Nieuws- Verkade’s en Advertentieblad üürwSrbpaSs voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I WW* 1 iaar garantie Gegarandeerd binnen één week gereed J. VAN DOUWEN KUIPERS Horlogerie - Markt - Workum inmsHi Het Smetten, Doorzitten en Siukhopen der Huid verzacht en geneest men met PUROL ’Zomerwarmte Slapeloosheid MUKHARDT'S ZENÜWTABLBTTEH 54ste Jaargang. ZATERDAG 21 JULI 1928 No. 30. Adverteert in Artikelen Fa. TROMP, Sneek „Friso”. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ■m ■■■■1 de Bijz. U. L. O.-school de woning af te des na- in volle sorteering voor Winke liers steeds tot fabrieksprijs ver krijgbaar bij -1321,985 -1123,50 -1048,60 tracht een meer gemakkelijke werk kring te vinden, wat hem is gelukt, doordat hfi is benoemd tot koster in de Geref. Kerk. Hij- Verslag den Raad Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot schaffen van nieuwe. B.enW. stellen daarom voor de vergoeding te bereke- veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 et Bij Apoth. en Drogisten. De heer de Roest betreurt het, dat de schoolbesturen geen afstand van hun recht hebben gedaan. In 1921 heeft spr. een vergadering van div. scholen meegemaakt, die geheel stond in het teeken van bezuiniging. Dit bleek echter theorie, want de praktijk wijst nu wel anders uit. Spr. brengt een woord van hulde aan het Hoofd der school voor zijn medewerking aan de bezuiniging en vermoedt, dat de heer Oosten nu wel andere bezui nigingsmaatregelen zal overwegen. Den Voorzitter heeft ook het resul taat van de bespreking met de school besturen teleurgesteld. Er is echter gezegd we hebben ons te houden aan recht en wet. De heer Brandsma noemt de be dreiging van den Heer de Roest en den heer Oosten niet fair. De rechtsche raadsleden hebben allen meegewerkt voor restauratie van de o.l.-school, waardoor de bijz. scholen in slechtere conditie kwamen. De heer de Roest zegt, dat de heer Brandsma spr. niet goed heeft ver staan. Niet de heer Oosten heeft thans over verdere bezuiniging gesproken, doch spr. heeft dit genoemd, omdat de eerste bezuiniging ook een voor stel van den heer O. was. De heer v. d. Gaast was op de conferentie van schoolbesturen aan wezig en wil even protesteeren tegen de woorden van den Voorzitter. Er is daar de uitdrukking van „rechten wet” gebruikt, maar het recht op de meerdere uitkeering is niet daarom uitgeoefend, maar omdat de school besturen hunkerden naar een grootere bijdrage, wijl ze met hun bijdrage niet uit kunnen komen. Als het openbaar onderwijs iets noodig heeft, zeggen de raadsleden ook niet, laten ze dat uit eigen kas betalen. De uitkeering wordt daarna op de voorgestelde bedragen bepaald. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1927. Conform dit voorstel wordt het Burgerlijk Armbestuur gemachtigd de voorgestelde af- en overschrijving aan te brengen. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting van i nkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1928. Het overgelegd concept besluit wordt ongewijzigd vastgesteld. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van staten van oninbare en nog te verhalen posten in de schoolgelden en retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen voor de diensten 1926 en 1927. Overeenkomstig dit voorstel worden de staten ongewijzigd vastgesteld. Punt 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het primitief kohier en eerste suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1928. De aangeboden kohieren worden vastgesteld op respectievelijk f316.— en f 44.— Punt 13. Aanbieding van de rekening van het gasbedrijf en van het elec- triciteitsbedrijf beiden over den dienst 1927, vergezeld van de rapporten van den accountant. De rekening, met een winstsaldo van f5511,11 voor het gas en f1270,355 voor het electriciteitsbedrijf zullen voor onderzoek worden gesteld in handen vaneen commissie bestaande uit de heeren van der Gaast, Dijkstra en Roelofs. Punt 14. Aanbieding van de gemeen- terekening over het dienstjaar 1927. Deze rekening sluitende met een nadeelig saldo groot f 12772.055 voor den gewonen en f 334.81 voor den kapitaaldienst zal worden onderzocht door de heeren Posthumus, Sikkes en de Roest. Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruik gemaakt, waarna deVoorzitter de openbare vergadering sluit en de Raad nog eenige niet openbare zaken behandelt. Doos 30-60Ju be 80 et. Bij Apoth en Drogisten. WORKUM. De Rijksontvanger alhier brengt ter kennis van belanghebben den, dat het eerste gedeelte van de verschuldigde Personeele Belasting over 1928, moet zijn betaald voor 1 Augustus ais. Ds. C. J. Schweitzer, Ned. Herv. Predikant alhier, ontving toezegging van beroep naar Nijverdal. Door de belastingambtenaren alhier zijn in samenwerking met de rijkspolitie alhier bij de in de afge- loopen week gehouden contröle op de naleving der rijwielbelastingwet een viertal bekeuringen ingesteld. Een kort, doch hevig onwoder ontlastte zich j.l. Zondagnacht boven onze stad. De toren der R. K. Kerk werd door den bliksem getroffen alsmede een paar boomen bij de woningen van ingezetenen. Er vielen eenige regendroppels, doch de huis vrouwen/ die zich al in het vooruit zicht van een fijne waschdag ver heugden werden echter teleurgesteld, de regenbakken bleven leeg. Behalve dat velen een gestoorde nachtrust hadden, liep het onweder voor onze gemeente best af. 17 Juli. Toen gisteren de werk man IJ. H. met een praam, waarin ook zijn kinderen zich bevonden op het water vertoefde, geraakte onge merkt een der kinderen te water. Als levenloos werd het kind uit het water gehaald. De in allerijl ontboden geneesheeren S. de Walle en J. Leeuw slaagden er in na veel moeite de levensgeesten weder op te wekken. 14 Juli. Onze stadgenoot, de heer B. Engelsma slaagde te Sneek voor het eindexamen der Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus. 14 Jhili. Onze stadgenooten Mej. R. Tjeerde en de heeren Adriaan Gaastra en H. Tjeerde, leerlingen van het Gem Gymnasium te Sneek werden respectievelijk bevorderd van klasse Vla naar klasse VIb, van klasse Va naar klasse Vla en van klasse Inaar klasse II. Ds. C. J. Schweitzer alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Doorn. 20 Juli. Het bestuur van „Plaat-, selijk Belang” herinnert er nog even aan, dat de oplossingen van den étalage-letter-wedstrijd Maandag 23 dezer ’s middags 12 uur bij een der comité-leden moeten zijn bezorgd. Geslaagd te Amsterdam voor het diploma boekhouden vanwege „Het Nederlandsche Handelinstituut” onze stadgenoot de beer T. J. de Jong, leerling van den heer M. Vlas, alhier. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 10 t/m 16 Juni j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 229 runderen t. w. naar Duitschland 6 Tsjecho-Slowakije 40Chili 1Brazilië 25; Argentinië 19 en België 138. Besmetteiijke veeziekten. Gedurende het tijdvak 24 t/m 30 Juni j.l. kwam het mond- en klauw zeer in ons land in 169 gemeenten op 374 boerderijen voor en wel over de verschillende provinciën als volgt. In Friesland 26 gevallen in 14 ge meenten in Groningen 2 (1)Gelder land 9 (7)Utrecht 27 (15)Noord- Holland 186 (66); Zuid-Holland 112 (57); Noord-Brabant 11 (8); Overysel 1 geval. Gedurende het boven staan de tijdvak kwam de ziekte in Drente, Zeeland en Limburg niet voor. der gemeente uit het oog te verliezen. Zij hebben bereids sollicitanten opge roepen, onder mededeeling, dat de voorwaarden vanaf 16 Juli 1928 ter secretarie ter inzage liggen. Behalve de gewone inkomsten aan bruggelden stellen B. en W. voor de belooning te bepalen op f 300 zonder of f250 met vrije woning waarbij dan het onderhoud komt voor rekening van den huurder. De heer Hobma informeert hoe het komt, dat de vergoeding nu zoo hoog is; deze bedroeg anders f 55 met vrije woning. De Voorzitter expliceert, dat de slechte toestand van de brugwachters- woning tot dit voorstel heeft geleid. Overwogen is om de woning af te breken. Den heer de Roest was het ook opgevallen, dat het verschil in salaris met en zonder vrije woning zoo klein is. Spr. gelooft niet, dat dit een ideale toestand zal worden. De te benoemen persoon zal weinig voor het onderhoud doen. De heer Brandsma merkt op, dat er veel aan de woning is gebeurd, terwjjl nu wordt gezegd, dat deze zoo slecht is. Spr. kan zich niet indenken een brugwachter zonder een goeie woning en vraagt of het niet beter is sollicitanten op de bestaande voor- w’aurden op te roepen. De Voorzitter geeft te kennen, dat de woning deskundig is onderzocht. Spr. had zelf het volgend voorstel: Sollicitanten op te roepen, onder opgaaf van de voorwaarden, waarop zij de brug willen bedienen. Hij heeft zich echter bij het voorstel der wet houders neergelegd. De heer Gaastra licht toe, dat bij de vorige begrooting door den Bouw meester f 900 of f 1000 is geraamd voor herstel van de woning. B. en W. hebben daarom gedacht,datiemand die het huis bewoont'en onderhoudt f 200 meer toekomt. Hebben de raadsleden een beter voorstel dan zal het college dit graag accepteeren. Op de voorgestplde wjjze kost het de gemeente geen groote offers. Roept men sollicitanten op zonder salaris of vrije woning dan zullen ze allicht f12 of f 15 per week vragen. De heer Brandsma vraagt of men zich op die wijze niet op gevaarlijk terrein begeeft. Btf een brug hoort een woning. Spr. is er op tegen deze af te breken en wil de vrije woning be stendigen. Herstelt men voor f2000 aan de woning dan kost dit nog min der aan rente dan f200 salaris meer. Spr. vindt er geen gevaar in sollici tanten op te roepen door deze op te geven voorwaarden. De heer de Roest vindt het ook noodzakelijk, dat de gemeente daar een woning houdt. Spr. meent, dat het achtereind van de woning slecht is en stelt voor, dat alleen af te breken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de woning hebben bezien en 't er roerend over eens waren, dat de zol der geheel ten eind was. De heer de Vries herinnert eraan, dat architect Boontje indertijd f400 a f500 noodig achtte voor een nieuwe zolder boven de voorkamer en een nieuwe schoorsteen. De laatste is er gekomen. De zolder niet, omdat ook het muurwerk ten eind was.B.enW. hebben dit voorstel mede gedaan om in de toekomst een weg te krijgen van de Schoolstraat naar de Bagijne- brug, opdat de Schoolstraat niet een doode verkeersweg blijft. Spr. zou het anders wel met den heer Brandsma eens zijn. De heer Brandsma kan zich aan de eene kant wel met de beweegreden van B. en W. vereenigen. Spr. acht het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking over de woning houdt. Spr. hoopt ook op een verbinding van de Schoolstraat met de Bagjjnestraat. Op zij van de woning is echter nog nen naar f 14,98 per leerling, waardoor de Hervormde school krijgt f2861,18 de Gereform. de R. K. Jongens de R. K. Meisjes de Bijz. School Hëidenschap -1614^095 T 550_ Op deze bedragen is over 1926 reeds een voorschot ontvangen. voldoende ruimte, omdat het toch nooit een verkeersweg wordt. Spr. wil een post op de begrooting voor herstel der woning. De Voorzitter merkt op, dat men ten allen tijde de beschikking over de woning houdt. De heer Gaastra vraagt of de Raad de consequentie aandurft de woning voor 3/4 te doen herstellen of te vernieuwen. De heer Hobma zou willen advi- seeren het voorstel van B. en W. aan te nemen. De toekomstmuziek, die thans gespeeld wordt kan men later onder de oogen zien. De heer Haijtema kan met de rede-, neering van den heer Brandsma wel meegaan. Spr. wil ook zoo mogelijk de woning behouden. De heei- Brandsma stelt voor solli citanten op te roepen met opgaaf van voorwaarden en met of zonder vrije woning. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Posthumus en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de beide wethouders, vóór alle andere raadsleden. De Voorzitter vraagt of de Raad de gunning aan B.enW. kan overlaten. Geen der leden .heeft hiertegen bezwaar. Punt 6. Verzoek van A. Dijkstra en anderen, allen te Workum om een tegemoetkoming in de kosten van vervoer naar de Zuiderzeewerken. Deze 12 personen zjjn geplaatst bij de Zuiderzeewerken en gaan eiken dag per auto van en naar het werk waar hun inkomsten circa f 20 per week bedragen en de vervoerkosten per persoon f2.50 per week verzoeken zÖ een bijdrage in laatstgenoemde lasten. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat toekenning van een dergelijke ver goeding te verstrekkende gevolgen voor de gemeeate-financiën kan heb ben. De heer Hobma had er over gedacht, gezien de gemeente Amsterdam, waar f30.000 voor werkloozen is uitgetrok- ken, de gehuwden tegemoet te komen met b.v. fl per week. Den heer de Vries bevreemden eonigszins deze woorden van den heer Hobma, omdat allen den slechten toestand der gemeentefinancien ken nen. De arbeiders verdienen f 30 tot f32. Rekent men de onkosten er af dan blijven er toch nog f28 en f29 over. De heer Haijtema vindt ook dat de gemeente hier niet op moet ingaan. De heer Brandsma ontraadt ook de inwilliging van dit verzoek. Men kan een precedent scheppen. De heer Roelofs meent, dat het loon niet f29 of f30 is zooals de heer de Vries heeft gezegd, doch f20. Spr. vindt een kleine tegemoetkoming wel op zijn plaats, ook al omdat de arbei ders voor den winter iets aan de kant kunnen leggen. De heer de Vries heeft vernomen, dat de arbeiders door aangenomen werk f30 4 f32 per week verdienen. Eén krijgt slechts f22. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop afwijzend op het verzoek be schikt. Punt 7. Verzoeken van de besturen der Bijzondere Scholen in deze ge meente om voorschotten op de ge meentelijke vergoeding overeenkoms tig art. 101 der L. O.-wet voor het dienstjaar 1928. Alle schoolbesturen hebben een der gelijk verzoek ingediend. Besloten wordt 80 °/o voorschot te verleenen, naar f 14.98 per leerling. De Hervormde school met 196 leer lingen krijgt f 2348,86. De Gereform. school met 95 leerl. krijgt f 1138,48. De R. K. Jongensschool met 75 leerl. krijgt f 898,80. De R. K. Meisjesschool met 62 leerl. krijgt f 743,01. B(jz. school in't Heidenschap met 101 leerl. krijgt f 1219,37. De Btfz. U. L. O.- school krflgt naar f 25 per leerling naar 31 leerlingen f 620. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het bedrag der ge meentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der L. O.-wet over het dienstjaar 1926. Uit de door de Gedeputeerde Staten vastgestelde rekening der gemeente over 1926 blijkt, dat de kosten voor instandhouding der O. L.-school over 1926 in totaal f958,69 hebben bedragen of per leerling f 14,98. Geen der bijzondere scholen heeft afstand van zijn recht willen doen op de uitkeering, als gevolg van het verven der oude schoolbanken, in plaats van het aan- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5ct«. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. B---- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager van de vergadering van der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 13 Juli 1928, middags 6 uur. Voorzitter de heer A. WagenaarAz., Burgemeester. Secretaris de heer H. R. van Brug gen. Op het vastgestelde uur opende de Voorzitter de voltallige vergadering en verzocht de leden hem te volgen in het voorlezen van het gebruikelijke formuliergebed. Hierna werd de agen da, opgenomen in ons vorig nummer, bestaande uit 14 punten, aan de orde gesteld. Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Deze worden door den Secretaris voorgelezen en na een opmerking van den Voorzitter, onder dankzeg ging aan den ontwerper, vastgesteld. Punt 2. Mededeelingen en ingeko men stukken. a. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting van het gas en van het electriciteiu bedrijf, allen voor het dienstjaar 1927. b. Extract uit het resolutieboek van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst tot vaststelling eener alge meen© politie-verordening voor deze gemeente. c. idem houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting, dienst 1926. d. Proces verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger en van het gasbedrijf. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Punt 3. Verzoek van S. P. Wiersma te Workum om herbenoeming als wegwerker. B. en W. stellen voor de aanstelling voor Wiersma, die telken jare voor één jaar als wegwerker wordt be noemd, opnieuw voor hetzelfde tijd vak te verlengen. De uitslag der stemming bij beslo ten briefjes heeft tot resultaat, dat Wiersma met elf stemmen is herbe noemd. Punt 4. Verzoek van J. Bakker te Workum om vergoeding ingevolge artikel 13 der L. O.-wet. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit punt van de agenda afge voerd en aangehouden tot de volgende vergadering. Punt 5. Verzoek van L. Pruiksma te Workum om ontheffing van de overeenkomst inzake de bediening van de Bagjjnebrug. Wegens gezondheidsredenen heeft Pruiksma, die tot 12 Mei 1929 voor deze bediening is aangewezen ge- te vinden,“wat hem "is gelukt, is benoemd tot koster in kerk. HJj verzoekt daardoor met ingang van 15 Juli 1928 van zijn overeenkomst te worden ontheven. B. en W. kunnen zich met de aan gevoerde redenen van Pruiksma wel vereenigen en willen hem wel ter o;. wille zijn zonder daarbij het belang Siprutol. Bij alle Drogisten, i 2“~ Doos 3060. Tube 80 et. Bij Apoth. co Drogiite* n m n r Ti r I j--------

Friso nl | 1928 | | pagina 1