Oude Zes Tromp. Sn eek Üurwerk-Reparaties Zenuwstillend en zenuwsterkend is de werking van Ritmeester^ Nieuws- en Advertentieblad TROMP, Sneek voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I 8» J. van Douwen Kuipers :wj MIJNHARDT’S Zenuwtabletten IC* Chocoladereepen en 10-cents rollen Cacaopoeder Zeenwsche Koekjes Echte Welgod ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 T 55ste Jaargang. No. 8. Kroniek der Week. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en Adverteert in zijn voor ZES cent beter dan menige acht cents sigaar OOGZIEKTEN j J W. DE JONG l.60 Friso”. H NIEUW! NIEUW! NIEUW!» .—□■Ml WORKUM MAN UFACTURENHANDEL SNEEK R Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp -? Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. £3 195.1 Vraagt ze den winkelier Engros te» Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie Markt re je g, I kunnen vaak voorkomen worden wanneer ge tijdig uwen Dokter I raadpleegt. Recepten worden door ons vertrouwd en vakkundig uitgevoerd I Opticiön Workum Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. in- lle et, ).- en ir- le in :h n. in ,n FANTAS1E- BROEKEN - Katoen - - halfwol - - zuiver wol - alle maten diverse dessins reeds vanaf COLBERT COSTUMES in de nieuwste En- gelsche fantasie- stoffen. Diverse modellen. Alle maten. Prachtkwaliteit voor 11) 75 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager I 1^/ vermaak geeft vraag onder andere naar: 5 A’s Geen betere inkoop daarvoor en voor tal van andere geschikte artikelen dan het adres van ouds Zéér concurreerend Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingmerk bij S. Hoekstra Zuid. Paar kinderwanten bij L. van Tuinen, Schoolstraat. Beurs bij café Palstra, Stationsweg. Zakmes mét ket ting bij C. de Jong, Dwarsnoord. Handschoenen bij Wildschut, Zuid. Huissleutels, knüistwantje, autodop, sigarenkoker, zwarte polswantPoli tie Bureau. Workum, 15 Febr. 1929. De Hoofdagent van Politie, J. v. d. SCHAAF Het Leidsche stadhuis afgebrand. Het Leidsche stadhuis is Dinsdag morgen totaal uitgebrand. De brand is ontstaan in de afd. burgerlijke stand, en een nachtwaker die haar ontdekte werd nadat hij de brandweer had gealarmeerd, zoo door de rook be vangen, dat hij moest worden wegge dragen. De Leidsche brandweer moest ge assisteerd worden door de Haagsche die met 2 stoomspuiten arriveerde, doch waarvan eerst de motoren moesten worden ontdooid. Toen water werd gegeven bevroor dit bijna on middellijk. Men kon alleen de belen dende perceelen beschermen. Het stadhuis brandde in enkele minuten uit, evenals de conciërgewoning, een nevengebouw van de burgerlijke stand en een pand van de fa. van Dijk en Bayer. Er is bijna niets gered. Het raadhuis was een der beste voort brengselen der Hollandsche renais sance. NEDERLAND. Amsterdam, 14 Februari. Dr. Borms, de onvermoeide strijder, voor de be langen der Vlamingen, werd te Amsterdam gehuldigd, en prof. Burger, de voorzitter van het comité van ontvangst sprak hem in een gloedvolle rede toe. Van neutraal standpunt beschouwd dient evenwel gewaar schuwd te worden tegen' dergelijke betoogingen. Er zullen zeker weinigen zijn, die in dr.: Borms niet den vech ter voor een ideaal, die alles daarvoor feil hadvrijheid, huiselijk geluk en maatschappelijk welzijn, eeren. Uit politiek oogpunt beschouwd en in het gezicht van de hangende moeilijke onderhandelingen inzake een verdrag met den nabuurataat België, lijkt het evenwel op zijn minst onverstandig, dat Nederlanders den Vlaamschen „banneling” hier zulk een uitbundige openlijke ontvangst bereiden, welke toch een groot deel van de Belgische natie als staatkundige eenheid, pijn lijk moet aandoen. Men dient niet uit het oog te verliezen, dat in België niet alleen Vlamingen wonen. Er wonen ook en zeer vele Fransch- sprekenden en andersdenkenden. Het uit politiek oogpunt bepaald ontoe laatbare van een dergelijke huldiging van een in een nabuurstaat fel om streden persoon, blijkt uit een zin snede van dr. Borms op de Amster damsche huldiging gesproken, luiden de: „Het Noorden begint hoe langer hoe meer te gevoelen voor de ver drukte stamgenooten in het Zuiden. Wanneer wij op U mogen rekenen en gij rekent op ons, dan zijn wij onoverwinnelijk In het midden latend, waarop dr. Borms nu precies doelde, achten wij het als neutraal blad absoluut onver standig en gevaarlijk, dergelijke rede voeringen in ons land toe te staan. Het zal ons beslist benieuwen, wat de minister van Buitenlandsclïe Zaken (en ook die van „Binnenland”) hier over zal zeggen. De bar strenge vorst heeft in ons land danig huisgehouden. Tallooze branden richtten groote verwoestingen aan, waarvan die van het Leidsche stadhuis, Flora-theater in Amsterdam en de Goudsche brandweerkazerne wel de ergste zijn. Het treinverkeer ondervond veel stagnatie en de scheepvaart alsmede de veerdiensten op de groote rivieren werden stilgelegd. Een K. L. M.-vlieg- tuig verloste Schiermonnikoog uit zijn isolement, door er de post over te brengen en andere nuttige zaken. De Amsterdamsche autoriteiten namen de sympathieke maatregel, om allen ondersteunden een gulden per week extra uitkeering te geven, in verband met hoogere uitgaven door de hevige koude, terwijl niemand in de hoofd stad ’s avonds met een hongerige maag hoefde te loopen, aangezien van gemeentewege in een tiental scholen een warm maal voor 5 cent werd verstrekt, namelijk een liter erwten soep met worst. Het groote ijsgebeuren in Friesland vond plaats, n.m.l. de elfstedentocht, welke door den Fries Leemburg (van Leeuwarden) gewonnen werd. Uit de ingediende begrooting van het Zuiderzeefonds blijkt, dat voor 1929 is uitgetrokken f38.199.000. De afsluitdijk zal waarschijnlijk een jaar eerder klaar komen, dan beraamd werd, namelijk al in 1933. De begrooting voor het wegenfonds voor 1929 sluit op f30.560.000. Aan verbetering van rijkswegen volgens het wegenplan zal f23.824.520 ten koste worden gelegd. De bekende V.D. afgevaardigde mr. H. P. Marchant bereikte don 60-jarigen leeftijd, weshalve hij door velen ge complimenteerd werd. De Aannemerskwestie is voorloopig opgelost in dien zin, dat het besluit van niet-inschrjjving van de aanne- mersbonden zoolang buiten werking wordt gesteld, aan gezien de Minister verklaard had, wel met de Bonden over de Arbitrage-regeling te willen onderhandelen, als de atmosfeer daar toe geschikt was. Het besluit tot niet-inschrijving is tot 1 Juni uitge steld. WORKUM, 13 Febr. Onze stadge- noote mej. Boudina van der Werf wist gisteren bij de hardrijderij van dames te Enkhuizen de tweede prijs f75 te winnen. 14 Febr. Bij de gisteren te Wit- marsum gehouden hardrijderij van paren tot en met 16 jaar werd de eerste prijs gewonnen door W. J. de Jong met Clara Huitema. Elfstcdentoch 1929, 12 Februari. Dinsdagmorgen 10 uur werd in café „De Zwaan”, hoek Dwarsnoord alhier, de contrêle-post voor de thans beroemd of berucht geworden elfste dentocht geopend. Terstond daarna werd telegraphisch bericht ontvangen van het hoofdbestuur, dat er ruim 300 rijders waren vertrokken. Er werd assistentie gevraagd voor de controle en vlugge bediening van de rijders. Nu, daar is voor gezorgd, al kwamen te 10.35 reeds de eerste kampioenen binnenstormen. Het waren de heeren G. Leemburg en U. Stienstra van Leeuwarden met S. Westra van War menhuizen. No. 4 was F. v. d. Heide van Leeuwarden om 10.49 en daarna’ volgde een voortdurend komen en gaan van wedstrijdmannen en ioeris- ten. Telkens klonk buiten een luid gejuich. De belangstelling was enorm. Precies 11 uur waren 12 personen afgeteekend, om 12 uur waren er 49 gepasseerd, waaronder o.a. W. Tjerk- stra uit het Heidenschap. Daarna kreeg de commissie handen vol werk want om 1 uur werd no. 122 gecon troleerd. Vele sportsmen van naam uit Nederland waren toen gepasseerd. Precies 2 uur was dat getal gestegen tot 224. Toen waren er 3 dames aan gekomen. De eerste was mej. Th. Maandagmorgen vertrok het ex- K. L. M.-vliegtuig, de 3-motorige Fokker, die de Amerikaansche milli- onnair van Lear Black met bemanning en al van de K. L. M. overnam, uit Croydon naar Kaapstad. Ir. Stephan, de directeur van de Amsterdamsche Fokkerfabrieken was bij het afscheid aanwezig. Eerst werd naar Marseille gevlogen. Wi nterhandsn Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Leeuwarden—Dokkum Dokkum—Leeuwarden Leeuwarden—Franeker Franeker—Harlingen Harlingen—Bolsward BolswardW orkum Workum—Hindeloopen Hindeloopen—Stavoren Stavoren—Sloten Sloten—IJlst IJlst—Sneek Sneek—Leeuwarden Totaal Dit is echter de minimum afstand. Er moet n.l. wel eens eens een eindje om worden gereden, vooral soms op de meren als tengevolge van „het werken” van het ijs de rechte route niet kan worden gevolgd, en zoo mag de werkelijke afstand dooreen wel op 200 A 205 K.M. worden gesteld. De afstand langs den weg van Rotterdam naar Leeuwarden. Dinsdagmorgen 5.18 uur zijn van de 370 deelnemers die zich hadden aan gemeld, 303 te Leeuwarden gestart. De eersten waren om 7.27 uit Dokkum weer te Leeuwarden, en te 9 uur waren bijna allen weer aldaar bij de controle. De eerste dame, die te 8.45 daar passeerde, was mej. Bergsmauit Amsterdam. Na Leeuwarden viel de tocht in de richting Harlingen en Stavoren mede, daar men de straffe oostenwind meestal in den rug had; van Dokkum terug te Leeuwarden waren er echter al eenige uitvallers. De wedstrijd mag, ondanks den harden wind, goed geslaagd genoemd worden. Ie prijswinnaar was G. Leemburg van Leeuwarden, aankomst 4.27. 2e prijswinnaar C. Jongert van Ilpendam, aankomst 4.35. 3e prijswinnaar S. Westra van War menhuizen, aankomst 5.06. 4e prijswinnaar F. van der Heide van Leeuwarden, aankomst 5.10. OVERHEMDEN met 2 slappe boor den-zeer fijne des sins - in de mode kleur voor het a.s. seisoen - „bleu” Een zeer mooi over hemd brengen wij reeds voor 48 Wij hebben ontvangen een prachtcollectie Runderen-uitvoer. Gedurende het tijdvak 20/26 Jan. werden voor uitvoer naar het buiten land goedgekeurd in totaal 299 run deren, welke allen naar België gingen. Toepassing der Inkomsten belasting. Bjj arrest is door den Hoogen Raad beslist dat op grond van het feit dat iemand op het aangiftebiljet der in komstenbelasting als eindcijfer heeft aangegeven een inkomen van pl.m. f2000 overeenkomende met den eeni- gen post die op het biljet is ingevuld I ot p|jn. Bij Apoth. en Drog. Doos 60 ct. WERKMANSKLEEDING VOOR IEDER BEDRIJF Bcrgsma van Amsterdam, die van een Workumer familie afstamde. Nadat om 3.11 de heer L. Süssdorf van Riga als laatste was genoteerd, werd om halfvier de post ontbonden. Het bleek, dat er om 5.10 nog een rijder was komen opdagen. Deze heer uit Deventer wilde de reis terstond voortzetten naar Stavoren om dan met vele anderen van daar per trein naar de hoofdstad terug te keeren. Er zijn hier in totaal 245 rijders genoteerd. Donderdag 14 Febr. j.l. hield de C. J. V. „Rehoboth” haar jaarfeest met ouders van leden en begunstigers. Te ongeveer 8 uur opende de voor zitter, de heer R. van ’t Veer, deze feestelijke bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 vers 1 en gebed. Hierna sprak bij een kort openings woord, waarin hij allen welkom heette en mededeelde dat Ds. Schweitzer, de feestleider van dezen avond, door ongesteldheid verhinderd was. Ver volgens gaf hij den secretaris gelegen heid het jaarverslag over 't 61ste vereenigingsjaar ten gehoore te brengen. Verschillende leden der vereen, gaven een bijdrage ten beste, zooals ernstige en luimige voordrachten, als mede eenige mooie opstellen. Onder wijl volgden de gebruikelijke tracta- ties. Mej. J. Valk van de Chr. Jonged. Ver. alhier bracht mede namens an dere Ver. de felicitaties over en gaf een aardige voordracht te hooren waar boven stond„Van voren en van achteren.” Nu kregen we het eerste deel van de Samenspraak: „Een Wereldreis.” Dat dit bij de aanwezigen in de smaak viel, bewees telkens het applaus. Hierna kwamen twee afgevaardig den van den Ring F.Z.W. aan de beurt’ en gaven ook ieder een voordracht ten beste. Nadat het tweede gedeelte van de Samenspraak was afgewerkt, werd eenige minuten pauze gehouden, doch het weer lokte niet uit, om naar buiten te gaan. Na de pauze hoorden we nog eenige voordrachten van leden en tevens de twee laatste gedeelten van de Samen spraak, het succesnummer van dezen avond. Alle personen die hierin voorkwa men hebben hun rollen zeer goed vertolkt. Het was reeds tegen éénen toen de feestleider in zijn slotwoord allen dank bracht voor de medewerking om dezen avond zoo gezellig moge- Ijjk te maken. Met het zingen van den Avondzang en dankgebed werd deze feestavond door den heer van 't Veer gesloten. De C. J. V. kan met genoegen op dezen avond terug zien. ook met pl.m. f2000, aangenomen mag worden dat hy niet de vereischte aan gifte heeft gedaan, te meer als het pl.m. niet verder toegelicht wordt en geenerlei grenzen naar boven en be neden zijn aangegeven waartusschen het inkomen in elk geval moet liggen. De Elfstedentocht. Dinsdag werd weder de elfsteden tocht per schaats gehouden, welke sedert 1909, by daarvoor geschikt weer, door de Ver. Elfstedentocht met me dewerking van den Frieschen IJsbond werd uitgeschreven. Officieel ziet de afstandswijzer van de Elfstedentocht er aldus uit: K.M. 23.8 23.8 18.7 9.2 18.5 11.7 8.7 10.5 25.5 13.7 4.0 27.0 i r.r 1 t Q r i, Ï’KISO. Doos30-60-90ct.Tube80ct Bij Apoth.en Drogistei Telke plekTSI X vanUX EK BRANDSMA’s

Friso nl | 1929 | | pagina 1