Nieuws en^ I BRILLEN repareeren bij Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, ES Hoest, Keelpijn Lmt (U AdwtoatfêB in A" Vakkundig en vertrouwd laat ge uwe J. van Douwen Kuipers ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 No. 9. 55ste Jea?’»-- Gemengd Nieuws I J VV. DE JONG Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatse lij k N ieuw I 1 warm n Mijnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt’s Keelpijntabletten 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. wel de ongewoon hevige koude daar j nog tamelfik laag blijven. In de laatste dagen heeft de koudi Gasongevallen. In een huis te Trier is een gezin, een man, vrouw en een 25 jarige zoon dood in bed gevonden, tengevolge van gasverstikking. Een ander gezin uit hetzelfde huis kon nog bijtijds om hulp roepen en is naar het zieken huis gebracht. Er was een gasbuis gebroken. Opticien Workum sa Horlogerie Markt Diefstal van een ring ter waarde van f 12.500. In den loop van den middag kreeg Dinsdag een groote juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam bezoek van een heer, die vloeiend Fransch sprak en voorgaf Italiaan te zijn. Bij kocht een paar gouden manchëtknoo- pen en verkocht een paar platina knoopen. Na afloop van deze transactie vroeg hij ringen te zien. Hem werd toen een aantal ringen van groote waarde voor gelegd. Na lang zoeken en veel ge praat kon hij echter ten slotte geen keus doen. Hij verliet den winkel. Onmiddellijk na zijn vertrek ont dekte een der bedienden, die hem te woord had gestaan, dat een platina ring was verdwenen. In dien ring zat een groote brillant en daaromheen gegroepeerd 70 kleine briilantjes. De geheele ring heeft een waarde van f12.500. In de plaats lag een gouden imitatiering met een stuk glas. De politie werd van dezen diefstal in kennis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opgenomen. Hij kon het volgende signalement van hem geven: de leef tijd schat hij op 40 jaar, lang ongeveer 1.80 M. Hij is mager, heeft donker haar, eenigszins grijzeud aan de slapen en een smal gelaat, op een der wangen een krabje naast de neus. Voorts droeg hij een bril met donker schildpadden montuur. Hij heeft een grijzen deukhoed op met donkeren band en om de hals een bruine sjaal met witte kringen hjj heett een donkerblauwe overjas aan. Om den rechterpols heeft hij een gouden armband met open schakels; om den linkerpols een [gouden'arm- band-horloge met een leeren band en aan de linkerpink een^gouden?ring, voorstellende een Indianenkop. Tegea kinderhuwelijken in Engeland. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing een wetsontwerp aangenomen krachtens hetwelk huwelijken tus- schen personen beneden de 16 jaar ongeldig zullen worden verklaard. Lord Buckmaster wees er op, dat een huwelijk tusschen een meisje van 12 jaar en een jongen van 14 thans mo- gelijk is, hetgeen in strijd is met het gezond verstand. Namens de regee- ring. verklaarde lord Salisbury, dat in de laatste 12 jaar 318 huwelijken zijn gesloten tusschen personen van 15 jaar, 28 van 14 jaar en 3 van 13 jaar. Zelfs al is het aantal gering, zoo zeide hij, zoo dient dit misbruik toch te worden weggenomen. Het wetsont werp werd zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd.» StavorenEnkhuizen te vost. Woensdagmorgen om kwiut voor zeven zijn S. Mulder, H. Alb •rtsma, T. v. dijk, J. Wijbrands, S. de Boer en H. de Boer te Stavoren <>p het iis gestapt en om half twaalf zijis ze h) - houden in Kakhuizen aang o tocht verliep goed. Het ijs v as in goeden stast, alleen op het Vrouwe n zand was een wak. Met zijn hak tusschen de nils Aan den overweg te Zutphen is tijdens het rangeeren van goederen treinen de rangeerder J. A. Weimers met den hak van zijn schoen tusschen de* rails vast komen te zitten en daarop, door een hem achterop ko mende machine, aangereden. De linkerarm werd hem daarop af gereden en zijn linkervoet zeer ern stig gekwetst. In het ziekenhuis, waarheen hij onmiddellijk vervoerd werd, werd de arm geheel wegge nomen. gemeen luidden de berichten nog wei- nig gunt tigslechts uit Noord-Brabant en Limburg meent men, mede in ver band met het vervoederen van vrij veel aardappels, meer bevredigende financieele resultaten te hebben ver kregen. Intusschen wordt de inkrimping van den varkensstapel meer en meer vertraagd: in Zuid-Holland is zelfs in alle groepen weder van eenige toe neming sprake. Dit wijst er op, dat bij de varkenshouders in het alge meen de verwachting bestaat, dat ia de naaste toekomst op verbetering van de uitkomsten der varkenshou derij kan wrorden gerekend. Een en ander komt ook tot uitdrukking in de omstandigheid dat voor de biggen goede prijzenkonden worden gemaakt, zoodat de fokkerij alleszins loonend was. De vermindering van het aantal gedekte zeugen, gerekend over het geheele land, wordt geschat op omstreeks 10, van biggen 15 tot 20, van loopvarkens ruim 10, van zouters ruim 10, van opleggers 5 tot 10 en vette varkens 5 pCt, (alles vergeleken bij een jaar geleden). De gezondheidstoestand was over het algemeen goed. In enkele deelen van Groningen zyn vrij be langrijke verliezen geleden tengevolge van Eet optreden van besmettelijke varkensziekten. zes dooden geeischt. Door opstapelin gen van ijs in de rivieren wordende turbines van de electische waterwer ken in gevaar bracht, die Lausanne en een deel van Genève van stroom voorzien. Het peil der rivieren is veel hooger dan gewoonlijk en er wordt nacht en dag hij de 'bruggen en ge vaarlijke plekken wacht gehouden. In de boven-Rhóne drijven groote - - - 1 ---j massa’s ij», die zich tegen de bruggen opstapelen. waarvan er verscheidene reeds zwaar beschadigd zijn en ge vaar loopen in te storten. Koude in vroegere eeuwen in het buitenland. In verband met de strenge vorst, die in geheel Europa heerscht, schrijft het blad „Poslcdmia Nowostic” het volgende: „Dit alles is nog niets in vergelijking met dc koude, die eeuwen geleden in Europa gebeerscht heeft. In 229 was de geheele Zwarte Zee bevroren; in 703 eveneens en het ijs was meters dikin 860 was de Adria- tische Zee bevrorenin 974 liepen de inwoners van Konstantinopel naar Scoetarie en omgekeerd; in 1316 zijn door het kruien van het Ijs bijna alle bruggen te Parijs vernieldin 1544 werd de bevroren wijn met een bijl in stukken gehakt te Parijs en ver kocht per gewicht; in 1783 heeft de vorst te Parijs 69 dagen geduurd met een gemiddelde temperatuur van 17 C. De schaatsenindustrie iu Friesland. Wat men ook van den langen win' ter mag zeggen, hij heeft flinke op ruiming gehouden onder de groote voorraden, die de verschillende schaatsenfabrieken in Friesland had den, terwijl al deze fabrieken thans op volle kracht werken om aan de vraag te voldoen. Een Friesch corr. van het „Hbl? heeft eens een onder zoek gedaan by de Friesche fabri kanten van de smalle ijzers en deelt mee, dat in onze provincie dezen winter zeker 200.000 paren schaatsen zijn afgeleverd. Sedert Sint Nicolaas zjjn er door de firma Nooitgedagt te IJlst niet minder dan 50.000 paar verzonden. Ook de firma’s A. K. Hoekstra en Co. te Warga en G. S. Ruiter te Akkrum hebben duizenden paren afgeleverd. Te IJlst worden 30 verschillende modellen vervaar digd. Te Warga 24 en te Akkrum wel 49. Verder noemt de schrijver nog de firma Ruiter te Bolsward, Nauta te IJlst, B. O? Lantinga te Warga en A. Gaastra te Heerenveen. Er zijn nog verschillende andere schaatsenfabrikanten in onze provin cie, zoodat de schatting van den schrij ver, dat in totaal wel een 200.000 pa ren schaatsen naar alle oorden van het land zijn verhuisd, zeker niet zoo ver van de waarheid zal zijn. Kolendampvergiftiging in een school. Voor een vijftigtal kinderen werden Maandagavond in het gymnastieklo kaal van de Hugo de Grootschool in de Van Oldenbarneveldstraat te Amsterdam lichtbeelden vertoond. Een der jongetjes liep weg om naar de W. C. te gaan, in de gang echter werd hij onwel en zakte in elkaar. Even later gevoelden verschillende andere kinderen zich niet prettig en plotseling zakte de onderwijzer in elkaar. Een dokter yan de G. G. D. moest een kind per auto naar het Wilhelminagasthuis doen overbren gen, omdat hij thuis niet kon worden verpleegd. Zijn toestand bleek geluk kig niet gevaarlijk. Zes andere jon gens werden naar huis vervoerd. De rookafvoer van de kachel bleek niet in orde geweest te zijn, zoodat kolen dampvergiftiging de oorzaak van het ziek worden der aanwezigen was. De kachel was een dag te voren nog door den smid in orde bevonden. Te Oude Molen, bij Rosendaal. deed zich een geval van kolendampvergif tiging voor. Eenige werklieden waren aldaar bezig in den watertoren, toen een hunner op een verdieping boven zich z(jn kameraden om hulp hoorde roepen. Hij slaagde er in een van de beide werklieden, die boven bezig waren, naar buiten te brengen. De andere kon evenwel niet tijdig in vei ligheid gebracht worden en overleed spoedig daarna. Het ongeval was te wijten aan een cokesvuur, dat in den toren gestookt werd, teneinde het bevriezen van reservoirs en leidingen te voorkomen. MIJNHARDT’S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tablettei) 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ondergrondsche trein in brand. Op de ondergrondsche spoorlijn van New York naar Hoboken, die onder de Hudsonrivier ligt, is gedu rende de grootste drukte een geheel bezette ondergrondsche trein in brand geraakt. Er brak een groote paniek uit en de 500 reizigers verdrongen elkaar om weg te komen. Talrijke personen werden levensgevaarlijk gewond. 50 personen liepen lichte kwetsuren op. Meer dan 100 personen eerden tengevolge den rook onge steld. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het duurde twee uren voordat de passagiers door den tun nel naar New York teruggebracht waren. W’S nterhanden Wintervoeten Schrale Lippen I Ruwe Huid Sanapirin-tabletten. Buisje 75,40,25ct. Anga-siroop. Flacons v. 1 gld. en f 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. De strenge verst. Eenige duizenden vogels, die het open water hebben opgezocht, liggen nu tusschen IJmuiden en Zand voort doodgevroren op het strand. De arme dieren zijn van honger en koude om gekomen. In het kanaal te Panheel ligt mo menteel een 25-tal schepen vastge vroren. Een dezer, de „Eva” een schip met 500 ton, geladen met steen kolen, is bijna doormidden gebroken een ander, „Indus”,'maakt veel water en er bestaat groote vrees, dat er nog meer lek zijn. Een 5-jarig zoontje van een zekeren Dekker te Balkbrug is, toen het op het ijs speelde, door de koude bevan gen. Toen men het ventje later bij de warme kachel bracht, is het tenge volge van de opgeloopen koude bezweken. Een juffrouw in Tongelre, aldus de „Meier Crt.”, had 's nachts hetwater- leidingskraantje met een klein straal tje boven den gootsteen open laten staan, om aldus de bevriezing yan de waterleiding te voorkomen. Dit plan lukte. De waterleiding bevroor niet. Maar de „gutsteen” bevroor wel! En zoo gutste de „gutsteen” ’s nachts vol en de keuken ook een paar voet en toen de juffrouw ’s morgens in de keuken kwam, was het een pracht- ijsbaan geworden. Alle petroleum kachels uit de buurt werden aan gesleept. De kachel werd aangemaakt om de keuken te ontdooien, men be gon te steken met schoppen en te slaan met hakbijlen en ten slotte heeft men vier volle kruiwagens ijs het huis uitgesleept. De juffrouw zal deze methode om de waterleiding niet te laten bevriezen niet meer toepassen, zegt zij. Op het Kampereiland en omgeving richt de strenge en langdurige koude onder de vogels groote verwoestingen aan. De meeste slachtoffers telt men onder de meerkoeten. Men schat het aantal dezer doode vogels op eenige duizenden. De meeste roerdompen, die op het Kampereiland, waar ze zich veel nestelen, zijn blijven over winteren, hebben tegen de hevige vorst geen weerstand kunnen bieden. Ook worden veel doode reigers gevon den. De 48-jarige landbouwer Aart Hop is te Harderwijk op eenigen afstand van zijn woning dood langs den weg gevonden. De gegevens wijzen er op, dat hij door de koude is bevangen. Geheel Griekenland wordt door een koudegolf geteisterd. Aan de Grieksch- Turksche grens is het verkeer door overstroomingen volledig gestremd. Uit Genève wordt gemeld, dat, hoe wel de ongewoon hevige koude daar nu ten einde is, de temperaturen toch ie in Zwitserland Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten WORKUM. Naar wij vernemen is door den Directeur-Generaal der P. T. T. vergunning verleend aan S. Sj. Vlas voor het oprichten en instand houden van een radio centrale. Bij invallende dooi zal met de aanleg een aanvang worden gemaakt en kunnen de vele aanvragers van het genot der radio genieten. 21 Febr. In deze gemeente zijn voor den dienstplicht ingeschreven,, lichting 1930, 38 personen. Hiervan hebben 21 reden tot vrijstelling we gens broederdienst opgegeven. 21 Febr. Bij de j.l. Zaterdag te IJlst gehouden estafette-hardrijderij van turners werd de eerste prijs, een lauwerkrans, gewonnen door J. Sik- kes, mej. A. Z\jlstra en A. de Vries, leden van de gymnastiekvereeniging „Stdnfries” alhier. 21 Febr. Onze stadgenoote mej. Clara Huitema, wist bij de Dinsdag j.l. te Arum gehouden hardrijderij van vrouwen de derde troostprijs té winnen. 21 Febr, Bij de j.l. Dinsdag ge houden estafetterijderlj van de ijsclub „Hofmeer” te Heidenschap werd de tweede prjjs (7.50) gewonnen door onze stadgenooten M. Venema, mej. S. van der Werf en C. de Jong. 21 Febr. Een toeken, dat het voorjaar toch nadert mag blijken uit het feit, dat b;j den heer Doede Visser het eerste lam werd geboren. De prijs der Adv >i;emien is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familir b-:iel - ten, 10 cents per 'gel. Bij abonnement belangrijk lager der vermoorde vier veldwachters en voor die der helden der zee. Thans is voor een algemeen bewijs van sympathie aan de nagelaten be trekkingen der vier vermoorde veld wachters te Grootegast een som van f28.500 bijeengebracht. Dit is voldoen de om aan het rijks-weduwen- en weezenpensioen een behoorlijken bijslag toe te voegen. Voor „de helden der zee44 is inge komen: bij de „N. R. Ct? f255.000; bij het Roode Kruis f115.000; de a.r. „Rotterdammer14 f30.000; „Rotterd. Nbl? f20.000; „Vaderland14 en „N. Cour? f20.000; „Haarl. Dbl? f 10.000; „Vlaardinger Ct? f4000; „Schiedam- sche Ct? f3500. Alles bijeen een klein half millioen. Gebruik geen Alcohol om te worden. „Het Volk” heeft Dr. Heyermans, Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen gezondheidsdienst, gevraagd, of hij bijzondere raadge vingen aan de bevolking had te geven. „In het algemeen kan ik slechts zeggen„houdt uw huis warm, kleedt u ^oed en eet flink.” Maar ik weet, dat velen hiertoe helaas niet altijd in staat zijn. Voorts moet ik aan raden, geen alcohol te gebruiken. Alcohol geeft bij koude aanvankelijk wel een zeker gevoel van behaaglijkheid, maar hij doet de temperatuur van het lichaam dalen. Men neme dus in geen geval een borrel „om zich te warmen„Het kan gevaarlijk zijn.” Varkensstapel op 1 Februari j 1. Op grond van de mededeelingen der rjjksveeteeltconsulenten wordt ge meld, dat de uitkomsten der mesterü nog weinig stabiel zijnwel hebben de prijzen dooreengenomen zich onge veer op hetzelfde peil gehandhaafd, doch de maïspryzen zijn in het laatste gedeelte van de periode, waarop dit bericht betrekking heeft, weder sterk stijgende. Het indexcijfer bedroeg in 170 voor rogge resp. 135, 133 en 143, voor gerst 119, 115 en 117. In het al- In de Untere Hauptstrasse te So lingen is een gasleiding ontploft. Den avond te voren hadden de bewoners al over de gaslucht geklaagd, maar de arbeiders van de gasfabriek had den het lek niet kunnen vinden. Hoewel men de noodige voorzorgs maatregelen meende 'I genomen te hebben, is ten slotte toch? nog een buis ontploft, waarbij vier voorbij gangers gewond werdeneen^van hen zwaar. Over een afstand van 150 meter zijn alle ruiten gesprongen. De straat is ter plaatse[anderhalven meter opgeblazen. Ontzettend ongeluk. •Te Walschleben nabij Erfurt zijn 2 jongelieden yan achttien jaar ‘op vreeselijke wijze om hèt leven geko men. Zij waren tijdens het kofïie-uur in de suikerfabriek aldaar in een trommel gaan zitten, die voor het drogen van suiker was bestemd, en hadden de trommel aan het^ draaien gebracht. Toen de trommel met steeds grooter snelheid^ omwentelde, slaag den zij er niet meer in, den§ schake laar te grijpen. Na het kofïie-uur wrerden de beide ongelukkigen in ontzettend verminkten toestand in de trommel gevonden. Hond- en Klauwzeer. Gedurende het tydvak 27 Jan. t'm 3 Febr. kwam het mond- en klauw zeer in ons land voor in totaal 59 gevallen, in 48 gemeenten t. w. in Friesland 24gevallen in 17 gemeenten Groningen 4 (4)Drente 3 (3)Gelder land 2 (2)Utrecht 3 (3)Noord-Hol- land 5 (5)Zuid-Holland 7 (7)Noord- Brabant 6 (4)Overijsel, Zeeland en Limburg ieder 1 geval. Runderen-export. Gedurende het tijdvak van 27 Jan. t/m 2 Febr. j.l. werden voor uitvoer goedgekeurd 774 runderen welke allen naar België gingen. Voor de nagelaten betrekkingen prijzen ziji de period bericht betrekking heeft, weder sterk Nov.—Dec. en Jan. rësp. 167, 162 en igge resp. 135, 133 en 143, 119 l MS DoosBO-CO-DOct.TubeSOct. Bij Apoth.en Drogisten. .3 1 II- i,n«ar,,n111 rn ig

Friso nl | 1929 | | pagina 1