en Advertentieblad Nieuws UUR WERK-REP AR ATIB’S J. YAN DOUWEN KUIPERS Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooi- poeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oideph. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, Rouwbrieven ■I ZATERDAG 28 JULI 1928 No. 31. 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. TERUGBLIK. Bekendmaking. Gemeente-Rekening. Fietstochten Bekendmaking. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. de worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum Een mede-reisgenoot. Binnen een week gereed met 1 jaar garantie HORLOGERIE MARKT Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingmerk bij T. van der Meer, Noord. Huissleutel bij A. Brand- sma, Noord. Bus inh. olie bij A. Visser, Zylspad. Handschoenen bij J. Seekles, Bagijnestraat. Heerenstrik, Stroohoed, Mantelknoop, Moersleutel, Handschoe nen, Rozenkrans en Heerenhoed (vilt) aan 't pol. bureau. Workum, 27 Juli 1928. De Hoofdagent van Politie, J. v. d. SCHAAF Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis der ingezetenen dat de reke ning dei inkomsten en uitgaven van de gemeente voor den dienst van 1927 aan den Raad is aangeboden. Deze rekening is vanaf heden tot en met 31 Juli 1928 in de gewone bureau-uren op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing ne- dergelegd en tegen betaling der kos ten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, den 13 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Az. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Examenleed. Drie knapen in den Bosch waren gezakt voor het eindexamen H.B.S. Zij gingen er met hun drieën vandoor en Zaterdagavond werd hun opspo ring door den politieradio-omroep ver zocht. Zondag werd het drietal onder Cromvoirt in een kampeertent aan getroffen. Zij hadden zich reeds aan een boei verhuurd om bij het hooien behulpzaam te zijn. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL BUITENLAND Engeland. Londen, 26 Juli. Het Lagerhuis zal morgen in derde lezing de begrooting aanvaarden. Naar aanleiding van de kwestie der ontruiming van het Rijnland, gaf Chamberlain met nadruk te kennen, dat de Britsche regeering sympathi seert met het standpunt van den Duitschen rijkskanselier. Hoewel ont ruiming niet vóór den vastgestelden tijd kon plaats hebben, anders dan door een overeenkomst met de be zettende mogendheden, zou Engeland toch bereid zijn, elk voorstel, dat met dit doel door de het meest bij de zaak geïnteresseerde mogendheden zou worden gedaan, in welwillende overweging te nemen. Op het oogen- blik kon Chamberlain daartoe echter niet het initiatief nemen. Een zachte wenk aan het adres van Frankrijk dus. Mac Donald oefende critiek op de regeering uit, naar aanleiding van de werkloosheid. In 31/2 jaar was het aantal werkloozen met 225.000 toege nomen. Er was in 4 jaar tijd nog steeds geen program uitgewerkt voor emigratie, aanleg van wegen enz. en drooglegging. Frankrijk. Parijs, 26 Juli. Maandag was het twee jaren, dat de regeering Poin caré aan het bewind was. Op 23 Juli 1926 werd het kabinet van de natio nale eenheid gevormd. De agent-generaal voor de schade- vergoedingsbetalingen, Parker Gil bert bezocht Poincaré en had met den gouverneur van de Fransche Bank enz. besprekingen. Men neemt aan, dat een en ander verband houdt met de plannen tot het vaststellen der Duit- sche schuld en de herziening van het Dawes-plan. Definitief kan echter nog niets vastgesteld worden, daar verschillende hiermee verband hou dende zaken eerst kunnen worden afgehandeld, na de Presidents- en senaats verkiezingen in Amerika. De Fransche pers is niet erg ge sticht over Chamberlain’s welwillende houding ten aanzien van deDuitsche eischen tot ontruiming van het Rijn land. Men ziet evenwel wel in, dat men zich van de compensaties, die men zou willen afdwingen voor de vervroegde ontruiming van het be zette gebied, niet al te veel moet voorstellen. Duitschland. Berlijn, 26 Juli. Het rijkskabinet heeft voorloopig zijn laatste zitting gehouden. De tariefverhooging der rijksspoorwegen werd behandeld. Zoowel regeering als rijksspoorwegen bleven op hun standpunt staan. De regeering wil een beslissing van het Reichsbahnengericht uitlokken. De voor midden-September ont worpen oefeningen van deRijksweer aan de Oostzeekust, waaraan deelen van leger en vloot zouden deelnemen, zullen niet plaats vinden dit jaar, in verband met den ongunstigen finan- cieelen toestand des Rijks. Een opmerkelijk verschijnsel was, dat een belangrijke groep Duitsche jongelieden, gymnasiasten uit Berlijn, naar een vacantiekamp in Noord- door de Universiteit van Rijssel, het welk tot doel heeft, de Fransche en Duitsche schooljeugd met elkaar in contact te brengen. Een eerlijke vinder en een zuinige verliezer. Een ingezetene van Tubbergen vond in de buurtschap Albergen een portefeuille inhoudende plm. f400. Hij stelde den rechtmatigen eigenaar, wonende te Almelo, met de vondst telefonisch in kennis en deze kwam verheugd zijn eigendom terughalen. Hij vergat daarbij blijkelijk den eer lijken vinder te beloonen, nog erger, deze moest nog vragen om betaling van de door hem betaalde kosten van het telefoongesprek. Dood aan het stuurrad. De eigenaar van een restaurant nabij de stad Lüdenscheid maakte in zijn auto een uitstapje met ziju Vrouw en kinderen. Met een geweldige snelheid schoot de auto langs de steile hellingen en diepe afgronden. Door een onbewusten angst aange grepen zei de vrouw haar man wat langzamer te gaan rijden, doch tever geefs. De man aan het stuur reageerde totaal niet op het geroep der inzit tenden en keek strak voor zich uit den eenzamen landweg af. Plotseling begon de wagen te slingeren, eerst weinig, daarna werd het rijden be nauwend onzeker. De vrouw boog zich over haar man aan het stuur en riep: „Paul, wat doe je daar toch!” Meteen zag zij tot haar groote ont zetting, dat haar echtgenoot levenloos aan het stuur zat de handen kramp achtig om het stuurrad geklemd. Met het gevaar voor oogen elk moment met haar kinderen in den afgrond te kunnen storten, deed de vrouw een greep in de stuurinrichting en wist, hoewel zij niet kon chauffeeren, de auto dicht bij een steile helling tot stilstand te brengen. De restaurateur was door een hartverlamming ge troffen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen bij dezen ter openbare kennis, dat door hun college vergunning is verleend tot het houden eener collecte door en ten behoeve der stichting „Tehuis voor alleen staande blinden” te Wolfhezen, inde maand Augustus a.s. Workum, den 24 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. W egenbelasting. Aan fabrikanten en handelaren in motorrijtuigen, die géén gebruik maakten van de vrijstelling van wegenbelasting voor motorrijtuigen gebezigd voor het doen van proefritten als bedoeld in artikel 6 der wegen belastingwet kon ingevolge de bepa lingen van een destijds ontworpen K. B. g e d e e 11 e 1 ij k e vrijstelling worden verleend voor die motorrij tuigen, welke zij uitsluitend in de uitoefening van hun bedrijf bezigden. De Minister van Financiën overweegt thans de mogelijkheid om de in het bovengenoemd K. B. bedoelde belas- tingkaarten ook te kunnen verstrekken aan fabrikanten en handelaren, die tevens van de vrijstelling van artikel 6 gebruik maken. Besmettelijke veeziekten. Gedurende het tijdvak 1 t/m 8 Juli j.l. kwamen in totaal in ons land voor 405 gevallen van mond en klauwzeer in 162 gemeenten, als volgt verdeeld over de onderscheidene provinciën Friesland 40 gevallen in 14 gemeenten Groningen 3 (3); Drente 1 (1): Over- ijsel 4 (2)Gelderland 5 ‘(5)Utrecht 17 (15); Noord-Holland 205 (59)Zuid- Holland 123 (56); Noord-Brabant7 (7); Zeeland en Limburg geen gevallen. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 24 t/m 30 Juni j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 155 runderen, t.w.15 naar Duitsch land en 140 naar België. Gedurende het tijdvak 1 t/m 7 Juli werden goedgekeurd in totaal 109 runderen, t.w.14 naar Duitschland 1 naar Oost-Indië2 naar Zuid-Afrika 8 naar Argentinië6 naar Uruguay 30 naar Mexico; 48 naar België. de heer Hette Buiteveld te Hinde- loopen, leerling van den heer H. de Jager alhier. 26 Juli. Onze plaatsgenoot de heer W. Postma, onderwijzer, slaagde voor de Hoofdakte. 26 Juli. Mej. T. Westra alhier is van de le klasse der landbouw-huis- houdcursus te Sneek, overgegaan naar de 2e klasse. 26 Juli. Ofschoon de twee inge komen oplossingen van den etalage- letter-wedstrijd niet in allen deele juist gevonden waren, heeft het bestuur van Pi. Belang toch gemeend aan H. Faber en D. Smit een prijs te moeten toekennen voor de gedane moeite. 25 Juli. Onder leiding van eenige jongelieden werd heden, met de stoomboot „Stad Workum” kapt. K. Groenhof, door de kinderen van de „Hoop der Toekomst” een reisje ge maakt naar de meren; een bezoek werd gebracht aan het Sneeker pavil joen vervolgens werd op een stuk weiland het middagmaal gebruikt al waar de jeugd zich tevens naar harte lust kon vermaken, verder werd de Cooperstichting te Akkrum bezocht daarna werd Sneek aangedaan en een kijkje genomen inhet Wilhelminapark. Om 91/2 uur arriveerde het gezelschap te Workum en ging ieder wel voldaan huiswaarts. Een woord van dank, namens de ouders, aan de leiders is zeker niet overbodig. NEDERLAND. Amsterdam, 26 Juli. In de hoofdstad heerscht een drukte van belang. Dui zenden vreemdelingen, sportmenschen en toeschouwers, zijn in de stad aan gekomen en nog steeds duurt de stroom voort. De hotels zijn volge boekt en vele vreemdelingen werden reeds bij particulieren ondergebracht. De athleten trainen. Want we staan aan den vooravond der tweede Olym pische periode. In de haven van Amsterdam lag dezer dagen een re- cord-aantal koopvaardij-, vracht- en passagierschepen, n.l. 83. Wanneer Zaterdagmorgen de Olympische spe len geopend worden, zal Prins Hen drik zich, in opdracht van H. M. de Koningin, naar het Stadion begeven, in een met vier paarden bespannen gala-calèche, waarin vice-admiraal Bauduin, adjudant-generaal van de Koningin en chef van haar militair huis ook zal plaats nemen. Nog eenige hofrijtuigen, met hoogwaardigheids- bekleeders zullen in den stoet mee raden. In den Haag werd de Nationale tentoonstelling van paarden, rund- en kleinvee (aan de Maliebaan) door minister Kan geopend. Meer dan 1200 stuks prachtvee werden de residentie binnengeleid. Bij de opening waren tal van autoriteiten aanwezig. Minister Kan gaf het doel der tentoonstelling aan, toen hij zeiHet is dus voor de vreemdelingen, die zich een indruk willen scheppen van onze volkswel vaart van veel belang, zich hier ter plaatse te komen overtuigen. Maar ook onze eigen landgenooten kunnen hier veel leeren. Nu aldus een waar lijk nationale tenstoonstelling is ge organiseerd, komt de vaderlandsche fokkerij in het juiste licht. H. M. de Koningin houdt zich nog steeds met de Prinses in Noorwegen (Finse) op, waar zij uitstapjes in de omstreken heeft gedaan. Over eenige dagen zal H. M. over Oslo naar Ne derland terugkeeren. Een verstandig woord liet de Bur gemeester van Zandvoort hooren, toen hij er nog weer eens op wees, dat het zoowel voor zwemmers, als voor niet- zwemmers niet aan te raden is, zich ver in zee te begeven aan onze Ne- derlandsche kust. Hij zei kort en krachtig: Kunt gij niet zwemmen; zijt ge onbekend met de zee en gij baadt zonder gebruik te maken van een badinrichting en zonder toezicht Ga dan nooit dieper dan tot aan uw middel in zee. Gaat g(j dieper, dan stelt gij u aan verdrinkingsgevaar bloot. Nu de concoursdagen van T.a.v.e.n.u. op 18 en 19 Juli weder achter ons liggen en allerkeurigst zijn geslaagd, is een kleine nabetrachting in „Friso” stellig op z’n plaats. En dan geldt deze in de allereerste plaats het uitvoerend comité, dat schitterend werk heeft geleverd. Na maandenlange voorbereiding is zij erin geslaagd een feest te organiseeren waarvan de goede roep tot ver in onze provincie werd verbreid. Wie haar dan ook gedurende de feestdagen kon gadeslaan, was vol lof over de enorme werkkracht en het uithou dingsvermogen, daar aan den dag gelegd. Een woord van warme hulde ook voor de onbekrompen wijze, waarop alles werd verzorgd, zij haar hier gebracht. Vervolgens hebben ook de leider, de uitvoerenden in spel, muziek en zang recht op hooge waardeering. Zij allen deden wat ze konden om dé feesten goed te doen slagen. En ten slotte mogen wij de ingeze tenen van Workum niet vergeten. Hoe heterogeen in politiek opzicht overigens ook, in eendrachtig feest vieren munt onze goede stad uit bo ven vele anderen. Het was heerlijk om op te merken hoe in alle gele dingen van Workum het besef leven dig was, dat wij allen burgers zijn van één zelfde stad en dat wij bij deze gelegenheid één wilden zijn. Moge zulks in de toekomst steeds zoo blijvenWorkum kan daar niet anders dan wél bij varen. Het Best. v. PI. Belang. Workum, 26 Juli ’28. HINDELOOPEN. Door bemiddeling van bet Bestuur dezer gemeente zijn momenteel een zeventig werklooze arbeiders bij verschillende werken in- en buiten deze gemeente werk zaam gesteld. Geslaagd voor de hoofdakte voor onderwijzer, onze plaatsgenoot de heer IJ. Kuipers. oplossers beschikbaar zijn gesteld. Voor hen die op dat uur niet aanwezig kunnen zijn, wordt door den uitgever van Friso getrokken. WORKUM, 22 Juli. Bij de R. H. B. School te Sneek werden bevorderdH. Bonnema van de le naar de 2e klasse P. J. Crol van de 2e naar de 3e klasse K. de Jonge en A. H. Visser van de 3e naar de 4e klasse en Mej. S. de Jong van de 4e naar de 5e klasse, allen alhier woonachtig. 22 Juli. De heer G. Engelberts, onderwijzer aan de U.L.O. School al hier, slaagde voor de hoofdakte. 23 Juli. Aan Mej. E. Oosten al hier werd het diploma 2-jarige land- bouwhuishoudcursus uitgereikt. Geslaagd te Amsterdam voor 't Mercurius diploma (Boekhouden) De werkloosheid in Amsterdam heeft in de eerste maanden van 1928 een Het zullen ontvangen, die voor de goede jaargemiddelde van 1927 overtrof dat - van 1926 een Weimg. In Januari 1928 waren er nog 14000 werkloozen, in April 10.500. Totaal werd van Januari tot eind April aan werkloozensteun betaald f 1.244.425. In Rotterdam had de uitreiking plaats van de Clifford Barmon-trofee van luitenant Koppen. Voor deze ge legenheid kwamen verschillende En- gelsche en Duitsche, Fransche enz. sportvliegers met hun eigen vlieg tuigen uit het buitenland over. Ver schillende Nederlandsche vliegers en vlieg-belangstellenden en autoriteiten waren eveneens aanwezig. Later vond nabij Waalhaven een treurig ongeval plaats. Een Fokker F 3, waarmee passagiersvluchten wer den gedaan, kwam met 5 dames- passagiers in de Waalhaven terecht, waardoor de machine vernield werd, Frankrijk vertrokken, georganiseerd één dame gedood en de overigen alle - ernstig gekwetst werden. In Arnhem werden ridderdagen ge houden, waaraan ruim 70 ridders van de militaire Willemsorde deelnamen. Met dankbaarheid en vreugde werd ken nis genomen van de mededeeling, dat naast de riddersoldij uit het Fonds Ridderdagen aan eiken ridder beneden den rang van officier f 100 bijslag zal worden gegeven. Dezer dagen verliet de twaalfde lading graan voor Rusland de Rot- terdamsche havenRotterdam, dat thans juist zijn 6e eeuwfeest viert doch in alle stilte, omdat juist vorige week zijn burgemeester ontsliep. Totaal is er 52000 ton graan naar Rusland verscheept. De loco-voorraad tarwe te Rotterdam is nu vrijwel op geruimd. Men verwacht verdere Russische aankoopen. In Atjeh had weer- een overval plaats. Vier kwaadwilligen werden neergelegd. Majoor Grashuis werd licht gekwetst, terwijl 2 inlandsche maréchaussees sneuvelden en 2 ge wond werden. Weddenschap met den dood betaald. Maandagmiddag is de 64-jarige havenarbeider P. G., wonende te Hillesluis, in de Maashaven te Rot terdam verdronken. Om een glaasje bier had hij een weddenschap aange gaan, dat hij de Maashaven kon over zwemmen. --- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiëu is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager AUCKE YNTES. In en om de stad aan Wijmerts. De Jongens en Meisjes, die een spreekwoord inzonden van de zwart gedrukte letters in de rijm kroniek van den toren, worden verzocht zich Zaterdagmiddag 3 uur te vervoegen aan het bureau van dit blad, om te bepalen wie de 2 jongens- en 2 meisjesboeken aardige verbetering ondergaan. I r i 4 Mi---1 ---B

Friso nl | 1928 | | pagina 1