MANTELS Gasbedrijf - Workum I J- Knagende pijnen Sanapirin-tabletlen P. S. BAKKER LEEUWARDEN J. VAN DOUWEN KUIPERS Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw,Hindeloopen, Stavoren, enz. enz r I Horloges, Klokken, W ekkers enz. laat het best in orde maken by MF* Binnen één weet gereed. met 1 jiu garantie “Wi HERFST- EN WINTERSEIZOEN Buitengewone Uitvoering „Crescendo” No. 38. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1927; 53ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Adverteert in dit blad Origineele Par ij sc he modellen Billijke prijzen Predikbeurten. WAARSCHUWING - - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Overwerkte Zenuwen Geklopt f 1. Grof f 0.90 Parel f 0.85 (loco fabrieksterrein) uit, dat 1926 voor wat uur uur dl r Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten igen is 4774.51 u aan arme landgenooten in Duitschland, terwijl Bakker en de Jong resp. f2450 en f821.78 als salaris ontvingen, terwijl Thans reeds vindt U bij ons de collectie compleet In rijke, rustige kleuren-nuances en in aparte ge distingeerde modellen zal deze groote en schitte rende sorteering zeer zeker Uwe verwachtingen nog overtreffen Horlogerie - Markt - Workum Om dezen dames daarvoor een zeer gunstige gelegenheid te kunnen bieden, werd door ons reeds vroeg alles voor het HERFST- en WINTER SEIZOEN in gereedheid gebracht Collecte „Crescendo”. Medegedeeld wordt, dat vergunning is verleend aan ons stedelyk orkest „Crescendo” (waarop Friesland, vol gens een courantenverslag van den bekenden musicus Z(onderland) te Leeuwarden, trotsch mag zijn) om in de stad te spelen en daarby een in zameling van gelden te houden. Een en ander geschiedt omdat er geld noodig is voor andere muziek en een nieuw instrument. Het bestuur der muziekvereeniging heeft verzocht deze collecte met een enkel woord te willen aanbevelen, wat mtj echter geheel overbodig lykt. De burgery toonde reeds dikwijls, dat zy Crescendo een warm hart toedraagt, zoodat er m.i. niet aan behoeft te worden getwyfeld, of het muziekcorps zal ook over de opbrengst van a.s. Zaterdag tevreden kunnen zyn. Workum, 15 Sept. 1927. A. WAGEN AAR Azn., Burg. De Ontvanger der Gemeente WOR KUM, herinnert er aan dat alle aan slagen voor Hondenbelasting over het dienstjaar 1927 voor 1 October moeten zijn voldaan, aangezien na dien datum waarschuwingen zullen worden afgegeven. Workum, 16 Sept. 1927. De Gemeente-Ontvanger H. DE JAGER De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Drogisten. (Nadruk verboden) Zondag 18 September (Uren ofïicieele Zomertyd-regeling). WORKUM (Herv.) Voorm. 91/2 uur ds J. C. H. Romy’n. Avonds 5 uur ds C. J. Schweitzer. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd en kiespijn, worden zeer snel verdreven door: In buisjes van 75 en 40 ct.proef buisje 25 ct. we daarmede in 1922 dus ruim f 100.000, thans zal dit cijfer zeer zeker bedui dend minder worden tengevolge der lagere inkomsten. Ik hoop, dat het geraamde bedrag van f84.000 wordt bereikt. Onze toekomstige arbeid, mijne heeren, zal dus geen gemakkelijke zijn en alle energie van de leden van het gemeentebestuur en van de amb tenaren is daarbij noodig. Mogen voor deze gemeente in ’t algemeen en voor 't veehoudersbedrijf in 't bijzonder maar spoedig betere tijden aanbreken. Het zal echter noodig zijn, dat de bezuiniging in onze gemeentelijke huishouding krachtig wordt voortge zet, waarbij recht en billijkheid niet uit het oog mogen worden verloren. „Niet door te struikelen over allerlei onbeduidende zaken, die misschien alleen in schijn nog wel met bezuini ging verband houden, al wil ik na tuurlijk allerminst beweren, dat niet op de kleintjes moet worden gelet, doch door het volgen van een bepaald systeem van werken in alle takken van dienst moet worden getracht te bezuinigen, indien zulks kan. Men hoede zich evenwel voor een bezui niging, die de wysheid bedriegt. B. en W. zijn trouwens overtuigd, dat zij over ’t geheel al zullen zij evenals ieder ander fouten hebben gemaakt, steeds naar bezuiniging streven. De gemeente-begrootingen bewijzen dit duidelijk, waar zij bijna steeds door den Raad zonder veel ingrijpende wijzigingen worden vastgesteld, ter wijl ook de ampele bemerkingen van de commissie over de laatste rekening zoodanig waren, dat het college met voldoening kan constateeren, dat be langrijke aanmerkingen op hun finan cieel beleid niet waren te maken. Natuurlijk kan er over een of ander punt wel eens verschil van inzicht bestaan, want wat de een noodig vindt, acht een ander soms luxe, doch dit zal ook wel steeds zoo blijven. Ook de proef, die B. en W. door het verminderen van het aantal amb tenaren ter secretarie en door het voorloopig laten vervallen van het bodeschap hebben genomen bewijst, dat het hun ernst is met de bezuini ging, al wil ik direct hieraan toevoegen, dat ik desniettegenstaande vermoed, dat van groote belasting verlaging momenteel geen sprake zal zijn, tenzij er zich gunstige omstandigheden voor doen, die wij niet hebben voorzien. Laat de Raad het college van B. en W. in zijn streven steunen ook door hen het noodige vertrouwen te schenken. Wederzijdsch vertrouwen is voor een goede samenwerking noodzakelyk. Waar geen vertrouwen en waardee- deering is, kan geen zegen op het werk worden verwacht. Tenslotte roep ik dus nogmaals uw aller steun in en vertrouw ik, dat wy, gedachtig aan de door ons afgelegde eeden of beloften, ook al is er soms verschil van gevoelen, personen van zaken kunnen onderscheiden, waarbij de goede toon, zooals die in onze ver gaderingen van den Raad gewoonlijk was op te merken gedurende de af- geloopen zittingsperiode, ook in de toekomst bewaard blijft. Ik hoop, dat wij, in ’t diep besef onzer afhanke lijkheid van Hem, van wien alle dingen zijn en het gevoelende, niet het belang van een bepaalde partij, maar dat van alle ingezetenen te moeten behartigen, eensgezind mogen samenwerken tot heil onzer gemeente” Punt 2. Notulen der vorige verga dering. Na voorlezing door den Secretaris gearresteerd. Punt 3. Ingekomen stukken. Het eenigst ingekomen stuk is een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas werd be vonden f7484,665, met welk bedrag de boeken overeenstemden. Punt 4. Benoeming van Wethouders. Op den eersten Dinsdag in Septem ber van het jaar der raadsverkiezing De vóór bovengenoemde datum bestelde geklopte cokes wordt nog tegen zomerprljs geleverd. De GASPRIJZEN zijn per 1 Sept, als volgt samengesteld: De eerste 1OOO M3 per jaar in één perceel 9 ct. per M3al het meer dere 7 ct. per M3. Gas voor motoren en gaskachels 6 ct. per M5. In deze maand koopen meestal de dames, die ten opzichte van hun kleeding hooge eischen stellen, die om zoo te zeggen nhet neusje van den zalm” wenschen te bezitten De Burgemeester der gemeente WORKUM waarschuwt hierby de in gezetenen voor het Comité voor den evangelie-arbeid onder de Nederlan ders in Duitschland, Vondelstraat 57 te Nijmegen, waarbfj naar mij wordt gemeld o.a. de naam van Dr. A. F. Krull, predikant te Rotterdam, ten onrechte wordt gebruikt als vlag om de lading te dekken. Volgens ontvangen inlichtingen is over 1926 van de ontvangen f4774.51 slechts f60.10 uitgekeerd 1 - Bakker en de Jong resp. f2450 en bet overige is heengegaan aan porti, broken te worden met de goede ge- admimstratiekosten, enz. - Men zij dus op zijn hoede, wanneer inteekenboekjes enz. worden aange boden. Workum, 16 Sept. 1927. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Mededeeling van den Burge meester van Workum. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. flï/'a uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9i/2 uur en Nam. 5 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur Prediking. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 ds N. J. Cupédo van Koudum. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 10 uur Lezen. Nam. 2i/2 uur ds E. C. van der Laan. FERWOUDE (Herv.) Voorm. 10 uur ds C. J. Schweitzer van Workum. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/2 uur Bevestiging van ds Hoekert door Em. pred. van Rijn van Elburg. Nam. 2 uur ds Hoekert, Intrede. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9ï/2 uur en Nam. 2 uur ds Langhout van Gaastmeer. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur ds Cupédo. Nam. 21/2 uur Leesdienst. KOUDUM (Doopsgez.) Avonds 8 uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Nam. 2*/2 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Niet ontvangen. BIJ GUNSTIG WEDER op ZATERDAG 17 SEPT. ’27, 's avonds 81/2 uur op de Markt. 1. Koraal 2. Marsch 3. Grand Fantasie sur 1’ opera „Tannhauser” Wagner 4. Ouverture „Brunehaut” André 5. Philinte et les Etrangers Gilson 6. Petite Fée W. v. Perck 7. Juanita, Grande Valse Bauwens 8. Marsch 9. Koraal Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 6 September 1927, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer A. WagenaarAz., Burgemeester. Secretaris de heer H. R. van Brug gen. Tegenwoordig alle, nieuwbenoemde leden. Hoewel ook de gepensionneerde stadsbode nog tegenwoordig was en zyn diensten verleende, scheen ge woonte het aanvangsuur door dezen bode te doen aankondigen. Zonder waarschuwing begaven de leden zich naar hun plaats, deed de pers zijn entree en klonk even later de hamer slag van den Voorzitter als onder streping van zijn woorden tot opening der vergadering en het uitspreken van het formuliergebed. Aan de orde kwam daarop: Punt 1. Beëediging der Raadsleden. Achtereenvolgens werd door alle leden in handen van den Voorzitter staande de eed van trouw aan de Grondwet enz. afgelegd, direct gevolgd door het zweren van den zuiveringseed. Het lid de Roest aanvaardde zyn lidmaat schap door het afleggen der beloften. Voorgelezen was alsnog een besluit van Ged. Staten dezer provincie, dat tegen toelating van Workum’s gekozen raadsleden geen bezwaren waren in gébracht. Nadat de geïnstalleerde leden hun zetels hadden hernomen werden zij door den Voorzitter als volgt toegesproken: „Ik heet de ge kozen raadsleden hartelijk welkom in het college, dat aan het hoofd staat der gemeente Workum, de oude raads leden bij vernieuwing, de nieuwe voor het eerst en roep hun aller me dewerking in voor de taak, die ons samen wacht. Moest ik reeds voor 4 jaren wijzen op de groote moeilijk heden, waarvoor wij ongetwijfeld zou den komen te staan, in verband met den financieelen toestand onzer ge meente en het werkloosheidsvraagstuk enz., deze toestanden zijn sindsdien over het geheel weinig of niet ver beterd. Kunnen we ons eenerzijds verheugen over de verbetering van verschillende gemeente-objecten, die zoo langzamerhand in behoorlyke conditie zijn gekomen, zoodat zij voor onderhoud in de toekomst minder vragen, anderzijds heeft dit natuurlijk tot gevolg gehad, dat hiervoor is ge leend en jaarlyks rente en aflossing daarvoor moeten worden opge bracht. De belastingdruk in deze gemeente is niet gering, al zijn er gemeenten, die nog meer wor den gekneld. Gelukkig kan met vrij moedigheid worden gezegd, dat het gemeentebestuur niet verkwistend is geweest en dit de oorzaak der belas- tingverhooging der laatste jaren zou kunnen zijn, immers de gewone uit gaven zijn hier en daar niet onbe langrijk verminderd. Ook hebben de salarissen der ambtenaren in Workum, waarvan meerdere beduidend lager zijn dan in de meeste andere gelijk soortige gemeenten, daaraan geen schuld. De reden der belastingver- hooging is in hoofdzaak te zoeken in de malaise van het veehoudersbedrijf en de daaruit voortvloeiende vermin dering der inkomsten van veehouders en anderen. Het eerste vermenigvul- digingscijfer by mijn komst in de ge meente werd vastgesteld op 3 en de opbrengst der belasting geraamd op f 100.000; J f 100.234.43. dit cyfer eveneens bepaald op 3 met Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. meente werd vastgesteld op 3 en de J opgebracht werd toen Het volgend jaar werd een opbrengst van f81.853.92. In 1924/25 vermenigvuldigingscijfer 2,5 met een geraamde opbr. van f81.000. In 1925/26 vermenigvuldigingscijfer 2,2 met een geraamde opbr. van f81.000. In 1926/27 vermenigvuldigingscyfer 2,6 met een geraamde opbr. van f85.500. In 1927/28 vermenigvuldigingscijfer 3 met een geraamde opbr. van 184.000. Kon aanvankelijk dus op belasting- i, verlaging worden aangestuurd, thans t zyn we weer geklommen tot het oude vermenigvuldigingscyfer 3. Ontvingen mt voor wat deze arbeids- getrokken, is echter, dat wij er ons hoe de prijsbeweging is van de pro- Jj^t ft°r zeer rustigjaar over mogen verheugen dat deze -taataa. die hij kweekt. De radio conflicten bette t een zeer r ..f oor wat het aantal conflicten - ^--u- voor 192G betrekkelijk guneUg treden ook de Wethouders tegelijk af. Zij kunnen terstond worden herkozen. Tot stemming overgegaan zijnde, werden bij de le vrije stemming uit gebracht op den heer H. de Vries 5 stemmen, op den heer G. G. Pos thumus 5 stemmen en op den heer H. van der Gaast 1 stem. Bij de 2e vrye stemming ontving de heer H. de Vries 6 stemmen, de heer G. G. Posthumus 4 stemmen en de heer H. van der Gaast 1 stem en is alzoo benoemd de heer de Vries met 6 stemmen. De heer de Vries verklaarde geen gebruik te willen maken van den bedenktyd en de be noeming aan te nemen. Bij de stemming ter benoeming van een tweeden Wethouder verkregen bij de eerste vrije stemming de heeren G. Gi Posthumus 5 stemmen. P. Gaas tra 5 stemmen en E. de Roest 1 stem. De tweede vrije stemming leverde hetzelfde resultaat. Bij de herstemming bekwam de heer Gaastra 5 stemmen en de heer Posthumus 4 stemmen, zoodat gekozen was de heer P. Gaastra (De heeren Gaastra en Posthumus hadden zich bij herstemming op grond der wet van méde stemmen onthouden) Desgevraagd verklaarde de heer Gaastra zijn benoeming aan te nemen. (Zie slot Raadsverslag 4e pagina) kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende riijnhardt’s Zenuwtabletten worden deze notulen onveranderd Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Prijzen der COKES vanaf 10 Sept. 3 geneest izn ■verfiaaii dejfiud. ■d- PRÏSO. l 7 Z.1IU uieusueu vencouue, ouuccu ge

Friso nl | 1927 | | pagina 1