ünrierk-Reparatie’s. J. van Donven Kuipers enz. Nieuws- en Advertentieblad Nienwjaars-AdïCFtentiëa èl 35 cent. BRANDSMA’s w I Jtu/ive schuue fiuld voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hiudeloopen, Stavoren, enz i w Eén jur garantie -w ZATERDAG 8 DECEMBER 1928; No. 49. 54ste Jaargang. Gemengd Nieuws I Officieel Gedeelte. D 59 Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. TEGEN SPOTPRIJZEN Bekendmaking. Bekendmaking. Kroniek der Week. Onze Leeszaal. WORKÜM - TELEFOON 34 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. enz. enz. f 1 losten in actie Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten VANAF JEOEDETV RUIMEN WU OP ALLE DAMES-CONFECTIE - D. W. Z. alle DAMESBACKFISH- en KINDERMANTELS, waaronder nog de nieuwste snufjes. Alle DAMES-, BACKFISH- en KINDERJAPONNEN Op iedere door ons in orde gemaakte Klok, Pendule, Horloge of Wekker heeft U Horlogerie - Markt - Workum 1 O Burgemeester en Wethouders van WORKUM noodigen belanghebbenden uit de jaarlijksche contributie over 1928 voor ten hunnen name staande eigen graven op de Algemeene Be graafplaats aldaar ter Secretarie te betalen in de gewone kantooruren van 9—121/2 en van 2—5 uur, gedurende de eerste helft der maand December 1928. Workum, 20 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. purol Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan KLAAS M. HIJL- KEMA, Veehouder te Workum en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het plaatsen van een benzine motor van 4 P.K. in zijn boerderij G 266. kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie D no. 799. Workum, 30 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Az. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk No. Maandagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. NEDERLAND. Amsterdam, 6 December. Een prach tige staat van dienst is het, die van de reddingstations der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij ge durende het tijdvak 16—27 November, waarin twee zware stórmen vielen. Van de diverse schepen werden totaal 89 menschen gered. Veertig maal kwamen de reddingsposten in actie of voeren de reddingbooten uit. Eén redder verdronk. Een royaal gebaar van de Vereen, voor den Effectenhandel te Amster dam, die met btfna algemeene stem* Jammer was het, dat het electrisch licht ons plotseling in de steek liet, waardoor weer de oude petroleum lampen en kaarsen dienst moesten doen. Gelukkig was het euvel spoedig verholpen. Wegelooven, dat Workum met genoegen op dezen dag kan terug zien. - men besloot f60.000 (maximum) be schikbaar te stellen voor het station- neeren in IJmuiden van een volledig toegeruste motor-reddingboot. Dit is bedoeld als een hulde aan de moedige mannen, die sedert jaar en dag daden van moed en zelfopoffering verrichten en i_L reddingmaatschappij in staat te stellen, haar organisatie zoo perfect mogelijk te maken. De reddingsvloot bestaat nu uit 35 vaartuigen, waarvan 7 motorbooten. In hachelijke positie, Een Finsch vrachtschip, mot hout geladen, is Zondag, naar de „Tel.” aan de „Times” ontleent, in de Finsche Golf tzdens een storm vergaan. De bemanning heeft 10 uur in een klein bootje rondgedreven en kwam ten slotte aan de Estlandsche kust terecht, waar zij werd gered. Een man is echter tengevolge van de ontbering overleden, terwijl een kokin is ver dronken. Het bootje liep herhaaldelijk vol met ijskoud zeewater dat de mannen met hun petten moesten uithoozen; riemen waren niet aanwezig en met allerlei primitieve middelen slaagde men er in het bootje voort te bewegen Ir. J. A. Kalff, lid van de directie der Nederl. Spoorwegen heeft tegen 1 Juni a.s. eervol ontslag gevraagd. Hij wordt in April 60 jaar. 35 jaar is hij in dienst der Nederlandsche spoor wegen geweest, waarvan de laatste 20 jaar als directeur. Een ware spoor- wegveteraan dus. De heer Colijn hield te Amsterdam een rede voor de centr. a.r. kiesver- eeniging over het koloniale vraagstuk, en gaf o.m. te kennen, dat de verhou ding van Nederland en Indiö moet zijn als van voogd tot pupil. Spr. had in Indië ervaren, dat de anti-Neder- oogenblik nog onbeteekenend is,*maar Een tragisch geval. De vijf lijken van de in hot Volken rak, nabij Steenbergen, op 23 Nov. gezonken tjalk „de Nieuwe Zorg”, liggen ruim een week onder water zonder dat pogingen tot berging wor den gedaan. De Friesche Mij. voor Verzekering van Schepen telleeren- veen, waarbij het schip verzekerd was, heeft te kennen gegeven, dat zjj het schip vrijgeeft, hetgeen wil zeg gen, dat de maatschappij zich niet met de berging belast. Krachtens de scheepvaartwet van 1853 zal de rijks waterstaat deze taak dus op zich dienen te nemen. Het is droevig voor de nabestaanden van de overleden bemanning, merkt de „Tel.” terecht op, dat de 5 lijken reeds een week onder water liggen, zender dat men x pogingen heeft gedaan ze te lichten.^6 instorting gedood. Een collega van den schipper heeft in den stormnacht een kapitein van een sleepboot verzocht „de Nieuwe Zorg” assistentie te verleenen, maar dat deze geweigerd heeft, daar hij vreesde, dat hij zijn sleeploon niet uitbetaald zou krijgen. Indië, Kerstmis, Nieuwjaar! Verzendt uw Kerst- en Nieuwjaars- mail naar Nederlandsch-Indië per vliegtuig. Vertrek Amsterdam Schip hol 11 December 7.30 v.m. Verschuldigd, boven het gewone port, voor: Stukken met voorrang. Briefkaarten en postwissels 75 ct. per stuk (voor- rangsrecht inbegrepen.) Alle andere stukken (Brieven, drukwerken, mon sters enz.) 75 ct. por 20 gram 40 ct. voorrangsrecht per stuk. Stukken zonder voorrang. Brief kaarten en postwissels 40 ct. per stuk. Alle andere stukken (Brieven, druk werken, monsters enz.) 75 ct. per 20 gram. Te voldoen met luchtpostzegels. Gezonken. Woensdagochtend ongeveer 6 uur is de Fransche sleepboot „Atilla”, die uit Duitschland was gekomen met een sleep; door tot dusverre onbekende oorzaak gezonken, juist, toen zij tegen over de steenfabriek van de firma Terwindt en Arntz gemeerd lag. De schipper, Wisse genaamd, en een 2-tal matrozen konden zich in nachtgewaad met behulp van andere varensgezellen in veiligheid stellen. Men wist den tros nog tijdig te kappen, zoodat de sloepschepen niet gezonken zijn. Het scheepvaartverkeer ondervindt van dit ongeval veel hinder, daar de „Atilla” juist in het vaarwater ligt. Fraude Dinsdagmiddag heeft de marechaus see uit Nijmegen den rentmeester W. L. van het burgerlijk armbestuur te Grave bij aankomst met den autobus van 4 uur te Nijmegen aangehouden. De aanhouding’ geschiedde, naar de „N. R. Ct.” meldt, op telefonisch ver zoek van den commandant der mare chaussee te Grave. Bij het accoun tantsonderzoek is een kastekort van ongeveer dertienhonderd gulden ont dekt. Een visscher doodgeschoten. Dinsdagmiddag is de 22-jarige vis scher August Henke, uit Kolberg (Pommeren) in zijn kotter op zee doodgeschoten. De vijfde compagnie van het vierde infanterie-regiment hield aan de Oostzeekust een schiet oefening met scherp, waarbij Henkel door een kogel is getroffen. De kotter is waarschijnlijk te dicht bij de kust gekomen. Een stoomschip vermist. Het Hamburgsche stoomschip „Im- memhof”, dat 21 November 1.1. naar iandsche beweging in Indiö op het King’s Lynn vertrokken is, is daar oogenblik nog onbeteekenend i», maar nog steeds niet aangekomen. Men MANUFACTURENHANDEL vreest, dat het schip met 19 man aan boord is omgekomen. riijnongeluk. In de mijn Westerholt (Duitschl.) werden door het instorten van een schacht vijf arbeiders opgesloten. Na urenlangen arbeid konden vier ar beiders bevrijd worden, de vijfde was tevens, dat er een sentiment aanwe zig is, om aan die beweging uitbrei ding te geven. Wij moesten niet op het heden alleen letten, doch ook op de toekomst. WORKUM, 6 Dec. Het kinderfeest bij uitnemendheid Sint Nicolaas, is weer achter den rug. Dagen te voren zag men de jeugd van de eene winkel- generaal De r Burgerwachten, wordt met vrij generaal R. B. A. N. de Quay, voor- en springende lippen PU ROL Zondag 9 December. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds O. J. Schweitzer. Nam. 5 uur ds C. J. Schweitzer. (Collecte voor de inwendige zending.) WORKUM (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds I. Hulshoff. (Collecte, Vertoe- ving.) W’ORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Godsdienstoefe ning. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. li/2 uur ds C. J. Schweitzer. (Fondscollecte.) HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur ds R. Ooster- hoff. FERWOUDE (Herv.) Geen dienst. GAAST (Herv.) Nam. 1V2 uur ds Spijkerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9>/2 uur ds Hoekert. (H. Doop.) HINDELOOPEN (Doopsgez.) Avonds 71/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. 11/2 uur ds Boer- sma van Koudum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. U^uur ds Cupédo. H. Doop. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 9>/2 uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur ds Boer- sma. Nam. U/2 uur Leesdienst. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9Va uur ds Ens. r---b De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Wie thans aan ons behoorlijk ver warmd en goed verlicht leeszaaltje een bezoek brengt, en de catalogus inziet, zal bemerken, dat onze voorraad goede lectuur zich dezer dagen weer be langrijk heeft uitgebreid. Door een ruime bijdrage uit het P. C. Jansen-fonds daartoe in staat gesteld, heeft 't bestuur zich de weelde kunnen veroorloven, een collectie nieuwe boeken aan te schaf fen, die nu genummerd zijn en voor uitgifte gereed liggen. Het spreekt vanzelf dat de commis sie zich bij hare keuze eenigszins heeft laten leiden door den smaak van ons publiek en ook voorzoover dit met hare eigene inzichten strookte rekening heeft gehouden met de wenschen, die door enkele leden te dien opzichte waren geuit. Wij hebben daarom alle reden aan te nemen, dat deze uitbreiding de populariteit van onze leeszaal belang rijk zal verhóogen. Wat de gymnastiek-zaal voor ’t lichaam is, wil de leeszaal zijn voor verstand en hart. Een jonge man met dikke spieren, maar een verstandelijke ontwikkeling van een jongen varfr12 jaar, kan een uitstekend werkman zijn, doch mist de kansen om het in het leven ver te brengen. Laten onze jongelui die thans, tot onze vreugde, aan gymnastiek zijn gaan doen, dat goed verstaan en ook eens een avond in de week voor de leeszaal afzonderen. Zij vinden daar een kostelooze maar daarom niet minder kostelijke gele genheid om met allerlei dingen op hoogte te komen. Inzage van dag- en weekbladen, tijdschriften, plaatwerken en het lezen zoo nu en dan van een goed boek, zal hen langzamerhand, zonder speci ale studie, vormen tot menschen, die over alles weten mee te praten en die zich wat vooral van belang is mondeling en schriftelijk behoorlijk weten uit te drukken. Lees- en gymnastiekzaal vormen te zamen een harmonisch geheel en het bezoek van beide zal onze jongelui zeer ten goede kohien. W7ij meenen daarom goed te doen hun ook het bezoeken van de leeszaal nog weer eens aan te bevelen. graafplaats aldaar ter 9—12i/2 en van 2—5 uur, gedurende als aansporing om door giften de olï haar organisatie zoo perfect mogelijk uit 35 vaartuigen, waarvan 7 Een sympathiek voorstel ging uit van de Haarlemscho scholieren, ook al ten bate van de Redding Mij. Aan alle scholieren in het land hebben zij een oproep gericht, om, ter gelegen heid van St. Nicolaas of Kerstfeest, het geld aan hun ouders te vragen, dat anders voor een cadeau bestemd zou zijn geweest, en dit geld af te dragen voor een „Boot van de Jon geren van Nederland”. Een daad van zelfopoffering der scholieren dus. Die heel sympathiek is, en zeker succes mag verwachten. Een goede daad of gedachte wordt immers altijd met onverwachte macht bekleed De Italiaansche regeering liet haar dank overbrengen voor de pogingen tot redding van de bemanning van het stoomschip Salento, dat vóór Zand- voort strandde. De Raad van Commissarissen der Nederlandsche spoorwegen heeft de Directie gemachtigd, aan het perso neel een extra-uitkeering te doen. Als opvolger van wijlen gepens. luit-generaal De Block, inspecteur der Burgerwachten, wordt met vr^j groote beslistheid genoemdoud-luit.- generaal R. B. A. N. de Quay, voor malig commandant der derde divisie te Breda. Ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van de befaamde revolutie- poging in 1918, zijn tal van onthul lingen gedaan. De voormalig hoofd redacteur van „de Telegraaf”, J. C. Schröder, heeft erkend, dat hjj en mr. Louis Israëls in November 1918 den steun van „Telegraaf” en „Cou rant” hebben aangeboden aan de leiding der S. D. A. P. Hij wilde daarmee voorkomen, dat ons land door eventueele revolutie een bijwa gen zou worden van een Duitsche republiek. Koldert, de directeur van „de Telegraaf”, heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat deze stap van Schröder en Israëls geheel buiten zijn voorkennis plaats had endezeheeren gezamenlijk zoowel als ieder afzonder lijk de bevoegdheid misten, namens hem op te treden. Holdert word nimmer van deze, ook door de directie van nde Telegraaf” zonder reserve afgekeurde démarche in kennis ge steld. De bekende Duitsche pacifist, gene raal Von Schönaich, zal begin Januari een tournee door ons land maken en in tal van plaatsen spreekbeurten vervullen. 3 Jan. spreekt hij te Gro ningen, 7 Jan. te Amsterdam en 9 Jan. te Rotterdam. Met diverse andere plaatsen worden nog besprekingen gevoerd. De plannen voor een Theater op het Museumterrein, het z.g. Museum theater, nemen vasten vorm aan. B. en W. steunen den opzet en doen den Raad het voorstel om een deel van het IJsclubterrein in erfpacht af te staan. De N.V. Museumtheater zal een obligatie-leening van f4.600.000 uit schrijven, indien de gemeente rente en aflossing garandeert. Dit stellen B. en W. nu binnenkort aan den Raad voor. R 1 FRISO. MTTIMMm a IIIIIW.I IIIIMlIHm 1U laTTEM»» etalage naar de andere draven om al het moois, dat daar was uitgestald, te bewonderen, Er viel inderdaad veel te bewonderen; onze neringdoenden hadden hun beste beentje voorgezet, zoodat het geëtaleerde ook voor de anderen veel aantrekkelijks bood. We hopen, dat de etaleurs door een vlotte verkoop hun moeite en zorgen hebben beloond gezien. De avond zelve gaf aan onze stad eenige leven digheid. Enkele winkeliers hadden de bekende spelen als sjoelen enz. in hun zaken georganiseerd en hier van werd een druk gebruik gemaakt. Doowa JO-6O ea 90 ct. Tube 80 ct. Bi> Apoth. Drogiete» Hf—---- moeu en vcxiiuiifccii L'no’mdflionhanriii in fttfiat f.A flfpllpn,

Friso nl | 1928 | | pagina 1