BR INBSMA's Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparaties congest en venfiaaii de fuuid, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren WEET U," WIE GAAT TROUWEN of z n huis wenscht op te sieren zeer verstan dig doet, nauwkeurig nota te nemen van de prijzen en kwaliteiten onzer Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. Doorzitten Vakkundig en vertrouwd laat ge uwe BRILLEN repareeren bij J. van Douwen Zuipers ZATERDAG 30 MAART 1929 55ste Jaargang. WOHKÜM SNJSEK Plaatselijk Nieuws. No. 14. I - J. W. DE JONG Opticiën Workum Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 MANUFACTURENHANDEL Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, IITTO OT Tube 80 ct. V Jaarverslag van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek Workum en O.< over 1928. Het afgeloopen jaar kenmerkt zich voor onze vereeniging door 2 gebeur tenissen, die niet anders dan gunstig voor onze Leeszaal en Bibliotheek kunnen werken. Ten eerste is ons door „F. W. Jansens Friesche Stich ting”, behalve de f200 die wy nu al verscheidene jaren ontvangen, nog een gelyk bedrag doen toekomen en wel tot aanschaffing van nieuwe boe ken. Deze f200 hadden wel niet nut tiger kunnen worden besteed. De inhoud van de aanwezige collectie boeken begint voor het lezend publiek langzamerhand oud nieuws te worden, wat ook blijkt uit ’t terugloopen van het aantal der uitgeleende banden. Ons bestuur was dus ten zeerste ver blijd met deze extra gift en de heeren ds. Hulshoff en B. IJ. Wielinga wer den bereid gevonden, zich met de keuze der aan te schaffen boeken te belasten. Nadat deze boeken waren gekocht en een plaatsje in onze bi bliotheek hadden verkregen, werd gelukkig de vraag naar lectuur weer grooter. Het tweede feit, waarop voor 1928 de aandacht valt, is het volgende. Zooals bekend is, is de Vereeniging van Openbare Leeszalen in Friesland MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Horlogerie Markt oogst, waar deze heel weinig zal op brengen en de vraag wordt gesteld kunnen we hem missen Het voorstel van den heer G. Zijl- stra om een sportfeest ten bate der ijsclub te houden, wordt ook niet ondersteund, omdat hiervan een ge ringe opbrengst wordt verwacht. De heer Óosterhoff merkt op dat de geheele schuld pl.m. f 650.be-1 draagt. De voorzitter zegt dat 't bestuur de gedachte wel wil vasthouden, maar als 'tdan zoover mocht komen, rekent Laten allen nog eens over een goede oplossing denken. Hij deelt hierop mede, dat de heer Feikema wegens aanstaand vertrek hem verzocht heeft te willen mede- deelen, dat hij als lid bedankt en de 3 rentelooze aandeelen, welke in zijn bezit zijn, aan de club schenkt. Al gemeen applaus. De heer Meijer zegt, dat wanneer alle aandeelhouders dat eens deden, hij hier ook reeds toezegging doet. Hij wil echter niet, wanneer dit slechts door een klein gedeelte wordt gedaan. De heer ÓosterhoffAls dat gebeur de, kon de bazaar overgaan. Ook ik wil dan mijn aandeelen wel geven. De heer J. W. de Jong zegt: De situatie is toch nog niet zoo heel slecht. Er is f250.— geleend en een kleine f 50.— schuld plus dan de rentelooze aandeelen, die door allen weg worden gedacht, 't Bestuur wil 't volgend jaar zuinig werkenniet veel wedstrijden houden en die alleen houden, wanneer er kans van slagen bestaat. We moeten zien vooruit te scharrelen en in te krimpen, ’t Is geen groot bezwaar een advertentie te plaatsen, met uiteenzetting van den financieelen toestand, en daarin de aandeelhouders, die nog waarde aan hun aandeelen hechten op te roepen. Ik geloof, dat niemand dan zijn aandeelen zal o, vragen. Een bazaar lijkt mij een reuze moeilijkheid temeer waar dit jaar de feesten van „Plaatselijk Belang” zullen plaats hebben. De heer Meijer wil een circulaire bij de aandeelhouders langs hebben, waarop ze dan kunnen teekenen. De heer J. W. de Jong wil een advertentie in de courant, dan zijn we klaar. Heel veel willen ze wel cadeau geven. Het bestuur zegt toe, deze gedachte te zullen uitvoeren, waarop de voor zitter met dank aan de opgekomen leden de vergadering sluit. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. R. Koch, tot op heden tijdelyk onderwijzer aan een der Chr. scholen te Alkmaar, is thans in vaste betrek king door het bestuur benoemd, tot onderwijzer aan de nieuwe Juliana L. O. en U. L. O.-school aldaar. of kortweg V. O. L. F. niet ontbonden, ofschoon indertijd wel tot liquidatie is overgegaan. Deze vereeniging heeft zich met een verzoek gericht tot de Provinci ale Staten om een jaarlijksch subsidie van f4800 waardoor de V. O. L. F. aan de leeszalen te Leeuwarden, Sneek, Heerenveen, Franeker en Drachten ieder f500 kan uitkeeren en voor de plattelands-lectuurvoorziening over eenkomstig de Rijkssubsidie-vóorwaar- den f2300 ter beschikking komt, waardoor de V. O. L. F. in staat wordt gesteld de haar toekomende Rijks- subsidie ten bedrage van ongeveer f4600 te verkrijgen zoodat de platte- lands lectuurvoorziening ook in deze provincie naar behooren kan worden geregeld. De Staten van Friesland hebben op dit verzoek gunstig beschikt. Wat echter de draagwijdte van dit besluit ten opzichte onzer vereeniging mag zijn, is ons tot heden nog niet duide lijk geworden, aangezien noch op een schrijven aan M. Braaksma noch aan L. Welling, respectievelijk secretaris en voorzitter der V. Ck L. F. eenig antwoord is ontvangen. In dit verband zij er nog aan her innerd, dat op de laatste jaarvergade ring besloten is, aan den Raad der gemeente vermindering van woning- huur voor onze Leeszaal te vragen. Het bestuur heeft nu echter gemeend, gezien de betere financieele vooruit zichten voor onze vereeniging, dit besluit niet tot uitvoering te brengen. Wat het aantal bezoekers aan onze Leeszaal betreft, dit bedroeg 3104, tegen 2976 in 1927. Bij deze bezoekers waren 946 dames, tegen 1013 in 1927. We hebben reeds gehoord, dat na de aanschaffing der nieuwe boeken opnieuw de lust tot lezen is aange- wakkerd. De bestaande achterstand in vergelyking tot 1927 kon echter niet meer ongedaan gemaakt worden. In dit jaar werden uit eigen Biblio theek uitgeleend 1267 boeken tegen 1394 in 1927. In dezelfde volgorde bedroeg ’t aantal boeken uit de Sneeker Leeszaal ter lezing ontvangen 704 en 714. ’t Ledental onzer vereeniging be droeg 1 Jan. 1928 117. Hiervan be dankten 16, waarvan 10 wegens ver trek 9 nieuwe leden gaven zich op, zoodat einde 1928 't ledental 110 was. Ook het bestuur verloor door vertrek 2 zijner leden te weten: Ds. Romijn en Zuster Dijkstra. Bij dezen zy nog een woord van dank gebracht voor 't geen beiden in ’t belang der Leeszaal gedaan hebben, ’t Is waar, de werk zaamheden van het bestuur zijn niet zeer omvangrijk, doch wanneer ’t noodig bleek een bestuursvergadering te beleggen, waren beiden meestal aanwezig. Bovendien heeft Ds. Romijn geruimen tijd „De Nieuwe Rotter dammer” geregeld ter beschikking van de Leeszaal gesteld. Het bestuur vergaderde in ’t afge loopen jaar 2 maal. De eerste verga dering werd belegd ter regeling der zaken in ’t le deel van dit verslag genoemdde tweede ter vaststelling van de agenda voor hedenavond. Wanneer men in dit verband van afgeloopen jaar spreekt dient men niet vast te houden aan het begrip kalenderjaar, doch te denken aan den mannen en vrouwen om prijzen van f 110.waarvan des avonds een feestelijke prijsuitdeeling plaats had bij den heer Teppema. Na nog twee andere wedstrijden waren de geld middelen, evenals dit jaar na een aantal wedstrijden, op, en konden geen wedstrijden meer worden uitge schreven. De ontvangsten bedroegen dat jaar f 566,20 tegen de uitgaven f 577,21i/2, zoodat men sloot met een nadeelig saldo van f 11,011/2- Hoewel 't bestuur eensdeels over dezen winter (1929) niet tevreden is, het op volle medewerking der leden, kunnen zij en ook de leden niet onte vreden zijn, gezien de resultaten van den vorigen strengen winter. Dezen winter werden 12 wedstrijden uitge schreven, waarvan de eerste op 9 Januari. Door weinig bezoek, vooral bij de laatste wedstrijden, ontstond een tekort in kas, waarvoor tot dek king daarvan een leening van f250 moest worden gesloten. De voorzitter brengt den secretaris dank voor zijn uitgebreid en prachtig verslag en zegtWij behoeven ons als we op den winter van 1890 terug zien niet te schamen voor een tekort, waar zulks toen ook 't geval was. Hierop volgt punt 4 der agenda: Verslag van den penningmeester W. Rijpma. Uit dit verslag blijkt, dat het batig saldo van het vorige jaar bedroeg f94.96; de ontvangsten en uitgaven van dit jaar waren respectievelijk f 1526.83 en f 1574.341/2 zoodat een ife- deelig saldo is ontstaan van f 47.511/2 plus natuurlijk de geleende f250 die in ontvang en uitgaaf zijn gesteld. De voorzitter brengt den penning meester dank voor het uitgebrachte verslag en deelt mede, dat de ont vangsten en uitgaven door het bestuur zijn nagegaan en in orde bevonden, wat niet wegneemt, dat er een commissie voor het nazien der bescheiden moet worden benoemd. Dikwijls gebeurt dit door den voor zitter.'Kan de vergadering goedvinden dat dat thans weer gebeurt? Niemand heeft hiertegen bezwaar, waarna de voorzitter aan wijst de heeren Johs. Ketelaar en R. Haagsma, die om des tijds wille op een anderen avond de boeken zullen nazien. Aan de orde komt daarop punt 5: Benoeming bestuurslid. Aftreedt de penningmeester W. Rijpma. Bij de eerste vrije stemming wordt geen meerderheid verkregen. De 2e vrye stemming heeft tot uitslag dat met 12 van de 21 stemmen wordt be noemd de beer W. Rijpma. Na lang aarzelen en rijpe overwe ging neemt de heer Rijpma zijn be noeming aan. De voorzitter verheugt het dat de heer Rijpma, oude nestor als penning meester der club, niettegenstaande den uitslag der stemming, toch zijn benoeming heeft aanvaard. Hij hoopt, dat zy weer een plezierige werkkring mogen hebben. Hierna stelt de voorzitter aan de orde punt 6 der agende: Rondvraag. Wordt voorgesteld om het prikkel draad langs den stationsweg een weinig verder van den weg af te zetten, zoodat de rijders(sters) die per schaats komen, ’t laatste gedeelte niet over den berm van den weg behoeven te gaan om by den ingang der ijsbaan te komen. De heer Lageweg deelt mede, dat men de palen dan in de sloot moet plaatsen, wat byna niet mogelijk is, omdat ze dan geheel wegzakken. Een voorstel om de in gang dichter naar den hoek bij de Horzea te plaatsen, vindt ook geen byval. De heer Meijer wijst er daar bij op, dat Palstra dit jaar f 50.— aan de club heeft gegeven, wat natuurlijk niet ieder jaar vast is, maar dat de verplaatsing van de ingang voor Palstra niet voordeelig zal zijn en door de club op zooiets dan natuurlijk in 't geheel niet kan worden gerekend. De heer Lageweg denkt, dat de palen nog wel eenigszins naar binnen kunnen worden geplaatst. Met een halve meter was ’t natuurlijk in orde. Besloten wordt, dat er 't volgend jaar zooveel mogelijk rekening mee zal worden gehouden. De heer van der Meer vraagt of 't tekort niet op de een of andere manier gedekt kan worden, b.v. door het houden van een bazaar. De heer Óosterhoff is daar wel voor, goed jaar voor de I Dan kan meteen de oude schuld, be- WORKUM. De werkzaamheden voor den aanleg der radio-central e zijn thans in vollen gang. Zaterdag j.l. werden de eerste luisteraars in het genot ge steld van de uitzendingen te genieten. Wij wenschen den ondernemer veel succes en hopen dat nog veel ingeze tenen zich voor deze centrale zullen opgeven. De uitzendingen zijn zeer duidelijk en aan te bevelen. Luisteraar. Bij Koninklijk Besluit van 4 Maart j.l. no. 10 werd benoemd de heer R. Wiersma te Workum tot lid van het bestuur van het Waterschap „Het Workumer-Nieuwland. Benoemd tot onderwijzer aan een byz. school te IJsselstein, onze plaatsgenoot de heer W. Postma. Op de aanbeveling voor gemeente secretaris der gemeente Appingedam (Gr.) komt als no. 1 voor de heer H. R. van Bruggen, secretaris dezer ge meente. 26 Maart. Gisterenavond j.l. had een ledenvergadering van de ijsclub „Workum” plaats op de bovenzaal van den heer A. Óosterhoff alhier. In totaal waren 21 leden (met inbegrip van het bestuur) opgekomen. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer N. W. Schotanus, de verga dering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Daarna spreekt hij eenige woorden van dank tot het hulpbestuur, in 't bijzonder tot den heer Lageweg, die wij, zooals spr. zegt, dezen winter verscheidene malen naar de ijsbaan hebben kunnen zien gaan, omi daar weer iets voor de ijs club op te knappen. Nogmaals mijn hartelijken dank voor de reuze mede werking bij de inrichting van de ijs baan en voor de controle by wed strijden. Verder hoop ik, dat de pun ten op de agenda vermeld, in de grootst mogelijke orde en met aller ernst afgehandeld zullen worden. Hierop worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer J. W. de Jong voorgelezen an onveranderd goedgekeurd. De voorzitter stelt hierop aan de orde punt 3: „Jaarverslag van den secretaris”. Hij licht toe, dat de secr. een lijvig jaarverslag heeft gemaakt. Hij noemt 't een heele prestatie en hij hoopt dat er met volle aandacht naar zal worden geluisterd. De heer de Jong begint zijn verslag met aanhaling van den winter van 1890, die zooals wordt beweerd voor dezen winter in strengheid moest onderdoen. Ik heb de notelen van dat jaar eens opgezocht en daaruit bleek dat destijds als secretaris fungeerde de heer Tj. Abbring Hingst en als voorzitter de heer dr. Sluyterman. Voorts dat het een g2 J2-,- ijsclub was, want het ledental nam staande in rentelooze aandeelen, eens sterk toe n.l. van 45 tot 93. Den 16denworden afgelost. December 1890 werd dien winter de J De heer Rijpma stelt voor de oude eerste wedstrijd gehouden en wel van1 motor te verkoppen, wat geen bjjval tijd, welke er tusschen twee jaarver gaderingen verloopt. De bibliotheca resse kon haar werk tot volle tevre denheid „van het bestuur verrichten zonder daarin door ziekte of andere oorzaak gehinderd te worden, onder haar leiding hadden de dagelijksche aangelegenheden der Leeszaal een normaal verloop. Het werk onzei vereeniging zou niet gedaan kunnen worden zonder de daadwerkelijke steun van andere vereenigingen en van hen, die geregeld boeken, couranten, tijdschriften enz. belangeloos ter beschikking onzer Leeszaal stellen. Ik wil hier geen be paalde namen noemen, om niet do kans te loopen enkele personen te vergeten, die daaruit misschien de verkeerde gevolgtrekking zouden maken, dat hun werk minder gewaar deerd werd. Het verdient natuurlijk warme aan beveling, de aandacht van vrienden en kennissen, voorzooverre zij nog geen lid zijn, op het werk onzer vereeniging te vestigen, in het bijzonder wanneer deze kennissen eerst sinds korten tijd in Workum wonen. Aan het einde van dit verslag willen wij nog een blik werpen op de toekomst. Zulks doende constatee- ren wij, dat er gegronde hoop aan wezig is op financieele verbetering voor het werk onzer vereeniging. Wij willen dan ook vol moed weder den strijd aanbinden voor de geestelijke ontwikkeling van den tegenwoordigen mensch, in zooverre lectuurvoorzie ning daartoe het hare kan bijdragen, een strijd tevens tegen domheid en vooroordeel. Bij de beëindiging van den Wintercursus van de Vakteekenschool alhier, werd het diploma uitgereikt aan de leerlingen Eelke Gaastra, Sjoerd IJntema en Ale Wijnia. 25 Maart. Vopr de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier trad in Reho- both als spreker op de heer H. W. Tilanus, lid der 2e Kamer, met het onderwerp: „Het intermezzo-kabinet en de komende verkiezingen”. De voorzitter ds. Chr. J. Schweitzer opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en verleende daarna het woord aan den heer Tilanus. Deze begon met er op te wijzen, dat hij dezen avond vooral wenschte te spreken over de practische politiek, al zouden vanzelf de diepere beginselen niet worden vergeten. In een zeer boei ende rede behandelde de spreker daarna de parlementaire geschiedenis der laatste jaren en de werkzaamhe den, door het huidig kabinet verricht. Hij is van oordeel, dat, onder de ge geven omstandigheden, het oordeel hierover vrij gunstig kan luiden. Ech ter dient te worden aangestuurd op de vorming van een zoodanige meer derheid, dat daaruit een nieuw minis terie zal kunnen worden gevormd. Verder bespreekt de inleider de ver houding van de Chr. Hist, tegenover de andere partijen en waarschuwt vooral tegen het steunen van kleine groepjes en partijtjes, wier afge vaardigden als eenlingen in de Kamer practisch geen invloed kunnen uit oefenen. Overigens wenscht spr. niet zijn kracht te zoeken in schelden op of bestrijding van andere partyen, al wil hij wel een waarschuwend woord laten hooren tegen „verkiezings-stok- paardjes”, mooie leuzen en schoone beloften, die na den verkiezingsstrijd weer worden opgeborgen tot een volgende gelefi'en><dd. Aap dat gedoe VITRAGES PLUCHETTES - LINOLEUMS VLOERZEIL - MATTEN - KARPETTEN BED DEN DEKENS - LEDIKANTEN STAALDRAAD MATRASSEN enz. enz. enz. Hierin brengen wij een schitterende collectie tegen concurreerende prijzen. Vraagt prijsopgaaf en stalencollectie zonder verplichting. FRISO I f 1 I L n n F. ly

Friso nl | 1929 | | pagina 1