Nieuws- en Advertentieblad J. VAN DOUWEN KUIPERS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. i Horloges, Klokken, Wekkers enz. laat U het best in orde maken bij Doorzitten 54ste Jaargang. ZATERDAG 2 JÜNI 1928. No. 28. Gemengd Nieuws Adverteert in dit blad I Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- Kroniek der Week. i Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. regeering te Belgrado het haar plicht Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten sneerde ’ebr. ’27 Horlogerie - Markt - Workum MF** Binnen één week gereed met 1 jaar garantie. **WO De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager waarmee luit. Koppen naar ïndië en terug «vIaa/v 1O rlnr/Of bij een landing te Öldebroek ernstig beschadigd. Het toestel werd namelijk ■d „neergezet”, dat het lan- en de rechtervleugel beschadigd werden. te verzoeken er voor zorg te dragen, dat dergeljjke incidenten zich niet meer zullen voordoen. Een antwoord, dat ten aanzien van den langzamer hand traditioneel geworden Italiaan- schen „grooten mond” niet onbegrij pelijk is. De politie te Belgrado legde be slag op een verdachte zending sinaas appelen, die uit Italië kwamen en bestemd waren voor een handelshuis te Sofia. Bij onderzoek bleek, dat de twee wagons sinaasappelen: munitie en bommen bevatten Het Italiaansche luchtschip „Italia”, dat uit Kingsbay was ver trokken, voor een kruistocht over den Noordpool, is blijkbaar verloren ge gaan. Het is althans niet teruggekeerd, terwijl de benzine-voorraad uitgeput moet zijn. Men heeft nog hoop, dat het ergens in het ijsgebied geland is. Hulp-expedities worden voorbereid. De Amerikaansche senaat stelde met 44 tegen 22 stemmen de behan deling van het vlootbouwprogram uit. Waarschijnlijk komt het nu niet vóór December aan de orde. Japan heeft warme instemming met het Amerikaansche anti-oorlogsver- drag betuigd. Amerika zal al zijn troepen uit China terug trekken, omdat het niet mee kan gaan met het optreden van Japan tegen China. In Zweden werd het wetsontwerp, dat verplichte arbitrage in arbeids geschillen voorschrijft, door beide huizen van het parlement aangenomen De schaden in Bulgarije, ver oorzaakt door de jongste aardbevin gen, bedragen 6L/2 milliard lewa. Een bezoeker. Algemeene Ledenvergadering van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. 29 Mei. In de heden avond bij Meijer gehouden vergadering van het depar tement „Workum”, onder presidium van den heer IJ. Oosten, waren meer leden opgekomen, dan gewopnlijk het geval is. Uitgebracht werden de rap porten over de departementale in stellingen. Dat van de Nutsspaarbank- commissie, uitgebracht door den se cretaris J. Boonstra, iets uitgebreider dan het verslag van de Controle commissie, waarvoor waren aange wezen de leden S. Gaastra en I. Huls- hoff. (Zie ingezonden rapport Spaar- bank-commissie.) De Volksleesbibliotheek, rapporteur J. Boonstra, werd in het vorige dienst jaar geheel gereorganiseerd. Oude, afgelezen werken werden verwijderd en een groot aantal nieuwe aange kocht. Thans 720 boeken, waarbij 112 voor de jeugd. Uitgegeven werden in 5_ zittingen aan gemiddeld 87 lezers een ontvangst van f 377.49“ en een uit gaaf van f De heer C. Tjebbes bracht verslag uit als beheerder van de begrafenis- bus, waarbij nog 15 deelhebbers zijn. Het in de spaarbank gedept saldo van het dienstjaar 12 Fi —’28 bedroeg nog f 1162.23. Wegens aanstaand vertrek werd den heer Tjebbes, die 271/2 jaar het beheer had gevoerd, eervol ontslag verleend en door de vergadering werd als diens opvolger benoemd de heer P. Gaastra. Ten slotte bracht de secretaris een verslag uit over de bijgewoonde ver gadering van het district Leeuwarden op Woensdag 23 Mei j.l. Ds. C. J. Schweitzer, alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Doorn bedankt. 31 Mei 1928. De uitgeschreven „elf steden tocht11 op Pinkstermaandag gaf ook aan onze stad een gezellige drukte. Begunstigd door fraai zomer weer arriveerden te ongeveer elf uur de eerste toeristen per rijwiel. De twee Workumer deelnemers de heeren S. Visser en W. J. Koopmans kwamen als no. 7 en 8 aan. De kra nige rijders hadden de afstand in IO1/2 uur afgelegd. Aangezien ze om aan den tocht te kunnen deelnemen eerst naar Leeuwarden waren gepeddeld, mag dit wel een flinke prestatie ge noemd worden. Den geheelen dag bevonden zich by de controlepost „Hotel Ketelaar11 veel kijklustigen. Ons stedelijk muziekcorps „Cres cendo11 heeft op het te Oostzaan ge houden muziek-concours den tweeden prfls in de eere-afdeeling behaald. De eerste prfis in die afdeeling werd aan geen enkel corps toegekend. Des Dinsdagsavonds met den laat sten trein van Holland arriveerde het corps aan het station waar veel ingezetenen zich hadden verzameld om het corps geluk te wenschen. Na dat by het station een nummer was gespeeld ging het in optocht stad waarts. Voor het stadhuis gekomen werd halt gehouden. De burgemeester die op het bordes had plaats geno men wenschte het corps namens de ingezetenen geluk met het behaalde succes. Het corps dankte met een muzieknummer voor deze felici tatie. Vervolgens trok men door de stad, om ten slotte den Directeur, den heer J. B. Dykstra, die zich aan de hulde op het station had onttrok ken een serenade te brengen, waarna ieder huiswaarts ging. BUITENLAND Engeland. Londen, 31 Mei. Baldwin heeft in een redevoering verklaard, dat de Britsche regeering een volkomen in stemmend antwoord op Kelloggs uit- noodiging tot een anti-oorlogsverdrag zond, in samenwerking met de Domi nions, omdat zij geloofde, dat de zaak van den duurzamen vrede daardoor zou worden bevorderd. Een Antwerpsch diamanthandelaar die vanuit Nederland met de nacht boot naar Londen overstak, is by aankomst van een portefeuile met diamanten, ter waarde van ca. 150.000 gulden beroofd. De raad van beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève verwierp het Engelsche voorstel tot wijziging der conventie van Washing ton betreffende den achturendag. Frankryk. Parjjs, 31 Mei. De nieuwe Fransche Kamer komt morgen byeen. Van wer ken zal nog voorloopig weinig komen, daar de geloofsbrieven van meer dan de helft der leden moeten nagezien worden. Men verwacht, dat de eigen lijke parlementaire arbeid pas over een week een aanvang zal nemen. Poincaré heeft in den ministerraad aan zyn collega’s verzocht, zich be schikbaar te houden voor drie bijeen komsten van den ministerraad per week en gedurende de zittingsperi ode van het parlement niet zooveel te reizen. Op het socialistische congres te Toulouse werd door Grumbach uiteen gezet, dat de kwestie van de ontrui ming van het Rijnland zich thans, na de overwinning van de sociaal democraten in Duitschland met by- zonderen nadruk doet gelden. Duitschland. Berlijn, 31 Mei. De bnderhande- lingen voor de vorming van een nieuwe regeering staan op het punt te beginnen. De socialistische partij en de centrum-party riepen hun partjj- commissies te Keulen en Berlijn tegen 6 Juni bijeen, ten einde definitief hun houding nopens de vorming van een nieuwe regeering vast te stellen. De Rijksraad aanvaardde met groote meerderheid van stemmen het voor stel om den Hen Augustus, de z.g. grondwetsdag, tot nationalen feestdag te verklaren. Diversen. Van heinde en ver. Op Pinkster-Zondag overhandig de de Italiaansche gezant aan den Zuid-Slavischen minister van Buiten- landsche zaken een krachtige nota betreffende anti-Italiaansche betoo- gingen. De Zuid-Slavische regeering betuigde haar leedwezen over de in cidenten, doch wees er op, dat ze waren geprovoceerd door anti-ïuld- aangesloten gewestelijke en provinci ale organisaties, alsmede aan personen, leden en anderen, die geacht kunnen worden in deze materie belangrijke gegevens te kunnen verstrekken. Tevens zal aan verschillende deskun digen op landbouwgebied een vragen lijst worden toegezonden. Wie buiten verband met een der landbouworga nisaties staande, niet in de gelegen heid is een vragenlijst te beantwoor den en niettemin van meaning is belangrijke gegevens te kunnen ver strekken nopens den toestand der andarbeiders, kan zich tot het ver krijgen van een vragenlijst wenden tot den secretaris der commissie mr. D. G. W. Spitzen, Binnenhof 19, Den Haag. Eea rechter geeft geneeskundige raad. Te Thoreditch (Engeland) klaagde een getuige tegen den rechter dat hy bijna vijf weken thuis had gezeten met een aanval van spitenlendepyn. De rechter zeide tegen hem dat hij altijd baat had bij een eenvoudig middel hiertegen. Als gij weer last van deze pijn hebt, moet ge wat bloem van zwavel in uw sokken doen en die den heelen dag dragen. Het kost maar 2i/2 stuiver en de pijn zal ver dwijnen. De zwavel zal door uw huid in het heele lichaam opgenomen wor den en uw zilveren horloge en uw zilvergeld zal er zwart van worden, maar de pijn zal ophouden. Sensationeele diamantroof. Een sensationeele diamantroof heeft Dinsdag te Londen op het Liver- poolstreet-station plaats gehad. De heer J. Tas van de Antwerpsche diamantfirma J. en W. Tas was naar Londen vertrokken en arriveerde op tijd te Harwich om den boottrein naar de Engelsche hoofdstad te kunnen pakken. Een portefeuille met onge slepen diamant ter waarde van ruim 140.000 gulden droeg hij bij zich en het behoeft dus wel geen betoog, dat hij zich elk oogenblik van de aanwe zigheid der portefeuille vergewiste. Bovendien had hij extra voorzorgs maatregelen genomen en de porte feuille met den kostbaren inhoud met een ketting aan zijn bretels vastge maakt. Toen hy den trein betrad was de portefeuille er nog en ook toen hy Londen reeds naderde, be speurde de heer Tas geen onraad. Maar hy was nog geen drie minuten uit den trein, of hij bemerkte, aldus de Tel., dat de portefeuille was ver dwenen. Toen hij op het perron tot deze ontdekking kwam raakte de heer Tas zoozeer van streek, dat hij het bewustzijn verloor en eerst een half uur later by kwam. Hij bevond zich toen in het Great Eastern Hotel, waarheen de politie hem had gebracht. De heer Tas heeft later nog de volgende bfj zonderheden verteld Toen ik Londen naderde, begaf ik mjj in den corridor van den trein. Eenige passagiers stonden om m(j heen en bij het uitstappen was ik een oogenblik in de verdrukking. Toen ik de kennis zag, die ik ver wachtte trad ik op haar toe en gaf haar de hand. Daarop tastte ik in myn binnenzak en constateerde tot myn ontzetting, dat de portefeuille weg was. De ketting was gebroken, maar ik heb geen oogenblik iets ver dachts gevoeld. De diamanten waren bestemd voor den vader van den heer Tas, die zich te Londen bevindt. Het spreekt vanzelf, dat verscheidene detectives thans deze geheimzinnige berooving onderzoeken. Zij erkennen dat het een uiterst kundig „vakman11 moet zyn geweest, die deze daad heeft volvoerd. Alle havens worden streng bewaakt daar men het niet uitgesloten acht, dat de dader deel uitmaakt van een continentale bende. De Indische tentoonstelling te Arnhem in het park Zypendaal zal op 11 Juni geopend worden. Naar verluidt zal Prins Hendrik bij de opening aanwezig zijn. Minister van der Vegte bezocht Arnhem, in verband met de plannen van een door de provincie Gelderland ingestelde commissie voor de over brugging van den'Rjjn. Te Amsterdam heeft de Nederland- sche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vryheid dezer dagen haar jaarvergadering ge houden. Als punten voor het werk program voor het volgende jaar werd vastgesteldactie voor associatie en betere verhoudingen tusschen Neder landers en Indiërs, voor onwettig verklaren van den oorlog, met als logisch gevolg: ontwapening, actie tegen wapenhandel en handel in vrou wen en meisjes.* Van 30 Juni tot 7 Juli zalte’sGra- venhage het jaarljjksche congres van de Unie van Volkenbondsvereenigin- gen die dertig landen omvat, gehou den worden. gang door de stad, mede gevolgd door een praalwagen. Na het ontbinden van den stoet werd op het terrein van den heer A. Haytema het woord gevoerd door den heer Scheps van ’s-Gravenhage, die in zijn vurige rede hoofdzakelijk wees op de matigheids-drinkers, de grootste kanker voor de maat schappij. Een drietal tableaux, allen wijzen de op de gevolgen van drankgebruik, besloot den avond en werd door den Voorzitter van het Comité een woord van dank gebracht aan alle mede werkers. by Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen' en Smetten, ver zacht en geneest men met Doos 30, 60 Of TO /"bT Tube 80 ct. Moord. Dinsdagmiddag ruim half drie heeft te Dordrecht in de Torenstraat een afschuwelijke moord plaats gehad. De 25 jarige ongehuwde W. de Haan, wonendein de Wijngaardstraat, hoek Torenstraat, kwam uit zijn woning naar buiten, toen geheel onverwachts de voddenkoopman D. D. in beschon ken toestand op hem af kwam met een groot kaasmes in de hand en onder de woorden„Heb je wel eens een mes in je lichaam gehad?” dit den niets vermoedenden H. in den buik stak. Het slachtoffer liep nog een eindje de straat in, doch zakte daarop in elkaar en overleed spoedig. Naar buurtbewoners mededeelden, liep D. reeds lang rond met het plan eens iemand dood te steken. Hy had niets tegen den vermoorde, doch toe vallig kwam H. naar buiten toen D. het kaasmes in de hand had. De po litie heeft het lyk in beslag genomen. Export Runderen. Gedurende het tydvak 6 t/m 12 Mei werden voor uitvoer goedgekeurd in totaal 379 runderen, t.w. naar Tsjech0- Slowakye 79; 37 naar Duitschland; 95 naar Italië en 168 naar België. Besmettelijke veeziekten. Gedurende het tydvak 6 t/m 13 Mei kwamen in deze provincie voor 6 gevallen van mond- en klauwzeer in 5 gemeenten terwyl in de overige provinciën deze ziekte als volgt heerschte: Groningen 4 (4); Drente geene; Overysel 6 (5); Gelderland 22 (16)Utrecht 5 (5)Noord-Holland 54 (35); Zuid-Holland 77 (51); Zeeland geene; Noord-Brabant 24 (21) en in Limburg één geval. Totaal 149 ge vallen in 143 gemeenten. Toestand landarbeiders. Door tusschenkomst van de land bouworganisaties is door de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, be last met een onderzoek naar den toe stand der landarbeiders, een vragen lijst tor invulling toegezonden aan de een mooie technische prestatie van één der groote Amsterdamsche bladen op (Hbld.), die het bestond, om één kwartier na den afloop der beslissende hockey-wedstryden, de kranten met het verslag der juist gespeelde wed- stryden, aan het Stadion te doen uit venten I De reclame voor ons land, georgani seerd door detourdoorNederland, wel ke aan de buitenlandsche journalisten werd aangeboden, begint al aardig los te komen. In verschillende buitenland sche bladen worden zeer waardee- rende artikelen aan ons land, volk en prestaties, gewijd. Zoo schreef Lafreté in het Parfische Journal, dat „stout- moedigheia en ondernemingsgeest het kenmerk schynen te zyn geworden van den modernen Nederlander, ter wyl men juist aan dit ras een volko men zelfgenoegzaamheid toeschreef.” Te Rotterdam werd de groote inter nationale nyverheidstentoonstelling, Nenyto, in byzyn van minister Slote nmaker de Bruine, en andere autori teiten en genoodigden, feestelyk door Prins Hendrik geopend. De tentoon stelling is van zoo’n groote uitgestrekt heid, dat een miniatuur spoorweg de bezoekers rond het heele terrein kan voeren. Minister Slotemaker vestigde er speciaal de aandacht op, dat deze tentoonstelling een uitnemend werk van toenadering is. Een toenadering van binnen- en buitenland, die geheel in den iyn van het jaar der Olympiade ligt. Van Zaterdagmiddag tot Maan dagmiddag werd de tentoonstelling reeds door niet minder dan 65.304 betalende bezoekers bezocht. Het beroemde vliegtuig, IJ.. Z.„ vloog, de „Postduif”, is dezer dagen by een I zoo hare dingsgestel brak, terwyi de romp _v 1 1 De inzittenden" bleven ongedeerd. In Amsterdam, aan den Linaeushof stortte van een in aanbouw zynde r.-k. kerk een gewelf van 8 meter hoog in, dat drie dagen te voren pas voltooid was. Een werkman werd ge wond. De politie heeft de zaak in handen. De gelukkige huisknecht te Amster dam, die in September j.l. 14000 gul den aan bankpapier vond, waarvan de wettige eigenaar nog steeds niet is komen opdagen, zal pas over drie jaar het geld in bezit kunnen nemen. Na dertig jaar is de vinder pas eige naar. Zoinersnoeten verdwij- Slavische demonstraties, weshalve de rnn nnrincr ia Rol orrarln hof haor nlinhf WORKUM, 24 Mei. Het drankweer- comité besloot om in de Blauwe Week een optocht te organiseeren. Heden avond werd een straat- demonstratie gehouden, waaraan or ganisaties van jeugd en ouderen van alle richtingen werd deelgenomen. Onder de vrooiyke tonen van het muziekcorps „Crescendo” maakten de deelnemende vereenigingen met hun ontplooide banieren een omme- Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en voor de jeugd. Uitgegeven werden in 1709 boeken. De rekening sloot met 342.33?~Saïdo f 36?Ï6.' NEDERLAND. Amsterdam, 31 Mei. Een zeer on gewoon schouwspel werd van Zondag op Maandag in het centrum van Amsterdam vertoond, toen reeds Zondagmiddag duizenden liefhebbers voor goedkoope voetbalkaarten voor den wedstryd Nederland—Uruguay zich by het gebouw der Nederlandsche Handel Mij., langs de grachten enz. opstelden om zich by den Maandag morgen om 10 uur beginnenden, voorverkoop, van de vurig begeerde biljetten te kunnen voorzien. Meer dan 20 uren stonden er tienduizenden te wachten, staande, zittend op stoel tjes en kisten (leege sinaasappelkisten werden voor meer dan f 1.verkocht) enz. enz. Ten slotte moesten eenige duizenden liefhebbers teleurgesteld worden en ten leste door de politie met de wapens verdreven en verspreid worden. Een schandelijke handel in plaatsbiljetten heeft zich ontwikkeld, waarby voor plaatsen van f 1.— meer dan dertig gulden werd gegeven. Een veel fraaier schouwspel leverde i mooie technische prestatie van i der groote Amsterdamsche biaaen (Hbld.), die het bestond, om één L i r L ISO f A WA A AA MA XX AXX/.M. A M*XA XA AA X. v AAM^MA, A AX A A MA AA w nen spoedig door een pot achtte, om de Italiaansche regeering SprutoJ. Bij alle Drogisten. iff 8'

Friso nl | 1928 | | pagina 1