Qg!® Pepermunt voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz OitrgtDg naar de aanvnlling&resene- No. 29. ZATERDAG 14 JULI 1928 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. UURWERK-REPARATIE’S gaat er beslist mee I Nu ook in keurige rollen voor een dubbeltje. J. van Douwen Kuipers Horlogerie - Markt - Workum Bediening Bagijnebrug. DIENSTPLICHT. Openbare Kennisgeving. Burgerlijke Stand. WINKELSLUITING. Viering 20-jarig bestaan T.A.V.E.N.U. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatselijk Nieuws. S stedelijk muziekcorps 1 1 2 1 2 2 1 2 1 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 2 2 2 1 2 jkt het mjj niet ondien- de medewerking van de burgerij in te roepen, om in eamenwerking met de politie alles te doen tot bewaring gêmakkelïjke taak der politie ver- Uchten door de aanwijzingen der agenten en veldwachters onverwijld op te volgen, vooral bij optochten. Den vorigen keer is aan myn ver zoek, niet met den stoet mede te loopen, doch rustig op 't voetpad te blijven staan totdat de optocht voorbij is, vry algemeen voldaan, wat onge- Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Horloge of Wekker heeft U Bón jaar garantie Burgemeester en Wethouders van WORKUM roepen sollicitanten op voor brugwachter van de Bagijnebrug. De voor waarden liggen vanaf Maan dag, 16 Juli 1928 ter gemeente-secre- tarie ter inzage. Sollidtatie-stukken moeten worden ingezonden vóór 23 Juli a.s. Workum, den 10 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Doorzitten bij Wielrijden, Stuk- loopen van Huid en Voeten, en W Verbranden der Huid door de J zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met z>PUROL WORKUM brengt ter openbare ken nis, dat overeenkomstig he bjj art. 24 der Dienstplicht - De prijs der Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Qrootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager de algemeene oproeping in werkelij- ken dienst te worden geroepen en om dan op te komen bij de depots. De riiksgoederen, verstrekt aan de dienstplichtigen, die op genoemden datum naar bedoelde reserve over gaan, zullen met uitzondering van het zakboekje in December 1928 moeten worden ingeleverd. Blijkt b(j de inlevering, dat er goederen ont breken of dat deze niet in den ver- eischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt wanneer en waar de inlevering moet plaats heb ben. Workum, den 10 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Behoudens onvoorziene omstandig heden, zullen op 1 October 1928 naar de aanvullingsreserve overgaan: a. de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1913, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd b. de gewone dienstplichtigen van de lichting 1912, die met de lichting 1913 de eerste oefening hebben be ëindigd. Dienstplicht. Loting voor do Lichting 1929. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter openbare ken nis, dat overeenkomstig het bepaalde bh art. 24 dor Dienstplichtwet, voor deze gemeente de loting voor de lichting 1929 zal plaats hebben te Workum in het lokaal A. Z., op Vrij dag 10 Augustus 1928, des namiddags 5 uur. Het le lid van genoemd wetsartikel luidt: „Voor elke lichting afzonderlek wordt een loting gehouden, waaraan deelnemen alle voor den dienstplicht ingeschreven personen. Met uitzonde ring van hen, omtrent wie vóór den dag, waarop de loting aanvangt, is gebleken, dat zy bij onherroepelijk geworden uitspraak: a. voor den dienst voorgoed onge schikt zijn verklaard; b. van den dienst zijn uitgesloten.” Aan de loting nemen derhalve ook deel zy die tydelijk ongeschikt zijn verklaard en zij die werden vrijge steld. Binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, of, indien zij niet in één dag afloopt, van dien, waarop zy is geëin digd, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaren wor den ingebracht door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den burgemeester der gemeente, voor welke de inge schrevene, die of wiens wettige ver tegenwoordiger de bezwaren inbrengt, voor den dienstplicht is ingeschreven. Workum, 11 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. In verband nu met dit gedenkwaar dig feit is te Sneek de vorige week Dinsdagavond onder leiding van den heer J. J. H. Piccardt een comité ge vormd dat zal trachten die dank uit te drukken in een stoffelijk blijk van waardeering. Daarvoor zal wat Sneek dam heeft voor de toeze, beroep naar de Ned. E alhier bedankt. Wenken voor veiligheid en volks gezondheid. Huisvrouwen Bedenkt, dat vleesch in warme dagen, vooral bij ondoelmatige bewa ring, spoedig in bederf kan overgaan dat zulks onder meer geldt zoowel voor gekookte als voor versche levers, ook al zijn deze bij de keuring tegelijk met het geslachte dier goedgekeurd; dat het eten van bedorven vleesch en van bedorven levers zeer ernstige ongesteldheden, soms met doodelyken afloop, tengevolge kan hebben. Gezondheidsraad. (Nadruk verboden.) Workum. Van 5 tot 12 Juli. Geboren: Jacomina Maria dochter van Douwe Hofman en Maria Jaco mina Machielsen. Willem en levenloos een zoon van Wieger Dijkstra en Saakje Muizelaar. talrijk opgekomen publiek weer volop van de mooie muziek genieten. Deze avond kan dan ook weer als goed geslaagd worden beschouwd, dank zij de wijze waarop het zich van zijn taak kweet. By Kon. Besluit werd tot notaris alhier (Vacature C. Tjebbes) benoemd de heer A. Jukema, candidaat-notaris te Voorburg. Door den Kerkeraad der Geref. Gemeente alhier, werd tot koster benoemd de heer L. Pruiksma Pzn. Onderstaande winkeliers nemen aan den Etalage-Letter-Wedstrijd deel Aantal letters Jan de Vries, Bakker 1 P. Hornstra, Gebr. Goederen 1 O. Pruiksma, Slager 1 C. Lucas, Meubelen R. Kroese, Manufacturen O. Abma, Sigaren J. de Boer, Bakker C. Romkema, Rijwielen S. Vlas, Radio-Artikelen S. Dijkstra, Galanteriën D. IJntema, Gereedschappen M. Kemker, Kapper H. Pelle, Sigaren Gebr. Flapper, Kleeding Fa. Oosterbaan, Luxe-Artikelen J. van Douwen Kuipers, Goud en Zilver 2 J. W. Kuhlmann, Banketwaren E. en J. Robyns, Meubelen J. W. de Jong, Geneesmiddelen en Parfumeriën 2 A. Visser Az., Granen, Veevoeder en Koloniale Waren 2 D. Groenhof, Mode-Artikelen J. C. Repko, Banketbakker R. Riemersma, Sigaren A. Brandsma, Manufacturen O. Genee, Kruidenier C. A. Dykstra, Fruithandel R. F. de Boer, Plateelbakkerij E. Westra, Koloniale Waren B. Jongstra, Manufacturen J. H. de Groot, Sigaren P. J. Flapper, Kleermakerij J. P. Flapper, Manufacturen P. Vogelzang, Kruidenier Gebr. de Jong, Rijwielen R. van der Meer, Slager W. Riemersma, Schoenmaker S. J. Dykstra, Kruidenier Wed. Bouma, Bakker T. A. Deinum, Koloniale Waren J. Witte veen, Sigaren D. de Haan, Electricien Gez. Dijkstra, Mode-Artikelen L. de Haan, Huish. Artikelen G. S. Visser, Rijwielen T. T. Pelle, Sigaren R. Gielstra, Koloniale Waren 25-jarig bestaan St. Aothonius Ziekenhuis. 23 September a.s. bestaat het St Anthonius Ziekenhuis te Sneek 25 jaar Een enorm aantal patiënten ui tlSneek en de geheele Zuid-Westhoek van Friesland is in dien tijd in deze in zijn het verplegend p*ersoneèl grooten „T dank schuldig. 1 bei Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat zjj ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen, inzake de winkelsluiting op 17,18 en 19 Juli a.s. Workum, den 10 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders z voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. De tot de aanvullingsreserve be- pogten in de schoolgelden, en retri- hoorende dienstplichtigen zijn bestemd butie wegens het wegvoeren van on in geval van mobilisatie eeratna faeCale stoffen over de diensten 1926 en 1927. 12. Alsvoren tot vaststelling van het primitief kohier en eerste supple toir kohier van de hondenbelasting over 1928. 13. Aanbieding van de rekeningen van het gasbedrijf en van het elec- triciteitsbedryf beiden over den dienst 1927, vergezeld van de rapporten van den accountant. 14. Aanbieding van de gemeente- rekening over het dienstjaar 1927. J. T. de Jong, Dames-handwerken 2 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 Mededeeling van den Burge meester van Workum, In verband met de a.s. feestdagen, georganiseerd ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de Zaugvereen. T.A.V.E.N.U., lijkt het mij niet ondien stig, evenals by het vorige^ concours, te roepen, om ïn samenwerking met de politie alles ---'_w der orde in de stad. Laat men de niet richting liefderijk verpleegd, talloozen De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 2 Juli 1928, le Afdee- ling A, no. 2442; Wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen: Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 7 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. ■---u couvert wordt vóór 1 Augustus a.s. dan afgehaald. Wat het geschenk zelve betreft, er is gedacht aan een complete radio-installatie, welke de daarvoor in aanmerking komende patiënten een zoo aangename ver- poozing zal kunnen verschaffen, doch dit plan is voor wijziging vatbaar, De heer Piccardt deelde nog mede dat alleen van 1 Jan. 1922 tot 1 Jan. 1928 in dit Ziekenhuis 3684 patiënten zijn verpleegd, dus ruim 600 per jaar, waarvan ongeveer i/5 katholiek en 4/s van andere gezindten. B. en W. van Sneek hadden bereids hun toe stemming voor de inzameling gegeven. In het eere-comité, waarvan voorzitter is de burgemeester van Sneek, hebben bijna alle burgemeesters van gemeen ten in den Zuid-Westhoek zitting genomen. Voor Bolsward zal een comité gevormd worden door den neer D. B. Eerdmans aldaar, terwijl op het platteland de Groene Kruis- vereenigingen zyn uitgenoodigd hare medewerking bij de inzameling te verleenen. Vleesch-export. Gedurende de maand Mei j.l. was de export van vleesch in ons land als volgt: Voor uitvoer werden goedgekeurd 129.645 varkens (waarvan 93.379 tot bacon bereid en 3471 verduurzaamd) 11.460 vette-, 614 gras- en 15.186 nuchteren kalveren, 15.135 schapen, 488 runderen, 1 geit en 1 paard. Rundercn-uitvoer. Gedurende het tijdvak 18 t/m 24 Juni j.l. werden voor uitvoer goedge keurd in totaal 134 runderen t. w. 17 naar Duitschland: 6 naar Frank rijk en 111 naar België. Bestnettelijke veeziekten. Gedurende het tijdvak 17 t/m 24 Juni j.l. kwam het mond- en klauwzeer in de onderscheidene provinciën van ons land als volgt voor: Friesland 13 gevallen in 6 gemeen ten; Groningen 3 (2): Overijsel 4 (2); Gelderland 16 (9); Utrecht 16 (12); Noord-Holland 163 (63)Zuid-Holland 132(59); Zeeland 2 (2); Noord-Brabant 10 (7). Totaal 359 gevallen in 162 gemeenten, terwyl in Limburg, Drente de ziekte niet voorkwam. Onze bacon-handel op Engeland. In verband met de omstandigheid dat de voor onze varkensfokkerij van groote beteekenis zijnde bacon-handel op Engeland, en de momenteel in deze handel heerschende crisis, welke crisis in hoofdzaak een kwestie van kwaliteit is te achten, is vanwege de Directie van den Landbouw omtrent deze aangelegenheid een conferentie belegd waartoe o.m. waren uitgenoo digd de vertegenwoordigers der cen trale Landbouworganisaties, de ryks- veeteeltconsulenten en de vertegen woordigers van de vereeniging van bacon-zouters der Londensche vee handel. Men was in het algemeen overtuigd dat een officieele controle niet zal kunnen uitblyven om weder tot een gezonden toestand te geraken. De crisis in deze handel is zooals boven reeds werd gezegd, in hoofd zaak een gevolg van de omstandigheid, dat hetgeen ons land levert niet kan concurreeren met het bacon uit De nemarken, Zweden, Ierland en Canada en ook daardoor de te maken prijs niet voldoende is. Wat de prys betreft wordt het zoo ongeveer gelijk gesteld met het bacon uit Polen en Rusland. WORKUM, 9 Juli 1928. Voor het toelatingsexamen der Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarige cursus te Sneek zijn geslaagd, Anke Groenendal en Hendrik Thomas Horensma, beiden leerlingen der O. L. School alhier, Hoofd de heer IJ. Oosten. Door de Muziekvereeniging „Crescendo” is aan de Zangvereeni- ging „T.a.v.e.n.u.” een zilveren Lier aangeboden om als prijs te dienen bij het Concours op 18 en 19 Juli a.s. „T.a.v.e.n.u.” heeft zelf hierover de ischikking en kan deze dus naar 11- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten VERGADERING van den raad der gemeente Workum, op Vrijdag, den 13 Juli, ’s nam. 6 uur. AGENDA: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Verzoek van S. P. Wiersma te Workum om herbenoeming als wegwerker. 4. Verzoek van J. Bakker te Workum om vergoeding ingevolge artikel 13 der L. O.-wet 1920. 5. Verzoek van L. Pruiksma te Wor kum om ontheffing van de overeen komst inzake de bediening van de Bagijnebrug. 6. Verzoek van A. Dijkstra e. a. allen te Workum om tegemoetkoming in de kosten van vervoer naar de Zuider zeewerken. 7. Verzoeken van de Besturen der Bijzondere lagere scholen in deze gemeente om voorschotten op de gemeentelijke vergoeding over eenkomstig art. 101 der L. O.-wet voor het dienstjaar 1928. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het bedrag der gemeen telijke vergoeding bedoeld in artikel 101 der L. O.-wet over het dienstjaar 1926. 9. Alsvoren tot goedkeuring der wijziging van de begrootingvan het Burgerlijk Armbestuur te Workum, voor den dienst 1927. 10. Alsvoren tot wijziging der be groeting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1928. 11. Alsvoren tot vaststelling van staten van oninbare en nog te verhalen verkiezing toekennen. Naar wij vernemen wordt deze sympathieke daad door de leden van „T.a.v.e.n.u.” op hoogen prijs gesteld. Dinsdagavond j.l. werd door ons is, vrij algemeen voldaan, wat onge- waardeering. Daarvoor zal wat Sneek bTTXViTa"Crescendo twyfeld mede ten gevolge heeft gehad, betreft een circulaire bij de inwoners Wna s jVen’ dat alles een ordelijk verloop had. worden bezorgd, waarbij een envelop PP en invang Ik hoop, in 't belang van het slagen is gevoegd. In deze envelop kunnen**ei.n regenbuitje der festiviteiten ter eere van ons zij een gave yoor dit doel sluiten, het zangkoor, dat men ook thans van myn verzoek goede nota zal nemen. Laat ieder trachten, gedrang, zoowel op straat als bij de in-en uitgang van het feestterrein, zooveel mogelijk te bestrijden, ter voorkoming van onge lukken. Ik heb gemeend bij de uitvoering van Crescendo op de Markt, a.s. Don derdagavond, by uitzondering, de gewone politiemaatregelen achter wege te moeten laten, wat echter niet wegneemt, dat ieders welwillend heid wordt ingeroepen, om de stilte gedurende de uitvoering te helpen bevorderen. Verder deel ikmede.dat gedurende de feestdagen geen autobussen op de markt mogen worden geplaatst, doch dat deze kun nen worden gestationneerd in de Schoolstraat en bij de Ger. school een en ander volgens aanwijzing van de politie. Gedurende de muziekuitvoe ring van Crescendo stoppen de auto bussen van Faber en Reinsma niet op de Markt, maar in de Bagijnestraat. Om te voorkomen, dat de beste plaatsen worden ingenomen door Kooplieden buiten de gemeente, geef ik den Workumers, die op publiek terrein een standplaats voor hun tent of kar wenschen, in overweging, daarvan reeds Zaterdagavond tusschen 8V2 en 91/2 uur te doen blijken op ’t politiebureau aan den hoofdagent van politie, die door mij met de regeling is belast. Workum, 12-7-’28. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. - T. T. Pelle, Sigaren F. J. Sikkes, Boekhandel H. P. Nauta, Ijzerwaren F. Tiesma, Kruidenier Totaal 50 etalages met 73 letters Afdrukken van bovenstaande lijst van winkeliers zyn a 5 cent verkrijg baar bij den uitgever van dit blad. Ds. G. Grootjans Jr. te Heerjans- jging van erv. Gem. FRISO Nieuws- en Advertentieblad -w ---w- wcanlie Dooi 30-60. Tube S0 Bil Apoth. «u DropUten i

Friso nl | 1928 | | pagina 1