PEPER MUNT J. P. FLAPPER Firma JOHs. TROMP, SNEEK Ontvangen voor Najaar en Winter een pracht-collectie Stalen voor JURKEN, MANTELS. VESTEN, w.o. de nieuwste snufjes h.v. Peau de Pêche, Zasha, Gewerkt en effen Fluweel W Eén jaar garantie Officieel Gedeelte. UURWERK-REPARATIE’S Plaatselijk Nieuws. Vraagt s.v.p. Stalen op zicht Predikbeurten. Gemengd Nieuws. J. VAN DOUWEN KUIPERS Burgerlijke Stand. Aanbevelend, WORKUM, 29 Aug. Te Utrecht slaagde voor akte Fransch (L. O.) onze stadgenoote Mej. M. Muller, as sistente aan de O. L. School alhier. 29 Aug. Door deze gemeente moeten voor den dienstplicht lichting 1929 zestien lotelingen worden gele verd. De dienstplichtigen, die lotingsnum- mer 28 en daarboven hebben getrok ken zijn, in verband hiermede vrij gesteld. Voor de betrekking van stoker aan de gasfabriek (vacature S. Pier- sma) hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. WORKUM ds. R. J. werum. I Ongevallen. De 32-jarige schipper P. O., van het motorschip „Vertrouwen" uit de Coolbaven te Rotterdam, die Zaterdag Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Horloge of Wekker heeft U door den motor was gegrepen, waar door hem de rechterarm werd uit gerukt, is aan de bekomen verwon dingen overleden. Maandagmorgen is de 30-jarige con- structie-bankwerker A, Mast uit de Brabantschestraat te Rotterdam uit een 20 M. hooge kraan gevallen op een terrein aan de Waalhaven. Hi bekwam een schedelbreuk en is kort daarna overleden. Het 13-jarige dochtertje van den winkelier t. H. te Poederoyen (G.) is waarschijnlijk doordat zij in slaap is gevallen, met een petroleumlamp in !g ero de ge nu ook in rolletjes voor een dubbeltje. Staat onder voortdurende scheikundige controle en is dus zuiver en medicinaal ook Engros: I Horlogerie - Markt - Workum I greep den aanhangwagen en wierp Auto met 5 personen te water. Dinsdagmorgen omstreeks halftien is op den Oostsingel te Delft de heer N. v.d. L. uit Rotterdam met zijn auto door de gladheid van den weg ge slipt, toen hij moest stoppen voor twee over- Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijk heid der moeder. Het is zeer onaan genaam voor het kind en kan zjjn ge zondheid benadeelen, daar het krab ben tot uitslag op het hoofd en ontsto ken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen over. Let daarom altijd op en laat U omtrent de behandeling voorlichten. - GEZONDHEIDSRAAD - Moeders, zorgt dat de maaltijden van iederen dag de noodige voedings stoffen bevatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeelen onzer voeding: wa ter, eiwitten, koolhydraten, (meel en suiker),vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vleesch, visch en eieren, de koolhy draten door meel, brood en aardap pelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestand deel op het dagelijksch menu in be hoorlijke hoeveelheid vertegenwoor digd is. - GEZONDHEIDSRAAD - (Nadruk verboden) Uren offlcieele Zomertijdregeling. Zondag 2 September. (Herv.) Voorm. 91/2 uur D. Beerekamp, van Molk- Nam. 2 uur ds. C. J. Schweitzer (H. Doop.) WORKUM (Doopsgez.) GEEN DIENST WORKUM (Ger.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 2^2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 21/2 uur Prediking. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 uur de heer B. Kuipers Cz., G. O. te Harlingen. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontvangen FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Voorm. 10 uur ds H. B. Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9’/s uur en Avonds 8 uur ds Hoekert. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Avonds 8 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 2 uur ds Swart van Nyemirdum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur dsCupédo. Nam. 21/2 uur Leesdienst. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur ds Boersma Nam. 2i/2 uur ds. Boersma. WARNS (Doopsgez.) Voorm. lO^uur ds Ens. (Nadruk verboden.) Workum. Van 23 tot 30 Augustus Geboren: Maaike dv Jan van der Baan en Trientje Miedema. Sijke dv Jan de Jong en Aukje de Boer. Gehuwd en Overleden: Geene. zeven lijken gevonden en negen per sonen gedeeltelik verstikt, wier toe stand thans zeer krtiek is. Deze zes tien personen hadden zich heimelijk aan boord begeven en zich in het ruim verborgen om in de Vereenigde Staten, in stryd met de wet, te de- barqueeren. Een passagiersvliegtuig vermist. Een telegram uit Victoria, in Britsch Columbia (Canada), meldt dat een pas sagiersvliegtuig hetwelk van daar naar Seattle vertrokken was, sedert Zondagochtend vermist wordt. Er zaten twee vliegers en vier rei zigers in en men vreest dat allen om gekomen zyn. Aan de kust heeft men sporen van olie en twee hoeden ge vonden. Twee van de passagiers waren Alexander Max Callum Scott, het vroe gere liberale Engelsche Lagerhuislid, en zijn vrouw. Zy deden met hun zoon een reis door Canada. Vergiftige gassen uit kunstmest? De landarbeider J. K., in dienst bij den heer V. op het landgoed „Ban- hira” te Leersum, was Maandagmid dag met een met paard bespannen machine aan het kunstmest zaaien. Na eenigen tijd stonden paard en machine zonder den arbeider K. bij kijken vond men hem daar dood lig gen. Vermoedelijk is hij door giftige gassen uit de kunstmest bedwelmd geraakt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De ongelukkige laat een weduwe met vijf kinderen onver zorgd achter. Door een zwengel van een lier getroffen. De 36 jarige werkman P. K. uit Wateringen, werkzaam op een bagger molen nabij het „Haantje” onder Rijs wijk, werd Dinsdagmorgen omstreeks elf uur door een zwengel van een Door een Autobus gegrepen. Maandagavond reed zekere K. per rywiel nabij Nieuwkuik achter een autobus van de Nederlandsche Buurt spoorwegen. Hij wilde juist deze bus passeeren, toen van den tegenover- gestelden kant een anderen auto aan kwam. K. werd door het spatbord gegrepen met het noodlottig gevolg, dat hij zwaar verwond werd opge- nomeri en naar het Groot Ziekenhuis te ’s Hertogenbosch moest worden overgebracht. Daar is hem een been afgezet. Tevens bleek, dat een zijner armen gebroken was. Drama in een dierentuin. In het nachthok van de olifanten in den dierentuin te Londen is een gebouwtje getimmerd voor de bewa kers, die ’s nachts ten getale van twee aanwezig moeten zijn. Zaterdag werd de ééne bewaker, Said Ali, een Bur- mees en sinds vele jaren de vriend van duizenden kinderen, stervende naast zijn kribbe gevonden met een bebloed pikhouweel naast zich. Ge durende de overbrenging naar een ziekenhuis is de man overleden. Op eenigen afstand werd de andere be waker, Said Wee, ook een Indiër, bewusteloos gevonden. Hij kon nog niet verhoord wordende politie tast nog in het duister, of de mannen elkaar hebben aangevallen, dan wel dat zy vechtende olifanten hebben willen scheiden en daarbij gewond zijn. Een der olifanten heeft jongen en was al eenige dagen zeer gevaar lijk. Sadi was de oppasser der kleine olifantjes. Een nieuwe koning van Albanië. Achmed Zogoe, tot nog toe presi dent van Albanië, is tot koning uit geroepen. Men weet dat hij een werk tuig van Italië is. Albanië heeft nog eens een koning gehad nl. in 1914 de Prins van Wied, die echter spoedig is weggejaagd, maar nu nog eens heeft verklaard z^jn volle rechten te handhaven. Het baantje is anders niet zoo heel be- geerenswaard. Geheime speelclubs in Londen. De Londensche politie is de laatste weken eenige geheime clubs op het spoor, waar zwaar roulette en rouge et noir gespeeld wordt. Een verslag gever van de „Daily Mail” is er eens een kykje komen nemen. De club zag er heel onschuldig uit, maar een ver borgen deur gaf toegang tot het speel hol, waar wel tweehonderd gasten zaten." Er werd geweldig veel ver loren. De inzettenbedroegen tusschen de 2 sh. 6 (pl.m. f 2) en 50 pd.st. (pl.m. f600.) Een man had in vier verschil lende clubs in den tyd van elf weken 21.000 pd.st. verloren^ d.i. in Hol- geruïneerd was gaf men hem pd.st. op voorwaarde, dat hy nooit weer terug zou komen. Volontair op Schiphol ernstig gewond. Dinsdagmorgen werd op het vlieg veld Schiphol de 19-jarige volontair T. H. uit Haarlem door een draaiende schroef van een vliegtuig getroffen. Hierdoor is zyn rechterarm zoo goed als afgerukt. De getroffene is naar het Tesselschade ziekenhuis in de hoofd stad vervoerd. Gedood door een stuk amarylsteen. Op de werf te Millingen bij Nijme gen is de arbeider Th. P., die een stuk werk sleep op een amarylsteen, door een scherp stuk van den plotseling uitelkaar springenden steen getroffen. H(j kreeg een diepe wonde aan het voorhoofd en was helaas dadelijk dood. In volle vaart tegen een vracht auto gebotst. Dinsdagmorgen reed de heer F. B. te Roermond met zijn motorrijwiel, op het kruispunt van Voogdij- en Steegstraat, in volle vaart tegen een vrachtauto. Hij werd van zyn moter geslingerd en in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis overge bracht. Den chauffeur treft geen schuld. Misdaad te Eeckeren. In den laten avond van Zaterdag is in hetj vrye veld te Eeckeren by Antwerpen een verschrikkelijke mis daad ontdekt. Het 23-jarig meisje Maria, dochter van den gepension- neerden spoorwegbeambte Jansens te Eeckeren, was des avonds nog laat van huis gegaan om gras te snijden. Zij ging weg in de richting van het gehucht Langenberg, alwaar zij ten minste het laatst is gezien. Het werd reeds laat, doch zij keerde niet in de ouderlijke woning terug, waarom de huisgenooten ongerust werden. Het meisje stond bekend als een zeer stil en bescheiden meisje, dat nimmer laat uitbleef. De vader en eenige be reidwillige buren begaven zich dan op zoek. Men zocht eerst vruchteloos, tot men eensklaps op het lichaam van het meisje stootte, dat ontzield op den grond lag, circa 25 meter opzij van den weg in een aardappelenveld. Afschuwelijk echter was de toestand waarin men haar aantrof. Geheel van bloed doordrenkt, vol sneden over het lichaam, de kleederen in wanorde, lag zij bewusteloos op den grond. De bodem rondom toonde talrijke sporen van een hevig gevecht, dat zich hier had afgespeeld. Verschillende aard- appelstruiken lagen uitgetrokken en vertreden. Daar het flink geregend had, waren de sporen al eenigszins vager geworden. Het meisje werd op een kruiwagen naar huis gereden. Oogenblikkeiyk werd de politie ge- waaxschuwd, alsmede eenige doktoren uit den omtrek. Zy onderzochten haar en ontdekten een menigte verwon dingen. Het meisje verkeerde in levensgevaar. Het aangezicht was geheel gekerfd, het oog doorgesneden, de neus op twee plaatsen gebroken, de armen en beenen gekerfd, terwijl eveneens een hersenschudding werd geconstateerd. De politie van Campen- hout stelde het eerste onderzoek in. Aangezien het meisje niet onder vraagd kon worden, tastte men vol komen in het duister. De verwon dingen schenen met een sikkel te zijn toegebracht. Sporen aan de keel wezen er eveneens op, dat er een poging gedaan was om haar te wurgen. Het Antwerpsche pakket, dat spoedig eveneens was ontboden, was nog ter zelfder avond ter plaatse. Op last van de justitie is het meisje naar de Sint Vincentius kliniek te Antwerpen vervoerd. In het geheel werden er 50 verwondingen vastge steld. Extract Algemeene Politieverorde ning voor de gemeente Workum. Hoofdstuk II. Art. 14. Het is verboden op een weg a. runderen, schapen of varkens onbeheerd te laten losloopen of deze aan huizen, stoepen, boomen of palen vast te binden of aangebonden aan wezig te hebben b. runderen, schapen of varkens te dryven of te vervoeren, zonder dat de personen met het drijven of het vervoeren belast den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt; c. hoornvee of paarden met uitzon dering van hokkelingen en kalveren te vervoeren, anders danaandehanc geleid. Bij dit vervoer mag de gelei der niet meer dan één stier, welke voorzien moet zijn van een neusring of zoo noodig, zulks ter beoordeeling van de politie, van een knieband ot drie stuks ander hoornvee geleiden d. niet uitvliegend pluimgedierte of vee onbeheerd te laten loopen. Art. 15. Het is verboden: a. stieren te laten losloopen in lan den, waarover een publiek voetpad ligt; b. van 15 September tot 15 Febru ari in landen, waarover een publiek voetpad ligt rammen, anders dan aan een schaap gekoppeld te laten loopen c. stieren of hengsten, ouder dan 2 jaar, te laten losloopen in landerijen, niet voldoende gescheiden van wegen of van gronden, waarvan anderen het gebruik hebben d. op een weg hengsten of stieren te vervoeren tenzjj dit vervoer ge schiedt door mannelijke personen van 18 jaar en ouder en onder inachtne ming van die maatregelen, welke door den Burgemeester in het belang der openbare orde of openbare veiligheid ten aanzien van ieder transport wor den aangegeven. Art. 17. 1. Het is verboden een aan plakbiljet, drukwerk of geschrift el ders, dan op eigen of daartoe door den eigenaar of gebruiker beschikbaar gestelde gebouwen, muren, schuttin gen, wegen en dergelyke aan te plakken, te schryven of te bevestigen. Artikel 19. Hy, die eenig voorwerp van eenige waarde op een weg vindt, is verplicht daarvan uiterlyk binnen 24 uren kennis te geven aan de po litie. Art. 24. Wanneer in het belang der openbare orde en veiligheid het ver keer moet worden belet of beperkt, of voor het verkeer een bepaalde richting moet worden aangewezen, moet ieder zich dienaangaande onder werpen aan de bevelen van de ter plaatse aanwezige politie. 2. Hy aan wien bij volksverzame lingen op wegen door de politie ge last wordt zich daaruit te verwyderen, is verplicht aan dezen last onmiddel- Rjk te voldoen en wel langs den weg en in de richting, door de politie aan gewezen. Art. 25. Het is verboden op het buitenplein bij de toegangen tot het station door te dringen of op eenige andere wijze belemmering te veroor zaken in de passage of in de doorgang tot het station. Art. 26. Het is verboden de afslui tingen van het stationsplein te be klimmen. Art. 27. Het is verboden goederen, uitgespannen rytuigen, karren, krui wagen of andere voertuigen en voor werpen op Zon- en Algemeen erkende Christelijke feestdagen en voor de overige dagen tusschen des avonds negen uur en zonsopkomst onbeheerd op, aan of langs de straten te laten staan. Art. 28. Het is aan bestuurders van wagens of karren verboden, zich ten aanzien van de plaatsing hunner voertuigen of de verwydering van deze van de straat niet te gedragen naar de aan wijzigingen, in 't belang der openbare orde gegeven door de politie. Art. 30. Het is verboden, langs of op de wegen: a. maaimachines met onbeschutte vingerbalken te laten staan of daar mede te rijden; b. zeisen of andere scherpe voor werpen te vervoeren, tenzij zoodanig bedekt, dat daardoor geen personen gekwetst kunnen worden. Art. 31. Het Is, behalve aan den daartoe van gemeentewege aange- stelden omroeper of zijn plaatsver vanger, een ieder verboden, eenige openbare omroeping te doen. Art. 32. Het is verboden zich in ’t openbaar gemaskerd, vermomd of on herkenbaar gemaakt ofinmaskerade- kleeding te vertoonen. aanraking gekomen, Zy kree, stige brandwonden en is aan volgen daarvan overleden. Maandagmiddag had op de scheeps werf te Millingen een ernstig ongeluk plaats. Zekere P. H. Pastoors was bezig een stuk metaal te slijpen op een slijpsteen, toen deze uiteen sprong. P. kreeg een scherp stuk steen tegen zijn voorhoofd. De man zonk ineen en was direct dood. De ongelukkige was sinds eenige maanden gehuwd. Maandagmiddag had op den Haag- weg te Rijswijk een botsing plaats tusschen een auto-tapissiére en een tram. Beide voertuigen kwamen uit de richting Rijswijk. Deauto-tapissière, welke nog een aanhangwagen had,- wilde de Caan van Necklaan in- den stal. Toen men op het land ging zwaaien, terwijl achter haar in volle vaart de tram uit Delft naderde. Voor de manoeuvre van de verhuiswagens was echter geen tijd meer, de tram hem met een geweldigen smak opzy. Van de tram werd het voorbalcon ingedrukt en braken eenige ruiten. De aanhangwagen der tapissière barstte op zij open en kreeg een gat in het dak. Hij werd van het onder stuk afgerukt, dat aan de auto-tapis- sière bleef hangen. Op het vliegveld Schiphol werd Maandag de 19-jarige volontair T. H. - -- uit Haarlem door een draaiende losschietende lier getroffen. De man schroef van een Fokker-vliegtuig getroffen, waardoor zijn rechterarm zoo goed als geheel werd afgerukt. Maandag is de 63-jarige J. M., wo nende te Haarlem, een paar honderd meter voorbij den overweg Kleverlaan te Bloemendaal door een sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood. Zondagmiddag is te Almelo in het kanaal Almelo—Nordhorn het 10-jarig zoontje van J. Kemper, wonende aan den Vriezenveenschen weg, ver dronken. Export runderen. Gedurende het tijdvak 5 t/m 11 Aug. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 79 runderen t.w. 1 naar Duitschland, 13 naar Chili, 9 naar Peru en 56 naar België. Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak 5 t/m 12 Aug. kwamen in Friesland 147 gevallen van mond- en klauwzeer voor in 22 gemeentenin Groningen 9 (7)in Gelderland 12 (7); Utrecht 31 (15); Noord-Holland 378 (85); Zuid-Holland 121(56); Noord-Brabant 14 (9)Drente en Limburg 1, en in Overijsel géén gevallen, zijnde in totaal 715 gevallen in 204 gemeenten. Bestnettelijke veeziekten. Gedurende de maand Juli j.l. kwa men in ons land 2147 gevallen van mond- en klauwzeer voor, 129 geval len van schurft bij 3 eigenaren129 gevallen van rotkreupel bij 11 eige naren en 19 gevallen van miltvuur bij 19 eigenaren. Weer een groote brand te Hamburg. Voor de derde maal binnen twee maanden tijd heeft in de Hamburg- sche haven een geweldige brand plaats gehad, ditmaal in een pakhuis van de firma Von der Hey- den. Ruim 600 balen katoen, 200 ba len jute, 150 zakken salpeter en een groote partij benzine werden een prooi der vlammen. De schade be draagt meer dan een millioen mark. In Hamburg gelooft men, dat deze reeks van branden niet aan toeval is te wijten, maar dat hier opzet in het spel is. Ernstig motorongeluk te Leidscbendam. Dinsdagavond ongeveer zeven uur heeft te Veur-Leidschendam een ern stig ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft ge kost. De heer V. Lynenburg uit Leid- schendam kwam met zyn motor uit een zywegje, toen tegelykertyd de N.Z.H. Tram den overweg aldaar pas seerde. De motor botste tegen de tram met het gevolg, dat de motorrijder jongens^die plotseling den weg en de duo-rijdster, de 18 jarige mej. staken. De auto draaide een slag om, J. Verhagen, over den weg werden reed tegen een boom op en geraakte geslingerd. Mej. V. was onmiddeliyk het kanaal. By de pogingen om dood. De heer Lunenburg had zooda- Z1,ch te bevrijden, werd de polsslag- nige verwondingen opgeloopen, dat ader van den heer v. d. L. door glas hy enkele uren na zyn aankomst in het R. K. ziekenhuis te Voorburg St. Anthonius is overleden. Naar oogge tuigen verzekeren, treft den bestuur der van de tram geen schuld. Een noodlottige uitrooking. By aankomst te Baltimore van het stoomschip Steel Indentor, dat van Zuid-Amerika kwam, ging men over tot uitrooking om het te desinfectee- ren, daar het schip verscheidene ha- r vens had aangedaan, waar gele koorts ‘209.854 bedroeg, was op 1 Juli 1.1. ge- leerschte. Na de uitrooking werden n verichillende dealen van het ruim doorgesneden, terwyl hy tevens "een ernstige hoofdwonde bekwam. Z(jn naast hem zittende broer bekwam een diepe hoofdwonde. Drie kinderen, die achter in den auto onder water zaten, z^n met groote moeite gered door den heer A. Brouwer. Het ledental van het N. V. V. Het ledental van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.), dat op 1 Januari 1.1. 205.616 en op 1 April landsch*geld f 252.000. Toen hy geheel stegen op 214.599; een groei dus in zes maanden van 8983. I IIIIIIIIIMII.ll, LSUUi.lt 1 heeft een ernstige schedelbreuk be komen. De ongelukkige is naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend.

Friso nl | 1928 | | pagina 2