te Workum op MAANDAG SEPT. 1928 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Koord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Is Uw Horloge stuk? J, van Douwen Kuipers Transpireerende Voeten Verkade's Bij Scheren Artikelen TROMP - Sneek No. 34. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 bij Hoofdpijn en Kiespijn StMoit>en\ PUROL 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Adverteert in Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Friso”. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Kroniek der Week. ‘g ■in Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Geen nood Wanneer U het ons ter re paratie geeft, heeft U het binnen één week weer in orde, met 1 jaar garantie. Horlogerie - Markt - Workum .gen bestemming neb- Z,3bouw meer dan één woning met afzonderlijken ingang, 'ge woning van net voor het volgnummer Auto-brand op het Damrak te Amsterdam. Woensdagmiddag om bij tweeën werd een auto, vermoedelijk toebe- hoorende aan een verhuurinrichting op het Damrak naby den Dam te Amsterdam met vrij groote kracht aangereden door een anderen auto. De vele voorbijgangers waren er ge tuige van hoe de voorste auto een hevigen duw kreeg en tegen een voorbijrijdenden postauto opbotste. De voorsneppen van den aanrydenden auto drongen in het benzinereservoir van den voorsten auto, waardoor dit open gereten werd en de benzine wegvloeide. Vermoedelijk is door de aanraking van metaal op metaal een vonk ontstaan. Hierdoor ontvlamde de benzine. In een oogwenk stonden beide wagens in brand. De chauffeurs en een inzittende konden slechts hals over kop de voertuigen verlaten. De brandende benzine vloeide over straat en de vlammen sloegen hoog op. Het was een hevige consternatie op dit drukke punter was een buitengewoon groote menschenmenigte op de been, zoodat de inmiddels gewaarschuwde brandweer de grootste moeite had om met haar motorspuit en ladderwagen van de hoofdwacht Prinsengracht door de massa kyklustigen te komen. Daarby kwam, dat de tram niet langs de brandende wagens durfde, zoodat een aantal tramwagens moest blijven wachten. Er werd, daar de brand te omvang rijk was voor technische bluschappa- raten met twee stralen water gegeven. Na de blussching bleek dat de aange reden auto er leelijk aan toe was. Het houtwerk, de kussens en eenige banden verteerden, terwijl de metalen carrosserie krom trok. In dezen wagen werd een half verbrand paspoort be nevens beschadigd Fransch bankpa pier gevonden. De aanrijdende wagen, die in den anderen auto was blijven zitten, werd minder beschadigd. Ook hier moesten eenige banden het af leggen, terwijl houtwerk verbrandde. De wagens zijn door de brandweer van den rijweg gesleept. De postauto verliet het tooneel met kleine schade op eigen kracht. I werkloozen die weggeloopen l van de werkverschaffing nu geen werkloozen-uitkeering te geven, transpireerende handen en oksels, J)e werkloozen zonden een deputatie T'““*naar den Amsterdamschen wethouder. Daar de uitslag h.i. onbevredigend was, demonstreerden ze in de Kalver- straat, zich dekkend achter schree- wende vrouwen en kinderen. Er vielen klappen. Minister Kan bezocht in veroand met de onregelmatigheden de werkverschaffingen in Overijsel. V Het Comité Vliegtocht Nederland Indië bereidt, in samenwerking met de Vereen. „Oost en West” een vliegtocht voor naar de West-Indische koloniën, van uit Amsterdam. Het plan hiertoe ging uit van den vliegenier, reserve-luitenant van Onlangs, terwijl als hoofdgeleider met hem mee zou gaan luitenant van Weerden Poelman. Er is voor den tocht f60.000 noodig, waarvan reeds f 40.000 bijeen is. Men hoopt in Februari of Maart a.s. te vertrekken, In Amsterdam vonden relletjes van werkloozen plaats, die bij de werkverschaffing in Overysel te werk waren gesteld (loon ongeveer f 17.— per week, met 75 pCt. toeslag) doch reeds na enkele dagen in staking waren gegaan voor loonsverhooging. De Minister had B. en W. van Am sterdam uitdrukkelijk verzocht, den i waren nu beslist De Nenijto. Het verzoek van het bestuur van de Nenijto 1928, om de tentoonstelling tot 1 October te verlengen, is door het Rotterd. gemeentebestuur inge- willigd. Avonturen in het Poolgebied. De correspondent van de „Msb.", die in verband met de spannende gebeurtenissen in het Poolgebied, welke het gevolg waren van de stranding van Nobile’s expeditie, naar Spitsbergen was vertrokken, heeft geruimen tijd niets meer van zich laten hooren. Een radiobericht Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ijsschip „Hobby” via het draadloos station op het Ingöy-eiland (ten Noorden van Hammerfest) verzonden, bracht naar het blad Woensdag meldde, het vol gende nieuws: „Moest gedurende een maand op een onbewoond eiland verblyven, waar ik door een vergissing vas af gezet. Ik was namelijk ontscheept op ’t Hope-eiland (op 25 graden O. L. van Greenwich), in plaats van op 17 gra den O. L., de zuidelykste punt van Spitsbergen, vanwaar ik een onder zoekingstocht over geheel Spitsbergen wilde gaan ondernemen. Geen geweer bezittend en slechts vijf K.G. proviand bij mij hebbend, leefde ik toch nog van primitieve jacht. Juist was ik van plan om in een eigengemaakte boot te vertrekken naar het Zuid-Oostland, toen een vis- schersboot mij in het zicht kreeg en my aan boord nam. Stellig behoorde dit Robinsin Crusoe- avontuur tot de vermakelykste, maar tevens ernstigste ervaringen van mijn heele expeditie naar het hooge Noor den.” honderd jaar zal aan de Nederlandsche hoofdstad ongeveer weer de eer te beurt vallen maar toch vooral ook, van voldoening en dankbaarheid zijn de Olympische spelen te Amsterdam gesloten. We mogen tevreden zyn. We hebben een mooi figuur geslagen, met onze ruiters, en zwemmers en zwemsters, en roeiers en boksers en wat niet al. Het aantal landenover- winningen, dat we op onzen naam wisten te brengen steekt ver uit boven het gemiddelde. Nu trekken de toe ristenschepen, de hotelschepen en de vele, vele duizenden vreemdelingen, met hun kleurige, fleurige sportklee- ding, de flinke, sportieve figuren van de internationale jeugd, uit de hoofd stad weg. We zullen ze missen. Maar heel belangrijk is, dat ze allen zoo tevreden heengaan, vol waardeering over de uitnemende organisatie, de harmonie, waarmee de spelen Zoo uitmuntend verloopen zijn. Die ge dachte werd ook uitgedrukt in een telegram, waarin graaf de Baillet Latour, president van het Internatio naal Olympisch comité H. M. de Ko ningin, en in haar, de stad Amsterdam en het heele Nederlandsche volk dankte. Verschillende buitenlanders hebben zich vol lof uitgelaten over de goede regeling, de politie-maat- regelen enz. Bij de sluitings-ceremonie in het Stadion, waren er bij het Stadion 2350 auto’s geparkeerd. Men krijgt een begrip van de verkeers drukte, als men bedenkt, dat Zondag j.l. vóór 2 uur n.m. 4600 auto’s op het Stadionplein waren komen aanrijden. De Nederlandsche hondenmenner te Spitsbergen, Sjef van Dongen, de jongeman, die met zooveel moed en durf deelnam aan de opsporing van Nobile in het Poolgebied, werd by zijn aankomst te Rotterdam op treffende wyze gehuldigd. Hy kreeg de zilveren medaille van de Zuid-Holl. Redding M\j. en een studiefonds voor het leeren van een vak. Bravo, Sjef! géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL In Heerlen, waar een vliegdemon- stratie plaats vond, vloog een Duitsch vliegtuig, waarvan de motor haperde, op zeer geringe hoogte, tegen een tribune aan, waardoor het vliegtuig geheel werd vernield, viermenschen gedood en een groot aantal min of meer ernstig gewond. De Justitie stelt een onderzoek in naar de even- tueele schuldvraag. Naar verluidt, is het gemeentebe stuur van Den Haag voornemens Thorbecke te eeren, door aan den hoofdweg in het nieuwe stadsdeel, dat verrijzen zal in het verlengde van den Bezuidenhout, den naam te geven van Thorbecke-laan of Thor- becke-straat. Extract Algemeene Politieverorde ning voor de gemeente Workum. Hoofdstuk I. Wijkverdeeling, nummering van gebouwen, aangifte van verhui zingen binnen de gemeente. Artikel 1. De gemeente is verdeeld in wijken. In elk dezer wijken hebben de gebouwen een afzonderlijke door- loopende nummering. Onder gebouwen worden in dit hoofdstuk verstaan alle woningen en perceelen, die een eigen toegang van buiten en een eigen bestemming heb ben. Bevat een gebouw meer dan één woning met afzonderlijken ingang, dan wordt elke zoodanige woning van de letter der wijk en gebouw aangegeven voorzien. Artikel 2. Burgemeester en Wet houders stellen in elke wyk het num mer voor ieder gebouw vast en doen daarvan zoo noodig. onder bijvoeging van de letter der wijk, mededeeling aan den gebruiker en bij gebreke van dien aan den eigenaar. Wanneer Burgemeester en Wethou ders het noodig oordeelen, dat letter en nummer, waarmede eenig perceel is aangeduid, door een ander wordt vervangen, stellen zij den gebruiker of bij gebreke van dien den eigenaar onverwyld met die verandering in kennis. Artikel 3. By opbouw, weder op bouw, splitsing of vereeniging van gebouwen zijn de gebruikers of bij gebreke van dien de eigenaars, ver plicht zich binnen acht dagen na de ingebruikstelling tot Burgemeester en Wethouders te wenden, teneinde van hen te vernemen, welke letters en nummers daarop geplaatst moeten worden. Artikel 4. a. De gebruiker of eige naar van een gebouw is verplicht te zorgen, dat de letter der wijk en het in de vorige artikelen bedoelde num mer der gebouwen ter rechterzijde van den hoofdingang met duidelijke letters en cijfers ter grootte van ten minste drie centimeters, in zwarte olieverf of op een andere door Bur gemeester en Wethouders te bepalen wijze en overeenkomstig de nader door Burgemeester en Wethouders te geven voorschriften aanwezig zyn en in leesbaren staat blijve. b. De eigenaars en gebruikers van gebouwen zijn verplicht te gedoogen dat letters en nummers daaraan wor den aangebracht vanwege Burge meester en Wethouders en daarna deze letters en nummers in goed lees baren staat te onderhouden. Artikel 5. 1. Van verandering van woonplaats binnen de gemeente moet, overminderd hetgeen daaromtrent by Algemeenen Maatregel van Bestuur is bepaald, uiterlijk veertien dagen na den datum der verhuizing, aan Burgemeester en Wethouders aangifte worden gedaan, onder opgaaf van wjjkletter en huisnummer der verla ten en der betrokken woning. 2. De verplichting tot het doen der aangifte rust op de bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen van welken aard ook, op de hoofden van gezinnen voor henzelf en alle bij hen inwonende personen met inbegrip van dienst- en werkboden. 3. Alleenwonende personen zijn ver plicht deze aangifte voor zichzelf te doen. en tr moet men behandelen met Purol- Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. steeds versch voorraad tegen officiëele fabrieksprijzen bij het bekende speciaal adres in Ban ket, Biscuits, Chocolade, Suiker werken enz. Opgericht 1901 - Groothandel BUITENLAND Engeland. Londen, 16 Augustus. Bridgeman, de eerste Lord van de admiraliteit verklaarde in een gesprek, dat Enge land meer had gedaan voor de ont wapening dan eenig ander land. Het moest de vrijheid der zee bewaren, of de kans lóopen, binnen twee maan den den hongerdood te sterven. Het Dellogg-phct was slechts een andere vorm van het voorstel, dat Engeland een jaar geleden te Genève deed. In brieven van den Engelschen consul-generaal te Sjanghai aan den Nationalistischen minister van Buiten- landsche zaken te Nanking, wordt verklaard, dat de Britsche regeering bereid is, te gelegenertijd te onder handelen over een herziening der verdragen. De Canadeesche regeeringsautori- teiten aanvaardden het voorstel inzake het zenden van 10.000 werkloozen naar Canada om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. Reeds zyn 4500 arbeiders verscheept. Alle vakvereenigingen van spoor wegpersoneel hebben thans het nieu we loonstelsel aanvaard, en daarmee een algemeene vermindering derloo- nen met 21/2 F r a n k r ij k. Parijs, 16 Augustus. Dat Poincaré ook wel eens van vredelievende ge voelens blijk kan geven, bleek bij een uitreiking van schoolprijzen in Sampgny, waarbij hij in een redevoe ring herinnerde aan het lijden van Lotharingen tijdens den oorlog, en verklaarde, dat thans de geheele wereld den oorlog veroordeelt, waar over wij ons moeten verheugen, daar men dezen nooit ernstig genoeg kan veroordeelen. Maar daarom, zeide Poincaré, moeten wij ons toch niet in den slaap laten wiegen, daar wij straks aan een aanval bloot kunnen staan. Doch wij veroordeelen den oor log en zullen alles doen wat mogelyk is, om te maken, dat hij niet terug komt. Het Duitsche officieels antwoord op de Fransche uitnoodiging voor de onderteekening van het Kellogg-pact is in Parijs ontvangen. Duitschland. Berlyn, 16 Augustus. Het besluit van de Rijksregeering om den pantser kruiser (waarvoor het parlement maanden geleden de middelen voteer de) te bouwen, heeft opschudding veroorzaakt. Communisten (en ook soc. democraten) gaan hevig te keer, en van rechts wordt gespot met de beginselvastheid der democratische ministers. Men gelooft echter, dat het besluit van de regeering het gevolg is van het dreigement der Centrum- en Duitsche Volkspartijen, om uit de coalitie te treden, als het kabinet den bouw van den kruiser niet zou door voeren. De strijd om een koffer. Aan de rustige Beekstraat te Velp hield een juffrouw pensiongasten. Na vier weken waren voor een vijf man sterke familie de schoone dagen van Aranjuez verstreken. Het witte paard van Van Gend en Loos kwam voor, om de koffers naar het station te transporteeren, vertelt de „Arnh. Crt.“ Zoo iets komt vaker voor te Velp. Het hoofd der familie beloofde echter het pensiongeld later te zenden. Dat is nu minder gebruikelijk. De juffrouw protesteerde en achtte de koffers een geschikt onderpand. Zij kreeg assistentie, toen haar man op de fiets thuis kwam. Die zette een koffer weer van den wagen en pro beerde hem in huis te slepen. Een paar klappen vielen. Een wed strijd in het koffertrekken begon, waarbij de drempel in het deurgat de streep vormde. De lange dienst man constateerde, dat het „match nul“ was, begreep, dat hij nog lang op het vrachtje zou kunnen wachten en legde de zweep over zijn harddraver. Een paar meisjes begonnen te huilen en jammerden, dat ze den trein zouden missen. Buurvrouwen kregen spoedig de lucht van ’t heibeltje. Voorbijgangers bleven staan. De barbier aan de overzijde liet zijn klant half geschoren zitten en kwam over het ondergor dijntje gluren en toen de klant het wat lang duurde, ruimde deze de sneeuwlaag van zijn halve stoppelveld, om er ook het zijne van te hebben. Toen kwam er een wijze agent en die blies de heele openluchtvoorstel ling uit: hij nam beide partijen mee naar binnen. Minister Stresemann vierde Maan dag zijn lustrum als minister van buitenlandsche zaken. Immers op 13 Aug. 1923 aanvaardde hij onder uiterst moeilijke omstandigheden de erfenis van het kabinet-Cuno, die hij zoo melden de bladen als kan selier en vervolgens als minister van buitenlandsche zaken van de groote coalitie met succes liquideerde. Zaterdag j.l. vond in een plechtige bijeenkomst in den Rijksdag de 9e herdenking van het in werking treden van de grondwet van Weimar plaats, waaraan ook rijkspresident von Hin denburg deelnam. Diversen. Van heinde en ver. Uit Rome wordt gemeld, dat Nobile voornemens zou zijn, weer naar het Noorden terug te keeren, om aan de verdere nasporingen naar de Allessandri-groep deel te nemen. Hoover, die zijn campagne voor het presidentschap der Ver. Staten, als candidaat der Republikeinen is begonnen, en welke naar geloofd wordt, een zeer grooten voorsprong heeft op den „natten” candidaat Al Smith, verklaarde te zullen streven naar een goede toepassing van de verbodsbepalingen van de drankwet. Hij zei: Wie tot president wordt ge kozen, heeft ingevolge zijn eed tot plicht, deze politiek voort te zetten. Ook gaf hij als zijn meening te ken nen, dat de immigratie-wetten gewij zigd zouden worden en verschillende harde bepalingen geschrapt. Hoover roemde den aftredenden president Coolidge zeer, en zeide, dat deze in de geschiedenis des lands een indruk nalaat van rechtschapenheid en staatsmanswijsheid. Naar verluidt, zou het onderzoek van de ingewanden van den veron gelukten Belgischen financier en mil- lionnair Löwenstein hebben uitgewe zen, dat Löwenstein vergiftigd is. De graancampagne in Rusland moet zeer onbevredigde resultaten opleveren, die invoer van buiten- landsch graan noodzakelijk maken. Reeds werd dit jaar 200.000 ton bui- tenlandsch graan aangevoerd. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager NEDERLAND. Amsterdam, 16 Augustus. Met ge voelens van weemoea immers over -4 ,7 f Paardenmarkt i FRISO. Sanap|r,n* Let vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten wettig bMchermd zijn legen namaak en vervafiching -ot, Prijs 35. 40 en 75 «J l[--

Friso nl | 1928 | | pagina 1