puroï. u krees? JI „DE PÏÏILANTHROOP” Nieuws- en Advertentieblad de Heer L. DE HAAN, bid Markt voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Vereen. „Plaatselijk Belang” te Workum houdt tijdens de Concoursdagen een ETALAGELETTER WEDSTRIJD PBUROl de huid jPUROL No. 27. 54ste Jaargang. ZATERDAG 30 JUNI 1928 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Kroniek der Week. Uitvoering /p Algemeene Verzekering-Maatschappij BOLSWARD Ongevallen- en Ziekte-verzekering Crescendo” Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Is Uw Horloge stuk? J. VAN DOUWEN KUIPERS Bolsward, Juni 1928 75 et. Doorziiten Stukloopen Zonnebrand en Smetten BUITENLAND Engeland. Londen, 28 Juni. De onderhandelin- De Directie H. EISMA. G. C. EISMA. II-- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Meyerbeer G. Morand Edmond Avon Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat zoons van Zuiderzeevisschers, die met een goed rapport de lagere school hebben verlaten, aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog kunnen worden op geleid tot stuurmansleerling groote vaart. Belanghebbenden kunnen zich daar toe wenden tot den Directeur der Zeevaartschool, den heer J. de Groot Jr. te Schiermonnikoog, zoo mogelijk vóór 1 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, H. R. VAN BRUGGEN. (Wettig gedeponeerd) Onder voortdurende controle JVIedicinaal Nu ook in keurige rolletjes van een dubbeltje S. S. flOBMA. Zuid. J. W. de JONG, Markt. P. J. FLAPPER, Noord. 28 Juni. De Heer A. Dönszelmann, die beroepen was te Almkerk, te Sleewijk en te Hoogvliet heeft het beroep naar Almkerk aangenomen. 28 Juni. Gisteravond had een voetbalwedstrijd plaats tusschen de plaatselijke clubs „R.K.V.V.” en „Wor kum II”. Het was de spelers van beide clubs aan te zien, dat ze nog niet waren ingespeeld en het spel was over het geheel genomen dan ook zeer los en onzeker. De eindstand van „R.K.V.V.“- „Workum 11“ was^l—3. NEDERLAND. Amsterdam, 28 Juni. Er schijnt hard aan de voorbereiding van een nieuw Belgisch-Nederlandsch verdrag ge werkt te worden. Het inter-departe- mentaal overleg in Nederland moet naar verluidt zeer ver gevor derd zijn. Binnenkort moet het afge- loopen zijn en zal met deskundigen uit de handels- en scheepvaartwereld overleg gepleegd worden. Een bericht van de Antwerpsche „Métropole”, dat meldde, dat Nederland slechts een voorstel aan Brussel zou doen, waarin alleen maar sprake was van de on schendbaarheid van de Nederlandsche souvereiniteit op het door Nederland stroomende gedeelte der Schelde, en van een aanvaarding der nieuwe volkenrechtelijke positie van België, met al de gevolgen van de opheffing der neutraliteit, werd zeer categorisch door „Het Laatste Nieuws'' tegenge- Dinsdag 3 Juli, 's avonds 81/2 uur. Programma WORKUM, 27 Juni. Voor het toe latingsexamen der Chr. Kweekschool te Sneek, zijn geslaagd Mintje Faber, Nicolaas Daniel Faber en Albert Deinum, leerlingen der Chr. School voor U. L. O., Hoofd de heer S. H. van der Kluit, alhier. 27 Juni. In de vacature van Dijk graaf van het Waterschap Hem. Old. en aanh. Zeedijken, ontstaan door ver trek van den heer C. Tjebbes, werd voorzien door benoeming bij Kon. Besluit van den heer P. Gaastra alhier. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat zij een voorwaardelijke ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling in artikel 107 der algemeene politieverordening dier gemeente voor 1, 8 en 15 Juli 1928. Op deze Zondagen zullen de winkels (uitgezonderd kapperssalons) geopend mogen zijn van 4—6 uur des namid dags en de kapperssalons van 2—6 uur des namiddags. Workum, 25 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, H. R. VAN BRUGGEN. Ondergeteekenden maken bij dezen bekend, dat aan den Heer J. H. de GROOT, Noord, Workum, op diens verzoek eervol ontslag is verleend als Agent onzer Maatschappij, en dat in diens plaats als Agent is aangesteld Wij bevelen den nieuwen Agent ten zeerste bij U aan, die zich gaarne aanbevolen houdt voor het sluiten van nieuwe verzekeringen. Hoogachtend, gen inzake den industrieelen vrede worden voortgezet. De Algemeene Raad van het Vakvereenigingscongres besloot voort te gaan met de bespre kingen met de werkgevers aangaande den vrede in de industrie. Er zijn evenwel een aantal arbeidersleiders, die van meening waren, dat de on- derhandelingen niet behoorden te worden gevoerd met de groep van groot-werkgevers (onder leiding van Sir Alfred Mond), doch met de pa- troonsvereenigingen, Op de vergade ring van den Algemeenen Raad werd echter medegedeeld, dat do groot-in- dustrieelen de goedkeuring van de patroonsvereenigingen hebben. De liberale plannen voor de eerst volgende algemeene verkiezingen be helzen de volgende punten: De be lastingdruk en de wijze waarop de regeering de financiën in de war ge stuurd had; de herleving van de protectie-bewegingde liberale poli tiek inzake sociale, industrieele en agrarische hervormingen. De nieuwe nota van Kellogg inzake het anti-oorlogsverdrag moet in offi- cieele kringen een zeer goeden indruk gemaakt hebben. Frankrijk. Parijs, 28 Juni. De stabilisatie van den franc is thans een feit geworden een hoogst belangrijke gebeurtenis in het leven der Fransche natie. Na de uitvoerige uiteenzetting van den fi- nancieelen toestand door Poincaré, heeft de Kamer Zondag het stabilisa- tie-ontwerp met 450 tegen 22 stemmen aangenomen. De senaat nam na lang durige debatten het ontwerp met 256 tegen 3 stemmen aan. Hiermede is dus de goudfranc weer van kracht ge worden. De wettelijke waarde van den franc (in goud) is nu, in Hollandsch geld berekend, 10 cent. Poincaré verklaarde, aan zijn col lega’s in den ministerraad, dat hij geenerlei politieke beteekenis hechtte aan de goedkeuring van de stabilisa- tie-wet door de Kamer. Maar hij hechtte buitengewoon veel politiek gewicht aan de kwestie van vertrou wen, waarover de Kamer zich morgen zal uitspreken. De Petit Parisien verklaarde naar aanleiding van Kellogg’s nota, dat de discussie nog niet gesloten is. De on- derhandelingen worden nog over twee punten voortgezet. De Echo de Paris oefende critiek uit op de Kellogg- voorstellen. Duitschland. Berlijn, 28 Juni. De weg van Her mann Müller, den kabinetsformateur in de eerste instantie, is niet over rozen gegaan. Hjj heeft met zeer groote moeilijkheden te kampen ge had en op het oogenblik dat wij dit schrijven, moest hij den Rijkspresident resultaat had bereikt/ Stresemann heeft te kennen ge geven, dat hij de z.g. groote coalitie een van de beste practische mogelijk heden achtte, om een eenigszins sta biele regeeringstoestand in Duitsch land te scheppen. Hy bleef gelooven in een samenwerking van de soc. democraten met Duitsche Volkspartij. De democratische fractie van den Rijksdag heeft een voorstel ingediend, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, dat zy haar invloed zal aanwenden om te bereiken, dat de bij den Volkenbond aangesloten landen de in 1925 aangenomen con ventie betreffende het gebruik van gifgassen onverwijld ratificeeren. Divers e n. De havenstaking in Antwerpen duurt voort. Men acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat een groote internationale werkstaking der ha venarbeiders plaats vindt. Sommigen gelooven dat zelfs een staking te Rotterdam aanstaande is. De reeders te Antwerpen hebben besloten alle maatregelen te nemen, dat de nog in in de haven liggende schepen wor den gelost en daarna vertrekken, waarna er geen nieuwe schepen zul len binnenloopen, zoodat de haven verlaten blijft, zoolang de staking duurt. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Baljeestraat 10, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. 1. Koraal. 2. Marsch. 3. Fakkelmarsch 4. Ouverture „Magdala” 5. Cortège Nuptial I 6. Fantasie sur 1’ opera „Lohengrin” arr. Kessels 7. Met frisschen Moed J. Werkman 8. Koraal. Kellogg heeft een nieuwe nota aan de groote mogendheden gezonden inzake z’n anti-oorlogsvoorstel, waarin mededeelen, dat hij nog geen definitief hy eenigszins aan de bezwaren tege moet komt, doch overigens de eigen lijke strekking van het verdrag, met de simpele bewoordingen handhaaft. Hij verklaarde, dat deze eenvoudige procedure de eeuwenlange aspiratie der menschheid naar een universeelen vrede dichter by haar practische vervulling zal brengen, dan ooit te voren in de geschiedenis. Generaal Nobile werd door den Zweedschen luitenant Lundborg met een Fokkermachine gered. Bij een tweede reddingspoging van de andere mannen, verongelukte het vliegtuig. Nu moet luitenant Lundborg weer gered worden. Amundsen is nog steeds zoek. WINKELIERS die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe UITERLIJK 30 JUNI aanmelden bij een der onderstaanden. Zy ontvangen daarna ’n letter van ’n spreekwoord of spreuk, welke eenigzins moeilijk, doch vindbaar, in de Etalage moet worden verborgen. Uit deze gezamenlijke letters der mededingende Winkeliers, wordt door het MEERDERJARIG PUBLIEK (dus niet uitsluitend leden van „Plaat- selijk Belang”, zooals abusievelijk vermeld) de bedoelde zin of spreek woord geraden, waarvoor luxe prijzen worden uitgeloofd. Voor winkeliers dus een eenige gelegenheid om de volle aandacht op hunne uitstallin gen te vestigen en voor het publiek de kans ’n prijsje te winnen. De namen der mededingende winkeliers worden nog bekend gemaakt. Nadere inlichtingen bij het Comité Géén nood Wanneer U het ons ter reparatie geeft, heeft U het binnen één week weer in orde, met 1 jaar garantie. Horlogerie - Markt - Workum De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager sproken. Er moet wel degelijk zeer ernstig aan een nieuwe overeenkomst gewerkt worden. Zaterdag komt in Den Haag, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, het 12e congres der Internationale Unie van Vereenigingen voor den Volkenbond bijeen, met 250 afgevaar digden uit 25 landen. Deze Unie werd in 1919 gesticht, en wordt door velen betiteld als een Volkenbond in het klein,” zooals mr. Limburg dezer da gen verklaarde, „het voorportaal van den echten Volkenbond”. Op dit con gres zullen rapporten en ontwerp resoluties van permanente commissies aan de orde komen betreffende ver schillende belangrijke onderwerpen, die in studie genomen werden, o.a. de vermindering der bewapening, het verbod van gas-oorlog, de rapporten der permanente commissie’s voor de nationale minderheden, enz. De Nederlandsche Heide Maatschap pij heeft haar veertigjarig jubileum gevierd. Aan een feestmaaltijd in Musis Sacrum te Arnhem zaten o.a. minister Kan en tal van hooge auto riteiten aan. Er bestond zeer veel belangstelling voor het feest van deze zeer nuttige stichting, die reeds zóó veel goeds heeft tot stand gebracht inzake de ontginning van woeste gronden in ons vaderland en de be hartiging van de belangen van land bouw en cultuur. De bekende Maatschappij voor Nij verheid en Handel hield haar 151e jaarvergadering, ditmaal te Middel burg, in het Schuttershof. De voor zitter, mr. Guepin, gaf in zijn rede te kennen dat de uiting van een leider van een der politieke groepen, dat de Ned. arbeider zal juichen, zoodra Indië van Ned. invloed bevrijd zal zijn, hem diep geraakt had. En juist in de krin gen der Mij. v. Ny verheid en handel, met haar doel „de bevordering der Nederlandsche volkswelvaart” mocht de stem gehoord worden, die zegt, dat deze opvatting valsch en onjuist is. Er werd door sommigen volkomen ten onrechte een voorstelling gegeven alsof de voorspoed, dien wy, dank zy Indië, genieten, ten koste van de be woners zou zyn verkregen. Het zou echter voor de bewoners van Ned. Indië gedurende de eerste reeksen van jaren geheel onmogelyk zijn, het werk dat door Nederlanders in Indië verricht is, en wordt, en waarmede onze welvaart ten nauwste samen hangt, over te nemen. De Amsterdamsche rechtbank zette het zeer uitvoerige verhoor van de vier verdachten in de zaak van de Veendammer Hypotheekbank voort. Tijdens de zitting werd mr. Kortenoe ver, oud-president-commissaris van de iVeendammer, in vrijheid gesteld. Maar het was noodig, dat hjj verder als verdachte nog in de rechtzaal aanwezig zou zyn. Een, vooral voor de oudere gene ratie, bekende figuur, is heengegaan, namelijk mevr. Vening Meinesz—den Tex, weduwe van den oud-burge- meester van Rotterdam en Amster dam, mr. Sjoerd Anna Vening Meinesz. Zy bereikte den leeftyd van 76 jaar Z(j heeft veel gedaan op philantro- pisch gebied en gaf o.a. den stoot tot de oprichting van het Sanatorium Hoog-Laren, de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam, enz. H. M. de Koningin heeft met de Prinses een week met prachtig weer te Abisko (Zweden) verbluf gehouden. Vervolgens is zjj naar Noorwegen vertrokken. H. M. wijdt zich veel aan de landschapsschilderkunst. Minister Koningsberger ontving van de Fransche regeering de onderschei ding van groot-officier van het Legioen van Eer. 3 RISO H---- SanaRJÉ bij Verkoudheden en Rheumatiek L« vooral op des naam Sanaplrln daar deze sfs -J- •ft

Friso nl | 1928 | | pagina 1