MiJNH Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Fietstochten Overspannen^ 1 I ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 No. 33. 54ste Jaargang. UURWERK-REPARATIE’S Plaatselijk Nieuws. J. YAM DOUWEN KUIPERS Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - - Kroniek der Week. NEDERLAND. V WORKUM’s HAVEN S. F. VROLIJK f 75 c-L goedkooper plan in te zenden, rschijnlflk een pleister op de TEN Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Horloge of Wekker heeft U ■^Eéa jaar garantie Horlogerie - Markt - Workum groote Staten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager is slechts een onderdeel, zij het een voornaam onderdeel, dezer groote quaestie. Immers vraagt de haven niet alleen, maar ook de kanalisatie derwaarts hare volle aandacht. Want Groningen, Leeuwarden, Sneek roepen om een korten verbindingsweg naar Holland. En hier liggen perspectieven voor Workum, die, ook met de snelle ont wikkeling der tonnenmaat van groote schepen, eischen dat mannen met durf hun tijd begrijpen tot heil van Workum niet alleen, maar ook van de schipperij, ja ook van Friesland. TH. TJEERDE. Amsterdam, 9 Augustus. In den Haag vond een indrukwekkende bij eenkomst plaats, nameljjk de over brenging van den officieelen dank namens Hongarije aan de pleegouders, die in de laatste jaren Hongaarsche kinderen bij zich namen en verzorg den. De aartshertog Albrecht, spre- - - kende namens het Hongaarsche volk, verzekerd zijn van een flink batig gaf in zijn dankrede o.a. te kennen, dat Nederland een voorbeeld heeft gegeven van groot medegevoel en oprechte naastenliefde, en daardoor de Hongaarsche ouders tot altijd blijvende dankbaarheid verplicht. En in de Nederlandsche taal sprak de aartshertog nog deze woorden tot de pleegouders: dank, duizendmaal dank voor uw onvermoeide zorgen. Er zouden duizenden kindergraven meer zijn op onze kerkhoven, als gij zich niet over ons ontfermd had. H. M. de Koningin, heeft vergezeld van Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan het Olympisch stadion, waar de vorstelijke personen een gymnastiek-demonstratie bijwoonden. Met zeer veel belangstelling volgden zij de verschillende oefeningen van het internationale gezelschap gym nasten. bleef onbetwistbaar: Workum heeft een natuurhaven die uiteraart bevaar baar wil blijven, dank zij den loop der getijen, want in weerwil van eene halve eeuw verwaarloozing komen hier bekende schippers toch geregeld in en uitDit op zichzelf ware reeds een voorsprong op andere havens geweest, indien deze factor slechts behoorlijk ware geëxploiteerd. Want wat zou er van alle andere havens aan de Friesche- of Hollandsche kusten overig zijn, indien ook deze niet in 40 of 50 jaren waren gebaggerd en behoorlijk onderhouden Ontoegan kelijke gaten waren 't geworden. Menheett, zoowel bij de gemeente, de provincie noch bij het rijk ooit de groote waarde van Workum’s haven beseft. En tochwie de situatie aanschouwt, die staat versteld dat het zóóver met Workum is kunnen komen. Wat een levensader van rijken bloei had kun nen zijn, heeft men laten verschrom pelen, en het funeste gevolg is ge worden: een kwijnende, doode stad, waaruit behalve dan de zuivel, zoo ongeveer alle nijverheid verdween. En zulks, terwijl alles zich uitstekend leende om nieuwe industrieën aan te trekken Maar gelukkig't begint te dagen Zooals wij hierboven reeds aanstipten heeft PI. Belang de zaak weer op 't tapijt gebracht. Zij deed zulks bij herhaling en bij het 1000-jarig bestaan van Workum met uitzicht op succes. Maar vanzelve kunnen hare bemoei ingen slechts een beperkt karakter dragen. Pionierswerk kan en wil zij doen, doch verder kan ze niet gaan. Het begint te dagen voor Workum. De uitvoering der Zuiderzeewerken brengt mede, dat binnen afzienbaren tijd althans, in de afstrooming naar het geprojecteerde IJsselmeer zal moeten worden voorzien en dat daar mede het mes in de kwaal zal worden gezet. Want allereerst moet de zandbank uit de haven verdwijnen. Maar nog in ander opzicht begint het voor Workum te dagen. Wij be zitten thans een energiek gemeente bestuur dat paraat wil zijn, want ook in andere havenplaatsen zit men niet Nu het door de vereeniging Plaat selijk Belang gelukt is voor boven staand onderwerp in wijderen kring belangstelling te wekken, willen wij eens iets naders over deze zaak in 't midden brengen. Want inderdaad is Workum’s haven eene ruime bespreking ten volle waard. De belangen toch van de schipperij en een goed deel van Friesland hangen daarmee ten nauw ste samen. De haven van Workum is feitelijk een zeer gelukkig gelegen natuur haven, met 'n vóórhaven als waarop geen enkele andere zeeplaats in Friesland kan bogen. Maar, ongeluk kig, deze is sinds onheuglijke jaren verwaarloosd. De klacht over verzan ding duurt stellig 'n menschenleeftyd lang. Op zichzelve valt deze verzanding niette verwonderen. Iedere haven is daaraan blootgesteld, want ook in Harlingen, Stavoren en Lemmer ge schiedt zulks. Doch in al deze havens wordt geregeld door rijk, provincie of gemeente de hand aan een bepaal den diepgang gehouden. In Workum echter niet. Waarom niet Allermeest door de kortzichtige houding der opvolgende gemeentelijke generatie's. Deze stonden klaarblijkelijk steeds op het standpunt, dat ’t onderhouden van wegen en vaarten, dus ook van de haven, niets dan een last was waar van men zich zoo schriel mogelijk moest afmaken. Het standpunt echter, dat verkeerswegen er zijn om te worden gebruikt, begreep (en begrijpt men heden ten dage nog dikwijls) niet. Dat een goede verkeersweg, volgens de nieuwere opvatting, een kip is die gouden eieren legt, daar van had men geen vaag begrip. En toch had eene eenvoudige op stelling onomstootelijk kunnen bewij zen dat bijv, havenverbetering ten koste van ’n halve of heele ton gouds niets dan rijke vruchten moest af werpen in den vorm van haven-, sluis- en bruggelden. Ongeacht de indirecte welvaart die hiervan 't ge volg zou zijn. Wat steeds met grooten ijver werd behartigd, waren de partfi-belangetjes. Daarvoor vocht men zich dood als 't moest. Doch ferm op de bres staan voor handel en nijverheid, steeds maar weer hameren op hetaambeeld„Wor kum wil en moet eene goed geou tilleerde havenbekomen” dó,arvoorzelf offers brengen, gedachtig aan het: „zonder kosten geen baten”, zulks was den edelachtbaren van vroeger te kras. Resultaat van deze houding was dan ook, dat Workum’s raad slechts ge ringe bedragen voor haar kostelijke haven voteerde. Immers zal het nu plm. 40 jaren geleden zfln, sinds een eenigszins noemenswaard bedrag voor uitbaggering der zoogenaamde „bank” werd besteed. Nadien jaarlijks weinig of niets meer. Thans zelfs niet meer het sigarengeld van een behoorlijken rooker! Jammerlijk beeld: het voor- IN MEMORIAM Workum heeft een zijner beste burgers verloren. De Heer S. F. Vrolijk is niet meer. Met hem ging heen een man van veelzij dige bekwaamheid, waarmee hij onze stad en hare omgeving ten zegen is geweest. Een arbeid zaam leven werd afgesneden, een leven dat getuigde hoe alleen in een met toewijding en zorg volbrachten taak de ware le vensvreugde is te vinden. Zóó heeft hij zijn taak volbracht met stoeren ijver, met helder inzicht, met vaste hand, niet enkel eigen belang, maar evenzeer dat van het algemeen daarmee dienende. Mannen als deze kan de maat schappij noode missen. Zijn nagedachtenis blijve in eere en strekke ten voorbeeld WORKUM, 6 Aug. De ten bate van de Chr. Muziekver. „Studio” in het Heidenschap op 1 en 2 Augustus j.l. gehouden bazar is uitstekend ge slaagd. De meeste kijklustigen bleken kooplustigen te zjjn en daar veel be langstelling was getoond, kan „Studio” saldo. 6 Aug. De heer L. Albada, hoofd der Byz. School in het Heidenschap slaagde dezer dagen voor de akte Engelsch L.O. 6 Aug. De Weleerw. Heer Ds. Chr. J. Schweitzer, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft bedankt voor een beroep naar Doorn. Voor de vacature bi] de Ned. Herv. Kerk alhier ontstaan door vertrek van den Weleerw. Heer Ds. Romün, is beroepen Ds. P. Hofstede te Noord- wijkerhout. 6 Aug. Hedenmorgen te om streeks 10 uur geraakte een paard bespannen voor een kunstmeststrooier van den heer S. J. Dijkstra en bestuurd door diens zoon, ter hoogte van de R. K. Kerk alhier op hol. Het paard geraakte bekneld tusschen een tele foonpaal en werd ernstig gewond. De kunstmeststrooier kwam in aanraking Het Doorzitten bij Wielrflden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 80, 60, Tube 80 ct. Purol Dadelijk verlichting door 'PUROL Naar verluidde, heeft het Republi- keinsche klachtenbureau te Berlijn naar aanleiding van telegrammen van den gewezen keizer uit Doorn, zich tot den Nederlandschen minister president gewend en er hem opmerk zaam op gemaakt, dat door deze voortdurende politieke activiteit van Wilhelm IF niet alleen het gastrecht van Nederland wordt misbruikt, maar tevens een bedreiging voor den Eu- ropeeschen vrede wordt geschapen. Verder zag het bureau in deze actie een poging om het tegenwoordige politieke stelsel in Duitschland te ondermijnen. Naar verder wordt gemeld, ontving het klachtenbureau in antwoord daar op een brief van minister de Geer, waarin medegedeeld wordt, dat de aandacht van de Nederlandsche Re- geering op deze aangelegenheid ge richt blijft. Zooals men zich zal herinneren, werd onlangs in den Legmeerpolder bij Amstelveen een spoorwegaanslag gepleegd, in dien zin, dat rails enz. zoodanig beschadigd werden, dat een ongeval volgde. Ernstige gevolgen bleven uit. Naar thans verluidt, heeft de maréchaussee de daders opge spoord. Het waren vier jeugdige per sonen, die een volledige bekentenis aflegden. De Indische Tentoonstelling te Arnhem, die dezer dagen gesloten werd, is blijkens mededeeling van den geestelijken vader der tentoon stelling, mr. Huges door .ruim 300.000 bezoekers bezocht, waaronder 70.000 tegen verlaagd tarief en 62.000 schoolkinderen. Het garantiefonds be hoeft niet te worden aangesproken. Het feest van H. M. de Koningin- Moeder, ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag, is alom in den lande met min of meer officieele feestelijke uitingen gevierd. In Am sterdam geleek het een Koninginne dag, d. w. z. 31 Augustus. De stad, die toch al door de Olympiade in. een feeststemming verkeert, was een en al plezier. Een vuurwerk aan den Amstel besloot den dag. Op het paleis in Soestdijk werd aan de Koningin- stil. En het verdwijnen der „bank” Moeder het gedenkboek aangeboden door de commissie van redactie. Dr. Th. de Visser zeide o.a. dat in het boek voor tijdgenoot en nageslacht is vastgelegd, dat de Koningin-Moeder een ware moeder des vaderlands werd en bleef. H. M. de Koningin-Moeder ant woordde o.m. dat toen zij haar nieuwe vaderland betrad, zij niet verwacht had, noch durven hopen, zoo spoedig het vertrouwen van het Nederlandsche volk te kunnen verwerven. En toch schonk het haar dit en daarenboven veel liefde en trouwe aanhankelijk heid, die haar gedragen hebben in vreugde en leed en in moeilyke tijden. -- - zen uwacntig met een lantaarnpaal welke in drie stukken viel. De bestuurder wist zich tijdig te rijden, zoodat geen persoon lijke ongelukken plaats vonden. 6 Aug. Bij het te Leeuwarden gehouden examen voor de hoofdakte slaagde j.l. Maandag onze stadgenoot de heer P. Fekkes, onderwijzer aan de Chr. school alhier. 6 Aug. Woensdag j.l. hebben de leden van de Geref. Knapenvereeni- ging een uitstapje gemaakt naar Rot terdam. Met den sneltrein van 9 uur vertrok het gezelschap van hier en na een heerlijk zeereisje verder per spoor naar de plaats van bestemming, waar het om half twee aankwam. Het eerste bezoek gold den dierentuin, waarna het hotel werd opgezocht. Na wat verkwikt te zijn werd de „Nenijto” bezocht en voldaan van al het moois wat daar tentoon was gesteld, werd het nachtlogies opgezocht. Den volgenden morgen werd het vliegveld „Waalhaven” met een be zoek vereerd en de vele vliegmachines in oogenschouw genomen, In de stad teruggekeerd werd nog even in een speeltuin vertoefd, waarna het sein van vertrek werd aangegeven. Hoogst voldaan en dankbaar voor het vele dat genoten was, kwam de club met den laatsten trein weder te Workum aan. 9 Aug. Gisteren maakten de leden van de R. K. Werkliedenvereeniging St. Joseph, bestaande uit pl.m. 70 man met hunne dames een tocht met de motorboot „Workum”, kapitein H. Westendorp, naar Joure. Na een be zoek aan een hotel te hebben gebracht, waar iets werd gebruikt, werd de tuin van den Edelachtb. Heer Burgemees ter bezichtigd. In deze fraaie tuin, met zijn vele heuvels kon men naar hartelust dolen en de dames konden de verleiding niet weerstaan, zoo nu en dan een tuimeling te maken. Na het moois van Joure gezien te heb ben werd gestevend naar Lemmer. Aangezien daar juist kermis was, werd van zweefmolen enz. een druk gebruik gemaakt, waarna de hard zeilpolle werd bezocht en aldaar even gepauseerd. Nadat nog de polonaise wasgedansd, werd de terugreis aan vaard, en kwam men na een mooien tocht te pl.m. 10 uur Workum binnen en was ieder overtuigd, dat zij een mooien dag hadden meegemaakt. Op de boot, die in de puntjes ver zorgd was, werd gratis koffie en thee verstrekt, terwijl ook het muzikale element niet ontbrak. Gedurende de afwezigheid van den rijksontvanger alhier is aange wezen als waarnemend ontvanger alhier de surnumerair der belastingen de heer G, Prevoo uit Rotterdam. De heer L. Stoelwinder, kommies le klasse te Sneek vroeger alhier is te Groningen geslaagd voor het examen A voor assistent der directe belastingen. De bootclub „Ons Genoegen” hield Woensdag 8 Aug. j.l. haarjaar- lijksche tocht per stoomboot „Stad Workum“, kapt. K. Groenhof. De reis ging langs de meren naar het stoomgemaal te Tacozyl hetwelk werd bezichtigd, vervolgens naar Lemmer waar een uurtje werd vertoefd. Onge veer 2 uur werd het middagmaal ge bruikt op een weiland in de buurt van het Tjeukemeer, toen ging het verder naar Sneek waar weer een uur werd vertoefd. Te halfzeven werd de terugtocht begonnen, waarnamen ongeveer halftien, na onderweg op een weiland nog wat gedanst en gespron gen te hebben, welvoldaan huiswaarts keerde. - Bij het Woensdag j.l. te Bols- ward gehouden muziek concours, uit gaande van de bond van Chr. Harm, en Fanf.-corpsen in Friesland, be haalden de corpsen „Excelsior” van Parrega (afd. Uitmuntendheid Har monie) en „Harmonie” van Warns (afd. Uitmuntendheid Fanfare), direc teur de heer J. B. Dykstra alhier, ieder een eerste prijs. De rechtbank te Leeuwarden heeft als makelaar in roerende goe deren beëedigd onze stadgenoot de. heer L. de Haan. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten geslacht kon groote werken fun dee r e n, wij kunnen ze zelfs niet onderhouden!! Toch ontstond nu en dan nog wel aandrang van verder ziende elemen ten om maar niet in dien onmogelijken toestand te berusten. Gevolg was: niet dat men diep in eigen kas tastte en deed zooveel men kon. Neen, de hulp van provincie en rijk werd ingeroepen om de steeds veel te breed opgezette verbeteringen uit te voeren. Doch dezen zagen Workumkomen! Wel werd niet dadelijk botweg „neen” gezegd, wanneer Workum’s raad weer eens, na diepen slaap, wat luid begon te geeuwen, doch er werden in de hoogere regionen zooveel bezwaren in voorstellen, plannen en becijferingen bevonden, dat eene hopelooze en ein- delooze correspondentie het gevolg werd engewoonlijk nihil 't resul taat was. Zoo werd bijv, reeds in 1874 een plan tot havenverbetering op schaal ontworpen en aan de verzocht dat het werk voor rekening der provincie mocht worden uit gevoerd, zoo noodig met medewerking van het Ryk. Dit verzoek werd onder steund door de Zeilvereeniging te Workum, eene destijds zeer invloed rijke vereeniging. „Schuttevaer” be stond toen nog niet. Ongelukkig had de heer hoofd ingenieur het destyds wat volhandig en kon hij geen tyd vinden om in de wintervergadering van dat jaar daar over te rapporteeren. Echter gaf hij op 24 October 1874 te kennen, dat, naar zijn oordeel, het verzoek om verschillende redenen niet voor inwil liging vatbaar was. De Staten vereenig- den zich met dit advies, en zij stelden daarom voor Workum’s verzoek te wijzen van de hand, o.a. omdat de gemeenteraad zelf ongenegen scheen voor te gaan in het, althans ge deeltelijk, dragen der kosten voor de havenverbetering enz. enz. Toch stelde men aan Workum voor een goedkooper plan in te zenden. Waarschijnlijk een pleister op de wonde Evenwel voldeed de raad daaraan en zoo werd in de wintervergadering der Staten, in 1875, dit nieuwere goedkoopere plan, thans slechts f87.700 kostende, behandeld. Maar dit was nog veel meer dan de Staten hadden bedoeld. En ook dit nieuwe plan werd gewezen van de hand. Ach, had Workum toen maar dóór- gezet en gedaan wat wij in den aan vang schetstenHoeveel misère was voorkomen en hoe had men het nage slacht aan zich verplicht Maar, helaas, men deed het niet In de lijdensgeschiedenis van Wor kum’s haven trad nu eens weder een rustpoos in, en toch was er periculum in mora. Want de woedende elemen ten laten zich niet bedwingen met een beroep op royaliteit noch zuinig heid. Immers in Januari 1877 brak een geweldige storm los, die het havenhoofd, van wormen doorknaagd, wegmaaide en het bedienen der groote vuren, onmisbare wegwijzers voor de schipperij, onmogelijk maakte. De haven verzand, de vuren ge doofd, kon het triester? Den langen lijdensweg in kort bestek afloopen is ons ondoenlijk en is trou wens voor ons doel ook onnoodig. Eén lichtpunt in de sombere historie I Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten De correspondent te Curasao van de Residentiebode meldde, dat de gouverneur dr. N. J. D. Brantjes tegen 1 Sept. a.s. aan de Koningin zijn ont slag aanvroeg en dezer dagen naar Europa zal vertrekken.

Friso nl | 1928 | | pagina 1