Nieuws- en Advertentieblad ÜURWERK-REPARiTIE’s J. VAN DOÜWEN KUIPERS MU"Ö®EER-„ voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., ïïindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uw Haar 54ste Jaargang, ZATERDAG 14 JANUARI 1928 No. 3. 1 Officieel Gedeelte. Predikbeurten. Kroniek der Week. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. 1 jaar garantie Bakkersnachtarbeid. z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren ‘Al Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid «Stuur pappie niet naar den uur Een waardevol behangsel. (Nadruk verboden.) Gegarandeerd binnen één week gereed HORLOGERIE - MARKT - WORKUM Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten dat er op het oogenblik bijna geen rups meer te vinden is. Boom na boom wordt nagezocht, en reeds op een afstand van een paar meter ziet men de boomen staan als bezaaid met witte pikkels, de plaatsen, waar de rupsen zijn uitgehaald. Men mag de stellige verwachting koesteren, dat het kwaad in den volgenden zomer heel wat minder zal zijn dan in het afgeloopen jaar. De vogels, en indirect de sneeuw, hebben het Sterrenbosch voor verdere vernietiging bewaard. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrykt. ’t Voldoet iedereen. uur ds Hoekert (Dankz.) HINDELOOPEN (Doopsgez.) Voorm. uur ds Hoekert (H.A.) Avonds 71/2 Workum. Van 6—12 Januari 1928. Geboren: Ibeltje en Johannes doch ter en zoon van Johannes Draaijer en Ibeltje Landman. GehuwdSjouke Zandhuis 25 jr en Akke Visser 22 jr beiden te Workum. Overleden: Botte Kramer 83 jr laatst wedn. van Pietertje Hartog. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Van 6—12 Jan. ’28. GeborenCatharina Jantina Annetta dv Pieter Wiersema en Marretje van Stam te Koudum. Gehuwd en Overleden geene. BUITENLAND Engeland. Londen, 12 Jan. Baldwin heeft zich zeer waardeerend over den vooruit gang op internationaal politiek gebied Bij Apoth en Drogisten Prijs 75,40en 2.5ct,| De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een aanvraag van GERARD DE JONG, om vergun ning tot het verrichten van bakkers- arbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in helper ceel staande in Wijk D no. 51. Op Donderdag 9 Februari a.s., des voormiddags elf uur, zal in het raad huis gelegenheid bestaan om ten over staan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zy, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aan leiding van de bezwaren mondeling en schriftelyk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedu rende acht dagen vóór het boven genoemde tijdstip, tei secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Workum, 10 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De a.s. Automobieltentoonstellingte Amsterdam te houden in het R.A.I.- gebouw moet in elk opzicht uitgebrei- der en vollediger zijn dan eenige voorgaande. Het gebouw is geheel gerestaureerd en verfraaid. Men ves tigt er de aandacht op, dat de R.A.I.- automobieltentoonstellingen steeds de eerste plaats hebben ingenomen ten aanzien van de buitenlandsche, voor- zoover het volledigheid en internati- onaliteit betreft. in de laatste 3 jaren uitgelaten. Hij verklaarde dat de Britsche betrekkin gen met Duitschland zeer verbeterd waren, en de samenwerking met Frankryk en Italië werd vergroot. De groote vooruitstrevende landen van het Westen waren vereenigd in een poging, een vreedzaam en wel varend Europa te scheppen. De toe stand in China was eenigszins ver beterd, in dien zin dat de vijandige gevoelens jegens de Engelschen ver minderden. Londen heeft ernstig van overstroo- mingen te lijden gehad en eenige tientallen memchen kwamen daarby om. Een dergelijke ernstige overstroo- ming wordt slechts geëvenaard door die van het jaar 1325, dus 7 eeuwen geleden. Er is zeer veel schade, ook aan de kust aangericht. F r a n k r ij k. Parys 12 Jan. Doordat Amerika zich afwijzend heeft betoond, ten aan zien van de door Frankrijk in het voorgestelde anti-oorlogsverdrag ge- wenschte bepaling, welke niet eiken oorlog, (b.v. een verdedigings oorlog) uitsluit, verwacht men, dat de onder- handelingen eenigzins zullen trai- neeren.. Briand moet er in zyn in structies aan den gezant te Washington op gewezen hebben, dat-Frankrijk het uitsluiten van eiken oorlog in strijd met het Volkenbondsverdrag be schouwt. Lord Crewe moet in een onderhoud met Briand hebben, dat Engeland er ook zoo over denkt. Dit is echter niet juist, daar o.m. Lord Cecil welke een zeer groot deel van de Engelsche publieke opinie achter zich heeft verklaarde, dat het Amerikaansche voorstel niet in strijd is met het volkenbondspact. Vele belangrijke Engelsche politici deelen deze meening. De Kamer is weer bijeen, voor de laatste zitting, vóór de verkiezingen, die op 22 April plaats hebben. Op een verhooging der loonen voor de spoorwegarbeiders moet momen teel weinig kans zijn. De spoorwegen hebben verklaard, dat dit, zonder een tariefverhooging, onmogelijk is. Een merkwaardige gebeurtenis was, dat de ministerraad, nu na een discussie die 30 jaren heeft geduurd, het plan tot aanieg van een spoorlijn door de Sahara, van Algiers naar Timboectoe, goedkeurde. Duitschland. Berlijn, 12 Jan. Alhier is een merk waardige bond opgericht, de Bond tot vernieuwings des Ryks, welke tot doel heeft, mede tc werken aan het uit den weg ruimen van de bin- nenlandsche oneenigheden, waaronder niet alleen de verhouding tusschen het Rijk en de landen, maar ook het heele openbare leven in Duitsch land sedert geruimen tijd lijdt. De oprichters bestaan voor het mee- rendeel uit zeer vooraanstaande poli tieke personen en lieden uit het za kenleven. Dr. Luther heeft het voor zitterschap aanvaard. De aaneenslui ting in dezen nieuwen Bond vindt plaats met uitschakeling van politieke richting of beroepsvooroordeelen. Als voornaamste einddoel wordt be schouwd, de opheffing van het naast elkaar bestaan van de centrale besturen van het Rijk en Pruisen. Dus: naar den eenheidsstaat! De Rijksdag komt op 19 dezer weer bijeen en zal dan in eerste lezing de rijksbegrooting voor 1928 behandelen. Diversen. Japan moet gunstig staan ten op zichte van het door Amerika voorge stelde anti-oorlogsverdrag, daar het zeer sterk bereid is, de kosten van bewapening te reduceeren. De strijd in Nicaragua woedt nog hevig. Amerika blijft versterkingen zenden. De stryd gaat nu weer tegen den rebellenleider generaal Sandino. De leden van de oppositie, die hun ongelyk bekend hebben, o.a. Trotski, Zinowjew, Rakofski, Kameneff, Radek, enz., zullen door de Russische Sovjet- regeering verbannen worden naar Siberië en andere veraf gelegen deelen van het rjjk. Tsjang Kai Sjek heeft het bevel over de Chineesche nationalistische legers weer aanvaard. Hij zal zelf de expeditie tegen het Noorden leiden, en alle communistische betoogingen onderdrukken. NEDERLAND. Amsterdam, 12 Jan. De spoorwegen zijn de laatste dagen niet fortuinlijk geweest. In de buurt van Leiden liep op het stationsemplacement een goe derenwagen, door de gladheid op de rails, te ver door en ramde een goe derentrein van een personentrein. De wagen werd vernield, doch gelukkig kwamen geen persoonlyke ongevallen voor. Behoudens dan een lichte ver wonding van den hoofdgeleider van den goederentrein. Dit ongeval vond zijn oorzaak in het rijden door een onveilig signaal heen. Bij Utrecht ontspoorden twee wagens van een lokaalspoortje, door het ontijdig over halen van een wissel. Dergelijke fou ten, door onachtzaamheid van perso neel zyn den laatsten tijd meer voor gekomen. Zonder direct het spoorper- soneel verwijten te willen maken over hun zeer inspannend en verantwoor delijk 'werk, lijkt het toch gerecht vaardigd, op een zeer strenge plichts betrachting aan te dringen. Het be- treurenswaardige ongeval te Zand- voort, waar een trein door de remmen heenliep en met volle vaart door een stootblok en door het stationsgebouw heenstormde, zeer groote schade en o.a. den dood van den machinist en een vrouwelijke passagier veroorza kend, staat op zich zelf. De juiste oorzaak is nog niet vastgesteld. Doch van onoplettendheid of plichtverzaking moet hier geen sprake zyn. Eerder dient melding gemaakt van den moe digen daad van matroos P. Visser en stoker C. Hoogendyk, beide werkzaam op een treiler, die na het ongeval zich aanboden om het levensgevaar lijke werk te verrichten van het dooverfwan het vuur van den loco motief. Hun edelmoedige daad liep Sneeuw en meezera als rupsen verdelgers. Het Sterrenbosch te Schiedam had verleden zomer hevig te lijden van een rupsenplaag. Honderden kinderen zijn toen bezig geweest de rupsen te vangen, maar van een zichtbare vermindering was geen sprake. De architect zeide, dat alleen de vogels redding zouden kunnen brengen en dat alles er op gericht moest zijn den vogelstand in het Sterrenbosch zooveel mogelyk te bevorderen. Van gemeen tewege werden in de meest geteisterde lanen ongeveer boom aan boom vogel kastjes opgehangen en in het najaar en den winter werden de stammen nog eenige keer en met staaldraadborstels afgeborsteld. Nu het Sterrenbosch ineen sneeuw kleed was gestoken, heeft men belang wekkende ontdekkingen gedaan. De rupsjes, die in dezen tydvanhet jaar ongeveer een halven centimeter groot zijn, verstoppen zich zoo diep mogelijk in de naden van de boomen, maar de meezen hebben, nu er voor hen bij de sneeuw voedselschaarschte was, alle naden zoo grondig schoongepikt, oorlog.' Een treffend gevalletje vond de Tel. in een Engelsch blad vermeld. Een klein meisje dat ergens inPenn- sylvanië woont, schreef naar „Uncle Sam” in Washington dit briefje: „Lieve oom Sam, ik wilde u iets vra gen. Als er nog meer oorlogen komen zorg dan dat mijn pappie en oom Oliver niet mee behoeven, want mijn moeder is dood. Ik heb alleen pappie, en dan mijn tantes. Als u dit voor mij wilt doen, zal ik heel blij zijn.” Mr. Davis, de minister van Oorlog, ontving den brief en antwoordde als volgt: „Oom Sam heeft mij verzocht, op je briefje te antwoorden. Oom Sam hoopt uit de grond van zijn hart dat er geen oorlogen meer komen en hij zal alles doen om ze te voorko men. Hij zei me ook dat je niet on gerust behoeft te zijn, en dat je je pappie en oom Oliver maar dicht bij je moet houden, hij zal dan wel pró- beeren te zorgen dat het land geen moeilijkheden met een ander land krijgt. Hij was erg blij met je brief en ook omdat je je daarin zoo bezorgd toont voor je familie. Oom Sam wenscht je veel liefs.” (Nadruk verboden) Zondag 15 Januari. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds ds J. C. H. Romijn (H. Avondmaal.) Nam. 5 uur ds C. J. Schweitzer (Dankzegging.) WORKUM (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds I. Hulshof!. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur Prediking (H.A.) HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. li/2 uur ds J. C. H. Romijn. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur de heer Kui pers. FERWOUDE (Herv.) Voorm. 9 verklaard' ds H. B. Spijkerboer. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. Het Vad. vertelt van een Amster- damsch burger, die na jaren in de wereld rondgezworven te hebben, als een vermogend man naar zyn geboor teplaats terug keerde. Zyn hart trok hem naar zijn ouderlijk huis op een der grachten. Hij vónd het uiterlijk onveranderd en belde aan. De eigenaar had geen bezwaar hem zijn vroeger tehuis nog eens te laten zien. „U zal wel niet verdwalen,” merkte de bewoner op, „maar er is nogal wat inwendig verbouwd, zobdat de indeeling van het huis wel eenigs zins afwijkt van den toestand dien u heeft gekend.” Inderdaad was zulks het geval met de gelijkstraatsche verdieping en de bel-étage, maar op de tweede verdie ping zag hij terstond de deur van de kamer, waar hy had zitten zwoegen, doch waar hij zich ook heer en meester op eigen terrein had gevoeld. „Nu, of u uw oude kamer nog zal herkennen, weet ik niet,” zei de eige naar, „al ware het maar, dat er thans een ander behangsel tegen de muur zit dan u indertijd voor oogen heeft gehad.” „Ja, dat is wel waar, maar dat an dere behangsel zit er toch nog,” merkte de bezoeker op, terwijl hij met de nagel een stukje van het nieu we behangsel verwijderde; zoodat zichtbaar werd wat er onder zat. Enfin, het gevolg was, dat de vroe gere bewoner te kennen gaf, het huis te willen koopen. De eigenaar had geen bezwaar en stelde zich meteen matig winstje tevreden. Achteraf was echter de grootste winst voor den kooperhy liet voor zichtig het nieuwe behangsel verwij deren en vondde vele honderden postzegels, waarmee hy indertijd zijn kamer had versierd en waar men het nieuwe behang gewoon overheen ge plakt had. Het was een kostbare ver zameling, die de nieuwe eigenaar met een winst van niet piinder dan dertig duizend gulden van de hand wist te doen. 91/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur ds Boersma van Koudum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. I1/2 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur ds Boersma. Nam. U/2 uur Lezen. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9t/2 uur ds Ens. zonder ongelukken af. Naar omtrent het ongeval van j.l. zomer, met de Gooische stoomtram, verluidt, zal het rapport van de Staats commissie die het onderzoek ver richtte, dezer dagen gepubliceerd wor den. Een klein stapje in de richting van hernieuwde samenwerking tusschen België en Nederland was het bezoek, dat de heer Heyman, Belgisch mi nister van Ny verheid en arbeid, dezer dagen bracht aan het z.g. Holland-huis te Brussel, waar een permanente ten toonstelling is van Nederlandsche en Ned.-Indische producten. De heer Heyman roemde de stichters van het Holland-huis, noemde het een groot- sche economische instelling, die zoo belangrijke diensten bewijst aan de economische samenwerking tusschen België en Nederland. De bemanning van het Nederland sche stoomschip Alhena, hetwelk in dertijd zoo’n groot aandeel heeft ge had in de redding van de passagiers van het Italiaansche schip Mafalda de Alhena redde er 536! is op treffende wyze gehuldigd, toen zy met het schip j.l. Vrijdag de Rotterdamsche haven binnenvoer. De haven vlagde sirenen loeiden, huldigingscomité’s spraken de redders toe, deregeering verleende onderscheidingen, de auto riteiten, Prins Hendrik in de eerste plaats, spraken woorden van dank en hulde. Welverdiende gaven in geld werden hen uitgereikt, schouwburg- voorstellingen werden hen aangebo den, kortom, heel Rotterdam vierde het feest met de dappere zeelieden mee en gaf blijk, hoezeer men de kra nige daad der eenvoudige mannen waardeerde, als het hoogste bewijs van naastenliefde. En natuurlijk was daar ook de officieele vertegenwoor diger der Italiaansche regeering, die den dank van zijn regeering over bracht en onderscheidingen in het vooruitzicht stelde. Een opmerkelijk feit in het Neder landsche bedrijfsleven, was wel de in navolging van het Engelsche voor beeld voorgestelde samenwerking van werkgevers en werknemers. Het initiatief daartoe is, evenals in Enge land, uitgegaan van het Verbond van werkgevers hier te lande, dat een schrijven zond aan het Ned. verbond van vakvereenigingen, het r.k. werk liedenverbond, het chr. nationaal vak verbond en het algem. vakverbond, waarby de bonden tot een bespreking werden uitgenoodigd, om na te gaan, in hoeverre het inzicht der bonden overeenstemt met dat der werkgevers, die het betreurenswaardig vinden, dat er tusschen de werkgevers en werk- neraers-organisaties zoo weinig over leg en samenwerking bestaat ook op gebieden waar beider belangen van een breed standpunt bezien, toch eigenlijk geheel parallel loopen. Een streven naar meer samenwerking dus, dat zeker door velen toegejuicht zal worden. Tot plaatsing van en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS' Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. zonder dat Uw huid stukgaat of na schrijnt ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, 60 Tube 80 ct. M ------a De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager ®,1 I 4 II- 91/2 tegen veryalsching 60° t tegen Verstopping Hf. 'oor de

Friso nl | 1928 | | pagina 1