Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. OURWERK-REPARATIE’S MT 1 jaar garantis Gegarandeerd binnen één week gereed J.YAN DOUWEN KUIPERS Horlogerie - Markt - Workum Least de Advertenties ia dit Blad Ruwe Huid PUROL er op I ZATERDAG 18 FEBRUARI 1928. 54ste Jaargang. No. 8. Officieel Gedeelte. Predikbeurten. Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. Bakkersnachtarbeid. Burgerlijke Stand. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ---■ Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Voorm. 91/2 en 1 saneerini en dat het begrootings-evenwicht te hand- Nam. I1/2 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 9^2 De Gemeente-Ontvanger herinnert belanghebbenden er aan, dat alle schoolgelden en rechten voor de ge- meente-reiniging dienst 1927 moeten worden voldaan voor 1 Maart a.s. Na dien datum zullen onmiddellijk de waarschuwingen worden verzon den. Workum, den 16 Februari 1928. De Ontvanger voornoemd, H. DE JAGER. Februari j.l. is aan den Heer C. Tjeb- 1 verleendals Dijkgraaf van .p „Hemeluiner Olde- inoorige Zeedijken” op De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat hij de aanvraag van Gerard de Jong om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in het perceel wijk D 51, op 14 Februari 1928 tot 14 Februari 1931, heeft toegestaan. Workum, 14 Februari 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden ge sterkt door de Zenuwstil- lende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. (Nadruk verboden.) Workum. Van 10—17 Februari Geboren: Petrus Allert zv Obe Veldman en Clementa Stoelinga. Sjieuwke dv Franke van der Horst en Tryntje van der Zee. Overleden: Murkje Spoel 78jrwed van Rients Plantinga. Aukjen van Steen 75 jr echtg van Foeke Zeilstra. GehuwdGeene. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Van 10-16 Febr. ’28. Geboren: Jan zv Uilke Hoekema en Geeske Visser te Koudum. Domi- nicus Jan zv Dirk Ettema en Maria Zylstra te Warns. Pier zv Sijbren Bangma en His de Kroon te Hemelum. Gehuwd: Gerrit Nes 24 jr en Jantje Bajema 21 jr te Koudum. OverledenHieke de Jong 53 jr wed. van Sikke de Jong te Koudum. NEDERLAND. Amsterdam, 16 Februari. „Een mi nister op het oorlogspad”. Zoo zal men eens de bewindsperiode van mi nister Kan noemen vanwege de bui tengewone activiteit, waarmee deze populaire minister zich in alle moge lijke hoeken en gaten van het land van de toestanden op de hoogte gaat stellen. Nu was het weer de werk verschaffing in Overijsel, waar onlangs moeilijkheden onder de te werkge- stelden uit de groote steden waren ontstaan. De minister was meteen in de gelegenheid den allerdroevigsten toestand der wegen te constateeren, terwijl ook de huisvesting der arbei ders in het Westerhuizingerveld, enz. werd bezichtigd. De noodzakelijkheid van de ontwatering werd den minister overduidelijk getoond. Thans wordt gemeld, dat behalve deze werken, ook de noodzakelijke verbetering en verbreeding der provinciale wegen, voorkomende in het wegenplan, zul len worden uitgevoerd, als werkver schaffing. Volgens oordeel der des kundigen zullen de in uitvoering of voorbereiding zijnde werken in Over ijsel aan 1000 werkloozen minstens 5 jaar werk verschaffen. De eerste bijeenkomst van het ver bond van Nederlandsche werkgevers met de* arbeidsbonden heeft dan plaats gehad in den Haag en het verheugende feit kan worden gecon stateerd, dat men in beginsel tot overieg bereid is gebleken. Eenstem mig was men van oordeel, dat er naast de regeling van arbeidsvoor waarden nog vele andere onderwer pen waren, die met vrucht tot voorwerp van gemeenschappelijk overleg kunnen worden gemaakt. Bin nenkort zal weer een gemeenschappe lijke vergadering worden gehouden. Thans is aangekondigd, dat op 24 dezer, door minister Kan, de Centrale commissie voor de keuring van films, ingesteld de or de op 1 Maart a.s. in werking tredende Bioscoopwet, zal worden geïnstalleerd. booten verklaarde hij, dat de regee- ring zich reeds op vroegere confe renties voor afschaffing van dit wapen uitsprak. Maar dit zou voor alle lan den moeten gelden. Werd deze kwes tie nog eind Februari te Genève ter sprake gebracht, dan zou de regee- ring hetzelfde standpunt innemen. Baldwin verklaarde, dat het mis leidend was te zeggen, dat er 1 mil- lioen werkloozen in Engeland waren, omdat de helft van tijd tot tijd werkt en de anderen meerendeels kans hadden werk te krijgen, door de z.g. over brenging in andere bedrijven. F r a n k r ij k. Parijs, 16 Februari. De Kamer nam dezer dagen weer met groote meer derheid van stemmen (370 tegen 131 stemmen) de motie van vertrouwen in de regeering aan. In de motie werd verder nog uitgesproken dat de Kamer overtuigd is van de noodza kelijkheid de politiek der financieele ig onverflauwd voort te zetten het de voornaamste plicht is haven ën de “openbare schulden af te lossen. Onder voorzitterschap van den Duitschen gezant von Hoesch te Parijs werd Zondag den grondslag gelegd voor de her oprichting van de Duit- sche kolonie te Parijs. In verband met het Engelf che voor stel tot herziening van de conventie in zake den achturendag, wordt ge meld, dat de Fransche regeering elke herziening afkeurt en er zich tegen verzet. WORKUM. Door de gemeente politie alhier ter stede is eenigen tijd geleden proces-vertjaal opgemaakt we gens een geconstateerde overtreding der rij wielbelasting wet n.l. het berijden van een rijwiel, terwijl dat rijwiel niet voorzien was van het vereischte be- lastingmerk. Bij den Rijksontvanger alhier is door tusschenkomst van den ^Inspec- teur der directe belastingen te Sneek 2e afd. van een onbekende f400 ge- wetensgeld ontvangen wegens te weinig betaalde belasting over vorige belastingjaren. Bij Kon. Besluiten yan 2 en 11 bes, alhier, op zyn verzoek, eervol ontslag verleer het Waterschai phaert en aan] BUITENLAND Engeland. Londen, 16 Februari. Inzake de kwestie van de ontruiming van het Rijnland, heeft de Engelsche regeering Frankrijk een duidelijke wenk ge geven, toen de onderminister van buitenlandsche zaken op een vraag in het Lagerhuis antwoordde, dat van afzonderlijke terugtrekking der Brit- sche troepen geen sprake kon zijn, doch dat een regeling van de alge- heele ontruiming van het Rijnland vóór den termijn van het Verdrag van Versailles indien die mogelijk zou zijn de Britsche regeering zeer welkom zou zijn. En in zake de kwestie van de afschaffing der duik- uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur Nam. 11/2 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Niet ontvangen. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen enallerlei Huid verwondingen Het verzacht en geneest Door het hoofdbestuur van den Bond van Marine-onderofficieren werd een telegram aan de Eerste Kamer ge zonden om onthouding van de goed keuring van het ontwerp tot fusie van Oorlog en Marine te verzoeken, daar de marine-mannen het ontwerp funest achtten voor de Koninklijke Marine en haar personeel. Een eigenaardig licht wordt er ge worpen op de actie die geleid heeft tot het indienen van het z.g. „aarde- werkwetje” dat bescherming van de Maastrichtsche aardewerkindustrie beoogt, (onder meer met het motief, de werkloosheid in die industrie tegen te gaan), als men leest, dat er bij het Gemeentebestuur van Maas tricht als werkloos zijn ingeschreven 34 aardewerkers en 45 glasbewerkers. Men had grooter cijfers verwacht. De actie tegen de afschaffing van de vierde postbestelling in de groote steden duurt voort. Reeds werd den minister verzocht, de proef met de afschaffing, zooals die in Groningen is gehouden, nu maar te staken. Het was nu welletjes en het was immers overduidelijk gebleken, dat de ophef fing groote nadeelen voor handel en nijverheid meebracht. Nu heeft de Nijverheidsraad dezer dagen in een vergadering met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie van gedachten gewisseld over deze bezwaren n.l. afschaffing van de 4e bestelling in de groote steden en vervroeging van de laatste bestelling in andere plaatsen. Deze bezwaren werden bovendien nog in een uitvoerige nota ter kennis van den directeur-generaal van P. en T. gebracht. De belangstelling voor de Voorj aars beurs te Utrecht moet weer zeer groot zijn. Deze neemt nog steeds toe. Dit is dan ook de reden dat het Jaarbeurs- bestuur een nieuwe vleugel aan het vaste gebouw wil bouwen en daar voor een obligatie-leening van f750.000 aangaat. De Nederl. Nijverheidstentoonstel- ling Rotterdam 1928 (Nenyto) maakt goede vorderingen. De 4 groote lood sen zijn in aanbouw in Blijdorp. De bedoeling was oorspronkelijk geweest, een zuiver Nederlandsche tentoon stelling te houden (JuniSeptember) om in het jaar der Olympische spelen een beeld van onze nijverheid te geven Het lijkt dan ook onbegrijpelijk, dat de Nyverheidsraad geen instemming heeft met deze tentoonstelling, even min als het verbond van Nederl. werkgevers, temeer daar de regeering alle medewerking verleent. Thans zal ook het buitenland aan de ten toonstelling deelnemen. Het aantal deelnemers moet niet groot zijn. Ver schillende festiviteiten, concoursen enz. zullen aan de tentoonstelling verbonden worden. In <Je Byz. school te Budel vond een triest ongeval met een mitrailleuse plaats, waarbij een jongeman, die aan de vooroefeningen deelnam, werd gedood. De sergeant-majoor, die de leiding had en een sergeant zyn in verband hiermede In hechtenis ge nomen. Duitschland. Berlijn, 16 Februari. De dreigende crisis in het kabinet is nog verschoven, door het besluit van het Centrum om zich nog niet direct uit de coalitie terug te trekken. Wel acht het Cen trum de coalitie van Januari 1927 ontbonden, maar het is bereid haar ministers in het kabinet te laten, en verder mee te werken tot de afdoe ning van de begrooting 1928 en van de aanvullende begroetingen, mits deze snel worden afgedaan en niet gepoogd wordt, derijksdagontbinding tot na den zomer op de lange baan te schuiven. Daarom zou de rijkspre sident dadelijk na afhandeling van de begrooting rijksdagontbinding moeten voorstellen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Wat het conflict in de metaalin dustrie (een loonconflict, gevolgd door uitsluiting, in de Midden-Duitsche industrie) aangaat, besloot de minister van Arbeid nieuwe bemiddelings pogingen aan te wenden, in verband met dreigende uitbreiding van den strijd. Op initiatief van den Franschen senator Lemery, overweegt men deelneming van, gelijkelijk, Fransch en Duitsch kapitaal bij de exploitatie van enkele Fransche koloniën in Afrika. MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten H- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten x--- De prys der Advertentjën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich- I ten, 10 cents per regel. I Bij abonnement belangrijk lager (Nadruk verboden) Zondag 19 Februari. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds C. J. Schweitzer. Nam. 5 uur ds J. C. H. Romijn. WORKUM (Doopsgez.) uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bant. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds J. W. Wee- nink van Stadskanaal. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. li/2 uur ds J. C. H. Romijn. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur ds R. Ooster- hoff. FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Nam. U/2 uur ds H. B. Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 91/2 uur ds Hoekert. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Avonds 71/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 11/2 uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Diversen. De Noorsche arbeidersregeering is reeds na eenige dagen ten val ge bracht en opgevolgd door een nieuw kabinet onder leiding van Mowinckel. Een van de intiemste medewer kers van Pilsoedski vertrok met ge heime orders naar Moskou, naar men aanneemt, om zoo spoedig mogelijk de Poolsch-Russische spanning uit den weg te ruimen. De economische toestand in Rus land moet volgens berichten uit Mos kou zeer ernstig zijn. Er moet een nijpend gebrek aan levensmiddelen en allerhande artikelen zyn, hetgeen nog toeneemt door de beperking van den arbeidstijd. Er zijn meer dan 13/4 millioen werkloozen, die op kosten van den staat onderhouden worden. Naar aanleiding van den stort vloed van protesten tegen het vloot- program van 750 millioen, moet de Amerikaansche regeering voornemens zijn, het program met 400 millioen dollar te verminderen, door schrap ping der 35 onderzeeërs en vermin dering der te bouwen kruisers van 25 op 12. Voorts zou Coolidge, al werd het groote program aangenomen, de tijds duur van de uitvoering aan den pre sident willen zien overgelaten, met de bedoeling, het niet uit te voeren. Duitschland zal worden uitgenoo- digd, net zoo’n arbritrage-verdrag met Amerika te sluiten als Frankrijk deed. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. 1 Mei 1928 en als Notaris te Workum op 1 Juni d.a.v. 16 Febr. Naar wij vernemen zal de door „Plaatselijk Belang” in uit zicht gestelde lezing over de Zuider zeewerken, verduidelijkt door licht beelden, door ir. Geers van Harlingen, gehouden worden op Woensdag 14 Maart a.s. Aangezien het hier een zeer interes sant onderwerp betreft, waarbij de stad onzer inwoning ook ten nauwste is betrokken, wekken wij onze inge zetenen by voorbaat op óm den avond van 14 Maart vrij te houden. Nadere publicatie volgt nog. De Mij. tot Nut van het Alge meen, Departement „Workum” scheen een goede keuze te hebben gedaan door Dinsdag 14 Februari j.l. voor haar te laten optreden Mej. Nelly Menagé Challa van Nieuwe Niedorp, want de bovenzaal van de Harmonie was bezet, zooals nog zelden op een nuts-avond. De verwachting was hoog gespannen en, noch het onderwerp „Rika van den Dominee”, comedie van Erich Schlaikjer, noch de decla- matrice hebben teleurgesteld. In het uit 3 bedrijven bestaande too- neelspel wordt weergegeven de strijd van een jongen dominé van. standing, geplaatst op een arm hei dorpje, dien het tenslotte is gelukt de arme bewoners voor zich te winnen door zich in hun milieu in te leven, met zijn aristocratische familie. Alles wordt aangewend om den predikant in de vroegere kringen terug te voeren, zelfs onw aardige middelen worden niet geschuwd. Als tenslotte de do miné, geknakt, zijn arme parochianen wil opgeven, wordt hij weer geheel opgericht door de heerlijke levens moed van zijn dienstbode Rika, die ondanks haar verleden, haar frisch- heid en vroolijkheid heeft behouden. Het stuk heeft als zooveel andere tooneelspelen zijn gebreken. De cli max had hooger opgevoerd kunnen wordenhet slot werkte eenigszins teleurstellend. Een enkel alledaagsch humoristisch trekje als het niet be grijpen van het woord cynisch doorRika terwijl zij even later in koelen bloede de woorden chicanes en melancholie slikt en zelf het woord impertinentie gaat gebruiken, had beter uit het stuk kunnen worden gelicht. Doch er is genoten, niet het minst door de schitterende vertolking van de rollen door de spreekster, die aan het einde terecht een uitbundig applaus verwierf. Een vroolyk nastukje bracht nog even de lachspieren in beweging en voor sommigen een intens ver langen naar gebakken bokking, waarna de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan de spreekster de zeer interessante avond sloot. den 17 Febr. Geslaagd voor het examen 2e stuurman Groote Vaart onze stadgenoot de heer J. Groenhof. HEIDENSCHAP. Donderdag 9 Febr j.l. hield de Chr. Jonged. Vereen. „Dient den Heere met blijdschap” haar jaarvergadering in het Gymna stieklokaal der Chr. School. Deze vergadering werd op de ge bruikelijke wijze geopend door de pres. mej. A. Westerbaan, die daarna Gen. 50 15—26 voorlas met toepas selijke verklaring. Hierna kwam ver volgens het verslag van de secr. mej. Joh. van der Wal aan de orde, terwijl tenslotte de penn. mej. H. Feenstra boven verwachting mee deelde, dat „de beurs deze keer niet plat was”, wat ook al kwam door de extra-collecte in 1927 gehouden. Onder gezellig praten en gerikketik der breinaalden gaf men ter afwis seling eenige voordrachten ten beste, terwijl een enkele attractie de ge zelligheid nog verhoogde Er waren dit jaar gemaakt7 lakens 26 sloopen, 14 hemden, groot en klein, 14 broekjes, 8 rokjes, 10 schorten, 3 kieltjes, 4 boezeroens, 4 jurkjes, 4 nachtjaponnen en 2 paar sokken, te samen 96 stuks, waarmee de ver- eeniging weer een 34 gezinnen mocht verblijden. Een en ander kon direct na afloop worden meegenomen. Behalve de 18 leden waren er 35 gasten aanwezig. Na het zingen der Avondzang werd deze vergadering met dank aan God gesloten. 4 FRISO. •i®

Friso nl | 1928 | | pagina 1