MODE-SHOW Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. overwerkte zenuwen Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Hoos 30 cl JAN ERINGA - OOSTERDIJK17-19 - SNEER Is Uw HORLOGE stuk? Hoest, Keelpijn 54ste Jaargang. ZATERDAG 3 MAART 1928 No. 10. Kroniek der Week. Adverteert in J. v. Douwen Kuipers Horlogerie Markt Workum 1 Friso”. Plaatselijk Nieuws. Japonnen, Mantels en Hoeden. Burgerlijke Stand. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Predikbeurten. Tot plaatsing van Advertentiën B Voorm. 9i/2 i en uur 4 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgezonderd familieberichten ven een ren Medaille ter beschikking Uitv. Com. worden gesteld. D ten~zeërste gewaardeerd, 't Is een voorbeeld dat navolging verdient. Vrijdag 24 Februari j.l. des avonds Chr. Schoolonderwijs alhier De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Géén nood Wanneer U het ons ter reparatie geeft, heeft U het binnen één week weer ip. orde met ÉÉN JAAR GARANTIE uur ds C. J. Schweitzer. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontv. FERWOUDE (Herv.) Nam. li/2 uur I ipzettelijk bij ge- ibaar tot geweld periode definitief zullen zijn aange nomen. Zij zou daarbij de kwestie van vertrouwen stellen. Juist in verband met deze militaire wetten gaat het gerucht dat maar schalk Pétain zijn functie als lid van den Oppersten Oorlogsraad zou neer leggen, als gevolg van zijn ontstem ming tegen de voorstellen. Duitschland. Berlijn, 1 Maart. In de regeerings- verklaring betreffende de begrooting van het rijksministerie, den rijks- kanselier en de rijkskanselarij werd Maandag o.m. medegedeeld, dat door de gebeurtenissen in verband met het mislukken van de schoolwet, de grond wettige bevoegdheid van het kabinet niet beïnvloed wordt. Het is geen zakenkabinet, doch het vormt nog steeds de regelmatige regeering. De conflicten in de metaal-industrie duren voort. Naar men verwacht, zal met ingang van Vrijdag in de vijf grootste Berlijnsche metaalbedrij' de staking worden afgekondigd. G der twee partijen is voornemens onder- handelingen voor te stellen en arbi trage kan niet plaats vinden, omdat er geen looncontract voor de bjj de zaak betrokken werknemers bestaat. De staking zal automatisch de sluiting der bedrijven ten gevolge hebben. Verder hebben vier mijnwerkers- bonden de bestaande overwerk-over- eenkomst in de Ruhr-mijnen tegen 1 Mei opgezegd. Diversen. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken gaf naar aan leiding van het probleem derwapen- smokkelarij van St. Gotthard als zijn meening te kennen, dat de controle op de ontwapening niet op een klein zielige en krenkende wijze zou wor den uitgevoerd. Een Italiaansch blad verklaarde, dat geheel Italië, volk, pers en regeering, solidair waren met Hongarije. Men verwacht dat Spanje bin nenkort zijn verzoek om ontslag uit den Volkenbond zal intrekken en met September weer aan de vergaderingen deelnemen. Argentinië’s terugkeer zou volgende maand plaats vinden. Er is in Amerika een sterke actie gaande, om het vlootbouwpro- gram aanmerkelijk in te perken. Een comité van den Bondsraad van ker ken in Amerika drong bij Coolidge aan om het wetsontwerp niet goed te keuren, daar het wantrouwen in de heele wereld wekte. Men verwacht, daar de veilig- heidscommissie te Genève deze week niet gereed komt, dat zij haar werk zaamheden tot na de zitting van den Raad zal verdagen. Men gelooft, dat dit verband houdt met geruchten over uitstel van de eerstvolgende bijeen komst van de ontwapeningsconferen tie, die Jhr. Loudon tegen 15 Maart uitschreef. Dit uitstel zou vooral in verband met de Fransche verkiezin gen gewenscht zijn. WORKUM, 2 Maart 1928. Door de Werklieden-Vereeniging „Helpt El kander* alhier zal voor de a.s. Zang en Muziekfeesten een Verguld Zilve ren Medaille ter beschikking van het Uitv. Com. worden gesteld. Deze toe zegging wordt door genoemd Com. ten zeerste gewaardeerd, ’t Is een voorbeeld dat navolging verdient. Vrijdag 24 Februari j.l. des avonds om 71/2 uur hield de Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs alhier haar ouderavond. Eerst werd een samen komst gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor belangstellenden. De Voorzitter Ds. J. C. H. Romijn, opende de bijeen komst met gebed, waarna werd ge zongen vers 3 van psalm 84. Aan de hand van dezen psalm„Zelfs vindt de musch een huis en de zwaluw een nest voor zich, waar zij hare jongen voorkomen. De laatste autobus Hil- versum-Bussum, die anders nabij den overweg geen stopplaats heeft, hield deze keer toevallig stil, omdat eenige 'den stappen. Daar toe stópte de wagen vlak voor de spoorwegboomen, die niet gesloten waren. En op hetzelfde moment snorde een sneltrein voorbij. Had de bus dus toevallig niet gestopt, dan had er een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De overwegwachter had ver zuimd de boomen te sluiten. Amsterdam amuseert zichEn op welke schaal, dat kan men nagaan, als men ziet, dat het bezoek aan de openbare vermakelijkheden in 1927 bedroegschouwburgen en concerten 1.442.782 (v. j. 1.185.595); bioscopen 7.017.202 (7.028.460)variëté’s en sport 2.491.121 (2.845.816); tentoonstellingen 246.728 (295.895); totaal 11.197.833 (11.355.946). De Kamers van Koophandel en Fa brieken in ons land hebben tot den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw een adres gericht, waarin aangedrongen wordt op af schaffing van de Zakelijke belasting op het bedrijf. De bedenkingen van ui. CHIC vu r 1 icmauu, - 1- -J een vijftigtal werk- omstandigheid, dat de belasting niet rust op het beginsel, dat in den regel voor alle belastingen, ook zakelijke, behoort te gelden: er moet een op brengst of inkomen zijn, waarvan de belasting in billijkheid mag worden geheven en a fortifiori, waaruit zij tan worden betaald. Mjjnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt’s Keelpijntabletten 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Door dezen berichten wij dat door ons dit seizoen een Mode-show zal worden gehouden, in onze zaak op DINSDAG 6 MAART en WOENSDAG 7 MAART, ’s middags 3 uur en ’s avonds 8 uur. Alsdan zal worden voorgedragen een schitterende collectie Dames die deze Mode-show wenschen bij te wonen, worden beleefd verzocht tijdig kaarten aan te vragen die gratis ver krijgbaar worden gesteld. (Nadruk verboden.) Workum. Van 24 Febr.—1 Maart Geboren Johanna Neeltje, ,dv Jo hannes Willem Koopmans en Wijtske Dijkstra. Gehuwd: Geene. OverledenTrijntje van der Zee, 28 jr, echtgen. van Franke van der Horst. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Van 23 Febr.1 Maart Geboren: Buiten huwelijk 1 d. OverledenhHans de Boer 67 jr echtgen van Akke Hoekema te Kou- dum. Rauke]MHornstra 77 ongeh. te Koudum. legt bjj Uwe altaren. Heere der Heir- scharen mijn koning en mijn God”, e richtte zijn eerwaarde een kort ope ningswoord tot de aanwezigen. De kinderen der 5e en 6e klasse brachten vervolgens een Kerst-cantate ten gehoore. Door een leerling van de U. L. O.-school werden korte gedeelten uit den bijbel gelezen, waarop telkens het koor inviel. Mooi klonken de jonge stemmen door het Kerkgebouw, al waren uit den aard der zaak hier en daar wel enkele vlekjes. Terecht werd een woord van dank aan den leider, den Heer IJ. Wielinga en aan de uitvoerenden gebracht. Met dankzegging werd deze bijeenkomst daarop door Ds. Romijn gesloten. Om 9 uur werd deze avond voort gezet in het lokaal „Rehoboth”. Hier hadden toegang de ouders van school gaande kinderen en de leden en begunstigers. Op gebruikelijke wijze werd de vergadering geopend, waarna door de hoofden der scholen bijdragen werden gegevenhet Hoofd der U. L. O.-school sprak over opvoeding van de rijpere jeugd van 12—16 jaar en het Hoofd der lagere school over de toestanden der scholen in de jaren 1600-1800. Na het zingen van den Avondzang werd deze goed bezochte bijeenkomst door den Voorzitter met dankzegging gesloten. Jubileum Jongelings-Vereeniging. 't Was een gezellige avond waarop ’t zestigjarig jubileum der Jongelings Vereen., op Donderdag 23 Febr. werd gevierd in 't lokaal Rehoboth. De WelEd, Heer C. Tabak, Secr. van 't Ned. Jongl. Verbond sprak van halfzeven tot 8 uur eene rede uit, doelende op 't schoone van 't jeugd leven. Ds. Schweitzer kon wegens eene lichte ongesteldheid de leiding niet op zich nemen, zoodat te 9 uur bij de voort zetting de heer Tabak hiervoor fun geerde, Thans werd ’t programma verder afgewerkt. Na opening door den leider, hield de heer R. van 't Veer eene welkomstrede over de woorden Weest dankbaar. Hierop volgde ’t jaarverslag door den Secr. der C. J. V. de heer B. Smid. Ook dit stemde tot dank. Vervolgens kwamen verschil lende personen als afgevaardigden en eigen leden met goede wenschen, lui mige en ook ernstige voordrachten ons vergasten. Ook hoorden we een tweetal opstellen. De samenspraak „De mensch wiktkwam bij op voering zeer goed tot haar recht. Ook „Worstelend voorwaarts” voorge bracht door twee personen, mocht een mooi nummer heeten. Wat echter ook aller aandacht trok waren de nieuw aangebrachte lampen, welke een mooi geheel vormen met de nieuwe inrichting van het lokaal. En wanneer we b(j dit alles nog zien op de ruime bediening der versnaperingen, was ’t na ’t zingen der Avondzang en dank gebed door den Voorz. met de ge dachte aan eene goeden avond, dat een ieder voldaan huiswaarts keerde. 28 Febr. De Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs hield haar jaarverga dering in de Geref. Kerk onder lei ding van Ds. E. C. van der Laan op Donderdag 23 Februari j.l. Na de ge bruikelijke opening las de Secretaris de heer J. C. Nauta het jaarverslag voor, waarbij hij gewaagde van vele zegeningen over het afgeloopen jaar de vereeniging ge wijzer, de heer J. een referaat over losse teugel.” NEDERLAND. Amsterdam, 1 Maart. In Nederland’s twee groote zeehavens, vond deze week, door een merkwaardige coïn cidentie, een tweetal opmerkelijke gebeurtenissen op zeevaartgebied plaats. In Amsterdam aanvaardde, onder enorme belangstelling, door duizenden nagestaard en nagewuifd, passagiers uit wilden stappen. Daar- Nederland’s grootste en nieuwste mailboot, het motorschip Christiaan Huygens, de eerste reis naar Neder- landsch-Indië. En in Rotterdam Daar voer, ook nagestaard en toegewuifd door duizenden en duizenden belang stellenden, onder het loeien der scheepssirenen en het gillen van stoomfluiten ook een schip uit, voor zijn eerste reis over den oceaan, n.l. naar Amerika. Maar nu was het niet het „grootste” schip, doch juist het tegenovergestelde: het Kleinste, dat wellicht ooit den grooten tocht over den wijden oceaan aanvaardde, n.l. de nieuw-uitgevonden onzinkbare boot „Schuttevaer“, die zee koos met een bemanning van vier man, een marco nist, een stuurman, een kapitein en de uitvinder, J. P. Schuttevaer. Veer tig dagen zou de reis moeten duren. Wel, goeie reis dan, vermetele kerels van de „Schuttevaer Minister Kan, onze „reisu-minister, was weer op stap en bezocht de rijks- werkverschaffing op het Eenerveld, --J? -- --- op de grens van Drente en Friesland, de Kamers vinden haar grond in ae waar voorloopig loozen uit Schiedam te werk gesteld worden. Tevens opende de minister te Groningen het bedrjjfslaboratorium voor het onderzoek naar den kalk- toestand van den bodem. In de Kamer had een belangrijke gebeurtenis plaats, daar minister Lam- booy schorsing verzocht van de be handeling van het wetsontwerp inzake het Capitulanteustelsel in het leger, dat de aanstelling van militair reser- vepersoneel in beroepsverband en overgang daarna in burgerlijke be trekkingen beoogde. Uit de gedach tenwisseling in de Kamer bleek n.l. dat het wetsvoorstel zeker verworpen zou worden. Daarmede is dus deze belangrijke wijziging in ons leger- stelsel voorloopig van de baan. De vier Indische studenten, die reèds geruimen tijd in het Huis van Bewaring te ’s Gravenhage gedeti neerd zijn, hebben nu hun dagvaar ding om op 8 Maart voor de Rechtbank te verschijnen, ontvangen. Hen wordt ten laste gelegd „opzettelijk bij ge schrifte- in het openbaar tot geweld dadig optreden tegen het Nederlandsch openbaar gezag (te) hebben opgeruid.* De achttiende Jaarbeurs moet ten volle aan de reeds hoog gespannen verwachtingen hebben voldaan, er is een zeer druk bezoek geweest en de algemeene indruk is, dat er belang rijke transacties in vrijwel alle afdee- lingen tot stand kwamen, terwijl voor allen natuurlijk de gelegenheid tot het aanknoopen van nieuwe connecties zeer gunstig was. Verschillende mi nisters hebben door hun bezoek van hun waardeering voor deze handels- instelling blijk gegeven. Op zeer gelukkige wfize is Zondag- t graafplaats van Bussüm eên ramp-einde eworden. De onder- Koornstra leverde „Vaste hand en Het beeld van den ruiter besprekende bracht hij zulks over op de opvoeding der jeugd in huisgezin en school. De neer P. Pruiksma Lzn. behandelde het onder werp „beeldengalerij”. Deze wees op groote mannen als Groen van Prin- sterer en Dr. Kuyper, die zich lieten kennen in den schoolstrijd om te komen tot gelijkstelling van het bij zonder en openbaar onderwijs, zooals dat onder Dr. de Visser is verkregen. De zangvereen. „Looft den Heer” voerde eenige zangnummers op ver dienstelijke wijze uit, terwijl Mej. O. Pruiksma enkele solo’s zong met orgel begeleiding van Mej. J. Pruiksma. In de pauze werd er gelegenheid gegeven om kennis te nemen van de vorde ringen der leerlingen, waarvoor re ken-, schrijf-, teeken-, naai- en borduur werk lag tentoongespreid. BUITENLAND Engeland. Londen, 1 Maart. De Minister van Arbeid heeft nogmaals te kennen gegeven, dat de Washingtonsche con ventie voor den achturen-dag te vaag was. Persoonlijk was hij altijd voor een behoorlijke conventie voor een acht-en-veertig-urige werkweek ge weest, en daarom wenschte hij aan te dringen op herziening van de Wanhing- tonsche conventie. Opmerkelijk was voorts de verklaring van den pre mier, dat hij den tijd nog niet geko men achtte om de conventie betref fende het verbod van gebruik van vergiftige gassen en andere bedwel mende stoffen te ratiflceeren, zoolang andere belangrijke naties nog niet den wensch daartoe te kennen gaven. De relaties met de Kanton-regee- ring moeten aanzienlijk verbeterd zijn, naar uit de vriendschapsbetuigingen, welke het hoofd der Kantonregeering i;ot den Britschen gezant te Kanton ijdens de lunch richtte, bleek. De iritsche gezant sprak de hoop uit, dat de Chineezen hun geschillen zouden bijleggen en een vooruit strevende regeering vormen. Frankrijk. Parijs, 1 Maart. De Kamer heeft met 403 tegen 74 stemmen het wets ontwerp inzake het nieuwe douane tarief in zjjn geheel aangenomen, nzake de militaire wetsontwer pen wordt gemeld, dat de regeeringerop avond bij den overweg nabij de be-'zal aandringen, dat deze vóór het 7 der parlementaire zittipgs- -- en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. (Nadruk verboden) Zondag 4 Maart. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds C. J. Schweitzer. Nam. 5 uur de J. C. H. Romijn. WORKUM (Doopsgez.) uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur Bediening H. A. Nam. 21/, uur (gesloten gem. vergadering.) Nam. 5 uur Geen dienst. WORKUM (Protestantenbond). Nam. 6 uur ds H. N. IJsbrandij van Groningen. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. li/2 ds H. B. Spijkerboer. GAAST (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. B. Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9ï/2 uur ds Hoekert. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. li/2 uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur on bekend. Nam. li/2 uur ds Louwerse van Wijkel. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst Dinsdag 6 Maart ’s avonds ?i/2uur Lezing van ds A- L. Broer over „De beteekenis van Jezus Christus voor ons en onzen tijd.* KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur Nam. I1/2 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9i/2 ds Ens. •J?i FRISO Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten SfêSxkalmeerw en worden gesterkt door

Friso nl | 1928 | | pagina 1