enz. 1 ÜURWERK-REPARATIES J.YAN DOUWEN KUIPERS Nieuws- en Advertentieblad In UwZade/tasch behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube PUROI. MIJNH voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz AM Uteefóftd Moeders nemen voor de roode. /.FOK©! Doos 30 e'n óp cl. Tube ÖO cl. Bij Apolh. en Drogisten No. 26. ZATERDAG 23 JÜNI 1928 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Kroniek der Week. Uitvoering Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. „Crescendo” Bekendmaking. L‘'-- - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. SS"* Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten te la s inrichtingen van voor een door B. en Meyerbeer G. Morand Edmond Avon arr. Kessels J. Werkman Binnen een week gereed HET 1 JAAR GARANTIE HORLOGERIE MARKT Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot »prutol. Bij alle Drogisten. 21 Juni. In ons nummer van he den vindt men de annonce van den Etalage-letter-wedstrijd gedurende de concoursdagen op 18 en 19 Juli. On getwijfeld zal deze wedstrijd een aan trekkelijkheid vormen, die de mede dingende winkeliers van een nauw keurige bezichtiging verzekert. Naar wjj vernemen is deelname geheel vrfl en kosteloos. Iedere win kelier kan dus meedoen bij tijdige opgaaf aan een der comité-leden. Do collecte voor de Gewapende Dienst verleden week alhier ter plaatse gehouden heeft opgebracht f22.02!/2- MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten 1. Koraal. 2. Marsch. 3. Fakkelmarsch. 4. Ouverture „Magdala1^ 5. Cortège Nuptial. 6. Fantasie sur 1’ opera „Lohengrin“. 7. Met frisschen Moed. 8. Koraal. Weesinrichting Neerbosch. Het jaarverslag van de Weesinrich ting over 1927 begint met een herin nering aan de vele beslommeringen, ontstaan door de wisseling van de directie der inrichting. Het aantal verpleegden bedroeg op 1 Januari 1927 453opgenomen werden 40ver trokken zyn 76 kinderen. 32 jongens werden geplaatst als vakarbeiders, - - -- 15 meisjes als dienstboden. De „Neer- journalist Wolff door drie revolver- bosch-cent” bracht in 1927 f 13092.87 aan. Aan het onderwas werd een ver volgcursus toegevoegd. Een nieuwe bakkerij werd gebouwd, geheel vol doende aan de hedendaagsche eischen. De boerderij beschikt over 30 melk koeien, 5 kalveren, 3 paarden, voorts schapen en varkens. De gezondheids toestand aan de inrichting is gunstig te noemen; 3 sterfgevallen kwamen voor; 130 patiënten werden opgeno men met totaal 1645 verpleegdagen tegen 3838 in 1926. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f208.873. Tijdsverwarring in Bussum. Bussum houdt er, zooals in den goeden ouden tijd geheel Nederland, Noorwegen reizen, om aldaar H. M. en de Prinses weer te ontmoeten. Ter gelegenheid van den zeven- tigsten jaardag van mr. D. Fock, oud- gouverneur-generaal van Ned. Indië, oud-minister en voorzitter der Liberale Staatsparty, werd hem door vele vrien den, partijgenooten, autoriteiten, enz. een grootsche huldiging bereid, in Hotel „de Twee Steden” te ’s Graven- hage. Vele ministers (o.a. de premier, jhr. de Geer) en oud-ministers, en tal van hoogwaardigheidsbekleeders kwa men hem gelukwenschen. Minister Koningsberger zeide o.m. in z^n rede voering, dat mr. Fock in 1921 onder moeilijke omstandigheden het gou- verneur-generaalschap aanvaardde. Ned.-Indië had in de donkere jaren van den oorlog ver boven zijn kracht moeten levendat moest in de eerste plaats in orde gebracht worden. Bovendien was de conjunctuur der wereldmarkt toen niet gunstig voor de Indische producten. Het was een ondankbare taak die den heer Fock wachtte, nl. het mes in de begrooting zetten; het was een onmenschelyke taakvyf jaar moeten bezuinigen, vyf jaar moeten weigeren wat men zoo gaarne zou toestaan en vyf jaar neen te moeten schudden met het hoofd terwyl het hart ja zei. Had mr. Fock niet meer gedaan dan dat, dan zou Nederland nog hem daarvoor grooten dank schuldig zyn. Reeds eenige dagen Eng wordt voor de Amsterdamsche Rechtbank de geruchtmakende zaak betreffende de Veendammer Hypotheekbank be handeld. Voor deze affaire, waarin op bijzondere wyze met millioenen ge goocheld is, en waardoor verschillende reputaties zijn aangetast, bestaat voort durend groote belangstelling. De vreemdelingen-invasie in Am sterdam is tijdelijk voorbij. Voor de tweede Olympische periode verwacht men weer een groote stroom, veel grooter dan de vorige. Nu men de balans gaat maken, blijkt dat het be zoek der buitenlanders over het ge heel genomen en ook hunne ver teringen hier ver beneden de wel wat hoog gespannen verwachtingen is gebleven. Doch men hoopt nu, dat het tweede deel dit zal goed maken. Ongetwijfeld is het slechte zomerweer tijdens de eerste periode, alsmede kort er voor en er na, mede oorzaak van het wegbiyven van vele adspi- rant-bezoekers. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat bij Raadsbesluit van 22 December 1927 de volgende tarieven voor het ge meentelijk electriciteitsbedrljf zijn vastgesteld voor lichtverbruik Enkel tarief. Volgens aanwijzing van een enkel tariefmeter tegen 40 cent perK.W.U. Dubbel tarief. Volgens aanwijzing van een dubbel tariefmeter in de avonduren 45 cent per K.W.U., in de overige uren tegen 20 cent per K.W.U. Gemengd tarief. Volgens aanwijzing van een enkel tariefmeter tegen 20 cent per K.W.U. vermeerderd met een vast recht van: f 9.— bij installatie van 1 of21ichtp. 1L n n n 3 13. 4 Voor ieder volgend lichtpunt wordt het vast recht telkens f2.— hooger, maximum. f 60.— bjj installaties van 26 en meer lichtpunten. Stop-contacten worden bjj de bere kening van het aantal lichtpunten slechts dan als lichtpunt aangemerkt, indien zij als hoofdverlichting in een vertrek enz. dienst doen. Bijzonder tarief. By een gegarandeerd jaarverbruik van 500 K.W.U. of meer voor licht kunnen door Burg, en Weth. bijzon dere voorwaarden en pry zen worden toegestaan. Stroomverbruikers, die wijziging in hun tarief wenschen te brengen moeten hun daartoe strekkende aan vraag vóór 1 Juli a.s. ter gemeente secretarie inleveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, H. R. VAN BRUGGEN. NEDERLAND. Amsterdam, 21 Juni. Een wetsont werp, dat velen in den lande zal in- teresseeren, is dezer dagen bjj de Tweede Kamer ingediend, n.l. dat tot regeling der winkelsluiting. Volgens art. 2 is het verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben gedu rende den Zondag en tu«schen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormid- dags. Op Zaterdagen en eenige be paalde dagen aan feestdagen vooraf gaande enz. is de sluitingstijd 10 uur. Een aantal zaken (lunchrooms, rjjwiel- herstelplaatsen, verkoopers van olie en benzine enz.) is van deze bepa lingen vrijgesteld. Voor de Israëlieten is een speciale regeling getroffen. De haven van Amsterdam werd bezocht door een Britschen Kruiser, de „Centaur”, met ca. 600 koppen aan boord. Zooals in dergeljjke geval len gebruikelijk is, heeft de comman dant van het schip zijn opwachting bij het gemeentebestuur gemaakt. De burgemeester noodigde commandant en officieren aan den disch te zijnen - huize, waarna de commandant een aantal genoodigden aan boord van zijn schip aan een maaltijd vereenigde. De Engelsche Jantjes bezochten de diverse bezienswaardigheden van Amsterdam, als Artis, Diamantslijperij van Asscher enz. Op hun beurt be zochten des Zondags talrijke Amster- dammers den grooten Engelschen schouwd zoolang er publiek aanwezig oorlogsbodem. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zjjn dezer dagen over Hamburg naar Stockholm en vandaar naar Abisko in Noorwegen gereisd, ten einde daar Haar zomervacantie door te brengen. Tijdens de afwezigheid vanH.M. kan aan Haar geschreven worden op de gewone manier, waarbij de brieven gericht moeten worden aan het Kabinet der Koningin te ’s-Gragenhage. Prins Hendrik heeft eveneens de residentie verlaten, om een bezoek van eenige weken aan Duitschland te brengen. Vervolgens zal hjj naar Dinsdag 26 Juni, ’s avonds 8^2 uur. Programma en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Artikel 112. B. en W, zijn bevoegd eene al dan niet voorwaardeljjke dntheffingte ver- leenen van de verbodsbepalingen dezer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele aan te wyzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, fancy fair of an dere soortgelijke tüdelyken aard v< W. te bepalen tydvak. Van ontheffingen onder a bedoeld wordt door B. en W. openbare kennis geving gedaan. Workum, den 20 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis der ingezetenen, dat de in de vergadering van den Raad dier gemeente van 8 Maart en 22 Mei j.l. vastgestelde Al- gemeene Politie-verordening op 19 Juni j.l. is afgekondigd. Volgens artikel 123 treedt deze ver ordening in werking op den derden dag na dien der afkondiging. De verordening ligt ter Secretarie voor een ieder ter inzage en is in afdruk tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld. Zy herinneren in het byzonder aan onderstaande atdeeling, betreffende de winkelsluiting. Afdeeling IV. WINKELSLUITING. Artikel 107. Het is verboden een winkel (inbe grepen barbierswinkel en kappers salon) geopend te hebben: a. op Zondagen; b. na des avonds negen uur, be halve op den dag vóór Hemelvaarts dag, op de dagen van 29 November tot en met 6 December, op den dag vóór Kerstmis, op den dag vóór Nieuwjaar en op Zaterdagen. Artikel 108. Een winkel wordt als geopend be is of uit den winkel waren aan hel publiek worden verkocht of afgeleverd Onder afleveren is het bezorgen aan huis niet begrepen. Artikel 109. De bepalingen van artikel 107 zyn niet van toepassing op apotheken. Artikel 110. Het op een sluitingsuur in een win kel aanwezige publiek mag nog ge durende een i/< uur worden bediend. Gedurende den tyd waarop de win kels niet geopend mogen zijn, mogen daaruit genees- en heelmiddelen en heelkundige werktuigen worden ver kocht en afgeleverd. Artikel 111. Het is verboden, op den weg t( venten op de uren, waarop winkeli niet geopend mogen zyn. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager C. M. De ouders van het meisje, alsmede verdere bloedverwanten vooral een zwager, verzetten zich echter krachtig tegen een verloving met Van T. Eenigen tijd geleden verloofde het meisje zich, waarschijnlijk wel op aandrang van haar familie, met den 39-jarigen H. V. uit Andel. Van T. was dit een doorn in het oog en reeds eenmaal was hij met zijn medeminnaar handgemeen geweest. Zondagavond halfnegen ontmoette hij het meisje met V. op De Hoef. Het duurde niet lang, of beiden kregen ruzie. Eensklaps trok V. zijn mes en stak dat met kracht in het hoofd en daarna in de hartstreek van VanT. De jongen zeeg hevig bloedend voor de voeten van het meisje, dat luid gillend naar huis liep, ineen. De dader ging zichzelf bij de politie aanmelden. Het is mogelijk, dat hij uit yrees heeft gehandeld. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat het slachtoffer geen mes of eenig ander wapen bij zich droeg. V. staat gunstig bekend. Proef huwelijken in Hexico. Bij het Mexicaansche parlement is een wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk wordt gemaakt dat men een huwelyk aangaat voor den tijd van een, twee of driejaren.Naafloop van dezen termijn kan het huwelijk worden veranderd in een definitief huwelijk. Een jeugdige brandstichter. De politie te Wierden heeft de hand gelegd op een 9-jarigen jongen die verleden week de woning van zijn oom in brand stak en deze week de schuur van zijn vader. Beide gebou wen brandden totaal af. Toen de jeugdige brandstichter tegenover eenige kameraadjes over zijn helden daden snoefde, liep hij tegen de lamp. De politie werd gewaarschuwd, die den knaap spoedig tot een bekente nis wist te brengen. (V gesmette of ontstoken huid van P de kleine, uitsluitend f 2 ^et a'lerbeste> en dat is laatste jaren files van wagens en vrachtauto’s zwaargeladen aan de veilingen, nu verschynen er groote voertuigen met soms niet meer dan 50 pond aardbeien. De kersen zyn zoodanig mislukt, dat men boomgaarden, waarin men soms meer dan 10.000 pond plukte, maar overlaat aan de vogels, omdat de hoeveelheid kersen die er kan geoogst worden, de kosten van een z.g, „spreeuwenkeerder”, meestal een jongen van een jaar of 14, nog niet kan goedmaken. We hoorden van zeer betrouwbare boeren, dat de mis-oogst van 1928 een veel grooter ramp zou zijn dan de doorbraak in Maas en Waal, omdat de eerstê een groote werkloosheid met zich brengt, wat in Maas en Waal niet 't geval was. Drama in een rechtszaal. Tydens de behandeling van een be- leedigingsproces voor de districts- rechtbank te Hietzing in Duitschland, heeft de journalist Oskar Poffl den schoten in de borst gedood. De dader was indertyd door Wolff van corruptie en chantage beschuldigd, waarop deze een aanklacht wegens laster had in gediend, waarby hü in het gelijk werd gesteld. Poffl had thans nog een aan klacht wegens beleediging tegen Wolff ingediend en tydens de behandeling van deze zaak schoot Poffl zyn vfiand neer Wolff was onmiddeliyk dood. Poffl werd gearresteerd. Uit minnenijd. Zondagavond j.l. is te Rijswyk de 22-jarige M. v. T. vermoord geworden. De „Tel.” meldt er ’t volgende over Het slachtoffer kende reeds van zijn kinderjaren af de 19-jarige dochter van den welgestelden landbouwer twee tijden op na: spoortijd en dorps- tijd. Het verschil is wel geen 20 mi nuten, en staat ook niet reglementair vast (dat is juist een groot bezwaar), maar wil toch wel eens 8 h 10 minu ten bedragen. Forensen, en zij die in de buurt van het station wonen, hou dên zich aan de spoorklokken, maar de vaste bewoners, vooral uit het dorp, regelen hun uurwerken naar de klok van den St. Vitustoren, die tot maximum tien minuten achterloopt. Dat tijdsverschil geeft wel eens onge mak en er is al veel tegen geprut teld, maar in den loop der jaren schijnt men zich neergelegd te hebben bij dit eigenaardig Bussumsch verschijn sel. De St. Vitusklok was, vertelt het II b 1., tot dusver in het dorp ongeveer het eenige openbare uurwerk. De klok op het raadhuis zit te dicht in de boomen, dan dat iemand den tijd daarop kan aflezen, en de torenklok van de Hervormde kerk was practisch onzichtbaar, omdat de vergulde wij zers en cyfers geen contrast vormden tegen een achtergrond van gele tegels. Het was velen Hervormden een nachtmerrie, dat ze op gezag van den Roomschen toren op byeenkomsten en overal te laat verschenen. Om daaraan een eind te maken zijn gel den byeengebracht, waarvan het re sultaat is, dat de gele tegels zijn weg gehakt en de wijzerplaat een bruin hart met een groenen ondergrond voor de cyfers heeft gekregen. Maar bovendien worden boven de vier uuraanwijzers electrische lampen op gehangen, om ook’s avonds den volke met verlichte klokken den juisten Protestantschen tijd kond te doen. Of de verwarring nu nog grooter zal worden, wanneer straks een derde onofficieele tijd in Bussum zal gaan heerschen Misschien weet de burgerlijke ge meente er iets op te vinden. Droeve toestanden in de Betuwe tengevolge van den mislukten oogst. Het is gewenscht de aandacht te vestigen, schryft „Het Volk” op den noodtoestand, waarin binnen wellicht zeer korten tijd de arbeidersbevolking in de Betuwe, den Bommeler- en Tielerwaard komt te verkeeren, ten gevolge van de vrijwel totale mis lukking van den aardbeien- en ker- senoogst. Verschaften andere jaren deze beide cultures tal van handen werk en tal van monden brood, dezen zomer is daarvan geen sprake. Zag men in de vrachtauto’s zwaargeladen 3h" voertuigen met soms niet meer dan FR 3 i O. iminr n.' r --itirvarxmjjinnatan— WORKUM. De vorige week Don derdag slaagde te Leeuwarden bij het gehouden examen vanwege de F. N. Z. voor het diploma Centrifugist onze stadgenoot R. IJntema. Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten ■'^‘“*0—pXvt60 rt. Bli Ajonlhi.a DtoOilW» s|c B---

Friso nl | 1928 | | pagina 1