ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz Reepen TROMP, SNEEK HET adres voor Weder ver- koopers Nieuws- en Advertentieblad enz. Na de Wasch heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Üurwerk-Reparatie’s Schoolgaande Kinderen PUROL Onze Electrische Werkbank J.van Douwan Kuipers No. 5. ZATERDAG 26 JANUARI 1929 55ste Jaargang Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- alle Reparation B de U.L.O.-School recht heeft on lokalen. Spr. gelooft niet, di I Workum ir-TfflFa iin» OHM i H i Ml m'r CHOCOLADE, bij ona niet alleen de grootste sortee- ring en steeds de nieuwste soorten, maar ook concur- reerende prijzen 1 Biscuits en Banket geweldige sor- teering met de nieuwste variaties van de vooraan staande fabrieken. ALLE Verkade’s artikelen tegen offlcieele fabrieks prijzen. II---- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten een leertijd van 7 jaren en daarna vakopleiding beter dan een jaar M.U.L.O. Volgens een uitspraak van een oud-hoofd eener bijzondere school krijgen ze op een U. en di alles. Spr. kan zich niet voorstellen, om drie lokalen noodig te maken. hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lip pen. Dit is dadelijk te verzach ten en spoedig te genezen met MIJNHARDT's Hoofdpij n-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten I stelt ons in staat I spoedig en net uit te voeren, g J. W. DE JONG, I Opticiën Verder wordt de canon voor het overig gedeelte bouwterrein bepaald op f 0.15 per M2. Punt 8. Aangehouden verzoek van de Vereeniging „Volkshuisvesting” te Workum om vergunning voor het aanleggen van een pad van de School straat naar de Bagijnestraat, met toezegging van een bijdrage voor een eventueel aan te leggen breeder pad. In de raadsvergadering van 25 October 1928 werd dit punt aange houden, omdat de aanleg van een pad aldaar nog niet noodig werd geoor deeld. Nu echter door de Nieuwe Vereeniging voor Christelijk Onderwijs een school op het terrein tusschen genoemde straten zal worden gesticht, is het aanleggen van dit pad naar het oordeel van B. en W. meer urgent geworden en adviseeren zij tot den aanleg van een 2 M. breed pad te besluiten. De kosten hiervan zijn door den gemeente-architect begroot op f 1990. B. en W. stellen voor deze kosten te bestraden uit een geldleening en het aanbod van f 1000.-— van „Volkshuisvesting” te accepteeren. De heer Haijtema stelt voor aan het eerste verzoek van „Volkshuis vesting” te voldoen, Een eenvoudig komen er geen kosten voor de ge meente by. De Voorzitter merkt op, dat thans een geheel andere situatie is ver kregen. Het overige terrein moet ook worden verkocht en mede aantrek kelijk worden gemaakt, door den aanleg van een breeder pad, waar door een behoorlijke situatie wordt geschapen. De heer de Roest kan het voorstel van den heer Haijtema wel onder steunen. Een 1 M. breed pad lijkt hem hier voldoende, terwijl de brüg- es li/2 M. breed zullen worden. Een jreeder pad is voor de gemeente meer kosten en ’t maakt geen ver schil. De heer Brandsma ontraadt dit voorstel. Nu de school op dit terrein komt is een 1 M. breed pad te smal. De heer de Roest vindt het door „Volkshuisvesting” geprojecteerde pad eerst voldoende. Blykt het later, dat het breeder moet dan kan men altijd nog zie». Spr. oordeelt, dat het brugwachtershuisje ook niet behoeft te worden afgebroken. De heer Sikkes meent ook, dat de situatie geheel anders is geworden nu op het gemeenteterrein een school zal worden gebouwd. Spr. wil dan ook een behoorlijk pad laten aanleggen. De heer de Vries is het eens met de heeren Brandsma en Sikkes en wil een goede verkeersweg doen aan leggen, nu er op dit terrein een school zal verrijzen. Latere verbreeding van het pad kost altijd meer geld. Spr. meent, dat het voorstel van B. en W. alleszins aanneming verdient. De heer Hobma licht toe, dat het ontwerp voor padaanleg is gemaakt zonder de idee van bouwen. Spr. ge looft echter, dat het geprojecteerde pad van 1 M. voldoende is, anders kan het nog altijd worden verbreed. De Voorzitter kan een pad van 1 M. geen voldoenden toegangsweg voor een school vinden. De heer de Vries merkt nog op, dat men zoo juist de canon voor dit terrein heeft bepaald op f 0.15 per M2. Doch voor een goeie woning wenscht men ook een goed pad. Dit houdt direct verband met elkaar. De heer Haijtema deelt de meening van de heeren de Vries en Sikkes niet. Spr. meent, dat aantrekkelijk maken hier overbodig is, omdat hij zich niet kan voorstellen, dat iemand op die plaats zal bouwen. Aan den eenen kant krijgt men dan een school en aan den anderen kant de gemeente- opslag. Spr. adviseert nogmaals tot den aanleg van het eenvoudig pad. Hij wil voor de gemeente redden wat er te redden valt. De Voorzitter is ook voor bezuini ging, doch meent dat het hier een heel andere zaak betreft. Het pad zal een toegangsweg worden voor een school en een stuk bouwterrein. Is dit niet aantrekkelijk, dat is er des te meer reden het aantrekkelijk te maken. Als men denkt, dat het nooit voor bouwter rein zal worden verkocht, dan is het al te dwaas geweest het aan te koopen. Nadat deze notulen door den secre taris zijn voorgelezen worden ze zonder bespreking, ongewijzigd vast gesteld. Punt 2. Mededeelingen en ingeko men stukken. a. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten van 17 Dec. 1928 tot onderhandsche 1. verkoop van een perceeltje ge meentegrond aan A. Haijtema; 2. verpachting der Noorderbrug aan P. Kramer-; Horlogerie Markt door de Nederlandsche vrouwen, is het getoond, hoe zeer deze hooge Vrouw wordt gewaardeerd. Bij alles is gebleken, niettegenstaande meer dere tronen wankelden of vielen, dat de troon der geliefde Oranjes nog onverzwakt is, dat Nederland zijn Oranjes, aan wien het zooveel heeft te danken in hare historie, trouw blijft. Ik heb gemeend goed te doen na mens de gemeente Workum H. M. de Koningin-Moeder telegrafisch met haar jubileum geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat zij nog menig jaar voor het Koninklijk Huis en het Nederlandsche Volk mag worden gespaard. Moge de aloude band, God, Neder land en Oranje ook in de toekomst onverbreekbaar blijken. De agenda bestaande uit 15 punten, waaraan later nog twee onderwerpen worden toegevoegd komt vervolgens aan de orde. Punt 1. Notulen der vorige verga dering. De Voorzitter was ook van meening dat de u.l.o.-school de beschikking over twee lokalen had. Hoewel de Raad, noch B. en W. daar iets over te zeggen hebben, is op de conferentie toch gevraagd of het schoolbestuur de verantwoordelijkheid van een nieuw gebouw, met het oog op de gemeente- financien, op zich durfde nemen. Er is geantwoordwij moeten eenvoudig. Het aantal leerlingen zal vrij zeker de 40 overtreffen. Spr. gelooft ook, dat het volgen van het 7de leerjaar beter is dan een jaar u.l.o. Echter noemt hy het een verheugend ver schijnsel, dat een u.l.o-school in deze gemeente kan bestaan. Spr. meent, dat de Raad niet anders kan, dan het voorstel aannemen. De bouw van de school is een kwestie van later zorg. De heer Hobma deelt mede, dat de kwestie 2 of 3 lokalen door het school bestuur ook ernstig is besproken. Komt het niet zoover, dat het aantal leerlingen een derden leerkracht noodig maakt, dan blijft er toch een assistent, zooals thans het geval is. De heer Brandsma heeft op de situatie-teekening gezien, dat de school zal worden gebouwd naast de wo ningen van „Volkshuisvesting? 't Komt spr. beter voor, dat de school aan den anderen kant wordt gebouwd, omdat alsdan het bouwterrein beter kan worden verkocht. De school komt anders precies in het midden. De Voorzitter antwoordt, dat hier over nog eens kan worden gesproken. De heer de Roest merkt op, dat het looppad is hier z i. voldoende en dan hier niet gaat tegen de schoolbouw, doch tegen de vraag 2 of 3 lokalen. Kan de Raad hierover niets zeggen Ook niet als een school van vier lokalen wordt gesticht? De Voorzitter licht toe, dat de Raad alleen medewerking heeft te verleenen. De geheele verdere regeling is aan B. en W. opgedragen. De heer de Roest wil het voorstel van den heer Brandsma om den grond aan den kant van de Bagijnestraat te verkoopen, wel ondersteunen. Spr. denkt, dat de ingang toch wel uit de Bagynestraat zal komen. De Voorzitter geeft te kennen, dat het oorspronkelijk het schoolbestuur koud liet op welk gedeelte van het terrein de school zou worden gebouwd. De gemeente-architect moet echter eenig terrein hebben, zoodat in ver band daarmede de plaats naast „Volks huisvesting” is gekozen. De heer Hobma heeft de situatie- teekening voor de vereeniging ge maakt en oorspronkelijk de school bij de Bagijnestraat geprojecteerd. Met het schoolbestuur kan nader over de plaats worden gesproken. De Voorzitter zegt toe, dat B, en W. met dit bezwaar ernstig rekening zullen houden en er met het school bestuur over zullen spreken. De heer de Vries adviseert de hee ren Brandsma en de Roest geen voor stel inzake de plaats der school in te dienen. Op de eerste situatie-teekening was de school aan den kant der Ba gynestraat geprojecteerd. Toen B. en W. te kennen gaven, dat de gemeente- architect ter plaatse wel eenig terrein zou moeten hebben is de school naast de woningen van „Volkshuisvesting” geteekend. Spr. gelooft niet, dat het schoolbestuur op deze plaats is ge steld en meent, dat deze zaak gerust aan B. en W. kan worden overgelaten. De heer Dykstra kan zich met het geopperde door de heeren Brandsma en de Roest wel vereenigen. Spr. merkt verder op, dat de geprojecteer de school niet in de voorlijn blijft. De heer Hobma merkt op, dat de voorlyn nog moet worden vastgesteld, ’t Ligt wel in de bedoeling deze in dezelfde richting te bepalen als de gebouwde woningen van „Volkshuis vesting.” De heer Gaastra meent, dat het in de bedoeling lag de school zoover mogeiyk naar achteren te plaatsen om een plein voor de school te hou den. De heer Hobma antwoordt, dat het plein dan maar achter de school moet worden gemaakt. De heer Brandsma geeft mede na mens den heer de Roest te kennen, zich ermee te kunnen vereenigen dat B. en W. de plaats van het schoolge bouw nader met het schoolbestuur regelen. De gevraagde medewerking voor dezen schoolbouw wordt daarop zon der hoofdeljjke stemming toegezegd. In verband met dit besluit wordt de rooilijn voor de te stichten school vastgesteld in de richting van de woningen van „Volkshuisvesting.” Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag den 17 Januari 1929, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Secretaris de heer H. R. v. Bruggen. Tegenwoordig alle leden. By den aanvang der vergadering wenscht de Voorzitter alle leden met hun gezinnen een gelukkig Nieuwjaar, waarna hy het volledig formulier gebed voorleest. Hierna spreekt de Voorzitter de volgende woorden: Voor met de afwerking onzer agenda wordt begonnen, meen ik even met u stil te moeten staan bij het kort geleden door ons land en volk fees telijk herdachte feit, dat H. M. de Ko ningin-Moeder 50 jaren N ederlandsche is geweest, 50 jaren, waarin zij, dik wijls onder zeer moeilyke omstandig heden arbeidende, door allerlei zich de eerbied en de liefde van de Ne derlandsche Natie heeft verworven. no. 55 met de bediening der paarde- stalbrug aan Jan Faber; 4. verpachting der kettingbrug aan Jan R. Visser; 5. verhuring der woning G no. 16 aan Hendrik Boersma; 6. Idem van de middenstandswoning G 128 aan J. Bulthuis. b. Extracten uit het resolutieboek van Ged. Staten dezer provincie houdende besluit tot 1. verdaging der beslissing over de gemeentebegrooting dienst 1929 met machtiging tot het doen van uitgaven tot op de helft der aangevraagde sommen, behalve op den post kinder toeslag aan hoofdambtenaren 2. het berichten aan B. en W. van de ontvangst van het raadsbesluit tot wyziging der algemeene politieveror dening 3. tot goedkeuring van de raadsbe sluiten tot wyziging der gemeente begrooting en die van het gasbedrijf, beide voor den dienst 1928. c. Schrijven van den directeur-ge- neraal van de Volksgezondheid, dat tegen de voorgestelde huurbepaling van middenstandswoningen by hem geen bezwaar bestaat. d. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken by den gemeente ontvanger. e. Schrijven van A. de Boer, wed. J. Oudeboon waarin dank wordt be tuigd voor de toegekende gratificatie over 1928. f. Idem van D. D. van der Werf, houdende aanneming van zijn herbe noeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. g. Jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1928. Op voorstel van den Voorz. worden deze stukken voor kennisgeving aan genomen. Punt 3. Verzoek van J. Kuipers, pachter van den tol te Tjerkwerd om kwijtschelding van een gedeelte der pacht. Kuipers schrijft het overbodig te achten verder over zijn verzoek in bijzonderheden te treden, daar het als algemeen bekend mag worden ge noemd, dat de weg Workum-Bolsward bijna altyd wordt vermeden. B. en W. lichten in hun prae-advies toe, dat de tol is verpacht met ge deeltelijke sluiting van den weg. De opbrengst aan tol is daarbij °P f138 geschat. Toen op 12 Februari 1927 door Kuipers op dezen tol werd in- geschreven was de situatie volkomen Alom°in"den’ianTeTnie? het* minst gelyk aan den tegenwoordigen toe- - ----- - stand, zoodat hjj ook op dat tijdstip met alle factoren bekend was. ZQ adviseeren daarom niet aan het verzoek tegemoet te komen. De heer Brandsma vraagt of Kui pers bekend was met de door B. en W. aangegeven verdeeling, in tol, woning. De Voorzitter antwoordt, dat de menschen deze verdeeling zelf moe ten taxeeren, ze is desgewenscht echter ter inzage. De heer Gaastra expliceert, dat de tol is verpacht met inschrijving in drieën. a. met algeheele openstelling van don b. met gedeeltelijke sluiting van den weg. c. met volledige sluiting v/d weg. De heer Brandsma vindt het eigen aardig, dat Kuipers voor het onder b genoemde f1125 heeft ingeschreven en voor het genoemde onder c f500. Was hij met f600 ook het hoogst? - -- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De Voorzitter vermoedt dit wel. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 4. Verzoek van Tj. Bouman en P. Visser te Workum om onder handsche inhuring van de woningen Voor de eerste en tweede kamer der z.g.n. opzichterswoningen wordt door Bouwman en Visser respectie velijk f50 huur per jaar betaald. B. en W. stellen voor de wonin gen op dezelfde voorwaarden opnieuw aan adressanten te verhuren voor den tijd van drie jaren. Bij acclamatie wordt aldus besloten. Punt 5. Verzoek van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding te Workum om subsidie. Dit verzoek dat is ingekomen na vaststelling der agenda wordt geren- voyeerd naar B. en W. om advies. Punt 6. Verzoek van IJ. Huisman te Workum om onderhandsche inhu- van de woning F 92. De derde kamer der z.g.n. Opzich- 3. verhuring van het huis wyk E terswoning is bij publieke verhuring J in 1928 toegewezen aan IJ. Huisman voor f55 per jaar. Waar hij nu op nieuw inhuring verzocht adviseeren B. en W. de woning aan Huisman in huur af te staan, op dezelfde voor waarden voor drie achtereenvolgende jaren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Punt 7. Verzoek van de Nieuwe Vereen, voor Chr. Schoolonderwjjs te Workum om gelden uit de gemeente kas voor de stichting van een nieuwe school voor uitgebreid lager onder wijs. In hun prae-advies schrijven B. en W., dat de bij de wet vereischte stukken door het bestuur van voor noemde vereen, zyn overgelegd. Bij het door hem met voornoemd bestuur gepleegd overleg is gebleken, dat de bouw van deze school niet langer kan worden uitgesteld. In het bestaande schoolgebouw der Vereen, heeft de u.l.o.-school recht op de beschikking over één lokaal, terwijl het aantal leerlingen dermate stijgende is, dat aanstelling van een derden leerkracht wel niet zal kunnen uitblyven. Het denkbeeld is nog geopperd om de bestaande lagere school te vergroo- ten door op het achterste gedeelte een lokaal te bouwen. De muren van dit gedeelte zijn echter niet op een bovenbouw berekend, zoodat als dan geheele verbouwing hiervan nood zakelijk zou worden. De besparing van kosten zou dan vrij zeker zeer gering zijn. De genoemde vereen, heeft de te stichten school gedacht op het ge meenteterrein aan de diepe Dolte tusschen Schoolstraat en Bagynestraat. Voor den bouw is ongeveer 570 M2 grond benoodigd. De totale stichtings- kosten zyn door de vereen, geschat op f12000. In verband met een en ander stellen B. en W. den Raad voor a. Waar geen wettelijke redenen tot weigering aanwezig zyn de noo- dige medewerking van den bouw eener bijzondere u.l.o.-school te ver leenen b. De vraag of tot oprichting van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan ontkennend te beantwoorden, omdat een dergelijke school naast de bestaande bijzondere niet tot bloei kan komen c. Aan de adresseerende vereen, in koop af te staan voor de stichting van deze school ten hoogste 570 M2 van het Noord-Oostelijk deel van het terrein gelegen aan de diepe Dolte tusschen Schoolstraat en Bagijnestraat tegen f3 per M2. De heer de Roest meende, dat in de bestaande school, de vereeniging de U.L.O.-School recht heeft op twee lokalen. Spr. gelooft niet, dat er o_odirect behoefte is aan drie lokalen, pacht van°het grasgewas en huur der Op de ingeleverde lyst zyn 31 kinde- woning. ren vermeld, onder wie één kind van 10 jaar, terwijl volgens de laatste regeling eerst bij 41 leerlingen een derde leerkracht kan worden aange steld. Workum gaat in zielenaantal achteruit, zoodat vermeerdering van leerlingen niet zoo spoedig zal plaats hebben. Bovendien wordt het 7de leerjaar verplichtend en spr. acht j beter' dan een jaar O. Volgens een uitspraak van bijzondere school "r.L.O.-school hier iaar wat'van, doch te weinig van dat de school zoo bloeiend zal worden, i I FK1SO.

Friso nl | 1929 | | pagina 1