Uurwerk-Reparaties Nieuws- en Advertentieblad Zenuwstillend PUROJ voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 1 Leest de Advertenties te dit Bkd J. van Douwen Zuipers CACAO DROSTE TROMP, SNEER PUROL er op! Het verzacht en geneest ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929, No. 6. 55ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselyk Nieuws. Wacht niet een goede BRIL f J. W. DE JONG Mijnhardt’s Zenawtabletten „Plaatselijk Belang1’. Bekendmaking. i Onvoorzien V 337.50 i 100.— i Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie Markt 50.— 85.- 60.- 1 ergegaan. Benoemd werd Wiersma, die de benoe- in dank voor het in hem ge- Hierop kwam aan de‘orde:Planen begrooting 17 en 18 Ji dat opgaaf wordt gevraagd plaatsing van luidsprekers. Niemand hierop het woord meer verlangende, sluit de voorzitter met dank voor de opkomst en de mede werking de vergadering, de wensch uitsprekend, dat het feest mag slagen. te lang met het aanschaffen van I Een voordeelig en goed adres is Opticiön Workum en zenuwsterkend is de werking van voor amusementen gezorgd 28 Jan. 1929. Donderdagavond j.l. hield de vereeniging „Plaatseiyk Be lang1* een vergadering op de socië teit alhier. Ruim 30 leden waren op gekomen. De voorzitter, de heer Hobma, zei in zijn openingswoord, dat deze ver gadering is belegd, mede in verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Het doel was omle de gewone vergadering af te handelen en 2e de voorstellen van enkele leden inzake de te houden festiviteiten te vernemen, om deze vervolgens in bespreking te brengen. Spr. memoreerde dat de vereeniging „Plaatseiyk Belang11 was ontstaan op een drassige smerige Feestdag in Workum. Alles was vuil, zoowel grooten als kinderen en alles liep in de war, omdat leiding aan het feest ontbrak. Toen kwamen enkelen op de gedachte een vereeniging in ’t leven te roepen om de vereischte leiding bij festiviteiten te geven. De vereeni ging is in den loop der tfideenigzins van standpunt veranderd. Thans is het ng in het alge- Een 25-jarig werden de aanwezigen op eenige zang nummers, samenspraken en tableaux vergast, die zeer in de smaak vielen. Na de Jongedochters vereeniging dank te hehhen gebracht voor ’t vele, dat zij die middag gegeven heeft aan de genoodigden, sloot de feestleider de bijeenkomst. Vooral de oudjes, die de kern der aanwezigen vormden, hebben volop genoten van het gezellig samenzijn en keerden voldaan huiswaarts. In de voorgaande dagen had het ijverige bestuur van onze ijsclub weer verschillende rijderijen op de mooie ijsbaan georganiseerd. De ingevallen dooi heeft spoedig weer een einde aan de ijssport ge maakt, zoodat we onze lezers slechts de uitslag van twee wedstrijden kun nen aanbieden. Bij de op Maandag j.l. gehouden hardrijderij voor vrouwen was de deel name niet groot. Slechts een tiental dames hadden zich voor den strijd aangemeld. Zwaar is er echter ge kampt, zoodanig zelfs, dat de prijs- winster haar zege met een flinke val beëindigde. De le prijs viel ten deel aan mej. Tr. Terpstra te Oldeboorn, de 2e pr. aan mej. S. Andela te Corn- werd, de 3e prijs aan mej. J. Flapper te Nijhuizum. De troostprijzen werden gewonnen door mej. S. van der Werf en mej. S. Haagsma, beiden te Wor kum. De prijzen bestonden uit geld- Meer deelname bestond er voor de ryderij „drie aan de haak” op Dins dag j.l.: 42 deelnemers hadden zich aangemeld, die bij loting in veertien parturen werden verdeeld. Alleen voor leden der vereeniging was de deelname opengesteld. Flink is er gereden. De prijzen bestaande uit luxe voorwerpen vielen ten deel aan le prijs H. Flapper, Jula Flapper en P. Flapper. 2e prijs E. Zijlstra, Truis van der Werf en C. de Jong. 3e prijs E. Robyns, N. van der Meer en A. Buma. Op verzoek hebben we een kijkje genomen in het lokaal, waar de inge zonden goederen voor de bazaar ten bate van het Chr. Muziekcorps „Cres cendo zijn tentoongesteld. Werkelijk aardige voorwerpen waren ingeko men. We kunnen dan ook een bezoek aan de bazaar op 5, 6 en 7 Februari a.s. alleszins aanbevelen, temeer waar er verschillende attracties zullen worden opgesteld en men daar voor een billijke prijs een verversching zal kunnen krijgen. Voor verdere bijzon derheden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. 30 Jan. Gisteren promoveerde te Amsterdam tot Doctor in de Neder- landsche letteren en wijsbegeerte, onze vroegere stadgenoot de heer R. W. Feikema, thans leeraar M. O. te Utrecht, op proefschrift: „De tot standkoming van de Schoolwet van Kappeijne, bijdrage tot de kennis van de parlementaire geschiedenis van Nederland” en op stellingen. 30 Jan. Het bekende kinderkoor van de weesinrichting gaf Vrijdag j.l Ned. Herv. K De directeur der inrichting hield een causerie over de tot standkoming der weesinrichting en hoe de inrich ting tegenwoordig werkt. In gedach ten voerde hij de hoorders door do verschillende gebouwen en werkplaat sen. Het koor gaf daarna op werkelijk ren ten beste. “Zelden hebben wij nog zulke goede kinderzang gehoord. De aanwezigen, die talrijker hadden kunnen zijn, hebben inderdaad geno ten. Jammer was ’t, dat in ’t kerkge bouw niet een betere temperatuur heerschte. Zoo daarin geen verbete ring komt, dan is het geven van concerten in den winter in dit gebouw bijna ondoenlijk. j „Neerbosch” .1. een uitvoering in de 'erk alhier. Van Houten’s Goud Van Houten’s Bruin Bensdorp’s Cacao Kwatta’s Cacao KorfiFs Cacao Eikel Cacao Tal van luxe busjes Cacao t (Scherp concurreerend) Cacao los Echte Welgoed Koekjes Echte 5 A’s ronde Koekjes HET speciaal adres van ouds voor Wederverkoopers Maar waar wy den nadruk op willen leggen, is dit: zal het Bestuur in zijne grootsche plannen slagen, dan moet een ferm waarborgfonds worden ge schapen. Het bestuur moet daarvoor kunnen rekenen op de spontane en royale medewerking van het geheele Wor- kumer publiek, en het vertrouwt dat, wanneer binnenkort daarop een be roep wordt gedaan, niemand zal willen achterblijven. Indien alles loopt zooals het bestuur zich zulks voorstelt, dan is er aan deelname zéér weinig risico verbon den en ontvangt men zijne inschrijving boven en behalve misschien nog vrij kaarten, voor honderd procent terug. Maak het dus de betreffende com missie gemakkelijk en teeken met gulle hand en ruim op de weldra aan te bieden lijsten! Laat by afwe zigheid uwe orders achter! Totaal f 3737.50 Vervolgens wordt een bespreking over de festiviteiten gehouden. Aan het Bestuur en de te vormen Commissiön wordt overgelaten op de eerstvolgende vergadering met een definitief voorstel te komen. De Voorzitter zegt, dat de kosten hoogstwaarschijnlijk wel uit de entrée’s bestreden kunnen worden. Dat is echter niet vast en daarom wil men een reservefonds vormen. Men hoopt daarbij op ieders medewerking. Spr. vraagt daarop of iemand tegen het feest is. Niemand is er tegen. De heer de Boer wil evenals bij de muziekfeesten doorloopende kaarten verkoopen, die belangrijk goedkooper mede. Dat er ijverig gewerkt is, b. zijn, hetgeen in overweging zal wor den genomen. De heer Oosten zegt, dat het feest wel in orde zal komen maar er moet d worden orkumers zélf beteekenen die niets maar voor de vreemden. Is er niet eenig amuse- Als UwHanden ruw zyn of gespron gen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand en snjjwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM noodigen de belanghebbenden uit hunne vorderin gen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1928 vóór den 15den Febru ari 1929 aan hun college in te zenden. Workum, 28 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. m- in 1929 te houden feesten zeer kort is. Er blijkt uit, dat 17 maal is verga derd en het leden-aantal met 10 is vermeerderd. De voornaamste punten die „Plaatselijk Belang14 in 1928 heeft bereikt waren: le. Behoud van het TillefennepadSamengesteld op advies van dr. Wum- 2e. ’t Doorloopen van de sneltrein 18.17 uur bij staking van den veer dienst Stavoren—Enkhuizen 3e. Pogingen tot verbetering der haven, na de totstandkoming van de afsluitdijk *4e. Medewerking aan het twee- daagsch concours, door het houden van een letterwedstryd. De voorzitter zegt den secretaris dank, zoowel voor de notulen als ’t jaarverslag. Hierna volgt ’t verslag van den penningmeester. De ontvangsten over 1928 bedroegen f 190.481/,, de uitgaven f 156.22, batig saldo f34.26i/z- De com missie welke de boeken en de beschei den nazag, bevond deze in orde, onder de opmerking, dat alles keurig in orde was. Dit wordt gevolgd door ’t verslag van de Vakteekenschool. De heer Oosten zegt, dat behoudens enkele afwijkingen hy kan volstaan met het verslag van ’t vorig jaar. ’t Aantal leerlingen onderging eenige wijziging. De school werd bezocht door 34 leer lingen (in Oct. door 33). ’t Aantal leerlingen blijft dus stationnair. De hoogste klas werd dit jaar voor ’t eerst bezocht en aan 3 leerlingen kon het diploma uitgereikt worden, n.l. H. de Jong, Sj. de vreeze en H. Ydema. De gehouden tentoonstelling heeft ten volle aangetoond, dat er goed gewerkt is. Daarbij werd door de heeren Hobma en Muller een inlei ding gehouden met de bedoeling de belangstelling voor de vakteeken school op te wekken. Spr. kan de vakteekenschool in aller achting aan bevelen en met trots op de strek king daarvan terugzien. De heer Hobma dankt den penning meester en den heer Oosten voor hunne verslagen en den laatste voor de moeite, dien hij zich voor de vak teekenschool getroost. Z_ men direct, zonder de ambachtschool te bezoeken van de Vakteekenschool op de Middelbaar Technische School kan komen. De heer Oosten licht toe, dat dit eenmaal gelukt is, doch dat het anders zonder privaatles, waar de meesten niets anders dan de lagere school hebben doorloopen, niet gaat. De heer Wielinga informeert of het voor iemand die M.U.L.O. en Vaktee kenschool heeft gehad, niet mogeiyk zou zijn, zonder meer op de M.T.- School te kunnen komen. De heer Oosten antwoordt, dat dan nog werktuigkunde ontbreekt en de leerlingen ook geen praktijk hebben. De heer Wielinga geeft te kennen, dat ’t getal hetwelk voor de M.T.S. n aanmerking komt, niet groot is. Men zou dan eerst M.U.L.O. moeten halen en daarna in de praktijk gaan en de Vakteekenschool volgen. Aan ’t M.U.L.O.-examen alleen hecht spr. tegenwoordig weinig waarde meer* De heer J. W. de Jong, aftredend secretaris, werd daarna b(j acclamatie, n strjjd met het reglement, herbe noemd. De heer P. Flapper, aftredend Pen ningmeester, stelde zich wegens druk ke werkzaamheden niet weer her kiesbaar. Bij de gehouden stemming werd tot penningmeester verkozen de heer I. Bakker. Ook de heer P. Gaastra, bestuurslid der Vakteekenschool trad af en stelde zich niet meer herkiesbaar. De voorz. bracht den heer Gaastra dank voor al wat hy voor de Vakteekenschool heeft gedaan. Bij stemming werd benoemd de heer S. Gaastra, die de benoeming echter niet aannam, zoo dat nogmaals tot stemming moet Kosten voor podium en Bestuurstent Huur voor terrein Verlichting Muziek Auteursrecht Kosten reclame Muziekkorpsen Prestaties leider Personeel voor terrein Bestuurs- en Administratie kosten - 100.— 100.— WORKUM, 25 Jan. Vele genoodig den en belangstellenden vulden gistermiddag de groote zaal van RehobÖth om by de jaariyksche uit- teeeenwooerdignfee*J°hter8‘vereeniging uitstekende wyze verschillende liede- fla de gebruikelyk'e opening lasDs. Schweitzer Psalm 24 voor, naar aan leiding waarvan hij een kort woord sprak. De Secretaresse deelde een en ander over de arbeid der vereeniging 2'fieek wel uit het groote aantal kleding stukken, dat er in ’t afgeloopen laar gemaakt is. Voor zending, Kerstfeest en uitdeeling konden respectieveiyk 34, 26 en 101 stuks worden uitgereikt. De Peuningmeesteres zag met dank baarheid op het afgeloopen jaar terug, daar de inkomsten en de uitgaven van standpunt veranderd, doel het Workumer belan, meen te behartigen. F bestaan van deze vereeniging is zeer zeker wel een feest waard, het be stuur heeft daarvoor dan ook moeite gedaan, èn de hoop, dat zoowel leden als burgers zullen medewerken. Hierop worden de notulen door den secretaris voorgelezen en onveranderd - •lag over 1928 uitbrengt, dat in ver- 1 band met de besprekingen over de Glazen Buisje 75 ct By Apoth. en Drog. ment voor iedereen. De voorzitter wil er even op wijzen, dat het nog maar een schema is, ’t moet nog uitgewerkt worden. De heer Gaastra merkt op dat men er rekening mee moet houden, dat de drommen volk die men verwacht vast zitten. De heer D. Tjeerde zegt: zou een attractie zooals een muziekkorps, een strijkje of een draaimolen niets zijn. De heer Th. Tjeerde zegt, daj’tde volle sympathie van het bestuur heeft, elkander vrijwel dekten. Vervolgens maar’i bestuur kan niet alles. Er moet samenwerking zyn. De heer Heeringa oppert ’t idee een groote tent to plaatsen. Dan is men niet afhankelijk van ’t weer. Dat had den ze te Leeuwarden op de Land bouwtentoonstelling ook. De heer Zuidema zegt, dat er om heen gedraaid wordt. De spijker wordt niet op den kop geslagen. Spreker «telt voor om een lunapark in te richten. Daar is voor ieder wat en daaruit is ook nog geld te slaan, ter- wyi zulks veel volk trekt. _Je heer Zeylstra wil evenals de heer Heeringa een tent en daarin een avondfeest. De heer O. Pruiksma merkt op, dat ’t geen kermis moet worden. De voorzitter vraagt of de vergade ring ’t niet aan het bestuur met de commissie wil overlaten. De heer D. Tjeerde vraagt of het bestuur de begrooting geheel of ge- deeltelyk door het reservefonds wil dekken. De voorzitter meent van gedeeltely k. De heer Tjeerde heeft ook gehoord, dat voor deelname in het garantie fonds geen vrykaarten zullen worden gegeven. Hy vindt dit ’niet goed. Wanneer ’t feest niet uit kan wordt toch het garantiefonds niet geheel teruggegeven. Daarvoor heeft men de risico. De voorzitter vraagt hierop nog- maals of iemand tegen het feest is. bedragen Niemand is er tegen. -- 8 -’ By de rondvraag oppert de heer Heeringa naar de kosten van een groote tent te vragen. Hij meent dat ’t slagen van een feest daarvan grootendeels afhangt. De heer Wielinga wil de feesten op 17 en 18 Juli zoo spoedig mogelijk bekend maken, opdat geen andere feesten op die datums worden geor ganiseerd. De heer Heeringa wil nog gaarne, dat opgaaf wordt gevraagd voor -a De prys der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager worden overgegaan. Benoemd werd de heer H. ming stelde vertrouwen accepteerde. Hierop kwam aan de ordePlan en begrooting der te houden feesten op 17 en 18 Juli a.s. De Voorzitter deelde mede, dat de Landbouwvereeniging heeft verzocht de feesten in September te doen hou den. Het bestuur heeft echter ge meend, dat September, met het oog op de te houden spelen, te laat is. De heer Th. Tjeerde geeft hierop een overzicht van de te houden fes tiviteiten le. Optocht. Totaal 167 personen, kes, voorstellende Workum in vijf eeuwen a. Historisch gedeelte (16e eeuw). b. Afd. Gilden (17e eeuw). c. Walvlschvaarders en Handel op Engeland (18e eeuw). d. De schutterij voorstellende (19e eeuw). e. Slot naar eigen goeddunken, wyi zooals reclame enz. (20e eeuw). Di ’t Plan is, de optocht beide dagen te doen plaats hebben en wel des namiddags te 2 uur. De optocht zal ongeveer duren tot 3i/2 A 4 uur. ’s Avonds zal een openluchtspel worden opgevoerd, getiteld „Fries land,14 geschreven door Douwe Kalma, en waarop de aandacht is gevestigd door Mevr. Quarles van Ufford. ’t Avondspel bestaat uit de volgende tafereelen le. In de tente van Germaansch- Friesche verhouding. 2e. Koningstoel van Radbout. 3e. Op een terp in 1524. 4e. Te Franeker in de Accademie 5e. 't Ontwaken van 't Jonge Friesland. 6e. Heerschappy Friesland. In de pauzen tusschen de tafereelen zullen door de Zangvereeniging „T.A.V.E.N.U.” oude Friesche liederen worden gezongen. ’t Avondspel is eenmaal te Leeu warden met veel succes opgevoerd. Tusschen de optocht en 't avondspel zullen de eerste dag oud Friesche spelen worden gehouden; de tweede dag: turn-oefeningen Naar de kosten voor costumes is geïnformeerd by den heer Boomsma te Groningen. Verder is een ruwe raming der kosten gemaakt. Deze zyn groot, doch het Bestuur is nog al optimistisch, en by goed weer zullen de kosten ge- makkeiyk kunnen worden gedekt. --- Tevens zal voor dien tyd een reserve- De heer B. IJ. Wielinga vraagt of fonds worden gevormd. Hierop geeft de Secretaris ’t vol gende overzicht over de begrooting: Costumes voor optocht (le dag) f 675.— idem (2e dag) 20 repetities voor avond spel A f5. Zaalhuur voor repetitie A f2.50 Onkosten aankleeden Costumes voor avondspel i zitplaatsen - 500.— 100.— 80.— 100.- 50.— 100.— 150.— 200.— 100.— 150.- i» Doos 60ct ,en FRISO. Doos 30-00 ca 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. ca Drogisu ■■y -i -L--urn. i.jjj-1

Friso nl | 1929 | | pagina 1