig minuten buiten het sluitingsuur te mogen openhouden werd na een uit gebreide discussie tot besluit verheven. Het verzoek om subsidie voor den landbouwwintercursus van de afd. Workum van de Friesche Mij. van Landbouw werd verwezen naar de begrotingscommissie. Een voorstel om het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad te wijzigen werd voorloopig in getrokken, omdat B. en W. dit regle ment aan een algeheele herziening zullen onderwerpen. Besloten werd het brugje over de Ritsebuurster opvaart op te ruimen, in verband met afdamming van deze opvaart en de walbeschoeiing aldaar te herstellen. Een en ander zal een uitgaaf vorderen van f364. Artikel 12 en 13 van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf werden zonder discussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. gewijzigd waardoor thans over een voordeelig saldo van het bedrijf door de gemeente mag worden be schikt. Alsnog werd een begrootingswijzi ging tot stand gebracht en machtiging aan B. en W. gegeven om zoo noodig een subsidie aandeOranje-Commissie te verleenen. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten en in besloten zitting verder beraadslaagd. Bij resolutie van den Minister van Financiën is per 1 October a.s. verplaatst van Munnekemoer naar hier de Kommies 2e klasse der directe belastingen, enz. J. Zwaagman. 8 Sept. Gisteren slaagden te Sneek voor Bijbelsche Geschiedenis en Dogmatiek onze plaatsgenooten de dames R. Nauta, D. Visser en de doortrekkende personen hun vergun- heeren S. de Vries en J. Koch. 8 Sept. Door toevallige omstan digheden genoot onze stad gisteren de eer, dat Hare Majesteit de Koningin met den Prins en de Prinses Juliana, eenigen tijd binnen hare grenzen ver toefden. De Koninklijke gasten reisden met den gewonen sneltrein naar Leeuwarden waarin gen salonrijtuig was gevoegd en die in onze gemeente stopte. Op verschillende gebouwen was de vlag geheschen en bijna ieder had zich met oranje getooid. Tegen den tijd, dat de trein van Stavoren kon worden verwacht hadden zich velen bij het hek van het station op gesteld om de hooge reizigers even te kunnen zien. Hun moeite werd be loond. Toen de trein binnen stoomde vertoonde zoowel H. Majesteit als Prinses Juliana zich voor het coupé raam en even later ook de Prins. Vriendelijk groeten de Vorstelijke personen de verzamelde menigte. H. M. de Koningin was gekleed in een zeegroen zijden japon met cape. De Prinses in het blauw, terwijl Prins Hendrik jacquet met hoogen hoed droeg. Onze Burgemeester als hoofd van politie had zich voor hetsalonrij tuig opgesteld en onderhield zich korten tijd met den Prins der Nederlanden. Belangstellend informeerde Zijne Koninklijke Hoogheid naar verschil lende dingen. Onder luid hoerageroep zette de trein, die een vijftal minuten had gestopt, zich daarop weer in be weging. Ook tegen den tijd, dat de Vorstelijke personen met den gewonen sneltrein die te zes uur zeventien onze gemeente aandoet, terugkeerden, hadden zich weer velen bij het station verzameld, Deze keer kon de Kon. Familie echter niet zoo goed worden opgenomen, daar zij zich in het rijtuig had terug getrokken en dit rijtuig op nog eenigen afstand van het station tot staan werd gebracht. Toch vertoonden zij zich nog even voor het coupéraam en wuifden een vriendelijken groet. Na enkele oogenblikken zette de trein zich weer in beweging en behoorde het Koninklijk bezoek weer tot het verleden. dat van de Amsterdamsche Droogdok Mij., welke 50 jaar bestond. Op dit feest bleek, welk een prettige geest er bij deze groote onderneming heerscht. Verschillende arbeiders brachten hartelljken dank aan den scheidenden directeur Fenenga. Een en ander is begrijpelijk, als men o.a. weet, dat de Mij. een pensioenfonds heeft, waaraan de arbeiders niets be talen het is nu 6 ton groot waar uit aan arbeiders, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt en minstens 10 jaar bij de Mij. gewerkt hebben, f 10 per week pensioen wordt betaald. Dan hield het verbond van Chr. Werkgevers te Scheveningen een congres, waar belangrijke zaken betreffende onze handelspolitiek be sproken werden. Dr.Nederbragt, chef der afd. economische zaken van „Buitenlandsche zaken”, hield een be langwekkend referaat over de betee kenis der Economische Volkenbonds- conferentie voor de Nederlandsche handelspolitiek. Hij verklaarde, dat Nederland komt te staan voor de groote vraag, of, als niemand luistert naar de mooie woorden van Genève, althans niemand er naar handelt, Ne derland dan zijn tot dusver gevolgde politiek maar niet zal loslaten en ten economische oorlog optrekken? Vol gens hem stond het probleem nu aldus: le. Het bewijs van een meer dere opportuniteit eener andere po litiek voor Nederland is nog niet ge leverd; 2e. een thans door Nederland uitgevoerde wending van het roer zou in de sfeer van Genève in ongun- stigen zin diepen indruk maken. Spr. stond niet sceptisch ten opzichte van Genèveals er op het oogenblik niets gebeurt, is daarmee niet gezegd, dat er later ook niets zal gebeuren. Er moest steeds op hetzelfde aambeeld gehamerd worden. In Arnhem werd de algemeene ver gadering gehouden van de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat”, waar de voorzitter ir. van Dusseldorp op de voordeelen wees, die een bevoor rechting van het Nederlandsch fabri kaat bood. Interessant was zijn uiteen zetting, dat gebruik van Nederlandsch fabrikaat o.a. tot vermindering der werkloosheid leidt, dus verlaging der belastingen, doordat er minder steun aan werkloozen behoeft te worden betaald en doordat van hetgeen werk gevers en werknemers meer ver dienen, gemiddeld 30 pCt. in de schat kist komt als belastingen. En ten slotte, in deze reeks van handels- en industrie-gebeurlykheden, was daar de conferentie van de Wereldpostvereeniging (in zake het luchtpostverkeer) te den Haag. De post, die een zoo voorname schakel in het heele handels- en bedrijfsleven vormt. De congressisten waren de gasten van Amsterdam’s gemeente bestuur en burgemeester de Vlugt wees er op, dat door het luchtpost- tarief de band tusschen Amsterdam en tropisch Nederland zeer zal wor den versterkt. Ook zal de post van is echter, dat wij er ons mogen verheugen, daj__deze Door Burgemeester en Wethou ders van Workum werd aangewezen om den Burgmeester bij afwezigheid te vervangen Wethouder H.deVries. Tentoonstelling Friesche Mij. van Landb. te Leeuwarden. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan wordt deze week te Leeu warden een tentoonstelling gehouden die in alle opzichten schitterend ge noemd kan worden. De grootsche opzet had de verwachtingen zeker hoog gespannen en in deze verwach tingen zijn de bezoekers niet teleur gesteld. Op het zeer ruime tentoonstellings terrein is voor vakmenschen vooral een rijke verzameling leerzame en nuttige zaken bijeengebracht. Zoowel de inzendingen van vee als akkerbouw, bloemen, fruit- en groen tenteelt, tuinbouw, landbouwonder wijs, machinerieërt, veestallingen, dwingen bewondering af door hun volmaaktheid en uitgebreidheid. Alles in bijzonderheden te bespre- ken zou te veel plaatsruimte vragen en daarom willen we ook niet anders weergeven dan onze totaalindruk van deze tentoonstelling. De indruk die men op een dergelijke tentoonstelling krijgt is een echt Friesche, waardig, degelijk, onopgesmukt, wordt hier getoond, wat door noeste vlijt en goede voorlichting verkregen kan worden. Beter dan bij de viering van het 60-jarig bestaan werkt het weer mee omi alles goed te doen slagen. Toen voortdurend regen, nu steeds prachtig zomerweer. Maandag de openingsdag - was niet erg druk. Dinsdag ter gele der huid, indien men vóór het tnzeepen genheid van het bezoek van H.M. de Koningin-Moeder, was er flink bezoek en Woensdag, toen de tentoonstelling met een bezoek van H. M. de Ko ningin, de Prins en de Prinses werd vereerd, was het druk op het terrein. Ook in de stad was het aantal bui- tenmenschen zeer groot. Zoowel bij aankomst als vertrek stonden dicht opeengehoopte massa’s langs den weg, die de Koninklijke bezoekers zouden nemen. Ook de ingezetenen van Leeuwar den hebben hun beste beentje voor gezet om bij de talrijke bezoekers een aangename indruk achter te laten. Door mooie winkeletalages, versie ringen en verlichtingen dragen deze er veel toe bij de feestelijke stemming luister bij te zetten. De tentoonstelling wordt Zaterdag avond met een schitterend vuurwerk gesloten. Evenals alles op deze tentoonstelling, wordt dit geen half werk, doch eerste klas, zoodat a.s. Zaterdag weer op een druk bezoek mag worden gerekend indien het weer blijft meewerken als tot heden. Met groote voldoening mag dan de tentoonstellingscommissie terugzien op wat zij volbracht heeft. Hieronder laten wij volgen de be- kroningen door verschillende inzen ders of deelnemers uit onze omgeving verworven Stieren, geboren na 31 Oct. 1925 en voor 15 Febr. 1926, 3e prijs Wodan Jan A van D. S. Gerritsen, Heiden schap. Stieren, geboren na 14 Feb. 1926 en voor 1 Nov. 1926,2e prijs Anna Athleet van K. F. Vrolijk, Workum, 3e prijs Baron van K. F. Vrolijk, Workum. Tweetallen hokkelingen, geboren voor 1 Feb. 1926, 3e prijs Antje VI en Jeltje X van K. F. Vrolijk, Workum. Tweetallen hokkelingen geboren na 31 Jan. 1926, le prijs Zwartje XVI en Zwartje XVII van K. F. Vrolijk, Workum. Stieren, geboren na 31 Oct. 1924 en voor 1 Nov. 1925, le prijs a Pel Dirkje van S. F. Vrolijk, Workum. Kalvekoeien, drachtig van een dek king van voor 1 April 1927 (lichte grond) le prijs a Dirkje III van K. F. Vroljjk, Workum. 3e prijs een 6-tal Lammeren van H. S. Haijtema, Workum. Productiekoeien, 3e prijs Pukje III van R. H. Jonkman, Workum. Door de Provinciale Commissie voor de veefokkerij werd nog een le prijs toegekend voor de stier Pel Dirkje van S. F. Vrolijk, Workum en een le prijs e aan Adolf van den heer T. S. Haagsma en een 3e prijs aan Piet van den heer J. B. van Dijk. Beslagen van 34 en meer koeien, zware grond, 3e prijs een collectie van K. F. Vrolijk, Workum. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Jntercomm. 145. pro- i uit, datJ926 voor wat deze «bekte;1 en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en -11

Friso nl | 1927 | | pagina 1