Nieuws- en Advertentieblad Rouwbrieven s»Peperni,1Dt J. VAN DOUWEN KUIPERS Stuk geloopen voeten, verzacht en geneest men mei W PU ROL’ Dooi 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. ea Drogisten voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. los uitgewogen of in dub beltjes rollen is de aller beste 1 Horloges, Klokken, Wekkers enz. laat U het best in orde maken by Tranepireerende Vcetea PUROL er op ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 54ste Jaargang. No. 32. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Drukkerij „FRISO” - Workum MF Binnen één week gereed met 1 jaar garantie. w Kroniek der Week. NEDERLAND. Het verzacht en geneest l vi. 1' king leert dragen en misschien over winnen. Geduldig werk, waardoor de onverschilligheid wordt overwonnen, maar bovenal gebroken wordt, de doodende kracht dier geestesgesteld- MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tablelten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten worden spoedig geleverd Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie - Markt - Workum Amsterdam, 2 Augustus. De Olym pische spelen te Amsterdam, die deze week officieel begonnen zijn, trekken duizenden en duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland naar de hoofdstad. Naar ter zake tot oordeelen bevoegde personen verklaren, is de belangstelling grooter, dan bij menige andere Olympiade het geval was, Jammer genoeg bleven onaangename dingen niet uit. Het zakkenrollers- gilde is danig aan den gang geweest, al is het de actieve politie, dank zij krachtige medewerking van het pu bliek, gelukt een groot aantal van het langvingerige volkje in te rekenen Aan een Engelsch echtpaar werd in een hotel voor een bedrag van f30.000 aan juweelen ontstolen. Onder de Olympische gasten be hoort ook een vorstelijk persoon, na melijk Kroonprins Olaf van Noor wegen. Hij is hier gekomen, om de heele Olympische spelen mede te maken, en ook om met zijn zesmeter jacht mede te dingen in den Olym- pischen kamp. 11(1 behaalde een fraai succes. WORKUM, 4 Aug. Op de laatstge houden vergadering der Oranje-Ver- eeniging werd besloten, begin Augus tus de collecte voor het a.s. koning- innefeest te doen houden. Daartoe zijn gisteren de lijsten aan de collecte- commissies uitgereikt. Onze stadge- nooten kunnen dus in den loop der volgende week de aanbieding van een der lijsten verwachten. Allen worden bij dezen opgewekt, door ruime bij dragen, het bestuur in staat te stellen met een flink programma voor den dag te kunnen komen. 2 Aug. De leerlingen der O. L. School alhier hebben Vrijdag j.l. onder leiding van het onderwijspersoneel en leden van het Bestuur Volksonderwijs hun traditioneel schoolreisje gemaakt. Dit jaar ging het naar Bergen aan Zee. Alhoewel het weer zich des morgens niet zoo gunstig liet aanzien en ook overdag nogal eens regen viel gepaard met onweer, hebben de kinderen toch geen last hiervan on dervonden. Opgewekt kwamen de kinderen met den laatsten trein van Holland huis waarts, opgewacht door familieleden en belangstellenden, zoodat ook dit schoolreisje uitstekend is geslaagd. 2 Aug. Zondagavond j.l. ontlastte zich boven onze plaats nogal een he vig onweder. Bij den veehouder B. Haanstra in het Heidenschap werd een koe door den bliksem getroffen. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol- Strooipoeder, zijnde de meest afdoen- de poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Hij behaalde een H.M. de Koniningzal Maandag a.s. in de hoofdstad aankomen en des avonds een eere-maaltjjd in het Paleis op den Dam geven aan genoodigden, zulks ter gelegenheid van de Olympische spelen. Verder wordt er dan op Woensdag 8 Augustus een avondfeest gegeven. Donderdagsmorgens zou H. M. de hoofdstad weer verlaten. In den Haag werd een borstbeeld van H. M. de Koningin onthuld, in de hal van het gebouw der departe menten van Onderwijs, K. en W. en Arbeid, H. en N. aan het Bezuiden- hout. Bjj de plechtigheid waren o.m. aanwezig minister Waszink en de beeldhouwer, die het monument ver vaardigde, Aug. Falise. Het Dorus Rijkersfonds, speciaal bestemd voor de leniging van den nood der oude zeerobben, de redders langs de Nederlandsche kusten, kreeg een prachtige gift van f 100.000. Mej. van Weel, indertijd te ’s-Gravenhage overleden, heeft namelijk dit bedrag aan het fonds nagelaten. Een droevig ongeval deed zich te Voorschoten voor, waar de heer en mevrouw Schaper (de heer Schaper is lid van de Tweede Kamer) uit de electrische tram stapten, op slechts enkele tientallen meters van hun woning, waarop mevr. Schaper bij het oversteken van den weg gegrepen werd door een auto en zoodanig ver wond, dat zij kort daarop overleed. De chauffeur, die nog alles deed om UITSLAG TREKKING Aucke Yntes. Ia en om de stad aan de Wijmerts. Jongens. Ie prijs, G. J. J. Bulthuis. 2e prijs, W. J. de Jong. Meisjes. Ie prijs, Gerrie Dijkstra. 2e prijs, Jetske de Jong. Zware aardbeving in Chili. Naar uit New-York (stad) gemeld wordt, vond in den nacht van Zater dag op Zondag te Coquimbo in Chili een zware aardbeving plaats. Onder de bevolking is een hevige paniek uitgebroken. Noodweer in Polen. Boven het gebied van Wilna heeft een onweer gewoed, waardoor groote schade is ’hangericht. Door den blik sem werden 45 personen getroffen, van wie elf doodelijk. De overstroomingen in Rusland. De overstroomingen in het gebied van den Amoer duren nog steeds voort. Meer dan 50 dorpen staan onder water en het spoorwegverkeer naar de stad Blagowesjtsjensk is tengevolge van het onder water loopen van de spoorrails gedeeltelijk onderbroken. Zakkenrollers te Amsterdam. Een groot aantal zakkenrollers is met de vreemdelingen mee naar Amsterdam gekomen, om hun sporti viteit te toonen. De politie heeft al vier vingervluggen, twee Italianen en twee Finnen, aangehouden, maar zuiver is de stad nog niet. Dat be wy zen, zoo zegt de „N. Rt. Ct.”, het groote aantal „geslaagde” zakkenrollerijen. Een zeldzaam groote diamant. De Antwerpsche diamantflrma I. Goldberg is eigenares geworden van den eenige maanden geleden in Zuid- Afrika gevonden zeldzaam groote diamant, wegende 411 karaat (ruim 82 gram). De eerste arbeid aan dat zeer kostbaar stuk edelgesteente is opgedragen aan den heer J. Zelden- rust, een der te Antwerpen wonende Nederlandsche diamantzagers. Ernstig spoorwegongeluk in Beieren. 16 dooden Met den sneltrein Ulm—Augsburg ft Dinsdagmiddag te kwart voor vier een ernstig ongeluk gebeurd. Volgens een officiëele mededeeling der directie van de Rijksspoorwegen te Augsburg reed op het station te Dinkelscherben een sneltrein op een goederentrein, waardoor een personen wagon geheel in elkaar gedrukt werd en een andere in tweeën gespleten. Er werden 10 personen gedood, plm. 16 zwaar gewond, 12 personen minder ernstig gekwetst en bovendien 23 per sonen licht gewond. Deze laatsten konden de reis voortzetten. Van de zwaargewonden werden 12 met een ambulance-trein naar Augsburg ge bracht; 2 van deze zijn onderweg aan hun verwondingen bezweken. Volgens nadere mededeelingen van de Rijksspoordirectie is het aantal dooden tot 16 gestegen, daar van de zwaar gewonden er nog 4 aan hun verwondingen zyn overleden. 2 an dere zwaar gewonden verkeeren in levensgevaar. Omtrent het spoorwegongeluk be richten de bladen: Wegens de electrificatie van de lijn werden de wissels tijdelijk met de hand bediend. De dienstdoende wissel- wachter verklaart, dat hij volgens voorschrift de wissel heeft ingelegd, doch dat deze blijkbaar niet heeft gefunctioneerd. Toen de machinist de ramp zag aankomen, moet hjj nog zooveel mogelijk hebben geremd, wat opgemaakt kan worden uit het sterke heen- en weer slingeren van den rampspoedigen trein. Desniettegen staande kon een botsing njet worden voorkomen. Ze had met ontzettend geweld plaats. De laatste jvagon van den goederentrein werd volkomen vernield en de vrachtgoederen wer den hor- en derwaarts geslingerd. De locomotief van den personentrein viel om en kwam bovenop een uit de rails gesprongen wagon van een Münche- ner bierbrouwerij te liggen. De ma chinist bleef geheel ongedeerd, terwijl de stoker gewond werd. De onmid- dellljk op de locomotief volgende mo derne personenwagens bleven vol komen onbeschadigd, De personen wagens van de 4de klasse van een ouder type, die zich in het midden gedeelte van den trein bevonden, vormden echter een onontwarbaren chaos. Onder de reizigers van de verwoeste wagons bevonden zich vele turners, die uit Keulen terugkeerden. Het O. M. stelt een uitgebieid onderzoek in. Uit Berlijn wordt nog gemeld: In het ziekenhuis te Augsburg be vinden zich 28 gewonden, waarvan de helft zwaar. Twintig andere ge wonden zijn naar München getrans porteerd, w.o. één zwaar gewonde. Drie licht gewonden bevinden zich te Buchloe, v^f zwaar gewonden te Busmarshausen. De opruimingswerk zaamheden zijn Woensdagnacht in zooverre gevorderd, dat te 4.50 uur twee lijnen vrij waren. Men verwacht, dat Woensdagmiddag de opruimings werkzaamheden beëindigd zullen zijn. Woensdagmorgen kwam uit Berlijn een commissie, bestaande uit twee leden van do hoofdcommissie der Rijksspoorwegen en een van het Ryksministerie voor Verkeer, tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van deze ramp. Het ongeluk heeft te München en in heel Beieren groote beroering teweeggebracht. Aanneming jeugdig belasting- personeel. Ten opzichte van het aannemen van jeugdig belastingpersoneel voor den administratieven dienst der be lastingen, heeft de Minister van Fi nanciën het volgende bepaald Er zal in het algemeen een keus behooren te worden gedaan uit krachten die den vollen ouderdom van 17 jaar niet hebben overschreden en in gevallen dat niet kan worden volstaan met zulk een jonge kracht, zal moeten worden omgezien naar personen die het einddiploma van een H.B.S. met 5-jarigen cursus of het einddiploma van een erkende Hoogere Handelschool met 5-jarigen cursus bezitten, welke personen in het algemeen den vollen ouderdom van 19 jaren niet mogen hebben overschreden. een aanrijding te voorkomen, botste met zijn wagen tegen een boom op. De wagen werd ernstig beschadigd. In den Haag arriveerde Aartshertog Albrecht, president van de Hongaar- sche Kinderschutsliga. Doel van zijn reis is den dank van het Hongaarsche volk aan Nederland over te brengen voor het vele, dat ons land voor de verzorging van Hongaarsche kinderen heeft gedaan. De bankdirecteuren Woltmanjr. en sr. uit de zaak van de Veendammer Hypotheekbankhebbenhooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij zij resp. tot 1 en 4 jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld. Te ’s-Gravenhage vond de Interna tionale Conferentie „Vrede door reli- gieu plaats, waaraan vertegenwoordi gers van de meeste godsdiensten deelnamen, o.a. r.k., protestanten, jo den, theosofen, anthroposofen, Christi an Scientiesten enz. Wat van deze samenwerking het resultaat zou zijn, was niet te zeggen. Maar men zou trachten iets op te bouwen, dat ver der werken mogelijk maakte. Zooals ds. Hoe vers in zijn openingsrede zei: Daden heeft men noodig, in den zin van geduldig werken, met geloof in het hart, dat ons teleurstelling, tegen werking, miskenning en verdachtma- ig werk, waardoor de ‘d wordt overwonnen, bovenal gebroken wordt, de heid, welke oorlog ziet als door God gewild en geheiligd, als een natuur wet of als een niet te keeren natuur ramp. De verschillende deelnemers gaven in redevoeringen van hun verschil lende inzichten in het vredesprobleem blijk. Bij stukloopen van huid en voe ten, doorzitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvel lingen en allerlei huidverwon- dingen 2 Aug. Dinsdagavond had de jaarlijksche excercitie van den brand spuit alhier plaats. Voorafgegaan door de tamboers, werd de tocht naar het Zuid (Rehoboth) gemaakt. Het bleek dat de spuit in goede conditie ver keerde en de jeugd zich vermaakte in het laten natspuiten. Dit laatste was voor de respectievelijke moeders minder aangenaam. 2 Aug. De zangvereenigins T.A.V.E.N.U. alhier behaalde op het zangconcours te Wolvega op Zondag 29 Juli j.l. de 2e prijs in de 1ste afd. met 319 punten. A. S. de Jong A. B. Het is al 25 jaar geleden, dat hij met zijn familie, die destijds in het huis met den Vijzel naast de Geref. kerk woonde, Workum verliet, om zich in Amerika te vestigen, maar velen zullen zich zijn jovialen eerlij ken jongenskop, met den verstandigen oogopslag, die hem zoo bijzonder kenmerkte, nog wel herinneren. Een maand of wat voor zijn vertrek had hy, na een studie van slechts een paar jaar aan de Bijz. Normaallessen alhier, de onderwijzersakte verkregen. Dat was zeer zeker een prestatie, die er wezen mocht en voor zyn verdere loopbaan veel goeds deed verwachten. Toch heeft hij die verwachting verre overtroffen. Let maar op. Thans, na 25 jaren, vinden wij hem terug als Directeur van een der groote middelbare scholen te Chicago. Hij is verder hoofdredacteur van een invloedrijk onderwijsblad en wat nog meer beteekent, voorzitter van een der grootste schoolvereenigingen die haar vleugels uitstrekt over geheel de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika. Least not least bereikte ons Dinsdag het bericht, dat hij op 17 Juli j.l. aan de hoogeschool te Iowa City gepro moveerd was tot doctor in dó letteren. Deze oud-Workumer is een persoon lijkheid, waarvan men voor het onder wijs in de Vereenigde Staten, blijkens gegevens die wij daarover hebben, nog veel kan verwachten. Op oud-leerlingen als deze mag de Workumer school zeker met eere wijzen. (Nadruk verboden.) Workum. Van 26 Juli tot 2 Augustus GeborenFolkert zv Klaas Grasman en Aaltje Bakker. Teke zv Jacob Visser en Johanna Sikkes. Geertje dv Christian Gerhard Cornelius Lucas en Limke ten Hoeve. GehuwdGeene. OverledenGeene. Hindeloopen. Maand Juli. GeborenAntje dv Jildert Smith en Wiebrig Talhout. Elske dv Tjitte Folkertsma en Anskje de Vries. Gehuwd en OverledenGeene. Sloten. Maand Juli. GeborenAlbert zv Tjeerd Hot- tinga en Richtje Jongsma. Douwe zv Pieter Albada en Tjaltje Kuiper. Voor sollicitaties heeft men zich in deze provincie te wenden tot de van Rijkswege ingestelde commissie, die over het aannemen van jeugdig per soneel te adviseeren hebben te Hee- renveen, Sneek en Leeuwarden. Inwisseling bankbiljetten. De onder punt 1 en 2 genoemde bankbiljetten kunnen vóór 25 Mei 1929 aan de kantoren der Nederland sche Bank of hare correspondentschap pen worden aangeboden: 1. De door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van: (model 1860,62) f300, f200, f100, f60, f 40, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 21 Januari 1860, no. 18, 28 Maart I860; no 75, 21 Juni 1860, no. 145,30 December 1862, no. 308. De voorzijde der biljetten van f300, f200 en flOÓ is geheel iu zwart ge drukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederl. Maagd voor. De biljetten van f60 en f40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f60 bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f40 uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegra veerden randin dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor. 2. De door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f100, f60, f40 en f10, gedateerd 1 Augustus 1914, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Buiten gewone Staatscourant van 4 Augustus 1914, no 180- (model 1914). In verband met deze en vorige oproepingen zullen alleen nog in om loop blijven de door de Nederlandsche Bank uitgegeven bankbiljetten van f 1000, waarop ter linkerzijde van den tekst op de voorzijde een zittende vrouwenfiguur is afgebeeld 300, als boven 200. als boven 100, als boven 60, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillon- portret van Prins Frederik Hendrik voorkomt 40, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillon- portret van Prins Maurits voorkomt; 25 zoowel delin'roode als in blauwe kleur gedrukte biljetten waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillonportret van Prins Willem I van Oranje (Willem den Zwijger) is aangebracht; 20, op de voorzijde waarvan een visscherman in oliejas en zuidwester is afgebeeld; 10, waarop de figuren voorstellende Arbeid en Welvaart en de biljetten op de voorzijde waarvan eene Zeeuwsche boerin is afgebeeld. De pnjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager gefunctioneerd. Toen de machinist zooveel'mogelijk hebben geremd, wat van den 3 I i, l HMBI I II-- - M----X

Friso nl | 1928 | | pagina 1