Uurwerk-Reparatie’s J. Douwen Kuipers Horlogerie - Markt - Workum Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BRANDSMA8 WORKUM-SNEEK Leest de Adiertentifin in dit Blad ZATERDAG RECLAME VERKOOP w Eén jaar garantie -w ^JNHARP^5^ No. 42. ZATERDAG 20 OCTOBER 1928. 54ste Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. 80 c. 18 ’s Morgens en ’s Avonds zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Kroniek der Week. 44 c. Ld STREEP 35 44 40 52 50 68 60 84 Wollen Seriekousen met reductie. GEMOLTON.-DIRECTOIRS met ZIJDEN extra zware kwaliteit Zuiv. woll. dameskous mooie tint. Fantasie Sokken partij Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule,Hor- - loge of Wekker heeft U - val werd gezet, met het gevolg, dat en ingerekend. Bij de wor- net één der inbrekers ging de revolver van één der agenten af, 2... 2_2 werd. De inbreker heeft zelf verklaard dat hij niet den indruk kreeg, schot opzettelijk gelost werd. 60 109 65 92 65 124 70 100 75 114 55 99 Runderen uitvoer. Gedurende het tijdvak van 23 t/m 29 Sept. j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 202 runderen, t.w. 199 naar België en 3 naar Columbia. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Workum. Van 11 tot en met 18 October. Geboren: Akke d v Bauke Fol- doörKdêUhëeren° O."veldman, O'. kertsma en Marttje Groenhof. Gehuwd: Gerrit Leendert Singer 20 jr te Medemblik en Jetske van der Meulen 18 jr. te Workum. Arij Gaastra 22 jr. en Engel Gerritsen 24 jr. beiden te Workum. Arinoldus Dönszelmann 24 jr. te Amsterdam en Neeltje Wie- linga 24 jr te Workum. OverledenBaukje Philipina Boer- sma 72 jr. weduwe van Sjoerd Ynzes Sterkenburgh. 70 75 139 154 17 Oct. Gisteravond gaf Dr. Gramberg van Blaricum een lezing met lichtbeelden over de Medische Zending in Ned. Indië in de Doops gezinde Kerk alhier. Ofschoon de belangstelling nog grooter had kunnen zjjn, was de op komst toch goed te noemen. Nadat de geachte spreker door Ds. I. Huls- hoff was geïntroduceerd, werd dezen de gelegenheid gegeven iets over de medische zending te vertellen. De lezing, welke met lantaarn plaatjes werd toegelicht, was zeer boeiend. Scherp werden in het licht gesteld de vele ziekten welke op Java, het zendingsgebied van den spreker, heerschen en dienen te worden bestreden. Voor dit schoone doel is veel steun noodig en daarom kan z. i. niet genoeg aan dergelijke instellingen worden gegeven. Op duidelijke wjjze kwam uit met welken diepen ernst Dr. Gramberg zijn taak opvat en welke ontberingen hij zich getroost om zooveel mogelijk de inlanders te helpen, door hun ziekten te bestrijden. Zijn werk verdient dan ook alle waardeering en niemand mag achter blijven hem in zijn streven te steunen, hetzij door geld, hetzij door het zenden van kleeren, speelgoed en andere dingenwaardelooze voorwer pen in onze oogen, zijn soms luxe artikelen voor de inlanders. Het adres van Dr. Gramberg, die gaarne alles wil ontvangen en ter bestemder plaatse brengen, is Blaricum (N.H.). 17 Oct. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat dezer dagen in den tuin van den heer IJ. Oosten alhier een schaaltje aardbeien van den kouden grond kon worden geplukt. 18 Oct. Mej. A. Reinstra, op wachtgeld gestelde onderwijzeres, thans assistente aan de R. K. Meisjes school alhier, is door het Ministerie overgeplaatst als onderwijzeres te Assendelft. Beroepen bij deNed. Herv. Gem alhier Ds. Hoen te Ee (bij Dokkum). aan het Mauritshuis schenkt. Volgens berichten uit buitenlandsche neemt men aan, dat de Duitsche re- bladen, zou de ex-Keizer van Duitsch-1 land het kasteel s Heerenloo in de buurt van de Duitsch-Nederlandsche grens hebben aangekocht, omdat het genoeg zou zyn. Men verliest echter uit het oog, dat de Nederlandsche regeering ook nog een woordje heeft mee te spreken. De „balling van Doorn“ heeft de toestemming onzer regeering noodig, om zich elders binnen de Nederlandsche grenzen te vestigen. De Indische begrooting voor 1929 is ingediend en niettegenstaande de min rooskleurige verwachtingen, is men er in geslaagd, het evenwicht Geen enkele belastingverlaging kon in overweging genomen worden. Men raamde een hoogere opbrengst voor de invoerrechten (circa 7 millioen) petroleum accijns (5^2 milt), lucifers- accijns (3 mill.), bedreven (3i/2 mill.). Lager geraamd werden vennootschaps belasting (met 6 millioen) en ’s lands caoutchoucbedrflf (3 millioen.) In Rotterdam was uitgelekt, dat een aantal bekende inbrekers in een be paald perceel zouden inbreken. Een val werd gezet, met het gevolg, dat twee inbrekers op heeterdaad betrapt werden en ingerekend. Bij de wor steling met één der inbrekers ging de revolver van één der agenten af, waardoor de inbreker ernstig gewond dat het Duitschland. Berlijn, 18 Oct. In politieke kringen geering zal wachten tot na de presi dentsverkiezingen in Amerika, om een nota aan de ex-geallieerden te zenden ow over de ontruiming van het Rijnland, kasteel te Doorn niet representatief Omstreeks dien tijd zal dr. Stresemann ook weer de leiding van „buitenland sche zaken” op zich genomen hebben. De vertraging moet o.m. worden ver klaard door de rede van Poincaré, waarin eischen betreffende het herstel en veiligheidsvraagstuk werden ge steld, die voor Duitschland onaanne melijk moeten worden geacht. Te Berlijn gelooft men, dat Amerika na de presidentsverkiezingen beter in staat zal zijn, invloed op de politieke en financieele toestanden in Europa uit te oefenen. Ramsay Mac Donald de leider der Engelsche Labour-Partij, verklaarde in een rede voor Duitsche politici, dat de verandering in de houding van Engeland ten opzichte van Duitsch land zeer zeker niet uit het Engelsche volk voortkomt. De onderteekening van het commu nistische volksreferendum tegen den bouw van pantserkruisers moet waar schijnlijk een mislukking worden ge acht. Men schat het totaal der uitge brachte stemmen op ca. twee millioen, terwjjl de communisten by de jongste verkiezingen voor den rijksdag vier en een half millioen stemmen op hun candidaten vereenigden. De Pressa, de bekende internatio nale perstentoonstelling te Keulen, waaraan 43 landen deelnamen, is ge sloten. In het half jaar van haar be staan werd zij door 5 mïliioen bezoe kers bezocht. Diversen. Van heinde en verre. De Graf Zeppelin, het Duitsche luchtschip onder commando van dr. Eckener, bereikte na een reis van lll1^ uur Lakehurst in Amerika. De aankomst had Maandagavond om 5.30 Am. tijd plaats. De Z. R. 111, thans de Amerikaansche Los Angeles”, deed in Oct. 1924, ook onder dr. Eckener, de reis in 81i/2 uur, en de Engelsche R 34, bestuurd door capt. Scott, deed in 1919 over de heenreis 101 uur, over de terugreis 75 uur. De keizerin-weduwe van Rusland, Maria Feodorovna, een geboren prin ses van Denemarken, overleed te Ko penhagen in den leeftijd van 81 jaar. 25 30 35 40 45 50 33 44 55 66 77 88 ALLÉÉN ZATERDAG MANUFACTURENHANDEL J.l. Maandagavond had in Café „De Leeuw” de eind-wedstr(jd plaats van de gehouden 6-bals billard- wedstrjjd. Onder veel belangstelling werd door verschillende personen, waar onder eerste klas spelers, getracht iet record dat met 52 punten op naam stond van den heer O. Veldman, te verbeteren, wat evenwel aan geeni van allen mocht gelukken, zoodat de zeer mooie prijzeneen Veeno Rjjwiel, Klokgarnituur en Barometer resp. c en J. Seekles zjjn gewonnen met 52, 51 en 50 punten. Met voldoening mag de heer deVries op deze interesante wedstrijd terug zien. Door den Rijksontvanger alhier wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor 1 November a.s. het eerste gedeelte moet zyn betaald van de verschuldigde Rtfksinkomstenbelas- ting enz. 1928/29, door hen, wier aan slagbiljetten zijn gedateerd in Juli 1928. tabletten WORKUM. J.l. Vrijdagavond hield de Damclub „Onderling Genoegen” alhier een speelavond. Hoewel in deze eerste partijen geen hoogstaand spel werd vertoond, en de noodige spanning nog ontbrak, kon toch worden geconstateerd, dat het Damspel aardig vorderingen heeft ge maakt, gedurende het laatste jaar. Besloten werd, dit winterhalfjaar jeregeld des Vrijdagsavonds te spe en en verder dat in de komende wedstrijden één spel zal worden be oefend n.l. het Hollandsch Damspel. Verleden winter werd ook nog Friesch „over alles” gespeeld. Voorts werd nog besloten om een Competitiewedstrijd te houden en daarna een wedstrijd in klassen. Dat er wel animo komt, bleek Vrijdagavond toen behalve uit eigen plaats twee damliefhebbers van Hin- Heden Vrijdagavond bestaat nog gelegenheid zich als lid op te geven. Ds. C. J. Schweitzer alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten NEDERLAND. Amsterdam, 18 October. De reis der laatste drie vliegtuigen naar In dië verloopt niet zoo fortuinlijk, als we allen gehoopt hadden. De eerste twee hebben met prachtige gelijkma- oo_; tigheid en binnen den vastgestelden voor den gewonen dienst te handhaven tijd, hun post in Indië afgeleverd. Voor de andere drie is de toestand aldusno. 3 maakte op 2 Oct. te Caw- pore een landing, werd beschadigd, en moest ter reparatie daar blijven. No. 4 werd te Calcutta opgehouden wegens zware regens. Bij het opstij gen te Rangoon zakte het met een wiel in den modder en werd ernstig aan vleugel en schroef beschadigd. No. 5 kreeg dichter bij huis, in Bag dad reeds, een ongemak, namelijk een breuk van het landingsgestel, waar door eenige dagen oponthoud ontstaan zijn. Maandagmiddag heeft te Rotterdam de installatie van den nieuwbenoem- den burgemeester Mr. P. Droogleever Fortuyn plaats gevonden. In de raad zaal waren, behalve de raadsleden, talrijke hoofdambtenaren, burgemees ters van omliggende gemeenten, een kamerlid enz., aanwezig. In zijn in- stallatie-rede wees de waarnemend burgemeester mr. A. de Jong er op, dat Rotterdam in den loop van zes eeuwen is uitgegroeid van een on aanzienlijk gehucht aan de Rotte, tot een gemeente van meer dan 576.000 inwoners, en nu in alle landen bekend staat als zeehavenstad, de derde van den aardbol, eerste van het vasteland van Europa. In Amsterdam hield de Nationale Unie een vergadering, om te spreken over de kwestie „Indië en het Rijk". Prof. dr. D. Gerretson achtte de aan hangige wijziging van de Indische Staatsinrichting van vérstrekkende principieele beteekenis voor de toe komst van het Rjjk. De radicale rich ting wilde aan de beide Indiën aan stonds zooveel mogelijk de positie verschaffen van het Britsche Dominion, die practisch neerkomt op staatsrech- }00pige lusten worden gepubliceerd, telijke onafhankelijkheid; de overwin- -- - - -j_ ning van die richting beteekende dé verbrokkeling van het Rijk. De his torische richting begeerde de grootst mogelijke zelfstandigheid der beide Indiën/ mits binnen een georganiseerd Rijksverband. Werd het wetsontwerp door het parlement aangenomen, dan beteekende dat de principieele abdi catie van de Nederlandsche leiding des Rtfks. De Koninklijke familie zal Vrijdag morgen in Breda aankomen, om het feest van het honderdjarig bestaan van de Kon. Mil. academie mede te maken. Zaterdagmiddag zal het hooge gezelschap weer uit Breda vertrekken. Prins Hendrik zal den grooten gala- avond (Vrijdag) meemaken. Ook mi nister Lambooy was Donderdag en Vrijdag aanwezig. LrZ dam, namelijk van de collectie-Six, werden zeer aanzienlijke prijzen be steed. Eén stuk bracht f360.000 op. De Nederlandsche schilderijen brachten totaal op f 1.946.845. „De Brief”, een stuk van Gerard Terborch werd voor f290.000 aangekocht in opdracht van Sir Deterding, die he^ -dwingen. BUITENLAND Engeland. Londen, 18 Oct. In tegenstelling met geruchten, die als datum voor de algemeene verkiezingen September 1929 noemden, wordt verklaard, dat deze wel degelijk in Juni zullen plaats lebben. De nieuwe kiezerslijsten, waarop de namen van 5 millioen nieuwe vrouwelijke kiezers zullen voorkomen, kunnen op 1 Mei gereed znn. In Januari kunnen reeds voor- 1 -- J A X» 1 4 A M Ltoyd George oefende in een rede voering felle critiek op de regeering uit. Het bezet houden van het Rijnland was een „inbreuk op een plechtig verdrag”. Duitschland had al zijn verplichtingen inzake ontwapening naar letter en geest uitgevoerd, maar al vier jaar lang had de Britsche re geering niets gedaan om de in 1919 afgelegde plechtige belofte gestand te doen. Het Fransch-Engelsche vloot- accoord was de „meest sinistere ge beurtenis sedert den oorlog.” Zich een tegenstander van Italië te betoonen was het summum van dwaasheid, maar een tegenstander van Amerika te zyn was volslagen krankzinnigheid. Lord Birkenhead zal thans definitief aftreden als minister voor Indië. Frankrijk. Parijs, 18 Oct. De radicalen schijnen den strijd met Poincaré te willen ver- Op een schilderijveiling te Amster- scherpen. Poincaré heeft namelijk ge- »n, namelijk van de collectie-Six, dreigd heen te gaan, als de begrooting y niet vóór het einde van het jaar afge handeld is. De radicalen nu willen de beraadslagingen rekken en hebben verzocht, de parlementaire zitting niet te openen, vóór hun partijcongres, dat 4 Nov. begint, is afgeloopen. Zi) schij nen Poincaré tot heengaan te willen De&ooiiogsbegrooting voor 1929 be draagt 7.680.000.000 francs of 849 mil lioen meer dan voor 1928. werd in den nacht van 3 op 4 October tegenwoordigen vorm in het algemeen bii Porto aangevaren door het Griek- niet tot het gowenschte resultaat. sche stoomschip Ekatrina Goelandria. 4. De afschaffing van de hier be- De duikboot zonk in volle zee. Drie- sproken personeele belastingen, diene en veertig man kwamen om. Weer langs den weg van parlementair riachtoffefs van het sluipmoordenaars- initiatief zoo spoedig mogelijk te wapen, dat „duikboot” heet. worden bevorderd. Besmettelijke veeziekten. Gedurende het tijdvak van 23 Sept. ;/m 30 Sept. j.l. kwam het mond en klauwzeer in ons land in totaal met 132 gevallen voor in 253 gemeenten, als volgt over de onderscheidene pro vincies verdeeld: Friesland 546 ge vallen in 39 gemeenten, Groningen 42 (16), Drente 4 (2), Gelderland 22(11), deloopen waren gekomen. Utrecht 81 (30), Noord-Holland 304 Heden Vrijdagavond b< (76), Zuid-Holland 115 (65), Zeeland -,iJ - 5 (4), Noord-Brabant 9 (6). Fantasie Sokken zuiver wol 98 c. GEMOLTON.-DIRECTOIRS met ZIJDEN STREEP 30 35 40 45 50 55 36 44 52 60 68 76 KOUSEN en SOKKEN Imitatie wollen dameskous I! Personeele belasting van winkels. Op het congres van den Neder- landschen Middenstandsbond is een jrae-advies met de volgende conclu- ilen behandeld, inzake de personeele jelasting op winkels, hotels en koffie- luizen 1. Invoering van de bedrijfsbelasting heeft het karakter der personeele belasting sterk gewijzigd en haar gemaakt tot een zuivere verterings belasting. 2. Productieve uitgaven als uitga ven, gedaan voor de installatie van winkels, hotels en koffiehuizen, mogen door een verteringsbelasting niet worden verhoogd. 3. Wil men, wat hotels en koffie huizen betreft, de bezoekers van die inrichting treffen, dan leidt een hef fing van personeele belasting in haar niet tot het gewenschte resultaat. Purol bij Ruwe en Schrale Huid t*' FRISO. SanaRE hij Verkoudheden en Rheumatiek L« vjr.l op S.MPUin de» ubl.eu»

Friso nl | 1928 | | pagina 1