iÖfllRÊV Nieuws- en Advertentieblad UÜRIERK-REPATATIE'S f®tli voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, oaz, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Bij Boodschappen doen, geen PUHOL vergeten. wsüllend ZATERDAG 16 JUNI 1928 54ste Jaargang. No. 25. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. J. VAN DOÜWEM KUIPERS Horlogerie - Markt - Workum Kroniek der Week. Voor allen die Sukkelen Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drog. Doos 60 ct. Bekendmaking. Doos 30-60-90d Tube 8Oct. Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 1 jaar garantie □egarand. binnen 1 week gereed Hendrik, en talrjjke autoriteiten, door >p hetland- In zjjn rede WORKUM. Bij de j.l. Zondag door de belastingambtenaren alhier, in sa menwerking met do ryks- en gemeente politie, gehouden controle op de na leving der rijwielbelastingwet zijn een aantal overtredingen geconstateerd, waarbij tegen een zestal berijders van rijwielen, waarvan de rijwielen niet voorzien waren van het vereischte belastingmerk. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft toezegging van beroep gegeven aan Ds. G. Groot- jans Jr. te Heerjansdam. Het Bestuur van den Raad van Arbeid te Sneek, heeft aan haar Agent L. de Haan op .diens verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 9 Juli e.k. Het ligt in de bedoeling van ge noemd Bestuur, dit agentschap alsdan te laten waarnemen door den Agent van Wijmbritseradeel. 14 Juni. De vorige week werd onze stad eenige dagen bezocht door het circus „Olympia”. De directeuren Gebr. Winter hadden hun tent aan Rundereu-export. Gedurende het tijdvak 20t/m26Mei j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 177 runderen t.w. 108 naar België; 26 naar Mexico; 1 naar Zuid-Afrika; 26 naar Duitschland en 16 naar Wjecho- Slowakije. Besmettelijke veeziekten. Gedurende het tijdvak van 20 t/m 27 Mei j.l. kwamen in totaal in ons land 302 gevallen van mond- en klauwzeer voor in 169 gemeenten t. w. in Friesland 5 gevallen in 4 gemeen ten Groningen 3 (3)Overijsel 1 Gelderland 27 (19); Utrecht 19 (12); Noord-Holland 101 (52)Zuid-Holland 121 (59)Zeeland 1Noord-Brabant 19 (14); Limburg 5 (4). NEDERLAND. Amsterdam 14 Juni. H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana hebben een on-officieel bezoek aan Amsterdam gebracht, vanuit Soestdyk. Zaterdag- nam. om half 5 arriveerden de hooge gasten per auto in het Paleis op den Dam. ’s Avonds woonden zij de voorstel ling in den Stadsschouwburg by. Zon dagmorgen begaven zjj zich naar de Oude Kerk, waar ds. J. W. P. Ie Roy uit Sloterdjjk een jeugddienst hield. De kerk was dicht bezet en na afloop van de godsdienstoefening zongen de aanwezigen twee verzen van het Wilhelmus, waarna de Koningin en de Prinses de kerk verlieten om per auto weer naar Soestdyk terug te keeren. Te Arnhem werS onder zeer groote belangstelling, in bjjzjjn van Prins E '7 minister Koningsberger de groote Indische Tentoonstelling o goed Zypendaal geopend. 1 gaf- de minister o.a. te kennen, dat er geen beter middel was om, de be langstelling van ons volk in het vele goede en schoone in Oost en West op te wekken en te vergrooten, dan door eigen aanschouwing. Daarom was deze tentoonstelling een belang rijke schrede op den goeden weg. Zy moge er in ruime mate toe bijdragen, by het Nederlandsche volk de over tuiging te vestigen, of te versterken, dat, ver van eigen stranden, velen zijner zonen een gemeenschap hebben aangegaan met andere volken, waarin door een gelukkige samenwerking groote dingen, zaken van wereldbe- teekenis zijn bereikt. Met den kampioenswedstrijd voet bal is het eerste deel van de Olym pische spelen de vóórwedstrijden geëindigd en vele vreemdelingen zyn weer vertrokken, al zullen er verschillende zijn, die tot einde Juli (als de tweede en voornaamste helft begint) door ons land zullen toeren. Over het geheel genomen is het vreemdelingenbezoek in Amsterdam, wat het eerste deel van de Olym pische spelen betreft, beneden de verwachting gebleven. Ten minste wat het aantal gasten aangaat, dat langer dan een dag hier bleef. Voor de tweede periode zijn echter reeds vele logeergelegenheden geheel be sproken, zoodat men de eigenlyke groote vreemdelingeninvasie eerst tegen einde Juli mag verwachten. Dat het niettemin ontzaglik druk is in Amsterdam op dagen van be langrijke wedstrijden, als bijv. Urugay- Argentinië, blijkt uit het feit, dat men in één half uur tijd Zondagmiddag op den hoek Vossiusstraat—Hobbema- straat 580 passeerende auto’s telde, ’s Avonds van 7 tot halfacht noteerde men er niet minder dan 1030 De sympathieke Prins Hendrik- stichting voor oude, behoeftige zee lieden te Egmond aan Zee ontving een vorstelijk legaat van mej. P. M. v. Weel, geboortig uit Dirksland en overleden te ’s Gravenhage tot een bedrag van f 100.000. Voor de krijgsverrichtingen aan de West-Kust van Atjeh in de jaren 1925—1927 is een speciaal eereteeken ingesteld. Als bewijs van hooge te vredenheid over de houding van allen, die aan die krijgsverrichtingen heb ben deelgenomen, is bepaald, dat dit eereteeken wordt toegekend aan allen, die aan bedoelde krijgsverrichtingen hebben deelgenomen. De uit te reiken gesp draagt het opschrift: W. Kust Atjeh 1925-1927. Uit Medan werd gemeld, dat de recherche te Tandjong Poera een in lander aanhield, die zich verdacht gedroeg. Men gelooft, hiermee de hand te hebben gelegd op een invloedrijk leider der communisten, die door de centrale belast was met een opdracht voor Sumatra. Thans is ingediend een onteigenings- ontwerp, betrekking hebbende op de gemeenten Zutphen, Gorssel, Laren en Lochem, noodig voor den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twente, o. a. van Lobith naar Enschede, van Zutphen naar Enschede, met zij kanalen naar Almelo, Borne en Oldenzaal. De totale kosten der werken, aanleg van totaal 68 bruggen (waaronder spoor bruggen, enz.) inbegrepen, zijn ge raamd op rond f 45.000.000. De onderhandelingen tusschen den Nederlandschen en den Indischen Postdienst over het instellen van een veertiendaagschen postdienst vice— versa zijn tot een resultaat gebracht. Er zal een proeftijd van een half jaar zi|n. De Indische dienst verstrekt een subsidie van 81.000 gulden, terwijl de tijd van vervoer is gesteld op 10 dagen. Het luchtrecht is bepaald op 70 ct. per 20 gram. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn BUITENLAND Engeland. Londen, 14 Juni. De ontwikkeling van den toestand in China wordt hier vanzelfsprekend met groote belang stelling gevolgd. De onder-minister èI van Buitenlandsche zaken gaf te ken nen, dat de Engelsche regeering de Chineesche Nationalistische regeering nog niet als offlcieele Chineesche re geering heeft erkend. Dit werd nog voorbarig geacht, daar er nog geen burgerlyke autoriteiten in Peking zijn. Wel geeft men zich rekenschap ervan, dat de erkenning wel spoedig zal moeten komen. Weliswaar is nog geen officieel verzoek tot erkenning door de Nationalistische regeering aan de mogendheden gedaan, doch er werd reeds een ontwerp-nota aan de bui tenlandsche mogendheden gepubli ceerd, waarin terugtrekking van de buitenlandsche troepen van Chinee- schen bodem wordt geëischt. Voorts zouden nieuwe verdragen op den grondslag van volkomen gelijkgerech tigdheid en wederzijdsche achting gesloten moeten worden. In het Lagerhuis kwam dezer dagen ook de kwestie van den aanleg van een tunnel onder het Kanaal ter sprake. Baldwin gaf echter te kennen, dathy den tyd nog niet gekomen achtte, om die zaak opnieuw te onderzoeken. Frankrijk. Parys, 14 Juni. Poincaré heeft in de Kamer zijn regeeringsverklaring voor gelezen. Doch deze was, vooral ten aanzien van de buitenlandsche politiek, in zeer algemeene bewoordingen ge steld. Veel wyzer is men er niet van geworden. Vast staat evenwel dat zooals prof. Treub in Vragen des Tij ds schreef op een wijziging in de po litiek van Locarno niet gerekend be hoeft te Workum. Al acht hij de gelegenheidsmeerderheid die Poinca ré bij de jongste verkiezingen kreeg van dien aard, dat de toestand er vrij onzeker door wordt. In zake het anti-oorlogsverdrag, door Kellogg voorgesteld, zijn tegen strijdige berichten in omloop. Het eene meldt, dat Briand en Kellogg den grondslag voor overeenstemming heb ben gelegd, dat men van plan is op 4 Juli, den nationalen vacantiedag in Amerika, aan de wereld bekend te maken, dat er tusschen de mogend heden algemeene overeenstemming is verkregen, en op den 14 Juli, den Franschen nationalen feestdag het multilateraal verdrag te teekenen, terwijl andere berichten melden, dat Frankrijk halsstarrig vasthoudt aan zijn reserves en die in het verdrag opgenomen wil zien. U kunt het bekomen bij Apothekers en Drogisten in doozeh van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. den Stationsweg opgeslagen. De eerste voorstelling door een 100-tal personen bezocht, viel wel in de smaak. Aar dige nummers van dressuur en rij kunst werden vertoond en de grap pen van kleine „Frans” deden vaak een hartelijk gelach weerklinken. De weersgesteldheid speelde den circus- artisten echter parten. Door den he- vigen regen scheurde het tentdoek, waardoor den volgenden avond nog met groote moeite en den daarop vol genden avond in ’t geheel geen voor stelling meer kon worden gegeven. Het verblijf in Workum zal dan ook voor Gebr. Winter wel een schade post hebben opgeleverd. 14 Juni. Het derde concert dat „Crescendo” ons stedelijk muziekcorps Dinsdagavond j.l. aanbood is weer uitstekend geslaagd. Het fraaie zomer weer had er toe meegewerkt dat velen naar het marktplein waren gekomen om van de mooie muziek te genieten. Het corps kweet zich op zijn gewone wijze. En dat „Crescendo” een naam heeft op muziekgebied is immers wel gebleken op het concours te Oostzaan. Hulde aan directeur en leden voor hun prestatie. Naar we vernemen staan thans bij het correspondentschap der Arbeidsbe middeling geen werkloozen meer in geschreven. Een 12-tal personen vonden de vorige week emplooi bij de Zuiderzeewerken. Naar wij vernemen zullen aan het alhier te houden 2-daagsch Muziek- en Zangconcours op 18 en 19 Juli a.s., de volgende vereenigingen deelne men Muziekcorpsen. Crescendo, Workum. Excelsior, Parrega. Vooruit, Hindeloopen. Euphonia Bakhuizen. St. Radboud, Heeg. Excelsior, Oude-Bildtzijl. De Bazuin, Holwerd. Marlüd, Nijega (H. O. en N.) Harmonie, Balk. De Bazuin. Sloten. Excelsior, Schraard. Excelsior, Munnekeburen. i Hallelujah, Drogeham. Crescendo, Sloten. Juliana, Zwagerveen. Allegro, Wieuwerd. Voorwaarts, St. Johannesga. Hald Moed, Oosthem. Hallelujah, Makkum. Crescendo, Idskenhuizen. Wubbenus Jacobs, Arum. Eufonia, Wommels. i Blaast de Bazuin, Oudwoude. Gemengde Zangkoren. Sursum Corda, Bozum. Doopsgez. Kerkkoor, IJlst. Gemengd Koor, Molkwerum. Euphonia, Warns. Harmonie, Bolsward. Us Sjongen, Langweer. Kunst naar Kracht, Stavoren. Zang en Vriendschap, Beers en Jellum. Evangelisch Kerkkoor, Leeuwarden. Jan Nieuwenhuis, Koudum. De Lofstem, St. Nicolaasga. T.a.v.e.n.u., Deersum. Hallelujah, Parrega. Oefening kweekt Kunst, Hemelum. Dameskoren. Kunst na Arbeid, Stavoren. Advendo, Woudeend. Internos, Molkwerum. Mannenkoren. Si. Fa. Bo., Huizum. Molkwar, Molkwerum. Con Brio, Woudsend. Kinderkoren. Zanglust, Workum. Immanuel, Warns. Zanglust, Koudum. ’t Zangvogeltje, Parrega. Excelsior, Stavoren. Bij de deze week te Leeuwarden gehouden examens vanwege de F. N. Z. slaagden o. m. voor het diploma kaas maker, onze stadgenooten P. Vlas en E. de Boer. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat aan de Afd. Workum van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm vergunning is verleend in de tweede helft van de maand Juni 1928 een collecte te houden. Workum, 16 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Gevonden voorwerpen. Zilveren ketting met aanhangertje by F. Zeilstra, Stationsstr. Rozen krans in etui bij E. IJntema, Buren Idem by D. Huitema, Bagijnestr. Zilveren doekspeld bij T. Bekema, Heidenschap Tabakspijp bij E. Zijlstra, Zuid Idem bij W. Dijkstra, Zuid. Zilveren armband bij P. Dykstra, Zuid. Zakmes bij T. Smid, p/a T. Gaastra Bz., b. d. Markt Hoepel, Schaartje, ledige Kisten en Tabakspijp aan ’t pol. bureau. Workum, 15 Juni 1928. De Hoofdagent van Politie, J. v. d. SCHAAF stfrkeïid cE keuring van den Regentschapsraad. Als reden wordt opgegeven: ernstige beleedlging, zijn echtgenoote aange daan, door Prins Carol, die in het buitenland eén leven leidt, een ge trouwd man onwaardig. De uitspraak vindt plaats op 21 Juli. Coolidge moet nu definitief als candidaat voor het Presidentschap der Ver. Staten van N. Amerika uit geschakeld zijn te beschouwen. De republikeinsche leiders zullen Hoover waarschijnlijk tot candidaat benoemen. Aan de hulpexpedities voor de „Italia” wordt hard gewerkt. Vlieg tuigen en sleden, alsmede ijsbrekers zijn onderweg. Uit de opgevangen signalen blijkt, dat de bemanning van de „Italia” in 3 groepen is gesplitst. In Peking is alles rustig. Geruch ten omtrent oneenigheid onder de drie Zuidelijke generaals worden herhaal delijk tegengesproken. Peking zal een afdeeling van den Centralen uitvoe renden Raad van de regeering te Nanking krijgen en daardoor dus op gelijken voet met Kanton en Hankau worden gesteld. Nanking blijft waar schijnlijk hoofdstad. Duitschland. Berlyn, 14 Juni. Rykspresident von Hindenburg heeft den fractieleider der soc. democraten Hermann Müller Franken tot kabinetsformateur be noemd. De onderhandelingen zijn gaande. Müller stelt zich voor een kabinet van de groote coalitie te vormen. De leiders der centrum-, democratische en Duitsche Volks partijen waren bereid daarover te onderhandelen. Aannemende dat hy in deze richting definitief slaagt, zouden de volgende ministers optre den: rijkskanselier Hermann Müller, minister van het bezette gebied von Guerard (centrum), Binnenlandsche zaken Severing (soc. dem.), Buiten landsche zaken Stresemann (D.V.P.), Defensie Gröner, Arbeid Brauns. By Siegelsdorf vond een ontzettend spoorwegongeluk plaats, doordat, waarschijnlijk tengevolge van de zwa re regens, de nachttrein München— Frankfort ontspoorde, waarbij 24 per sonen werden gedood en vele gewond. Diversen. Prinses Helena van Roemenië heeft echtscheiding aangevraagd te gen ex-prins Carol, zulks met goed- Geneest en Verfraait de Huid Tot plaatsing van Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat bij Raadsbesluit van 22 December 1927 de volgende tarieven voor het ge- meenteiyk electriciteitsbedryf zyn vastgesteld voor lichtverbruik Enkel tarief. Volgens aanwijzing van een enkel tariefmeter tegen 40 cent perK.W.U. Dubbel tarief. Volgens aan wy zing van een dubbel tariefmeter in de avonduren 45 cent per K.W.U., in de overige uren tegen 20 cent per K.W.U. Gemengd tarief. Volgens aanwijzing van een enkel tariefmeter tegen 2Q cent per K.W.U. vermeerderd met een vastrecht van: f 9.— by installatie van 1 of21ichtp. -13- 4 "15. 5 n Voor ieder volgend lichtpunt wordt het vast recht telkens f2.— hooger, maximum. f 60.— by installaties van 26 en meer lichtpunten. Stop-contacten worden by de bere kening van het aantal lichtpunten slechts dan als lichtpunt aangemerkt, indien zy als hoofdverlichting in een vertrek enz. dienst doen. Bjjzonder tarief. By een gegarandeerd jaarverbruik van 500 K.W.U. of meer voor licht kunnen door Burg, en Weth. byzon- dere voorwaarden en prijzen worden toegestaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, H. R. VAN BRUGGEN. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. - De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager b"ii i ISC m» WII1WH1 I I 1- H..TT -.IHI«T.ifcn r iM i IHIHI.II1X4 ii— i -o rvoo# Bij Apoih.en Drogisten.

Friso nl | 1928 | | pagina 1