em enz. Rouwbrieven Als het er op aan komt om b|j voorbeeld vlot te leveren, óók in tjjden van ontwricht ver voer zooals thans, dan blijkt toch wel weer, dat men rekenen kan op het oude adres Fa. JOHs. TROMP, Sneek Biscuits, Banket, Chocolade-, Snikerwerken.Ctcaoeni. enz Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Üurwerk-Reparatie’s <-Onit electrische Werkbank stelt ons in staat alle Reparatiën spoedig en net uit te voeren. J.van Douwen Kuipers No. 10. ZATERDAG 2 MAART 1929. 55ste Jaargang. I Gemengd Nieuws. Plaatselyk Nieuws. I J. W. DE JONG Opticiöff Workum Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - worden. 9.8 9.8 9.8 10.2 9.6 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voonn. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 12.3 12.4 12.4 11.4 11.7 10.2 worden spoedig geleverd Drukkerij FRISO” - Workum 1 WORKUM, 25 Febr. Voor een spoed- eischende vergadering was de Raad dezer gemeente hedenavond te 6 uur bijeengeroepen. Als eenig punt prijkte op de agendaBespreking inzake de begrooting 1929. Wegens ongesteldheid was afwezig de heer S. S. Hobma. opening deelde de Voorzitter dat was ingekomen een adres ig. het hooren van_den adjunct- 1 den psychiater, dr. E. Hoele, nam de vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. G. Holsteyn, requisitoir. Tegen den arts requireerde spr. op grond van heling tweemaal gepleegd, een geld boete van f 10.000 en tegen zijn zuster op grond van verduistering tweemaal gepleegd, een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. Overledenen beneden 1 jaar 1000 levend geborenen. 85.3 1925 76.8 1926 66.2 1927 60.6 1928 De sterfte in ons land. Gedurende het laatste tiental jaren systeem (extra uitkeering aan uitge- en ook reeds daarvoor was de sterfte in ons land bijzondere omstandig- trokken georganiseerde arbeiders) worden toegepast. Daar van de rondvraag door geen der leden gebruik wordt gemaakt i, Horlogerie Markt genaar worde besloten deze regeling aan het bestuur over te laten. Thans komt in bespreking de contributie- verhooging. Na uitvoerige bespreking wordt tot contributie-wijziging beslo ten, waardoor men hoopt de begrooting kloppende te krijgen.Totbestuursleden werden in de plaats van de heeren J. T. de Jong, periodiek aftredenden J. Boonstra, die bedankt gekozen de heeren P. Hornstra en L H. Bogtstra, die beiden de benoeming aannemen. Tot leden der iinancieele commissie werden aangewezen de heeren B. Molenaar, W. de Jongen L.H.Roelofs Bij de rondvraag werden door ver schillende léden zaken de zieken verpleging in het algemeen betref fende naar voren gebracht. liet bestuur hoopt met een en ander zooveel mogelijk rekening te houden. Nadat de voorzitter nog dank had ge bracht aan zuster Dijkstra voor het vele dat zij voor het Groene Kruis heeft verricht en haar veel goeds toewenscht in haar nieuwe functie, brengt hij dank aan allen, die diensten aan het Groene Kruis hebben bewezen. Wat het bedanken van den heer Boonstra betreft, wil hij niet in her haling treden. Ieder zal het met hem eens zijn, dat het Groene Kruis in hem een groote kracht zal verliezen. Zijn besluit, dat zeker ernstig zal zijn overwogen, moet men tenslotte eerbiedigen. Hierna wordt de verga dering door hem gesloten. 27 Febr. Door tusschenkomst van den heer Burgemeester is j.l. Zaterdag aan de Zuiderzcevisschers in deze gemeente een extra uitkeering uitgereikt. 23 Febr. Op 23 Februari j.l. ver gaderde de Friesche Maatschappij van Landbouw, afd. Workum en Omstreken. Door den Voorzitter, de heer H. van der Gaast, werd deze eerste ver gadering in 1929 met een heilwensch voor de leden in de eerste plaats en voor den landbouwersstand in het al gemeen, geopend. Na een bespreking over de ont vangen aanbeveling van candidaten voor een lid van het hoofdbestuur, vertegenwoordiger voor de lichte greide, werd besloten de afgevaar digde vrij mandaat te geven. De behandeling van de agenda voor de algemeene vergadering op Maan dag 25 Februari 1929 vorderde nog al wat tijd. Goedgevonden werd een voorstel van het bestuur om een bedrag van hoogstens f 1000.te nemen uit het reservefonds. Over de pachtregeling ontspon zich een drukke discussie. Besloten werd ook hiervoor den afgevaardigde vrij mandaat te geven, die tevens reke ning dient te houden met de alge meene opinie over dat onderwerp. Het jaarverslag, alsmede de rekening werd daarna behandeld en den pen ningmeester dank gebracht voor het beheer. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd aangewezen de heer H. van der Gaast en als diens plaatsvervanger de heer H. S. Hay- tema. De auto-excursie naardeproef- boerderij te Rijperkerk, de C. A. F. te Leeuwarden en de groote varkens- exportslagery te Akkrum, waarvoor zich een 35-tal personen hadden aan gegeven, werd bepaald op Donderdag 28 Februari a.s. met autobussen van den heer Faber alhier. Tenslotte werd het vraagpunt van het hoofd bestuur inzake verbetering melkwin- ningnogmaals in bespreking gebracht. Na een toelichting van den heer J. E. Dijkstra, vertegenwoordiger van de machinale melkerij en van den heer J. Feikema, directeur eener zuivelfabriek werd algemeen geoor deeld, dat voor reine melkwinning meer moet worden gedaan. Nadat den heer W. Kuipers dank was gebracht voor zijne diensten als bestuurslid werd de vergadering ge sloten. Bij o mede, i van de klokluiders om hen, in ver band met de restauratie der toren klokken niet te ontslaan, doch tegen een verminderde belooning in functie te laten, om de 14 dagen kan dan beurtelings door hen ie heer de Roest vindt dit voorstel der klokluiders wel billijk. Ook de heeren Sikkes, Gaastra en de Vries voelen wel voor het verzoek van adressanten, dat daarop zonder wordt ingewil- igd. De vergadering gaat daarop over in geheime zitting ter bespreking van het eenige punt. nog gedurende veertien dagen te ver kenen. Nadien zal dan het uitvries- Geen belasting betaald, Twee landbouwers uit Rockanje, die bij hun getrouwde nicht inwoonden, hadden van hun belangrijk effecten bezit nimmer belasting betaald en toen dit na hun dood respectievelijk in 1924 en in 1926 moest worden ver- Inbraken. Voor de rechtbank te Arnhem heeft eergisteren terechtgestaan de 50-jarige koopman M., wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. Aan hem waren ten laste gelegd vier in het laatst van het vorige jaar te Arnhem en omstre ken gepleegde inbraken, n.l. bij mevr. V. aan den Jansbuitensingel, in de Poetsdoekenfabriek aan den Amster- damschenweg, bij de B. te Arnhem en in een woning to Renkum. Ver schillende andere inbraken, waarvan hij verdacht werd, waren hem niet ten laste gelegd. Uit de verklaringen van verschil lende getuigen bleek,-dat bij al deze inbraken verschillende goederen, o.a. een aantal costuums waren ontvreemd. In de woning van mevrouw V. aan den Jansbuitensingel, welke woning geruimen tijd onbewoond was, had verdachte een aantal dagen verblijf gehouden. Verdachte ontkende alle hem ten laste gelegde feiten. Toen een andere Amsterdammer kwam verklaren, dat hij in het laatst van 1928 van ver dachte een jas, vest en ’n paar schoenen had gekregen, welke goe deren van een der inbraken afkomstig waren, zeide verdachte, dat hij deze goederen te Amsterdam voor een koopje op de markt had gekocht. De subst officier van justitie, mr. Lasonder achtte ondanks verdachte’s ontkentenis de ten laste gelegde feiten bewezen en eischte tegen ver dachte, die reeds een groot aantal veroordeelingen achter den rug heeft, een gevangenisstraf van 4 jaar. De verdediger, mr. Arnold, pleitte clementie. wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. 26 Febr. Maandag 25 Febr. j.l., ’s avonds 8 uur hield de vereeniging „Het Groene Kruis”, afdeeling Wor kum, in het Hotel „Ketelaar” een algemeene ledenvergadering. Zeker ook tengevolge de felle koude waren met het bestuur en zuster Dijkstra, 20 leden aanwezig. De be langrijkheid der vergadering had op een grootere belangstelling van den kant der leden recht gehad. Na opening door den voorzitter, de heer P. Gaastra, werd, in verband met den' noodkreet in Friso van j.l. Zaterdag, de wensch geuit dat een cordaat besluit inzake contrlbutie- regeling werd genomen. Hierna volgde voorlezing van de notulen en het jaarverslag over 1928, waaruit wij het volgende ontleenen. Het bestuur heeft geen groote wijzi ging ondergaan. Reorganisatie der contributie. Ofschoon er hard gewerkt is, er werden 212 wijzigingen aange bracht, gaf dit een totale verhooging van f95.25. Uit het rapport van de wijkver pleegster bleek dat in Januari 111, in Februari 229, in Maart 357, in April 265, in Mei 299, in Juni 195, in Juli 268, in Augustus 164, in September 179, in October 251, in November 274 en in December 191 bezoeken werden afgelegd. Totaal 2816 bezoeken in 72 gezinnen. Voor de T.B.C.-bestrijding bovendien 45 bezoeken tevens ver pleging, 159 huisbezoeken en 5 be zoeken voor maatschappelijk werk. Aan een gezin werd huurtóeslag en versterkende voeding verstrekt, ter wijl op 1 Januari 1928 14 gezinnen met 10 patiënten onder toezicht waren en op 1 Januari 1929,16 gezinnen met 10 patiënten. Zooals gewoon had zuster Dijkstra zich weer best van haar taak gekweten. Jammer dan ook, dat het bestuur in December j.l. het bericht van zuster Dijkstra ontving, dat zij wegens benoeming te Jubbega-Schu- rega, haar ontslag met ingang van 30 April 1929 verzoekt. Alhoewel de zuster deze benoeming van harte wordt gegund, ziet het bestuur haar toch met leedwezen gaan. Onder lei ding van zuster S. J. v. d. Water ge assisteerd door de wijkverpleegster werd in de voorkamer van het wees huis van 11 September tot 16 Novem ber een moeder- en bakercursus voor de afdeeling gehouden. Van de 25 ingeschreven leerlingen volgden 18 dames de cursus. Uit het rapport over den magazijn dienst blijkt, dat veel gebruik is ge maakt van de artikelen. Aan 277 aanvragers werden niet minder dan 367 artikelen in bruikleen afgegeven. De brancard diende voor vervoer van 2 patiënten, het zuurstofapparaat werd tweemaal in gebruik genomen. De couveuse werd eveneens twee maal gebruikt, verschillende nieuwe artikelen werden aangeschaft o.a een rieten ruststoel en een ledikant. De tentjes waren door den storm nogal beschadigd, zoodat deze her steld moeten worden. Bij monde van P. Bonnema werd namens de financieele commissie rap port uitgebracht over de boeken en bescheiden van den penningmeester. Alles werd in volkomen orde bevon den. De gewone dienst sloot met een nadeelig slot op de gewone en met een batig saldo op de t.b.c.-rekening. Door den secretaris werd daarna toegelicht, dat in verband met aan gebrachte wijzigingen door de regee- ring in de eindbedragen een veran dering is gebracht, waardoor het saldo van de t.b.c.-rekening werd teruggebracht op f468,88 en het na deelig saldo der gewone rekening verminderd met f 130,581/2* Na een paar opmerkingen door eenige leden werd den penningmeester en de com missie dank gebracht voor hunne werkzaamheden. Een voorstel van het bestuur, inzake gebruik van lig- tentjes werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vervolgens komt de begrooting 1929 Het is niet mogelijk deze sluitende te krijgen, met de thans In verband met cqh ontvangen missive van den secretaris van „Het Groene Kruis” te Leeuwarden, wordt voorgesteld het salaris van de nieuw aan te stellen wijkverpleegster te bepalen op f1650 en f50 en 8>/-2 °/o voor ouderdomsverzekering, indien zij het diploma voor t.b.c. bezit, zon der dit diploma op f1600 enz. Op voorstel van Burgemeester Wa- 1921 1922 1923 1924 Ook dit cijfer is lager dan ooit. Een brutale oplichter. Door de politie te Roermond is de hand gelegd op een brutalen oplichter, die in geheel Midden-Limburg veel slachtoffers gemaakt heeft. Het is de 35 jarige J. R., tijdelijk verblijvende te Roermond, die gedurende eenigen tijd agent van een bekende verzeke ring is geweest. Waar hij bemerkte, dat het niet mogel(jk zou zijn velen buitenlui een verzekering op te dringen, mits de tarieven niet te hoog z(jn, doch de uitkeeringen daaren tegen op zeer gemakkelijke voorwaar den plaats vinden, al zou dit dan ook alleen maar op papier blijken te ge beuren, aldus de „Tel.”, meende hij het beste zijn belangen te kunnen dienen door zelf een verzekeringmij. op te richten. Een naam was spoedig gevonden. Zy zou heeten „Nederland- sche Assurantie Onderneming" of kortweg N.A.O. By een uitgever te Roermond liet hij een groot aantal formulieren, als polissen enz. drukken, welke trouwens nog moeten worden betaald. Welbespraakt als hij was, slaagde hij er spoedig in een groot aantal personen een verzekering bij zijn „maatschappij” te doen sluiten, na tuurlijk meestal tegen extra verlaagd tarief als de te betalen premie maar goed hoog was. Naar thans is gebleken, sloot R. verzekeringen op elk gebied. De eerste uitkeering moet echter nog plaats vinden. Zelfs was in 1927 het sterftecijfer in vergelijking met 1924/26 eenigermate opgeloopen, op grond waarvan reeds gemeend werd, dat deNederlandsche sterfte niet verder zou dalen. Echter, het voorloopige cijfer voor 1928 zooals het in het zooeven ver schenen Maandschrift van het Centraal Bureau voor Statistiek is vermeld, is lager dan uit de voorafgaande jaren en lager dan ooit. Ter illustratie van het vorenstaande mogen de volgende cijfers gegeven worden. Overledenen op 1000 inwoners. W24 1925 1926 1927 1928 WARNS, 25 Febr. Onze dorpsge- nooten de heeren J. H. Krul, houthande laar, H. P. de Vries IJz., mr. schilder, S. A. Zeldenrust, id., S. H. Speerstra, stoombootondernemer, Gebr. Hendrik en Hjjlke Prins, P. H. de Vries, A. Tj. Demmer en A. H. Stegenga, allen van boerenbedrijf en R. S. de Boer, timmerman te Bakhuizen, ondernamen Zaterdag dezen tocht en volbrachten hem, ondanks de weersverandering. Men reed af 6.15 en kwam te Sloten 7.35, te IJlst 8.20, te Sneek 8.35, te Leeuwarden 10.20, te Dokkum 11.55, te Franeker 3.20, te Harlingen 4 uur Toen viel er regen, maar men ver volgde den tocht en haalde Bolsward 5.25, Workum 6.20, Hindeloopen 7.20 en Stavoren 8.20. Bolsward gaf ’n flinke regenbui en beurtelingi te Workum spoelde het korten tijd, gedaan. D< waardoor de verdere baan meer dan een halfvoet onder water werd gezet Te Hindeloopen bezorgde dit schilder de Vries bijna een valbad, maarove- rigens verliep de reis zonder bijzon- hoofdelijke stemming dere ongevallen. ligd. Aangeteekend mag worden dat de vader van Gebr. Prins, de heer S. Tj. Prins, veehouder, den elfstedentocht reed op 24 Dec. 1890. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager deeld onder niet minder dan 13 neven reed op 24 Dec. 1890. Na heropening der openbare ver- in bespreking. He en nichten wilden deze erfgenamen Verder wat den tocht betreft, dat gadering deelt de voorzitter mede, dat deze sluitende te k: met de geërfde gelden dezelfde tactiek het ijs tusschen Sneek en Leeuwarden maatregelen moeten worden genomen ontvangen gelden, volgen als wijlen hun ooms. Een van slecht was en van Leeuwarden naar voor bestrijding der voortdurende In verband mi de erfgenamen meende niet genoeg Dokkum nog slechter. De retour ging werkloosheid. Bij acclamatie wordt missive van den s te hebben ontvangen en daarnm ging daarom via Rinsumageest. L. N. besloten de toeslag aan baanvegers Groene Kruis” te hij zich bij den Officier van Justitie A beklagen. Uit het voorlooping inge stelde onderzoek bleek toen inderdaad dat er geknoeid was en het vermoe den rees, dat de nicht zich de effecten- zou moeten hebben toegeëigend. Het heden als griep en dergelijke daar* onderzoek leidde er toe, dat huiszoe-' gelaten maar heel weinig gedaald. 1912 1913 1914 1921 1922 1923 De Nederlandsche sterfte schijnt dus nog niet haar laagste punt be reikt te hebben. Ook de kindersterfte is in 1928 ge daald en niet onbelangrijk ook, zegt de N. Crt. De cijfers daarvan zijn de volgende. op 58.4 61.1 58 7 52.8 een verminderde belooning in functie dienst worden king moest worden gedaan op de Nationale Bankvereeniging te Briele, en toen bleek, dat een der erfgena men, een arts, tezamen en in vereeni ging met zjjn zuster, de reeds ge noemde nicht, zich moest hebben misdragen ten aanzien van de erfenis. Beiden ontkenden ovenwel. Na een lang vooronderzoek bekende de arts den rechtercommissaris mr. Marx, dat hij van zijn zuster eerst f9000 en later f21.000 ten geschenke had gekregen in bedriegelijke korting van de rech ten van de erfgenamen. De zuster bekende ook; zij zou van de beide ooms respectievelijk f30.000 en f40.000 hebben ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam heeft eergisteren de zaak tegen den broer en de zuster behandeld. De verdedi ger van den arts die thans in een psychiatrische inrichting wordt ver pleegd vroeg zitting met gesloten deuren. Hoewel de officier zich tegen dit verzoek niet verzette, weigerde de president behandeling van de zaak met gesloten deuren. De beide verdachten bekenden vol mondig. Na het hooren van den adjunct accountant, den heejr W. Westra, en vertegenwoordiger van het M., mr. J. G. Holsteyn, requisitoir. Tegen den arts requireerde spr. op grond van boete'van f 10.000“en tegen zijn zuster d, een gevangenisstraf voor Önmiddelljjk uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank de vrouw tot f13.300 boete, subs, zes maanden hechtenis. Vervolgens behandelde de recht bank de belastingontduiking. De arts moest terechtstasn voor het feit, dat h(j als zijn effectenbezit f20.000, als zyn zuiver vermogen f25.000 en als totaal inkomen f4300 had opgegeven, terwijl hjj in werkelijkheid meer dan f90.000 aan effecten bezat, zijn zuiver inkomen meer dan f5000 bedroeg en zyn totaal inkomen meer dan f7850. Na getuigenverhoor requireerde de vertegenwoordiger van het O. M. een geldboete van f 10.000 boete, subs, zes maanden hechtenis. Onmiddelljjk uitspraak doende, ver oordeelde de rechtbank den arts tot f7000 boete, subs, vier maanden hechtenis. Voorts stond de echtgenoot van de zuster van den arts terecht. Deze ver dachte had opgegeven, dat hij aan effecten f5000 bezat, aan bezittingen fll.000 en als zuiver inkomen f3381, terwijl hij in werkelijkheid aan effecten bezat f 150.000, aan bezittingen f 516.000 en als zuiver inkomen f 10.350. Tegen deze verdachte, die de feiten toegaf, werd een geldboete van f 10.000 geëischt. Elfsteden tocht. WARNS, 25 Febr. Onze f FRISO ig'

Friso nl | 1929 | | pagina 1