Nieuws- Uorwerk-Reparaties J. van Donwen Kuipers en Advertentieblad 1 Peper-1 muntl ««sarina s fel tol voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz, es O igl Dit miner bestaat nit 2 bladen- PUROL PUROL BIJ EXAMENS blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar MIJNHABDT’s ZENÜ WTABLETTEN KI ESP*JN Uw Haar ZATERDAG 9 JUNI 1928, No. 24. Officieel Gedeelte. DIENSTPLICHT. Collecte gewapende dienst Eén jaar garantie Nu komt het er op aan, weer spoedig in het gras te komen. Geeft thans 150 kg. zwavelzure ammoniak of 75 kg. Ureum en het gras groeit zienderoogen! 54ste Jaargang. Bekendmaking. Jaarlijksch onderzoek. Zij die geluisterd hebben naar onze raadgevingen en in het voorjaar vol doende zwavelzuren ammoniak, Ureum of Kalksalpeter hebben gegeven, hebben thans volop hooi of gras! Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Kroniek der Week. I is populair in den besten zin van het woord! Terwyl toch de Nederlandsche ar beidsbeurs te Oberhausen, door tus- schenkomst van de Districts-Arbeids- beurs te Leeuwarden, voortdurend contact heeft met de correspondenten ver schillende gemeenten, zoodat ieder in deze werkzaamheden Iran aanmelden (gelijke iniich- iden nog voort- Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht, dat de jaarltjksche I Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Horloge of Wekker heeft U Horlogerie - Markt - Workum militairen en oud-militairen uit het fonds ondersteuning krijgen heeft deze collecte alle reden van bestaan en wordt zij door ons college aanbevolen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. nen spoedig door een pot wel* de'mededeêiing in**nDe Schakel’^ Sprntol. Bij alle Drogisten. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter openbare ken nis, dat het inschrijvingsregister en één exemplaar van het alphabetisch register dezer gemeente, voor de dienstplicht-lichting 1929, van 11 Juni a.s. af gedurende tien dagen op de secretarie alhier voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen genoemde registers kan bin nen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij den ondergeteekende worden ingediend. Workum, 4 Juni 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De restjes van do communistische partijen in Nederland hebben zich dezer dagen in Rotterdam en Amster dam geweerd. Waaruit niets anders is naar voren gekomen, dan dat er van de communistische partij Holland niet meer gesproken kan wórden, en dat er alleen nog maar eenige zeer verwarde en knoeiende, alsmede intri- geerende troepjes verdoolden zijn, die elkaar in de haren vliegen. Onder den trotschen naam van de „Federatie Zuid-Holland” van de C. P. H. werd in Rotterdam een openbare vergade ring belegd, waar o.a. Lou de Visser zoa spreken. De vergadering bestond uit 2o personen. Een troepje „onechte” communisten, aanhangers van Wijn koop belegerden de vergaderzaal, en riepen, toen Lou de Visser niet ver scheen: „Waar is Lou de Visser, de vrouwenbeul?” Waarna men een robbertje ging knokken. Daags te voren was er in Amster dam ook een duister communistisch congres geweest, nl. van de Holland- sche sectie van de Internationale Arbeidershulp, dat tot doel moest hebben gehad, om de officieele Com munistische Party Holland, waaruit Wijnkoop indertyd verdreven werd aan de volledige macht over de communistische broeders te helpen. Hier kwam het tot vechten tusschen Wijnkopianen en andere kameraden, met stoelpooten en gummi-stokken. Daar moet het zyn gebeurd, dat Lou de Visser zyn bijnaam „vrouwenbeul” verdiende, door een vrouw met een stok tegen den grond te slaan. Een en ander heeft wel een goeden indruk gegeven van de broeder- én kameraadschap, waartoe het commu nisme in de praktijk blijkt te leiden. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat aan het bestuur van de Christelijke school te Bozum ver gunning is verleend voor het houden een er collecte ten bate dier school, in de maand Juli a.s. Workum, den 6 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN.1 De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van de dienstplich tigen der lichtingen 1916 en 1919, dat zy bij het jaarlijksch onderzoek alhier te houden op Maandag 25 Juni a.s. in het Gemeentehuis op eigen schoe nen dienen te verschijnen, terwijl de tothunne.uitrusting beboerende dienst schoenen paarsgewijze moeten zijn gebonden. Workum, 7 Juni 1928. De Burgemeester, A. WAGENAAR Azn. Werkgelegenheid voor boerenarbeiders in Duitschland. Vonden vroeger vele boerenarbei ders uit deze provincie werk in Duitschland, in de laatste jaren was de mogelijkheid daartoe vrijwel uitge sloten. Enkele maanden geleden echter ontving de Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen weer aan vragen om dergelijke arbeiders. Be trof het oorspronkelijk alleen seizoen arbeiders, voor bietenrooien enz., spoedig kwamen ook^weer als vroeger aanvragen om vast personeel als melkknechten, paardenknechten e. d. in. In den laatsten tijd kon zelfs niet aan alle aanvragen worden voldaan, omdat zich niet voldoende geschikte werkkrachten daarvoor aanboden. Dit wekt eenige bevreemding, daar toch mag worden aangenomen, dat onder het groote aantal personen, voor Wie hier niet voldoende werk is, stellig voldoende geschikten zullen worden gevonden. Waarschijnlijk is de verklaring voor een deel te zoeken in de omstandig heid, dat de ouderen aan dit trekken over de grens ’ontwend zijn, terwijl de jongeren er nog aan zullen moeten wennen. Maar verder blijkt voortdu rend, dat de arbeiders,' vooral op het platteland nog niet voldoende bekend zijn met deze werkgelegenheid en evenmin met de bestaande gelegen heid, om daarvan te kunnen profi- 16 61*611 Terwijl toch de Nederlandsche ar beidsbeurs te Oberhausen, door tus- schenkomst van de Districts-Arbeids- beurs te Leeuwarden, voortdurend der arbeidsbemiddeling in de zijne eigen°gemeente zich steeds voor deze werkzaamheden kan aanmelden en daaromtrent alle mogelijke inlich tingen kan krijgen, wenden nog voort durend velen zich tot de in verschil lende grensplaatsen (b.v. Enschede en Venlo gevestigde beroepsbemid delaars. Dit moet tot teleurstelling leiden. Immers het groote verschil tusschen de bemiddeling door parti culiere bemiddelaars en die door de Arbeidsbeurs is, dat een beroepsbe middelaar voor iedere plaatsing be taald wordt, dus belang heeft by ‘een zoo groot mogelijk aantal plaatsingen, terwyl de Arbeidsbeurzen hare be middeling geheel kosteloos verleenen en alleen daarbij belang hebben, dat de door hare tusschenkomst geplaat sten zoo goed mogelijk terecht komen. Wij raden dan ook ieder, die plan heeft naar Duitschland te vertrekken aan, zich niet te wenden tot een be roepsmiddelaar, doch zich aan te melden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling voor zijne ge meente; weet men niet wie correspon dent is, dan vrage men dit ten ge- meentehuize. De Burgemeester van Workum, A. WAGENAAR Azn. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten orgaan van de instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon te Amsterdam, dat het aantal min of meer geregeld ondersteunden ook in April nog sterk afgenomen is: tegenover 545 toeken ningen van onderstand, stonden 1160 intrekkingen, zoodat het aantal steun- gevallen deze maand dus daalde met 615. De laatste drie maanden is het totaal aantal ondersteunden, dat begin 1928 pl.m. 12000 bedroeg, reeds met meer dan 1000 afgenomen. Hetzelfde gunstige verschijnsel werd terugge vonden in het werkloosheidspercen tage, dat in Januari nog 12.2 was en in Maart reeds tot 7.9 was gedaald. Een punt van heftige discussies te Amsterdam vormde in de afgeloopen week de Olympische wedstrijd voor voetbal Uruguay—Duitschland, waarin de Urugueezen met 41 zegevierden. Naar verluidt begonnen de Duitschers met zeer ruw spel, hetgeen de Uru- Igueezen beantwoorden met gemeene I trucs, dezelfde waarmee ze in 1924 hun Olympische zege „bevochten”. Vechtpartijen enz. waren aan de orde van het spel. De scheidsrechter moet te slap zijn opgetreden. In ieder geval werd deze, door talrijke Duitschers bijgewoonde wedstrijd, uit sportief en vooral „Olympisch” oogpunt een finale mislukking en groote teleurstelling. Een onderscheiding voor ons land was wel, dat deze week weer, vanuit het secretariaat van den Volkenbond I te Genève, proeven werden genomen I met draadlooze uitzending van be- I richten naar overzeesche landen over Iden Nederlandschen zender te Koot- Iwijk. Verschillende leden van den I Volkenbondsraad voerden het woord, waarbij jhr. Beelaerts Oost- en West- Indië toesprak. Dan werd het eerst onlangs gerati ficeerde, door jhr. Loudon in 1913 tus schen Nederland en Amerika gesloten Bryan-verdrag door den Volkenbond geregistreerd, JOH tabletten Doorzitten Stukloopen j Zonnebrand en Smetten wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gy des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wryft en dit door de haren uitstrykt. ’t Voldoet iedereen. wordt gebracht, dat de jaarltjksche collecte voor den gewapenden dienst I bOj*. deze maand zal plaats hebben. Aan- gezien nog verscheidene gebrekkige Tot plaatsing van Advertentiën en -----a De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezónderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II-- Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS' Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. NEDERLAND. Amsterdam, 7 Juni. Een bemoedi- Zomersproeten verdwij- gend verschynsel en tevens blijk van toenemende welvaart in ons land, is 3 I? ISO. I i

Friso nl | 1928 | | pagina 1