Oranje-Yereenigiiig te Workum en Advertentieblad Nieuws- Purol bij bezitten - Zonnebrand - Stukloopen J. VAN DOUWEN KUIPERS Algemeene Vergadering voor de Gemeenten Workum, Hem. Oideph. en Noordw, ffindeloonen, stavoren, enz. enz. Uw Haar wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. L Horloges, Klokken, W akkers ZATERDAG 7 JULI 1928 No. 28. 54ste Jaargang. OPGANG. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Binnen één week gereed, met 1 jaar garantie op DINSDAG 10 JULI 1928, bovenzaal Hotel „De Wijnberg44, ter bespreking eventueel te houden Koninginnefeest. Deze vergadering is voor een ieder toegankelijk Flinke opkomst noodzakelijk! HET BESTUUR. I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten »- 1 van D 50 naar Hemelum p a L. van der Veen Anna de Boer, dienstbode van G 233 naar Nijland (Wijrab.) p/a de Jong Jan Bruinsrna, boerenkn. van G 259 naar Koudum p a Sjirk Nauta Stoffel van Rijs, boerenkn. van G 271 naar Hindeloopen, Schui- lenburg, p/a G. van Dyk Cornells Tjebbes, zonder beroep van B 88 naar de Steeg (Rheden) Rijksstraatweg Elisabeth Dijkstra, dienstbode van B 99 naar de Steeg (Rheden) Rijks straatweg p/a Corn. Tjebbes Jo hanna Jaspers, zonder beroep van Workum naar Zurich (Wons.) p/a wed. R. Jaspers, Ark Adriana Schild, dienstbode van F 24 naar Wommels Akke Westra, zonder beroep van D 87 naar Amsterdam Johannes Verhulststr. 191 Geert Jan Wijnia, winkelbediende van E 24 naar Enkhuizen, Westerstraat 202 Diemer Kransen, slagersknecht van D 52 naar Eibergen p/a G. J. Wan- sing, slager Wljtze Harmen Elaan- stra, boerenkn. van D 101 naar Fer- woude p/a Gerrit Dijkstra Jan Smink, spoorwegarbeider van G 224 naar Musselkanaal Jan Kokstr. 11 Froukje Hepkema, dienstbode van G 220 naar Haskerhorne (Haskerland) p/a A. F. Hepkema Keimpe Feenstra, kantoorbediende van B 73 naar Am sterdam Baffinstraat 33n „Plan West” Joukje Visser, zonder beroep van A 83 naar Hindeloopen p/a Jochum Sikkes Neeltje de Boer, dienstbode van Workum naar Oudemirdum p/a Jelle Hessels de Jong Roelof Fer- werda, bakkersknecht van C 44 naar Joure, Torenstraat, p/a E. de Boer Johan Visser, schilder van B 77 naar Enkhuizen, Breedstraat 4-234 Theo doras Huitema, melkvaardersknecht van A 141 naar Woudsend (Wijmb.) p a ouders Sietze Roedema, zonder beroep met gezin van E 48 naar Am sterdam le Hugo de Grootstr. 23 Elske Hendriksma, zonder beroep van A 116c naar Sneek, Oppenhuizerweg 22 Ymktje Veenstra, zonder beroep van D 3 naar Andijk, Oost Bintjen Blom, dienstbode van A 176 naar Hindeloopen, p,'a ouders Johannes Cornelis Herberthus Komijn, predikant van D 40 naar Charlois, Singel 34 Dubbeld Koopen, kantoorbediende van A 182 naar Rotterdam, 2e Mid- dellandstraat 16a. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Juni 1928. Ingekomen Jan Barend Wilshaus, klerk bij de Post en Tel. met gezin van Amsterdam, Bentinkstraat 40 huis naar C 25 Atke Fekkes, dienstbode van Heiden schap 6a (H.O.N.) naar G 290 Jan Dykstra, boerenkn. van Heidenschap 6a (H.O.N.) naar G 312 Lieuwe Bergsma, arbeider met gezin, van Id- segahuizen 35 (Wons.) naar G 331 Sijbolt de Boer, arbeider met gezin van Hindeloopen, Nieuwstad A 51 naar G 185 Anne de Boer, arbeider met gezin van Oppenhuizen naar G 1 Leffert Grasman, werkman met gezin van Bolsward, Witheerenstr. 7 naar F 71 Anne Ülbe Noordenbos, zonder beroep van Amsterdam, ’s.Gra- vensandeplein 14 naar G 314 Jan- neke Dijkstra, zonder beroep van Heidenschap 26 (H.O.N.) naar A 70 Jitse Roeda, boerenarbeider met gezin van Wanswerd 134 (Ferwerderadeel) naar G 2 Geertje Hettinga, zonder beroep van Deeg naar G 46 Dirk Zandstra, boerenarbeider met gezin van Scharnegoutum 99 naar G 309 Wijbe Tijsma, veehouder met gezin van Hindeloopen, Jurisdictie A 9 naar G 208 Pietje Wispel weg, dienstbode van Ferwoude 51 naar G 5 Albert de Graaf, bakkerskn. van Warns B 61 naar D 50 Johanna Hoekstra, dienst bode van Kolderwolde 12 naar G314 Atje Luinenburg, dienstbode van Delfstrahuizen 55a naar G 233 Grietje Schuurmans, dienstbode van Bolsward. Cnossenlaan 39 naar G 329 Douwtje Mensonides, dienstbode van Koudum B 134 naar G 211 Antje van Rijs, dienstbode van Minis en Bakhuizen naar G 205 Pietertje Deinum, dienstbode van Gaast 10 naar G 220 Rients Buma, boerenkn. van Poppingawier 1 naar G 266 Alida Helena Nobbe, dienstbode van Onstwedde K 29 naar G 7 Jacob de Haas, visscher, van Kimswerd 57 naar Workum (aan boord) Aat Groos, dienstbode van Koudum C 42 naar G 242 Aaltje van der Meulen, van Molkwerum B 10 naar G 231 Klaas Boomsma, carosseriebouwer van Winschoten, Garstestr. II1 naar D 1 Attje Kok, dienstbode van Nije- mirdum 55 naar G 221 Klaas Dijk stra, wagenmaker van Oudkerk 47 naar D 1 Ypke Boersma, boerenkn. van Tjerkwerd 68 naar G 254 Jacob Postma, boerenkn. van Hoens- broek, Hoogstraat 40 naar G 21 Bauke Haitsma, boerenkn. van Wijckel 60 naar G 275. Vertrokken Yda Siemensma, dienstbode van F 103 naar Amsterdam, Koninginneweg 83 Geertje de Jong, dienstbode van G 249 naar Hindeloopen p a T. Tijsma Gerardina Jacoba Cornelia Zeverina Njjhuis, zonder beroep van F 38a naar Amsterdam, Hoofdweg 445u hoog (West) Jacob Halma, kappersbe diende van D 93 naar Franeker p/a C. Holtman Trijntje Feenstra, dienst bode van G 208 naar Koudum p/a Sjirk NautaFekke Fekkes, boerenkn Melkproductie Mei 1928. Blijkens officieele mededeelingen van het bureau voor de statistiek heeft de voedselvoorziening van het melkvee in de maand Mei j.l. nog al te wen- schen overgelaten. In het begin der maand was er te veel gras, doch daar de grasgioei gering was, verminderde de voedselvoorraad sterk. De melk productie was nochtans in het alge meen slechts weinig beneden het normale, terwijl alleen in de provincie Drente van een beduidende lagere productie gewag gemaakt wordt. Export landbouw Hei 1928. Blijkens officieele gegevens liet de uitvoer van paarden gedurende de maand Mei nog steeds te wenschen over; slechts 604 paarden werden uitgevoerd. Met de export van de runderen bleek het gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar niet veel beter gesteld. Ook hiervan is de totaal-uitvoer zeer gering geweest, n.l. 735 stuks slachtvee en 860 stuks fokvee waarvan o.a. 100 stuks jongvee naar Brazilië. De uitvoer vanlevende varkens was daarentegen zeer groot in de maand Mei j.l., hoewel belang rijk minder dan de daaraan vooraf gaande maand April. De uitvoer van levende hoenders neemt steeds toe. De export van versch vleesch zoowel rund- en kalfsvleesch nam in verhou ding tot de maand April toe. Voor- zooveel betreft de melkproducten was de export in Mei en in Jan. t m Mei grooter dan het vorige jaar (1927). De exportwaarde bedroeg resp. 5 en 221/? tegen het vorige jaar 19^2 millioen gulden. Zomerfsproeten verdwij nen spoedig dooreen pol verzoek‘zijn ambtsbroeder ‘had toege- i U ploon nnnw'nl nil annarc non rtAmonhi Spruitol. Bij alle Drogisten zonder toespraken te mogen vertrek ken. Staande zong de gemeente Ds. Romijn ten slotte de zegenbede van Psalm 121 vers 4 toe. Van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen maakten daarna nog velen gebruik. Dat het Ds. Romijn in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan. 4 Juli. Door het slechte weer was het geannonceerd concert van „Crescendo” de vorige week uitgesteld en vond dit Dinsdagavond plaats. Een met zorg samengesteld programma werd weer aangeboden. Scheen een enkel regenbuitje eerst de uitvoering in het water te willen doen vallen, later klaarde het geheel op en werd weer volop van de mooie muziek ge noten. Nog slechts enkele weken scheiden ons nog van de a.s. con coursdagen, waarop meerdere corpsen hun welluidende tonen door ons stadje zullen laten weerklinken. We zijn overtuigd, dat „Crescendo” een waar dige plaats tusschen hen inneemt. Onze stadgenoote Mej. F. de Boer is met ingang van 1 Juli benoemd tot Hoofd der Herv. Bewaarschool te Harderwijk. (Sedert 1 Febr. nam zij deze functie tijdelijk waar.) Benoemd tot onderwijzeres aan de School m. d. Bijbel (Hoofd de heer IJ. Wielinga) Mej. E. Jonkman te Nieuwleusen. 5 Juli. Voor den Etalage-letter- wedstrijd bestaat onder onze winke liers veel animo, want niet minder dan 50 deelnemers met 73 uitstalra men, hebben zich opgegeven. Er worden dus 73 letters uitgegeven. Hiervan moet een twee-regelig versje worden gemaakt, dat het publiek nu maar moet raden. Wij kunnen mede- deelen dat de woorden „arbeid”, „han del”, „vreugde” en „voorspoed” erin voorkomen, doch overigens moet ieder die een prijs wil winnen, zich maar goed voor de oplossing inspannen. Volgende week worden alle 50 deel nemers geannonceerd. Geslaagd te Den Haag voor het examen le stuurman rroote stoom vaart onze stadgenoot H. Groenhof. WORKUM. Te Delft is met lof ge slaagd voor werktuigkundig ingenieur, de heer S. Wijnia geboren te Gro ningen. 2 Juli. Te Utrecht is voor vee arts geslaagd onze stadgenoot de heer S. J. Haagsma. 2 Juli. Mij. M. J. F. Damave alhier, leerling der Chr. Kweekschool te Sneek slaagde Zaterdag j.l. aldaar voor onderwijzeres. Naar wij vernemen heeft het bestuur onzer Oranje-Vereeniging, als ieder jaar te doen gebruikelijk is, op a.s. Dinsdag weder een voor ieder onzer ingezetenen toegankelijke ver gadering uitgeschreven, teneinde aan de burgerij van ons stedeke Workum de vraag voor te leggen of op 31 Augustus a.s. ook weer een koning inneteelt zal worden gehouden en in dien die vraag eventueel bevestigend beantwoord wordt, alsdan over te gaan tot het opmaken van een voorloopig programma. In verband daarmede, herinneren wij aan de ten vorigen jare gehouden vergadering op 10 Augustus, waarop buiten het bestuur, 5 zegge vijf per sonen aan de oproep hadden gevolg gegeven. Reden waarom toen werd besloten, maar geen feest te houden. Op schriftelijk en door 48 personen onderteekend verzoek werd toen op 16 Augustus weer een ver gadering belegd welke door 78 per sonen werd bezocht. Na memoreering van dit feit, zal het wel overbodig zijn, oud en jong onder onze burgeren op te wekken a.s. Dinsdagavoi-.d op de bovenzaal van den heer Bonnema van hunne belangstelling te doen blijken. 4 Juli. Bij besluit van H.H. God. Staten van Friesland dd. 22 Juni 1928 werden, wegens broederdienst van ingeschrevenen voor de lichting 1929, 3 voorgoed en 9 voorloopig vrijgesteld van den dienstplicht. 5 Juli. Steeds dichter zag de Hervormde gemeente van Workum het oogenblik naderen, dat haar ge liefde leeraar Ds. Romijn zyn afscheids preek zou houden, wegens vertrek naar Rotterdam (Charlois). Stampvol was de groote kerk toen Zondagmiddag j.l. dit oogenblik was aangebroken. Opgemerkt werden o.a. afgevaar digden van de Herv. gemeenten uit Schraard en Parrega, vroegere stand plaatsen van D^. Komijn en uit Fraue- ker, waar de scheidende predikant veel evangelisatiewerk heeft verricht. Verder verschillende predikanten uit den ring. Aan de hand van Hebr. 7 25 sprak de leeraar tot de gemeente. Na afloop van de predikatie richtte Ds. Schweitzer, namens allen, nog eenige korte woorden tot den schei denden predikant, die dit op dringend staan, hoewel hy anders had verzocht Hjj, die iets bereiken wil, vol brengt dit niet, door te schelden op het verkeerde, maar door te trachten het goede te doen. GOETHE. We zien het zoo niet, we merken het zoo niet, in de routine van ons dageljjksch leven. Maar als we van tijd tot tijd eens even stil gaan staan, en een oogenblik omzien, dan eerst zien we duidelijk hoe by het voort schrijden van den tyd, de wereld meer en meer bezield wordt door een fijn idealisme, een hooger moraal, een grooter vertrouwen op het goede en de macht van goede, opbouwende ge dachten. En dit laatste is toch zoo buitengewoon belangrijk en verheu gend. Zooals dezer dagen een mora list opmerkteDe wereld houdt zich bezig met waterkracht, electrische kracht, machine-kracht, paarden kracht, politieke kracht. Maar nog veel belangryker dan eenige van deze, is moreele en geestelijke kracht. Zonder deze zou onze handels- en industrieele beschaving waarop wy fzoo trotsch zijn, spoedig in het niet verzinken. Zonder sterke mannen en vrouwen, wier persoonlijkheid be- heerscht wordt door hooge idealen en die begeesterd worden door inner lijke geestelijke kracht, kan er geen hoop bestaan voor het behoud van een gezonde sociale orde in deze wereld. Terwijl de menschen ©ogen schijnlijk veel meer bezig zijn met de bronnen van de stoffelijke kracht, is er tegenwoordig toch overal en nergens meer dan in de harten der jongeren, een levendige begeerte waar te nemen, om het geheim der geestelijke kracht te ontdekken Het geheim van de geestelijke kracht, namelijk van de kracht der Waarheid, dat het kwaad nooit sterker kan zijn dan het goede, en dat, wie eerlijk en vastberaden zich op deze grondstel ling plaatst, en met een eerlijk gemoed en blfj-vertrouwenden geest door de wereld gaat en zich niet laat be ïnvloeden en verontrusten door schijn bare tegenkanting, in het einde zal overwinnen. Aldus bouwen we een „nieuwe cultuur op, die ongelyk is aan elke cultuur, die ooit te voren verscheen.” Gegrondvest op een nieuwe basis: verwijdering van het pad van ieder mensch, van alle materieele ongemak, dat door wetenschap of machinerie overwonnen kan worden. Natuurlijk hebben we het nog niet gewonnen. Er zijn nog achterbuurten in onze groote steden, merkte een scribent van overzee oper zijn nog onze mijndistricten en bijvoorbeeld onze Drentsche venen in Nederland waar duizenden mannen en vrouwen met gebrek kampen. Maar we zijn toch al ver gevorderd. De gemiddelde arbeider in Amerika heeft meer luxe dan de rijke een generatie terug had. Wij beseffen dikwijls niet, wat een revolutie dat inhoudt. Hebt gij wel eens bedacht, dat tot voor kort het als normaal werd aanvaard, dat het grootste deel van ook het welvarend ste volk altijd wel arm zou zijn? Heel arm Hebt gij wel eens bedacht, dat iedereen, nog niet eens zoo héél lang geleden, als vaststaand aan vaardde, dat het onmogelyk was een maatschappij te vormen, waarin de grootste meerderheid der bewoners niet voor altoos in armoede gedom peld zou zijn? We zijn hieraan ont komen. Zonder het nu speciaal te willen, hebben we onze maatschappij op een nieuwe basis opgezet. We hebben besloten, dat welvaart zich tot allen kan uitstrekken. We vinden het heel gewoon, dat bijvoorbeeld een fabrieksarbeider een radlo-toestel kan koopen of zijn vrouw in een aardige jurk kan kleeden. Een nieuwe culuur... Er is iets nieuws in onze samen leving gekomen. Dat er feitelijk altijd geweest was, dat wil zeggen, dat wel altijd beschikbaar was, doch dat be graven lag onder vele stoffelijke theorieën en verkeerd begrijpen om trent de waarheid. Er is namelijk meer liefde in onze samenleving ge boren. Het geloof, dat liefde het groot ste ding in de wereld is, zooals Henry Drummond het zei, werd vroeger be schouwd als een vrome en sentimen- teele hoop. En de dichters en predi kers, profeten en filosofen die aan dit geloof vast hielden en voort gingen het uit te drukken op duizenderlei verschillende manieren, werden een _1- beetje medelijdend, zoo niet smalend van G 291 naar Heidenschap (H.O.N.) behandeld als zuivere droomers. nut- p/a Klaas Deinum Lubbert Nyholt, telooze zieners van een onmogelijk bakkerskn. v. D 50 naar St. Nicolaasga tydperk. Terwyl de wereld echter Bauke van der Veen, bakkerskn. voortschrijdt, wordt het besef dieper, dat de „droom” een werkelijke basis heeft, sociaal en economisch, zoowel als religieus en ethisch. De overwin ning van liefde is bovendien nu gezien door de helder denkenden, als te zijn van het grootste belang voor de toe komst der menschheid, omdat anders de menschheid niet kan bestaan. Zie, een dergelijke verheffing van de gedachten, over de geheele wereld, is inderdaadopgang. Floris C. enz. laat U het best in orde maken bij Horlogerie - Markt - Workum --a Doos 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk - lager H o. W». 11 1 A.WV T» -VA “-*-J MVA M AAMM V VA AA W AA v A'* W WTA.A A A. MA» MBA* M. ,M» R-------

Friso nl | 1928 | | pagina 1