enz. enz. Pepermunt spant de kroon. Nieuws- en Advertentieblad Parol bij Huiduitslag en Huidvërwonding voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord», Hindeloopen, Stavoren, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PUROL Fietstochten zenuwtaö&tten kalmeeren U er» houden Uw geest helder. Buisje 75ct.B»j Apoth. en Drogisten.^ Is Uw Horloge stuk? Géén nood J. VAM DOüWEM KUIPERS No. 22. ZATERDAG 26 MEI 1928, 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Bekendmaking. Bekendmaking. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn. By Apoth. en Drog. Doos 60 ct. De haven van Workum. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. dat in van de vergadering van des na- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tablelten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten De GEMEENTE-ONTVANGER herinnert er aan dat de termijn van betaling der hondenbelasting reeds is verschenen. Spoedige betaling wordt alsnog verzocht. De Gemeente-Ontvanger, H. DE JAGER. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Het Doorzitten by Wielryden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. de stokers zich op de fabriek ver- schoonen. Ze moeten dus 2 stel hem den hebben en 4 hemden aanhouden. Allicht zullen deze stokers voor eigen rekening buitenshuis geen wollen hemden dragen, wat nadeelig is voor hun gezondheid en schadelijk vöor de fabriek kan werken. De heer Hobma was in de gascom missie voor inwilliging van het ver zoek. Nu hij echter uit het prae-advies heeft gezien, dat bij de vaststelling der salarissen is gerekend met de zware slijtage der kleeding kan Spr. met B. en W. meegaan. Het afwijzend voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren de Vries, Gaastra, Hobma, Posthumus, Dijkstra, Sikkes en 'van der Gaast. Tegen de heeren Brandsma, de Roest, Haijtema en Roelofs. Punt 4. Verzoek van R. Ottema, stoker aan de gasfabriek om toeken ning van meerdere periodieke ver- hoogingen. Op grond van het toeken nen van meerdere periodieke ver- hoogingen aan andere gemeente ambtenaren verzocht Ottema hem in plaats van één, twee periodieke ver- hoogingen van f50 te doen toekomen. B. en W. stellen voor het verzoek van de hand te wijzen, omdat de aan gevoerde reden niet zuiver isde ge vallen zijn niet homoloog. De betrok ken ambtenaren waren te voren bij een publiekrechterlijkej instelling werkzaam, terwijl Ottema uit het vrije bedrijf is gekomen. Zonder discussie of stemming wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. (Zie vervolg Raadsverslag 4e pagina). WORKUM, 21 Mei. De heden door de Afd. „Workum en Omstreken” van de Er. Mij. v. Landbouw, alhier ge houden algemeene Ledenvergadering werd bygewoond door 18 leden. De voorzitter, de heer H. van der Gaast opende deze bijeenkomst en verzocht den seer. N. W. Schotanus, de notulen voor te lezen, die na een kleine opmerking, in dezelfde vorm werden vastgesteld. Tot deAfdeëling als lid waren toegetreden de heeren W. Tysma te Workum en S. van der Wal te Heidenschap. Na de behandeling agenda „Leeu warden”, is de voorz. tot afgevaardigde en de secr. tot plaatsvervanger be noemd. Bij algemeene stemmen besloten in Sept. a.s. de jaarlijksche veekeuring te houden. Na eenige bespreking werd besloten rubriek„Collectieve inzending vee van één eigenaar” bij te voegen en by rubriek „L.” Kalve- koeien voor 1 Dec. kalf, te bepalen, uitsluitend droog staande koeien. Be sloten werd, vanwege de financiën der Afdeeling, omrinleg te heffen van tentoongesteld vee, het grootvee 50 cent inleg, kleinvee 25 cent. Vervolgens werd besloten, om ’s mid dags: Keuring van tuigpaarden van leden der afdeeling en een groote ringrydery (vrije deelname) te hou den. Voor eventueele rubrieken alleen medailles beschikbaar te stellen. Het bestuur kreeg vrij mandaat om verder de veekeuring te regelen. Bij de rondvraag bracht de v.oorz. de vraag naar voren, is er ook iets, in een goede richting, te bereiken tot aan koop van kunstmeststoffen voor ge zamenlijke rekening? De heer H. N. H. K. de Jong, Ferwoude, pleitte voor de gezamenlijke aankoop van kunst mest en gaf in overweging in die richting te werken. Het bestuur kreeg opdracht bij e.k. ledenverg. dat punt op de agenda te plaatsen. Op voorstel van den heer Kampen kreeg de secr. opdracht, ter zyner tijd een advertentie in Friesch Landbouw blad te plaatsen, om een excursie te organiseeren naar de groote Land bouwtentoonstelling op 24, 25 en 26 Juli a.s. in den Haag. Geen punten meer in behandeling, sloot de voorz. met dank aan de aanwezige leden deze bijeenkomst. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van veehouders, dat alle gestorven slacht dieren bij den vleeschkeuringsdienst ter keuring moeten worden aange geven. Rechtstreeksche berichten aan den distructor te Bergum worden niet meer toegelaten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen by deze ter ken nis van de ingezetenen, dat aan de Vereeniging „Het Hoogeland” te Arn hem vergunning is verleend om in de maand Juni een collecte langs de de huizen te houden. Workum, 23 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. met Verstoppingofmoeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn 23 Mei. Op de Maandag j.l. alhier gehouden voorjaarspaardenmarkt wra- ren 27 paarden aangevoerd. De han del was tamelijk goed. 23 Mei. Te Groningen slaagde voor arts onze stadgenoot de heer M. Bonnema Pzn. De rjjksontvanger alhier maakt bekend, dat voor 1 Juni a.s. het eerste gedeelte van de verschuldigde Grond belasting over 1928 moet zijn betaald. De zangvereen. „T.a.v.e.n.u.” al hier behaalde Woensdag j.l. op het te Oosterend gehouden concours een 3e prijs met 229 punten in de le afd. 24 Mei. Op de raadzaal in het stadhuis kwam gisteravond het Comité tot inzameling van gelden voor het Wanneer U het ons ter reparatie geeft, heeft U het binnen één week weer in orde, MET 1 JAAR GARANTIE. Horlogerie Markt Workum Verslag van de verg den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 22 Mei 1928, middags 7 uur. Voorzitter de heer A. WagenaarAz., Burgemeester. Secretaris de heer H. R. van Brug gen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter Tot plaatsing van KOUDUM (Herv.) leP. Voorm. 10 uur Cand. Smit van Makkum. Nam. 21/2 uur ds van Rijs. 2e P. Voorm. 10 uur de heer Dijkstra van Joure. KOUDUM (Doopsgez.) le P. Avonds 81/2 uur. ds A. L. Broer. 2e P. Geen dienst. KOUDUM (Ger.)le P. Voorm. 10 uur en Nam. 21/2 uur ds Boersma. 2e P. Voorm. 10 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) le P. Voorm. 9^2 uur ds Ens. aanbieden van een huldeblijk aan H. M. Koningin-Moeder voor zijn laatste vergadering bijeen, onder lei ding van de secretaresse mevr. v. d. Kluit. Verslag werd gedaan^door de pen- mngmeesteresse van de ingezamelde gelden, die in totaal f 142.75 netto bedroegen. De ingeleverde lijsten bleken in totaal 973 handteekeningen te bevat ten. Door verschillende omstandighe den waren geen handteekeningen uit het Heidenschap ingekomen. Namens den Burgemeester, die we gens familieomstandigheden niet aan wezig kon zijn, werden alle dames woorden van dank gebracht voor hun bereidwilligheid om Workum ook haar aandeel in het huldeblijk te doen hebben. 24 Mei. Voor de tweede maal gaf ons stedelijk orkest gisteravond een concert. Was het weer des daags nogal koud en guur, tegen den avond klaarde het geheel op en kon het opgekomen publiek zonder zich te moeten wik kelen in overjassen en plaids rustig van de mooie muziek op het markt plein genieten. Er is weer veel schoons gegeven. Het corps met zijn wakkere directeur liet de verschillende num mers goed tot hun recht komen en de talrijke aanwezigen toonden door hun aandachtig luisteren, dat zij het ge- bodene wisten te waardeeren. Zooals de lezers van ons blad uit dit nummer alweer kunnen bemerken, groeit de belangstelling in bovenst, onderwerp zienderoogen. Vooreerst verwijzen we daarvoor naar het in ons bijblad overgenomen artikel van den heer D. Faber in „Schuttevaêr”. Een polemiek over hetzelfde onder werp door den heer Th. Tjeerde in genoemd orgaan met de redactie daarvan gevoerd, laat almede niet na in breede schipperskringen aandacht te trekken. En vervolgens blykt uit het in dit no. opgenomen raadsverslag tot onze groote voldoening, dat ook ons ge meentebestuur activiteit voor de ver betering onzer haven gaat betoonen. Immers besloot de raad om een cre- diet van f500 te verleenen voor een deskundig onderzoek in deze aange legenheid. Wy juichen^ditjbesluit hartgrondig toe. Want, zooals de heer Faber reeds eerder betoogde, „de cost gaet voor de baet uyt”. Hier mag noch moet Workum schriel zijn. Er zitten toch voor onze gemeente by de aanstaande afsluiting der Zui derzee èn op havengebied met(annexe kanalen en vaarten tot aan de zeesluis èn op het gebied der inpoldering van het zeestrand zulke groote belangen aan vast, dat het kortzichtigfzou zyn hier niet de dubbeltjes te voteeren die later kwartjes zullen opbrengen. In de plaats van een kwijnende doode stad aan de Zuiderzee, zien wij met ons geestesoog Workum nog eens als eene phenix uit hare asch ver rijzen. Immers onder de krachtige en energieke leiding van onzen burge meester, gesteund eenerzijds door een sterk dagelijksch bestuur, anderzijds door het conAé uit de vereen. „PI. Belang”, stellen wy ons voor dat een levenwekkenden adem alle oude be zwaren en nesteryen zal doen ver dwijnen. Wij moeten met onzen tijd mee, en iudien Workum dit goed begrijpt en daarvoor alles doet)wat de hand vindt om te doen, dan zal onze stad zich gaan ontwikkelen niet alleen als scheepvaart- doch ook als landbouw centrum. Inmiddels zien wy vol belangstel ling uit naar het werkprogram dat opgesteld kan worden dank zij de gulheid van onzen raad. Natuurlijk zullen wij niet verzuimen onze lezers daarvan op de hoogte te houden. opent de vergadering en leest daarna het verkort formuliergebed voor. Aan de orde wordt daarop gesteld: Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Deze notulen worden door den secretaris voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Punt 2. Mededeelingen en ingeko men stukken. a. Extract uit het Resolutieboek van Ged. Staten van Friesland, houdende ontvangstbericht van de vastgestelde motor- en rijwielverordening. b. Missives van Ged. Staten van Friesland houdende goedkeuring van 1. het raadsbesluit tot wyziging der rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche gemeen ten. 2. het raadsbesluit tot verkoop van twee middenstandswoningen. 3. het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor den dienst 1927 en voor den dienst 1928. c. Dankbetuiging van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana voor de gelukwenschen haar aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van Haren geboortedag. d. Manifest fen de Provinciale Un der wys-rie oan de Friezen. e. Dankbetuiging van wed. A. Abma voor de uitbetaling van loon gedurende de ziekte en na het overlijden van haar echtgenoot. f. Idem van J. Harkema voor zijn benoeming in gemeentedienst op ar beidscontract. Deze stukken worden voor kennis- aangenomen. mtwerp-overeenkomst tot uit gifte in erfpacht aan deze gemeente van een gedeelte der stranden van de Zuiderzee. Dit stuk geeft aanleiding tot eenige discussie. De Voorzitter licht toe, dat hij met den landmeter Schooleman een onder houd over de op te maken overeen komst heeft gehad en toen verschil lende wyzigingen heeft voorgesteld. Toegezegd werd, dat hiermee reke ning zou worden gehouden, wat echter later niet het geval bleek te zyn. B. en W. stellen het op prijs het oordeel van den Raad over deze overeenkomst te vernemen. De heer Brandsma merkt op de overeenkomst de bepaling is opge nomen dat bjj beëindiging dezer over eenkomst alle werken aan het Rijk vervallen. Spr. noemt dit onbillijk. Een dergelyke bepaling werkt onbil- lyk voor het beter in cultuur brengen van het strand. De Voorzitter is het hiermede eens. Deze bepaling leek ook spr. onaan- nemeiyk. De heer Brandsma zou een derge- lijk belangryk contract gaarne nog eens nauwkeurig inzien en steltvoor dit voor de raadsleden ter inzage te leggen. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. Spr. zegt toe, dat getracht zal worden mede een kaart over te leggen en stelt voor het ontwerp als nog een week ter inzage te leggen. By acclamatie wordt aldus besloten. Punt 3. Verzoek van L. van Tuinen e.a., stokers aan de gasfabriek om toekenning van wollen hemden. Evenals dit wel aan andere gasfa brieken gebruikelijk is verzoeken de stokers om jaarlyks in het genot te mogen worden gesteld van fabrieks- wege van twee wollen hemden voor iedor Zy baseeren dit verzoek op de zware siytage van hun onderkleeding en het noodzakeiyk dragen van andere onderkleeding in de fabriek dan bui tenshuis. B. en W. adviseeren niet op het verzoek in te gaan, omdat de stokers in vergeiyking bij andere gemeente werklieden een voldoend salaris heb ben (f 1450) en toekenning een prece dent zou scheppen voor het ander gemeentepersoneel. Bovendien Is by het vaststellen der salarissen gerekend met de grootere siytage van de kleeding der stokers. De heer Brandsma geeft te kennen, dat door de Gascommissie is geadvi seerd het verzoek in te willigen. De toestand werd daar anders gezien. Als hun werktyd afgeloopen is moeten 2e P. Voorm. 9^ uur Lezen. n Advertentie-, Reclame- en (Nadruk verboden) Uren officieele Zbmertydregeling. le en 2e Pinksterdag. WORKUM (Herv.) le P. Voorm. 9i/2 uur ds J» C. H. Romijn. Nam. 5 uur ds C. J. Schweitzer. (Collecte voor de Zending.) 2e P. Voorm. 9i/2 uur ds J. C. H. Romyn. WORKUM (Doopsgez.) le P. Voorm. 91/2 uur ds I. Hulshoff. 2e P. Geen dienst. WORKUM (Ger.) leP. Voorm.9V2uur en Nam. 2*/2 uur ds E. C. van der Laan. 2e P. Voorm. 91/2 uur ds E. O. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) le P. Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur Prediking. fie'P. Geen dienst. HEIDENSCHAP (Herv.) le P. Nam. 2 uur ds J. C. H. Romyn (Collecte voor de Zending.) 2e P. Voorm. 10 uur ds C. J. Schweitzer. HEIDENSCHAP (Ger.) le P. Voorm. 10 uur Lezen. Nam. 2t/2 uur ds Dyk. 2e P. onbekend. FERWOUDE (Herv.) le P. Geen dienst. 2e P. Voorm. 10 uur ds H. B. Spyker- boer. GAAST (Herv.) le P. Nam. 21/2 uur ds H. B. Spykerboer. 2e P. Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) le P. Voorm. 9l/2 uur en Nam. 2 uur ds Hoekert. 2e P. Voorm. 9t/2 uur ds Hoekert. HINDELOOPEN (Doopsgez.) le P. Voorm. 91/2 uur ds A. L. Broer. 2e P. Geen dienst. HINDELOOPEN (Ger.) le P. Voorm. 9i/2 uur en Nam. 2 uur Lezen. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemee: I O.

Friso nl | 1928 | | pagina 1