voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad J. VAN DOUWEN KUIPERS te Workum op MAANDAG 3 SEPT. 1928 Uw Haar een STOKER kan worden geplaatst. No. 35. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928 54ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. l Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. r Bekendmaking. Kroniek der Week. 9 7 5 cl te gaan zitten of staan of daartegen jongensgedoe eens en vooral een einde ^et strand huip kon bieden, was deze in 24, in Overysel 2 >p naar de Doopsge- te Joure aangenomen. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot ui terlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Wegens Koninginnedag ver schijnt het volgend nummer van >Friso< een dag eerder. Advertentiën worden gaarne vroegtijdig iogewacht. DE UITGEVER. in orde maken bij Horlogerie - Markt - Workum 19^* Binnen één week gereed, met I jiar garantie te leunen j. vuurwapenen af te schieten, vuren te branden of fornuizen te stoken terwijl vuurwerken in welken vorm ook, niet anders dan op tijd en plaats door den Burgemeester te bepalen, mogen worden afgestoken. Mond- en klauwzeer. Van 22—29 Juli kwamen voor in Groningen 5 gevallen in 3, in Fries land 86 gev. in 18, in Gelderland 9 gev. in 6, in Utrecht 34 gev. in 14, in Noord-Holland 362 gev. in 71, in Zuid-Holland 115 gev. in 52, in Noord- Brabant 16 gev. in 7 gemeenten, ver der in Drente 1, in Limburg en Zee land geen gevallen, totaal 628 gevallen in 172 gemeenten. Van 29 Juli—5 Augustus kwamen mond- en klauwzeer voor in Groningen 6 gevallen in 5, in Friesland 128 gev. in 24, in Overysel 2 gev. in 2, in Gelderland 16 gev. in 8, Jn Utrecht u - -- - gev. in 78, in Zuid-Holland 122 gev. in 52, in Noord-Brabant 24 gev. in 11 gemeenten, terwijl in Drente en Zee land 1, in Limburg geen geval voor kwam, zoodat in totaal voorkwamen wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gtf des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wryften dit door de haren uitstrykt. ’t Voldoet iedereen. gemaakte gezichten om centen voor vuurwerk te bedelen. Elk jaar neemt de baldadigheid was het, speciaal in Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat aan de Gas fabriek alhier Zy, die voor eene benoeming in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht hiervan per gezegeld adres mededeeling te doen aan den Burgemeester vóór 30 Augustus a.s. Nadere inlichtingen worden ver strekt ten kantore der Gasfabriek. Workum, 21 Augustus 1928. Burgemeester en Wethouders der gemeente Workum, A. WAGENAAR Azn. De ‘Secretaris, VAN BRUGGEN. zich de varkensstapel in de onder scheidene deelen des lands heeft gewijzigd. Voor het geheele land kan de ver mindering van den varkensstapel als volgt geschat wordengedekte zeu gen 20, biggen 20, loopvarkens 20, zouters 15 a 20, opleggers 25 en vette varkens 25 o/0. Een slecht honigjaar. Het schijnt dit jaar een slecht honig jaar te worden. De bijenhouders van Oldambt, die hun korven thans bij de heidevelden te Westerwolde in Drente hebben staan, zijn niet tevreden. Het honiggewin is nóg gering. Zelfs moes ten de zwakste stokken gevoederd worden. Gunstige Aardappeloogst. Het varkensfokken vooruitgaand? De aardappeloogst in Oostelijk Gro ningen belooft rui^j te worden. Voor de veldarbeiders is dit een groot voor deel. Wat niet noodig is voor eigen gebruik, wordt verkocht of aangewend als varkensvoer. Daar de prijzen van de voederaardappelen door ruime aanvoer laag zijn, 2 ct. per K.G., be staat er kans, dat de varkensteelt daardoor zeer loonend wordt. Het repareeren van z.g. dadders’’ Een uitvinding, welke voor de vrou wen een belangrijke besparing be- teekent, n.l. het repareeren van z.g. „ladders” in zijden kousen, werd door de Gotham Silk Hosiery Inc. aan gekocht. Deze maatschappij zal de uitvinding exploiteeren, door middel van filialen, die volgens het„Ready-wileyou-wait”- systeem zullen werken. Voorloopig zal men de exploitatie alleen in de Vereen. Staten ter hand nemen, doch later zullen in Europa eveneens af- deelingen worden geopend. Twee broers, die een jaar of vijf geleden een bezoek aan de fabrieken der Gotham Co. brachten en van den directeur hoorden, dat zijden kousen, waarin „ladders” vielen, niet te her stellen waren, hebben na jarenlange proefnemingen een middel om ze te herstellen gevonden. Beiden werd 1.000.000 dollar voor hun uitvinding aangeboden, doch zij gaven er de voorkeur aan, in de winsten welke de Gotham Co. er mee zal behalen, te deelen. boomen of in palen, op hekken, muren of afsluitingen of achter op voertuigen te klimmen, of zich te bevinden g. tenzy men rechthebbende is of zulks doet met diens goedvinden, boomen of planten te beschadigen h. zonder vergunning van den rechthebbende boomen, lantaarn-, telegraaf- of telefoonpalen of leuningen van bruggen te schudden of te be schadigen i. tegen den wil van gebruikers van perceelen, in de raamkozijnen of op de dorpels van straatdeuren of daarvoor gelegen stoepen of hekken NEDERLAND. Amsterdam, 23 Aug. Naar verluidt wordt thans bij het Hoofdbestuur van P. en T. een herziening van de telefoontarieven voorbereid. Daardoor zal het entree-geld lager gesteld worden, de kosten der interlocale gesprekken over bepaalde afstanden zullen goedkooper worden, terwijl ook het locale tarief gewijzigd zal worden. Men overweegt de doelma tigheid van een zuiver gesprekken tarief. De bruto-ontvangsten van de Olym pische spelen te Amsterdam hebben bedragen f 1.425.000, waarvan f237.500 aan belasting afgaat. Deze ontvangsten overtreffen verre die van Parijs in 1924, toen f 775.000 (ongeveer) ont vangen werd. Amsterdam heeft dus een Olympisch record geslagen in dit opzicht. Van 23 tot 28 dezer wordt te Berlijn de 25e Interparlementaire Conferentie gehouden, waaraan door 24 Neder landers zal worden deelgenomen. Hieronder zijn 9 senatoren, 12 leden der Tweede Kamer en 3 oud-Kamer- leden. Toestand Varkensstapel. In verband met de mededeelingen van de ryksveeteelt-consulenten kan hieromtrent het volgende worden bericht. De uitkomsten zijn over het algemeen vrjj ongunstig; de verhou ding tusschen de prijzen der voeder- middelen en die van het varkens- vleesch is nog steeds van dien aard, dat niet van een loonend bedrijf ge sproken kan worden. Het indexcijfer voor maïs bedroeg in April 175, in Mei 174, in Juni 171 en in Juli 181, dat van het varkensvleesch in dezelfde maanden resp. 114, 123, 121 en 117. Intusschen zyn de uitkomsten niet overal even slecht, welk verschil in hoofdzaak het gevolg is van de ver schillende plaats, die de varkens houderij in de onderscheidene be drijven inneemt; met name is de meer of minder intensieve vorm, waarin deze gedreven wordt, beslis send. De bedrijfsresultaten zijn minder ongunstig, naarmate men minder af hankelijk is of zich minder afhanke lijk weet te maken van den aankoop van voedermiddelen. Bovendien is de extensieve bedrijfsvorm de meest ge schikte voor de productie van zouters, die thans nog het meest gevraagd worden. De ongelijkheid in bedrnfs- resultaten komt óók tot uiting in den zeer verschillenden graad, waarin Vleesch-export. Gedurende de maand Juni j.l. wer den voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd 130.651 varkens (waar van tot bacon bereid 108.770 en ver duurzaamd 3271), 8368 vette-, 616 gras en 8368 nuchteren kalveren, 16.826 schapen, 500 runderen en 2 geiten. In zee verdronken. Het gebeurt tegenwoordig bijna dag aan dag, dat er aan ’t strand, waar velen hun vacantie doorbrengen, zich diTonfrissche gebruik echter af. Met iemand bU ’t baden of zwemmen te - -*“i ver in zee waagt en verdrinkt. Maandagmiddag, omstreeks twee uur waren vyf jongens ten Noorden van het z.g. vrije strand, te Bergen aan Zee aan het baden. Een der jongens, de 15-jarige P. Sougee uit Alkmaar, waagde zich te ver in zee, en werd door de stroom meegesleurd. Een der andere knapen trachtte nog te hulp te komen, doch toen hij voelde, dat de stroom te sterk werd, en dreigde ook hem mee te voeren, moest deze zijn vriendje loslaten en zag hem verder drijven, in de richting Camperduin. Voordat men de drenkeling vanaf reeds in de golven verdwenen. De zoon van de weduwe Lillo uit Winschoten, die te IJmuiden werkt, is aldaar bij het baden in zee ver dronken. Het bergen van goud en zilver van de Lutine. De hoop om nog watte bergen van de onder het zand begraven schatten van het goudschip de Lutine wordt nog niet opgegeven. De gecombineerde bergingsmaat- schappijen Dros te Texel en Doeksen te Terschelling hebben met Lloyds een contract gesloten tot berging van de lading van de Lutine. Reeds zijn, naar de „N. Rt. Ct.” meldt, de plannen gemaakt en is men met de voorbe reiding zoover gevorderd, dat de bergingsvaartuigen Volharding en Neptunis, met zuiginstallaties uitge rust, de werkzaamheden kunnen aan vangen. De berging zal met groote moeilijk heden gepaard gaan, daar het wrak diep onder het zand bedolven ligt. De millioenste bezoeker van de Nenijto. De Nenijto, de groote tentoonstel ling te Rotterdam, heeft niet over Dinsdagmorgen, weinige minuten na 10 uur, betrad de millioenste be zoeker het terrein. Het was de heer W. Verweg, landbouwer te Lange- ruigeweide, wien als aandenken een gouden heeren-armbandhorloge werd aangeboden. Groote diamant gevonden. Op Klipfontein, in het Transvaal- sche district Hopetown, heeft een delver een diamant gevonden van 85 karaat, die door den diamanthande laar Goldberg van Kimberley voor 6000 pond is aangekocht, dat is dus voor c.a. 70 pond per karaat. Ver klaard wordt, dat dit de hoogste prijs is, ooit per karaat voor een diamant betaald. Muggebeten en Huidjeuk\ V waj Extract Algemeene Politieverorde ning voor de gemeente Workum. Hoofdstuk II. Openbare orde, veiligheid en zedelijkheid. Artikel 6. 1. Het is verboden in, op, aan of over wegen voorwerpen te plaatsen, te hangen, vast te hechten, te hebben of te doen verblijven. 2. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet voor vlaggen en wimpels, mits de onderkant daarvan tenminste 2 Meter van den grond verwijderd zij. Artikel 7. Het is verboden: de bestrating of wegbedekking van een weg op te breken, te beplanten of te beschadigen, of in een weg te graven of grond of zand daarvan weg te voeren; een weg tot werkplaats te bezigen of tot eenig doeleinde in te nemen of te overdekken; op of aan een weg tot afrastering of ander doeleinde prikkeldraad te hebben of te gebruiken. Artikel 9. Het is verboden na vier uur des namiddags of bij vriezend weder de straat voor de huizen te schrobben of daarop water te werpen, uit te storten of te doen loopen. Eveneens is het verboden op wegen schaatsen te rijden of Ijs- of glijbanen te maken of te gebruiken. Artikel 10. Het is verboden a. op of aan wegen deel te nemen aan eenig spel met kaarten of dobbel steenen of te spelen met of om geld of geldswaarde b. in het openbaar te zwemmen of te baden in wateren binnen een af stand van 100 Meter van bewoonde gebouwen, scholen of kerken of van wegen en vandaar zichtbaar; c. in het openbaar te zwemmen of te baden zonder te zf' een aan de eischen zedelijkheid voldoend badcostuum. Artikel 11. Het is verboden op wegen a. te schreeuwen, te tieren, straat- vuurtjes te stoken of belletjes te trekken b. met pijlen, katapulten of derge lijke voorwerpen te schieten; c. met steenen, sneeuwballen of andere voorwerpen te werpen; d. voorwerpen van welken aard ook voort te schoppen en met ballen te spelen op zoodanige wijze, dat zulks hinderlijk kan zijn; --._o-- e. zonder vergunning van den recht- menschenkleeren en liepen met zwart- hebbende op een brug of op walbe- schoeiïngen te zitten of te staan f. tenz(j men rechthebbende is of zulks doet met diens goedvinden, in ii- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk 1 lager WORKUM, 21 Augustus. Ds. C. J. Schweitzer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier 'heeft toe zegging van beroep ontvangen naar Ned. Herv. Gemeente te Gouda. PROGRAMMA van het Koninginnefeest op 31 Aug. 1928 te Workum. V.m. 91/2 uur. Optocht met muziek van de schoolkinderen, vanaf de Markt, Zuid, Stationsstraat, Noord, daarna tractatie in de scholen. Nam. 11/2—3 uur. Wedstrijden van de schoolkinderen op de Wijmerts. Nam. 3!/2—5 uur. Estafette-loop door meisjes van pl.m. 14 tot pl.m. 20 jaar (3 maal 75 meter) ongeveer vanaf Rehoboth tot de openbare school. Nam. 3!/2—5 uur. Estafette-loop door jongens van pl.m. 14 tot pl.m. 20 jaar (3 maal 100 meter) ongeveer vanaf Schoolstraat tot R. K. Kerk. Nam. 41/2 tot 6 uur. Cano-roeiwed- ströd vanaf Bagijnebrug tot School- straatwljk. Nam. 51/2 tot 7 uur. Voetbalwedstrijd tusschen de beide Workumer clubs op het land van den heer A. Hayte- ma, aan de Oude Weg. Nam. 8—IO1/2 uur. Muziek van „Crescendo” op de tent. Nam. 8i/a—IO1/2 uur. Openlucht- Bioscoop op het Marktplein. Ds. P. Hofstede te Noordwijker- hout heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Voor het examen Teekenen Nij- verheids-Onderwljs akte N IXa, slaagde de heer W. H. de Vries, Groningen, geboren te Workum. Ds. N. van der Zijpp te Zyldijk heeft het beroe; zinde Gemeente I Dezer dagen werd te Naaldwijk het feit gememoreerd, dat op de Coöperatieve Fruit- en Groenteveiling een omzet werd bereikt van f 2 mil- lioen. Dit bedrag werd dit jaar drie weken eerder bereikt dan vorig jaar, hetgeen men het gevolg acht van de snelle uitbreiding van den bouw der kassen en verwarmings-installa- ties. In Duitschland werd een bende oplichters gearresteerd, die verschil lende banken tot hooge bedragen hadden bestolen, middels vervalschte credietbrieven enz. Volgens de Duit- sche bladen zouden zij in Nederland ook gewerkt hebben en de voorname Nederlandsche banken een schade van f 1 millioen hebben bezorgd. •J; Op 3 September zal te Genève de negende Volkenbondsvergadering 36 gev. in 17, inN^rd-HollaEd^öö aanvangen. Als officieele vertegen- 1 woordigers van de Nederlandsche ihn gekleed in regeering zullen optredenJhr. Boe der openbare iaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche zaken, jhr. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmach- 689 gevallen in 199 gemeenten, tigd minister te Parijs, Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Berlijn. de z.g. Dapperbuurt, weer enstig ge steld, want ’s avonds werd daar her haaldelijk op onverantwoordelijke ma nier brand op straat gemaakt, waar aan ook volwassenen deelnamen. Het wordt tijd, dat politie aan dit straat- maakt door kras op te treden, elk afsteken van z.g. vuurwerk (voetzoe kers en donderbussen) kortweg te verbieden en de belhamels streng te doen straften. Zoo noodig, dienen van hoogerhand maatregelen genomen te worden. Paardenmarkt j FRISO „„„I- ft ft •it ft ft ft In Amsterdam werd Maandag de derde Maandag in Augustus Hartjesdag gevierd. Dat wil zeggen, kinderen verkleedden zich ingroote- ft ft In Hilversum een somber geval. Een 45-jarig boekhandelaar doodde in een auto zijn 22-jarige vrouwelijke kantoorbediende en pleegde daarna zelfmoord. Oorzaak: een liefdesge schiedenis. De man stond als ijverig en voortvarend bekend, en laat een vrouw met kindje achter. ft Bij Roermond vond een botsing plaats tusschen een goederen- en een kolentrein, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongevallen te vermelden zijn. Een locomotief werd zwaar be schadigd en een aantal wagens uit de rails geworpen en versplinterd. ft Te Delft werden in den nacht van Zaterdag op Zondag twee rangeerders door een uit den Haag komenden goederentrein gegrepen. De mannen werden zwaar gekwetst en overleden in het gasthuis. ft ft Het onderzoek naar de ramp inde Staatsmijn Hendrik is afgeloopen. Het belangstelling te klagen, staat vast, dat de ontploffing is ont- staan door de benzinelamp van den schietmeester. Deze lamp werd bij de opruimingswerkzaamheden gevon den met beschadigde gaaskappen. De slotsom van het onderzoek is, naar gemeld wordt, dat de ontploffing het gevolg is van een noodlottige samen loop van omstandigheden. ft Vljf-en-zeventig van de Amsterdam- sche werkloozen, die deelnamen aan de werkverschaffing te Vriezenveen en daar wegens een geschil het werk neerlegden, waarna uitsluiting volgde, hebben individueel gevraagd, weer aan het werk te mogen gaan, naar de minister aan B. en W. van Amster dam mededeelde. Deze kunnen weer in Overijsel te werk worden gezet. Doet zich een herhaling voor, dan zullen zij van alle verdere hulp of tewerkstelling verstoken blijven.

Friso nl | 1928 | | pagina 1