BRIL KECLAME VERKOOP BRANDSMA MUNT Fa. Joh. Tromp, Snoek 30a UURWERK- REPARATIES J. VAN DOUWEN KUIPERS Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz PEPER-1 workum-sneek! «■«■«■Mi zeer terecht een g e- zocht artikel! J. I. de JONG - OPTICIëN- WORKUM I In DIT jaargetijde I p vooral is g Pijnloos Scheren \AOBSv PUROL er op! ZATERDAG a.s. ZATERDAG 27 OCTOBER 1928. 54ste Jaargang. No. 43. Hebt al eens ’n li ’8 Plaatselijk Nieuws. c. I 134 134 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. BOÜWSTEENEN. Het verzacht en geneest Officieel Gedeelte. Openbare kennisgeving. a T Ft ICOT ,Vfi:s MIJ 75Z 1 e Doele” alhier, door de Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Engros Chocolade, Suikerwerken Banket, Biscuits, Cacao Jaeger mans Hemdrokken speciale prijs 96 c. Doos Katoon CAMISOLES spot goedkoop 36 c. Gevoerde Hand schoenen slechts 54 Zuiv. wollen CAMISOLES rose, lila, wit slechts Moderne Kap Hand schoenen 59 Zwaar gevoerde Hand schoenen 82 Jaeger Mansbroeken zware kwaliteit Hand schoenen met Bontrand 114 Binnen een week gereed BQT* met 1 jaar garantie HORLOGERIE HARKT ALLE GEMOLTON. JAEGER EN WOLLEN ONDERGOEDEREN MET REDUCTIE HANDSCHOENEN zitten en piekeren, steeds maar pie keren, over wat nog niet eens aan de orde is. Zeer juist zegt daarom Knox: Laat niet do fouten van gis teren, noch de vrees voor morgen, Uw heden bederven. Het heden Juist, laten we het werk doen, dat voor de hand ligt. En dat goed doen. Dan zullen we mor gen zeker de goede, volmaakte stee nen vinden, om onzen blanken levens- burcht op te trekken, steeds hooger, tot ijle, klare hoogten. Charles Kings ley zei: Doe de plicht van vandaag, bestrijdt de verleiding van vandaag en verzwak Uzelf niet en leidt U niet af door vooruit te zien naar dingen, welke ge toch niet kunt zien, en niet kon begrijpen, zelfs al zag U ze Floris C. besteld, of laten repareeren in eigen plaats? Informeert eens bij onze afnemers en ze zullen ons adres recomandeeren. Menschen denken, dat er toe standen bestaan, waarin men met menscheltjke wezens mag handelen zonder liefde. Maar die zijn er niet. TOLSTOY. Laat niet de fouten van giste ren, noch de vrees voor mor gen, Uw heden bederven. KNOX. iets voor deze bazaar beschikbaar te willen stellen. Gaarne wekken we ieder er toe op, om ook deze ba- zaar te doen slagen. 24 Oct. Evenals verleden jaar hebben we ook nu weer gebruik ge maakt van de geboden gelegenheid om de gemeente-begrooting voor den dienst 1929, die voor de ingezetenen ter inzage lag, eens door te zien. Het tweede deel der b?grooting, de kapi- taaldienst, bleek van weinig interesse te zijn, daar geen buitengewone werken, als het maken van nieuwe óruggen of het aanleggen van nieuwe straten, waren voorgesteld. Ook het eerste deel, de gewone dienst, bleek ons in het teeken van bezuiniging te staan, hoewel toch de belasting niet was verlaagd Men lichtte ons in, dat dit een gevolg was van de slechte belastingopbrengst in het jaar 1927, waardoor deze begrooting met een tekort van bijna f13.000 moest begin nen. Als gevolg van het niet sluiten van nieuwe leeningen waren de posten rente en aflossing gedaald, terwijl ook de kosten voor „openbare werken” danig waren besnoeid. De kosten van het bijzonder onder wijs waren daarentegen weer gestegen met ongeveer f 4000, terwijl ook het Armbestuur f 100 meer subsidie vraagt. Wy hoorden, dat de verschillende begroetingen heden avond door den Raad zullen worden behandeld. Onder no. 16 is aan het Ryks- telefoonkantoor alhier aangesloten, J. Palstra, stationskoffiehuis. Door de ambtenaren der belas tingen is bij de in de vorige week gehouden controle voor de rijwielbe- lastingwet één overtreding geconsta teerd. Proces verbaal werd opgemaakt. Gaarne vestigen wy de aandacht onzer lezers op de in dit no. voor komende advertentie betreffende de filmavonden op 31 Oct. en 1 Nov. in het Gebouw Rehoboth. Ook in Bols- ward is de film De Negerhut van Oom Tom vertoond, waarvan de Bols- wardsche Courant de volgende re censie geeft: De Negerhut van Oom Tom. Dinsdag- en Woensdagavond wer den in „De Doele” alhier, door de Directie van de „Bioscoop bij de Waag” te Sneek, twee buitengewone voor stellingen gegeven. Als hoofdnummer werd beide avon den opgevoerd de wereldsuccesfllm „De Negerhut van Oom Tom”, naar het bekende werk van Harriet Beecher Stowe. Beide avonden was de zaal flink bezet en hebben de aanwezigen ten volle genoten van mooie en duidelijke films waarin prachtig spel werd weer gegeven. Vooraf werd vertoond de kom. twee- acterSchoonmama in de Wittebroods weken”, die bij het publiek wel in den smaak viel, getuige de herhaal de lachsalvo’s, waartoe het verhan delde in die film dan ook ruimschoots Geen pyn of naschrijnen en stukgaan der huid, indien men véór het inzeepen de baardoppervlakte inwryft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken, nemen de ver zachtende Purolpoeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 et, tube 80 ct. Purolpoeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Morgen, Zaterdagnamiddag, zal de jaarRjksche door 't Gemeentebestuur georganiseerde collecte ten bate van het Vredeswerk van het Roode Kruis plaats hebben. Crescendo heeft daarbij gratis medewerking toegezegd, ter- wyl eenige jongedames zich eveneens belangeloos beschikbaar stelden voor het ophalen der gelden. Waar het Ned. Roode Kruis steeds no. 1 was om te helpen bij de rampen die ons land de laatste jaren troffen, zullen er zeer zeker slechts weinigen worden ge vonden die geen waardeering voor dit liefdewerk hebben. Het Gemeente bestuur vertrouwt dan ook, dat vele ingezetenen ook thans gaarne een offertje willen brengen, want zonder geld kan het Roode Kruis natuurlijk niets doen. Workum, 26-10-’28. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR. Azn. aanleiding geeft. Het hoofdnummer „De Negerhut van Oom Tom” is ingedeeld in 12 ac- ten en is van het begin tot het einde vol spanning. Het verhaal waaraan de film haar ontstaan te danken heeft, is zeker bij velen onzer lezers en lezeressen wel bekend. De schrijfster heeft op aandoénlijke wijze het lot der negerslaven beschre ven, ten tijde dat in een groot deel van Amerika de onmenschelijke sla vernij nog bestond. Wij meenen dan ook te kunnen vol staan met de mededeeling, dat de vertooning dezer film, waarby op tref fende wyze het verhaal in beeld is gebracht, aandachtig werd gevolgd. De personen, die in deze film de hoofdrollen vervulden gaven prach tig spel te zien. De weergave van alle tafereelen was in één woord schitterend te noe men, terwijl de muziek zich bij het verhandelde prachtig aansloot. Al de bezoekers waren dan ook vol lof over het vertoonde en wij zijn er van overtuigd, dat de Directie zeer veel eer heeft behaald met deze buitengewoon best geslaagde opvoe ringen. 25 Oct. Gisteren slaagde te Rot terdam, voor den Nederlandschen Kruideniersbond, voor het diploma Warenkennis, onze vroegere stadge noot, de heer H. Haytema Pzn. te Alkmaar. Donderdagavond j.l. werd de uitgeschreven Reciteerwedstryd der C. J. V. alhier gehouden. De opkomst van het publiek was best te noemen, want toen de leider, Ds. C. J. Schweitzer begon met 't afwerken van 't programma, waren alle plaatsen bezet. De Jury, bestaande uit de Heeren IJ. Wielinga en S. H. v. d. Kluit alhier, benevens de Heer H. N. H. K. de Jong te Ferwoude, kende by monde van den Heer v. d. Kluit, de volgende pryzen toe: Afd. Ernst. Ie prfls D. Visser te Witmarsum met „Drie Sterren” 76 punten. 2e prys S. R. Hoekstra te Sexbierum met „Oan ’e poarte” met 74 punten. Afd. Luim. Ie prijs J. de Vos te Oldeboorn met „In joun fen noft en wille” 84 punten. 2e prijs F. Dooren- spleet te Sneek met „De Zenuw achtige voordrager” 77 punten. De publieksprijs in ernst viel ten deel aan D. Visser te Witmarsum met 45 stemmen en in luim aan Jac. de Vos te Oldeboorn met 44 stemmen. De C. J. V. kan met genoegen op dezen avond terugzien. MANl FACTURENHANDEl. (Él Sslsl Mededeeling van den Burge meester van Workum, WORRUM. Nader vernemen wij, dat mej. A. Reinstra, op wachtgeld gestelde onderwijzeres, vroeger assis tente aan de R. K. Meisjesschool alhier, niet door het ministerie is overge- plaat&t, doch benoemd is als onder wijzeres aan de R. K. Jongensschool te Assendelft. 25 Oct. Woensdagavond kwamen op den Stationsweg ter hoogte van het huis van den gemeente-ontvanger twee auto’s, een passagiersauto en een auto voor melkvervoer met elkaar in botsing. De melkauto kon haar reis vervolgen, doch de passagiersaute bleek nogal gehavend. Volgens den bestuurder van deze auto was hy verblind geworden door de felle lichten van de melkauto, die eerst wel waren gedoofd, doch te vroeg weer waren ontstoken. Persoon lijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. 25 Oct. Naar wy vernemen zal door het muziekcorps „Crescendo” in het begin van Februari 1929 een bazaar worden gehouden. De op brengst zal dienen voor het aanschaf fen van nieuwe instrumenten en tot dekking van de oude schuld. Er heeft zich bereids een dames-co- mité gevormd, bestaande uit de dames Schweitzer, Gaastra, Groenendal, van der Kluit, van Bruggen, Haytema, Koornstra, Wielinga, Ridder en van der Werf, dat haar medewerking heeft toegezegd. De Edelachtb. Heer Burgemeester heeft het eere-voorzitterschap aan vaard, terwijl naast het Bestuur van „Crescendo” een comité voor dit doel is gevormd, bestaande uit de heeren van Bruggen, Hofman en Steginga. Reeds deze week zullen circulaires worden verspreid, met het verzoek Wij beoordeelen onszelve naar hetgeen waartoe we ons in staat achten te doen, terwijl anderen ons beoordeelen naar hetgeen we reeds gedaan hebben. LONGFELLOW. Er is een gedicht van den beken den dichter Longfellow, dat moeilijk in onze taal in dichtvorm is weer te geven, maar dat een bijzonder mooie gedachte inhoudt. Deze dichter van zoovele fijne, mooi-doordachte en levenswijze poëzie, zegt daarin onge- Vredeswerk Nederl. Roode Kruis, veer dit: Wij zijn alle bouwers van het Lot, werkende op de muren van den tyd, sommigen met massieve en groote daden, sommigen met de sier- selen der poëzie. Voor het gebouw dat we oprichten is de tijd met bouw stoffen vervuld. Onze hodens en onze gisterens zijn de blokken, waarmee we bouwen.... Geef aan deze blokken goede, juiste vormen, laat er geen gapende ruimten tusschendenk niet, omdat niemand het ziet, dat zulke dingen ongezien blijven.... Anders zijn onze levens onvolledig, vinden we, als we op deze muren van den tyd staan, gebroken trappen, waar de klimmen.... Dit is ee® wonderlijk mooi beeld, dat Longfellow hier geeft van het leven. Hoe alles in het leven, al onze ervaringen, al onze daden, al onze handelingen, bouwsteenen zijn voor de muren van den tijd. Met onze daden en gedachten bouwen wij ons leven op. Zeker, wij allen willen mooie gebouwen maken, hoog terenende burchten, blanke kasteelen, van geluk, voorspoed, harmonie en goeden wil om ons heen. Wij willen allen mooie levens bouwen. Maar we vergeten daarbij soms één ding: dat we de bouwsteenen daarvoor niet ergens kunnen opdiepen, niet ergens kunnen leenen of stelen. Dat we de bouwsteenen voor onze levens slechts kunnen vinden in onze eigen gedach ten, in onze eigen ervaringen, onze eigen daden. Mooie levensburchten willen we bouwen? Goed, maar dan moeten we zorgen mooie steenen daartoe te gebruiken, goede gedach ten, goede, eerlijke daden, die door waarheid en liefde gevormd worden tot zuivere, gladde blokken, waartus- schen geen open hoeken en gaten blijven gapen. Zoo bouwend, bouwen we goed en stevig. We denken soms wel eens, dat we er een slechte steen tusschen door kunnen smokkelen. Niemand zal het zien. Nu niet, mis schien. Maar het zal zeker ontdekt worden, o zeker. Zoo’n slechte steen is de een of andere slechte daad, ge volg van een slechte eigenschap, van oneerlijkheid by voorbeeld, of jalou- zie, of haat. Als we daarop voortbouw en in ons leven, is de bouw niet hecht, blijft er een leelijke zwakke plek in, één van die gapende ruim ten vinden we, als we verder willen, hooger willen bouwen, een gebroken trap. waar de voet strui kelt, wanneer we pogen te klimmen. Er zijn er ook onder ons, die de gewoonte hebben, bij hun bouw steenen neer te zitten. Bij die slech te bouwsteenen dan, die verkeerde daden en gedachten, die fouten die ze maakten. Zelfs wanneer ze deze bouwsteenen „goede, juiste vormen gegeven hebben,” door die gemaakte fouten recht te zetten, de gevolgen ervan zoo mogelyk uit te wisschen en het voornemen, voortaan die fout niet meer te maken; zelfs dan, ter wijl de bouwsteen nu mooi en gaaf is geworden, zitten ze erbij neer en weeklagen en piekeren er over, dat die eene bouwsteen zoo slecht is geweest. Terwijl hij het nu toch niet meer is. Het is wel’duidelijk, dat men aldus niet erg hard opschiet by den bouw aan de muren van den Tijd. Ook de vrees, dat wij morgen mis schien niet de goede steenen voor ons werk zullen vinden, doet sommi gen van ons in armoede terneer Als Uw Handen ruw zijn of gespron gen en Uw Lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand- en snij- wonden, ontvellingen en allerlei huid- voet struikelt, wanneer wij pogen te verwondingen Posterijen. Ingaande 1 November a.s. worden in het verkeer met het buitenland de porten verlaagdnadere inlich tingen hieromtrent kunnen aan de kantoren worden ingewonnen. In verband hiermede kunnen uiter lijk tot 31 October a.s. de bij het publiek voorhanden briefkaarten van 10 cent aan de postkantoren worden ingeleverd. Op 1 November a.s zullen deze ingeleverde briefkaarten worden teruggegeven met terugbetaling vau 2i/2 cent voor elke ingeleverde brief kaart. Voorts kunnen de bij het publiek voorhanden frankeerzegels van 15 10 en 3 cent, mits gaaf en ongeschon den, gedurende de maand November a.s. worden ingewisseld tegen fran keerzegels van 121/2, 71/2 en 21/2 cent. ------ De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM; Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) brengen ter kennis van belangheb benden, dat op den 31 October 1928 gelegenheid zal bestaan om zich gratis te doen VACC1NEEREN. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich op genoemden dag vervoegen by den arts S. de Walle te Workum, aan huis op het gewone spreekuur. Workum, den 24 October 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Il RISO •k

Friso nl | 1928 | | pagina 1