Nieuws- en Advertentieblad Kerst-enNienwjaarskaarten DURWBRK-REPARATIES J. VAN DOUWEN KUIPERS Nieuwjaars-Advertentiën il 35 cents Purol bij Ruwe en Springende Handen. Does 30 cent. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Inschrijving voor den Dienstplicht. 53ste Jaargang. ZATERDAG 17 DECEMBER 1927 No. 51. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. winierhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid PUROL verzachten geneest— Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - l uur uur ds Ens. politieke partjjen, 11 gouverneurs, waarin de toezegging wordt gevraagd, dat Amerika bereid L -2—2 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten RUIME KEUZE GAASTRA’S Boekhandel Binnen een week gereed met 1 jaar garantie HORLOGERIE MARKT Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk No. Zaterdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. (Nadruk verboden.) Workum. Van 8 tot en met 15 December. Geboren: Jantje dv GerbenElzinga .en Woltje Bokma. Anna Maria dv Otte Genee en Geertruida Jongstra. Gehuwd: Geene. Overleden: Jelle Roedema 88jaren. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Van 9—15 Dec. Geboren: Johannes zv Hendrik Draijer en Jeltje Veldstra te Koudum. Hans zv Leffert de Jong en Sierdje de Vries te Koudum. GehuwdMinze de Vries 22 jr te Warns en Grietje de Jong 22 jr te Stavoren. Overleden: HylkeSchrale78jrwed van Aaltje Fekkes te Warns. Aaltje van Randen 68 jr te Elahuizen echtg. van Cornelia Visser. Antje Stroband 39 jr te Dennenoord. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1909. Voor de'aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid wor den gegeven ter Secretarie op Woens dag 18 Januari 1928. Omtrent deze inschrijving en om trent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de bepa lingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbesluit, nader omschre ven in de publicatie aangeplakt aan het Gemeentehuis. Burgemeester en Wethouders van Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. De Gemeente-Ontvanger van WOR KUM herinnert belanghebbenden er aan, dat de schoolgelden en de rechten voor de gemeentereiniging, dienst 1927, voor den 31 December a.s. be taald moeten worden. Workum, den 14 December 1927. De Ontvanger voornoemd, H. DE JAGER. Waarom gestaakt wordt. Het conflict te Deventer. Omtrent de Woensdag uitgebroken wilde staking in de afd. spinnerij van Ankersmit’s katoenfabrieken te De venter wordt nog gemeld, dat de staking 38 fijnspinners omvat en 29 arbeiders die hen behulpzaam zyn, dus in totaal 67 personen. Herhaal delijk werd door den Algemeenen Nederlandschen Textiel arbeidersbond op loonsverhooging by genoemde firma aangedrongen. In verschillende afdee- lingen zijn Maandag j.l. loonsverhoo- gingen toegestaan, behalve in die der fijnspinners, aan wie destijds wel was medegedeeld, dat zij op een weekloon van circa f28 konden rekenen, maar door wie slechts ongeveer f23 kon worden bereikt. Naar aanleiding van een klacht over de laatste loonrege ling is een der werklieden ontslagen, in verband waarmede de overigen het werk hebben neergelegd. Het stakingsbesluit is buiten de organi saties om genomen. De Nederland- sche Bond, waarbij de arbeiders zijn aangesloten, heeft zich echter onmïd- dellyk met de kwestie bezig gehouden en heeft met de arbeiders vergaderd. Droevig ongeval. Zondagmorgen is op het Alberdingck Thymplein te ’s-Gravenhage een droe vig ongeluk gebeurd. De 2-jarige Simon M. liep plotseling van zijn moeder weg en stak den rijweg over. Juist naderde op dat oogenblik een tramwagen van lijn 2. Het was voorbijgangers niet meer mogelijk het kindje te grijpen. De bestuurder kon niet meer stoppen, zoodat de kleine overreden werd. Het ventje geraakte geheel onder de tram, zoodat men den wagen moest opvijzelen. Deerlijk gewond werd het kindje door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek het reeds te zijn overleden. Hofstede te Herveld afgebrand. Te Herveld in de Betuwe is Woens dagnacht afgebrand de groote hofstede „De Moordakker”, bewoond door den landbouwer Langendjjk en eigendom van dokter Van der Hoeven te Nij megen. Vier en twintig koeien, meest stam- boekvee, alsmede drie kalveren, zes paarden en een bok kwamen in de vlammen om. Een groote partij reeds gedorschte tarwe en veldgewassen is mede verbrand en ook de landbouw gereedschappen en een auto gingen NEDERLAND. Amsterdam, 15 December. Van be lang in de zoo dringende kwestie der onbewaakte overwegen was wel, dat de Tweede Kamer dezer dagen zonder hoofdeljjke stemming een motie—Boon aannam, waarin de wenscheljjkheid werd uitgesproken betreffende een ernstig onderzoek van de veiligheid der onbewaakte overwegen. Den Minister werd ook verzocht een com missie van deskundigen voor dit doel gen en zoo spoedig ïnogeHjk maatre- g,- di (Nadruk verboden) Zondag 18 December WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uurds C. J. Schweitzer. Nam. 5 uur ds J. C. H. Romijn. WORKUM (Doopsgez.) Voorm 91/2 uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Prediking. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. U/2 uur ds C. J. Schweitzer. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. U/2 uur de heer Kui pers. FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Nam. H/2 uurdsH. B. verloren. De bewoners wisten zich’met groote moeite te redden, toen de geheele hof stede reeds in lichtelaaie stond. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het zevende leerjaar. Woensdagmiddag is door de Tweede Kamer het wetsvoorstel Albarda c. s. tot invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar met ingang van 31 Januari a.s. met 52 tegen 39 stemmen verworpen. Voor stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de vrijheids- bonders en de heer Arts (r. k. v. p.). Tegen stemden ’de roomsch-katholie- ken, anti-revolutionnairen, christelyk- historischen en de heeren Lingbeek, Kersten en Zandt. Doodelijk ongeluk te Delfzijl. had de ruim 55- er G. K. het onge luk in het ruim van het aldaar in lossing liggend zeilschip „Parmie” te vallen, waarby hij zoodanige verwon dingen opliep, dat opneming in het academisch ziekenhuis te Groningen noodzakelijk bleek. De man is daar aan de bekomen verwondingen over leden. Berucht rijwieldief betrapt. De Haagsche politie heeft de hand kunnen leggen op een rijwieldief, die heel wat op zyn kerfstok heeft. Het was de recherche opgevallen, dat er op het Kerkplein bij het Hoofdpost kantoor telkens fietsen, die daardoor bezoekers aan het postkantoor onbe heerd waren neergezet, werden ont vreemd. Dinsdag heeft men een 24-jarigen man op heeterdaad kunnen betrappen juist toen hij op een rijwiel sprong, dat bij het postkantoor stond en waar mede hij weg wilde rijden. Bij verhoor bekende hij, dat hij in den loop van een jaar ongeveer 30 stuks op den kop had weten te tikken. De man, T. genaamd, is zonder beroep en geen bekende van de Haagsche politie. Van heling is in deze zaak niets gebleken. WORKUM. In de plaats van wijlen den heer H. Runia alhier is als ge- agreëerd klerk aan het kantoor van den rijksontvanger benoemd de heer Lolke de Haan alhier. 13 Dec. Naar wij vernemen is door de gemeentepolitie tegen een tweetal personen procesverbaal op gemaakt wegens het niet tijdig in leveren van het getuigschrift van woonplaatsverandering. Een ieder zij dus gewaarschuwd om tydig een en ander in orde te brengen. De verplichting hiervoor zorg te dragen berust zoowel bij het hoofd van het gezin, waar iemand inwoont als op de belanghebbende zelf. 13 Dec. Gedeputeerde Staten der provincie Friesland hebben be noemd tot voorzitter van de Heiden- schapster Veenpolder, de heer A. Wa- genaar Azn., Burgemeester alhier, zulks in de plaats van den heer C. Tj ebbes, Notaris alhier, die als zoo danig eervol ontslag heeft verkregen. De Rijksontvanger alhier brengt in herinnering, dat voor! Januari a.s. het laatste gedeelte van de verschul digde Grond- en Personeele belasting over 1927 moet zijn aangezuiverd. Door hen, wier aanslagbiljetten in de Ryksinkomstenbelasting énz. en in de Vermogensbelasting z\jn gedateerd in October 1927 moet voor genoemden datum het eerste gedeelte zyn betaald. 15 December 1927. Naar ons werd medegedeeld zal, tengevolge te weinig deelname, het zangkoor «Eu terpe” directeur de Heer J. B. Dijk stra, worden ontbonden. wezen en geen verzachtende omstan digheden aanwezig, waarom levens lang tegen den dader werd geëischt. De verdediger bestreed, dat de ver dachte bedoeling tot moord had gehad en dat de dood by het slachtoffer in trad tengevolge van het toedienen der vergiften door den arts. Uitspraak 27 dezer. Men roert zich allerwegen tegen het bestaande streven om de vierde postbestelling af te schaffen. In Gro ningen wordt daarmee reeds een proef genomen, Interessant is het, in ver band daarmee, te vernemen, dat men in Engeland bijv, voor de grootere provinciesteden en de buitenwijken van Londen vier bestellingen het besliste minimum acht. In Londen zelf had men vóór den oorlog, in de City, 12 postbestellingen, terwyl er nu 7 z(jn. Maar dit beschouwt men ook absoluut als het allerlaagste en men denkt er niet aan, die verder in te krimpen. Integendeel. In den Haag vond een betreurens- waardige brand plaats in de woning van den bekenden filmoperateur Willy Mullens, waarbij een belangryk deel van zijn Indische films door het vuur verloren ging. Een geluk was, dat van de kostbare Indische regeerings- film een copie van het origineel bij de Bataafsche Import My. was ge borgen. Deze is dus gespaard geble ven. De schade is belangrijk en de films waren niet verzekerd. In Amsterdam treedt in één der groote cabarets een man op, wiens naam vele generaties van kinderen als een tooverwoord voor vreugde en vermaak in de ooren beeft geklon ken. Okito, de Chineesche toovenaar, zoo noemt hij zich. Maar zóó kenden wy hem, of zijn vader, niet in onze kinderjaren. Maar hij heet ook eigen lijk: Bamberg. Nu, en wie heeft Bam berg niet gekend Den man, die ko nijnen uit je zak tooverde en duiven uit zyn hoogen hoed Okito is de vierde generatie der Bamberg-toove- naars. Maar hij is nu zoo beroemd evenals zijn voorvaderen dat hij slechts bij uitzondering in Holland optreedt. Meestentijd is hij in het buitenland. Uit Tjimahi wordt gemeld, dat twee communistische militairen, Woentoe en Wenas, die deel hadden genomen aan een poging om in Juli opstand te verwekken, door den krijgsraad ter dood werden veroordeeld. Frankrijk. Parijs, 15 December. De Kamer keurde de heele begrooting voor 1928 goed. De uitgaven beloopen ruim 421/f> milliard francs. Het batig saldo wordt geschat op bijna 53 millioen. Men verwacht eerlang een onder houd Briand-Mussolini, waarvoor Mus solini reeds een uitnoodiging zou hebben gedaan. Hoewel dit laatste weer werd tegengesproken. Wel heeft Mussolini in een onderhoud met een Fransch persvertegenwoordiger de vorming van een groot Latijnsch blok bepleit en zich heel vriendschappelijk en tegemoetkomend jegens Frankrijk uitgelaten. Duitschland. Berlijn, 15 Dec. In de Duitsche in dustrie, speciaal de kolen en ijzer- branche, dreigen moeilijkheden, daar de werkgevers met loonsverlaging en langeren arbeidsduur dreigen en, zoo de arbeiders gaan staken, met uitsluiting. Daarom hebben de werk gevers alles in het werk gesteld, om van den minister gedaan te krijgen, dat de toepassing van de wettelijke verordeningen omtrent den arbeidstijd welke hun een verlenging van den arbeidsduur onmogelijk zou maken nog eenigen tyd uitgesteld zou worden. Zoo bijvoorbeeld moest per 1 Januari a.s. het drieploegenstelsel in werking treden. De minister heeft echter inwilliging geweigerd en zal in ieder geval aan den termijn van 1 Januari vasthouden. Slechts wordt een uitzondering gemaakt voor die bedrijven, die in een ongunstigen toestand verkeeren, d.w.z. een nood toestand. Maar het uitstel geldt hoog stens 2 maanden. Voor de overige geschillen, die momenteel de industrie bedreigen, wordt door een rijksarbiter moeite gedaan, om die bij te leggen. Diversen. Te Genève wordt het Poolsch- Litausche geschil op bevredigende wijze opgelost. Onze minister Beelaerts heeft zitting in de commissie van drie, ter behandeling van eventueele klachten van Litauen over de be handeling der Litausche minderheden in Polen. Aan president Coolidge werd een memorandum overhandigd, onder- teekend door leden van de 2 groote politieke partjjen, 11 gouverneurs, journalisten, bankiers en zakenlieden, ig wordt gevraagd, d is de onderhan- delingen voort te zetten betreffende aansluiting der „Ver. Staten by het permanente hof’van internejustitie.il BUITENLAND Engeland. Londen, 15 December. De aankon diging van het Amerikaansche vijf jarige vlootbouwprogram, dat 26 krui sers zou omvatten, heeft in Engeland wel eenig opzien gebaard. Men geeft er zich rekenschap van, dat daardoor de Amerikaansche vlootmacht die van Engeland aanzienlijk zal overtreffen. Ook geeft het Amerikaansche plan nog aan den bouw van 3 vliegtuig- moederschepen, 5 duikbooten en 18 torpedojagers. DeEngelsche regeering moet zich aan het eens ingenomen standpunt houden, dat zij geen wed strijd in de bewapening gaat houden met Amerika of naar de oppermacht ter zee zal streven. Zy bouwt, wat zij noodig heeft en meer niet. De Engelsche regeeringspolitiek moet er op gericht zyn, in de ver schillende groote problemen op het continent, als bemiddelaar op te tre den, zoo bijvoorbeeld tusschen Mus solini en Frankrijk. Men houdt reke ning met de mogelijkheid van een onderhoud tusschen Briand en Mus solini in de naaste toekomst, onder Engelsche bemiddeling. In Kanton voerden de communisten een staatsgreep uit, ten einde zich meester te maken van den toestand aldaar. De „putsch” der communisten moet, naar het schijnt, bedwongen zijn en de bevelhebber van het Na tionalistische leger, Tsjang Kai Sjek moet weer meester van den toestand zijn. Hy beval sluiting van alle sovjet- Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De pry's der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager te benoemen, die rapport moet uitbren- ;efen aangeven, tot betere beveiliging er overwegen. De emigratie-kwestie is in een nieuw stadium getreden door de aangekondigde nieuwe regeling ten aanzien van emigratie naar Canada. Vroeger werden aan min- of onver mogende emigranten leeningen ver strekt. Maar dat zal niet meer gedaan worden. Daarentegen zullen, in overleg met de gemeentebesturen, de passage- kosten naar Canada worden verlaagd met f 200. De rest moet door de emigranten zelf gedragen worden. Het geruchtmakende vergiftigings- proces tegen den Haagschen militai- ren arts werd in de hotstad behandeld, zyn. ny oevai biuiuuk Het O. M. achtte moord volledig be- consulaten in nationalistisch China. Spijkerboer. Woensdagmiddag HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9J/2 jarige havenarbeide uur ds Hoekert. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Voorm. 9i/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. H/2 uur ds Tom van Warns. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. U/2 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. li/2 uur Leesdienst. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 91 en FRISO 2 - 4c K-

Friso nl | 1927 | | pagina 1