Sterveling van CORA WESTLAND Oorspr. Roman in drie boeken gebonden f4.90 De leelijke Hertogin Het geheimzinnige V alutawinkeltj e. (Een detectieve-verhaal uit den Duitschen valutatijd) I I FEUILLETON. Binnenkort verschijnt DE AVONTUREN VAN DEN MUZIKANT Oorspronkelijke Roman gebonden f5.25 INGEZONDEN. 1 -I* J I I van de vergadering van en ging de Raad nogmaals over De diefstal van f 120.000. e- (Wordt vervolgd). uitgaven Saldo uitgaven Saldo in S. De tweede goedkoope druk van AUGUSTA de WIT Lion Feuchtwanger Historische Roman, f3.90 Verkrijgbaar in den Boekwinkel van T. Gaastra Bz. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie Een oogenblik stonden wy specteur Moleman en ik. Dal niet zoo s. weest. Toen deed ik in de opwindfhg ren, tikte lebt ‘u het al! Dat zyn die twee I I spoor aangewezen en kunt ons mis schien nog wel in iets helpen. Daarmede was de H. C. reeds weg en wy volgden hem door de gang. Toen wy den uitgang van het politie- lureau hadden bereikt, zagen wy wee heeren met drie agenten op fietsen wegrijden. Ik zou vanavond nog eens terug komen, zei de inspecteur Moleman, my de hand reikende. Zonder mankeerenJe begrijpt, dat ik brand van nieuwsgierigheid De Industrieele Bank is de grootste bankinstelling in onze stad. Haar naam geeft tevens haren aard aan. Iet is inderdaad de bank voor de meeste van de fabrieken, die in de oude stad aan de rivier zijn gevestigd. Sn daar de stad mijner inwoning een industrieele reputatie heeft en er onder hare fabrieken eenige zijn, wier iroducten ver in het buitenland be kend z(jn, heeft de Industrieele Bank een belangrijk bedrijf. Er gaan groote jedragen door de handen van naren kassier en de deposito’s en opvra- gingen van één dag beloopen dikwijls zeer aanzienlijke sommen. Haar kan dor is gevestigd in de Schoutenstraat; het is een groot, maar nog ouderwetsch pand. Wel heeft men reeds lang plan een geheel nieuw, modern kantoor gebouw te doen bouwen, maar de ilannen zijn nog niet voldoende uit gewerkt. Moeder- en bakercursus. Het Bestuur van de afd. Workum van het Groene Kruis is er nogmaals geslaagd dezen cursus door zuster J. v. d. Water van Leeuwarden voor hoogstens 30 leerlingen te doen geven. In aansluiting met in dit blad opgenomen advertentie, verzoeken we onze jonge moeders en meisjes boven 18 jaar om zich zoo spoedig mogelijk bij zuster T. Dijkstra als deelneemster aan te geven. Als er 30 leerlingen zijn ingeschreven, wordt de lijst gesloten. Verleden jaar moesten er dames worden afgewezen. Van alle leerlingen wordt een bijdrage van f 1.50 ten bate van de kas der provinciale vereeniging gevraagd. Overigens geen lesgeld. De deelneemsters ontvangen tijdig bericht waar en wanneer en op welk middaguur de lessen worden gegeven. Er wordt 2 maal per week een uur les gegeven. De geheele cursus bestaat uit 20 lessen. Dames, profiteert van deze gelegen heid, die waarschijnlijk niet spoedig weer gegeven kan worden. Namens het Bestuur, de Secretaris J. BOONSTRA. f 1250.— B. en W., die den toestand der klokken, in verband met dit rapport, niet zonder gevaar achten adviseeren dit bedrag voor herstel te voteeren. De Voorzitter licht nog toe, dat het college met een zekere schroom dit voorstel heeft gedaan. Na dit rapport durfde het echter de verantwoordelijk heid niet langer dragen. Het college wil trachten de kosten te dekken door bezuiniging op de geraamde uitgaven voor andere openbare wer ken. De heer Sikkes heeft met den heer de Roest een onderzoek in loco inge steld. Beide heeren hebben de handen inelkaar geslagen, toen ze zagen hoe sterk de zaak in den toren was gebouwd, 't Gaat hier weliswaar om het ijzerwerk, doch ook dat zal het nog wel jaren kunnen volhouden. Spr. meent, dat het zware luiden mede komt, doordat een paar katrollen stuk zyn en de touwen nu over de balken slieren, 't Bevreemdt hem, dat dit niet eerder is opgemerkt. Spr. stelt voor dit punt aan te houden, opdat de andere raadsleden ook dit klimpartijtje kunnen ondernemen. Over de klepel kan spr. niet oor- deelen, daar hy, noch de heer de Roest het hebben gewaagd de voor dit onderzoek noodige acrobatische toeren te verrichten. De heer Hobma is met den gem.- architect in den toren geweest. Zi. hebben ook naar de klepel gekeken. Spr.’s eerste indruk was ook, is dit herstel nu zoo direct noodig? Bi nader onderzoek bleek het ijzerwerk niet in beste conditie te zyn. De potten zitten niet vast meer. Spr. durft de zaak niet laten loopen, doch zou wel willen, dat de deskundige een teeke- ning instuurt en opgeeft, wat het herstel precies zal kosten. De Voorzitter heeft hetzelfde ge voeld als de heer Hobma en daarom den deskundige een gezegelde ver klaring laten teekenen, dat de kosten in geen geval meer dan f 1250 zullen bedragen. Spr. zegt, dat indien de Raad de verantwoordelijkheid voor niet herstel durft dragen, het College dit best vindt. De heer de Roest kreeg de indruk van noodzakelijk herstel ook niet direct uit het rapport. Waar dit jaar om geld moet worden gezocht, acht Spr. het beter tot het volgende jaar met de reparatie te wachten. De heer Gaastra heeft zyn stem ook niet aan het voorstel gegeven, tenzij reparatie noodzakelyk was. Volgens het rapport hangt de klepel verkeerd, kan door het zwaar luiden de klok scheuren en staat alles te trillen, als de 5000 K.G. zware klok ken worden geluid. De heer Haijtema wil de katrollen herstellen en een nieuwe klepel aan brengen en dan een volgend jaar nader zien. De heer Sikkes vraagt of men van deskundige hand alles zonder meer moet aanvaarden. Spr. ziet absoluut niet in, dat herstel zoo dringend noo dig. De klokken kunnen nooit meer dan pl.m. 1 Meter naar beneden vallen, De heer Dykstra heeft verleden jaar opgemerkt, dat de bouten erg verroest waren en ook de potten en aazen niet goed liepen. Een val van 1 Meter is voldoende om de klokken kapot te maken. Spr. zou er ook prijs op stellen als een nadere teekening werd ingeleverd en precies werd aangegeven wat hersteld moet worden De heer Brandsma kan wel begrij pen, dat de toestand oud is en dat indien de zaak zou breken, de kosten veel grooter zouden worden. Spr. kan daarom wel met het voorstel meegaan, vooral omdat ook de kosten uit andere deelen der begrooting kunnen worden gevonden. Een voorstel de Roest—Haijtema om dit punt aan te houden en in de volgende vergadering een teekening en nadere begrooting aan te bieden, wordt tenslotte met algemeene stem- plichtige instelling goedkeuring op 1 Punt 11. Aanbieding van de reke- en van het Stadsweeshuis, beiden over het jaar 1927. Een commissie uit den Raad be staande uit de heeren Gaastra, Brand- sma en Haytema zal deze rekeningen onderzoeken en daarvan rapport uit brengen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten in geheime zitting te behandelen het volgende. Punt 12. Voorstel van B. en W. tot I 6 Zoudt gij een portret van hem herkennen Ik denk het wel, mijnheer. Is deze het of niet Hjj gaf den agent het plakaat met de afbeelding van den bankroover. De agent keek er een poos naar, maar scheen niet geheel zeker van zfln zaak. - Nu? Als ik dat voorhoofd en die oogen zie, manheer, dan zou ik zeg gen htf is het. Maar die man uit de Keizerstraat heeft een snor en een baard en dit portret hier is een kaal gezicht. Goed. Ik weet al genoeg. Dank je! En luister: je gaat nu naar je sectie,niet waar? Houd dan speciaal het oog op dien winkel, maar geef je niet bloot. Goed mijnheer. Maar de winkel is dicht.... Ik weet het. Ik bedoel natuurlijk die twee Duitschers. Ja, mijnheer. De agent salueerde en vertrok: De zaak geeft aanleiding genoeg, om ze eens verder te onderzoeken, zeide inspecteur Moleman diplomatiek. Wat ben je van plan te doen bediening van de Bagijnebrug. Door 7 personen is ingeschreven. Gegund aan L. de Jong te Workum. b. Een adres ter kennisneming, ge richt aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door B. en W. van HemelumerOldephaerten Noordwolde inzake het aanhangig ontwerp van wet tot regeling van het Voorberei dende Hooger- en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs. c. Dankbetuiging van Sj. P. Wiersma voor zijn herbenoeming als wegwerker. d. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wyziging der gemeentebegrooting, dienst 1928. Geen der leden heeft een opmerking over deze stukken zoodat ze voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Aangehouden verzoek van J. Bakker te Workum, om vergoeding ingevolge artikel 13 der L.O.-wet 1920. Zes kinderen van Bakker bezoeken de o.l. school te Workum. Om echter voor een vergoeding ingevolge artikel 13 der L. O.-wet in aanmerking te kunnen komen moet de woning der kinderen meer dan 4 kilometer van de school verwijderd liggen. De woning van Bakker ligt volgens nauwkeurige opmeting 3981M. van de school. Op grond hiervan adviseeren B. en W. afwijzend op het verzoek te beschikken, waartoe bij acclamatie wordt besloten. Eenzelfde lot was beschoren aan Punt 4. Verzoek van de Commissie van Vakonderwijs van den Alg. Ned. Politiebond om subsidie. Deze commissie heeft te Hilversum een model-politievakschool gesticht, terwijl zij hiernaast in verschillende gemeenten politievakcursussen houdt, alles met het doel een degelijke ont wikkeling der politie te bevorderen. Aan de bereiking van dit doel zijn natuurlijk kosten verbonden, welke de commissie niet geheel uit de haar ten dienste staande middelen kan bestrijden. Hoewel noode, doet l’zy daarom een beroep op de gemeenten om subsidie. B. en W., hoewel sympathiek tegen over het doel der commissie staande, stellen met het oog op de gemeente- financien, voor het verzoek af te wijzen, waarmede de Raad stilzwijgend accoord gaat. Gunstiger was de uitslag van Punt 4a. Verzoek van de Oranje- vereeniging te Workum om een bij drage in een eventueel tekort. Deze vereeniging is voornemens op 31 Augustus a.s. feesten ter eere van de verjaardag der Koningin te orga- niseeren. Ook zij heeft met geldgebrek te kampen, de gehouden collecte bracht immers f 100.— minder op dan het vorig jaar, zoodat ook zij by de gemeente aanklopt om een eventueel tekort op de te houden feesten tot een maximum van f 100.— te willen dragen. B. en W. meenen, dat de gemeente zich voor het streven dezer vereeni ging wel een kleine uitgave mag getroosten. Zij stellen daarom voor het verzoek in te willigen. Zonder dat door een der leden het woord wordt gevraagd, verklaart de Raad zich met dit voorstel homogeen. Meer discussie werd uitgelokt door Punt 5. Voorstel van B. en W. om de torenklok te doen herstellen. Door den gemeente-architect was eenigen tijd geleden aan het college gerapporteerd, dat de luidklokken in den toren in slechte conditie verkeer den. De klokken gaven een slechten klank, terwyl het luiden den klok luiders ontzettend zwaar viel. In verband hiermede werd door een deskundige, Gebrs. van Bergen te Midwolda, een onderzoek ingesteld. Deze deskundige, noemde onze zware luidklokken een paar prachtige oude exemplaren, mooi gegoten en van een mooi geluid, evenals de kleine klok, doch achtte verbeteringen spe ciaal van de luid-inrichting zeer wenschelijk. Een grondige verbetering zou een uitgave vragen van hoogstens was verdacht g< din men aangenomen, Eenige discussie ontspon zich ook over Punt 6. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het aannemen in erfpacht van een gedeelte der tot de stranden der Zuiderzee behoorende gronden. Een gedeelte der thans nog in zee gelegen gronden kan in erfpacht van het Ryk worden ontvangen, in dien zin, dat het erfpachtsrecht uitsluitenc de bevoegdheid geeft tot de uitvoe ring van werken ter bekading en cultuur-doeleinden. De jaarlijksche canon hiervoor zal bedragen f25.—. Het erfpachtsrecht zal ingaan 1 Ja nuari 1928. De heer Brandsma vraagt of de datum van aanvang niet wat gefor ceerd is. We betalen dan voor water. Spr. wil het recht laten aanvangen met het tot stand komen van den afsluitdyk. De Voorzitter zou hiervan geen voorwaarde willen maken, doch men kan het eventueel aan de domeinen verzoeken. De heer Brandsma merkt op, dat indien er iets met den afsluitdijk tut schenbeide komt, het jaren kan duren voor we iets aan dit contract; hebben, terwijl we jaarlijks f 25.— moeten betalen. De heer Sikkes kan gedeeltelyk wel met den heer Brandsma meegaan, kan echter door het tot stand komen van den afsluitdyk het erfpachtsrecht ook hooger worden gesteld. De heer Gaastra vindt, dat nu eindelyk overeenstemming is verkre gen, men het contract ook moet uit voeren. De heer Brandsma weet niet hoe men tot dit contract is gekomen. De Voorzitter antwoordt, dat toen destjjds het eigendomsrecht van het groene strand aan de gemeente werd toegekend de wenschelykheid van een grooter stuk grond aan de gemeente naar voren werd gebracht. Over den afsluitdyk is toen niet gesproken. Spr. adviseert B. en W. te machtigen deze zaak af te sluiten, doch te trach ten de aanvaarding over 5 jaar te doen plaats hebben, waardoor men er met 't oog op de opzegging, er ook langer recht op houdt. De heer Hobma is verbazend in zijn schik met de meerdere gronden en wil direct aanvaarden, teneinde geen kans te loopen dezen grond weer te verliezen. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen, wat ook het geval is met het volgende- -- --- Punt 7. Voorstel van B. en W. tot aaiikoop van een perceel land, het ontslaan van S. Piersma als stoker aan de gemeentelijke gasfabriek we gens plichtsverzuim. Piersma heeft zonder opgaaf van redenen zijn werk niet opgevat. Een drietal heeren is bedoelde persoon al om verschillende redenen gestraft en gedreigd met ontslag. Nu hij des niettegenstaande zonder eenige moti- veering zijn werk laat liggen, blijft volgens het college alleen de ontslags- mogelijkheid over. De raad besluit daartoe dan ook met algemeene stem men. Dit minder verkwikkelijk onder werp werd afgewisseld door een bijna vast punt op de verschillende agenda’s. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting voor den dienst 1928. Het aangeboden concept wordt zonder discussie tot besluit verheven. Het volgend nummer neemt even weinig ttfd in beslag, hoe gewichtig het overigens ook is. Punt 9. Rapport der Commissie belast met het onderzoek der reke ningen van het gas- en electriciteits- aedrijf, beiden over het 1927 en voorloopige vaststelling dier rekeningen. Een commissie uit den Raad be staande uit de heeren van der Gaast, Dijkstra en Roelofs heeft deze reke- derling en geheimzinnig was. c Terwijl ik myn mededeelingen deed, stoel en verkreukelde met een booze had de hoofdcommissaris zonder te spreken geluisterd. Eens had hij een langwerpig kantoorboek uit een van de laden van zyn bureau genomen, den klapper geraadpleegd en toen het boek op een bepaald folio openge slagen. Daar had hy even iets nage zien en toen het boek weer dadeiyk weggeborgen. Ik moet in ieder geval myn dank betuigen voor uw rapport, mijnheer, antwoordde hij, toen ik uitgesproken had. Ik stel het op prys, dat u ons van uw vermoedens of liever van uw zekerheid op de hoogte hebt gesteld. U zult me wel toestaan, dat ik me thans verder niet over de zaak uit- J zeggen. De daders van den diefstal bij deMftrki- sche Unionbank zijn nog steeds niet gepaktdat pleit in het voordeel van uw onderstelling. U kunt er nu op aan, dat ik onmiddeliyk m(jn maatre gelen zal nemen. De mannen ztyn kort geleden op den motor uitgegaan, zegt u? Ik hoop, dat dit vertrek niet voor goed is! Maar ze gingen immers meermalen op den motor uit, niet waar? Nu, wanneer ze hedenavond of morgen terugkeeren, zullen ze worden gearresteerd. Ik hoop intus- schen uit Berlijn.... De hoofdcommissaris hield op. Het toestel van de huistelefoon op zijn Ja? Wat is er? W(j konden het antwoord natuurlijk niet verstaan. Maar wel zagen wi), dat er plotseling een geheel andere uitdrukking op het gelaat van den Verslag 1 den Raad der Gemeente WORKUM, cp Donderdag 16 Augustus 1928, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Secretaris de heer H. R. van Brug gen. Op het geannonceerde uur zijn alle leden om de groene tafel geschaard. De Voorzitter opent daarop de ver gadering en leest het verkort formu liergebed voor; waarna hy de uit 12 punten bestaande agenda in bespre king brengt. Allereerst komt aan de orde Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Deze worden na voorlezing door den Secretaris vastgesteld. Daarna Punt 2. Mededeelingen en ingeko men stukken. a. Uitslag van de inschryving der Kapitaaldienst ontvangsten f 6.432,75s uitgaven - 3.728,20s Batig saldo f 2.704,55 De Raad besluit eenparig de reke ningen op deze bedragen vast te stellen, wat ook het geval werd met het Punt 10. Rapport der Commissie belast met 't onderzoek der gemeente- rekening over het dienstjaar 1927 en voorloopige vaststelling van die reke ning. De commissie, bestaande uit de heeren G. G. Posthumus, F. J. Sikkes en E. de Roest rapporteerde, dat zij alles in orde had bevonden en advi seerde de rekening voorloopig vast te stellen (de definitieve vaststelling geschiedt door Ged. Staten) op Gewone dienst: ontvangsten f 180.377,45 uitgaven - 193.149,50s Nadeelig saldo f 12.772,05s Kapitaaldienst ontvangsten f 82.164,32 uitgaven - 82.499,13 Nadeelig saldo f 334,81 De beide aan de gemeente reken- plichtige instellingen hadden ook goedkeuring op hun administratie verzocht en zoo kwam aan de orde Punt 11. Aanbieding van de reke ningen van het Burgeriyk Armbestuur en van het Stadsweeshuis, beiden over het jaar 1927. avond my had herinnerd aan grooten inbraak te Beriyn en aan het plakaat der justitie met het portret van den hoofdschuldige. Verder dat ik, nadat de inspecteur my dat plakaat uit het politiearchief had laten zien, daarin inderdaad den man van het valutawinkeltje had herkend en dat de agent dier wijk, zy hetmet eenige aarzeling wegens den baardgroei by -- den man mijn verklaring had bevestigd, bureau schelde. Er was, zoo besloot ik, voor my geen T“ 0 XTT~£ twyfel aan, of de roover van de mil- lioenen der Markische Unionbank vertoefde in onze stad en hield daar een winkeltje, dat min of meer zon- Kapitaaldienst ontvangsten f 43.770,18 uitgaven - 56.208,81s Nadeelig saldo f 12.438,63s Electriciteitsbedrijf. Gewone dienst: ontvangsten f 10.032,09 - 10.032,09 nihil. Voordat de openbare zitting ineen dito geheime werd omgezet, werd nog eerst de rondvraag gehouden, waarby de heer Sikkes wees op een gevaar- lyke plek in den toren by de z.g.n. poortjes, waar een opening zonder afrastering is. De Voorzitter zegt overweging van dit punt toe. Ingevolge de geldende bepalingen was de pers daarop genoodzaakt de zaal te verlaten. Echter werd de vergadering nog eens voor het publiek toegankeiyk en hoorden we, dat de Raad alsnog met 6 tegen 5 stemmen besloot een strook grond, tusschen de School en Bagynestraat van den heer A. P. Haytema aan te koopen voor de som van f3000. Vóór stemden de heeren de Vries, Gaastra, Hobma, Posthumus, Dykstra en Brandsma. Tegen de heeren Sikkes, van der Gaast, de Roest, Haytema en Roelofs. Ofschoon de agenda hiermede was afgehandeld kwamen nog een tweetal punten aan de orde t. w. wyziging van de verordening op het beheer der gasfabriek en als gevolg daarvan ctriciteits- wyziging van de begrooting voor het dienstjaar gasbedryf, dienst 1928. Beide punten werden zonder discussie met alge meene stemmen aangenomen. Hierna volgde sluiting der vergade ring en ging de Raad nogmaals over in besloten zitting. ningen onderzocht en adviseert ze voorloopig vast te stellen met de volgende cijfers. Gasbedrijf. Gewone dienst ontvangsten f 59.184,89s uitgaven - 59.184,89s nihil. Ik zal den hoofdcommissaris er over telefoneeren. Hy is op het oogenblik niet op het bureau. Wil je lier nog even wachten? Ditmaal duurde het iets langer. Toen kwam de inspecteur terug. De Hoofdcommissaris is op weg hierheen. Hy wil persoonlijk verne men, wat je mij verteld hebt. Hy zal wel zoo hier zyn. Tien minuten later liet de hoofd commissaris ons in zyn bureau ver zoeken. Het is een streng en niet ge- makkeiyk politieman, maar zyn ma nieren zyn onberispelijk. Hij vroeg my, tegenover hem nog eens te her halen wat ik reeds aan inspecteur Moleman had medegedeeld en ik deed dit nauwkeurig. Ik legde er den na druk op, dat ik in het korte oogenblik, laat. Ik kan u één ding waarop de man mij op zyn motor daders van den diefstal voorbij stoof, reeds had gevoeld, dat ik dat gelaat kende. Hoe die indruk bevestigd was geworden bij myn be zoek aan het winkeltje en hoe het bericht in de courant van dezen avond my had herinnerd aan een plakaat der justitie met het 1 ik, nadat de inspecteufmy dat plakaat geleden op den motor uitgegaan, zegt waar? Nu, wanneer ze hedenavond chef kwam. Hij zat rechtop in zijn beweging een of ander vel papier op zijn lessenaar. Goed, ik ga er zelf heen. Gij gaat ook mee en drie agenten. Daarna legde hy den hoorn weer near. Hij was kalm en onberispelijk als steeds, maar er fonkelde iets in zijn oogen. Ik hoop dat wy niet te laat zyn, sprak hy, ons met een eigenaardigen slik aanziende. Er is zoo juist by den inspecteur der wacht telefonisch be richt ontvangen, dat er is ingebroken in den kelder der Industrieele Bank en dat er vermoedelyk voor méér dan f 100.000 gestolen is.... IV. paf: in- ik. Dat was een coup de théatre, waarop ik althans ipoedig n deed van het oogenblik een stap naar vo ren, tikte den gestrengen chef famili aar op den schouder en zeide: Daar lebt u het al! Dat zyn die twee Duitschers geweest! m’n kop er af, daar Het was noch een behoorlfike geste, noch een gedistingeerde uitdrukking, maar dat kwam van de verbijsterende verrassing. Ik vrees het ook, beaamde de H. C. Ik ga er nu heenals u mis schien straks wat naders wilt hooren, komt u dan maar. U hebt ons een 5 t 1 i 'i L~ ’1 goed is!

Friso nl | 1928 | | pagina 4