Pepermunt Nieuws- en Advertentieblad J T MIJNHAIWrS UURWERK - REPARATIE’S J. VAN DOUWEN KUIPERS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. S No. 9. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928 54ste Jaargang. want die heb ik verre weg het liefst! Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. Sproeten komen vroegin het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig metPUROL Allesgoedenwel, maar geef mij maar weer de zuivere, medicinale X/ wiirna d^ministeFde6Voo? en ïïivan Staat (parlement) zou verkiezen1 missie voor het in 1928 te 's-Graven- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten Op het zestal voor predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Charlois (Rot terdam) komt voor ds. J. C. H. Komijn alhier. Binnen een week gereed (9** met 1 jaar garantie HORLOGERIE MARKT plek Men De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager - tabletten tegen verstopping waarin naast de ambtenaren en ju risten, die het huidige parlement vor men, tijdelijk gedelegeerden van be roepsgroepen zitting zouden nemen, wanneer er kwesties aan de orde uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten f2675.355 en de uitgaven f2692.19 had den bedragen. Penningm. Jonkman werd hulde gebracht voor uitmunten de administratie. De rekening werd goedgekeurd. Volgde een uitgebreid rapport over oorzaken en bestrijding van hooibroei bij monde van den heer D. D. v. d. Werf. Een 10-tal oorzaken en eenige bestrijdingsmiddelen werden opge noemd, alle conclusies uit prak: tische ervaring door het bedrijf. Nad^.t er door een paar leden nog vragen waren gesteld, die staande de vprga- dering door de commissie wefdgn beantwoord, werd besloten dit rap port op te zenden aan het hoofdbestuur. Als naar gewoonte werd de voor zitter vervolgens benoemd tot afger vaardigde naar de algemeene verga dering, de secretaris tot plaatsver vanger. Toen volgde een bespreking over het jaarverslag 1927. Met algemeen goedvinden werden sommige vragen van het hoofdbestuur over huurprij zen, koopprijzen van land, loonen, werkeloosheid enz. voor dit rayon beantwoord. Bij de rondvraag werd nog ge sproken over loon-uitbetaling aan een zieken arbeider, voorts over de matige resultaten van de voorbehoe dende pillen tegen galligheid van de schapen. De Voorzitter deed nog eenige mededeelingen over de aanstaande bijeenkomst der leden met hunne dames, bij gelegenheid van de diploma- uitreiking aan de leerlingen van den winterland bouwcursus dezer afdeeling Alsdan zullen de mooie films „Fries- lands roem'’ en „Frieslands vee” ver toond worden. Met een hartelijk woord van dank aan den handels-consulent, aan de commissies voor de rapporten en aan de aanwezigen voor de mooie samen werking op deze vergadering, werd de vergadering om 1 uur gesloten. BUITENLAND Engeland. Londen, 23 Februari. De minister van Marine heeft zich verdedigd tegen de bewering als zou Engeland den nieuwen bewapeningswedloop zjjn begonnen door het bouwen van nieuwe kruisers. Andere landen z(jn begonnen met het bouwen van groote oorlogsschepen. Maar een zwakke Britsche vloot zou niet tot den wereld vrede bijdragen. De afschaffing van de duikboot had de Engelsche regee- ring reeds op de conferentie van Washington voorgesteld en zij was niet van meening veranderd. Maar armere en zwakkere landen be schouwden de duikboot als hun eenig verdedigingsmiddel. En daarmee moest men rekening houden. Er loopen vage geruchten die aan vankelijk weer tegengesproken zijn dat het Engelsche koningspaar voor nemens zou zijn binnenkort Frankrijk te bezoeken als antwoord op het be zoek van president Doumerge van verleden jaar. Frankrijk. Parijs, 23 Febr. De Kamerverkie zingen z(jn vastgesteld op 22 April en 29 April. Oud-minister Caillaux gaf als zijn meening omtrent de re organisatie van den staat te kennen, dat hij een gereorganiseerden Raad deelen nauwkeurig tegen elkaar zal afwegen, en beslissen of de afschaffing al dan niet blijvend zal zijn. Een sprekend bewijs voor de toe nemende welvaart in handel en bedrijf komen, die tot hun bevoegdheid is wel het feit, dat de achttiende Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht, die Dinsdag geopend werd, een totaal van 1089 stands telt, tegen 978 een jaar terug, terwijl een groot aantal exposanten moest worden afgewezen, wegens gebrek aan ruimte. Er zal een nieuw gebouw bijgezet worden, waarvoor een leening van f750.000 wordt aangegaan, waarvoor het Rijk en de gemeente Utrecht elk f250.000 garandeeren. Op den straatweg Holten-Rijssen viel een droevig ongeval voor. Zon dag reed een tweetal jongelui (22 en 21 jaar) op een motorfiets, ten einde zich naar een voetbalwedstrijd te be geven, toen zij in de bocht nabij „De Keizer“ tegen een boom vlogen, ten gevolge waarvan één der jongelieden onmiddellijk werd gedood, terwijl de andere, na operatief ingrijpen te Al melo, eveneens bezweek. Dit moet al de derde keer zijn, dat op die een ernstig ongeluk gebeurde, vraagt zich at, of dit geen reden had moeten z(jn, tot grooter voorzichtig heid. Bovendien passeerden de jonge lui in de bocht een autobus. In de bocht passeeren is onder alle omstan digheden gevaarlijk en in de meeste gevallen zelfs wettelijk strafbaar. (Belemmerd uitzicht!) Henri Polak, de bekende voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond werd Woensdag 60 jaar en naar aanleiding daarvan hebben de werk gevers hem gehuldigd, te Amsterdam in het American Hotel. Voorwaar een zeldzame gebeurtenis. Men huldigde hem als organisator, parlementslid, strijder voor zijn klasse, als heem schutter en taalzuiveraar en men vond, dat het schoonste praedicaat dat hem gegeven kon worden, ishij is gebleven de eenvoudige, de joviale, de hulpvaardige mensch. Hij heeft vrienden gekregen uit^ alle?fkringen der maatschappij, hetgeen door deze huldiging bewezen werd. Hem werd een electrische lamp, vervaardigd door den kunstenaarTJan Eisenlöffel, alsmede een album aangeboden. NEDERLAND. Amsterdam, 23 Febr. Nu de fusie van de departementen Oorlog en Ma rine een feit is geworden (de Eerste Kamer nam het voorstel met 27 tegen 18 stemmen aan) zal waarschijnlijk het departement van marine overge bracht worden in het gebouw van „Oorlog”, in de lokalen die nu in ge bruik zijn bij den Generalen Staf. D' staf trekt dan in het gebouw van „Marine” aan het Voorhout in den Haag. De functies van secr. gen. van Oorlog en van Marine worden nu overbodig. Men verwacht datdesecr. gen. van „Oorlog” mr. L. Woltman secr. gen. van „Defensie zal worden, daar de secr. gen. v. Marine, vice-adm. Zegers Rijser, voornemens is, dit jaar wegens bereiken van den 65-jarigen leeftijd, ontslag te nemen. De voornaamste schuldigen aan de berooving van den ouden bankloopei welke einde der vorige week in Amsterdam op den Singel plaats vond, heeft men naar men meent opgespoord, n.L zekeren Kikkert en Veldhuyzen, twee mannen, die door getuigen per tinent herkend werden en die in Utrecht groote verteringen maakten. Hoewel het geroofde bedrag ca. f18000 beloopt, werden op hen nog slechts enkele honderden guldens gevonden. Duizenden kijkers trekken naar IJmuiden om naar het wrak te gaan kijken van het Engelsche schip Shonga, dat daar einde der vorige week strandde en dat door tweeën brak. Het is een vrachtschip en de beman ning, die zich geruimen tijd nog op het afgebroken voorschip ophield is 33 koppen sterk, door de roeiers van de IJmuider reddingboot en de mannen van de „Dorus Rijkers” te Nieuwen diep, met veel moeite gered. Op ae berging van het schip en de lading bestaat weinig kans. Nog slechts een klein deel van de lading in het voor schip is droog. Dit deel wordt in een schip overgeladen. Wat er aan natte lading afgehaald wordt, wordt op den wal gedeponeerd. Inzake de proef met de afschaffing van de vierde postbestelling te Gro ningen, is nu binnenkort een beslissing te wachten, naar uit het antwoord van den minister op de vragen van mevr. Bakker-Nort blijkt. De afdeelingsin- specteur moetgnujeen uitvoeriglrap- port uitbrengen over de resultaten, 20 Febr. Heden avond hield de Gem. Zangvereeniging „T.a.v.e.n.u.” haar jaarlijksche uitvoering op de bovenzaal der Sociëteit „Harmonie” alhier. De Voorzitter maakte in zijn openingswoord de talrijke aanwezigen er op attent dat men deze avond niet te hooge eischen moest stellen, ten eerste omdat door familieomstandig heden verschillende leden niet aanwe zig konden zijn, en ten tweede omdat de hoofdrol van het tooneelstuk in een week tijds, om genoemde reden, nog door een ander moest worden inge studeerd. Na het openingswoord volg den 4 nummers zang, welke alle keurig werden uitgevoerd. Nu volgde het tooneelstuk „Skyn” van Y. O. Schuitmaker. De uitvoering van dit stuk was schitterend, de verschillende rollen zaten in goede handen. Na afloop van het tooneelstuk volgden weer 4 nummers, het applaus na elk nummer deed ook nu weer hooren dat die bij het publiek in den smaak vielen. „T.a.v.e.n.u” mag met voldoe ning op deze welgeslaagde feestavond terug zien. Een gezellig bal besloot deze avond. Toehoorder. Diversen. Te Genève kwam de veiligheids- commissie van den Volkenbond bijeen. Haar werkzaamheden zullen omvat ten de voorbereiding der internati onale ontwapeningsconferentie verge makkelijken, en de resolutie der jongste Volkenbondsvergadering uit voeren. De bijeenkomst zal 3 weken duren. Jhr. Loudon riep tegen 15 Maart de voorbereidende ontwapenings-com- missie bijeen. Men acht het waar schijnlijk, dat op deze conferentie de datum der ontwapeningsconferentie zal worden vastgesteld. Men gelooft dat de Spaansche regeering voornemens is in September tot den Volkenbond terug te keeren. Z(j zou haar eisch op een permanen ten raadszetel hebben opgegeven. In Volkenbondskringen moet de Hongaarsche wapensmokkelarij een zeer ongunstigen indruk hebben ge maakt. De Hongaarsche minister van oorlog beval de vernietiging van het in beslag genomen materiaal. -T- Albanië heeft een beroep op den Volkenbond gedaan ten bate van de slachtoffers van den hongersnood die dit land teistert. Ook Zweden heeft nu zijn draad- looze telefoonverbinding met Amerika De verbinding werd geopend met een gesprek van den Zweedschen kroon prins met den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche’zaken,‘mr. Kellogg. Frankryk en Venezuela hebben nu het protocol van Genève in zake het verbod van den chemischen en bacteriologischen oorlog geratificeerd. Het verdrag wordt dus nu van kracht. In verband daarmede doet Frankrijk een beroep op de andere mogend heden, die het protocol teekenden, om niet te lang met de ratificatie te wachten. WORKUM, 18 Febr. Den heer A. reis te zijn gegaan. Juist iets Wagenaar Azn., Burgemeester dezer - gemeente, viel de eer te beurt te worden uitgenoodigd door de Neder landsche Vereeniging voor Gemeente belangen zich beschikbaar te willen stellen als lid van de examen-com- hage af te nemen door genoemde vereeniging ingestelde examen ter verkrijging eener akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie. Friesche Mij. van Landbouw Afdeeling Workum en O. 20 Febr. Toen de voorzitter heden morgen de ledenvergadering op de bovenzaal van hoiel Ketelaar opende waren er meer dan het gewone aantal leden aanwezig. Een verblijdend tee- j ken van vereenigingsleven in het met België zullen heden geteekend nieuwe jaar. Na Opening en lezing notulen werd vervolgd met een drietal mededee lingen van het hoofdbestuur. a. Een onderzoek naar betaalde assurantie-premies gedurende de laat ste 10 jaren aan speculatieve maat schappijen. b. Een missive over de Starings almanakken, die niet voldoende ge plaatst worden om eene speciale be werking voor Friesland te rechtvaar digen. c. Een mededeeling over het orga- niseeren van cursussen of lezingen over electriciteit. Voor a werd een commissie be noemd bestaande uit de heeren Noor denbos, S. Schotanus en Westerhuis, die zich belast met het verzamelen van de noodige gegevens. Wat b betreft werd het bestuur ge machtigd 60 ex. te bestellen, om die onder de leden te plaatsen. c. Cursussen en lezingen werden niet noodig geacht, zoolang het boe renbedrijf in deze omgeving verstoken blijft van electrischlicht en drijfkracht. Daarop volgde een schitterende causerie van den Weled. Heer N. H. Blink, handelsconsulent te Leeuwar den over landbouw-toestanden in Denemarken naar aanleiding van een excursie naar dat land. Mooi en bevattelijk, interessant en leerrijk waren de vergelijkingen van de toestanden aldaar met die in onze provincie. Oorspronkelijk een land- bouwstaat hebben veeteel en zuivel industrie in den tijd van 50 jaar aldaar eene groote verandering gebracht. Varkensteelt en vleeschexport (ba con) is er enorm geworden. In 1927 werd er 260 millioen Kg. spek naar Engeland uitgevoerd. De zuivel-indu- strie levert een product die de hoogste markt bedingt. De uitvoer bedroeg 140 millioen Kg. of 3 maal zooveel als die van Nederland. Eierenproductie brengt een niet te versmaden winst aan de landelijke bevolking. Door selectie heeft men de juiste varkenssoort geteeld voor de Engelsche markt. Door strenge kwaliteits-keuring is de Deensche boter aldaar toonaangevend voor de prijzen. Men heeft er uit het zwart bonte Jutlandsche ras en het roode Deensche met vermenging van het Sleeswijk-Holsteinsche twee typen van koeien verkregen, die niet uit munten in exterieur, maar toch zeer goede melkbeesten zijn geworden met gemiddeld goede opbrengst en uit muntend vetgehalte. De kaasproductie komt niet in vergelijking met die in Nederland. De zuivelfabrieken zijn er in groot aantal, zindelijk en net maar eenvou dig. Minder werkkrachten dan hier. Natuurlijk omdat men de bewerkelijke kaasproductie mist. Drie kwart van de boterproductie is in handen van de coöperators, de coöp. export-vereenigingen hebben 9 10 van alle export in handen. De Denen zjjn geboren coöperators omdat de boeren zich persoonlek niet bevoegd achten handel te drijven. Het vereenigingsleven bloeit in dat land. Ook de boerin komt op de ver gaderingen en bezoekt de tentoon stellingen. De inrichting van de boerenhuizen, de landbouw, stalvoedering, bemes ting, pachtstelsel, mentaliteit der be volking, dit alles passeerde de revue en na beantwoording van enkele vra gen werd de geachte inleider met luid applaus beloond voor zijn inte ressante mededeelingen. Men had een excursie medegemaakt, zonder op v i voor onze leden, die elk jaai spreken over gezamenlijke uitstapjes, maar ep nooit toe komen, De vergadering werd voortgezet met het rapport van de commissie voor het nazien der rekening. De heer J. P. Kuipers bracht het verslag Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Uw Baby slaapt weder rustig als ge de branderige, ontstoken of smettende plekken behandelt met ®|PUROL Jj) Doos 30 en 60. tube 80 ct. hooren. Door rechtstreeksche onderhande- lingen tusschen de regeeringen is nu het Fransch-Belgisch economisch ac- coord tot stand gekomen. Het Fransch-Duitsche verdrag in zake het economisch regime voor het Saargebied en het handelsverdrag worden. Duitschland. Berlijn, 23 Febr. Het is niet tot Rïjksdag-ontbinding gekomen, dank zij het ingrijpen van President v. Hin denburg. Zoodoende heeft zich een meerderheid gevormd voor de afhan deling van den arbeid van den Rijks dag binnen den wettelijken termijn. Deze loopt 31 Maart af. Tot zoolang is dus de rust verzekerd. Het gerucht als zou Stresemann voornemens zijn af te treden werd officieel tegen gesproken. De vertegenwoordigers van den Bond van Midden-Duitsche metaal bewerkers verklaarden de nieuwe arbitrale uitspraak van Berlijn voor onaannemelijk. De Rjjksminister ver klaarde de uitspraak evenwel in het openbaar belang, bindend. MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten >esd FRISO e- >e P AÈ> M- Doo§ 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BijApoth en Drogisten Prijs 75. A O en 25ct. Bij Apothekers en Drogisten

Friso nl | 1928 | | pagina 1