Nieuws- Purol bij Huiduitslag en Huidverwoudiug OOR WERK - REPARATIES J. VAN DOUWEN KUIPERS en Advertentieblad Het Wiegekind. Kzenuwen voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz No. 4. ZATERDAG 21 JANUARI 1928 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte» Bekendmaking. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Kroniek der Week. a Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en DE VERSLAGGEVER. r r 1 t i i l- n i- Binnen een week gereed 9V* met 1 jaar garantie HORLOGERIE MARKT FNxkalmeeren en worden gesterkt door Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM noodigen de belanghebbenden uit hunne vorderin gen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1927 vóór den Isten Febru ari 1928 aan hun College in te zen den. Workum, den 17 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneestmen met PUROL Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis van het publiek, dat aan Johs. van Dijk, sigarenmaker te Workum en zijne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot het oprichten van een inrichting, bestemd voor het drogen van sigaren in het perceel, staande in Workum, wijk A no. 63, kadastraal bekend gemeente Workum, sectie A no. 3283. Workum, den 16 Jan. 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. BUITENLAND Engeland. Londen, 19 Jan. Na afloop van de door Mond, chemisch fabrikant, bijeen geroepen conferentie van werknemers en werkgevers, verklaarde de voor zitter Ben Turner, dat het een buiten- Uit het onderzoek naar de botsing van den goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam en den personentrein van Utrecht naar Leiden, bij den Gevangenlaan, is nu, nadat het onder zoek gesloten is, komen vast te staan, dat de machinist van den goederen trein door een onveilig halte-sein is gereden. F r a n k r y k. Parijs, 19 Jan. De Fransch-Duitschc verzoening heeft sterk voortgang. De heer Koch-Weser voorz, van de Duitsche Democratische partij en oud-kanselier Wirth werden door Poincaré en Briand ontvangen en Poincaré verklaarde groote belang stelling te hebben voor de economi sche entente tusschen de Europeesche landen. En in Berlijn kwam tusschen een zestal organisaties en bonden voor cultuur enz. een Duitsch cartel voor Europeesche toenadering tot stand. Doel is aan de idee der Euro peesche samenwerking meer kracht in Duitschland te verleenen. Voorts vertoefde Parker Gilbert te Parijs, ten einde de kwestie van zyn uitlating omtrent het bedrag der Duit sche schuld uiteen te zetten. Hij werd o.a. door Briand ontvangen. Hij heeft verklaard, dat hij eenvoudig de voor waarden had opgenoemd, welke in staat waren, de economische stabili satie van het Duitsche rijk te verze keren. Een vermindering van het be drag der schadevergoedingen kon echter alleen een kwestie der betrok ken regeeringen zijn. De commissie van Herstel was onbevoegd dit vraag stuk te behandelen. De kwestie van hetFransch-Ameri- kaansche verdrag is nog hangende, daar Kellog, de Amerikaansche staats secretaris, aan de Pan-Amerikaansche conferentie te Havana deelneemt. Beide landen blijven evenwel op hun oorspronkelijke standpunten staan. Duitschland. Berlijn, 19 Jan. Het aftreden van den rijksweerminister dr. Gessler officieel gaf bij als reden op: zijn geschokten gezondheidstoestand wordt in verband gebracht met een aantal feiten, die den laatsten tijd bekend werden, als bijv, de subsidie welke de Phoebus Film Mij. van de Rijksweer genoot, het bezoek van den prins Heinrich, broer van den ex- keizer, aan boord van den kruiser „Berlin” enz. De flnancieele onregel matigheden met de Phoebus zouden echter niet op naam van dr. Gessler geschoven mogen worden, doch voor namelijk voor rekening van zijn on dergeschikten komen. Evenwel meen de de minister, dat zijn aftreden de parlementaire afwikkeling der kwestie er zijn millioenen verloren gegaan, die nu bij den rijksdag bij suppletoire begrooting moeten worden aange vraagd zou vergemakkelijken. Een opvolger van den rijksweerminister, die 8 jaar dit ambt waarnam, is nog niet benoemd. De Landenconferentie, ter bespre king van de „eenheidsstaat” is begon- weest. De werkgevers benoemden een commissie, om den arbeid van de conferentie schepping vau betere verhoudingen en vrede in de industrie te vergemakkelijken. Dealgemeene raad van het Vakverbond zal ook een dergelijke commissie instellen. Cook, de leider der Engelsche Mijnwerkers- federatie, die zich misprijzend over de conferentie had uitgelaten en had gepoogd haar te doen mislukken, werd door de vakvereenigings-colle- ga’s scherp becritiseerd en men ver wacht, dat hij een scherpe berisping zal krijgen. De regeering beeft weer een schip van haar vlootbouw-program ge schrapt. In 1928-29 z uden 3 kruisers van de 8000-ton klasse op stapel worden gezet. Zij heeft nu besloten, er slechts twee te doen bouwen. Het groote proces tegen den En- gelschman Cartney en den Duitscher Hansen, wegens spionage ten behoeve van Rusland, is begonnen. Veel hoort men er niet van, daar er verschillende zaken met gesloten deuren behandeld worden, met het oog op het staats belang. De heer P. Flapper bracht namens de contróle-commissie rapport uit over hare bevindingen in 1927. Met een woord van dank aan den penning meester kon spreker mededeelen, dat de boeken en de kas in orde waren en overeenstemden. Daarna volgde punt 6 van de agenda (voorstellen). Allereerst stelde de voorz. aan de orde het voorstel om de functie van secretaris-penning- meester te combineeren en dezen functionaris een honorarium te geven van f75 per jaar. Na ampele bespre king werd dit voorstel, nadat het door den voorzitter was toegelicht, door de vergadering aangenomen. Punt 6b. Uitbreiding van het bestuur met 2 leden werd na de toelichting door den Voorzitter door de vergade ring geaccepteerd, waarna direct tot de verkiezing van 4 bestuursleden werd overgegaan. In twee vacatures moest worden voorzien, terwijl de 2 andere leden door de uitbreiding ge kozen moesten worden. Teneinde de verkiezing iets te ver gemakkelijken werd voorgesteld om eenige namen te noemen opdat de vergadering keuze had en meteen een leiddraad. Voor de vacature Lucas werden aanbevolen T. Abbring Hingst en A. Hendriksma; vacature de Jonge P. Flapper en P. IJntema, terwijl voor de twee anderen een keuze kon wor den gedaan tusschen J. Keilman en F. Zeilstra en tusschen P. Hornstra, J. Schotsman en A. Vellinga. Tot stemming overgaande werden geko zen T. Abbring Hingst (Vrijz.), P. IJntema (R. K.), J. Keilman (Ned. Herv.) en P. Hornstra (Baptist). Na de verkiezing werd aan de orde gesteld punt 6c.verlaging der con tributie met handhaving van Gronin gen. Het Bestuur stelt voor om de contributie terug te brengen van 50 tot 40 cent voor gezinshoofden en van 25 tot 20 cent voor alleenstaande personen. Deze verlaging meende het bestuur te kunnen aanbevelen, wan neer de bepaling, dat de patiënten bij voorkeur in Groningen worden verpleegd, gehandhaafd bleef. Over dit punt ontspon zich een breedvoe rige discussie. Direct lieten zich een zestal sprekers inschrijven om hun gedachten over deze kwestie kenbaar te maken. Door dit zestal werd onge veer op hetzelfde aanbeeld gehamerd. Opgemerkt werd, dat het h.i. beter was om weer als bij de oprichting vrije keuze van ziekenhuis te geven. Wanneer, aldus de gedachtengang van de voorstellers, een patient ernstig ongesteld wordt in een ziekenhuis en vooral in Groningen, dan zou dit voor de familie heel droevig zijn en ook voor de patient zelve, die zeer gaarne zooveel mogelijk in eigen omgeving zal willen' liggen. Zelfs wilde men de contributieverlaging daarvoor prijs geven. Waar het bestuur over deze kwestie door de voorstellers eenigs- zins werd overrompeld en het schijn baar een afgesproken actie was, werd bij dit punt nog al breedvoerig stil gestaan. Hoewel het bestuur niet onsympathiek tegenover het voor stel stond, meende het toch in de gegeven omstandigheden het voorstel te moeten afwijzen. Wel is er thans een overschot van ruim f 2500, maar, aldus de voorzitter, het gaat niet aan om dat geld in een tijd van 2 of 3 jaar weer te moeten uitgeven, terwijl de veieeniging er zoo’n groot voordeel van heeft, dat Groningen de voorkeur heeft en deze blijft behouden. Aan de hand van verschillende cijfers werd aangetoond, dat wanneer men de leden vrij liet in de keuze Jvan een ziekenhuis, de vereeniging niet zou kunnen bestaan Voor 12 patiënten in Groningen te doen verplegen heeft de vereeniging een voordeel behaald van pl.m. 12 maal de dokters rekeningen, wat veilig op f 500 gerekend kan worden. Verder komt hierbij 12 maal de kosten voor gebruik operatiekamer, de ver- bandstoffen en geneesmiddelen wat ook op minstens f 180 f 200. kan worden gerekend. Voeg daarbij de dokters rekeningen, die de patiënten thuis kregen van de niet in Groningen verpleegde patiënten n.l. ongeveer f 160, dan ziet men een voordeel van Staat, benoemd tot commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland. De heer van Karnebeek was minister van buitenlandsche zaken van Juni 1918 tot Maart 1927. Uit de ingediende begrooting 1928 voor het Wegenfonds blijkt, dat de verbetering der wegen door de regee ring krachtig wordt aangepakt en bespoedigd, ingevolge uitgeoefenden drang in de Kamer. Het eind cijfer der begrooting is 26.6 millioen. Voor verbetering, onderhoud enz. wordt 2112 millioen gevraagd, tegen 11 in 1927 De begrooting voor het Zuiderzee- fonds bedraagt voor 1928 bijna 20 millioen. ook het aantal kinderen van 16 en 17 stflgem >t de hoop, dat ook 1928 een goed wezen voor „Onderl. Hulp” Je spreker zijn vei slag. In verschillende steden, o.a, Rotter dam. Haag, Delft, is een raar soort misdadigers aan het werk geweest, die er hun beurijf van maakten, met een scherp voorwerp (diamant win kelruiten te beschadigen en te bekras sen. Honderden ruiten zijn er ten slachtoffer gevallen. Indien de schul- dige(n) gepakt wordt(en) kan hy op een voorbeeldige straf rekenen, Er wordt thans door de gemeente lijke regeling van het huisvestiugs- vraagstuk ten tijde van de Olympische spelen. In overleg met de gemeente is nu een huisvestingsbureau opge richt, waar iedere bezoeker aan de Olympische spelen direct een kamer zal kunnen krijgen. Dit bureau zal ook aan het Centraal Station tijdens de Spelen ingericht worden. Het Olympisch Comité vertrouwt, dat na vergadering met de binnen- en bui tenlandsche pers, iedereen overtuigd kan zijn, dat alle moeilijkheden van de Olympiade thans reeds geheel en al zijn opgelost. De vreemdelingen kunnen dus komen In Arnhem wordt gewerkt aan de groote Indische tentoonstelling, die ter gelegenheid van de Olympiade georganiseerd wordt. In het Park Zypendaal worden tentoonstellings gebouwen neergezet, er komt een theater voor 500 bezoekers, een Indisch restaurant, een Europeesch idem, een Deli-paviljoen, diorama’s, verzamelin gen, tropische kassen, een Madoe- reesche prauw in een vijver, waarop ’s avonds krontjongmuziek zal worden gemaakt, enz. Inderdaad het wordt krachtig en grootsch aangepakt. De eerste pogingen voor indu- strieelen vrede in Nederland, uit gegaan van het Verbond van Nederl. werkgevers, zyn door de werknemers gunstig ontvangen, zoodat men goede hoop heeft voor de toekomst en vrucht dragende besprekingen kan ver wachten. f800 i f900. Waar de contributie-verlaging en verstrekken van reisgeld voor eén bezoek naar Groningen een bedrag zou vorderen van f550 a f600, dan ziet men aanstonds, dat hetfinantieel niet te verantwoorden is. Gerekend mag als dan worden op een achter uitgang van ongeveer f400. Op deze gronden werd het bestuurs voorstel door den voorzitter verdedigd. Nadat verschillende sprekers nog maals hnn standpunt uiteenzetten werd én door den eere-voorzitter Bur gemeester Wagenaar én door den voorzitter het goed recht van het bestuursvoorstel naar voren gebracht. De eere-voorzitter merkte o.a. op, dat hij zich levendig kan voorstellen, dat men de patiënten liefst dicht by huis heeft, hoewel de hulp te Gro ningen natuurlijk beduidend beter is, dan die te Sneek, doch dat het uit financieel oogpunt gezien niet te ver antwoorden is de leden geheel vry te laten. Wil men 't verschil in kosten bijbetalen, dan blijft men natuurlijk vrij. Men heeft hier echter de keus, de nuttige vereeniging waarop we trotsch zyn te behouden of te verlie zen op den duur, laat men dit goed begrijpen. Laat de ervaring van den UVUI Uü güuiconue eersten tijd tot voorbeeld en waar- Amsterdam gewerkt aan een behoor- schuwing zijn. Ook de voorzitter zette nogmaals uiteen, dat het bestuur zyn voorstel handhaafde. Deze discussie, die soms een heftig karakter ver toonde, eindigde met een overwinning van het bestuur. Daar de voorstellers nog met een tegen-voorstel kwamen en daarover stemming vroegen werd door zitten en staan het bestuurs voorstel met een overweldigende meerderheid aangenomen. Zoo dat voor 1928 de contributie is verlaagd en Groningen gehandhaafd. Tenslotte werd nog naar voren ge bracht de wenschelijkheid om toch de leden tegemoet te komen die dan zelf de dokters-rekening moeten be talen, door b.v. wat anders voor ge leide en bezoek naar Groningen zou kosten de leden terug te geven voor korting der dokters-rekening. De voorz. zei overweging toe. Voorts werden tot leden van de contróle-commissie voor 1928 benoemd de heeren H. Pelle, L. Steginga en G. S. de Vries. Na afhandeling van eenige zaken de rondvraag betreffende sloot de voorzitter deze vergadering de wensch uitsprekende dat ook 1928 een goed jaar voor de vereeniging mag wezen. Volgens inlichtingen zyn de cijfers in dit verslag genoemd, nog in zeer gunstigen zin voor de voorstellers gegeven. Verslag van de Vergadering van de Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging „Onderlinge Hulp” te Workum. Woensdagavond 11 Jan. had de in dit blad aangekondigde vergadering van „Onderlinge Hulp” plaats. Een groote schare belangstellenden had bijna het geheele gebouw gevuld. Ruim 8 uur opende de voorz., de heer B. J. Molenaar, deze vergadering. In z(jn openingswoord sprak hy er zyn groote blijdschap over uit, dat zoo velen gehoor hadden gegeven aan de oproep van het bestuur. In verband met de nogal belangrijke agenda was hij genoodzaakt zjjn openingswoord eenigszins kort te maken, waarom hij het woord gaf aan den secr., de heer P. Pruiksma Lzn., die de notulen van de vorige vergadering voorlas. Zonder op- ;of aanmerkingen werden deze notulen door de vergadering goedge keurd. Daarna volgde het jaarverslag van den secretaris-penningmeester. We willen er iets van aanstippen. In het afgeloopen jaar zyn voor rekening van de vereeniging 34 patiënten ver pleegd.. Het aantal verpleegdagen bedroeg 452. Verpleegd werden te Groningen 12, te Sneek 14 en te Leeuwarden 7 patiënten en 1 in 't kinderziekenhuis te Groningen. Wat het finantieel gedeelte van het verslag betreft zij allereerst opge merkt, dat er geen reden tot klagen was. De inkomsten bedroegen met het batig saldo van het vorig jaar f5360.73, terwijl de uitgaven f2817.08 waren, zoodat thans in kas is f2543.65. Waar bij het batig saldo de opbrengst van de bazar was gevoegd heeft de vereeniging over 1927 toch nog een saldo van f543.65. Het ledental steeg tot 520, terwijl jaar stijgende was. Met jaar mag besloot di H- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager NEDERLAND. Amsterdam, 19 Januari. Het is een prettige taak, te midden van de vele weerzinwekkende berichten van den laatsten tijd omtrent „steekpenningen", fraudes, enz. ook te kunnen wijzen op daden van moed en zelfopoffering. Vorige week waren het de mannen van de Alhena, die honderden Italianen van de Mafalda het leven redden, en de twee zeelieden, die met levensgevaar het vuur van de vei ongelukte loco motief te Zandvoort doofden; nu was het weer een zeeman, die geëerd werd, wegens een daad van moed en naas tenliefde, n.l, de matroos A. K. Groen, die te Scheveningen den zilveren eerepenning voor menschlievend hulp betoon met loffelijk getuigschrift in ontvangst had te nemen, voor het feit, dat hij in den nacht van 17 op 18 Nov. j.l. by Dieppe in volle zee over boord sprong, om z(jn kameraad de Graaf, die in nood verkeerde, te redden. Dan raakte in Amsterdam des nachts een oude vrouw op de Geldersche kade te water, waarna een 23-jarig meisje, op haar hulpgeroep, te water sprong en het oude menschje zoolang boven water wist te houden, tot zij door burgers en agenten gered werd. Lichtende daden Met ingang van 1 Maart is jhr. mr. dr. H. V. v. Karnebeek, Minister van gewoon goede conferentie was ge- l j E O. •j; er - - Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten •ft R---

Friso nl | 1928 | | pagina 1